alph. elsenburg Wij zijn geen knechten De Beemsterdijk vergaan Japan verlangt dat de Ver. Staten hun houding herzien Italianen bombardeeren Saloniki Verduistering De toestand in Roemenië Herderlijk schrijven van het Nederlandsche Episcopaat Graaf Csaky overleden Gewapende verkenning VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Militaire besprekingen te Singapore begonnen J' Britsch-Turkscbe militaire besprekingen V Willkie blijft twee weken in Engeland Britsche vliegers boven Duitschland Verklaring t.o.v. anti- katholieke stroomingen VOOR SLECHTS 1* CENT JACQUES AA Amerika toont geen begrip Voor Tokio's positie Italiaansch weermachtsbericht Hevige strijd aan het Grieksche front DE 25.000 MAANDAG 27 JANUARI 1941 - AVONDBL;. BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 TEXTIEL-GOÊDERÊN Kasteel bij Boulogne totaal uitgebrand GEEN ONLUSTEN IN NOORD-IT ALl'é Politieposten gemilitariseerd „In beginsel ben ik het met Roosevelt eens" Sarcofaag voor Paus Pius XI te Rome aangekomen Een 98-jarige vrouw liep 34 K.M. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Duitsch weermachtsbericht Nachtelijke aanvallen op vlieg- velden in Z.W.-Engeland Lijk opgehaald Concert in de Pauselijke bibliotheek MATSOEOKA ANTWOORDT CORDELL HULL 64STE JAARGANG No. 22822 •HERSTEL van Uw HAARGROEI GELD BELEGGEN? ^SCHILDERIJ Het Grieksch-Italiaansche front Griep, Kou, Pijn. heipen hierbij DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Britsche aanval op hospitaal schip Het luchtwapen der V.S. Doode voerman op den bok Toch liep paard eenige K.M. door GEWEER GING PLOTSELING AF Strooper kreeg den kogel in het hoofd GRONINGSCHE KINDEREN ONTHAALD Doodelijk ongeval te Den Haag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel52087-49513-Tel«9'.-»<i'«'i-f«c'«" Cretonnes Chintzes en alle andere ïijden en katoenen fantasie-stoften Volgens een bericht van de Vereenig- de Persbureaux uit Berlijn heeft de Algemeen Leider van de N.S.B., ir. Mussert. voor een driehonderdtal toe hoorders in het restaurant van net Deut sche Opemhaus in de Duitsche hoofd stad een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Nederland is nimmer langer dan tien jaar bezet geweest. De bezetting zal thans geen tien jaar duren, want men weet, dat wij geen knechten zijn. Wij willen het niet zijn." Deze woorden werden door de aanwezigen met applaus begroet en wij kunnen dat oegrijpen, want zij zijn zeker allen weldenkencten en vaderlandslievenden Nederlanders niet enkel uit den mond, maar diep uit het hart gegrepen De Nederlanders zijn geen knechten en willen het met zijn, dat bewijst heel de vaderlandsche ge schiedenis en in het bijzonder de bevrij dingsoorlog, die geen tien, maar tachtig jaren heeft geduurd om het Spaansche juk en het opgelegde knechtschap af te schudden. De onafhankelijkheidszin en de zelfstandigheidsdrang zitten den tie ren Nederlanders diep in 't merg van de kaarsrechte ruggegraat. Zij voelen zich niet te grootsch om die ruggegraat vrijwillig en eerbiedig te buigen voor een ieder, wien zij van harte en met overtui ging hulde willen betuigen en wiens superioriteit en gezag'zij erkennen, maar wie die ruggegraat zou willen krommen tegen hun wil en inzicht tot slaafsche dienstbaarheid en willooze gedweeheid, zou haar moeten breken. Er is niets, wat de onafhankelijke en zelfstandige Ne derlander meer veracht dan een lakeien- ziel. Zijn aangeboren zelfrespect, ge sterkt door den in gansch de wereld er kenden roem van de geschiedenis, de be schaving, de praestaties, de Kunde, en de deugden van het Nederland.sche volk in zijn geheel, verzet zich van nature en spontaan tegen elke houding, die meer het kruipend gedierte der aarde dan den door God met een vrijen wil en een hooge redelijke en zedelij xe roeping rechtstandig geschapen mensch past. De goede Nederlanders hebben steeds ge toond en bewezen betere en meer be trouwbare vrienden dan onderdanige dienaren te zijn. Zij zijn geen Knechten en willen het niet zijn. Met dit woord van Mussert stemt heel het Nederland- sche volk hartgrondig in. RIJSSEL, 27 Jan. (Belgapress). In den rech tervleugel van het fraaie kasteel van Florinc- thun, nabij Boulogne, eigendom van de gravin de Boncourt, is brand uitgebroken. Een landbouwster, die het eerst het vuur ge zien had. maakte alarm. Onmiddellijk werd het reddingswerk aangevat door de dorpelingen en Duitsche soldaten. Men trachtte den vuurhaard te beperken ten einde verdere uitbreiding te vermijden, doch bij gemis aan brandspuiten moest men zich behelpen met emmers, waar door men den brand slechts ondoelmatig kon bestrijden. In twee uur tijds werd het kasteel met het gTOOtstë deel van den inboedel in de aseh ge legd. Er is voor meer dan twee milliocn frank schade. SJANGHAI, 26 Jan. (D.N.B.) De reeds aangekondigde militaire besprekingen tusschen den Australischen luchtmaarschalk en den Britschen opperbevelhebber voor het Verre Oosten zijn te Singapore begonnen. De vraag stukken, welke besproken worden, houden ver band met de organisatie der luchtverdediging. BEIROET, 26 Jan. (DJSI.Bj De aandacht van politieke kringen alhier is opnieuw gevestigd op de besprekingen, die een uit twee generaals van het Britsclie Orientleger en een admiraal van de Britsche Middellandsche-Zeevloot bestaande commissie sedert 13 Januari in de Turksche hoofdstad heeft gevoerd. Men beschikt niet over positieve gegevens omtrent het onderwerp, resp. het resultaat van deze besprekingen, doch thans verluidt, dat de vertegenwoordigers der Engel- sche weermacht een reis door Anantolië gaan maken en vervolgens ook Europeesch Turkije zullen inspecteeren. ROME, 26 Jan. (DU.B.) De door de Engel- sche propaganda en in een deel der Amerikaan- sehe pers gepubliceerde geruchten over incident- ten in Noord-Italiaansche steden, en vooral ook te Milaan, waar bij onlusten zelfs enkele perso nen zouden zijn gedood, worden van bevoegde zijde categorisch tegengesproken. Deze geruch ten, zoo verklaart men. betreffen kwaadwillige, doch volkomen ongefundeerde verzinsels, waar mede de Engelsche propaganda den voor haar politiek gewenschten invloed wil uitoefenen op de openbare meening in het eigen land en voor al ook op de openbare meening in de Vereenig- de Staten. Zonsondergang Zonsopgang 27 Jan. 18.17 28 Jan. 9.28 ^Maanopkomst 9-04 ondergang 18.45^__ NEW-YORK, 27 Jan. (DNB) Het voor Engeland varende Nederl. s.s.° „Beemster dijk", groot 6869 br. t„ heeft SOS-signa- len uitgevonden. Het schip deelde mede, dat het na een „ontploffing" in zinkenden toe stand verkeerde en dat de bemanning het schip verliet. Als positie werd opgegeven 12 zeemijl van de Britsche kust. (De Beemsterdijk was in 1922 gebouwd dooi de Mij. Fijenoo-rd te Rotterdam en behoorde toe aan de Holland-Amerikalijn) BOEKAREST, 26 Jan. (D.N.B.) Generaal Anttonescoe heeft een wetsontwerp getee- kend, waarbij alle politieposten aan de grens, in havens en stations en op de vliegvelden gemilitariseerd worden. Deze posten komen onder toezicht van den generalen staf te staan. Op bevel van den minister-president is Zondagavond het personenvervoer per spoor in beperkte mate hervat. Acht en negentig vooraanstaande personen uit de hoofdstad, onder wie ministers, generaals, hoogleeraren, groote industrieelen en vroegere parlementsleden hebben een schrijven tot Anto- nescoe gericht, waarin zij hun verknochtheid betuigen en hem hun steun toezeggen. STOCKHOLM, 26 Jan. (D. N. B.) Wendell Willkie is Zondag naar Reuter meldt, even voor vijven op de luchthaven van Londen aange komen. Voor zijn vertrek uit Lissabon had hü nog een onderhoud met Salazar. Zaterdagavond ontving hij te Lissabon nog maals de vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche pers. Op een vraag naar zijn plannen antwoordde hij: „Ik ben voornemens een groot aantal vooraanstaande personen in Engeland te spreken en de capaciteit der Brit sche industrie vast te stellen. Verder wil ik, voor zoover dat mogelijk is, de stemming van het Engelsche volk, vooral die van den gewo nen man. peilen". Willkie zeide twee weken in Engeland te wil len blijven. Het staat nog niet vast, of hij daar na onmiddellijk naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Op de vraag, of tusschen hem en Roosevelt verschil van meening over de hulp aan Engeland bestaat, antwoordde Willkie; In beginsel zijn wij het eens. Alleen ten aanzien van kleinere kwesties loopen onze meeningen uiteen." BERLIJN, 27 Jan. (D.N.B.) Verscheidene vliegtuigen zijn, naar het D.N.B. verneemt, be gunstigd door goede weersomstandigheden, in den vroegen morgen van 27 Januari Noord- en Midden-Duitschland binnengevlogen. Zij wier pen op eenige plaatsen brandbommen neer. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten is geen noemenswaardige schade aangericht. ROME, 25 Jan. (D.N.B.). Op den tweeden verj aardig van het afsterven van Paus Pius XI, 10 Februari, zal een monumentaal graiteeken in een crypte van de St. Pieterskerk ingewijd worden. Deze door een beroemden Milaneeschen beeldhouwer vervaardigde marmeren sarcofaag is vandaag op het Vaticaan-station te Rome aangekomen. Bij de werkzaamheden in de gewelven van het Vaticaan zijn twee heidensche graven te voor schijn gekomen, die de aanwezigheid van een kerkhof op de plaats van Petrus' graf bewijzen. MEENEN, 25 Jan (Belgapress) Hoe on waarschijnlijk het ook moge klinken, toch is het een feit. dat een 98-jarige vrouw van Haut- mont in een dag nog 34 K.M. aflegde. In de tweede helft der Meimaand vertrok uit Hautmont een gezin dat have en goed ach ter liet. Op een kruiwagen werd een oude vrouw, Philomene Triquet, 98 jaar, meegevoerd. Haar zoon liet haar te Kamerijk in het hospi taal opnemen en zette met vrouw en kinderen de droeve reis voort. De bijna honderdjarige vrouw besloot, na een paar dagen in de gangen van het ziekenhuis te hebben rondgedoold, naar haar haardstede terug te keeren. En zij trok de vuurlinie in. Op eén dag legde zjj niet minder dan 34 K.M. af, na melijk van Kamerijk naar Landrecies. In deze gemeente werd zij door de Duitsche troepen opgenomen en per auto naar haar wo ning overgebracht. In de katholieke kerken is gisteren een her derlijk schrijven van het gezamenlijke Episco paat voorgelezen, waarin de vroegere verklarin gen t.o.v. anti-katholieke stroomingen worden gehanhaafd. Derhalve aldus dit herderlijk schrij- ven moeten nog altijd de H.H. Sacra menten geweigerd worden en, als hij zonde bekeering sterft, ook de kerkelijke begra fenis: 1. aan den Katholiek, die de socialis tische of communistische oeginselen op godsdienstig of zedelijk gebied openlijk aanhangt; 2. aan den Katholiek, die Je liberale of vrijzinnige beginselen op godsdienstig of zedelijk gebied openlijk aanhangt; 3. aan den Katholiek, die bekend staat als lid van een socialistische of commu nistische vereeniging of van een vereeni- ging, welke dusdanige vereenigmgen met terdaad steunt; 4. aan den Katholiek, van wien bekend is, dat hij, hoewel geen lid van een socia listische of een communistische vereeni ging, toch geregeld socialistiscne of com munistische geschriften of bladen leest, of socialistische of communistische vergade ringen bijwoont; 5. aan den Katholiek, van wien bekend is, dat hij aan de beweging van het na- tionaal-socialisme in belangrijke mate steun verleent. In verband met de veranderde tijdsomstan digheden is aan deze vroegere verklaring het volgende toegevoegd: 1. Wat Wij omtrent het socialisme ver klaarden, is van toepassing op iederen vorm van socialisme, zooals Paus Pius XI het in de encycliek Quadragesimo Anno heeft omschreven en veroordeeld. 2. Wat Onze verklaring omtrent de Na tionaal Socialistische Beweging betreft: Wij' voelen Ons verplicht, daarop thans nog grooteren nadruk te leggen. Immers sinds dien is nog duidelijker aan het licht getre den, dat deze Beweging niet alleen de Kerk in de vrije uitoefening van haar taak op wezenlijke punten dreigt te belemmeren, maar dat zij ook een ernstig gevaar ople vert voor de christelijke levensopvatting van allen, die er aan deelnemen. Daarom zal dan ook het enkele lidmaat schap gewoonlijk reeds in hooge mate on geoorloofd zijn. Het herderlijk schrijven besluit met den wensch, dat deze waarschuwingen hen, voor wie zij bestemd zijn, doen besluiten van hun dwaalwegen terug te keeren en zich met God en de H. Kerk te verzoenen. ;::ss BOEDAPEST, 27 Jan. (D.N.B.). de Hon gaarsche Minister van Buitenlandsche Kaken, graaf Csaky, is overleden. Graaf Stephan Csaky was een afstammeling van een oude Zevenburgsche adellijke familie. Hij werd in 1894 in Scaesburg geboren. Hij be zocht de Consulaire Academie in Weenen en promoveerde tijdens den wereldoorlog tot doctor in de staatswetenschappen aan de universiteit te Boedapest. Aan de vredesonderhandelingen in Trianon nam hij reeds deel als Hongaarsch diplomaat in de functie van legatiesecretaris. Zijn buitenlandsche posten waren te Rome. Ma drid, Lissabon en Boekarest. In 1932 werd hij perschef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, onder graaf Bethlen en in 1935 kabi netschef van den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, Kanya. In 1938 nam hij deel aan de viermogendhedenconferentie van München als waarnemer van de Hongaarsche regeering. Einde 1938 werd Csaky minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet van Im- redy. In December 1940 ging Csaky voor de afsluiting van een HongaarschJoego-Slavisch vriendschapsverdrag naar Belgrado. Eenige da gen na zijn terugkeer werd hij ziek. Sindsdien is zijn toestand steeds verergerd, totdat Zater dagavond zijn toestand reeds als hopeloos werd beschouwd. Graaf Csaky is in den nacht van Zondag op Maandag cm 2 uur 20 in een ziekenhuis te Boedapest overleden. BERLIJN, 26 Jan. (D.N.B.) Het opperbe vel der Duitsche weermacht deelt mede: De luchtmacht heeft de gewapende verken ning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange-afstandsbommenwerper 500 K.M. ten Wis ten van Ierland een koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Britsche Oost kust zijn twee koopvaardijschepen, alsmede voor de oorlogvoering belangrijke installaties van een haven met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen aanvallen ondernomen op vlieg velden in Z.W -Engeland. Een patrouillevaartuig heeft den aanval van vijandelijke torpedovliegtuigen met suc ces afgeslagen. De vijand heeft noch overdag noch des nachts boven Duitsch Rijksgebied of het be zette gebied gevlogen. In aanvulling op dit weermachtsbericht ver neemt het D.NB. nog, dat de gewapende ver kenning boven Engeland, ondanks het slechte weer, zich evenals de voorafgaande dagen, over groote oppervlakten van het vijandelijke gebied uitgestrekt heeft. Er werden successen behaald en alle Duitsche vliegtuigen keerden onbescha digd op hun bases terug. In tegenstelling tot de levendige bedrijvig heid der Duitsche luchtmacht volhardden de Engelsche luchtstrijdkrachten op 25 Januari en in den daarop volgenden nacht in de werkeloos heid, die reeds verscheiden dagen is geconsta teerd. Overdag noch 's nachts verschenen En gelsche vliegtuigen boven Duitschland of het bezette gebitd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche toestellen verkenningsvluchten, boven de En gelsche zeevesting Malta gemaakt. Zij verkre gen goede inlichtingen, vooral over de oorlogs haven La Valetta en het vliegkamp Luca. Zondagmiddag is te 's-Gravenha-ge door de politie uit het water van de Hooikade het lijk opgehaald van den 46-jarigen J. H. M., wonen de aan genoemde kade. Het slachtoffer moet Vrijdagavond door de duisternis hier te water zijn geraakt en verdronken. Eerst Zondagoch tend was aangifte van vermissing gedaan bij de politie. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. ROME, 27 Jan. (D.N.B.) Het trio van de Beriijnsche Philharmonie heeft in de particuliere bibliotheek van den Paus een concert gegeven, dat werd bijgewoond door den H. Vader, Kar dinaal-staatssecretaris Maglione en eenige pre laten. noodig om deze annonce uitgeknipt to .open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt uitvoerige brochures over bet Vermeldt Uw naam en adres op de achterende (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan Dr.H.Nazmlng'a Pharm. Fabr. N.V., Den Haag maar., van bekende Meesters Vijzelstr. 105 Amsterdam Telef. 30198 TOKIO, 26 Jan. In de Japanscha Kamer is de minister van Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka, ingegaan op het verwijt van zijn Amerl- kaanschen ambtgenoot Huil, volgens wien het optreden van Japan in Mandsjoekwo de inlei ding tot de vernietiging van de grondslagen der beschaafde wereld zou zijn geweest. Door dl?ze bewering, aldus zeide Matsoeoka, worden de feiten omgedraaid. De Mandsjoerij- sche kwestie is niet de oorzaak, maar het gevolg geweest van een internationale ontwikkeling onder voortdurenden druk der Angelsaksische staten, die geen verandering van den status quo ROME, 26 Jan. Het 233ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front gevechten van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft ravitailleeringscolonnes en troepenconcen traties aangevallen en met bommen en gra naten bestookt. Een formatie bommenwerpers heeft mili taire installaties te Saloniki aangevallen, waarbij havenwerken, brandstof-depots, pak huizen en het station werden getroffen. Om vangrijke branden werden waargenomen. Bij luchtgevechten met vijandelijke jagers zijn twee toestellen van den vijand neergehaald. Een onzer bommenwerpers is niet terugge keerd. Onze vlootstrijdkrachten hebben vijandelij ke stellingen aan de Grieksch-Albaneesche kust gebombardeerd. In Cyrenaica zijn gevechten aan den gang met doeltreffende medewerking van onze luchtmacht, die onvermoeibaar vijandelijke troepen en ge motoriseerde strijdmiddelen met bommen en machinegeweren bestookt. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen, die een vijandelijke formatie ontmoetten, vier toestellen van het type Gloster brandend neergehaald. In Oost-Afrika is van het front te land niets van beteekenis te melden. Onze luchtmacht heeft vijandelijke strijdkrachten gebombardeerd. Vier Britsche vliegtuigen zijn brandend neergehaald. Bij den in het weermachtsbericht van gis teren vermelden aanval, dien vliegtuigen van het Duitsche legerkorps op 24 Januari j.l. heb ben gedaan, zijn, naar uit later ontvangen en behoorlijk gecontroleerde inlichtingen blijkt, be halve de reeds gemelde kruiser, nog twee an dere eenheden, t.w een slagschip en nog een kruiser, getroffen, elk met twee bommen van 2waar kaliber. Gebleken is, dat bij den op 9 Januari onder nomen luchtaanval op Britsche vlootstrijd krachten in de Middellandsche Zee, als in het communiqué no. 217 vermeld, behalve de reeds als getroffen gemelde eenheden, nog twee krui sers, die op 't oogenblik voor herstel te Alexan- drië liggen, ernstig beschadigd zijn. üit Belgrado meldt D.N.B.: Volgens berich ten uit Bitolj (Monastir) zijn sedert Zaterdag ochtend aan het Grieksch-Italiaansche front hevige gevechten aanden gang, die met een concentrisch trommelvuur der Italiaansche ar tillerie op de vijandelijke stellingen zijn geopend. De Italiaansche luchtmacht moet in den loop van don dag met sterke strijdkrachten de Griek sche verbindingswegen, troepenconcentraties en munitiedepots in het Grieksche achterland met goed gevolg gebombardeerd hebben. In Bitolj hoorde men den geheelen dag tot omstreeks 17 uur het dreunen van het geschut en de doffe knallen van uiteenspringende granaten. wenschen, ofschoon de Angelsaksen steeds wan neer het tegen Japan gaat, den door hen ver dedigden status quo trachten omver te werpen. Van consequent zijn kan men dus niet spreken, Indien Japan verweten wordt, dat het een over- heerschende positie in het Westen van den Stillen Oceaan tracht te veroveren, dan kan men antwoorden, dat het doel van Japan is: de stichting van een vreedzaam en bloeiend groot-Oost-Azië, waarin geen plaats meer is voor verovering, onderdrukking en uitbuiting. De V.S. hebben een overhecrschenden invloed op het Westelijk halfrond en het zou beter zijn, indien zij zich niet bekommerden om andere streken, zooals Oost-Azië, waar Japan een positie inneemt, die vrede en orde waarborgt. Indien zij dieper nadenken, moet het den Amerikanen duidelijk worden, dat de eigenlijke oorzaak van het conflict tusschen Japan en de V.S. in de inmengingspolitiek van Amerika schuilt. Op de bewering, dat de Amerikaansche re- geering Japan heeft gewezen op het belang, dat het heeft bij een vreedzame ontwikke ling zijner betrekkingen met de V.S., kan geantwoord worden, aldus vervolgde Mat soeoka, dat Japan steeds bezield is geweest door een oprecht verlangen naar vriend schappelijke betrekkingen. Maar het begrip voor de positie van den ander blijft voor waarde voor een dergelijke ontwikkeling. He laas toont Amerika geen begrip voor deze positie. Zoolang de V.S. in China hun eer ste verdedigingslinie zien, zal een vriend schappelijke verhouding tusschen Japan en Amerika een illusie blijven. In dit verband wees Matsoeoka de verdacht making van de hand, dat de partijen van het driemogendheden-verdrag een programma van ongelegitimeere veroveringen zouden hebben op gesteld. Het is er haar slechts om te doen, een rechtvaardiger en meer rechtschapen wereld tot stand te brengen. Voor den wereldvrede zou het nuttiger zijn, indien het Amerikaansche volk een andere houding zou aannemen en niet den internationalen toestand, die zonder dat reeds ernstig is, zou willen verergeren door bekrom penheid en „kruistochtengeest". Het voornemen der V.S., ook Australië en Nieuw-Zeeland als hun voorste linie te beschou wen, noemde Matsoeoka een vervalsching van de Monroe-leer. Japan moet van de V. S. verlangen, dat zij hun standpunt herzien. Anders is er maar weinig kans op vriendschappelijke betrekkingen tus schen de beide mogendheden. Opbloei of verval van de wereldbeschaving is in laatste instantie afhankelijk van de houding der V. S. Ten slotte verklaarde Matsoeoka, dat Japan zich niet zal onttrekken aan zijn verplichtingen krachtens artikel 3 van het driemogendheden- pact. altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnbardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets^genaamd^Mijnhardtjes^2sM0ctDoos5p^t ROME, 26 Jan. (Stefani). De speciale Ste- fani-correspondent te Benghazi meldt, dat in een der laatste nachten een Britsch vliegtuig het op de reede van Ras Hilal liggende Italia%nsche hospitaalschip „Orlando" heeft aangevallen. Ge durende tien minuten heeft de Engelsche bom- menwerpuer het schip, dat verlicht was en waar van de Roode Kruisteekenen duidelijk zicht baar waren, met bommen bestookt. De corres pondent herinnert er aan, dat deze schending van de internationale conventies van Genéve direct na de vernietiging van een vliegtuig van het Italiaansche Roode Kruis volgt. WASHINGTON, 27 Jan. (DN.B.) De leger leiding der V. S. heeft bevel gegeven tot recru- teering van 16.500 vrijwilligers voor het lucht wapen. Deze vrijwilligers zuilen op 1 Maart voor een diensttijd van drie jaar opgeroepen worden. Het bevreemdde, vertelt het Nieuws van den Dag, dezer dagen te Oud-Beyerland een voor bijganger, dat de 57-jarige P. H., die met een door een paard getrokken wagen over den Zinkweg reed, geen acht sloeg op zijn groet. Hierover verwonderd, zag de man scherper toe. Het viel hem toen op, dat de voerman ir. een eenigszins vreemde houding op den wagen zat. Hij waarschuwde eenige menschen, die het paard vastgrepen en een onderzoek instelden. Daarbij bleek, dat H. geen teekenen van leven meer gaf. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot wufd met den wagen naar de woning van den overledene vervoerd. Het is komen vast te staan, dat de voerman, die op een hofstede van een landbouwer aan den Langenweg moest zijn, even voor de inrij naar deze boerderij aan een hartverlamming ge storven was. Het paard was recht door, met zijn overleden baas op den bok, via den Groene- weg naar den Zinkweg een afstand van onge veer drie kilometer geloopen, waar toen de tragische dood ontdekt werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de strooper KI. Vredevelri uit Cbevorden door een ongeluk om het leven gekomen. Vr. was des avonds, vergezeld van een ander, uitgegaan om in de nabijheid van de „Haan- druk" in de gemeente Gramsbergen te stroo pen. Door onopgehelderde oorzaak ging het gé- weer, na afloop van de jachtpartij, plotseling af, waardoor Vr. den kogel in het hoofd kreeg; hij was op slag dood. Vr. laat een jeugdige vrouw met twee kinde ren na. Ook in Groningen zijn hier Zondag jJ. honderden kinderen onthaald door de Duitsche politie in de groote benedenzaal van de Har monie, waar „Eintopfessen" werd aangeboden. Na het eten werden aan elk kind een reep chocolade en een appel uitgedeeld. Enthousiast werd aan het slot een driewerf hoera uitge bracht op de gastheeren. Onder de autoriteiten waren dr. Conring, ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Groningen, en de fungeerend hoofd commissaris van politie te Groningen, de heer Ph. Blank. Een strijkje zorgde met vrooljjke muziek voor een opgewekte stemming. In de vijfde klasse der 485ste Ned. Staats loterij is de prijs van f 25.000.gevallen op no. 16758. Zaterdagmiddag is te Den Haag de 66-jarige bewoner van de Brueghelstraat J. L. v. d. D„ door onvoorzichtig oversteken, aangereden in de Van Diemenstraat door de tram. De genees kundige dienst vervoerde het slachtoffer in erti- stigen toestand naar het ziekenhuis aan oen Zuidwal, waar hü Zondagmiddag is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1