Haarlem, 24 Jan. Beursoverzicht Tramwagen uit de rails gelicht Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland Latere treinverbindingen MAKELAARDIJ MACKAAY Turkije vormt meel voorraden VRIJDAG 24 JANUARI 1941 Geen persoonlijke ongelukken; slechts materieele schade HULP BIJ IJSONGEVALLEN A. J. Meyerink voor de K.J.M.V. GEEN BANKET OP ZONDAG De zaken zijn voortaan gesloten WAT ZULLEN WE ETEN? HaarlemIJ muiden vice-versa ROEKELOOS RIJDEN HAD VREESELIJKE GEVOLGEN REMMEN DEUGDEN NIET Onverantwoordelijk chauffeur aangehouden VERKOOPINGEN Men had trek in een kaas stukje* 3 maanden gevangenisstraf geëischt JUBILEA BIJ HET GEM. GASBEDRIJF Nog één enkele voorstelling „Frasquita" BURGERLIJKE STAND U/7 DEN OMTREK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE LISSE NOORDWIJKERHOUT VELSEN ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Geslaagd IJMUIDEN Openstelling postagentschap Kanaalstraat NEDERLANDSCHE VOETBALBOND (onderafdeeling Haarlem) BILJARTEN Sweering en de Leeuw in Haarlem voor het Biljartfonds 1940 TAFELTENNIS R.K. T.T.G. „O. Z." Laros ongeslagen damkampioen ZANDVOORT ZAANDAM I AGENDA Bioscopen Aanvankelijk prijshoudenden ondertoon; later licht achter- uitgaande, maar hierna weer iets beter 25 Januari Bioscopen Apotheekdiensten NOODWEER IN SPANJE EN MAROKKO Spaansche ministerraad beraadslaagt Verder verloop STAD Gisterenmiddag om twee uur heeft zich op den Schoterweg een botsing voorgedaan tusschen een vrachtauto en een tramwagen, die door den hevigen schok uit de rails werd gelicht. Wonder boven wonder kreeg geen enkel persoon hierbij eenige verwonding. De botsing ontstond, doordat de chauffeur van den vrachtwagen, die van de Kleverlaan links den Schoterweg op reed, meende, dat de be stuurder van den tramwagen juist bij de bocht zou stoppen. Dit gebeurde echter niet. De tram kwam uit de richting van de stad en reed door Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Door den schok werd de tramwagen dwars over den openbaren weg gesleept. De inzittenden van beide voertuigen, die slechts lichte schade op liepen, kwamen met den schrik vrij Tot ruim drie uur ondervond het tramverkeer stagnatie. JWS Nader vernemen wij, dat omstreeks kwart over 8 Woensdagavond een persoon zich ophield in de poort, die toegang geeft tot het pakhuis en de garage. Toen deze persoon zich ontdekt zag, liep hij hard weg in de richting Havenstraat, waar de kazen en een pak klontjes suiker wer den gevonden. De politie stelt een nader onder zoek in. Voor de Katholieke Jonge Middenstandsver- eeniging te Haarlem sprak de heer A. J. Meije- rink. Hoofdpropagandist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, over Hulp bij IJsongevallen. Spreker ontpopte zich als een liefhebber van geschiedenis en ving aan met te j memoreeren: „Strenge winters uit vroeger eeuwen", aanvangende met den winter van 1140. Van den winter van 1667 is het volgende versje overgebleven: Te Sinte Matthijs Zag men sneeuw noch ijs. En in de maend Maert Reed men over het Sceld Met koets en paerd. In den winter van 1709 vroren vele lieden dood. In Parijs en omstreken kwamen ruim 3500 om het leven door de barre koude. Geen won der dat een lied eindigt met de bede: Ol groote God van al, Ziet neer op t aardsche dal, Verhoor ons droevig kermen, En geef ons kou naar kleer! Wil ons allemaal beschermen Voor soo een winter weer. Voorts werden nog aangehaald de strenge winters van 1870, van 1891, van 1928 en ook van 1940. Dat het ijs mensenvleis kost bewijzen de cijfers van December 1940 en Januari 1941. In een tijdsverloop van nog geen twee maanden vielen aan het ijs ten offer in Nederland: 39 mannen, vrouwen meisjes en jongens, terwijl in totaal gered zijn uit het ijs of uit een wak: 98 personen. In verdrinkingsgevaar hebben dus bnnen twee maanden verkeerd 137 personen, uitsluitend ijsslachtoffers. Het is dus dringend noodig meer bekendheid te geven aan hulpver leening in noodgevallen. Hoe gevaarlijk het is zich loopend te begeven op onbetrouwbaar ijs boven diep water, werd duidelijk op het witte doek gedemonstreerd. Het vormen van een levenden ketting, liggend op 't ijs, werd aanbe volen bij ijsdrenkelingen. Op tal van eenvoudige wijzen kan hulp worden geboden, met reddings haken, met reddingsplankjes, met banken, planken, rijwielen, touwen en ladders. Belangwekkend waren de mededeelingen hoe men zich gedragen moet om met succes op te treden als redder indien een slachtoffer onder het ijs is geschoten; het is ook voor den redder een levensgevaarlijk karwei, maar is men vol komen met het reddingswerk vertrouwd, dan zijn de gevaren minder groot. Voor alle aanwezigen was het een leerzame avond en de voorzitter bracht aan het einde van den goed geslaagden avond hartelijk dank aan de heeren Meijerink voor zijn voordracht en aan den heer Schmidt voor de prachtige lichtbeelden. De Vereenigde Banketbakkers te Haarlem hebben besloten in den vervolge hun zaken op Zondag gesloten te houden. Dit betreft ook fcdjna alle automaten, waarin banketbakkers- artikelen zijn verkrijgbaar gesteld. De Haarlemsche Banketbakkers verzoeken de medewerking van het publiek in dezen en deelen voorts mede, dat de kwaliteit van de bij hen te verkrijgen artikelen zoo zal zijn, dat men tij het gebruik ervan niet kan merken, dat gebak enz. een dag eerder gekocht is. Verder zal de banketbakker u wel met raad ter zijde staan t. a. v. de bestellingen, die u gewend was anders des Zondags te ontvangen Mlen gelieve goede nota te nemen van wat hier geschreven is, en van de adverentie be treffende deze zaak, in dit blad. Het menu der Centrale Keuken te Haarlem voor de week van 29 Januari tm. 4 Februari is als volgt: Woensdag 29 Januari: Stamppot zuurkool. Donderdag 30 Januari: Hutspot. Vrijdag 31 Januari: Erwtensoep. Zaterdag 1 Februari: Stamppot uien. Maandag 3 Februari: Capucijners met aardappelen. Dinsdag 4 Februari: Stamppot an dijvie. De maaltijden moeten steeds twee dagen van te voren worden besteld! Het is geruimen tijd voor de bewoners van Santpoort, Velsen en IJmuiden een groot ongemak geweest, dat de laatste trein naar hun woonplaats reeds om 9.07 uur uit Haarlem vertrok. Thans is hierin een aanzienlijke ver betering gekomen, die vele reizigers zullen toe juichen. Er loopen thans ook treinen om 10.07 uur en 11.07 uur des avonds uit Haarlem. Van het eindstation IJmuiden vertrekken nog trei nen in de richting Haarlem om 10.39 uur en 11.34 uur des avonds. De Haarlemsche Motorbrigade heeft gistermid dag om drie uur een 22-jarigen chauffeur uit Velsen aangehouden, die 'n zeswieligen vracht auto bestuurde. Het eigen gewicht van den wa gen bedroeg ruim 5000 K.G., terwijl de lading een gewicht van 8000 K.G. had. Bij onderzoek bleek, dat de remmen in het geheel niet deugden. De handrem was geheel buiten werking. By een snelheid van 35 K.M. per uur kon het voertuig door de voetrem over een afstand van 85 meter pas tot stilstand worden gebracht. Tegen dezen onverantwoordelijken autobe- «tuurder heeft de politie proces-verbaal opge maakt. De auto is naar een garage ter reparatie overgebracht. In het „Notarishuis"' te Haarlem zifn giste ren de volgende huizen geveild: Perceel v. d. Meerstraat 27 en 28 f 13.450.R. K Nieborg q.q. Heerensingel 97, f 5250N. N. Kinderhuissingel 8, f 7000.F. Tupker q.q. Hodsonstraat 33, 35, 37, 39 niet geveild. Gen. de la Reystraat 22 f 3230.—, G. van der Horst. Nieuwe Kruisstraat 11 zw. en rd., f 5300. A. A. M. Sieters qq. Lange Wijngaardstraat 33, f 2000.opge houden. Lange Poellaan 26, f 1250.J. J. Beekelaar. Nieuwe Gracht 110, f 7600.—, E. P. T. Veer kamp q.q. Tuchthuisstraat 18, f 4450.N. N. Op 19 Augustus van het vorige jaar is op den Rijksweg te Beverwijk een huurauto, bestuurd door een 39-jarigen inwoner uit Rijswijk van den weg af geraakt en tegen de veranda van een café gebotst, waar zich verscheiden personen, o.a. een vrouw en een aantal kinderen, bevonden. Twee jongens, de broertjes V. en R., werden zoo zwaar gewond, dat de één overleed, terwijl de ander zijn beide beenen moet missen. Drie an dere kinderen en een vrouw werden minder ernstig gewond. Uit de getuigenverklaringen voor de rechtbank bleek, dat kort voor het ongeluk eenige kinderen den rijweg hadden willen oversteken. De be stuurder van den auto gaf dit als oorzaak van zijn onverwachte manoeuvre op. Drank was er niet gebruikt. De remmen van den auto func- tionneerden niet goed en één band was ver sleten, waardoor verdachte, toen hij op het laat ste oogenblik wilde remmen, er niet in slaagde den wagen in bedwang te krijgen. De officier van Justitie eischte wegens hoogst roekeloos rijden een gevangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de bevoegdheid een auto te besturen voor den tyd van één jaar. Verdachte had bovendien geen geldig rijbewijs en bezat de laatste jaren geen routine als auto mobilist. Mr. H. Kok Sr. vroeg als raadsman op juridi sche gronden ontslag van rechtsvervolging. Zondag 26 Januari zal de heer L. H. Deding den dag herdenken, dat hij 25 jaar eenden in dienst kwam bij het gasbedrijf, destijds geves tigd in Schoten. Na de annexatie van 1927 ging ook de heer Deding over naar het gasbedrijf in Haarlem. Gedurende zijn vijf en twintig vrucht bare dienstjaren heeft de jubilaris zich ve.e vriend es verworven, zoowel bij zijn superieuren als bij zijn collega's. Het zal hem ongetwijfeld dien dag in zijn woning aan den Rijksstraat weg 553 niet aan belangstelling ontbreken. Denzelfden dag wordt nog een tweede jubi leum by het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haar lem gevierd. De heer J. Staphorst zal dien dag 40 jaar als fitter bij bet bedryf werkzaam zijn. Ook deze jubilaris is een gezien persoon onder zijn superieuren en collega's en tevens jaren lang voorzitter van den Bond van Overheids personeel, afdeeling Haarlem. Beide jubilarissen zullen op Maandag 27 Ja nuari door den directeur van het Gem Gas bedrijf worden gehuldigd, terwyi zij verder dien dag het feest met familie, vrienden en collega's thuis zullen vieren. Mevrouw Charlotte Kohier zal op Zondag middag 2 Februari nog één enkele voorstelling geven van „Frasquita". Deze voorstelling zal om 2 uur aanvangen. Geboren: 22 Januari: C. WeidemaSchouten, dochter; H. JongbloedVan Rooijen, dochter; 23 Januari: L. J. VrolykKoch, zoon; A. H. SchefferKok, dochter; 24 Januari; M. J Laadstrade Bruin, zoon; C. M. Philippovan der Poel, dochter; H. van EgmondKreikamp, dochter. Overleden: 22 Januari: J. H. J. Burgers, 61 jaar, Leidschevaart; 23 Januari: B. J. A., 11 maanden, dochter van T. Kranenburg, Kamperlaan; T. A. van Breu- gel, 89 jaar, Vrouwehekstraat. Winterhulp Men schrijft ons: Hoe zyn de ge den, die door Winterhulp Nederland ter beschikking van den plaatselijken Directeur zyn gesteld, over de behoeftigen in deze gemeente verdeeld? Dit Is een vraag, die bij herhaling is gedaan en wij1 zyn gemachtigd iets hieromtrent mede te deelen. Zonder op byzonderheden in te gaan, kunnen wy melden, dat van de eerste uitkeerirg volgens opdracht de groote gezinnen eerst zijn geho pen. Naar de burgemeester ons mededeelde, zijn verscheidene gezinnen op deze wijze in het bezit gekomen van een flink bedrag aan waarde bons, omdat het maximum van vyf gulden per kind ook is uitgekeerd. Bij de tweede verdeeling zijn voor een deel de stille armen geholpen, waaxby gebruik ge maakt is van de mogelijkheid, dat de waarde bons niet op naam behoefden te worden gesteld. Dngisveer twee derden van het tweede uitgekeerde bedrag is ter verdeeling gegeven aan de Neder- andsche oorlogsgewonden, die op Kareol worden verpleegd. Naar het oordeel van den plaatse y- ken Directeur kwamen deze menschen voor een extra-steun van de zyrie van Winterhulp-Neder land in aanmerking, omdat zij tot nu toe geen gelegenheid hadden iets te verdienen. Verschei den aanvragen van anderen in de gemeente om een bijdrage van Winterhulp te mogen ontvan gen. kwamen voorts nog by het Bureau bin nen. Doch de inzenders zullen nog even moe ten wachten, totdat er weer vo'doende geld middelen beschikbaar zyn. Juist uit deze aanvragen is wel duidelyk ko men vast te staan, hoeveel nood er ook in Bloemendaal nog wordt geleden, zoodat het comité met klem aandringt op de offer/aar digheid van de geheele burgerij teneinde eenig ,'i-cht in de duisternis van veler bestaan te kunnen brengen. Op 31 Januari zullen de col lectanten met lijsten langs de huizen gaan om wederom gelden in té zamelen. Zy hebben hun taak vrywillig op zich gencmen in het besef, dat het een eereplicht is den naaste te helpen :ooveel als in ieders vermogen ligt. Zy ver trouwen dat zij de zoo noodige medewerking zullen mogen ondervinden van ben, by wie zy om hulp aankloppen. Geeft u op als col'ectant en geeft een by- drage! M. J. G. J. v. L. Imhriping. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben onbevoegden zich toe gang verschaft tot een tij-del ijk onbewoonde villa aan de Heemsteedsche Dreef. By nader onderzoek bleek, dat men door verbreking van een kelderraam terzyde van de villa zich toe gang tot de villa had verschaft. Voor zoovei nagegaan kon worden is slechts een divan kleed meegenomen. Wel waren nog twee zware vloerkleeden voor vervoer opgerold en gereed- ■;elegd om meegenomen te worden, doen de dieven hebben het vervoer schijnbaar niet aan gedurfd of zyn by hun werk gestoord. De zaak wordt door de politie nader onder zocht. Burgerlijke stand. Geboren: Willem Guil- laume, zoon van G. Rietkerk en J. Passchier; Catharina Anna dochter van C. Guldemond en A. de Borst; Cornells Wilhelmus zoon van L. J. van der Meer en A. M. Onderwater; Pieter aoor. van A. G. Schalk en A. van den Boogert. Ondertrouwd: Comelis Haasnoot, 24 j., te NoordwijkerhouUen Elizabeth de Kwaasteniet, 23 j., te Lisse. Overleden: Margaretha van Kesteren, 71 j., echtg. van A. Turnhout; Antonius Alphonsus Zoet, 5 maanden; Johan Clement, 3 weken; Johannes van Zeist, 66 j., echtg. van J. M. van Ryn. Personalia. Ten kantore van notaris mr. Roes, alhier, is als candidaat-notaris benoemd de hèer H. de Haas van Dorsser uit Barneveld Gemeenteraad Woensdagmiddag om 3 uur vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. De heer A. H. Noort was afwezig wegens ziekte. Mededeeling volgde van de goedkeuring eener geldleening van f 65.000 bü de Haarlemsche Bank. Aan de heeren J. J. Kroon en L. Bouwmees ter zal de gewone vergoeding worden verleend, overeenkomstig art. 13 L.O.-wet. De begrooting 1941 werd gewyzigd in verband met den aanleg van gasleidingen voor de in aanbouw zynde woningen voor groote gezinnen Daarna was aan de orde het verzoek van den heer J. Roulin om eervol ontslag met 1 Februari a.s. als gemeente-ontvanger. Dit eer vol ontslag wordt verleend. Naar aanleiding van de aanbeveling van can- didaten voor gemeente-ontvanger, die als volgt luidt: no. 1 Th. Horsthuis en no. 2 P van Buy tenen, vraagt de heer WARMERDAM waarom de volgorde niet anders is. ni. no. 1 de heer van Buytenen. die de oudste in jaren is en langer in gemeentebetrekking, al was die dan ook tydelyk. De VOORZITTER sloot daarop de openbare vergadering. Na heropening werd de heer Th. Horsthuis met 7 stemmen benoemd tot gemeente-ontvan ger. Op den heer P. van Buytenen werden vyf stemmen uitgebracht. Nadat de nieuwe functionaris beëedigd was, werd hij door de aanwezige notabelen gefelici teerd. De heer HORSTHUIS dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Nadat nogmaals de deuren gesloten werden, volgde na heropening de rondvraag, waarby de heer WESTRIK de wënschelykheid betoogde van aanvulling van de algemeene politieveror dening met een bepaling, dat iedere ingezetene voor zijn perceel de straat schoon maakt bij neeuwval. De VOORZITTER zag liever dat iedereen dat deed zonder verplichting. Ook werd aangedrongen op meer politie toezicht. opdat de ruiten niet meer worden in gegooid. zooals Zondag jj. met sneeuwballen is geschied. Daarna sluiting In het R. K. Vereenigingsgebouw aan den wykerstraatweg hebben de leden van de St. Josephs-gezellenvereen, vergaderd. O. m. vond de verkiezing plaats van commissarissen. Her kozen werden de oud-commissarissen B. van Aalst als senior en J. Vermey. Voorts werden .jekozen de heeren J. de Goede, J. Rumping en W. Michel. Voor het praktyk-diploma En-gelsche Han delscorrespondentie slaagde de heer W. Ter voort. Voor het diploma Boekhouden slaagder. mej. D. Post en de heeren F. Groen en A. L. de Roo. Voor het praktijk-diploma Engelsohe Han delscorrespondentie slaagde de heer F. Zijl. voor het diploma Boekhouden de heeren L. Jansen eri D. Luit, voor het doctoraal examen in de medicijnen aan de Universiteit te Am sterdam de heer A. Mooyen. De directeur van het P.- en T.-kantoor deelt mede, dat met ingang van 1 Februari as. In het perceel van den heer C. J. Snooy, Kanaal- BELEGGINGSHUIZEN TE KOOP GEVRAAGD 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 867H8 By de politie te Heemstede Is door een kruide nier In de Raadhuisstraat kennis gegeven van diefstal van kaas uit een ongesloten pakhuis achter den winkel. Bij een nader ingesteld onderzoek werden In de Havenstraat een groote kaas en twee kleine Edammerkaasjes gevonden. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 25 Janu ari 1941; zaterdag-competitie. Afd. A. Kennemerland 2Telefonia 3, Ch. Klerk. ZSVRCH 3, S. de Boer. Kennemerland 1VEW 3, H. J. Boeree. JohezSÏZO 3, A. Zomer Jr. WIJ—Tw. Jeugd 3. M. Bloemink Jr. Afd. B. Telefonia 2JOHEZ 2, 3, H. Drupsteen. VEW 2—ETO 3, G. Winkelaar. WRAKennemerland 4, 3, J. A. G. Krou- wels Jr. VGS 2—WB 3, J. Steffens. SIZO 2Kennemerland 3, 3, M. v. d. Stelt. Adspiranten-eompetities. Afd. A. DeCeO a—Schoten a, 3, H. Boon. HFC aEDO a, 4. W. Traksel. Haarlem aRCH a, 3, P. Kok. Afd. B. geen wedstrijden. Afd. C. geen wedstrijden. Afd. D. BloemendaalEDO c, 3. Haarlem cRCH c, 3. DIOKennemerland, 3. ETOHalfweg a, 3. THB aSpaamdam, 3. Afd. E. HillegomRCH e, 3. HUlinen—RCH d, 3. ZeemeeuwenSIZO, 3. WH—EDO d, 3. Afd. G. HBC bDSS b, 3. HBC c—DSS a, 3. Noordelyke adspiran ten-oompetitie. Afd. A. Beverwyk a—Terrasvogels a, 3, W. de Boer. Stormvogels aVSV a, 3, T. Post. Kinheim aKennemers a, 3.30, G. Jansen. Afd. B. Stormvogels cStormvogels b, 3. Kinheim bKennemers c, 2.30. VSV d—WB, 3. VSV cBeverwyk b, 3. Bovengenoemde sterke eerste klassers blyven hun kunnen op het groene laken in dienst stellen van de liefdadigheid. Op Zondag 26 Januari komen ze andermaal in Haarlem spelen voor het Biljartfonds 1940, ten bate van de door den oorlog getroffen biljarters. In Rest. Bolwerk aan het Kennemerplein zullen zy een match spelen van 500 caramboles ankerkader, welke om 3 uur des middags zal beginnen. De Haarlemsche biljartliefhebbers zullen de nobele geste van deze sympathieke Amsterdam mers zeker niet nbeloond laten en in grooten getale aanwezig zijn, temeer daar de voorzitter van den Nederlandschen Biljartbond, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, steeds dringend blyft aansporen om de zwaar getroffen sportbroeders in de Maasstad en andere gemeenten den grootst mogelyken steun te verleenen. De stand van de R.K. Haaxl. T. T. Bond kan voor „O. Z." tot nog toe bevredigend ge noemd worden. O. Z. I heeft een zware taak in de hoofd klasse. Zy doet al het mogelyke om de onder ste plaats te vermyden, wat ook met een beetje tactiek haar wel zal gelukken. O. Z. 5 doet al haar best om de 4e plaats te handhaven en daardoor in de le klas te bly ven ingedeeld. O. Z 2 zal vermoedelyk wel de 2e plaats ln de 2e klas probeeren te bemachtigen, maar dar. moet zij ook alles op alles zetten. In de 3e klas gaat het ook spanneno toe Hier staat O. Z. 3 op de 3 e plaats. De kans is nog zeer goed. O.Z. 4 heeft een paar wedstrijden verloren, maar heeft nog kans om op de 4e plaats te komen. O. Z gaat 1941 met goeden moed in. Zy teil op het oogemblik 26 leden. De onderlinge com petitie, like op 1 Februari begint, is in tearr,? verdeeld en indien het mocht gelukken, zal ae laatste wedstrijd plaats vinden op 28 Maart '41. Den leden wordt verzocht om spontaan nui medewerking te verleenen, ook het bestuur staa. voor hen op de bres. Laat het parool voor 1941 zyn: „O.Z. wordt weer de oude." straat 43, een postagentschap zal worden ge opend. De openstellingsuren op werkdagen zyn als volgt geregeld: 1 t/m. 16 Februari 09.30—17.00; vanaf 17 Februari t/m. 2 Maart 09.0017.00; vanaf 3 Maart 08.3017.00. Het agentschap is des middags van 12.00— ^3.30 gesloten, terwijl het des Zaterdags slecht? cot 15 uur is opengesteld. Op Zon- en feest dagen is het gesloten. Dén heer H. Laros is het thans gelukt, ongeslagen kampioen te worden van zijn dam club „IJmuiden". De nieuwe kampioen, dje slechts 22 jaar is, promoveerde in 1937 in de hoofdklasse van D. C. IJ. Na tal van fraaie prestaties op damgebied won hy in het seizoen 1939—1940 het kampioenschap van Kennemei- land. En nu op den meestertitel af! Winterhulp De burgemeester van Zand- voort deelt mede, dat op Zaterdag 1 Februari a.s. in deze gemeente de derde „Winterhulp"- collecte zal worden gehouden. In afwijking van vorige collecten zal uitslui ten langs de huizen met lysten worden ge collepteerd. IR moge de bevolking voor zoover noodrg opwekken de collectanten welke rich ook thans weer belangeloos beschikbaar hebben wil len stellen niet teleur te stellen en naar vermogen een gift te schenken. Op de lysten zullen alleen de namen van de gevers en de gegeven bedragen worden vermeld. De Provinciaal-directeur voor Noord-Holland deelde men mede, dat de ïystcollecte niet ais een dwangmiddel mag worden gebruikt.1 Het Witnerhulpwerk blijft geheel vrywillig: ook ln de toekomst zal op geen enkele wijze dwang tot geven worden uitgéoefend; Zandvoort, 23 Januari 1941 De Burgemeester voornoemd. VAN ALPHEN Kostelooze inenting B. en W. maken be kend, dat op Woensdag 29 Januari 1941, des middags tusschen 3 en4 uur, ln het consulta tiebureau aan de Poststraat gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting tegen de pokken. Burgerlyke Sand Geboren: Peter Harold Richard Carel, z. van G. H. Vijgeboom en M. J. Saathoff; Catharina Bemardina Maria, d. van J. Franssen en C. B. Huyboom. Gehuwd: H. C. Broekhof en E. Koper. Loonsverhooëing gemeen te personeel In verband met de circulaire welke de gemeente heeft oritvangen van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken zullen B. en W in de eerstvolgende raadszitting voorstellen de sa larissen en loonen van het gemeentepersoneel. voor zoover de jaarwedde inclusief de verhoo ging het bedrag van f 1900.niet te boven gaat, te verhoogen met 6 pet. Landau als gast van de Zaandamsche Schaakclub Op uitnoodiging van de Zaan damsche Schaakclub zal de schaakmeester S. Landau op Zaterdag 1 Februari simultaan spe len by genoemde vereeniging De wedstrijden beginnen half vier en zullen gehouden worden in de bovenzaal van hotel „Her Wapen van Zaandam-". Ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen. Een tweetal inbraken op klaarlichten dag. Door verbreking van een raampje hebben on- genoode gasten zich tijdens de middaguren toe gang verschaft tot een perceel aan het Hanen- pad. Verschillende vertrekken werden overhoop gehaald. Bij thuiskomst der bewoners werd vast gesteld, dat een bedrag van circa f 30 ver mist wordt, alsmede eenige broodkaarten. Een soortgelyk geval heeft zich voorgedaan in een woning aan de Prins Hendrikkade. Ook hier hebben de dieven danig huisgehouden, doch zoover kon worden nagegaan, wordt niets vermist. ^ebouw St. Bavo: Gemengd Koor, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie, 104 uur. Kunsthandel De Bois, Kruisweg: Expositie 10 —4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen 26 uur. Rembrandt: Gier Wally, 2.30, 6.30 en 8.45 u. Cinema-PalaceBommen op Sjanghai, 230, 6.30 en 8.45 uur. Luxor; De hemel op aarde, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: De geheime zender L. B. 17, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Sphame: Wie is de dader?, 7.30 uur.' Amsterdam, 24 Januari 1941. Gunstige en onzekere factoren speelden gis teren in Wallstreet een rol, waardoor de han del een vry afwisselend verloop heeft gehad. Per saldo sloot de markt op verschillende punten iets hooger, vergeleken by het vorig slot. De aanvankelijk opwaartsche beweging vond haar grond in het feit, dat door de geleidelijke koers- afbrokkelingen in den laatsten tijd de technische positie van dien aard is geworden, dat het op nemen van eenig materiaal wel te rechtvaardi gen was. Dit laatste te meer, omdat de con junctuur in de Vereen. Staten zich buitenge woon ontwikkelt, en de invloed hiervan op de beurs tot dusverre bijna niet merkbaar is ge weest. Van het ingetreden herstel profiteerden uiteraard de aandeelen van sleutelindustrieën, als staal- en koperfondsen, terwijl de shares van andere ondernemingen, die ook volop werk heb ben voor de grootscheepsche bewapening der re geering, eveneens werden gefavoriseerd. De taxaties van verdere groote winsten, welke in het vierde kwartaal van 1940 werden behaald, vormden tevens voor de markt een punt van overweging. De Republic Steel komt reeds met mooie cijfers voor den daj^De Corporation boek te in het afgeloopen jaar een netto-winst van 21.17 millioen dollar, tegen 10.67 millioen dollar het vorig jaar, waarby dan nog in aanmerking dient genomen te worden, dat de federale be lastingen van 2.5 millioen dollar tot 8 millioen dollar zyn gestegen. Onzekere vooruitzichten op ander terrein vormde later een beletsel voor een verder koersavans, terwyl tevens de buiten de beurs plaats hebbende liquidaties van Amerikaansche fondsen uit Britsch bezit den kooplust belem merden. Intusschen vielen de New Yorksche slotkoer- sen meerendeels tamelyk mede, hetgeen voor onze beurs vandaag van invloed kon zyn. De vaste stemming van gisteren was hoofdzakelijk het gevolg van het ophouden an het aanbod in verband met de a.s. storting op de nieuwe staatsleening. Aangezien deze storting op 15 Fe bruari plaats vindt, is de mogelykheid niet uitgesloten, dat in verband hiermede nog aan bod komt opdagen van de zyde dergenen, die hun verkoopen hebben uitgesteld. Men mag echter aannemen, dat het grootste aanbod wel achter den rug zal zijn. De beurs opende vandaag were kalm wegens gebrek aan voldoende belangstelling van het pu bliek. De stemming was daarby licht verdeeld, waarby een prijshoudende ondertoon over- Op de Nederl. Staatsfondsenmarkt o.a. was weer een prijshoudende stemming aanwezig. De 33j4 pCt. 1938 werd een fractie lager verhan deld omdat de vraag minder was dan gisteren Voor de andere obligaties werden aanvankëlij de slotprijzen van gisteren geadviseerd, terwy! Gebouw St. Baivo: R.K. Stucadoors, 4 uur; Geel-Wit 7.30 uur; Gewone zitting 46 uur. Stadsschouwburg: tooneelgroep „Studio" met „Het huis der Gebroken Harten", 7.30 uur. Stads-Bibliotheek en Leeszaal: tentoonstelling van boeken, 2.305 uur en 78 uur. Frans Halsmuseum: expositie 104 uur. Kunsthandel De Bois: Kruisweg, expositie van 104 uur. Rembrandt: Gier Wally, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: Bommen op Sjanghai, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: De hemel op aarde, 2.30, 6.30 en 8.45. Frans Hals: De geheime zender L.B. 17, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: Wie is de dader?, 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnixapotheek, Marnixstraat 65, telef 23525; C. Scho sman, Binnenweg 206, Heem stede, telef. 28320. ISTANBOEL, 24 Jan. (D.N.B.). Het Turk- sche ministerie van Handel heeft besloten in de grootste steden meelvoorraden te vormen. Tot dit doel is voor Istanboel een crediet van 600.000 Turksche ponder, uitgetrokken. MADRID, 24 Jan. (D.N.B.) In geheel Spanje woedt een hevige storm, die met regen gepaard gaat. Spoorwegen en telefoonverbindin gen hebben op talrijke plaatsen door het hooge water geleden. Ten westen van Tarifa is een treiler vergaan; vyf van de tien opvarenden zijn om het leven gekomen. Volgens berichten uit Tanger woedt sedert eenige dagen ook in Marokko een zware storm. In het Atlasgebergte ligt rijkelijk veel sneeuw. Vele telefoon- en telegraafleidingen zyn verbro ken, wegen onbegaanbaar geworden. Daardoor is een aantal plaatsen van de buitenwereld afge sloten. MADRID. 24 Jan. (D.N.B) De Spaansche ministerraad onder voorzitterschap van ge neraal Franco, is na een zitting van verschei dene uren verdaagd tot Zaterdag. Integralen en de Oude Drieën eerder iets vaster in de markt lagen. Op de Amerikaansche afdeeling lagen Steels iets vaster in de markt en Bethl. Steel iets luier. Republic Steel reageerde op de hoogere winst over het afgeloopen jaar en kon 5/8 dollar verbeteren. Anaconda en -Kennecore handhaaf den vrywel de gebleven pryzen van den vorigen dag. Vlietuigaandeelen voor Douglas Aircraft Spoorw^egshares toonden weinig verandering. Op de Petroleumafdeeling was aanvankeiyk voor Koninklijke Olie eenig aanbod aan de markt, waardoor het fonds 24 pet. moest prijs geven. Voor Shell, Union en Tidewater was ech ter de stemming iets vaster by fractioneele koersverbeteringen. Op de Suikerafdeeling droeg de affaire weer een zeer kalm karakter. H.V.A. bewoog zich om en nabij het slot van gisteren. Ook Vorstenlan den en de andere Suikeraandeelen toonden vooreerst weinig of geen verandering. Rubberaandeelen bleven als gewoonlijk mee rendeels zeer verlaten. De handel beperkte zich weer hoofdzakelyk tot A'dam Rubber welk fonds onder licht aanbod 3 pet. prijs gar. Tabakken waren wat beter gedisponeerd dan gisteren. Er kwam geen verder materiaal aan de markt waarop Oude Deli en Deli Batavia een herstel te zien gaven van 23 pet. Aandee len Senembah echter toonden geen verandering. Scheepvaartaandeelen waren weer wat zwak ker Hier bleef voorloopig alle v.aag achter wege en volgden nieuwe lichte koersverliezen. Kon. Booten moesten 4 pet. prijsgeven. Scneep- vaart Unie verloor 1 Éi l'A, Holl. Amerika Lyn circa 1 pet. en Japanlijn ook 1 pet. Van binnenlandsche industrieélen was Aku weer licht aangeboden en iets zwakker van toon, Unilever handhaafde, zich vrywel dp de geble ven pryzen van gisteren en ook Philipslampen toonden vooreerst geen verandering. By verder verloop was de stemming een wei nig verdeeld en meerendeels licht achteruit gaande wegens overwegend gering aanbod. Hier na trad echter weer een herstel in. Koninklijke Olie vertoonde 2 a 3 maar trok weer iets op. HVA liep 1 a 3 terug. A'dam Rubber 2 4 3 om weer iets te herstellen. Scheepvaart anadeelen brokkelden ook iets in koers af maar trokken ook weer een weinig aan. Unilever liep ie'.s terug. Aku was flauw en moest 24 prysgeven. Philipslampen verloren 12 pCt., Steels, Bethl. Steel en Republic Steel liepen terug, maar her stelden weer. Nederl. Staatsfondsen toonden weinig verandering. De 33 U pCt. 1938 trok nog iets in koers aan en voor Integralen en oude bleek de stemming vaster te zyn. Prolongatie 2% pCt. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder- land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2