Een Fransche „Nationale Raad" te Vichy gevormd De strijd gestaakt Het geblokkeerde marken- belastingbesluit Tot 15 jaar tuchthuis straf veroordeeld Moord te Geulle Raad van Bestuur in Arbeidszaken Krachtige maatregelen van Antonescoe Verduistering ar Karl Megerle over het driemogendhedenpact De nieuwe ordening van Oost-Azië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Raadgevend lichaam met 200 leden De Hongaarsche minister van Oorlog te Berlijn Lord Halifax in Amerika 300 leden van „Jong Egypte" gearresteerd Opgravingen te Pompei J' V Thailand—Indo- Ch ina Matsoeoka over Vrijwillige en gedwongen leening ZATERDAG 25 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 5-25. Bij onze Agenten Uy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22819 Oproep tot het bekendmaken van de verblijfplaats van Horia Sima Beide landen bereid tot een vreedzame regeling van het conflict TOKIO, 24 Jan. (D. N. B.). Volgens een bericht uit Bangkok zijn de vijandelijkheden tusschen Fransch Indo-China en Thailand ge staakt. Er wordt een wapenstil standsverdrag voorbereid. Ook Thailand aanvaardt be middeling van Japan Verplichte aangifte van beleg gingen en vorderingen vóór 15 Februari Duitschland heeft zich nooit illu- sies gemaakt over de voor nemens van Roosevelt Japansche koopvaardij zal door de marine worden beschermd Amerikaansche schepen voor Engeland Prins Axel in Zweden Behandeling der rechtzaak tegen verdachte verdaagd Weerhaan VRAAGT UW LEVERANCIER f 3.- p. flesch Arak Rum Citroen Voorloopige samenstelling van het dagelijksch bestuur Deelneming in de 4 pet. Staats- leening stelt voor gelijk be drag vrij bij 2Vz pet. NIEUWE HAARLEMSCHE MANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek VICHY, 24 Jan. (D. N. B.). Krachtens een Vrijdag in het Fran sche staatsblad verschenen verorde ning wordt een z.g. Nationale Raad („Conseil National") opgericht, die de bevoegdheid zal hebben eener raadgevende kamer met precies 200 leden. De vergaderingen van dezen raad zijn geheim. De verslagen der bijeenkomsten worden aan het staats hoofd voorgelegd, die alleen over de publicatie daarvan kan beslissen. In zake de stichting van den Nationalen Raad heeft de Fransche regeering een officieel commentaar uitgegeven, waarin de oprichting van dit lichaam uitvoerig besproken en zijn taak nauwkeurig omlijnd wordt. Maarschalk Pétain, aldus <}it commentaar, heeft voor on geveer een maand den wensch der openbare meening tot uiting gebracht, een orgaan te stichten, op welks inzichten hij kon steunen en dat tusschen het hoofd van den staat en het Fransche volk een nauwer contact mogelijk zou maken. Dit ontwerp is thans door de stich ting van een Nationalen Raad verwezenlijkt. De Nationale Raad daarop wordt in het bijzonder gewezen kan slechts een voorloo- pige instelling zijn, die waarschijnlijk zal wor den afgeschaft, zoodra Frankrijk een nieuwe Grondwet gekregen heeft. De Nationale Raad heeft noch wetgevende macht noch de be voegdheid om een Grondwet tot stand te brengen. De leden van den Nationalen Raad hebben slechts een adviseerende stem. Het Fransche staatsblad publiceerde Vrijdag avond de namen der leden van den nieuwen Nationalen Raad. Onder de 188 leden bevinden zich talrijke leden van het vroegere parlement, personen uit geestelijke en kunstkringen, be kende zakenlieden en industrieelen. Men leest ondlfc meer de namen van Bardoux, Georges Bonnet, Chichéry, Doriot, Bergéry, oud-minister van Oorlog Fabry, de sociaal-democraat Paul Faure, oud-minister van Voorlichting Frossard, kardinaal Suhard, De la Rocque. de vrosgere ambassadeur te Parijs en Rome Francois Poncet en Jean Mistier. De ministerraad is Vrijdagavond twee uur bijeen geweest. Naar verluidt, zijn alleen punten van administratieven aard behan deld. De ambtsperiode van den waarnemenden leider Van den Franschen staats-radio-omroep, Jean Masson, die door dén gewezen minister van Staat Baudoin benoemd was, moet volgens een in het staatsblad gepubliceerde mededeeling als geëindigd worden beschouwd. Zijn opvolger is nog niet benoemd. BOEKAREST, 24 Jan. (Stefani). Gene raal Antonescoe heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij de ambtenaren en arbeiders aanspoort, onmiddellijk weder aan het werk te gaan, op straffe van ontslag, en den autoriteiten verzoekt, eventueele haarden van verzet te signaleeren, opdat kan worden ingegrepen. Ieder, die uit een huis op de gewapende macht, of perso neel van openbare instellingen of burgers schiet, zal ter plaatse gefusilleerd worden. Voorts deelt de generaal mede, dat thans in Roemenië onder zijn persoonlijke leiding een werkelijk legioen zal worden gevormd. In het door Antonescoe uitgegeven communi qué wordt verder bepaald, dat de autoriteiten eventueele onstane plaatselijke schade terstond moeten laten herstellen. Wanneer het, zoo zegt Antonescoe verder, on danks z\jn oproepen niet gelukt is in den loop der laatste vijf maanden de eenheid tot stand te brengen, dan is dit de schuld van bepaalde ele menten op staatsposten die „ongeschikt, incor rect en volkomen onmenschelijk" waren. Het ware legioen, zoo besluit de oproep, VI zich van nu af aan onder de persoonlijke leiding van Antonescoe vormen. De Roemeensche radio publiceert talrijke aan Antonescoe gerichte betuigingen van trouw en hulde, zoowel von militaire als van particuliere zijde. BOEKAREST, 24 Jan. (D. N. B.j. Het Roemeensche ministerpresidium heeft Vrij dag over de radio de bevolking aange maand de verblijfplaats mede te deelen van hen, die bü de incidenten der laatste dagen betrokken zijn geweest. Tot deze personen wordt in dezen oproep ook Horia Sima gerekend. Het blad Universul deelt mede, dat het voorloopig slechts in verkleind formaat kan verschijnen, daar bij de gebeurtenissen der laatste dagen belangrijke onderdeelen van de drukkerij zijn vernield. De directie der Roemeensche posterijen deelt mede, dat het telegramverkeer hervat is. BERLIJN, 24 Jan. (D.N.B.) De Hongaarsche minister van Oorlog, Vitez Bartha, die op uitnoo- diging van den chef van het opperbevel dc-r weermacht voor een verblijf van enkele dagen in Berlijn is aangekomen, heeft vanmiddag ter herinnering aan de gesneuvelden uit den Wereldoorlog een krans neergelegd bij het ge- denkteeken Unter den Linden. De minister, die in gezelschap was van generaal Rüdiger en andere hooge Hongaarsche militairen, alsmede van den Hongaarschen gezant in Berlijn, Sztojay, werd voor het gedenkteeken door den commandant van Berlijn, luitenant-generaal Von Hase, ontvangen. Na inspectie der afdee- ling van het wachtbataijon Berlijn begaven de minister en zijn gezelschap zich in het gedenk teeken, om hier een krans neer te leggen, waar- Van het lint het opschrift droeg; „,In trouwe vriendschap, de Koninklijke Hongaarsche mi nister van Oorlog, Bartha". In aansluiting daarop marcheerde het wachtbataijon Berlijn langs den minister. BERLIJN, 24 Jan. (D.N.B.) De Engel- sche berichtendienst meldt, dat Lord Halifax, de nieuwe Britsche ambassadeur voor Washington, in den loop van den dag in de Vereenigde Staten zal aankomen. Hij heeft den overtocht gemaakt aan boord van het slagschip King George V. BEIROET, 24 Jan. (D.N.B.) Op last van den Engelschen politiechef te Cairo, Russell, zijn, naar thans uit Cairo gemeld wordt, driehonderd leden van de nationale partij „Jong Egypte" (Masr el Fattat) gearresteerd. Onder de arres tanten bevindt zich ee nleeraar der Mohamme- daansche universiteit van Cairo. Het eerste bericht over het optreden van de Masr el Fattat, die de bevrijding van Egypte van het Engelsche juk ten doel heeft, werd eenige maanden voor het uitbreken van den oorlog dooi den Engelschen politiechef ontvangen, die een officier van de Secret Service, kolonel Fitzpa- trick, met de bewaking van de Masr el Fattat belastte. Onlangs werd een geheime vergadering van de partij in de steengroeven ten Noorden van Cairo ontdekt, waarbij groote hoeveelheden ontplofbare stoffen gevonden werden. Andere sporen voerden naar Opper Egypte, waar ten huize van een ambtenaar, die lid van de partij is, wapens gevonden werden. De arrestanten zullen voor een militaire rechtbank gedaagd worden. NAPELS, 24 Jan. (Stefani) Dezer dagen heeft men tijdens opgravingen te Pompei op de zuilen, die de galerij van een palaestra (worstel perk) vormden, 465 hoogst belangwekkende inscripties, figuren en schetsen ontdekt, welke ongetwijfeld waren aangebracht door de sports- lieden zelf of de toeschouwers, die de palaestra bezochten. Op dezelfde plaats heeft men de ge raamtes opgegraven van 85 personen, die, toen zij trachtten te vluchten, door den lavastroom verrast en gedood waren. In de nabijheid van een dezer skeletten vond men een tasch met handige chirurgische instrumenten, o.a. voor oog operaties, waarvan een groot aantal uitstekend bewaard is gebleven. Zonsondergang 25 Jan. 18.13 Zonsopgang 26 Jan. 9.31 25 Jan.: Maanopkomst 7.37; ondergang 16.34 Zonsondergang 26 Jan. 18.15 Zonsopgang 27 Jan. 9.30 26 Jan.: Maanopkomst 8.24; ondergang 17.38 Gelijkluidende berichten uit Hanoi en Bang kok maken er melding van, dat zoowel de Thailandsche regeering als het gouvernement- generaal van Fransch Indo-China bereid zijn tot een vreedzame regeling van het conflict. Gouverneur-generaal Decoux, zoo wordt voorts verklaard, heeft zich reeds, na een nauwkeurige inspectie der situatie aan de grens en na bestudeering van den door Bang kok gestelden eisch tot afstand van vroeger tot Thailand behoorende gebieden, tot Vichy ge wend, met het verzoek om instructies voor het geval over een compromis onderhandeld zou worden. Fransch Indo-China eischt echter, zoo wordt voorts gemeld, dat Thailand de door den Franschen gezant te Bangkok gedane tegen voorstellen in verzoenlijken geest bestudeert. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat Frankrijk en Thailand de bemiddeling van Japan tot bijlegging van de grensgeschillen hebben aanvaard. De minister van Buitenland- sche Zaken Matsoeoka, heeft voorgesteld, dat vertegenwoordigers van beide staten te Tokio in conferentie bijeenkomen. De Staatscourant van Vrijdag bevat een derde beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Financiën ter uitvoering van de verordening betreffende het in Duitsch- land belegde Nederlandsche kapitaal. Ingezetenen in den zin van artikel 1 der De- viezenverordening 1940, die bij den aanvang van den lsten November 1940 eigenaar of be heerder waren van één of meer beleggingen of vorderingen in den zin van het geblokkeerde markenbesluit 1940, zijn hoofdelijk gehouden, vóór 15 Februari 1941 daarvan een aangifte in tweevoud in te dienen bij den inspecteur der geblokkeerde-markenbelasting te 's-Graven- hage. De verplichting van den eigenaar gaat over op zijn erfgenamen. De termijn voor de aangifte kan door den inspecteur worden verlengd. Aan de verlenging kunnen voorwaarden worden verbonden. De aangifte geschiedt naar den toestand bij den aanvang van den lsten November 1940 en dient te worden ingericht overeenkomstig het voorgeschreven model. Door of voor één eigenaar kunnen meer dan één aangifte worden gedaan, mits elke aan gifte het aantal aangiften vermeldt. Dit besluit is Vrijdag in werking getreden. Het departement van Financiën brengt in verband met het bovenstaande o.m. het vol gende onder de aandacht; Deze beschikking roept voor ingezetenen in den zin van art. 1 der Deviezenverordening 1940, die bij den aanvang van den lsten November 1940 eigenaar of beheerder waren van een of meer beleggingen of vorderingen in den zin van het geblokkeerde marken-belastingbesluit 1940 (d. w. z. in het algemeen alle tot dat tijdstip in Duitschland geblokkeerde vermogensbestand- deelen van ingezetenen) de verplichting in het leven, daarvan vóór 15 Februari a.s. schrifte lijk aangifte te doen bij den inspecteur der ge blokkeerde-marken-belasting, Elandstraat 42 te 's-Gravenhage. De aangifte, welke blijkens het vorenstaande betrekking heeft op den toestand bij den aanvang van den lsten November 1940 en waartoe zoowel de eigenaar (c.q. diens wet telijke vertegenwoordiger) als de beheerder ge houden zijn, dient te geschieden door inzen ding van een behoorlijk ingevuld en ondertee kend aangifte-formulier, dat binnen enkele dagen verkrijgbaar zal zijn bij de banken, ban kiers, enz., commissionnairs in effecten, zoomede aan bovengenoemd adres. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het BERLIJN, 24 Jan. (D.N.B.). De Duitsche publicist dr. Karl Megerle publiceert in het tijd schrift „BerlinRomTokio", dat nauw con tact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, een op merkelijk artikel over het driemogendhedenpact. De schrijver behandelt eerst de voorgeschie denis van het pact en keert zich scherp tegen de verwijten van president Roosevelt, die de beteekenis van het pact welbewust misvormde, toen hij den drie bondgenooten een expansie program, dat naar wereldheerschappij streeft, in de schoenen schoof. Geen der beginselen of artikelen van het driemogendhedenpact, zoo betoogt daarentegen Megerle, behelst een agres sief element, geen streeft naar wereldheerschap pij. De in het pact verbonden mogendheden willen samenwerken met allen, die van goeden wil zijn. Allen zijn uitgenoodigd om zich te vereenigen in het streven, dat den wereldvrede als einddoel heeft. De geografische omheining is eveneens dui delijk. Zij geldt evenzeer voor het Europeesche als voor het Groot-Aziatische gebied. Leiden en ordenen, niet veroveren en tiranniseeren, een einde maken aan de tweedracht, geen vernie ling der onafhankelijkheid en vrijheid is het doel. Megerle wijst er voorts op, dat het Roose velt spijt, dat de landen van het driemogend- TOKIO, 24 Jan. (D.N.B.) In de begroo- tingscommissie van het Japansche Lagerhuis heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat de voorgenomen nieuwe ordening van Oost-Azië in het kader van het geografisch afgebakende economische gebied de voorwaarde vormt voor de algemeene veiligheid van Oost-Azië. Het opbouwende werk zal meer dan vijftig jaar vereischen. Sprekende over Fransch Indo-China zelde de minister, dat Ja pan voor deze Fransche bezitting in 'de eerste plaats economische belangstelling heeft, hetgeen ook blijkt uit de te Tokio gevoerde Japansch— Fransche besprekingen. In het conflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China zal Japan een afwachtende houding aannemen. De Japansche regeering heeft Vrijdag den Rijksdag een wetsontwerp voorgelegd betref fende de bescherming van de koopvaardijscheep- vaart, krachtens hetwelk de marine gemachtigd wordt, de geheele koopvaardijscheepvaart en visscherij van Japan met de gewapende macht te laten beschermen. Voorts heeft de wet ten doel te verhinderen, dat handel en verkeer door vijandelijk optreden worden bedreigd of gestag neerd. De wet is, zoo wordt in de bijgevoegde verklaring gezegd, eenig in haar soort en op den totalen oorlog ingesteld. Aanvallen van derde staten en het in beslag nemen van Japansche goederen moeten op deze wijze voortaan onmo gelijk gemaakt worden. De minister van Marine wordt gemachtigd om na contact met de koop vaardijscheepvaart de noodige maatregelen te nemen ter bescherming van den Japanschen Handel. TOKIO, 24 Jan. (D. N. B.) De visscherlj- onderhandelingen tusschen Tokio en Moskou kunnen beschouwd worden als barometer voor de waarneming van de betrekkingen tusschen beide landen zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimfooen. Het acooord, aldus het blad verder, toont duidelijk, dat een algemeene opnelaermg van de betrekkingen der beide landen volko men binnen het bereik van het mogelijke ligt. Door het sluiten van een visscherijverdrag zijn Tsjoengking, Engeland en de Vereenigde Sta ten klaarblijkelijk teleurgesteld. Het blad wijst er op, dat een verscherping van de tegenstel lingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie op het oogeniblik volkomen zinneloos zou zijn. Integen deel is een samenwerking der beide landen noodzakelijk. Het aanstellen van een gemengde commissie beteekent een belangrijke stap naar het afsluiten van een visscherij-overeenkomsi op langen termijn tusschen Japan en Rusland, welker belang door beide landen eensgezind erkend wordt. hedenpact zich niet hebben laten uitdagen en weigerden hem ook maar een gram der ver antwoording af te nemen voor het feit, dat hij zonder eenige zakelijke reden zijn volk tegen drie groote mogendheden heeft opgezet. Tus schen Duitschland en de Vereenigde Staten be staan geen geschilpunten wat betreft grond gebied of in strategisch, economisch en politiek opzicht. Duitschland eerbiedigt de Amerikaan- sche levensbelangen, maar wenscht hetzelfde voor zichzelf. Het heeft zich van elk vijandig gebaar jegens de Vereenigde Staten onthouden, maar heeft geen dienovereenkomstige houding van de Vereenigde Staten ontmoet. Integendeel, de atmosfeer tusschen twee bevriende volkeren is door de eene partij stelselmatig verstoord. Bestond het Duitsche gevaar werkelijk, dan zou de groote mogendheid Amerika zich niet door een Engeland laten verdedigen, dat economisch en militair reeds kreupel geslagen is. Vooral de geschiedenis der JapanschAmerikaansche betrekkingen wordt gekenmerkt door een on uitputtelijke hoeveelheid goeden wil aan Japan sche zijde en een onuitputtelijke hoeveelheid uitdagingen en onvriendelijkheden aan de an dere zijde. Japansche staatslieden, het laatst de minister-president Konoje en de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, hebben, zoo onderstreept Megerle, steeds weer hun goe den wil tot overleg getoond. Thans zijn de bond genooten niet alleen door nieuwe bewijzen der agressieve vijandschap van den Amerikaanschen president gerechtvaardigd, maar ook door de onthulling der laatste oorlogsdoelen van het Angelsaksendom. De wereld dient nu pas goed aan een Angel saksische ordening te worden onderworpen. Deze machtsaanspraak kent geen grenzen. Zij eischt van de beschavingen de onderwerping aan de Angelsaksische levenswijze, van de volkeren de invoering der Angelsaksische democratie, van de rassen de erkenning van het Angelsaksische eerstgeboorterecht. De Angelsaksische strijd krachten zullen de wereld „ordelijk" houden. De Angelsaksische strijdkrachten zullen öe zeeën beheerschen. De Angelsaksische wereld-trusts zullen over de sociale en economische levens mogelijkheden der andere volkeren beschikken. Dat is overmoed. Maar de wereld is en wordt niet Angelsaksisch. Duitschland en zijn vrien den hebben zich over de werkelijke voornemens van Roosevelt nooit illusies gemaakt, doch daar rekening mede gehouden. De drie bondgenoo ten hebben hun buitenlandsche politiek op dit pact gebouwd, teneinde tegen eiken nieuwen toestand bestand te zijn. De onderteekenaars van dit pact zijn voornemens om het, wanneer zij zich daartoe genoopt zien, tegenover eiken aanvaller in zijn geheele draagwijdte te ge bruiken. NEW YORK, 24 Jan. (D.N.B.) De Federal Shipping Board te Washington heeft den ver koop bekend gemaakt van twaalf na den we reldoorlog afgeleverde Amerikaansche schepen aan Engeland, doch heeft een Engelsch bod op twintig sinds den wereldoorlog opgelegde schepen van de hand gewezen. STOCKHOLM, 24 Jan. (D.N.B.) Prins Axel van Denemarken is Donderdag in Stockholm aangekomen. Hij zal daar eenige dagen ds gas- zijn van Prins Karei en Prinses Ingeborg. niet-voldoen aan voormelde verplichting (waar onder begrepen onjuiste of onvolledige invulling van het aangifte-formulier) wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoogste f 500.000, dan wel met hechtenis van ten hoogste zes maanden en/of geldboete van ten hoogste f 100.000, al naar gelang het strafbare feit met opzet dan wel met schulp is gepleegd. Een ieder wordt derhalve in zijn eigen belang aangeraden, aan een voor hem bestaande aangifte-verplichting met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te voldoen. Men raadplege daarbij de bij het aan gifte-formulier gevoegde toelichting. Tenslotte kan reeds thans worden medege deeld, dat van tijd tot tijd opnieuw soortgelijke aangiften zullen worden gevorderd, welke uiter aard op den toestand nader te bepalen tijdstip pen betrekking zullen hebben. Het A.N.P. bericht: Medegedeeld wordt: Een onverlaat van Nederlandsche natio naliteit, die op 12 Januari van dit jaar in de omgeving van Breda een Duitsch soldaat op valsche wijze van achteren heeft aan gevallen, werd op den 16den van dezelfde maand door den Duitschen krijgsraad tot een tuchthuisstraf van vijftien jaren ver oordeeld. In eerste instantie stond Vrijdag voor het Obergericht te 's-Gravenhage terecht de 24-ja- rige los-werkman J. M. S„ wonende te Stein (Limburg), beschuldigd van moord op zijn nicht mej. M. S., gehuwd met P., gepleegd te Geulle. Deze moord is 17 Juni 1940 gepleegd. Verd. stond voor dit Duitsche gerecht terecht, omdat hij de Duitsche nationaliteit bezit. In deze zaak waren 12 getuigen gedagvaard. Verdediger was mr. J. W. Peek, te 's-Graven hage. Verd., die een afgestompten indruk maakt, zeide zijn nicht, die ook in Stein woonde, 10 jaren gekend te hebben. Zij is getrouwd met P., tegen welk huwelijk verd. bezwaren had geop perd. Hij ging dikwijls naar België om te smokke len. Anderhalf jaar geleden heeft hij in dat land een revolver gekocht van 25 a 30 patronen. Hij kocht dit gevaarlijke wapen met de bedoeling het weder te verkoopen. In België waren de revolvers namelijk goedkooper dan *in Nederland. Bij het smokkelen had hij het vuurwapen echter nooit bij zich. Den laatsten tijd had hij de revolver vaak bij. zich, omdat hij angst had, dat hij ver moord zou worden. President: Bij de politie hebt u verklaard, dat u van plan was geweest mevrouw P. dood te schieten. Verdachte: Als ik dat verklaard heb, wist ik niet wat ik zei. Op een keer hadden beiden een afspraak ge maakt, maar mevr. P. had verd. laten staan en kwam niet. Den dag van het gebeurde fietste hij langs het Julianakanaal. Hij zag toen mevr. P. ioopen met haar man en eenige kennissen. Zij liepen in de richting Maastricht. Verd. reed hen achterna. Hij kan zich herinneren, dat hij een revolver trok en geschoten heeft. Toen dat gebeurd was, wilde hij zelfmoord plegen, maar toen hij eenige uren in een aangrenzend bosch gelegen had, had hij angst gekregen. President: Waarom hebt u juist dien dag die revolver bij u gestoken? U had haar tevoren in een duiventil verborgen. Verd.: Ik had de revolver schoon gemaakt en daarna in mijn zak gestoken. Ik wilde haar verkoopen. De eerste getuige, een werkman, die niet ver van de plek, waar het drama geschiedde, aan den waterkant zat te visschen, gaf een uitvoe rige reportage van hetgeen hij heeft gezien en gehoord. D. Holman uit Maastricht, die de lijkschou wing heeft verricht, is tot de conclifsie gekomen, dat de vrouw gestorven is aan de gevolgen van zes schoten, welke op haar zijn afgevuurd en welke doel hebben getroffen. Dr. de Jong, zenuwarts te Maastricht, die de geestvermogens van verd. heeft onderzocht, geeft hierna uitvoerige inlichtingen over het re sultaat van dit onderzoek. Zijn mededeelingen leiden tot een langdurige gedachtenwisseiing tusschen den president en den deskundige. Hierbij gaat het vooral om de vraag of en zoo ja, in welke mate, verd. aan epilepsie lijdt, op welke vraag de getuige-deskundige geen posi tief antwoord kan geven. Hij acht een diep gaander onderzoek gewenscht met welk advies de president en de Staatsanwalt zich kunnen vereenigen. De behandeling der zaak wordt hierna voor onbepaalden tijd verdaagd. Gij kent ze toch, de lieden die zich met de ellebogen vooruitwerken en zich ten koste van anderen hun weg door 't leven banen. Vandaag gaan ze mee met degenen, die hun voordeel kunnen brengen, morgen verfoeien zij hun promotors van vandaag. Zij waaien met alle winden mee omdat zij niets anders zoeken dan hun eigen heil. Zij bekommeren zich niet om den evennaaste hoewei zij hoog op geven over hun liefde tot andere menschen. Zij zoeken zichzelf in plaats van allen te dienen. Zij missen nu precies den gemeenschaps zin, die zoo noodig is en waar ze zoo gaarne over praten. Zij spre ken over het belang van de zaak, de onderneming, het kantoor waar ze werken, maar zij bedoelen hun eigen belang. Dit zijn de weerhanen, waar nie mand plezier aan beleeft; zij zelf op den duur het minst van allen. Dezer dagen werd reeds medegedeeld, dat in overleg met de daarvoor in aanmerking komen de officieele instanties de werkgeverscentra- len, t.w.: het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, het R.K. Verbond van werkgeversveree- nigingen, het Verbond van Prot.-Christ. werk gevers in Nederland en Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, hebben opgericht een centraal orgaan voor de behan deling van sociale aangelegenheden, genaamc Raad van Bestuur in Arbeidszaken. Naar thans wordt medegedeeld, is het dage lijksch bestuur van dezen Raad van Bestuur voorloopig als volgt samengesteld: voorzitter: mr. D. U. Stikker, directeur der N.V. Heine- ken's Bierbrouwerij Mij., Amsterdam, tevens voorzitter van Centraal Overleg in Arbeidsza ken voor Werkgeversverbonden. Leden: ir. W. H. van Leeuwen, president-generaal der N.V. Nederlandsche gist- en spiritusfabriek, Delft, tevens vice-voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers; ir. M. H. Damme, di recteur der N.V. Werkspoor, Amsterdam, tevens lid van het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers; E. Straate meier, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging Zuid, Rotterdam, tevens lid van het dagelijksch bestuur van Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden; ir. F. H. E. Guljé, di recteur van de Hollandsche Constructiewerk plaatsen te Leiden, tevens voorzitter van het R.K. Verbond van Werkgeversvereenigingen; dr. G. J. M. de Gruyter. directeur van de N.V. Ko ninklijke Industrie- en Handelmaatschappij van P. de Gruyter en Zoon te 's-Hertogenbosch, te vens lid van het bestuur van het RK. Verbond van Werkgeversvereenigingen; A. Borst Pzn., voorzitter van den raad van beheer der N.V. Broodunie, Rotterdam, tevens voorzitter van het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland. De volledige Raad van Bestuur zal zijn samen gesteld uit vertegenwoordigers van de voor naamste bedrijfstakken. Binnenkort zullen dien aangaande nadere mededeelingen worden ge daan. Het bureau van den Raad van Bestuur is gevestigd: Kneuterdijk 8, Den Haag. Van bevoegde zijde te 's-Gravenhage wordt gemeld: Uit van verschillende zijden bij het de partement van Financiën ontvangen vragen is gebleken, dat niet ieder zich een voldoend dui delijke voorstelling heeft gevormd van het ver band tusschen de vrijwillige 4 pet. Staatsleening, waarop thans de inschrijving is opengesteld, en een bij mislukken daarvan uit te geven gedwon gen 2 Vi pet. leening. Zooals in het voorbeeld, opgenomen in het prospectus der 4 pet. Staatsleening 1941, is uit eengezet, zullen de inschrijvers op de 4 pet. Staatsleening, ingeval het tot een gedwongen 2% pet. leeninguitgifte mocht komen, tot het volle beloop hunner inschrijving op de vrijwillige leening in feite worden vrijgesteld van hunne verplichte deelneming in de 2% pet. leening. Technisch zal dit kunnen geschieden door het inleveren van de stortingsbewijzen, welke zich aan de stukken der 4 pet. Staatsleening bevin den. Men behoudt aldus zijn stukken in de 4 pet. Staatsleening. Van de verplichte deelneming in de 2% pet. leening is men derhalve tot het be drag zijner vrijwillige inschrijving vrijgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1