Hoogere productie van den grond Veel wedstrijden zullen er ook nu nog wel niet doorgaan A.D.O.-D.H.C. om i Ochtendrumoer rondom Nijmegen Persiohatei, Pensions de eerste plaats Waar bleef het gestolen varken? ST. FRANGISGUS PENSIONAAT Ontginning en ruilverka veling door de N.H.M. Kerkdijk leven FIETS MET GELDTASCH GESTOLEN De voetbalcompetitie Schuldeischer zocht zijn recht middels huisvredebreuk I II METALEN NAME ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 24 JANUARI 1941 Beersche Overlaat Schadelijke perceelsindeeling Op Zuid-Beveland Geldersche vallei ACTE VERSCHEURD Nederlandsche Kring van Beeldhouwers KATH. VERKENNERS IN HET BISDOM BREDA Deken J. Spierings gaat rusten Audiëntie Geen audiëntie Toewijzing voor benzine gestolen Dader te Sittard aangehouden „Christus verworpen" Soldaten gingen als lijfwacht mee Aangifte Bevestiging WIJ LUISTEREN NAAR j Zaterdag 25 Januari Speurtocht met succes in de Zaanstreek Het clandestiene varken Uit een raam gevallen OUDEWATER ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT? DELFT Sinds haar oprichting, in 1888, voert de Ne- derlandsche Heidemaatschappij een vreedzamen, maar taaien strijd voor de verhooging van de productiviteit van den vaderlandschen bodem. Duizenden hectaren grond worden sindsdien ontgonnen, herontgonnen of de ontwate ring ervan werd verbeterd, terwijl de gebieden ontsloten werden door den aanleg van wegen. Gedurende de laatste jaren wordt ruil verkaveling steeds meer het middel om deze cultuurtechnische verbeteringen tot stand te brengen, omdat hieronder niet alleen wordt verstaan een herverkaveling der dikwijls verspreid liggende perceelen, maar ook de aanleg van wegen en de ontwatering, ter wijl direct de ontginning hierop aansluit. Men verkrijgt hierdoor verhoogde op brengsten ter grootte van 10 20 pCt., af hankelijk van de reeds bestaande produc tiviteit van de betrokken gebieden. Be denkt men, dat ruw geschat 5 a 600.000 ha. van ons land nog wachten op ruilverkave ling, dan beteekent uitvoering van deze wer ken hetzelfde als een landaanwinst van pl.m. 100.000 ha. of een oppervlakte van vijfmaal de grootte van den Wieringermeerpolder. Ook onder de huidige omstandigheden wordt het werk met kracht voortgezet, waardoor niet alleen vele handen werk vinden, maar waar door tevens een noodzakelijk werk wordt ver richt in het belang onzer landbouwende bevol king en daarmede van ons geheele volk. Onder deze werken zijn er enkele, die waard zijn, aan een nadere beschouwing te worden onderworpen. Wanneer wij hier als eerste noemen het sluiten van den Beerschen Overlaat, dan is dat, omdat hiermede de kroon gezet wordt op een werk, dat vele tienduizenden hectaren land van wateroverlast zal bevrijden. Tot voor nog geen tien jaar geleden kon het gebeuren, dat wanneer de Maas te Grave boven een peil van 10.80 M. boven N.A.P. steeg, de Maasdijk tusschen Beers en Gassel overliepi Met opzet was de dijk daar niet hooger dan tot 10.70 M. opgeworpen om bij den genoemden stand van de Maas het water door de lage lan den van deze z.g. traverse van de Beersche Maas naar 's-Hertogenbosch te laten stroomen om dit daar dan weer op de Maas te brengen. Behalve de eigenlijke traverse ter grootte van pl.m. 13.500 ha. werden ook tallooze pol ders buiten de traverse geïnundeerd, zoodat to taal ongeveer 29.000 ha. overstroomd werd. Hierop was maar één remedie en wel de verbetering van de Maas, waartoe bij Wet van 31 Mei 1929 besloten werd. Thans zijn deze werken bijna voltooid. 2Sj hebben bestaan uit het wegnemen van verschillende bochten, bij Alem, Lithoyen, Maasbommel, Megen, Batenburg, Niftrik en Balgoy, en verruiming van het winterbed van de rivier, waartoe de uiterwaarden af gegraven werden. Met den afgegraven grond werden de afgesneden Maasarmen en andere lage gedeelten herschapen in groene weiden. Zoo behooren de overstroomingen van de Maas in dit gebied tot het verleden en werd hand in hand met de Maasverbeteringswerken ook de ontwatering van het lage gebied van de traverse met kracht aangepakt. Zoodat het landschaps beeld zich in dit eeuwenlang stiefmoederlijk be deelde gebied sterk begint te wijzigen. Was het tot voor kort een onafzienbare vlakte van gras land, nagenoeg zonder wegen, zonder eenige be bouwing, kortom een gebied dat een troosteloo- zen aanblik bood, thans kan de akkerbouw be oefend worden, warden wegen aangelegd en ver rijzen reeds de boerderijen. Waar de perceelsindeeling in dit gebied over het algemeen zeer veel te wenschen overlaat en het land dikwijls in lange, smalle strooken ligt, lag het voor de hand, dat ruilverkaveling hier op ruime schaal toepassing zou kunnen vinden. Reeds eenige ruilverkavelingen zijn uitgevoerd onder Nuland, Geffen en Lithoyen, terwijl nog veel grootere oppervlakten in bewerking of in voorbereiding zijn, n.l. de polders van het Hoog Hemaal en het Laag Hemaal, het Huizenbeemd onder Oss, het Land van Megen en het Ber- ehemsche Broek, De ruilverkaveling voorziet in landbouwkundige behoeften van de streek. In grooter verband worden de interlocale wegen en de hoofdontwatering bezien waarop de ruilver kavelingen aansluiten. In 1940 is toestemming verkregen tot water- vrije ophooging van den Beerschen Overlaat tot bandijkshoogte, nadat in 1939 de redelijke ze kerheid bestond, dat deze niet meer zou wer ken. Nu de toezegging is ontvangen, dat dit werk voor een belangrijk gedeelte der kosten zal wor den gesubsidieerd, zal spoedig met de uitvoering worden begonnen. Van geheel anderen aard is de ruilverkaveling van den Kruininger en den Nieuw Olzende pol der op Zuid-Beveland, waarvan de voorloopige plannen van wegen en waterloopen zeer binnen kort aan de ingelanden voorgelegd zullen wor den. Hier is de oorlog aanleiding geweest tot de noodzaak, een plan op te stellen voor verbete ring. Zooals vrij algemeen bekend mag worden verondersteld is dit gebied gedurende de inter nationale spanning vóór den oorlog geïnundeerd met zout water, waardoor de grond voor gerui- men tijd bedorven is. Na den oorlog deed zich derhalve direct de vraag voor wat met de' betrokken gronden zou moeten geschieden. De grond was nog steeds ter beschikking van de militaire overheid. Aller eerst moest het water zoo gauw mogelijk uit de polders. De gronden werden in beheer gegeven aan het bureau ontruiming, als wiens vertegen woordiger de provinciale voedselcommissaris in Zeeland optreedt. Zonder diens toestemming mag geen enkele bewerking geschieden, aange zien b.v. diep spitten of ploegen van groot na deel kan zijn voor de structuur van den grond. Nu zijn verkaveling, wegennet en ontwatering in den Kruininger polder verre van ideaal. De periode, dat noodgedwongen de grond niet te exploiteeren is, kan nu gebruikt worden voor een verbetering van dit alles door middel van ruilverkaveling. 1 De eigenaren hebben een vordering op het Rijk wegens inundatleschade. De uitvoering der ruilverkaveling bedoelt nu den boer de door hem geletien schade te vergoeden op een wijze, die ook 'n de toekomst voordeelen zal blijven afwerpen Binnenkort zullen de eigenaren zich over de Wannen kunnen uitspreken. Ben voordeel is het ook, dat het werk aan de betrokken streek eenige jaren arbeid zal geven. Een derde werk, dat een groot streekbelang beteekent, is aan den gang en op komst in de Geldersche vallei, dat laaggelegen gebied tus schen de Utrechtsche heuvels en de hooge gronden van de Veluwe. Sinds de afsluiting van de Zuiderzee en de invoering van een vast peil voor het IJsel- meer bestond reeds veel gelegenheid tot verbe tering en in 1933 bracht een rereeringscommis- sde een rapport uit, dat de mogelijkheden aan gaf tot verbetering van de afwatering tusschen den Rijn en Amersfoort. Het z.g. Valleikanaal, dat van den Rijn af de Bisschop Davids grift volgt, daarna het Om leidingskanaal van Veenendaal en vervolgens de Qrefcibelinie tot beneden Amersfoort, om daarna de Eem te volgen, wordt thans aange legd onder leiding van den Provincialen Wa terstaat van Utrecht en zal binnen afzienbaren tijd gereed komen. Dan kan ook aan de ver dere ontwatering worden gedacht. Verbetering van vele beken in Gelderland, o. a. de Rame- veldsche en de Luntersche beek met hun zij takken en in Utrecht de Heiligenbergerbeek en Woudenbergsche grift, zal moeten volgen, het groote plan ten volle vrucht afwerpen. Het genoemde rapport gaf reeds aan, dat deze verdere verbetering het best zal kun nen geschieden door de oprichting van wa terschappen, die de werken na de udtvoer- ring ook In stand kunnen houden. De op richting van een vijftal waterschappen is thans in voor bereiding. Het departement van Sociale Zaken gaf aan de Nederland- sche Heide-Mij. opdracht, den onitwaterings- toestand reeds thans op te nemen en plan nen te ontwerpen voor verbetering van den waterafvoer in de betrokken gebieden, op dat de nieuwe waterschappen direct een overzicht zullen hebben van de uit te voe ren werken en de daaraan verbonden kos ten. Behalve een betere ontwatering zal ook ruil verkaveling in verschillende gedeelten zijn nut hebben, hetgeen vooral het geval is voor het gebied onder Veenendaal, Ede en Rhenen. Reeds werd eén aanvrage ingediend en zijn de plan nen in voorbereiding. Al deze werken kunnen in dit gebied een toestand scheppen, welke een moderne land bouwkundige exploitatie mogelijk maakt. Dan zullen nieuwe bedrijven kunnen worden ge sticht, wat in deze streek een sterke verhooging van de welvaart met zich mede zal brengen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen den 49-jarigen arbeider L. A. S. te Eindhoven, wien een geld boete van 25 gulden, benevens een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand was ge- eischt, omdat hij op 31 Juli 1940 te Eindhoven een acte van erfpachtrecht, die zijn eigendom niet was, had stukgescheurd. Hij had met zijn broer ruzie over het in dat contract bepaalde. Toen de twee elkaar hierover ten kantore van den notaris onderhielden op een manier die wei nig goeds voorspelde, trachtte de notaris de twee tot kalmte te brengen en plaatste zich tusschen hen. Van dit oogenblik maakte verdachte ge bruik om de acte van de tafel te grissen en te verscheuren. Hij kreeg veertig gulden boete. De Nederlandsche Kring van Beeldhouwers houd binnenkort in het Stedelijk Museum te Am sterdam een groote tentoonstelling, waar veel belangrijk beledhouwwerk geëxposeerd wordt. De opening vindt plaats op Zaterdag 1 Februari as., des namiddags te half drie. Melktijd in den stal. Nu de import van krachtvoer voor het vee stil staat, wordt de daling van de melkopbrengst vooral voor de groote steden merkbaar Het transpoirt der consumptiemelk is vooral in deze dagen aan vele moeilijk- heden onderhevig, waardoor de aanvoer niet altijd kan zijn, wat deze wezen moet. De melkwagens worden gevuld bij aankomst der zendingen in de stad (foto's Pax-Holland) Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot diocesaan commissaris van de Ka tholieke Verkenners in het Bisdom Breda den heer Jan Ruygers. Naar de Prov. N.-Br. en 's Hert. Crt. verneemt, heeft deken J. Spierings te Boxtel, om gezond heidsredenen zijn emeritaat aangevraagd, dat hem met ingang van April is verleend. In Juni as. zou het 25 jaar geleden zijn, dat hij werd benoemd tot pastoor van de St. Petrus parochie aldaar. Z. H. Exc. de Aartsbisschop Van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Dins dag audiëntie verleenen. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal as. Woensdag eeen audiëntie verleenen. Sedert eenigen tüd vermiste men op het Cen traal Distributiebureau te Sittard een toewij zing van 1000 liter benzine. Spoedig na de ver missing bleek dat de toewijzing gestolen moest zijn, zoodat de politie aan het werk toog en er Donderdag in slaagde den dief, M. te Sittard, te arresteeren. Hij legde een volledige beken tenis af en vertelde, dat hij de toewijzing ge deeltelijk te gelde had kunnen maken, waarna hij de rest had verbrand, toen hij ontdekking van zijn daad begon te vreezen. Het onderzoek wordt nog voortgezet, aangezien het niet onmogelijk is, dat M. medeplichtigen had. A. J. H. K.. 57 jaar oud en wonende op het Oranjeplein in Den Haag, zou Donderdagmid dag voor zijn schoonzoon geld naar de bank brengen. Het was een bedrag van f3000, t.w. 30 biljetten van f 100. Het geld borg hij in een tasch op, welke hij op zijn rijwiel bevestigde. Alvorens zich naar het bankgebouw op den Kneuterdijk te begeven, ging hij nog even naar een pakhuis in de Korte Koediefstraat om de banden van zijn fiets op te pompen. Hij be ging hier echter de onachtzaamheid het rijwiel met het geld erop, buiten te laten staan, toen hij het pakhuis binnen ging, om een pomp te halen. Even later kwam hij naar bulten en deed de ontstellende ontdekking dat de fiets en het geld waren verdwenen. Naar men ons mededeelt, zal ook in den ko menden Vastentijd het bekende tooneelstuk „Christus Verworpen" van Jan Vuysters, we derom hier en daar aan de orde zijn. Zooals men weet is dit stuk speciaal geschikt voor de zen tijd van het kerkelijk jaar, zoodat men be grijpen kan, dat katholieke vereenigingen de opvoering van Vuyster's stuk thans reeds gaan voorbereiden. Hoewel, zooals gemeld, de N. V. B. alleen wedstrijden voor afd. V heeft afgelast en dus voor de andere afdeelingen het programma van zooveel weken geleden opnieuw is vast gesteld, moeten de voetballiefhebbers er maar op rekenen, dat er niet veel ontmoe tingen zullen doorgaan. In de hoogere af deelingen zal men naar alle waarschijnlijk heid wel enkele velden bespeelbaar kunnen maken, maar op de andere terreinen, die voor een groot deel nog blank staan, of zon der twijfel tot uitgebreide modderbaden aan leiding geven, zal van voetbal nog niet vee* komen. Wij hebben dan ook gemeend deze week nog te kunnen volstaan met het overzicht der eer ste klassers, waarvan intusschen in afd. I de ontmoeting Hermes D. V. S.D. W. S. werd uitgesteld. En als er meer terreinen zijn als het veld van V. U. C. te 's-Gravenhage, dat Donderdag nog spiegelblank stond, zullen nóg wel eenige eerste klassers vrijaf hebben. De situatie in afdeeling I is op het oogen- blik zóó, dat A. D. O. en D. H. C. voor den kampioenstitel practisch nog de eenige gega digden zijn. Terwijl hun voorsprong op de an dere ploegen nog elke week groeit, houden de beide clubs den onderlingen tweekamp hard nekkig vol. Op het oogenblik staat D. H. C. dan wel met twee punten voorsprong aan den kop, maar dat kwam alleen omdat A. D. O.'s thuiswedstrijd tegen- K.F.C. werd afgelast en de Hagenaars dus twee zekere winstpunten niet konden incasseeren. De eerste ontmoeting tusschen de belde rivalen, die te Delft, ein digde na een sensationeel verloop in een 44 gelijk spel, waarbij A. D. O. vóór rust en D.H.C. daarna de sterkste was. Voor den wedstrijd van Zondag staan de kansen opnieuw volkomen gelijk. De Hagenaars hebben evengoed hun bijzondere capaciteiten als hun bezoekers wanneer de Delftsche vleugelspelers ditmaal weer wat beter op dreef zijn dan de laatste keeren het geval was, wordt het ongetwijfeld oc-k ditmaal een volkomen gelijk opgaande strijd. De Hagenaars genieten het terreinvoor deel een belangrijke factor maar de Delftenaren brengen ongetwijfeld enkele dui zenden supporters mee, zoodat ook zij niet zonder de zoo noodzakelijke aanmoedigingen behoeven te spelen. Al met al gelooven we> dat ook ditmaal het resultaat wel om een puntenverdeeling zal draaien. Zoo niet. dan houden we het op een kleine Haagsche zege. Voorts is nog vastgesteld K. F. O.Sparta, de laatste kans voor de gastheeren. In West H gaat V.S.V. na zijn moeilijken beurt bij Blauw Wit nu in Rotterdam den hekkensluiter C.V.V. bekampen, hetgeen den Velsenaren ongetwijfeld beide punten ople vert. D.O.S. kan op de tweede plaats komen wanneer het, eveneens in de Maasstad, van Xerxes wint; 41 zooals in Utrecht zal het zeker niet worden, maar een bescheiden zege kunnen Dumortier en de zijnen toch wel boe ken. Ajax gaat ook al naar Rotterdam. Ook hier heeft de ontvangende ploeg R. F. C. iets mindere kansen dan haar bezoekers.- In het Oosten wordt weer gerust; in Zuid zijn een vijftal wedstrijden vastgesteld. P.S.V. heeft vrijaf, maar Longa kan dit allesbehalve zeggen want de Tilburgers moeten op de thee bij Eindhoven, dat ook nog eenige illusies koestert en niets onbeproefd zal laten, om zijn kansen ten koste van zijn bezoekers te be houden en te verbeteren. We meenen dat het daarop wel zal Uitdraaien. M.V.V. gaat naar Limburgia, dat onlangs P. S. V. een punt afsnoepte. Als gewaarschuwde ploeg kan de Maastrichtsche hier terwille van haar positie aan het langste eind trekken Nood verloor Zondag met 20 van zijn stadgenoot Wil lem II en moet nu tegen dezelfde ploeg aan treden. Het zal niet meevallen om het resul taat ditmaal om te draalen, ook al is Noad dan de best geplaatste club. N. A. C. kan in zijn uitwedstrijd tegen Helmond wel twee pun ten veroveren en evenzoo gelooven we in een succes voor Juliana hij Roermond R. uit Nijmegen had een vordering op zekeren K. Nu komt dat meer voor en in dit geval was de wettigheid van de vordering ook nog dubi eus. Maar dat doet niet ter zake. R. meende dat K. direct betalen moest het ging om een sommetje van zeventien harde guldens en K. was overtuigd dat dit bedragje eerst betaald hoefde te worden als dit of dat geleverd was. Maar goed, er was dus een vordering en R. had naar zijn meening al lang genoeg geduld gehad. Zij dateerde van „voor den oorlog" en moest dus langzamerhand maar eens voldaan worden. Zoo dacht R. op 17 Mei en hij dacht misschien hardop toen een paar Duitsche sol daten bij hem ingekwartierd waren. Die man nen hoorden de klaagliederen van R. aan en boden hem hulp. Die assistentie werd gretig aanvaard, want zoo dacht R. als ik bij K. kom met drie gewapende Duitschers, dan zal hij wel zóó schrikken dat hij betaalt. En inder daad was K. bij het bezoek van R. met diens gewapende lijfwacht dusdanig onder den indruk dat hij zeventien guldens neertelde. Bovendien moest hij aan ieder der soldaten een Holland- schen gulden geven. Daarmee was voor R. de zaak opgelost. Maar het nasleepje was niet mis. Toen K. weer een beetje normaal kon denken en het geval met vrouw, dochter en zonen be sprak kwam hij tot de conclusie dat er huis vredebreuk gepleegd was en dat dat bij de wet verboden was. Dies toog hij naar het politie bureau teneinde den snooden indringer aan te klagen. De klacht werd aanhoord, genoteerd en in het vergeetboekje gedaan, althansK. hoorde er niets meer van. Eindelijk op 30 Juni werd K. het wachten moe en ging met zijn be vindingen naar den Nijmeegschen Ortskom- mandant, aan wien hij het verhaal deed. Deze was zeer kwaad over de handelwijze der Duit sche soldaten en beloofde zijn best te doen de mannen op te sporen. Zij zouden dan een ge duchte straf niet ontgaan. Intusschen kwam het zaakje aan het rollen en werd verwezen naar de Nederlandsche Justitie. De Politierechter kreeg het geval te behandelen en vond het nogal ernstig. R. werd, na een eisch van den officier van vier maanden, veroordeeld tot twee maanden hechtenis en kwam er dus met een koopje af. Maar het was hem blijkbaar toch nog te kostbaar, reden waarom hij hooger beroep aanteekende. Nu zijn de heeren daar in het paleis op de Markt altijd wel genegen de zaak nog eens te doorvorschen als officier of verdachte dat graag willen en daarom draaide het huisvrede-geval Donderdag voor de tweede maal in Arnhem. Deze reprise is den verdachte niet zoo erg best bekomen, hoewel de strafmaat gelijk bleef. Het geval zat zoo: In den vroegen morgen van den zeventienden Mei ging R. met drie Duit sche soldaten naar de woning van K. Het was toen kwart over zes en de zon was al op. Trots dat sliep de familie K. nog rustig. Maar voor R. en zijn lijfgarde was dat geen bezwaar. Men forceerde een der achterdeuren en kwam zoo doende in de woning. Gezamenlijk gingen de heeren de trap op en de slaapkamer van de familie binnen. Eerst vergisten zij zich nog in de deur, maar al spoedig hadden zij de ka mer gevonden waar de heer en mevrouw des huizes hun legerstede hadden opgeslagen Uiteraard schrok K. zeer van die verschijning Maar deze schrik-aanjagerü was R. nog niet voldoende. Hij trok tot viermaal toe de dekens van het bed en schreeuwde: „Er uit, gauw er uit. Ik zal je wel krijgen of Ik schiet." De koude rillingen liepen K. en diens vrouw over hun rug en de man ging als de wind met R. naar be neden om in de keuken het geld te betalen. Een der soldaten zei nog: „Wij moeten ieder een Hollandschen gulden hebben voor de moeite." K. voldeed ook aan dezen eisch en was zoodoende zeventien en drie is twintig gulden kwijt. Zoo was de zaak dus in werkelijkheid gegaan, maar verdachte had voor den politierechter een heel ander niet onverdienstelijk gefantaseerd verhaal opgehangen. Dat zat zoo. Op den morgen van den zeven tienden Mei tegen zeven uur .wilde R. naar K. gaan om daar te vragen om zijn centen. Bij de woning van K. trof R. een drietal Duitsche sol daten, die daar op wacht stonden. Binnen werd gezocht naar wapenen en zij moesten oppassen dat niemand het huis verliet. Toen kwam R. bij hen en zij vroegen hem: „Wat moet Je hier zoeken?" verdachte zou toen het verhaal van zijn vordering gedaan hebben en de mannen zouden met hem mee zijn gegaan naar binnen om dat „varkentje eens even te wasschen". (Met dat varkentje wordt dan natuurlijk niet K., maar de vordering bedoeld). In de keuken kwam K. toen de zeventien gulden betalen en van drie gulden voor de soldaten wist R. niets. Zooals gezegd: voor het Hof was verdachte's memorie verdacht helder geworden, maar toch niet zóó helder dat hij zich alles herinnerde. Pres.: Waarom heb je die smoesjes voor den politierechter allemaal verkocht? Verd.: Ik hoopte op minder straf. Pres.: En nu kom je ons hier met een smoesje van „de waarheid vertellen" op een andere ma nier beliegen. Want wat je hier vertelt is nóg niet de geheele waarheid. De getuigen bewezen dat. Eerst kwam de man, die het slachtoffer werd, zelf. Hij hoorde 's mor gens om kwart over zes gestommel op de trap en op het moment dat hij wilde gaan kijken kwam R. met drie Duitsche soldaten binnen. De soldaten hadden hun'geweren bij zich. R. kwam naar het bed toe, trok de dekens eraf en schreeuwde de reeds vermelde woorden. Ge- tuige's vrouw verklaarde precies hetzelfde en zoo was het ook met de dochter en den zoon, die allen wakker-geworden waren van het gestom mel op de trap en die ook allen gezien hadden dat R. niet in de deuropening, maar naast het bed stond. President tot verdachte: Nu verklaren hier vier getuigen dat je wel ln de slaapkamer ge weest bent. Hoe zit dat nu? Verd.: Ik ben er ook geweest. Pres.: Ga Je nu ineens bekennen? Verd.: Ja, ik wil voor de volle waarheid uit komen. Pres.: Ben je verder dan de deuropening ge weest? Verd.: Neen meneer. Pres.: Noem je dat „de volle waarheid"? Ter wijl vier getuigen verklaren dat ze je naast het bed zagen staan, blijf je nog vertellen dat Je de kamer niet ln geweest bent! Toen ging de man zich vastpraten over de soldaten, zooals hierboven vermeld. Hij zei dat van de geschiedenis met het zoeken naar wa penen niets waar was en dat de mannen hem desgevraagd gewoon hun hulp hadden geboden bij het incasseeren van de vordering. De President mr. Baron de Vos van Steenw'jk achtte de handelwijze van R. zeer laakbaar en vroeg zich af hoe het mogelijk was dat verdachte zich niet veel meer schaamde. De procureur-generaal, mr. Hermans, deelde deze meening volkomen en noemde het meer dan bar dat men zoo maar in den Dacht bij zijn schuldeischer binnendringt met een paar Duitsche soldaten om geld te bemachtigen. De Ortskommandant heeft zijn leedwezen over het gebeurde uitgesproken. Naar spreker's meening was het vonnis van den politierechter terecht uitgesproken. Dies werd bevestiging gesOrderd. Mr. W. H. Meuwissen uit Nijmegen pleitte clementie, subs, een geldboete. Het gebeurde, aldus spreker, wekt een hoogst onsympathie- ken indruk en een gevoel van zeer weinig va derlandsliefde. Wat verdachte deed is inder daad zeer laakbaar, maar er zijn toch omstan digheden, die een en ander weliswaar niet goed maken, maar toch in ieder geval verduidelij ken en begrijpelijk maken. In het huis tian R. werd uiteraard met de Duitsche mannen veel over den toestand gepraat en op een goeden dag kwam ook de vordering van K. ter sprake. De soldaten toonden him medeleven met R- en boden aan met hem op stap te gaan teneinde het geld te halen. Dat was een verkeerd aan bod, waarop R. in zijn domheid is ingegaan. Verdachte heeft zooals zulks onder boeren meerdere malen voor komt zijn eigen recht gezocht en hij moet daarvoor gestraft worden. Maar als B- twee maanden de gevangenis in moet, dan ziet het er voor zijn boerderij wel zeer somber uit, speciaal in dezen tijd. Het Gerechtshof zal de zaak nog eens van alle kanten bekijken en de uitspraak laten hooren op Donderdag 6 Februari. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe- richten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 12.00 S Esmeralda, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.15 Gramofoonmuziek, 3.00 Tuinbouwhalfuur- tje, 3.30 Zang met planobegeleiding. 4.00 Residentie-orkest en solist, 5.05 Gramo- foonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest, 6.30 Gramofoonmuziek, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van oen J dag (ANP). 7.15 Orgelspel, 7.45 Orgelspel, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Puzzle-uit- zending 8.45 Vroolijke voordracht, 8.50 Bont Studio-programma. 10.0010.15 J Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO 8.00 Wij beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Berich ten, 12.15 Eococo-octet, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgerspel, 1.15 Musiquette. 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Voor de jeugd, 3.00 Onze Zaterdagmid dag, 5.15 Nieuws-, economische en beursbe richten ANP, 5.30 Reportage, 6.00 Sport- praatje, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.30 Over peinzing met muzikale omlijsting, 6.45 Ac tueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Groningsch praatje (ANP), sluiting. De politie van Westzaan kreeg Donderdag morgen van een Inwoner dier gemeente aan gifte van de vermissing van een varken van driehonderd pond. Den vorigen avond was de bewoner niet thuis geweest, zoodat werd ver moed, dat de diefstal toen gepleegd was. Buren hadden omstreeks naaen uur een auto hooren stoppen in hun omgeving. Een voorloopig on derzoek wees uit, dat deae wagen inderdaad had stilgestaan voor de boerderij. Na een dag speuren slaagden de politieman nen er in, te ontdekken, dat de geheimzinnige wagen toebehoorde aan een garagehouder te Zaandam) die hem met chauffeur had verhuurd aan een onbekende. De chauffeur, die vervol gens in verhoor werd genomen, wist nog te ver tellen, waar hij zijn vrachtje ongeveer had af geleverd, n.l. aan het Rustenburg te Zaandam. Den klant zou hij wel weer herkennen, wanneer hij hem terugzag. Voor de politiemannen was het toen een kwestie van afwachten, totdat deze onbekende thuis zou komen. Lang duurde dit niet. Tegen half zes Donderdagavond ar riveerde hij aan zijn woning, waar hij werd aangehouden. Ontkennen baatte niet; het var ken werd, geslacht, in zijn huis in beslag ge nomen. Bij dit verhoor bleek tevens, dat de man bij denzelfden garagehouder weer een wa gen had besteld can het varken naar elders te vervoeren. Vermoedelijk heeft de aangehoudene, K. S. geheeten, bij zijn karweitje de noodige assis tentie gehad, want het varken was Woensdag avond ter plaatse geruischioos geslacht en in den auto gesleept. De chauffeur had er, naar hij zeide, geen erg in gehad, van welken aard het vrachtje was, dat hij te vervoeren kreeg. De speurtocht van de politte-ambtenaren in Noord-Limburg naar clandestien geslachte var kens is lang niet zonder succes gebleven. Nadat men een schuilkelder in Meerlo als opslagplaats voor varkenvleesch ontmaskerd had, heeft men thans in Venray een kleermaker betrapt, die een vet beestje, klaar voor het gebruik, in den kelder had Deze ontdekking leidde tot drie ar restaties. Op de eerste plaats de kleermaker J-, die 120 gld. voor het varken had betaald, en nu behalve zijn geld ook het vleesch kwijt was; ver der de loonslager V. uit Venray, die het varken in ale stilte aan zijn illegalen dood had gehol pen, en tenslotte een boer uit Maashees, die het beestje voor genoemden prijs van de hand had gedaan. En dit ales zonder bonnen en toestem ming. De kleermaker en de slager zijn in de gevange nis te Roermond opgesloten. Door nog onbekende oorzaak is in den a'ge- loopen nacht ongeveer twee uur de heer van Gemert te Waubach uit een tien meter boven de straat gelegen raam van zijn woning geval len, tengevolge waarvan hij oogenblikkelijk over leed. Het ongeval heeft te Waubach veel con sternatie veroorzaakt. I KATHOLIEKE XNSTXSJL2NQKN POOT ONDERWIJS, OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING G.L.O. EN U.L.O.. MACHINESCHB.. 8TENO, HANDELSCOBR., LINGERIE-. COSTUMIèRE. EN COUPEUSE-OPLEIDING Reductie voor kinderen vit grote l gecomprimeerd «1 In ïdoei- baren toestand N.V. W. A HOEK'S MACHINE- EN ZUURS T OFF ABHIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam. Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren Tandjong Friok en Soerabaja BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5