Welke bonnen zijn geldig? Contactcommissie voor natuurbescherming New-Vorksche Beurs GRU TTERSWAREN: ZATERDAG 25 JANUARI 1941 Mededeelingen over gevoerde actie, o.a. inzake het T wiske-plan Levenstempo en levensduur EEN AUTOBUS VERDUISTERD Ook kist met bier in verkeerde handen Het juiste woord op de juiste plaats Rouwmoedige bekentenis bracht diefstal tot klaarheid DE ZORG VOOR ONZE GEZONDHEID G. L. VAN WILLENSWAARD OVERLEDEN Stemming prijshoudend. VERKEERDE DIAGNOSE Hij kon den veearts wel vervangen VOETBAL Hermes D.V.S.—D.W.S. uitgesteld Omzet 410.000 shares - - - WISSELKOERSEN - A ME RIK A A NSC HE GOEDERENMA RKT Maïs Kardinaal Gerlier verlaat Vaticaanstad weer Grieksche vliegtuigen in Turkije geland Rechtstreeksch treinverkeer HongarijeRusland „Ile de France" thans Britscb transportschip? Gas als autobrandstof UITGESLOTEN SLAGERS NEDERL. CLEARING- INSTIUUT Glearingkoersen Academische examens Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN Aan de deze maand verschenen Mede- deelingen (no. 4) der Contactcommissie in zake Natuurbescherming, waarvan het se cretariaat gevestigd is op het bureau van den A.N.W.B. te Den Haag, ontleenen wij enkele gegevens, die bijzondere aandacht verdienen. Vooreerst wordt er op gewezen, dat de taak dezer commissie zich steeds meer uitbreidde, wat os. blijkt uit het toetreden in 1940 van enkele schildersgenootschappen en de vereeni- ging „De Hollandsche Molen" als leden. Daar om werd de naam gewijzigd in: „Contact-com missie voor Natuur- en Landschapsbescherming." Verder volgen mededeelingen over de werk zaamheden gedurende de afgeloopen maanden. Naar aanleiding van de aankondiging in de dag bladen, dat tot spoedige inpoldering van den Biesbosch is besloten, ontving de commissie van verschillende zijden berichten, die getuigden van de vrees, dat bij deze Inpoldering veel natuur schoon verloren dreigt te gaan. Evenwel werd van den Rijkswaterstaat de verzekering ont vangen, dat de natuurbeschermingsinstanties zullen worden Ingeschakeld, zoodra een voor- loopig mpolderingsplan gereed is. Intusschen heeft de commissie, dank zij de medewerking van enkele deskundigen, zeer uitvoerige gegevens verkregen over dit merkwaardige landschap, waardoor zjj in staat is zich een oordeel te vor men omtrent de mogelijkheid tot behoud van de meest essentieele deelen. Wat betreft de bescherming van den visch- otter, alsmede boommarter, steenmarter en das: deze zou volgens het oordeel der com missie het gemakkelijkst te verwezenlijken zijn door een kleine aanvulling van de Jachtwet 1923. Op een destijds aan den minister van Economische Zaken verzonden brief werd tot op heden geen antwoord ontvangen. Bij na vraag ten Departemente is echter gebleken, dat men niet voornemens is nog dezen winter beschermende bepalingen voor deze diersoor ten in het leven te roepen, in verband met het feit, dat een ontwerp voor een nieuwe Jacht wet, waarbij deze bescherming mogelijk wordt, gereed ligt. Indien de oorlog niet tusschenbeide was gekomen, zou dit ontwerp reeds in het najaar 1940 tot wet zijn verheven. In een tijd als dezen, waarin maatregelen zoo snel kunnen worden genomen en doorge voerd, is het te betreuren, dat beschermende maatregelen ten aanzien van den vischotter gekoppeld worden aan ingrijpende wetswijzi gingen, die onder de huidige omstandigheden wellicht nog lang op zich kunnen laten wach ten. De Inpolderingen aan de Twiske benoor den Amsterdam komen natuurlijk ook ter sprake. Het Amsterdamsche Bureau voor Natuurbescherming, dat in samenwerking met Het Noordhollandsch Landschap een werkverschaffingsplan voor Waterland heeft ontworpen, waarmede het gevaar van al- geheele inpoldering van het Twiske-Land kan worden afgewend, voert momenteel een intensieve actie om tot het beoogde doel te geraken. De Contact-Commissie heeft hieraan gaarne steun verleend en is bemiddelend opgetreden. Met practisch alle autoriteiten, die bij het ontwerpen en uitvoeren van de inpolderingen aldaar een stem hebben, is contact gezocht'. Het feit dat van de plannen der overheid eerst iets bekend werd toen deze vrijwel wa ren vastgesteld is oorzaak, dat deze actie pas op het laatste oogenblik kon worden ontke tend. Hoe het resultaat zal zijn, moet wor den afgewacht; zoolang de eerste spade nog niet in den grond is gestoken is er nog hoop. Tnslotte wordt onder het opschrift ,,Onze Molens In de Branding" gewezen op de schade, aangericht op den dag van 14 November 1940, toen in het Zuiden en Oosten van ons land een orkaan van ongekende hevigheid woedde. Ter wijl verscheidene natuurmonumenten en 3taats- bosschen (wij noemen de bosschen van Hagenau, bij Groesbeek .Oisterwijk, Loonsche Duinen en bij Breda) ernstige verliezen leden aan opgaand hout wat in de practijk echter steeds nog betrekkelijk meevalt waren onze molens er ernstiger aan toe. Niet minder dan 26 molens. nJ. die te Almen, Budel, Berlicum Elzendorp, Eersel, Etten, Garderen Gemert Grave, Losser, Lutten, Luyksgestel, Middelburg, Nederhemert, Nederweert, Koudekerke, Leende, Persingen, Stamproy, Venray, Wageningen, Weerselo Wy- chen en Zevenaar werden vernield of liepen min of meer schade op. Het zal heel wat zorg en moeite kosten alvorens deze schade zal zijn her steld, temeer daar vele molenaars niet tegen stormschade waren verzekerd. Het is intusschen met onze molens zoo ver volgen de mededeelingen merkwaar dig ge steld. Aan de eene zijde waait hun de wind mee. nu onze oliepositie tot de uiterste zuinigheid noopt en er niet meer machinaal mag worden gemalen, indi en windkracht voorhanden is. Aan den anderen kant zijn echter door de bepa lingen van de Meelcentrale in verband met het menggebod Vele kleine molenaars waaronder dus juist diegenen, die over een windmolen beschik ken, vrijwel tot werkeloosheid gedoemd. Ieder heeft zijn eigen levenstempo, aldus lezen we in het O.V.A.-maandblad. Hoe blijft men jong?.. Koning Gustaaf, pétain en wijlen Hindenburg, om eenige namen te noemen, zou den een ree pt kunnen geven of gegeven heb ben. Het schoone geslacht vooral verstaat het niet alleen door kunstmiddelen, vooral door den wil, den tijd zoo min mogelijk vat op zich te geven. Een ieder kan vaststellen, dat men vroe ger sneller verouderde, men denke aan Balzac's De vrouw van 40 jaren of Schilrmann's Veertig Een medewerker van het Hamburger Frem- denblatt zegt daaromtrent, dat wie met een vaart van 100 km. over de autobaan snort niet sneller oud wordt dan wie in een dilligence 10 km. in het uur aflegde. Het tempo van het le vensproces is. laat hij erop volgen, een inner lijk „gebeuren" waarop de kilometerteller geen invloed heeft. Ieder schepsel heeft zijn aange boren levenstempo dat ich in de verschillen de stadia gelijk blijft. Ernst vonBar heeft pols- of hartslag als den regulator van de ge- lykmatige levensbeweging erkend. Jakob van Uexküll veralgemeende deze stelling met vast te stellen, dat er geen gemeenschappelijke tijd meter voor de menschen bestaat, maar elke soort in haar bijzonderen tijd leeft, die van het organisme afhangt. De tijd van een hengelaai verschilt hemelsbreed van dien, welken de libei, klkvorsch, zwaan en muggenzwerm naast hem doorleven. Een geweldige kloof scheidt de schildpad, die naar men zegt een leven van meer dan 100 jaar voor zich heeft en de één dagsvlieg. Maar het levenstempo van de vlieg is zoo ontzaglijk snel, dat men zich van haar wederwaard'gheden in 24 uur eeen voorstelling kan maken. Elk wezen heeft van nature zijn eigen tijd. al naar ae jaren klimmen vertraagt de mensche- Hjke pols. De mensch kan zijn levenstempo tot zekere hoogte uit eigen macht veranderen en het is zijn belang de dalende liin in den zin van vertraging te reguleeren. Het komt er niet op aan den levensduur tot 100 jaar of daarboven te rekken, maar de volle kracht der beste jaren zoo ruim mogelijk uit te breiden. Hoofdzaak is op zijn 40ste jaar als 30, met 60 als 50 te zijn. De statistiek bewijst, dat op alle leeftijden de verwachtingen voor de toekomst gestegen zijr. en de schrijver zoekt de oorzaak daarin, dat thans, hoe paradoxaal het ook klinke, het le venstempo veel langzamer is dan vóór 100 jaar De rechtbank te 's Hertogenbosch nam in be handeling de uitgestelde strafzaak tegen C. van E., 20 jaar, chauffeur-monteur te Eindhoven, aan wien was ten laste gelegd, dat hij op 20 Juni j.l. te Toulouse (Fr.) een autobus had verduisterd, welke toebehoorde aan de Fa. Gebrs. de Kruyff's Reisbureau. Verdachte was chauffeur voor die firma en had zoo den autobus onder zijn berusting. Men had hem verplicnt daarmede Nederlandsche vluchtelingen naar Frankrijk te brengen. In Toulouse had hij den autobus verkocht, en van de opbrengst had hij ten deele zijn onderhoud bekostigd, gedurende de terugreis. Ook had hfj van dat geld een luxe-auto gekocht, waarmee hij, met nog enkele passagiers, naar Nederland terugkeerde. Toen hij weer in Eindhoven terug was, had hij aan zijn baas onware verhalen verteld, om te ver klaren hoe hfj den bus was kwijtgeraakt en hoe hij aan den luxe-auto was gekomen. Daar de heer de Kruyff bij geruchte een en ander ge hoord had over de wijze waarop verdachte in Antwerpen zou zijn uitgegaan, maakte hi) er een politiezaak van. Verdachte had, terecht staande, beweerd, dat zijn baas tegen hem had gezegd: Handel naar goeddunken!, toen hij met den autobus vertrok naar het buitenland. Hij had zich dus als zaak gelastigde van zijn baas kunnen beschouwen en achtte zich gerechtigd, den autobus te verkoopen. Hierover werd thans de patroon van verdachte, de heer De Kruyff, firmant van de fa. Gebrs. de Kruyff's Reisbureau te Eindhoven, als ge tuige gehoord. Hij zeide, dat hij verdachte des tijds had opgedragen, met den autobus naar Weert te rijden. In Weert was de bus gevorderd en getuige had verdachte niet meer teruggezien voor zijn terugkeer uit Frankrijk. Hij had hem dus geen opdracht kunnen verstrekken, hoe hij in het buitenland moest handelen. De Officier van Justitie persisteerde na dit verhoor bij zijn, reeds bij de eerste behandeling der zaak gestelden eisch: twee maanden gevan genisstraf. Vonnis over veertien dagen. 6 In de strafzaak tegen J. H. S., 51 jaar, kleer maker te Eindhoven, was ten laste ge legd, dat hij in November 1940 te Reusel zich wederrechtelijk linnen en henzellinnen bene vens hoeveelheden voering had toegeëigend, die eigendom waren van J. Moeskops, bij wien hij in dienst was. Tegen hem was vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ge- eischt. De verdediger had clementie gepleit. De rechtbank heeft verdachte thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. A. van Br., 51 jaar, wonende te Eindhoven, die op 29 September jJ. te Eindhoven, in een café onverhoeds a. de Graaf met een bier- fleschje op zijn hoofd had geslagen, waarbij deze een bloedende verwonding opliep, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. W. J. H. D., 40 jaar, electricien te Eindhoven, was ten laste gelegd, dat hij tusschen 1936 en 1940 te Eindhoven tien radiolampen van de N.V. Philips had weggenomen. De politie vond ze terug in een koffer bij hem thuis. Verdachte beweerde, de lampen noodig te hebben gehad ter vervanging van andere die kapot waren, doch kon niet aannemelijk maken, dat hfj er dan tien had moeten wegnemen. Hij is reeds tweemaal eerder veroordeeld wegens diefstal. De Officier van Justitie hield hier rekening mede en eischte een maand gevangenisstraf. Uitspraak volgt over twee weken. Een kist met flesschen bier was weggenomen door F. van H.. 26 jaar, arbeider te Bergen. Verdachte was niet ter zitting verschenen. Er werd een getuige gehoord, waarna voorlezing werd gedaan van het proces-verbaal, blijkens hetwelk verdachte het ten laste gelegde had bekend. De officier van Justitie eischte hierna een geldboete van tien gulden. Vonnis over veertien dagen. J. St.. 55 jaar, arbeider te Eindhoven, had zich te verantwoorden ter zake, dat hij op 29 November jJ. te Eindhoven een transportrijwiel had weggenomen. Hij bekende het ten laste gelegde. Hij was op den bewusten avond in een café in de Gagel straat geweest en had dit aan den achterkant verlaten. Buiten stond de transportfiets. Ver dachte beweerde dat hij zoo dronken was ge weest dat hij niet meer wist wat hij deed. De president snapte dat niet erg goed. Hij was van meening, dat het voor een dronken man juist veel moeilijken zou zijn, om ook nog met een fiets te gaan loopen. Hij wees er verdachte evenwel op dat het nog al losgeloopen was met die dronkenschap want volgens den caféhouder was verdachte heelemaal niet dronken geweest. Nadat de verbalisant als getuige gehoord was, wees de Officier van Justitie, requisitoir ne mend, erop, dat verdachte reeds elf maal ver oordeeld is, waarvan zeven maal wegens een vermogensdelict. Hij eischte zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen hem. Verdediger, Mr. L. J, 't Hooft, wees op den geringen steun, dien verdachte genoot. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Op 11 januari deed de eigenaai van een net ten- en garenfabriek aan de Haringkade te Scheveningen aangifte van diefstal van 1 kg kunstzijde en een houten bint Rechercheurs van de Haagsche politie, die in verband met deze aangifte in genoemde fabriek eens een kijkje gingen nemen, bemerkten al spoedig, dat hier wel eens meer gestolen kon zijn. 2ij ver zochten dan ook aan den eigenaar de inven taris eens op te maken en toen zulks gebeurd was, bleek inderdaad, dat er veel meer vermist werd, nJ. 24 kg. kunstzijde f 3.50 per kg. 60 kg. nettengaren a f 1.25 per kg.. 20 kg bind- katoen a f 2.25 per kg., en 45 kg. bandengaren a f 1.25 per kg. Bij het onderzoek dat nu volgde, viel de verdenking op een 17-jarigen magazijnbediende, die bekende, zich met nog zes andere perso nen aan deze diefstallen te hebben schuldia gemaakt. Vijf van hen werden gearresteerd, want de zesde had zich inmiddels zelf bij de politie gemeld. Hij had Zondag naar een pree), j van den dominee geluisterd over het onder werp: „Gij zult niet stelen" en had toen be rouw gekregen. De goederen zijn grootendeels achterhaald en in beslair eenomen. Een vooraanstaand Aimrikaahsch physioloog, professor Steinhaus, aldus lezen we in he' A.V.O.-maandblad, heeft zich tot taak gesteld de regels na te gaan, die oude en moderne her vormers opgesteld hebben, om gezond te blij ven. Hij is daarbij tot de slotsom gekomen, dat vele van deze regels, van de juistheid waarvan men tamelijk algemeen overtuigd is, heelemaal niet deugen. Steinhaus verklaart bijvoorbeeld, dat het „idioot en heelemaal niet gezond" is in koude nachten bij open ramen en met één deken toegedekt te slapen. O.a. zegt hij, dait de vol gende beweringen niet juist zijn: Een wandeling in de frissche lucht is goed voor de gezondheid,- daar frissche lucht méér zuurstof bevat, dan in kamers te vinden is; het lichaam vernieuwt zichzelf alle zeven jaar; kromme beenen ontstaan doordat men kinderen te vroeg" laat loopen; zure voedingsmiddelen moet men nooit tezamen met melk nuttigen; regelmatige sportbeoefening geef het lichaam meer weerstand tegen ziektekiemen; sport is de beste methode om vet kwijt te raken, en azijn drinken maak mager. Frissche lucht, zoo verklaart Steinhaus, bevat niet méér zuurs of dan gesloten ruimten. Krom me beenen zijn niet het gevolg van te vroeg loopen doch van fouten in de voeding. Sport- beofening is goed voor algemeene versterking, doch maakt het lichaam op geen enkele wijze immuun voor ziektekiemen. Menschen, die erg door de zon gebruind zijn, meent Steinhaus, be hoeft men heelemaal niet zoo te benijden. De bruine tint verhindert slechts de absorp ie van ultraviolette stralen, die de arme kerel, die uren lang in de brandende zon zit, juist zoo graag zou willen absorbeeren. Het slapen in al te koude kamers verhardt niet, doch is volgens Steinhaus vaak de oorzaak van ziekten in de hoofdholten. Op 79-jarigen leeftijd is Vrijdagmorgen te Schoonhoven overleden de heer C. L. van Wil- lenswaard Czn. De heer van Willenswaard was vroeger fabrikant van gouden werken en ver vulde in verband daarmede verschillende be langrijke functies in vakkringen. Zoo was hfj jarenlang voorzitter van de Nijverheidsvereeni- ging, de plaatselijke patroonsorganisatie voor goud- en zilversmeden en van haar ziekenfonds. Ook was hij indertijd voorzitter van het bestuur der Eerste Nederlandsche Vak- en Kunstnijver heidsschool in zijn woonplaats, d.i. de tegenwoor dige Rijksvakschool voor goud- en zilversmeden, horlogemakers enz. Voorts was hij o.m. hoofd bestuurslid van de Zuid-Hollandsche Vereeniging ter bevordering van kunstnijverheid en volks kunst. Hij was 22 Jaren lang lid van den ge meenteraad van Schoonhoven en eenige jaren had hij zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Naast deze functies heeft hij nog vele andere van plaatselijke en landelijke van beteekenis vervuld. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. NEW-YORK, 24 Jan. Op de New-Yorksche effectenbeurs was vandaag de handel bij de opening zeer beperkt. Ook vandaag bleven de koopers zeer terughoudend, daar de stimulan sen ontbraken. Er werden enkele selectieve aan- koopen verricht, waardoor de koersen prijshou dend bleven. In het verdere verloop werd de stemming lusteloos en vertoonden de koersen naar beide zijden fractioneele veranderingen. De koopers bleven zeer voorzichtig te werk gaan in verband met de toenemende vrees voor verhooging der loonen en der kostprijzen en door de mogelijk heid, dat de regeering een controle op de prij zen zal gaan uitoefenen. De spoorwegwaarden die den laatsten tijd op den voorgrond waren getreden kwamen lager te liggen. De stemming voor staalwaarden was prijs houdend in verband met het feit dat het ijzer en staal-instituut dit jaar een bedrag van 282 De koeien van boer Van der Weg te Ooster- meer in Friesland plegen elk jaar te lijden aan longzucht. Meestal was de ziekte niet zoo heel erg; een tijdje op stal en wat hooi en de zaak was weer gezond. Verleden jaar echter was er een koebeest bij, dat het knap te pakken had, zoodat een veeverlos- kundige te hulp geroepen werd, daar de veearts vanwege het late uur, niet meer te bereiken was. De man verscheen en gaf een flesch medicij nen, waarna het beestje weer opknapte. Toen dan ook op 7 October de boerin zag, dat een van de varkens niet goed was, werd de man weer te hulp geroepen. Zijn diagnose was: vlekziekte en tegen deze ziekte gaf hij een serum. Toen echter de inspecteur van den veeartsenij- kundigen dienst, dr. Tenhaeff, in het geval werd betrokken, onderkende deze de ziekte als varkens pest, zoodat de veeverloskundige de plank wel geheel had misgeslagen. Daarom moest hij zich voor den Leeuwarder kantonrechter verantwoorden terzake van het onbevoegd uitoefenen van de veeartsenijkunde. De ambtenaar van het O. M. vorderde een boete van 100, doch de kantonrechter halveer de deze straf. De wedstrfjd Hermes D. V. S.D. W. S., welke oorspronkelijk Zondag a.s. gespeeld zou worden, is tot een naderen datum uitgesteld. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon I Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 24 25 t/m 2 Februari t/m 2 (9) Februari 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 4 t/m 23 Februari 50 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half porfd koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 91 t/m 14 Februari 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 15 16 t/m 29 Januari t/m 5 (9) Februari 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN 15 16 t/m 29 Januari t/m 5 (9) Februari 1 rantsoen Vleeschkaart VET 26 27 t/m 31 Januari t/m 31 Jan. (7 Febr.) V2 pond boter of margarine y2 pond boter of margarine of 2 ons vèt Vetkaar t BOTER 26 27 t/m 31 Januari t/m 31 Jan. (7 Febr.) pond boter of margarine H pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 19—-32 4558 t/m 23 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 46 59 t/m 2 Februari t/m 2 (9) Februari 1 ei Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode D Periode 8 t/m 23 Februari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 11, 12, 13 15 lm 24 25 l m 32 t/m 14 Februari t/m 28 Februari t/m 14 Februari t/m 28 Februari 1 eenheid 1 eenheid Brandstof f enkaart haarden-kachels Brandstoffenkaart ,,centr. verwarm." ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 jtpril 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgTies, rjjstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 92 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokkcn 57 (Zie ook hieronder) t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas 200 gram andere koekjes. 90 gram biscuits en wafels, 75 gram beschuit, 300 gram cake, 600 gram gebakjes, 600 gram taart, 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.), een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meei of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep. 250 gram zeep poeder, 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmidd., 200 gram vloeibare zeep Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongenworst en nferbrood, 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool, 75 K.G. industrie- of eierbriketten. 110 K.G. bruinkoolbriketten, 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf. 195 K.G. persturf (300 stuks), 200 K.G. baggerturf (450 stuks), 200 K.G. everige soortgn turf, millioen dollar zal besteden voor uitbreidingen. Vliegtuigaandeelen lagen onregelmatig in -de markt. Automobielwaarden werden gesteund. Aandeelen van handelsondernemingen lagen nauwelfjks prijshoudend. Enkele soorten aandee len, waaronder staalwaarden en automobielaan- deelen, wisten zich te handhaven. Bij slot ver toonde het meerendeel der koersen slechts frac tioneele veranderingen naar beide zijden. Slechts enkele fondsen sloten een a twee pun ten hooger. In totaal werden vandaag 658 aan deelen verhandeld, waarvan 268 met een koers winst, 190 met een koersverlies en 200 onveran derd. Jan. 24 23 22 Allied Chemica' Air Reduction 154 154} 156 American Can Co. 90 90 90 Am. c a Foundrv American Radiatoi Am. Rolling Mills 14 i 14 13} Am. Smelt Ref. 42 41 41 Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. 166} 166} 166} Am. Tobacco B. 71 71 72} Am. Waterworks Anaconda Copper 25} 25 f 25 Atchison Topeke 23 24 23} Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 4 3} 3} Bethlehem Steti 84} 83} 84} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust *6} 36} 36} J. I. Case Company 54 54 54 Ches. Ohio 43 42} 42} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 67} 66} 65} Gonsolid. Edison Co. 22} 22 f 22} Deleware Huds 22} 22} 22} Detroit Edison C. Dupont de Nem. 154} 154} 155 Eastman Kodak 136 137 137} Genera] Electric 34} 34} 34} General Foods 37 38} 37} Genera] Motors 44} 43} 44} Good Year 19 18} 18} Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 50} 49} 49} Int. Merc. Marine Intern. Nickel 26} 25} 25} International Paper Intern. Tel. en Tel 6 A z 8 2} 2} Kennecott Copper 34 34} 33 Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward 37} 37 J 37} National Biscuit Co. Nat. City Bank 14} '4} 14} New York Central Norfolk Western North. Am Aviat Nord. Amer. n. a. 16} 16 f 16} Northern Pacific Packard 3 3 3 Paramount Pennsylvania 23 23} 23} Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 28} 28} 28} Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company Rep. Steel 21 21 20} Reynolds T obacco B. 33} 33 34 Sears Roebuck 74 74} 75} Shell Union Oil 10} 10} 10} Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 34} 34} 33} Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film 6} 6} 6! Union Carb. Carb. 67} 68 68} Union Oil of Calif. Union Pacific 82 81 81 United Aircraft 41 41 41 United Corp A. 1 i 1 1 United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 26 26} 26} U. S. Rubber 23 22} 22} U. S. Steel 66} 66} 66 U. S. Stee' pref. 128 128} 128 Western Union 21 21 21 Westingh. Electric 99 94 100} Woolworth Building 32 32 32} NEW YORK, 24 Jan. Slotkoersen Jan. 24 23 22 Londen 4.03} 4.03} 4.03} Parijs 2 21 2.21 2 19t Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.27* 23.21 23 21 Weenen Stockholm 23.86 23.86 23.85 Montreal 8300 83.625 82.875 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23 60 23.70 Yokohama 23.45—48 23 45 48 23.45-48 NEW YORK, 24 Jan. 24 Jan. 23 Jan. 24 Jan. 23 Jan. Katoen Jan. 10.45 10.41- Juli 9.93 9.91 Mrt. 10.46- 47 10.43 440ct. 9.89 9.86.- Mei 10.37 10 34 Dec. 9.84 9 83 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.73 Sept. Mei 4.83- 4 95 Mrt. 7 41 7.28+ Juli 4.95- 5.00 Mei 7.53 7.36+ Sept. 5.10 Juli 7.62 7.44-h Dec. Sept. 7 71 7 51 Sept. i Dec. 7 80 7.59 Suiker Dec. 0.76 0.75} Jull 0 84 0.84} Mrt. 0.79 0.78} Sept. 9.88+ 0.87 -J- Mei 0.8) 0.8) Dec. 0.90 0.90} Mrt. Rubber Standaard Dec. 19.27 19.10 Juli 19.04 18.84 Jan. 19.27* 19.10 Sept. 19.00 18.81 Mrt 19.20 19. Oct. 18.94 18.74 Mei 19.10 18.94* Tin Loco 50.20 50.15 lermiin 50.15 50.10 90 dagen 50 10 24 Jan, 23 Jan Tarwe Mei 85 -86 85 •Juli 8c i i 79 j Sept. 80 80 t Mel 63 - 63 i Jull 63 f - 63 Sept. 63 - 63 J Reuzel Mrt 6.65 5.17 Mel 6.80 6.57 86 Mel Juli Sept. Mel - Jull Sept. 50.05 CHICAGO, 24 Jan. 24 Jan. 23 Jan. Haver 36 36 33} 33 32 i 32 J Rogge 45 - 43 46} 46} - 47 47 24 Jan. Tarwe Dec Juli 77- Mei 78 Rogge Dec Mei 49 Juli 49 Haver Mel 35 23 Jan. 77} 78} >un 6.97}+ 6.77} Sept 7.17 6 9s WINNIPEG, 24 Jan 24 Jan. 23 Jan. Gerst Dec Me) Jull 46- 45 43} 44 Lijnzaad Dec >61 161 49} Mei i 59 59 I 49 Oct. i56} 15' 35 Jull 33 33} Dec. 31 i 31} VATICAANSTAD, 24 Jan. (Stefani). Z. H. de Paus heeft Vrijdag Zijne Eminentie Kardinaal Gerlier in afscheidsaudiëntie ontvangen. Vrij dagavond is de Kardinaal weer naar Frankrjjk teruggekeerd. Verder ontving de H. Vader Mgr. Delia Vecchia, apostolisch administrator van Korfoe. ISTANBOEL. 24 Jan: (D.N.B.) Het Tutk- sche blad Cumhuriyet meldt uit Ankara, dat daar de bemanning van eenige Grieksche vlieg tuigen, die in Turkije noodlandingen hebben ge maakt, zijn aangekomen. Overeenkomstig de internationale bepalinger zijn zij geïnterneerd. MOSKOU, 24 Jan. (D.N.B.) Vrijdagmorgen is in Moskou een commissie Hongaarsche ver- keersdeskundigen aangekomen, die met de be voegde Russische autoriteiten zullen gaan onder handelen over de technische bijzonderheden der hervatting van het rechtstreeksche spoorweg verkeer tusschen de Sovjet-Unie en Hongarije. Naar het orgaan van het volkscommissariaat voor P.T.T. mededeelt is reeds een rechtstreek sche telegrafische verbinding tusschen Moskou en Boedapest tot stand gekomen. BOSTON, 24 Jan. Opvarenden van het onlangs uit Singapore aangekomen vrachtschip Stella berichten, dat de Engelschen het reus achtige Fransche stoomschip Ile de France (ca. 44.000 ton) in beslag zouden hebben genomen. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen zouden zij het tot troepentransportschip hebben verbouwd. De He de France heeft, zooals bekend is, kort vóór de ineenstorting van Frankrijk <5e haven van New York verlaten. ROME, 24 Jan. (Stefani) Uit Italiaansche statistieken blijkt, dat van de 7.294 autobussen voor personenvervoer, die in Italië rijden, er 6.698 op hout- of methaangas rijden, hetgeen een besparing op het benzineverbruik van 91 procent beteekent. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de volgende sla gers zich schuldig hebben gemaakt aan het frau duleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens: H. J. J. v. d. Put, Nieuwe Haven 77, 's-Gra- venhage, J. D. Pronk, Thomsonlaan 118, 's-Gra- venhage, J. Langenberg, De Kempenaerstraat 87a, Oegstgeest, M. J. Hölsken, Frederikstraat 62, 's-Gravenhage, C. Overduin, Rembrandtlaan 5, Sliedrecht. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge maakt, terwijl zij bovendien door de Nederland sche Veehouderij centrale van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch voor geruimen tijd zijn uitgesloten. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 23 Januari 1941: Clearing met Duitschland: Laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen: 898.409, te gen reichsmarkvorderingen: 3.830/284.678. Clearing met Chili: Laatst uitbetaald nummer: 1711. Clearing met Turkije: Laatst uitbetaald num mer: algemeene clearingrekening: 4750; bijzon dere clearingrekenng2431 a. Clearing met Italië: Laatst uitbetaald nummer: 2386. Koersen voor stortingen op 25 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36. Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1.45V». Lewa 2,30. Pengö (oude schulden) 36,519. Pengö (nieuwe schulden) 45,89. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift: „Generatie-psycho sen" mevrouw M. C. van Steenbergen-van der Noorden, geboren te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren J. J. Dellebake te Middelburg en B. Hoppel te Amsterdam. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: 16 Januari 1941 is ingetrokken de op 20 Novem ber 1939 aan J W. Schiff te Wassenaar en M. Pc. zarro, te den Haag, verleende surséance van be taling. De Naaml. Vennootschap Jurgens' Waalsteen fabrieken v.h. Frans van de Loo Sr., gevestigd te Nijmegen heeft bij de Arr. Rechtbank te Arnhem een verzoek ingediend, strekkende tot het beko men van surséance van betaling. Dd. 16 Januari 1941 voorloopig verleend. Be windvoerders: Mr J. H. J. Zuidema en Mr G. J. A M. ten Hagen, belden te Nijmegen. Verhoor: Maandag 24 Februari 1941. des n.m. 2.30 uur in de raadkamer van de Rechtbank. Paieis van Jus titie te Arnhem'. Failliet verklaard: 22 Jan. J. W. B'os. schilder, Almelo, Borner- broekschestraat 22. R.c. Mr. I. Dufour, ouratrlce Mej. Mr. H. G. Veth, Almelo. E. G. Oldekamp, landbouwer, Dênekamp. Brink. R.c. Mr. I. Dufour, curator Mr. E. Baron Sloet tot Everlo, Oldenzaal. P. Goulmy, autogarage den Bosch, Willem van Oranjelaan 17. R.c. Mr. C. W. Voilgraff. cu rator Mr. M. Adelmeijer. den Bosch. J. Steenis, Oss, Doelenstraat 11. R.c. Mr. W Voilgraff, curator Mr. S. M. Hes, Oss. W. Kleuver, koopman, wonende t» Zeist de la Reylaan no. 46. R.c. Mr. D. Visser, curator Mr J. de Graaf. Amersfoort. C. W. Smorenburg .chauffeur, Utrecht, Albias- I straat 12. R.c. Mr. D. Visser, curatrice Mej M. A. C. Viëtor te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2