WAAR DE FILMBAND ROLT Uit andere bladen Nabestaanden van gesneuvelden Laatste Nieuws Weer Britsche schepen getroffen Donovan verloor zijn portefeuille Nog steeds tegenstand te Tobroek KADER 0PB0UWDIENST Vischaanvoer Scheveningen ZATERDAG 25 JANUARI 1941 STADSNIEUWS REMBRANDT-THEATER Gier Wally PALACE „Bommen op Sjanghai LUXOR-THEATER „De hemel op aarde" FRANS HALS-THEATER „Geheime zender L. B. 17" SPAARNE-THEATER Wie is de dader? Moord in kamer Gevonden voorwerpen en dieren „Het Witte Paard" ma BEVERWIJK Dertien varkens in beslag genomen Drukte op de bloemenveiling St. Jozef gezellen HILLEGOM Duitsch weermachtsbericht Samenwerking opnieuw aan de orde Uiterlijke en innerlijke macht Nederlands levensgebied Toeslag op pensioen aan weduwen en weezen Ital. weermachtsbericht Gevechten in den Soedan en Kenya Behangselindustrie bloeit Nieuwe uitbreiding fabriek Rath en Doodeheefver BULGAARSCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU SOLIDARITEIT DER AS Een artikel in de Relazioni Internationali Om het goud van de Banque de France Lijk van vermiste vrouw opgehaald Voorloopige regeling van de rechtspositie Financieele controle Mr. Trip heejt rapport uitgebracht ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gier Wally is de dochter van een rijken boer uit de bergen en zij kreeg haar naam, toen zij een jongen gier uit zijn gevaarlijk hooge nest had gehaald, dat geen jager ooit had kunnen bereiken. Zij gedraagt zich als een jongen, tot ergernis van haar vader en van een bergja- ger, dien zij vurig bemint. Haar vader, een kop pige oude boer. heeft andere plannen met zijn dochter en wenscht haar uit te huwelijken aan een boerenzoon, die de boerderij later zal kun nen overnemen. Dit voornemen levert een ernstig conflict op. want Gier Wally is al even koppig als haar vader en houdt des te meer van haar jager, naarmate zij van den jager grover minachting moet slikken. Het komt tot een breuk tusschen vader en dochter en deze episode eindigt met de verbanning van Wally naar een hooge en eenzame berghut, waar een oude doove man en de jonge gier haar eenig gezelschap zijn. Van haar beminden jager hoort Wally niets. Nog eenmaal verschijnt zij op de boerderij, waar zij na heftige scènes brand sticht en op nieuw verdwijnt zij naar de hut op den glet- scher. Zij blijft hardnekkig en de dag komt dat de oude boer gaat sterven. Ook hij blijft bij zijn eisch, al heeft hij reeds eenige oneenig- heden achter den rug met den buwelijkscandi- daat die sinds geruimen tijd de boerderij be stuurt. De vader sterft, de dochter komt thuis en de „bruidegom" moet het veld ruimen. Wally begint nu haar omgeving te tarten. Zij verschijnt schitterend uitgedost op een dorps feest en ontmoet den geliefden jager, die haar nogmaals, thans in het publiek, vernedert. Als dan de verstoeten candidaat de kans schoon ziet om in genade te worden aangenomen, geeft Wally hem in haar bitterheid de opdracht den tegenstander neer te schieten. De overspannen moordenaar gaat op weg, maar het meisje kan de spanning niet verdragen en weet het onheil af te wenden. Het conflict lost zich op en de jonge menschen vinden elkaar. De gier, die Wally overal vergezelde en min of meer als haar ongelukbrenger werd beschouwd, heeft, opgejaagd door het schot, de vlucht genomen. Hans Stelnhoff heeft van dit gegeven een pakkende film gemaakt, die men met belang stelling ziet. De elementaire driften van de bergbewoners laaien nu en dan heftig op en in Wally bruist een natuurgeweld, waarvoor men respect mag hebben. Heidemarie Hatheyer is de vertolk ster van Gier Wally, waarvoor zfj de aangewe zen persoonlijkheid schijnt te zijn. Zij is be- heerscht en van een nerveuze gespannenheid, die haar gezicht tot een gevoelig en dreigend masker maakt. Haar groote soberheid en na tuurlijkheid onderschelden haar van de meeste harer collega's. De boeiende film Gier Wally kan door acht tienjarigen worden gezien. Het banditisme viert in Sjanghai hoogtij en de toegangen tot de Amerikaansche concessie worden streng bewaakt, om zooveel mogelijk de lugubere elementen te weren. De Amerikaan sche regeering stuurt eenheden van vloot, leger en luchtmacht, om de opstandige rebellen, te bedwingen. Tevens gaat een keur van detectives op zoek naar den bandietenleider, zonder wien de georganiseerde plunderingen spoedig zullen ophouden. De avonturen van een dezer speurders wor den in de film „Bommen op Sjanghai" beschre ven en dat er voor den toeschouwer spannende avonturen te beleven zijn, valt niet te ont kennen. De held van het verhaal baant zich overal met zijn knuisten en scherpzinnigheid een weg, die lang niet altijd over rozen loopt. Tegenover hem staat de bandietenleider, mr. Biggers, een in de Amerikaansche kolonie goed aangeschreven persoon, waarop niet de minste verdenking rust. De detective weet hem evenwel te ontmaske ren en dan wordt de strijd, die tot nu toe achter de schermen gevoerd werd, verder openlijk ge voerd. In beide kampen zijn Chinee zen als handlangers, allen even bekwaam in het gooien en steken met messen. Wanneer tenslotte de Amerikaansche gouver neur en diens lieftallige dochter door mr. Big gers ontvoerd worden, is de maat evenwel vol. Een viertal torpedojagers stoomen op naar het „Zwarte eiland", waar de bende van Big gers en zijn gevangenen vertoeven. Het geheele eiland wordt platgeschoten, ter wijl de detective den gouverneur en diens doch ter in een vliegmachine redt, hetgeen op het laatste moment nog dreigt te mislukken, wan neer nog eenmaal mr. Biggers van zich doet spreken en langs de vleugels van het vliegtuig naar de bestuurderscabine kruipt, om aan "t le ven van den detective een einde te maken. Van groote hoogte stort hij in zee, waarmede het drama is geëindigd. Voor volwassenen. Heinz Rühmann is ditmaal heereboer en bezitter van een complete farm bij de gTatie van zijn tante Adèle Sandrock, die denkt, dat hij getrouwd is. De tante komt op bezoek en nu doet zich het oude, maar altijd weer vermake lijke geval voor, dat er plotseling een „echtge- noote" bij de hand moet zijn. Daarvoor zorgt de vriend van Heinz, de componist Hermann Thim- mig, die met zijn vrouw wat komt logeeren, maar zijn schoonvader heeft wijs gemaakt, dat hij de bezitter van het landgoed is. Men voelt al, waar het naar toe gaat. De schoonvader komt logeeren en de tante arriveert even later; zij mogen elkaar niet zien. maai door de onhandigheid van beide vrienden wor den zij zóó in het huis verhuisd, dat ze naast elkaar een kamer hebben, nog wel met een tusschendeur. Tante vindt, dat Heinz wel wat liever tegen zijn vrouwtje kan zijn, maar haar liefde is al spoedig bekoeld, als ze haar „schoondochter" op een avond in de armen van den componist, die zich voor rentmeester heeft uitgegeven, ziet liggen. Het is een schandaal. Van den anderen kant ontmoet Thimmig zijn vriend, terwijl deze zijn vrouw omhelst, omdat het paar meende, dat tante er aan kwam en ze een goede beurt wil den maken. Dan is er nog Theo Lingen, die als theater-directeur op de wals „Een hemel op aarde" van den componist wacht. Alles komt ten slotte op zijn pootjes terecht. Heinz Rühmann durft eindelijk het meisje te vragen, dat hij allang op het oog heeft, de wals ls klaar en tante mitsgaders schoonvader ver zoenen ach met de situatie. Een vroolijke film, niet nieuw, maar vol grap pige situaties. De .sterren" zorgen vooral ook voor een flinke dosis stil spel, waardoor de zaal soms schatert van gepoegen. Een film. die nie mand kwaad zal doen. De Duitsche crimineele film, de politie- drama's en spionnage-intrigues hebben reeds in de oude tijden van de stomme film uitgemunt door een grondige uitwerking van het myste rieuze onderwerp. Ook in de eerste periode van de geluidsfilm vormden zij steeds een dankbare onderneming (Fritz Lang excelleerde in deze soort met zijn Mabuse-films en met „Spionne"), doch daarna heeft de Duitsche productie in ons land slechts zoo nu en dan een crimineele film afgeleverd. De film „Geheime Zender L.B. 17" bezit de goede kwaliteiten van de vroegere Duitsche films van dit genre, misschien we? omdat zij gemaakt werd door Victor Tourjansky, een van de oude garde, een regisseur, die het handwerk kent en een dankbare stof handig in elkaar weet te zetten. De film „Geheime Zen der L.B. 17" plaatst ons in de personen van Willy Birgel en Otto Wernicke twee gehaaide speurders en kenners van de misdadigerspsyche voor oogen, die men in Amerikaansche films niet zoo gemakkelijk kan aantreffen. Er wordt een revolutie voorbereid, waarin een zekere Lensky, een geheimzinnige man, de grootste rol speelt. Hij heeft echter twee groote tegenspelers, den politie-commissaris Borell en den kapitein van den Geheimen Dienst Temod. De laatste heeft een verhouding met een soubrette, die in een cabaret werkt. In dit cabaret gebeuren vreemde dingen, Dit moeten volwassenen zelf gaan zien. Er wordt knap gespeeld door Otto Wernicke Willy Burger en Hilda Weissner. Het is niet de eerste maal, dat de spannende en boeiende Duitsche crimineele film „Wie is de dader? Moord in kamerin Haarlem op het witte doek verschijnt. Zij die destijds deze film zagen zullen zich nog het voortreffelijke spel kunnen herinneren van Walter Steinbeck, Elisabeth Wendt, Deinert en Harald Faulsen, die als strafrechter van het Berlijnsche hoofd bureau een zeer merkwaardige rol speelt. Van het begin tot de laatste meter worden de bezoekers van het Spaarne Theater deze week vergast op een film, die om zijn sensatie en nooit verslappende spanning de moeite van het zien mere waard is. Een ieder kunnen wij deze rolprent aanbevelen. Een uitgebreid voorpragramma zorgt voor een goede aanvulling van de middag- of avondvoor stelling. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Geld, Heeck, Oranjenassaulaan 169, Overveen: handschoen, Roelfs, Tlmorstraat 135; handwar mer, Hazevoet, Indischestr. 2 a; dameshorloge, v. Dden, Vondelweg 118; hond, Manheim, Kin- derhuisvest 3; nummerplaat NH, bureau van politie, Smedestraat; pakje ondergoed, de Vries, L. Costerstraat 15; portemonnaie m. i„ Kroon, Duvenvoordestraat 13; rijwielplaatje, Natten, Begasraat 19; rijwielplaatje, Fabre, Vrouwehek- straat 38; Schoentjes,. Spuitenburg, Kloosterstr. 59 rd.; shawl, v. Schooten, Vergierdeweg 66; sleutels, Keuss, Bankastraat 38; schoentje, Schouten, Bantamstraat 90; overschoen, Ovcr- gauw, van Nesstraat 87; actetasch m. i„ bureau van politie, Smedestraat; damestasch m. i„ v. Uden, Julianalaan 317; want, Beekum, Zonne- kade 20. Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" zijn deze week onderstaande partijen gespeeld: Groep I: N. Hoogland—C. v. Soest 1—0 J. Reeuwijk—A. Hablous 1—0 P. DeyzenA. v. Kesteren afgebr B. Walker—Th. de Looze afgebr. J. de LangeM. Vermeer afgebr. Groep II: W. Witteman—P. Stam 0—1 Th. Schoorl—A. Stokman C. Kortekaas—P. Castenmiller 1—0 H. Voorsluis—T. Ouwerkerk 0—1 J. Lippus—G. v. d. Stoop afgebr x Heidemark Hatheyer als Gier Wally in de gelijknamige Tobis- film Ambtenaren van den crisisdienst hebben, in samenwerking met de rijkspolitie, te Wijk aan Zee een geval ontdekt van overtreding der crisiswet. Er werden in totaal dertien varkens in beslag genomen. Proces-verbaal is opge maakt. Men kon gisteren op de bloemenveiling ,,'t Centrum" duidelijk bemerken, dat de vorst zijn koele heerschappij weer had prijs gegeven. De aanvoer van bloemen was weer aanzienlijk groo- ter dan in het begin van de week. Naar schat ting was de aanvoer gistermiddag met een derde gestegen, ten opzichte van Maandag en Woens dag en dat bracht tegelijkertijd weer een groo- tere bedrijvigheid feweeg. Duizenden bossen tulpen passeerden de veiling- klok, terwijl ook partijen narcissen, crocussen en andere kasproducten verhandeld werden. De handel, en ook de kweeker!, verlangt niet terug naar de vorst. De vervoermoeilijkheden vormen reeds een belemmering, maar een koudegolf veroorzaakt nog meer moeilijkheden. Ongerekend de andere kasproducten, bedroeg de aanvoer van tulpen gisteren ongeveer 8000 a 10000 bossen. De St. Jozefgezellen van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad hebben Donderdag in het K.S.A.-gebouw een prettigen avond be leefd bij de uitvoering, die de tooneelclub der vereeniging „T.O.V." gaf, Nadat de weleerw. heer kapelaan B.nmel- kamp een hartelijk welkomstwoord had gespro ken, brachten de tooneelisten van T.O.V. een klucht in drie gedrijven voor het voetlicht, „Kidnappers" genaamd, een stuk van Nan Jan sen. Er is veel en hartelijk gelachen om het vroo lijke spel, zoodat men van een geslaagden avond kan spreken Bekendmaking. De burgemeester van Hil- legom brepgt het volgende ter openbare kennis: Er hebben zich hier te lande hier en daar sabotage-handelingen voorgedaan, waarmede de bezettende macht zich bezig houdt. De gevolgen, die hieruit kunen voortvloeien geven mij aan leiding nogmaals te wijzen op de gevaren, die zulke handelingen niet slechts voor de daders, maar ook voor de burgerij in het leven roepen Zulke daden verdienen in de hoogste mate af keuring en ik stel er prijs op daartegen zeer ernstig te waarschuwen en ieder op het hart te binden zich van iedere directe of indirecte deel neming te onthouden. Ik doe een beroep op de burgerij in al haar geledingen en organisaties, het optreden der overheid tegen sabotage te steunen. Hillegcm, 23 Januari 1941. De burgemeester voornoemd, C. van Nispen tot Pannerden De oogst van de straat Aanwezig op het Politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de volgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Bontkraagje van mantelmouw, verschillende wantjes, broche met witte steentjes, deksel met v/iel, vermoedelijk van gasgenerator, een hand- schoen-sleuteltje. Te bevragen aan o.s. adressen: S. v. d. Linden, v. d. Endelaan 120, Hiilegom, portemonnaie inh. 0.06; Pijpers, Burg. pontstraat 60, Hillegom, fietspomp; Prins, Ambachtstraat 66, Hillegom, een pijp lood; F. van Leeuwen, Emmastraat 23, Hillegom, zwarte want; W. Sepp. Pr. Hendrikstraat 23, Hillegom, blauw gekleurde paraplui; Trouwen, Kerkstraat 23, Hillegom, bruin wantje; W. Warmendam, Wil- helminalaan 14, Hillegom, oud damesrijwie;. SCHEVENINGEN, 24 Jan. Sprot ƒ28—ƒ36. Beide per kist van 40 kg. Aan de markt waren hedenochtend 16 motor- loggers met 1839, 15 kotters met 2686 en 73 motorschokkers met 5781. In totaal besomden hedenochtend 104 kustvisschers 10.306. De besommingen van de motorloggers waren: Sch 106 J. Klein 125, Sch 81 A. den Duik 23, Sch 245 G. den Heyer ƒ4)0, Sch 196 M. den Heuer 67, Sch 84 J. den Duik 74, Sch 89 A. Rog 103, Sch 102 J. Westerduin 7, Sch 57 A. Roeleveld 68, Sch 25 C. de Graaf 131, Sch 201 M. Taal ƒ146, Sch 302 A. Taal ƒ176, Sch 210 B. Rog 305, Kw 151 T. v. d. Plas 119, Kw 144 P. Varkevisser 145, Kw 175 van Duin en Plok- ker 53. Van de kotters waren de besommingen: Kw 21 J. Guit 33, Kw 116 D. Haasnoot 135, Hd 75 L. Koorn 121, Tx 49 C. Vlaming 90, Tx 4 J. v. d. Vis 503, Tx 11 P. Vlaming 379, Tx 33 J. Drijver ƒ115, Tx 14 A. Ellen 387, Tx 19 F. Krijnen 101, Tx 39 P. v. d. Vis 62, Tx 29 W. drijver ƒ313, Tx 24 W. v. d. Vis 237, Sch 177 A. Blok 79, Sch 12 C. de Heyer 67 en Sch 37 C. de Jong ƒ64. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 24 Jan. (D.NJB.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van gisteren voor den oorlog belangrijke doelen in een haven aan de Britsche Oostkust met bommen bestookt. Ge vechtsvliegtuigen met grooten actieradius heb ben twee gewapende koopvaarders van tezamen 8100 b.r. ton ten westen van Ierland aangeval len en tot zinken gebracht. Een ander schip van 5000 ton bleef met slagzij brandend liggen. Aan den Engelsche oostkust werden op een vracht schip van 12000 ton na bomtreffers gescheidene hevige ontploffingen waargenomen. Een vijan delijk vliegtuig is in een luchtgevecht neerge schoten. SOFIA, 24 Jan. (Stefani). Men verneemt dat kolonel Donovan, de bijzondere zaakgelastigde van Roosevelt, alhier zijn portefeuille heeft ver loren, welke al zdjn documenten bevatte, terwijl hij zich in een café bevond samen met den De „Volkskrant" schrijft; De vraag der samenwerking van de ver schillende bewegingen is eigenlijk al oud. Dit was geen kwestie van gemakzucht, maar van staats- en volksbelang. Nu de drie elkaar niet hebben kunnen vinden men kent de reden klemt te meer de vraag, of tussen de twee, die stel lig niet door afgronden worden gescheiden, geen platform voor samenwerking straks meer, kan worden gevonden." Zij signaleert twee antwoorden op deze vraag, welke beide bevestigend luiden, en wel in ,Ons Noorden" en in de „Residentiebode": „Het eerste blad maakt daarbij de op merking, dat moeilijk kan worden geëist, „dat de ruim 700.000 Nederlanders opgaan in de 35.000 leden tellende organisatie van Nationaal Front: het omgekeerde ligt daar entegen veel meer voor de hand." Van de andere kant wijst het blad er op, dat Nationaal Front voor zijn positief con structief werk van de opbouw van een nieuwe Nederlandse volksgemeenschap een veel breder terrein krijgt dan zij thans ooit zal bereiken terwijl de Nederlandse Unie versterkt wordt met een kleine, maar principieel krachtige groep van ernstig wil lende maatschappijhervormers, waaruit een gewenst kader kan worden gevormd om de grote massa der Unie te scholen op de grondslag der nieuwe beginselen. Het Haagse blad wijst, hetgeen voor de hand lag, op het verschil tussen cijfer en kwaliteit; de Unie het cijfer, Nationaal Front de kwaliteit. Maar ook de Residentiebode wenst fusie en wel zo spoedig mogelijk." De „Volkskrant" zelf is van meening: „De twee moeten verder geen tijd beste den en verkwisten aan eikaars bestrijding, maar samen positieve arbeid verrichten. Is deze gedachte en wens eigenlijk niet gemeengoed, nu reeds, bü de „Nederlan ders" en de „Fronters" die het heden en de naaste toekomst helder inzien, die het dode verleden zijn doden wil laten begraven om met eenparige schouder te werken aan het geen komen gaat, de toekomst van ons land en van ons volk? Het gaat er niet over wie de eerste en wie de minste wil zijn; het welzijn van ons volk staat op het spel, en dan verdwijnen persoonlijke kwesties en gevoeligheden naai de achtergrond. Ons volk, voor zo ver het kan en wil, één: dit overheerst alles." Onder dezen titel publiceert Arnold Meyer in „Nederlandsch Dagblad" een hoofdartikel, waar aan wij het volgende ontleenen: ,,Na de capitulatie van ons leger heeft geen Nederlander in het bezette gebied het recht een greep naar de macht, die de macht van den bezetter is, te doen. „Dat bedoelen zij niet, die zoo spreken" zal men mij tegenwerpen. „Laten zij, die toch ook aan een goed gebruik van Nederlandsche woorden gebonden zijn dan van die bom bastische taal afstand doen." Men moet dus begrijpen, dat deze luid- ruchtigen met „veroveren" geen veroveren en met „overnemen" geen overnemen be doelen maar dat zij bedoelen van den be zetter als een soort geschenk de uiterlijke macht te krijgen. En wat zouden deze lie den dan hebben aan deze uiterlijke macht? Misschien de financieele voordeelen, die aan zulk een macht voor hen persoonlijk verbonden zijn? Of misschien het voor ons onbegrijpelijk genoegen, zijn machtswellust een korten tijd te kunnen botvieren? Maar verder dan ook niets, absoluut niets! Iedere uiterlijke macht kan zich slechts als inner lijke macht consolideerèn. Geen uiterlijke macht, kan zich op den duur handhaven, indien zij door haar aard eD haar wel dadige werking geen weerklank vindt in het volk." Het- „Algemeen Handelsblad" kan zich niet vereenigen met de terminologie van minister Matsoeoka, waarin Nederlandsch-Indië „lid van het nieuwe economische gebied" heet. Het merkt o.m. op: „Het is heel goed mogelijk dat minister Matsoeoka slechts heeft willen doen uit komen, hoe belangrijk de gebieden in den Zuid-Pacific economisch bezien voor Japan kunnen zijn, maar er is geen sprake van. dat Japan allen export van Neder landsch-Indië zou kunnen opnemen of dat het politieke gebied waarin Japan onder den naam van de Groot Oost-Aziatische ruimte in de eerste plaats Korea, Mand- sjoekwo, Binnen-Mongolië en China de leiding opeischt, dat zou kunnen. Hierdoor zou een inlijving in de economische ruimte van dat gebied dus al op overwegende prac- tische bezwaren stuiten Het Algemeen Handelsblad" vraagt zich verder af waar voor minister Matsoeoka de economische verhouding ophoudt en de poli tieke begint. Het besluit: „Wij willen dan ook liever den nadruk leggen op een ander deel van de verklaring van Matsoeoka, waarin hij zegt, dat Japan op het gebied van de buitenlandsche politiek het doel nastreeft, aan alle volken ter we reld het hun toekomende levensgebied te waarborgen. En Nederland met zijn zeer dichte bevolking heeft in Nederlandsch- Indië het onmisbare complement zonder hetwelk het geen voldoende eigen levens gebied en geen redelijke levenskans meer zou hebben. In het kort Nederlandsch-Indië behoort tot het levensgebied van Neder land, waarmede het door eeuwenoude ban den is verbonden, en bovendien is zijn functie op economisch gebied, gelijk wij reeds zeiden, supra-continentaal. Niet alleen de politieke, doch ook de economische Rijks eenheid der Nederlanden kan op den duur niet worden verbroken zonder den onder gang van het Rijksdeel Nederland, en zonder groote en in de toekomst steeds toenemen de nadeelen voor het overige van continen taal Europa. ambassadeur der V. S. en andere personen. Het onderzoek dat dadelijk werd ingesteld leverde tot nu toe geen resultaat op, en kolonel Dono van was gedwongen naar Joego-Slavië te ver trekken, na geld geleend te hebben en na in alle haast een paspoort te hebben verkregen. Naar wij vernemen hebben de pensioenen van de weduwen en weezen van de gesneuvelde mi litairen een onderwerp van overleg gevormd tus schen het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie en den secretaris generaal van het departement van Financiën. Deze pensioenen zijn als gevolg van de tot- hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie van 27 Augustus 1940. nr. 115, voor het meerendeel der nabestaanden reeds met ruim 40 pet. verhoogd. Desniettegenstaande is de wenschelijk- heid gebleken aan de gezinnen, waarvan het hoofd, die in dienst van het vaderland zijn leven liet, voordat hij in militairen dienst kwam een inkomen had, hetwelk hooger was dan f 1000 per jaar, indien de financieele omstandigheden zulks noodig maken, om re denen van billijkheid, een toeslag te ver- leenen boven het reeds toegekende pensioen. De beslissing of en tot welk bedrag die toe slag zal worden verleend, ligt in handen van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie. De toeslag wordt slechts toegekend naar mate daaraan behoefte bestaat. De voor de berekening der pensioenen gel dende pensioengrondslagen (minimum f 1000 maximum f 3000) worden door het bovenstaan de niet gewijzigd. ERGENS IN ITALIë. 24 Jan (Stefani) Hier volgt het 231e Italiaansche weermacht- bericht. Aan het Grieksche front hebben wij ons tij dens acties van patrouilles meester gemaakt van gevangenen en automatische wapenen. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke troepen met bommen van klein kaliber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht gemoto riseerde strijdmiddelen van den vijand met bommen van klein kaliber en mitrailleurvuur bestookt. De vijandelijke luchtmacht heeft Der- na gebombardeerd. In den westelijken sector van de versterking Tobroek hebben onze afdeelin- gen gisteren den geheelen dag hardnekkig te genstand geboden. In Oost-Afrika worden aan het Soedanfront gevechten geleverd tusschen onze eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen door on ze luchtmacht. In de Aegeïsche zee zijn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donder dag over de stad Rhodes gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slacht offers. Het Duitsche luchtcorps heeft opnieuw doelen op de basis Malta aangevallen. Nog pas enkele jaren is het bedrijf der N.V. Behangselfabriek van Rath en Doodeheefver te Amsterdam gevestigd en reeds voor de twee de maal moet het kapitale fabriekspand aan de Duivendrechtschekade een uitbreiding onder gaan. Het groote, geheel uit baksteen opgetrok- gen gebouw, dat met zijn massieven toren de wijde omgeving beheerscht, werd in April 1934 geopend, nadat het bedrijf van Schiebroek naar hier was overgebracht. In Januari 1939 werd de eerste uitbreiding in gebruik 'geno men. waardoor de productie-capaciteit verdub beld kon worden, en op het eind van het vorig jaar ging de eerste paal in den grond voor een nieuwe vergrooting van het complex met een opslagruimte met een capaciteit van drie vloeren, elk 200 bij 10 Meter groot. De bouw, die In vollen gang is, zal binnen enkele maan den gereed komen. Ook deze uitbreiding maakt het weer moge lijk de capaciteit der fabriek hooger op te voeren. Het aantal machines, dat thans 15 be draagt, zal met 5 worden vermeerderd. Wan neer men nu weet, dat elke machine per dag 5000 rol behangselpapier, elk van IV2 Meter lengte produceert, wat wekelijks voor het be drijf 80 tot 100 ton papier en 20 ton verfstof fen vraagt, dan krijgt men een indruk van wat zoo In het algemeen aan behangselpapier ver sleten wordt. De jaarproductie der fabriek be draagt 20 millioen rol, een lengte van meer dan drie maal den omtrek van de aarde. Behangselpapier is een eerste levensbehoefte geworden, vboral sinds het vraagstuk der wand- bekleeding, haar uitvoering, kleur en werking, zorgvuldig door deskundigen is bestudeerd om 's menschen dagelijksche lvensruimte te ver- frisschen en op te vroolijken. De fabricage is dan ook in alle opzichten geperfectionneerd en het is interessant om het productieproces te volgen, den gang van de eindelooze papier- baan door de machines, waar zij de drukcy- linders met de verschillende verfwerken pas seert, die elk voor zich een patroondeel voor zien van de juiste kleurafdrukken op de blan ke baan. Het droogsysteem der firma Rath en Doodeheefver mag als het meest moderne van het continent gelden; voor den leek is het wel merkwaardig den loop der lange, wiegende pa pierlappen te volgen over de droogbulzen, 30 Meter heen en 30 Meter terug, terwijl de voch tige luch't er boven wordt weggezogen. En ten slotte zijn ook de verfkeuken, waar de felle kleuren worden gemengd en de groote voor raad drukcylinders, koper op hout, welker ver vaardiging een groot vakmanschap en nog grooter geduld eischen, belangwekkende on- derdeelen van dit bedrijf, waar nog volop het lied van den arbeid klinkt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) SOFIA, 24 Jan. (Stefani) Een Bulgaarsche delegatie zal binnenkort naar Moskou vertrek ken om besprekingen te voeren over het han delsverkeer tusschen beide landen, dat aanzien lijk zal worden uitgebreid. MILAAN, 24 Jan. (D.N.B.) De oorlog is in zijn doeleinden en zijn middelen een eenheid in den geest der beide volken en der beide re voluties, aldus schrijft de Relazioni Interna tionali. Hij is, zoo vervolgt het blad, noch in phasen, noch in perioden te verdeelen. Wie de ontwikkeling van de Italiaansche politiek onder leiding van Mussolini heeft gevolgd, kan er nooit aan twijfelen, dat de verbinding tusschen Duitschland en Italië in vredes- en oorlogstijd totaal en absoluut moet zijn. Niemand kan er ook maar een oogenblik aan twijfelen, dat de komende maanden de verwezenlijking zullen brengen van de militaire en economische voor waarden, die den vijand tot capitulatie zullen dwingen. Luchtaanvallen op onbeschermde ste den kunnen de asmogendheden niet ophouden, evenmin als het verlies van schepen, een op- marsch van den vijand op Italiaansch gebied of economische ontberingen der asmogendheden, die overigens zeer begrensd zijn. De vijanden en met hen de nog twijfelende buitenlanders moe ten weten, dat de corlog met steeds grootere vastberadenheid tot de overwinning zal gevoerd worden. GENEVE, 24 Jan. (Stefani) Het persbureau Interfrance bespreekt de verdwijning van meer dan honderd milliard francs goud. De veronder stelling dat dit goud gedeeltelijk zou zijn over gebracht naar de Vereenigde Staten en gedeel telijk waarschijnlijk naar Dakar, zou een nieuwe verklaring geven van den aanval van de Britsche vloot op deze Fransche basis. Maar het is ook mogelijk, dat krachtens de overeenkomst van Mei 1940 tusschen de Fransche en de Engelsche regeering in zake het wederkeerig gebruik van de economische middelen der beide landen, een overeenkomst gesloten is betreffende 't ge bruik van het Fransche goud, dat naar de Ver- Staten gezonden is, om daarvoor oorlogsmate riaal te koopen dat bestemd is om het conflict te verlengen. Voorbijgangers ontdekten Vrijdagmiddag, dat in de rivier de Vecht onder de gemeente Breu- kelen-Nijenrode een vrouwenlijk in het water dreef. Terstond werd de politie gewaarschuwd, waarna het lijk werd geborgen. Uit enkele ge gevens, welke men op het lichaam aantrof, kwam vrijwel met zekerheid vast te staan, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van de 64-jarige mevrouw v. d. P., gewoond heb bende te Utrecht, die sinds een zestal weken werd vermist. Naar de oorzaak van haar dood wordt een onderzoek ingesteld. Aap een Vrijdag verschenen besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken houdende voorloopige rege ling van den rechtstoestand van het kader van den opbouwdienst, ontleenen wij het volgende: De leden van het hooger, midden en lager kader van den opbouwdienst zijn geen ambte naren in den zin der ambtenarenwet 1929 of der militaire ambtenarenwet 1931. Op diegenen onder hen, die de hoedanigheid van officier of ambtenaar op non-activiteit be zitten, blijven de voor hen uit dezen hoofde geldende bepalingen van de in het voorgaande lid genoemde wetten van toepassing. Voorts behelst het besluit de bepaling, dat aanstelling, bevordering en ontslag van het hooger. midden en lager kader geschieden door den secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken, die ten aanzien van het lager kader den commandant van den opbouwdienst deze bevoegdheid kan verleenen. Het A. N. P. bericht: De voorzitter van het financiële comité der Nederlandsche Winterhulp, de secretaris-gene raal mr. L. I. A. Trip, die met de voortduren de controle der financieele handelingen van de Nederlandsche winterhulp belast is, heeft kor telings de leden dezer financieele commissie» den president der Rekenkamer, den heer R. Zuij- derberg en den accountant, den heer J. C. Span genberg, met de controle der boeken van de Ne derlandsche Winterhulp belast en hun voorts opdracht gegeven een rapport over de finan cieele handelingen der genoemde stichting uit te brengen. Volgens Iran rapport d.d. 21 Jan. zijn de boe ken va*n de Ned. Winterhulp van de oprichting dezer stichting tot begin Jan. 1941 in orde bevon den. De boeken waren in overeenstemming me1 de bescheiden. Het werk van den chef der financieele afdee- ling, den heer Stüt, wordt in het bijzonder nog daardoor erkend, daar in het rapport vermeld staat, dat de geheele boekhouding een goeden en overzichtelijken indruk maakt. Voorts blijkt uit hjet rapport, dat alle tot dusver binnengekomen gelden zonder uitzondering voor behoeftige Nederlandsche volksgenooten besteed zijn. Door het rapport zal thans al de twijfel, dien sommigen ten opzichte van de besteding dier geldmiddelen onder het volk ronddroegen, uit den weg geruimd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4