Haarlem, 27 Jan. Laatste Nieuws PRACHTIG INITIATIEF Convooien aanEngelands Z.O.-kust aangevallen Verwoede gevechten bij Derna MAKELAARDIJ MACKAAI MAANDAG 27 JANUARI 1941 Nieuw werk van barmhartigheid St. Jozef ter eere VOLKSCONCERT H.O.V. Solist: Henk Schuurman (decla matie) Feestconcert Bond van kwartetten „POSTAAL GENOEGEN" le optreden in den Stadsschouw burg BILJARTEN SWEERING EN DE LEEUW VOOR HET BILJART FONDS 1940 Beide spelers boden hoogstaand spel „Het Biechtgeheim" DE SOCIALE ZONDAG Een zeer goed geslaagde dag JUBILEA BIJ HET GAS- BEDRIJF Een brutale diefstal HAARLEMS GAS NAAR HEEMSTEDE 3.100.000 M3 in 1941 HENGELSPORT H. H. B. TAFELTENNIS R. K. Haarl. Tafel-Tennis Bond Spoedige beslissing in de eer ste klas te verwachten WIELRENNEN H.S.V. „DE KAMPIOEN" BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen Apotheekdiensten Duitsch weermachtsbericht H.R.G. „EXCELSIOR" Ital. weermachtsbericht HET POSTKANTOOR TE HEEMSTEDE Zal de raad nu het hoofd buigen? STAATSLEENING 1941 Inschrijving van niet-com- mercieele vereenigingen STAD Het is een prachtig initiatief, dat de Deken van Haarlem, de hoogeerwaarde heer A. J. C. Melehers, als pastoor der St. Jozef-parochie ge nomen heeft. Zooals wij in een vorige editie berichtten, heeft de Deken het plan opgevat de vereering van St. Jozef, den patroon van de Kerk en het christelijk huisgezin, in het bijzonder te gaan bevorderen door het doen vieren van de zeven woensdagen, die het St. Jozef-feest op Woens dag 19 Maart a.s. voorafgaan: te beginnen op Woensdag a.s. zal er iedere week op denzelfden dag om 8 uur een gezongen H. Mis worden op gedragen en zal er des avonds een plechtig Lof worden gecelebreerd, waaronaer de in Haar lem zoo welbekende pastoor H. A. C. M. Wen nen predikt. Naar zijn trant, boeiend en begeesterend. Het lijdt geen twijfel, of dit initiatief van Deken Melehers zal niet alleen door zijn trou we parochianen, maar ook door de „vreemde lingen" van andere parochies op hoogen prijs gesteld worden. Het is, jammer genoeg, een feit: de St. Jozef- devotie wordt te weinig beoefend, en nog wel juist in deze dagen, nu de hoogheid van het christelijk huisgezin nieuwe erkenning moet vin den, en nu de eervolle en voor de maatschappij zoo onontbeerlijk-belangrijke arbeid van den eenvoudigen plichtsgetrouwen ambachtsman méér waardeering enbelooning moet ver werven. Het begrip „ambachtsman" mag hier gerust in heel ruimen zin genomen worden! Alle werkers van welken staat of stand ook zijn hun redelijk loon waardig. Dat wordt in onze nog steeds liberale samen leving maar al te veel vergeten. Daarom kan een meditatie over de historische en apocriephe figuur van den H. Jozef in deze dagen zooveel nut stichten. Eerbied en waardeering worden er gevraagd en geëischt voor het echt christelijk gezin. Eerbied en waardeering ook voor den eerza- men arbeid. Vanwair zou een bevordering der St. Jozef devotie in Haarlem nu beter uit kunnen gaan dan van de parochie, die St. Jozef tot haar schutspatroon heeft gekozen en waarvan de huidige Janskerk. een katholiek monument uit den tfjd der openbare katholieke herleving bin nenkort honderd jaar zal bestaan, na eer. lang durige „kathedrale" periode? Maar nu is er zooals in dit blad reeds werd medegedeeld één moeilijkheid: 's Avonds, vooral na het einde van het Lof, is het donker, pikkedonker bij afwezigheid van dc op andere tijden zoo vriendelijk lichtende maan (om van de „gewone" avondverlichting maar niet te spreken) en nu zijn er natuur lijk heel veel minder goed ter been en minder goed ter oog en oor zijnde katholieke dames en heeren, die erg graag de avondplechtigheden zouden bijwonen, maar zich niet prettig en ook niet .safe" voelen in het duister; de straten en wegen zijn dan zoo gevaarlijk en.... de fp- teren zijn zoo diep! Daarom doen wjj mét den heer Deken een beroep op zooveel mogelijk jonge mannen en jonge meisjes, die het zich tot taak willen stellen, voor deze gelegenheid wekelijks een avond-geleide-dienst te organiseeren. Zoo'n dienst is wel het allermodernste werk van barmhartigheid, maar zal veel bijzondere voldoening schenken! Het is kort dag (letterlijk en figuurlijk), dochzou er in de gauwte niet een heel be scheiden „centrale" gesticht kruinen worden, waar de leiders en leidsters alsook dames en heeren zich aanmelden? Het geldt hier zoo'n mooi doel! Marinus Adam gaf gisterenmiddag een her haalde uitvoering van Koeberg's derde Sym- phonie, de Zwitsersche geheeten. Er waren nog enkele coupures in aangebracht, zoodat het ein deloos lijkende werk er eenigszins mee bekort werd. wat intusschen tot enkele haperingen en vergissingen leidde in het koper. Evenals vorige keer; ook nu weer een veelal geestdriftig ge stemd gehoor, al was de Gemeentelijke Con certzaal blijkbaar tengevolge van de opnieuw in gezette wintersche koude, minder goed bezet dan een vorige maal. Ons persoonlijk kan het werk nog steeds niet bekoren. Het is te weinig boven de voor onzen tijd zeker wat al te banale stof verheven, het bezit te weinig verheven heid van gedachte en fijnheid in de uitwerking en stemming om te kunnen boeien. Na de pauze kregen we een veel acceptabeler werk te hoor en. eveneens van Nederlandsche makelij, zooals trouwens het geheele program ma een Nederiandsch was. Gerard Mulder schiep een declamatorium met solo, kwartet en strijk orkest op een drietal fragmenten uit „Opwaart- sche Wegen" van de Socialistische dichteres Henriëtte Roland-Holst. Men behoeft het niet geheel eens te zijn met den nogal geéxalteerden tekst, om de illustraties ervan met muziek en het gesproken woord toch te kunnen waardee- ren in den vorm, zooals Gerard Mulder ons die voorzette. Pregnant en raak van stijl, met een aantal bewogen passages en goed aangewende climaxen in de goed volgehouden stemming van het geheel. De muziek, hoe modem van allure ook, staat stevig en verraadt een doelbewuste, een geestdriftige, kundige hand. Zij werd ex pressief in den goeden zin, frisch gehouden, zonder overbodige franje en als zoodanig was het een verkwikking na het toch wel heel taai en ouderwetsch aandoende opus van vóór de pauze. Henk Schuurman declameerde er den tekst bij met sonore en toch soepele stem, al kon hier en daar op een enkel détail een nog wat feller licht geworpen worden, zonder dat het geheel hierdoor verbrokkeld gaat lijken en de groote lijn verbroken wordt. Het werk ont ving een geestdriftig onthaal en de componist, die in de zaal aanwezig was, werd warm toege juicht en kwam op net podium zijn vertolkers, dirigent Adam, den declamator Henk Schuur man en de orkestleden-collega's, hartelijk dank zeggen voor hun gloedvolle vertolking. Het slotnummer van dit Nederiandsch pro gramma vormden de variaties welke Hendrik Andriessen schreef op een thema van Kuhlman. Een der interessantste deelen van het korte, maar met fijne muzikaliteit bewerkte opus was het Fugato voor het slotdeel. Ook dit werk werd met dankbaar applaus voor Marinus Adam en de zijnen ontvangen. Wij vestigen hier nog even de aandacht op het eerste der drie Faedagogische concerten, het welk op Dinsdag 28 Januari e.k. zal worden ge geven, en waarvoor een zeer interessant pro gramma werd samengesteld. J. S. De Bona van gemengde en mannenkwartet- ten voor Haarlem en omstreken bestaat vijf jaren. Dientengevolge een feestavond, ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden. Een concert, dat goed is geslaagd! Er werd door gaans goed gezongen en het bezoek was meer dan bevredigend. Zelfs uit Zoeterwoude waren de bezoekers opgekomen. Niet te verwonderen, dat president Paradijs 'n opgewekt welkomstwoord sprak, de 'toekomst niet donker inzag en de kwartetleden, maar ook alle geregelde bezoekers, de echte liefhebbers van kwartetzang (beter kon men spreken van een klein-kcor, want er werd ook gezamenlijk gezongen), aanspoorde deze speciale muziek beoefening te blijven beoefenen en te steunen. Onder leiding van P. Germes openden de ge zamenlijke mannenkwartetten het concert met Lachner's „Hymne an die Musik', een echt stukje romantische muziek, met veel muzika liteit voorgedragen, maar waarin het klank volume te groot werd voor de tuinzaalruimte; het geluid, bijzonder dat der eerste tenoren, deed wat onbuigzaam en star aan. Vervolgens kwam Tom -de Vries met zijn „Bel Canto" op het podium. Deze dirigent spe culeerde niet op den smaak van het publiek, want hij liet „Der Tod" van Hindemith zingen Een werkje, hyper-modern van structuur en sa menklank, voor Vele bezoekers onbegrijpelijk, echter daarom nog niet van onwaarde. „Be! Canto" zong het verdienstelijk en feitelijk moet men dit mannenkwartet bewonderen, dat het zoo'n werkje aandurft. Er wordt baanbrekend werk mede verricht! Jammer, dat het volgende nummer: Wagner's Pelgrimskoor gedeeltelijk mislukte door onzuiverheid. Nico de Zwager's solo-kwartet „Orpheus" droeg met- smaak en overtuigende mimiek een eenvoudig doch welluidend, vloeiend ge schreven nieuw werkje: „Bloemen" van Jac. de Zwaan en de aardige „Idylle" van Hooger- werf voor. „J. S. Bach' van Germes vertolkte Lasso's „Matona mia cara" en Haydn's „Der Greis". Mooi stemmateriaal, weelderige sopranen, don ker getimbreerde alten, waarbij de mannenstem men op enkele forte-deelen na, goed aansluiten. Het eerste nummer klonk charmant, alleen soms wat te strak-metrisch, het tweede sterk imponeerend. Het damesensemble „Noi Otto" Van Joh. v. 't Vlie droeg niet minder dan Caplet's Sanc- tus, Agnus Dei en O Salutaris voor. Alle leden hebben fraaie geluiden, zingen technisch knap, beheerscht en muzikaal. Al was de stemming onderlirig een enkele maal niet geheel zuiver, al stellen we ons deze muziek nog vrijer- metrisch voor, toch maakten deze nummers diepen indruk. Wanneer dirigent v. 't Vlie ech ter de Gregoriaansche Chironomie het arsis- en thesisstelsel eens bestudeert en dit van toepassing brengt op melismen, zooals in de Agnus Dei voorkomen, dan zal Caplet's muziek nog Veel meer voldoen. Ook de Romeinsche uitspraak van het latijn zou de verklanking doen winnen („seuli" klinkt al heel leelijk). Het eerste deel werd besloten met een stem mingsvolle vertolking van „Miserere mihi" van Tom de Vries, een tamelijk eenvoudig, doch oprecht en intens muzikaal getoonzet werkje, en een frappante Verklanking van Curti's „Hoch Empor" door Hoogerwerf's „Inter Nos" Joh. van 't Vlie opende met „Euterpe" het tweede deel met het ietwat gewichtig gezongen KOOP EN BEHEER VAN HUIZEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 „Morgenstanachen" van Senfe. Daarna zong het kwartet in plaats van Diepenbrock's „Ecce quomodo moritur" een nummer van lichter genre met goede voordracht en lichter klank volume „De Vereenige Zangers" uit Eeverwijk, onder leiding van H. van Dijk. bezit iets minder ge cultiveerd stemmateriaal en zingt niet altijd met zuiver evenredige klankverhoudingen. Uit de voordracht van Heinze's „Bede" sprak wel een goed tekstbegrip, uit Grell's 8-stem- mige „Gnadig und barmherzig" 'n juist stijl begrip. Hoogerwerf's solo-kwartet „Euphonia" bracht een climax. Homogene samenzang, fraaie klank en imponeerende uitbeelding vielen hier bij zonder op. Alleen kon het volume in het Löwe- lied iets minder donker zijn geweest. Nog een stijging bracht Arisz met zijn „Sant poort". Een en al weelde, sopranen menigmaal zelfs stralend van klank, een volkomen beheer- sching der techniek, een geheel opgaan in het kunstwerk en op elk gebied niet de minste overdrijving. Zoo gingen Schubert's „SalVe Re- gina" en Gluck's „De Profundis". Tot slot van den welgeslaagden, maar wat langen middag Germes met „Harmonie", dat met veel enthousiasme, doch niet zoo afgerond van klank en minder bezonken „Beati mortui" van Mendelssohn en een „Da pacem Domine" Van Olmen niet het beste werk van dezen componist ten uitvoer bracht. Koorzang in kleine bezetting is de wereld nog niet uit, blijft geliefd, zij het in een bepaalden kring van liefhebbers. Dit genre heeft ook recht van bestaan, al hopen we niet, dat elke goede vocalist het groote koor verlaat en zich bij 'n kwartet vbegt. O. K. De Haarlemsche P. T. T.-tooneelvereeniging .Postaal Genoegen" is den S adsschouwburg ingetrokken, waardoor zij zich in de rijen der groote dilettantenvereenigingen in onze stad heeft geschaard. Dat is een heele s ap, die be wijst, dat het saamhoorigheidsgevoel onder de Haarlemsche postmannen (de dames, natuurlijk inbegrepen) zeer bevredigend is. De eere-presidente der vereeniging, mevrouw R. J. Pfaff-Reudler, echtgenoo e van den vori- gen met pensioen vertrokken directeur, toonde gisterenavond, vóór het opgaan van het doek, haar dankbaarheid voor de groote opkomsT. Zij heette vooral welkom den directeur, den heer J. Smit, en de overige hoogere ambtenaren; met een vriendelijk en van warme sympathie getui gend woord richtte zij zich daarna tot de jon gens van Kareol. „Wij hopen," zei de presidente, „dat u van avond eens echt lachen kunt, omdat ge zooveel donkere dagen geteld hebt. Weet echter, dat het voorjaar licht en zon zal brengen, ook voor u; geniet er straks van en vergeet wat het vorige voorjaar u gebracht heeft." De zaal onder streepte deze woorden met een langdurig ap plaus Spreekster deelde daarna mede, dat de ver eeniging voortaan viermaal per jaar een uitvoe ring zal geven, wat op een verdubbeling neer komt. De club voerde op een oude Klucht van Ka- delburg, getiteld „De weg naar de hel", in de vertaling van Jaap v. d. Poll. Deze klucht met muzikale „Einlage" werd indertijd door het Schouwtooneel gebracht, maar zij is beter ge schikt voor dilettanten, zij het dat de intri gue heel goedkoop en voor onze katholieke clubs onwelkom is. We hopen dan ook, dat „Pos aal Genoegen" in den Stadsschouwburg stukken zal brengen, die ook door de katholieken onder het personeel volledig gewaardeerd kunnen worden. Er is keuze genoeg! Men moet het slippertje van een ouden, be- verigen schoonvader en zijn in prikkeldraad verwikkelden zoon maar niet serieus nemen. De Spaansche danseres Lola Comero heeft vroeger een avontuurtje gehad met den schoonzoon, die toen nog vrijgezel was. Zij blijft echter van hem houden en via allerlei dwaze situates, die de zaal doen brullen van het lachen, moet zij toch het onderspit delven. Het is een ondeugend ge val, dat wij nu eenmaal niet kunnen toejui chen. Toch willen wij er op wijzen, dat „Postaal Genoegen" uitstekende krachten bezit. Mevrouw van Leeuwen—Hoeben speelde de danseres met vuur en temperament, haar geluid was „ge knipt" voor deze rol. De schoonvader (Frans Lansheer) was zoo nu en dan moeilijk te ver staan, maar zijn uitbeelding was hoogst ko misch. Hein Kraneveld, die den schoonzoon speelde, is zoo vlot en lenig, dat hij de ware man achter de loketten is op drukke dagen. In deze „operette" mocht hij kolossaal o^rdrijven, maar het zal ons benieuwen, hoe hij zich ge- De animo voor de biljartsport is nog niet dood in onze bloemenstad. Of het de roep was, die Sweering en De Leeuw voorafging, d&n wel de aandrang om door belangstelling voor de mooie sport op het groene laken nu tevens een daad van naasten liefde te kunnen stellen, we weten het niet. Zeker is, dat de groote biljartzaal van Restau rant Bolwerk -zondagmiddag te klein was om de vele kijklustigen te bevatten, die getuigen wilden zijn van de demonstratie van bovenge noemde cracks, waarvan de baten ten goede komen aan het door den Nederlandschen Bil jartbond gestichte fonds tot ondersteuning van door den oorlog getroffen biljarters Er heersch- te een echte wedstrijdsfeer in „Bolwerk" en de groote stilte en aandacht van de nonderder, aanwezigen was het duidelijkste bewijs, dat men geboeid werd door het fijne, beheerschte spel van Sweering en De Leeuw, die beiden spel van internationaal gehalte boden. In het begin misten we bij De Leeuw de vastheid, welke anders zijn bandspel kenmerkt waardoor verklaard wordt dat zijn eerste 3 beurten slechts 29 caramboles opleverden. Ook Sweering zocht eerst naar „de maat" voor zijn rappels, doch we noteerden voor hem 19, 10 en een goede 49. Weer miste De Leeuw even, toen hij over den langen band wilde caramboleeren. Na een lastigen trekstoot kreeg Sweering de ballen spoedig in goede positie en nield het spel meesterlijk klein. Een fraaie 53 was het resultaat. De 6de beurt leverde voor De Leeuw slechts 1 carambole op, terwijl Sweering op 23 strandde, doordat een massé even mis was. Een serie van 26 van De Leeuw, die eindigde met een mislukten stoot van losse band, beant woordde zijn partner met een nuttige 59, waar door Sweering na 7 beurten met 213 om 57 de leiding had. Ook in de 8ste beurt bleef De Leeuw nog beneden zijn kunnen en scoorde .slechts een povere 7. Sweering daarentegen draagt als hij een anaere lol moet spelen. Jo Lubbers, de booze schoonmoeder, speelde zoo werkelijk, dat ze eventueel in de zaal aanwezige soortgenooten volkomen bekeerd zal hebben. De impresario der danseres, Jan Lubbers, gaf precies wat men van zoo'n man verwacht Hij was 'rouwens de regisseui van het gezelschap, zoodat hij het w:arlijk wel weten kon. De ove rige rollen werden soms wat zwakjes, maar me veel liefde vertolkt. Den volgenden keer verwachten we van „Postaal Genoegen" wat anders, we zien er met belangstelling naar uit. W. Het Groot Nederlandsche Volkstooneel bracht gisterenavond het ontroerend spel van Dirk Janse „Het Biechtgeheim" ten tooneele, dar, reeds verschillende malen in Haarlem met groot succes werd opgevoerd en telkens weer 'n enorme belangstelling trekt. Dit spel van plicht en opoffering van een priester heeft dan ook gisterenavond weer een dankbaar onthaal gevonden bij de vele bezoe kers, die de groote zaal van het Gem. Concert gebouw vulden. Wij meenen, dat een wederopvoering van dit spel zeker, ook na deze onherroepelijk laatste opvoering, met vreugde zal worden tegemoet gezien. De eerste Sociale Zondag van den Kath. Volksbond mag als volledig geslaagd beschouwd worden. Het was van de commissie voor arbeidersont wikkeling zeer goed gezien, dezen Zondag te beginnen met een H. Mis tot intentie van „Een rechtvaardigen en blijvenden vrede", welke in drie parochiekerken werd opgedragen, n.l. in de Kathedraal, H. Liduina en St. Jan, Vele leden naderden ter H. Tafel. Des namiddags half vier had in het gebouw St. Bavo een groote vergadering plaats, onder presidium van den heer J. Oh. H. Castricum. De middag werd ingezet met het „Strijdlied". Daarna zong de R. K. Zangvereeniging „St Caecilia" (gemengd koor), onder leiding van den heer A. Bak, Domine, SalvSm fac" en „Ave Maria". Met voldoening mag gemeld worden, dat dit zangkoor goede vorderingen heeft ge maakt en dan ook applaus verdiende. Hierna was het woord aan dr. A. A. Olierook, voor het onderwerp: „Ook de in rampen ge dompelde wereld wordt door Gods voorzienig heid bewaard en bestuurd De dagen van Mei zijn voorbij, de tijden, wel ke komen, zullen wij met obristelijken moed dragen. Wij zullen ze dragen met groot Gods vertrouwen. Wij zullen leven uit het geloof. Wij hebben een Vader, die voor ons zorgt en be zorgd is. God bestiert de wereld. Als wij staan voor raadsels, dan buigen wij het hoofd in groot Godsvertrouwen. Wij bidden' nog stéeds: „Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer?" Laten wij onze zorgen in Gods hand leggen. Hij zal ons niet vergeten. Maakt u dus niet be zorgd om den dag van morgen. Het is een plicht van ons allen, den dag van heden goed te gebruiken. Wij leven in een wereld van groote gebeur tenissen, rampen en ellende. God had ook een wereld kunnen scheppen zonder lijden. Nadat spreker uitvoerig het kwaad van de zonde had besproken, besloot hij met de woor den, die Jezus sprak tot den H. Petrus: „O, gij kletngeloovige, Ik ben toch bij u." Laten wij deze woorden steeds in onzen geest houden, zoo zeide spr en in eeuwigheid zal ons Godsver trouwen niét beschaamd worden. Een hartelijk dankwoord werd hierna door den voorzitter aan den eerw. spreker gebracht. Nadat de zangvereeniging „St. Caecilia'- en kele liederen ten gehoore had gebracht, voig- de een kort sluitingslof in de St. Jozefkerk, dat gecelebreerd werd door den weleerw. heer ka pelaan C. M. Broers. dwong het ivoor direct naar het middenvak, speelde zuiver rappeleerend steeds beter en het ééne tiental punten volgde op het andere. On der luid applaus werd de 100 gepasseerd en zijn totaal werd 314. In de hierop volgende pauze „verkocht" De Leeuw een queu voor het goede doel. Na de hervatting moest De Leeuw zijn 9de beurt met 23 caramboles beëindigen vtegens ketsen. Sweering maakte slechts 7 punten, ter wijl ook in de 10e beurt beiden maar weinig punten aan hun totaal toevoegden. De stand na deze beurt wa.s: De Leeuw 102. Sweering 324. Oorspronkelijk ging het bij De Leeuw in de 11e beur nog alles te moeilijk. Zijn massé's waren echter precies op maat en weldra week de stroefheid uit zijn spel. Handig de a scheval- ligging der ballen uitbuitend, kwam de score snel Ook hij ontving een welverdiend applaus, toen weldra de 100 opging. Schitterend klein spelend met afgemeten rappels over den langen band of den hoek vaagde hij in deze beurt den matigen indruk wteg van de 10 voorgaande beur ten. De moeilijkheden werden uitstekend opge lost met prachtige piqué's. De Leeuw kwam met deze brillante serie op 287 te staan met slechts 37 caramboles achterstand! Ondanks de spanning, die in de parij gekomen was speelde Sweering in zijn 11e beurt direct kalm en zeker. De ballen fraai plaatsend, ging hij snel scorend op de 400 af en kort hierop an nonceerde de arbiter dezen middag voor de 3de maal een honderdtal. Stooten van lossen band, noch massées vermochten den zegetocht van Sweering te stuiten. Met een buiengewoon mooie eindserie van 176 slaagde hij erin de 500 vol te maken, alzoo spelend met een moyenne van ruim 45! De volledige uitslag van deze welgeslaagde demonstratie is: P. de Leeuw J. Sweering pnt. brt. 287 11 500 11 h. s. gem 185 26.09 176 45.45 De winnaar vergastte de aanwezigen hierna nog op een aantal fantasie-stooten, waarvan vooral de „losse piqué's" en ontmoetingsstooten extra vermelding verdienen. Het was een sympathiek gebaar van den „kooper" der biljartquen, toen hij haar voor het goede doel terugschonk om nogmaals ver kocht te worden. Het biljartfonds 1940 voer er wel bij, want ruim 68 kon weer aan den penningmeester overgemaakt worden. De heer A. L. Saphorst herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór veertig Jaar in dienst kwam als fitter bij het gemeentelijk gasbedrijf. Hij werd vanmorgen door den directeur, den heer J. Ochtman. ontvangen en toegesproken, waarna hij zich naar het stadhuis begaf, waar de burgemeester hem met een toepasselijke toe spraak een gratificatie aanbood. Om 12 uur maakte de heer Staphorst zijn opwachting in de kamer van den heer Baars, inspecteur der afdeeling distributie. Deze huldigde den jubilaris namens het personeel en bood hem een staande schemerlamp met boekenstandaard aan. De heer D H. Dedding vierde ziin zilveren ju bileum bij het bedrijf. Hij ontving vanmorgen de gratificatie van den heer Ochtman en bracht den dag verder in den intiemen. huise- lijken kring door. Tijdens den dienst ui de R.K. kerk aan den Heerenweg te Heemstede heeft een persoon kans gezien van een rijwiel, dat tegenover die kerk geplaatst stond het voorwiel te bemachtigen, door het eruit te halen en er de binnen- en buitenband van te verwijderen. Het wiel werd in de omgeving teruggevonden. Ook de lamp en de dynamo waren verdwenen. Bij de politie is aangifte gedaan van dezen diefstal op klaarlich ten dag. Blijkens de bijlage van de gemeentebegrooting voor 1941 der gemeente Heemstede wordt op de volledige leverantie van gas door het Haarlem sche gasbedrijf per 1 Maart gerekend. 17 man van het personeel zal op dien datum naar Haarlem overgaan. Op de begrooting komi dezen post voor: inkoop van 3.100.000 M3 gas a 2.6 cent per M3, te verhoogen met een vastrecht gedurende de overgangsperiode van naar raming f 417 en daarna over vermoedelijk 10 maanden f 8.333, totaal bedrag f 89.350. Door dn Ha-arlemschen Hengelaarsbond werd 1.1. Zondag een wedstrijd gehouden op baars, om den H. H. B.-wisselbeker, hieraan was te vens een onderlingen wedstrijd verbonden. Deze wedstrijd, welke onder leiding stond van en heer C. Burggraeve Jr., werd gehouden in de Kruisvaart, daar het vlsschen in de Ring vaart tengevolge van het ijs onmogelijk was. De vangst was matig, de uitslag luidde als volgt: Winnaar van den wisselbeker, de heer Wil- lemsen met den grootsten baars. Van den onderlingen wedstrijd le prijs L. Rondema met 8 stuks. 2e pr. G. Houtkamp. 3e pr. H. J. v. Veen. 4e pr. P Kramer. 5e pr. de 8e pr. F.' Rusman. 9e pr. Vrolijk. 10 pr. Wil- lemsen. Bekerprijzen werden met een toepasselijk woord door den voorzitter uitgereikt in bet clubgebouw. In de hoofdklasse deed Winfried II een hard nekkige poging om S.O.S. van de tweede plaats te verdringen. Elzendoorn c.s. bleven echter de meerderen met 64 en verzekerden zich daar mede de tweede plaats. Winfried I, dat welis waar nog geen kampioen is, zal wel in staat zijn uit twee wedstrijden één punt te halen. De strijd is dus vrijwel beslecht. Voor de onderste plaats zullen de Treffers en O.Z. het elkaar echter nog wel lastig maken. In de eerste klas komt ook al meer teekening en binnenkort verwachten wij ook hier de be slissing. De Treffers II blijft in de tweede klas on genaakbaar. Het ziet er naar ait, dat zij het zal blijven ook. De onderste plaatsen zijn voor G.T.T.C. n en D.T.S. II. Het lijkt er wel op, dat deze twee het zullen moeten uitvechen. In de laagste klasse maken G.T.T.C. III en OE. III het elkaar nog lastig voor de hoogste plaats. We geven hier de beste kans aan G.T.T.C De hekkensluiters, de Treffers III, zullen hun plaats wel niet meer kunnen ontkomen. Wedstrijden voor deze week: 30 Jan. S.Ó.S. IH—GE. II. 31 Jan. D.T.S. H—G.T.T.C. II. 31 Jan. Winfried IV—Winfried m 31 Jan. G.T.T.C.—O.Z. V. 31 Jan. D.T.S. HI—O.Z. IV. 31 Jan. De Treffers IHG.T.T.C. HL 1 Febr. Winfried II—Winfried I. Zondag werd door bovenstaande vereeniging het clubkampioenschap op hometrainers beslo ten met het rijden der achterstallige wedstrij den. De uitslag luidt als volg: C. Bijster 3 K.M. in 2 min. 12/5 sec. A. Schenk 3 K.M. in 2 min. 2 3/5 sec. De totaal-eindstand luidt als volgt: 1. A. de Vries 4 min. 301/5 sec. kampioen; 2. J. Laan 4 min. 303/5 sec.; 3. C. Bijster 4 min. 36 3/5 sec.; 4. A. Schenk 4 min. 381/5 sec.; 5. C. Burggraaf 4 min. 58 2/5 sec. Geboren: 23 Januari: W. T. M. de Waard— van Olst, z. 24 Januari: G. C. Hompes—Nijs- Sen, z. P. H. M. SonnemansRoemers, d. A. C. van RoodenRijnders, z. 25 Januari: A. C. Tieland—Kenselaar, z. H. Hoppenbrou wer—Schenk, z. 2'6 Januari: N. J. L. Hoge- veen—Heintzberger, d 27 Januari: D. Doc- ter—Bleeker. z. 26 Januari: W. J. Rensen- brink—Vial, d. G. D. van Dijkman—Mooije- kind, z. Ondertrouwd: 27 Januari: J. H. Lefeber en J. Maurits H. A. M. Holt en A. M. A. Schlö- mer. Overleden: 24 Januari: L. I., 6 maanden, zoon van G. E. van Roode, Thorbeckestraat 23 Januari: L. Quist, 85 jaar, Jansstr. 25 Ja nuari: J. H., 17 uur, zoon van D. Tieland, Orion- weg 24 Januari: G. Merks, Breek, 71 jaar, Harmenjansweg J. W. de Graaf, 79 jaar, Soendastraat L. Klaassen, 64 jaar, Gerrit van Heesstraat E. Huizinga—Tilstra, 87 jaar, Kruisstraat P. M. van den Haak—van Bour- gonje, 73 jaar, Gen. de la Reijstraat 25 Ja nuari: M. Slot, 70 jaar, Ripperdapark J. Kapvan Deinum, 83 jaar. Voorduinstraat C., 1 dag, dochter van J. Hofman, Glasblazer straat. Concertgebouw7 uur H.O.V.-concert. Stads-Bibliotheek en Leeszaal: Tentoonstel- ing van boeken, 25 uur en 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Kunsthandel de Bois, Kruisweg, expositie van 104 uur. Rembrandt: Gier Wally, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: Bommen op Sjanghai, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: De hemel op aarde, 2.30, 6.30 en 8.45. Frans Hals: De geheime zender LJ3. 17, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: Wie is de dader?, 7.30 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grij seels en v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheëk, Fr. Halsplein 1, tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. voor met de ontwerp-hierziening accoord te gaan, waarna dit ontwerp-plan met de ontwerp- bebouwingsvoorschriften voor een ieder ter in zage zal worden nedergelegd. Noot van de redactie: Men zal zich herinne ren, dat wij deze kwestie onlangs uitvoerig heb ben behandeld. Het verheugt ons dan ook, dat B. en W. thans met dit voorstel komen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 27 Januari. (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben op 26 Januari con vooien en afzonderlijk varende schepen aan de Zuid-Oostkust van Engeland met succes aange vallen. Twee voltreffers van bommen op een koopvaardijschip bij Orfordness veroorzaakten een zware ontploffing. Verkenningsvliegtuigen hebben ten Noorden van Great Yarmouth een brandend koopvaardijschip gezien, dat den vori- gen dag door een gevechtsvliegtuig was aange vallen. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in West- en Midden-Duitschland op eenige plaat sen brandbommen en enkele brisantbommen neergeworpen. Ontstane branden konden snel gebluscht worden. De materieele schade is onbe- teekenend. De aanval eischte vier dooden en zes gewonden onder de burgerbevolking. Drie eige" vliegtuigen worden vermist. „Excelsior" hield gisteren zijn eersten rit der wintercompetitie, bestaande uit een rit van 10 K.M. Er startten 15 renners. De uitslag luidt als volgt: 1. Charel Schelfaut 6 pt.; 2. Ben Kleinhout 5 pt.; 3. Hendrik v Dijk 4 pt.; 4. Leon Schelfaut 3 pt.; 5. Jan Walgien 2 pt.; 6. Wim Fennis 1 pt.; 7. Manus Taverne 1 pt.; 8. Jan Swaanswijk 1 pt.; 9. Gerrit v. Dijk 1 pt.; 10. Bas Fennis 1 pt. ERGENS IN ITALIË, 27 Januari. (Stefani). Het 234e weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter en verhoogde activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke troepen ge bombardeerd. In Cyrenaica hebben onze troepen in den loop van verwoede gevechten ten Oosten en Zuiden van Derna aan de gepantserde strijdmiddelen van den vijand aanzienlijke verliezen toege bracht. Onze luchtmacht heeft groote concentra ties van gemechaniseerde strijdmiddelen en ar tillerie gebombardeerd en met machinegeweer vuur bestookt. Twee Britsche vliegtuigen zijn door onze jagers neergehaald. In Oost-Afrika zijn de gevechten aan het Soedaneesche front voortgezet, met voortdu rende, krachtige en doeltreffende medewerking onzer luchtmacht. Aan het front van Kenya hebben onze afdee- lingen een sterke vijandelijke colonne verrast en haar gevoelige verliezen toegebracht. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad. In Uw vergadering van 29 October 1940 werd aangehouden ons voorstel tot herziening van het Uitbreidingsplan, betreffende het terrein, gelegen aan de Oostzijde van den Binnenweg tusschen de Cloosterlaan en de Spaarrzicht- laan. Naar aanleiding van hetgeen bij de behande ling van dit voorstel is naar voren gebracht, hebben wij nogmaals overleg gepleegd met den Rijksgebouwendienst, ten einde gedaan te krij gen dat een nieuw postkantoor op een ander, meer centraal eelegen, terrein in deze gemeente wordt gesticht Dit overleg heeft evenwel niet tot het be oogde doel geleid, aangezien het hoofd van den Rijksgebouwendienst van oordeel is, dat de ge kozen plaats uit een postaal oogpunt bezien in alle opzichten uitstekend moet worden geacht. Verzocht werd daarom, mede in verband met het feit dat naar alle waarschijnlijkheid thans nog tot den evengenoemden bouw zou kunnen worden overgegaan, terwijl bij verder uitstel bezwaren zullen ontstaan, de stichting van een postkantoor op bedoeld terrein mogelijk te ma ken, door wijziging van het Uitbreidingsplan. Wij zijn van meening dat, zooals de toestand thans is, de gevraagde medewerking dient te worden verleend. Immers bebouwing van het terrein zou ook kunnen geschieden zonder een wijziging van het Uitbreidingsplan. Aangezien een dergelijke bebouwing uit aesthetisch oog punt geen aanbeveling verdient, stellen wij U De commissaris voor niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen maakt bekend, naar aanleiding van aanvragen, welke hem van ver schillende zijden bereikt hebben, dat de bestu ren van niet-commercieele? vereenigingen en stichtingen bevoegd zijn, maximaal tot het be loop van de liquide middelen hunner organi satie (kas-, giro- en bank-tegoed) in te schrij ven op de 4 pCt. staatsleening 1941. Zoodra de besturen bericht van toewijzing ontvangen heb ben, moet de commissaris voornoemd hiervan in kennis worden gesteld. ,i wfjst niet op wij» 'aleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er ia de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver- jeetachtige medeauto- -nobilisten daar eens opi Richtingaanwijzer is een nuttige helper maar GEEFT' HÉM RUST NA DE BOCHT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2