Strijd om Valkenburgs naam OORLOGSSCHADE Duitsche Rijk en Fuehrer beschimpt g ZATERDAG 25 JANUARI 1941 f 675.000.000 Waardevol handelsartikel in den Archipel Restaurant DORRIUS WINTERHULPEN EDERLAND DE FELLE TEGENSTAND DER ITALIANEN TE T0BR0EK „Een mooie naam is als een fortuin: vaak moeilijker te behouden dan te verwerven Spelling veroorzaakt burgertwist Compromis ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ f 148.000.000 ASSURANTIE-BEZORGER! Nieuwe kerk te Grashoek (L.) Academische examens Zaken in hooger beroep behandeld EEN MODERNE NACHTPIT Schildpadeieren en het schildpad WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 26 Januari Maandag 27 Januari Bloemenexportvereeniging Westland en omstreken Het schip „Anna" weer vlot Ghineesch wegennet sterk uitgebreid De actie in Friesland DE POSITIE VAN LAVAL TE VICHY EN PARIJS Diverse, inzichten over politiek inzake de koloniën Japansche Kamer achter Konoje De annexatie van Valkenburg heeft vele pro blemen en twisten veroorzaakt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat gemeenten of gedeelten van gemeenten van hoogerhand aan Valkenburg zijn toegevoegd tegen haar verlangen in. Oud-Valkenburg en Schin op Geul hebben zich stilzwijgend by de verzwelging neergelegd, omdat zy een verlichting van belasting verkre gen hebben. De wrijving bestaat uitsluitend tusschen Valkenburg en Houthem, welke laat ste gemeente 100 belasting-verhooging krygt toebedeeld. Toen de gemeente Houthem nog slechts enkele Uren van haar zelfstandig bestaan restte, riepen te vroede vaderen een spoedeischende vergade ring bijeen. Hier werd besloten een verzoek te richten aan de Gedeputeerde Staten om den naam van toe komstig Groot-Valkenburg te veranderen in: ValkenburgHouthem. Dit op grond van drie belangen: n.l. dat der historie, het vreemdelin genverkeer en de verzoening. Dit voorstel werd door den toenmaligen burgemeester van Hout hem zeer toegejuicht. De naamswijziging, die tot de verzoening moest leiden, is geworden tot een oorzaak van heftige verdeeldheid. Terwijl reeds getwist wordt over een nieuwen naam, is de strijd om de oude benaming nog niet beslecht. Adhuc sub judice lis est! In het boek: „Het kasteel van Valkenburg" door Th. Dorren z.g. lezen wij over den oor sprong der benaming: „Volgens aanteekeningen van een geleerd en Voornaam Maastrichtenaar uit de 18e eeuw, zou de Graaf der Sinnickers of Gulkenaars een ge deelte zyner jurisdictie aan een ridder Volcadus Van Burg geschonken hebben, onder den naam van „Maalberg", wat in dien tyd „gerechts plaats" beteekende, welke plaats, nu den naam van den nieuwen meester aannemende, Valco- burg is genoemd geworden. Er is zelfs beweerd, dat de Kelten, de oerbe- woners dezer streek, die zich elve Volcae, het volk, noemden, hier een burcht hadden, een Volcaburg. Falco, achttiende bisschop van Maastricht, leefde in den aanvang der zesde eeuw. Volgens den een was hij bisschop in 507, volgens een ander in 523, en hü zou ter plaatse, waar zich nu de Ruïne bevindt, een jachtslot bezeten hebben, hetgeen naar hem Falcoburg heette. Geschiedkundige bewijzen, al is de waarschijn lijkheid groot, znn echter hiervan niet aanwezig, eoodat wij ons moeten vergenoegen met de ge schiedenis van onzen burcht aan te vangen het jaar 1040, als wanneer de naam voor het eerst voorkomt in een charter van Keizer Hen drik Hl, waarbü hij aan zijn nicht Irmgardis goederen schenkt, gelegen in de Lingouwe, het latere hertogdom Limburg. Tot deze schenking behoorde ook Falkenborgh. Voor een nader te bespreken kwestie moeten w« hier opmerken, dat het wetenschappelijk niet vaststaat, of er in deze charter staat: Falkenborgh dan wel Falkenbergh. Omstreeks 1900 ontstonden er heftige twisten en partyschappen onder Valkenburgs burgerij omtrent de spelling van hun plaatsnaam: moest het met een „e" of met een „o" De partij, die „Valkenberg" verdedigde, stond onder leiding van den. toenmaligen burgemees ter dr. Alphons Erens. De tegenstanders schaarden zich onder de aanvoering van den plaatselijken historicus Theod. Dorren. Beide partijen, die heftig tegen elkaar ope reerden, verdedigden hun standpunt met histo rische bewijzen. De party-Erens beriep zich allereerst op ze gels van 1202, 1241 en 1254, deze vertoonden een rots of berg. Het opschrift bij de twee laatste zegels luidt: Sigillum Theodorici de Heynsberg et de Val kenberg. Andere zegelschriften luiden tot 1300 regelmatig Facomonte; verder haalden zij aan den van ouds voorkomenden Fransch-Waalschen naam voor onze gemeente: Fauquemont en de overlevering in den volksmond van Valkenberg. In het Provinciaal Blad van Limburg, jaar gang 1901, no. 55 kwam het overwinningsbe- richt: „Verandering van den naam Valkenburg in Valkenberg". De tegenpartij-Dorren legde zich niet by de nederlaag neer. Zij voerde vele argumenten aan, die echter niet alle de critiek kunnen door staan. Vanaf 1240 tot 1300 kcenen meermalen zegel- afdrukken voor o.a. van Dirk H met Valkenburg. Aan de oorkonde no. 255 van het archief te Keulen hangt een zegel, dat luidt: Sigillo Theo dorici de Falkenburg. Deze oorkonde is uit 1261. zy van hun kant beroepen zich op zegels uit 1208, 1267, 1306, 1342, die aangeven: Valkenberg, Valkenburg, Falkenborgh. Nu hield Dorren geen rekening met het feit, dat in het Middelneder lands de „e" neiging had in „o" over te gaan, onder invloed van de b en r, zoodat borg zoo wel kan beteekenen burcht als berg. Volgens hem zou een ridder zijn burcht nooit Uit zijn titel weglaten en er fier op zijn zich te mogen noemen heer van Valkenborgh. Wy lezen echter b.v. in de geschiedenis der Vier Heemskinderen, dat de jongste Reinout zyn titel Reinout van Montelbaen ontleende aan een witte rots, waarop hij zijn kasteel gebouwd had. Een tegenargument vinden we verder in de voorstelling op de oudste Valkenburgsche ze gels, die een rots of berg vertoonen. Dorren neemt als uitgangspunt dan ook niet Valkenburg maar Oud-Valkenburg en beroept zich op een zegel uit 1285, van een kanunnik van St. Servatius te Maastricht. Deze heer noemde zich „van Valkenborc". Dit was bet oudste Valkenburg, waarvan gewaagd wordt in het charter van Hendrik II uit 1041. Zoodoende kan ook de naam niet ontleend zijn aan den berg, want het stamslot is dan het kasteel Génhoes, gelegen in een dal. In vele chronieken vindt men Valkenborgh, o.m. in de kroniek van Jan van Heelu over den slag van Woeronc en in de Brabantsche Veesten. In de 15e, 16e en 17e eeuw worden de stukken toet de spelling Valkenburg zoo veelvuldig, dat het aantal te groot is om op te noemen. Een schaarsch voorkomend Valkenberg is klaarblijkelyk als een schrijffout te beschouwen, In 1905 haalde de partij-Dorren op haar beurt de overwinning en het besluit van 3 Mei 1901 Werd ingetrokken. Hoe groot de dankbaarheid der burgérij ook was, toch spreekt zy tot op den dag van heden in de volkstaal van „Val kenberg". De huidige twist betreft niet de ortographie, ihaar de toevoeging van den naam Houthem San dien van Valkenburg. Reeds in de gemeenteraad zijn hiertegen ern stige bezwaren ingebracht, terwyi ook de V.V.V. „Het Geuldal", waarbij alle hotels zyn aange sloten, afwijzend adviseerde. De partij-Houthem meent door de naamswy- ziging het vreemdelingenverkeer te dienen. Valkenburg heeft de volgende bezwaren. Beide plaatsen hebben een gevestigden naam op vreemdelingengebiedValkenburg voor de vroolijke vacantiegangers, Houthem voor de rustzoekenden. De naam Valken- burg-Houthem zal verwarring stichten, daar de reiziger niet weet in welk gedeelte der gemeente hy zal arriveeren. Moet hij in Houthm zyn, dan zal hy vanaf Valkenburg een half uur moeten loopen of een vervoer middel moeten zoeken. Dientengevolge is de stemming reeds bedorven; de hotel knechten zullen van de situatie handig ge bruik maken en hen zeer gemakkelijk weten te bewegen dan maar een hotel in het centrum van Valkenburg zelf te nemen. Het kan echter ook omgekeerd gebeuren. Een goede reclame is het in geen geval. Houthem, dat denkt te profiteeren van Val kenburgs naam zal in het gedrang komen, door dat nu de rustzoekenden Houthem en Valken burg zullen gaan vereenzelvigen. Mocht de naamswijziging toch doorgang vinden, dan zal de Hotelhoudersbond toch weigeren dezen naam bij haar reclame te gebruiken. Er zullen nu slimme pensionhouders komen, die veraf liggend nabij Meerssen en Schin op Geul en dientengevolge tot nog toe weinig gas ten hebbend, gedekt door de reclame van Val kenburg, vele gasten zullen verschalken. Deze winst zal slechts tijdelijk zijn Er is een compromis mogelyk, dat aanlokke lijke zijden heeft: den naam Valkenburg onge wijzigd behouden en men zal den naam Houthem, die thans gedoemd is te verdwijnen redden. De naam Houthem is slechts een verzamel naam of gemeentenaam voor de gehuchten Broekhem, Strabeek, St. Gerlach en Vroenhof, en zal door de opheffing der gemeente ge schrapt worden. In het compromis is vervat aan den naam van het gehucht St. Gerlach dien van Houthem toe te voegen, zooals thans ook in den volks mond luidt: Hon themSt. Gerlach. In dit ge val zal de naam behouden blijven, zooals het geval is met de eveneens geannexeerde ge meenten Oud-Valkenburg en Schin-op Geul, Hierdoor wordt een der grieven van Houthem opgeheven en de gespannen verhouding zal minder fel worden. Bij de reclame-campagne voor het vreemde lingenverkeer zal dan voor beiden gezamenlijk propaganda gemaakt worden: „Bezoekt Valken burg en Houthem". De reclame voor het vreemdelingenvrkeer werd in Houthem uitsluitend betaald uit de gemeentekas in tegenstelling tot Valkenburg, waar de gemeente een belachelijk klein bedrag spendeert voor reclame-doeleinden. Hier wordt deze taak verricht door de V.V.V. „Het Geul dal". Trouwens ieder groot hotel ter plaatse voert persoonlijk een propaganda-actie die kostbaar der is dan de gemeente voor dit doel uittrekt. Houthem zal dan betrokken worden by de propaganda, die uit de gemeentekas betaald wordt. De hoteliers, die tot nog toe geweigerd hebben toe te treden tot de V.V.V. „Het Geul dal" zullen lid worden; in den folder komt dan te staan: „Bezoekt Valkenburg en Houthem." Beide plaatsen krijgen daarin een afzonderlijke hotellyst, zoodat verwarring uitgesloten is. Alleen in dit geval zullen beide voordeel trekken uit een gezamenlijke reclame. Hoewel dit voorstel reeds vroeger te berde is gebracht, heeft Houthem het niet geaccepteerd. Nu de omstandigheden geheel gewijzigd zyn ten gevolge van de annexatie, zal men wellicht een open oog hebben voor de goede aspecten van het compromis-voorstel. De argumenten van de party-Houthem wer den door hun officieelen woordvoerder als volgt samengevat: „Het staat historisch vast, dat Houthem als zelfstandige plaats voorkomt in het jaar 1096. Het zou derhalve uit geschiedkundig oogpunt te betreuren zijn, indien zulk een oude plaats naam zou verdwijnen. Het is verder van groot belang, indien de naam Houthem by dien van Valkenburg wordt ge voegd; immers ook Höuthem als zoodanig heeft een naam inzake het vreemdelingenverkeer hoog te houden. Wanneer de naam Houthem echter (zooals de heer Paullsen voorstelde) slechts als ge- huchtsnaam zou worden gebruikt, zou deze na korteren of langeren tijd geheel verdwijnen. De inwoners van de voormalige gemeente Houthem, die een zeer welvarende was, zullen, nu zy de lasten van Groot-Valkenburg mede GEVESTIGD TE TELEFOON SGRAVENHAGt 11.30.<1 Afd. A. Woningen, inboedels enz. tot 50.000 Verzekerd ruim 60.000 objecten voor: Afd. B. Andere risico's tot 1.000.000.— Verzekerd ruim 4000 objecten voor: Verzekert U voor de volledige kosten van herbouw of vervanging in aanslui ting op de Rijksbijdrage. HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-REGELING Wendt U tot Uw te dragen hebben, ook - het volste recht hebben in de lusten van de nieuwe groote gemeente te mogen deelen, met andere woorden de ho teliers en de verdere neringdoenden zullen ze ker uit reclame-oogpunt ook den naam Val kenburg voeren; derhalve lykt het mij van het grootste belang voor het vreemdelingenverkeer van Groot-Valkenburg, dat de naam van Houthem aan dien van Valkenburg wordt toe gevoegd. De heer Paullsen is van meening, dat indien de naam der groote gemeente: Valkenburg- Houthem zou luiden, dit op velerlei vergissin gen zou uitloopen. Wy willen hierbij het volgende opmerken; Wanneer men van hier naar Amsterdam, Rot terdam of Den Haag reist, weet men reeds van te voren welk station, Centraal, Feyenoord, enz. men moet uitstappen, om zoo vlug mogelyk op zyn plaats van bestemming te komen. Ook in Zuid-Holland bestaat er een gemeente, die den naam van Valkenburg draagt. Wan neer orize gemeente Valkenburg-Houthem ge noemd wordt, zal in de toekomst een vergis singen zyn uitgesloten. Wanneer er (wat niet te ontkennen valt) nog eenige vergissingen zouden ontstaan, zullen die voor het grootste gedeelte In het voordeel uitvallen van de hotels van het centrum Val kenburg. Immers wanneer er gasten uit Hol land voornemens zyn naar Houthem te komen en zy zyn per abuis te Maastricht in een trein gestapt, die aan de halte St. Gerlach niet stopt zullen zy zeker in Valkenburg door de hotel knechten worden opgepikt. De ondervinding heeft ons dit meermalen geleerd. Tenslotte: de voormalige gemeente Houthem is als welvarendste en volkrijkste gemeente aan Valkenburg toegevoegd tot voordeel van andere betrokken gemeenten, die in minder gunstig financieele positie verkeerden, zoodat het uit een oogpunt van gemeenschapsgevoel zeker ge- wenscht zou zyn, indien de naam Houthem of ficieel zou kunnen blijven voortleven." Binnen enkele dagen zal de gemeenteraad haar advies moeten uitbrengen aan Gedepu teerde Staten. Zal de naamswijziging, die door de party- Houthem voorgesteld is als de weg ter verbroe dering, niet voeren tot een feilen burgertwist ge lijk weleer? Er blyven altijd factoren, die niet te be rekenen zyn en er kunnen voordeelen vastzit ten aan de naamswijziging. Desondanks zouden wy het compromis-voor- stel willen aanbvelen. De raad der gemeente Helden heeft een ver zoek ingewilligd van het kerkbestuur te Gcas- hoek om f21.000 tegemoetkoming te mogen ontvangen in den bouw van een nieuwe pa rochiekerk. Voor den aanleg van een nieuw kerkhof werd een tegemoetkoming van f 1200 gevraagd. Er rezen echter bezwaren tegen de plaats v&n het kerkhof, zoodat eerst overwo gen zal worden of men hiervoor geen ge schiktere plaats zal kunnen vinden. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. sociale geographic: mej. P. D. M. C. Verlegh; theor. tandheelk. tweede gedeelte: F. H. Martens. Practisch tandheelkundig examen: F. C. van Dijk; cand. ex. Ned. letteren: J. L. de Langen. Voor het Obergericht te 's-Gravenhage stond Vrijdag terecht de 52-jarige B. J. de B„ machine-fabrikant te Enschede, die door het Kantongericht tot 4 maanden gevangenisstraf is veroordeeld met aftrek van preventief, we gens beschimping van het Rijk. Hy bezocht met zijn drie zoons de bioscoop en toen een bepaalde film vertoond werd, waarop de Rijks commissaris een parade afnam, keerde ver dachte zich om en ging hij met den rug naar het doek zitten. Het Landgericht zag hierin een politieke demonstratie. Verdachte zeide, deze film reeds een week te voren gezien te hebben. Hij vond het te pijnlijk, er nogmaals naar te kijken en draaide zich om. Een „Kriminaloberassistent" werd als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat met verdachte nog verscheidene personen hetzelfde deden. Er werd ook gelachen. In de zaal zelf was het echter rustig. Als verdediger trad op mr. A. J. Fokker, ad vocaat te Scheveningen. Deze betoogde, dat de verdachte in het geheel niet de bedoeling gehad heeft, het Duitsche Rijk of den Rijkscommis saris te beschimpen. Wanneer het gerecht dezen opzet niet aanneemt, kan het geen veroordee ling uitspreken. De Staatsanwalt, dr. Koblitz, nam het belee- digena karakter van verdachte's handeling aan. Hij is intellectueel en had de gevolgen van zijn daad moeten voorzien. Spr. vond een gevange nisstraf van 5 maanden juister en verzocht het gerecht de straf in die mate te verhoogen. Het gerecht heeft hierop het beroep verwor pen. Het overwoog, dat niemand gedwongen is naar een bioscoop te gaan. De bioscopen moeten echter ook een Duitsch journaal draaien. Wie er heen gaat, dient dat te bedenken en heeft zich correct te gedragen. Vervolgens stond terecht de Haagsche ver pleegster E. L. L„ die in het Haagsche bosch met krijt beleedigende woorden voor den Führer op boomen geschreven heeft. Deswege heeft het Landgericht haar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Verdachte is een Fran- sche van geboorte. Als deskundige werd gehoord dr. J. H. Pameyer, inspecteur van het Staatstoezicht op het krankzinnigenwezen. Deze schetste de per soon van de verdachte. Zy is geestelijk niet ge heel intact en haar omgeving heeft haar ook nooit voor „vol" aangezien. Echter kan van geesteszwakte niet gesproken worden, wel van infantilisme. In verband met haar toestand achtte deskundige wel verzachtende omstan digheden aanwezig. Mevr. mr. Roeper BoschVersteeg trad als verdedigster op. Zy gaf toe, dat de daad van deze verdachte zeer ernstig is, doch pleitte ver zachting van straf uit hoofde van haar gees testoestand. Een straf van 3 jaren is toch al te zwaar. Bovendien zit de verdachte reeds bijna 6 maanden in voorarrest. Deze straf is voor deze persoon lang genoeg geweest. De Staatsanwalt wees er op, dat bij de be handeling in eersten aanleg nog niet gebleken was, dat zy geestelijk niet geheel normaal is. In dit verband vroeg spreker 1 y, jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerecht veroordeelde de verdachte tot I jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Wegens beschimping van den Führer stond eveneens terecht J. F. van L., metselaar, die tn het café Reguliersdwarsstraat 103 te Amster dam, wijzende op een portret van den Führer, dat daar hing, allerlei beleedigende uitdruk kingen gebezigd heeft. Het „Landgericht" ver oordeelde hem tot 2% jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Obergericht verschil lende verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen en de straf verlicht tot 1% jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De Philips' Laboratoria te Eindhoven hebben een nieuwe glimlamp vervaardigd, welke een zacht lichtgroen schijnsel geeft en gedacht is voor toepassing als nacht- of slaaplamp. Hoewel deze Neon-glimlamp met fluoresceerenden bal lon tweemaal zooveel en bovendien witter licht geeft dan de reeds bestaande glimlampen, is het stroomverbruik uiterst gering. Dit lage stroomverbruik, ca. 2.5 Watt, maakt het moge lijk om de lamp den geheelen nacht of avond te laten branden, hetgeen b.v. op slaapkamers, waar men zich bij luchtalarm onmiddellijk moet kunnen oriënteeren, evenals op behoorlijk ver duisterde trappen, gangen en portalen, van bö- zonder groot belang is. Poeloe Bodjo is een heel klein koraal-eilandje in den Indischen Oceaan ten Westen van Fa- dang (Midden-Sumatra). Het is omgeven door talrijke koraalriffen, waartegen de zware dei ning van den Oceaan breekt, zoodat het zeer slecht toegankelijk is. Op dat eilandje staat een vuurtoren die den schepen den weg naar Padang wijst. Op de drie lichtwakers (een vuurtoren noemt men meestal een „licht") na, is het eiland onbewoond. Prau wen doen het eilandje niet aan, zoodat de een zaamheid er volmaakt is. „Toch", vertelt de lichtopziener, die eens per maand het eilandje bezoekt, „voelen de wakers er zich geheel se nang" (dit Maleische woordje heeft ongeveer de beteekenis van: lekker, tevreden). Behoefte aan verlof of aflossing hebben die plichtsge trouwe mannen zelden. Dit verwonderde mij wel, maar dergelijke ge vallen komen in den uitgestrekten archipel meer voor. „Ze houden er een eigenaardige liefhebbe rij op na", vervolgde hij, „wat bij u in Fries land het kievitseieren rapen is, is by hen het zoeken naar schildpadeieren. Daartoe loopen ze met een ijzeren staaf van pl.m. 1J4 M. langs het strand. Waar ze een nest vermoeden, drijven ze die staaf den grond in, om haar er onmiddellijk weer uit te trekken. Blijkt het, dat er een dooier aan kleeft, dan is dit het bewijs, dat er een nest met eieren getroffen is. Ze verwijderen nu het zand en verzamelen de eieren, pijn 125 stuks. Ze hebben de grootte van een ping-pong- balletje en een perkament-achtige schaal". Van den smaak kon hij niets met zekerheid vertellen, omdat hy ze nog nooit gegeten had, daar hij er griezelig van was. De bevolking van de kuststreek eet ze gaarne. Onder het gesprek waren we het eilandje ge naderd. De vlet werd gestreken, de lichtopziener stapte in met een helper en vier matrozen. De vlet was opgeladen met voedsel voor de lamp en de lichtwerkers. De vlet stiet af, de matrozen roeiden en langzaam naderde het bootje de ge weldige rollers, die tegen de riffen beukten en uiteenspatten. Wij, de kapitein en ik, volgden den tocht door den kijker. De vlet koerste nu eens links, dan weer rechts om de brekers te ontwijken. Recht uit varen was een onmogelijkheid. Door den kijker zag ik een paar boomtakken in zee staan, dicht bij het strand. „Daar is een opening tus schen de riffen, de eenige van het heele land, waar de vlet tusschen door kan varen om aan land te komen," vertelde de kapitein my, „maar dan moet er niet te veel zee staan." „Het komt nog al eens voor, daarom hebben de bewakers voor ruim twee maanden voorraad." Met span ning volgden wij het bootje, dat op de kruiende golven danste. Eindelijk bevond het zich tusschen de riffen. Het schuurde tegen den grond, met opgestroopte broek stapten de inzittenden aan den wal, liepen het strand op, waar ze door de wachters werden ontvangen, en verdwenen tus schen de klapperboomen. Na eenigen tyd waren ze weer aan boord terug. Als versnapering voor de bemanning bracht de opziener een emmer met schildpadeieren mee, het cadeau van de eenzame wachters. Op mijn verdere tochten bezocht ik ook een paar eilandjes tusschen Borneo en Celebes.. De zee wemelt daar van schildpadden. Ze leggen er zóóveel eieren, dat het recht van het rapen door het gouvernement verpacht is. Er bestaat een uitvoerhandel, zóó uitgebreid, dat de be kende K. P. M. haar schepen één dier eilandjes laat aandoen om de dieren te halen. Van 1933 —1938 bedroeg de pacht gemiddeld ƒ9150 per jaar. Vorige jaren, vóór de crisis, was die som veel hooger. Het tijdstip November-December is de verboden tijd voor rapen. De laatste jaren was de prys per 100 stuks 0.400.50. (Heel wat minder dan van kievitseieren, maar kieviten leggen niet het heele jaar door en geen pl.m. 125 per keer!). Ook het schild heeft waarde. Vooral in de Molukken wordt op de soort, die goed schild pad oplevert, jacht gemaakt. De prys is af hankelijk van grootte der stukken (één volledig schild is, als ik het me nog wel herinner, 17- deelig); het gewicht, de dikte, kleur (bruin, geel en heel lichtgeel) en vooral van de teekening. Een schild, dat minder dan 0.6 K.G. weegt, is waardeloos. Is het gewicht tweemaal zoo hoog, dan is de waarde niet tweemaal zooveel, maar pl.m. viermaal. Op een van mijn reizen liet een handelaar mij een volledig schild zien, dat bijna twee K.G. woog Daar het verder ook aan hooge eischen voldeed, was het zeer duur. Hij vroeg er /35C voor. Op de foto ziet men, dat de dieren heel groot kunnen worden. DR. H. F. TILLEMA N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 VARA. 12.00 VARA, 2.00—10.15 KRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten en praatjes voor den boer (ANP), hierna Gramofoonmuziek, 9.30 Orgelspel. 12.00 VARA-Kinderkoor „De Merels", 12.32 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 De Ramhlers, 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat wa ren onze voorouders?". 2.00 „Eischen van den nieuwen tijd!", toespraak. 2.15 Gramo foonmuziek. 2.30 Collegium „Musica Divi- na", 3.00 Ziekenpraatje, 3 15 Gramofoon muziek, 3.30 Uit Berlijn: 58e Verzoekcon- cert voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Or gelconcert. 6.30 Cyclus ..Land en volk van West-Afrika" 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Voordracht t. b. v. de W. H. N.. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.15 Eugen Wolf en zijn solisten. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.15 Varvolg van 7.15. 8.45 „Rozsa Sandor". operette, 10.00 Nieuwsbe richten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO, 8.45 KRO, 9.45 AVRO, 2.00 VARA. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten en praatjes voor den boer (ANP), 8.45 Morgenwijding. 10.00 Gramofoonmu ziek. 10.20 Koor van de Nederlandsche Bachvereeniging Omroeporkest en solisten (opn.), 10.45 Omroeporkest en solisten, 12.00 Verdi-herdenking, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Cyclus „Onze volksdichters", 1.20 AVRO-Amuse- mentsorkest, solist en (Se AVRO-Girls, 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Fragmenten uit de operette .Die Fleaermaus". 4.00 Zang met orgelbegeleiding. 5.15 Wekelijkschet gedach- tenwisseling ANP. 6.00 Bravour en Char me, 6.30 Voordracht t b. v. de W. H. N 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek 7.007.15 Gramofoonmuziek en slui ting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 9.35 Cello, piano en gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Reportage of muziek?. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Canzonet ta-sextet en gramofoonmuziek, 2.35 Can zonetta-sextet. 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 „Hoe kweek ik een Hippeastrum Amaryl lis) in de huiskamer?"., causerie. 4.30 Ka mermuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.35 Vervolg van 4.30, 6.00 Orgelspel, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Economische vra gen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmu ziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.45 Nederlandsch Harmo nie-orkest ,,'s-Gravenhage" (opn.), 9.15 „De Invloed der Zuiderzeewerken op de oude randgebieden" lezing. 9.35 Gramofoonmu ziek 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 10.20 Viool en piano, 10.50 Gramofoonmuziek. 11.10 Orgelspel. 11.40 Declamatie, 12.15 Esmeralda en solisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest, 2.00 Gramofoon muziek, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Gooisch Kamermuziekgezelschap, 3.40 Cy clus: „De vrouw In haar beroeo" 4.00 Gra mofoonmuziek met toelichting, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5 30 Orgelspel en zang. 6.00 „Ons volkslevenDe beteekenis van de stad", lezing, 6 15 De Ramblers. 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek. 7.007.15. Friesch praatje ANP en sluiting. Gesticht is een bloemenxporteursvereeniging voor het Westland en omstreken. Op de gehou den oprichtingsvergadering, welke stond onder leiding van den heer P. Vis uit Wateringen, traden alle aanwezigen tot de nieuwe bloemen- exporteursvereeniging toe. Een commissie, be staande uit de heeren Zwemstra (Naaldwijk), ter Veer (Wateringen) en J. van Leeuwen (Den Haag) zal in overleg met het dagelijksch be stuur der Coöp. Centrale Westlandsche snij- bloemenveiling te Honselersdijk, de heern P. Vis n H. Koers, de voorbereidende werkzaamheden verrichten. Het schip „Anna", dat in de Maas voor Ven- lo gedurende enkele weken hoog en droog bo ven op de loskade lag, is wederom in zijn ele ment teruggekeerd. Voor een drietal weken wil de de schipper met zyn 100 ton metende schuit in Venlo voor anker gaan. Door den hoogen waterstand en de onbekendheid met het vaar water, kwam het schip toen boven op de overstroomde loskade terecht. Toen men de schipper hierop attent maakte was het reeds te laat. Daarbij kwam nog, dat de winter plot seling inviel en het water snel begon te zak ken. De Ingevallen dooi, die weer een snelle was van het water tengevolge had, heeft de „Anna" thans vrij onverwacht uit har netelige 'positie bevrijd. Het schip heeft slechts lichte averij opgeloopen. De Chineesche minister ran verkeer, Tsjang Kiang-au, die zich bijzonder .verdienstelijk heeft gemaakt voor de uitbreiding van het verkeers wezen, heeft onlangs medegedeeld, dat sedert het begin van het Chineesch-Japansche con flict 3000 kilometer wegen en 300 km. spoor baan is aangelegd en in gebruik genomen. Duitschland is, naar een correspondent van de „Kölnische Ztg." mededeelt, in zooverre ge ïnteresseerd bij de uitbreiding van het Chinee sche spoorwegnet, dat door deze uitbriding ook de vraag naar motorvoertuigen stijgt. In het China van Tsjang Kai-Sjek zullen op het oogenblik ongeveer 30.000 vrachtauto's worden gebruikt. Behalve aan de Amerikaansche mer ken (Dodge en Ford) is het eigenlijk a.leen Duitschland gelukt, grootere contingenten vrachtauto's in China te plaatsen. Dit is vooral te danken aan het feit, da thet hier gaat om Dieselauto's, die zelfs bij een volkomen blok kade nog kunnen rijden, omdat zij niet afhan kelijk zijn van buitenlandsche brandstof, maar op binnenlandsche plantenolie of ruwe olie loe pen. Behalve de ongeveer 4000 Benz-dieselauto's, die gedurende de laatste jaren naar China zijn verkocht, is er alleen nog een Fransch merk, waarvan er echter slechts 500 werden verkocht. Deze loopen voornamelijk in de provincie Junnan. In het Noordwesten worden dan nog vracht auto's van het Russische fabrikaat AMO ge bruikt. De directeur van de Winterhulp Nederland in de provincie Friesland heeft in een persconfe rentie een uiteenzetting gegeven over het resul taat van de tweede collecte en tevens over de komende lystencollecte op 31 Januari en 1 Fe bruari. De heer Dekker drukte zijn spijt uit over het feit, dat de tweede collecte belangrijk minder heeft opgebracht dan de eerste, n.L slechts 15.824.08, waarvan Leeuwarden 3.794.60 heeft opgebracht. In een bijeenkomst van de Friesche burge meesters heeft spreker gezegd, wel te weten waar de schoen wringt, n.l. in de stille tegenwerking. In antwoord op een hem gestelde vraag deelde de heer Dekker mede, dat de Duitsche overheid aan het al of niet slagen van de W.H.N. zal con- stateeren, of de Nederlandsche bevolking in den waren zin eensgezind kan wezen. UIT DE ZONE DER OPERATIES, 25 Jan. Een speciale correspondent van het agentschap Stefani in Noord-Afrika meldt: In den Westelijken sector van Tobroek be vinden zich nog detachementen Italianen, die weerstand bieden. Zy weten, dat zy aan alle kanten omsingeld zijn en dat zij een volstrekte minderheid vormen tegenover het verpletterende aantal vijandelijke strijdmiddelen. Sinds ver scheidene dagen hebben deze soldaten geen respijt. Toch willen zij niet wijken en zij willen strijden tot de laatste mogelijkheid De geheele verbeten slag van Tobroek vormt een nieuw bewijs voor den heldenmoed der Ita lianen. In deze dagen van verschrikkelijke ge vechten waren en blijken onze soldaten de ver richters van legendarische heldenfeiten. Solda ten der infanterie en artillerie, zwarthemden, zeelieden en vliegers trachtten elkander te over treffen in wilskracht, moed, opofferingsgezind heid en doodsverachting. Na op een afstand te hebben gestreden, trachtten de infanteristen met handgranaten en bajonetten den vijand tegen te houden. Tal van mannen waagden vele malen hun leven om de tanks te naderen en de kwets baarste plekken te raken. Na met het geschut te hebben gevuurd tot een afstand van 50 M., deden de artilleristen aanvallen op den vy'and met handgranaten en sloegen verschrikkelijke bressen in zijn gelederen. Een bataljon zwart hemden, bestaande uit in Libye wonende Ita lianen, die er het terrein hadden ontgonnen en er als boeren leefden, en die de wapens opnamen, blijde om te kunnen vechten, strijdt nog in de zone ten Westen van Tobroek. De zeelieden, zoo wel zij, die de kustbatterijen bedienden als de mannen van de San Giorgio, ontvingen, nadat zij tot de laatste granaat hadden doorgevuurd, de Australiërs met hagelbuien mitrailleur- en geweervuur. De vliegers vielen voortdurend de aanvalsmiddelen van den vijand aan. De verdedigers van Tobroek, zoo besluit de correspondent, verdienen de dankbaarheid der natie en de bewondering van het opperbevel. Zelfs de vijand, die zeer aanzienlijke verliezen leed, is gedwongen hun groote dapperheid te er kennen. Naar de Tel. bericht brengt „Nouveau Jour nal" typische bijzonderheden over de tijdelijke bewaking van Pierre Laval te Vichy. „Er worden vrij pittoreske geschiedenissen verteld over de omstandigheden in dewelke op 13 December de heer Laval in „bewaakte vrij heid" werd gesteld te Vichy. Nadat hem medegedeeld was, dat hy verblijf moest houden in zijn kasteel werd de gewezen vice-president geëscorteerd tot Ch&teldon, waar hy 't park vol „gardes" vond, die door zyn col lega Peyrouton waren aangesteld en die onder leiding stonden van de meer dan verdachte per sonage Sabiani. Daar bevond zich geheel Lavals gezin, onder wie gravin de Chambrun, dochter van den minister en allen waren zeer veront rust. Om den nacht door te brengen stelden de „gardes" zich op vóór al de vensters van het kasteel. Sommige gangen werden bezet. Verder is het bekend, dat de Duitsche gezant Otto Abetz in eigen persoon zich ten slotte naar Vichy begaf, waar hij een onderhoud had mert den maarschalk en met Laval, die er voor de gelegenheid was bijgehaald. Men zal zich ook herinneren, dat zoodra Laval verlost was. hij spoedig Vichy en de vrije zone verliet, om zich naar Parijs te begeven, waar hy zich veiliger voelde. Sindsdien is de gewezen minister niet te be wegen bezet Frankrijk te verlaten. Dit verklaart ook waarom maarschalk Pétain, die een verzoe ning wenschte, er toe gebracht werd over de demarcatielijn te komen Want, het moet erkend worden, dat de populariteit van Pierre Laval door deze avonturen niet werd versterkt en dat hem een veelvuldige vijandschap wordt toegedra gen. Om veiligheidsredenen wordt zijn ver blijf te Parijs door politie bewaakt, terwijl hij ook discreet in de hoofdstad wordt ge ëscorteerd" Pierre Daye schrijft zijnerzijds in hetzelfde blad en hij betoogt, dat Frankrijk zich slechts uiterst moeizaam op de noodzakelijke revolutie insteld en bijna zijn beste kansen verkeken had: „Uit sommige Fransche bladen hebben wij vernomen, dat gedurende de laatste weken in de omgeving van maarschalk Pétain personen te vinden waren, die, zooals ginder wordt ge zegd, gevoelig waren voor sommige „influences gaullistes" en hun spijt niet onder stoelen of banken staken over het feit, dat men Raynaud's politiek om geheel het grondgebied prijs te ge ven niet had gevolgd. Hun besluit was dan ook, dat het nooit te laat is om goed te doen en zij informeerden welke schepen te Marseille klaar lagen om de regeering naar Algiers over te brengen en of het s.s. Massilia nog steeds onder stoom lag." Pierre Daye stelt dan ook deze niet te ver wezenlijken politiek, die Frankryk ongewtyfeld zyn souvereiniteit over zyn Fransche koloniën zou hebben gekost, aan de kaak en laat door schemeren. dat, als de verzoening van Pétain en Laval niet tot een echte samenwerking leidt. Pierre Laval te Parijs, waar niet iedereen ver wonderd zou s'aan, wel eens met één slag de problemen zou kunnen oplossen, waarmee Vichy blijft vechten. TOKIO, 25 Jan. (DNB) Een vierhonderdtal leden der Japansche Kamer is in hotel Im perial te Tokio bijeengekomen om te demon- streeren, dat het parlement minister-president Konoje eendrachtig steunt bij zijn streven naar overwinning der crisis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5