RENNIE w Halifax vraagt V. S. om snelle hulp La Plata-conferentie begint vandaag Amerikanen willen zekerheid over Engelands oorlogsdoel Japan staat achter de regeering van Nanking Gevolgen der aanvallen op Engeland Mrs.. Harriman vraagt ontslag Londen verwacht nieuwe phase in den luchtoorlog BRANDEND MAAGZUUR? FOTOGRAFEERVERBOD OVERTREDEN Het „Pesthuis" te Maastricht Tegen zes boomen gebotst en dan het water in Kerkelijk leden MAANDAG 27 JANUARI 1941 Amerikaansche troepen naar de door Londen afgestane steunpunten Cuba en de Ver. Staten Vóór de Ver. Staten zich in den oorlogsbrand storten Bommen in danshuizen te Sjanghai Staking bij Bethlehem Steel Britsche industrieën naar Canada verplaatst De Engelsche scheepsverliezen Als diplomatieke vertegenwoor digster der V.S. in Noorwegen Oproep van de Winterhulp Nederland Met vereenigingsgelden geknoeid Zwaardere straf tegen admi nistrateur geëischt CLANDESTIENE SLACH TING EN VARKENS DIEFSTAL Verdachte in marechaussee kazerne ingesloten Raadslid hielp wethouder Uit de sloot op den wal BURGEMEESTER P. STRIK Plotseling overleden Militaire gebouwen en vliegveld op de plaat gebracht Aanplakbiljet afgerukt Regeling tot voorloopig behoud Katholieke Filmactie Opmerkelijke activiteit in de Bossche afdeeling Ontslag aan landarbeiders Met het oog op den a.s. zomer houde men hen in dienst Dronken chauffeur krijgt twee maanden hechtenis DE NIEUWE GROND BELASTING Bezwaren der C.L.O. Kindje uit raam gevallen Spanjolet sluiting was los Benoeming in het bisdom Haarlem NEW YORK, 26 Jan. (D. N. B.) De nieuw benoemde Britsche ambassadeur in de V. S, lord Halifax, heeft Zaterdag een bezoek van anderhalf uur gebracht aan den Amerikaan- schen minister var. Buitenlandsche Zaken, Cor- dell Huil. Na afloop verklaarde Halifax, dat hij in den geest van Churchill verslag had uitge bracht en medegedeeld, wat Engeland noodig heeft. Hoe sneller de Vereenigde Staten zouden helpen, des te beter. De ambassadeur gaf te verstaan, dat Groot-Brittannië een moeilijken tijd doormaak;. Het Amerikaansche troepentransportschip „Alexander" is, volgens een bericht uit St. John (New Foundland), Zaterdag j.l. met de eerste con'.ingenten, welke voor de bezetting van de door Engeland afgestane steunpunten gebruikt zullen worden, in zee gestoken. De vlootbasis van Georgetown (de hoofdstad van Britsch Guyana) is naar de Italiaansche „Messaggero" uit Caracas meldt, eveneens door Engeland aan de V. S. afgestaan. Te George town verblijft thans een commissie van Ameri kaansche technici, die de mogelijkheid van uit breiding dezer basis bestudeeren. Naar het blad verder meldt, zal Amerika ook trachten in Cayenne een groote luchtbasis te verkrijgen. De Cubaansche zaakgelastigde te Washing ton heeft er in een verklaring voor de pers op gewezen, dat het door den Amerikaanschen se nator Smathers ingediende wetsontwerp, om Cuba in de V. S. op te nemen, geenszins in overeenstemming Is met de wenschen van het Cubaansche volk. Cub^, denkt er niet aan zijn onafhankelijkheid als vrije natie, die het niet het bloed van vele generaties heeft bevochten, op te geven. Ook minister Huil heeft zich over deze aan gelegenheid, welke in Cuba groote opwinding heeft veroorzaakt, uitgelaten. Hij beweerde, dat „het initiatief van Smathers zonder medeweten van het Witte Huis en het ministerie van Bui tenlandsche Zaken was genomen." WASHINGTON, 27 Jan. (D. N. B.) De sena toren Wheeler en Nye hebben Zondag in een gemeenschappelijke verklaring hun voornemen te kennen gegeven om Maandag in het Con gres een resolutie in te dienen, waarin de En- gelschen zouden worden uftgenoodigd officieel hun oorlogsdoelstellingen en vredesvoorwaar den bekend te maken, evenals alle eventueel bestaande geheime verdragen betreffende ge- biedsverdeeling na het einde van den oorlog. De beide senatoren motiveerden hun voorne men er mede, dat de oorlogsdoelstellingen dui delijk moeten worden gemaakt vóór de Ver eenigde Staten zich in den oorlogsbrand stor ten. De meeste historici zijn het er over eens, zoo wordt in de gemeenschappelijke verklaring van Wheeler en Nye gezegd, dat het Verdrag van Versailles verantwoordelijk is voor den te- genwoordigen oorlog. Voordat de Vereenigde Staten verder gaan op den weg naar den oor log, behoorden wij een toezegging te hebben van hen, die waarschijnlijk onze bondgenooten zullen worden, dat de Amerikaansche jeugd niet iedere 25 jaar onder den Europeeschen grond zal worden geploegd. De Vereenigde Stalen hebben tot hun ontzaglijk nadeel ervaren, hoe buitengewoon nutteloos de latstfe wereldoorlog is geweest. Wij hebben offers gebracht aan bloed, tranen en dollars om de democratie te redden en de toekomstige oorlogen onmogelijk te maken. Na het einde van den oorlog hoor de het volk der Vereenigde Staten echter van geheime verdragen tusschen Engeland en Frankrijk, die duidelijk toonden, dat hun strijd- doel de veroverde landen en volken en niet het behoud van de democratie was geweest. TOKIO, 26 Jan. (D.N.B.). In de begroo- tingscommissie van het parlement verklaarden de minister van Buitenlandsche Zaken en die van de Weermacht eenstemmig, dat Japan de nieuwe regeering te Nanking tot het uiterste zal ondersteunen en Tsjang Kai Sjek zal influen- ceeren, zich by Nanking aan te sluiten. Japans politiek houdt teruggave van de concessies aan China in. De minister van Buitenlandsche Zaken, Mat- eoeokadeelde mee, dat Japan en Mandsjoekwo met Moskou onderhandelen over verdere ex ploitatie van de Siberische spoorlijn. SJANGHAI, 26 Jan. (D.N.B.) De gangster kroniek van Sjanghai is Zaterdag met een nieuw hoofdstuk verrijkt. Er zijn ditmaal geen bommen geworpen naar afzonderlijke politieke personen, doch naar danshuisbezoekers. In vele dansge legenheden, waaronder de door welgestelde Chineezen druk bezochte sjieke Ciros-club, waar in verband met het op handen zijnde Chinee- sche Nieuwjaarsfeest een uitgelaten stemming heerschte, is om 10 uur des avonds een ontzag lijke paniek veroorzaakt door bommen, die ge lijktijdig werden geworpen. Talrijke bezoekers en vele dansmeisjes werden meer of minder zwaar gewond. Vermoedelijk hebben de daders uit nationaal gevoel gehandeld en door him op treden willen demonstreeren, dat dit jaar het „oorlogsnieuwjaar'' op waardiger wijze geviesd diende te worden dan door het wegsmijten van groote sommen gelds, die beter aan de nationale zaak ten. goede hadden kunnen komen. NEW YORK, 26 Jan, (D.N.B.). Bij de Bethle- tiem-staalf abrieken is Vrijdag een „sit-down- ttaking" uitgebroken, waarmede de arbeiders te gen de bestaande arbeidsvoorwaarden wilden |>rotesteeren. Deze onderneming heeft bewape- ringsorders tot een bedrag van meer dan 1 mil liard dollar in uitvoering. De staking bij de Al len Chalmers-fabjriek (Millwaukee)die ook voor de bewapening werkt, kon nog niet bij gelegd worden. Er haartcht weer griep! Dul waakzaamheid b gebo den Bij de eerste griepver schijnselen direct ASPIRIN nemen MONTEVIDEO, 27 Jan. (D.N.B.) Met hooggespannen verwachtingen ziet men in de Uruguaysche hoofdstad de conferentie van de La Platalanden tegemoet, welke na verscheidene malen te zijn uitgesteld, vanmiddag definitief zal beginnen. Het feit, dat dóór de vijf deelne mende naties niet minder dan drie, n.l. Uru guay, Paraguay en Bolivia bij de besprekingen vertegenwoordigd zijn door hun ministers van Buitenlandsche Zaken, is een bewijs er voor, welke beteekenis de in Montevideo bijeenkomen de landen hechten aan de komende besprekin gen. In de kringen van de deelnemers aan de conferentie legt men er den nadruk op, dat het voornaamste doel der conferentie is te beraad slagen over practische maatregelen tegen de economische crisis, welke is ontstaan door het wegvallen van de Europeesche exportmarkten. Men zal trachten den goederenruil tusschen de La Platalanden onderling zooveel mogelijk te sti- muleeren, teneinde aldus den sterk gedaalden export naar Europa zooveel mogelijk op te voe ren en de schade, ontstaan door dezen gedaalden export, zooveel mogelijk goed te maken. In de kringen der gedelegeerden WQrdt er verder op gewezen, dat het een publiek geheim is, dat de komende besprekingen van den kant van de Vereenigde Staten met meer of minder gemeng de gevoelens worden beschouwd. Verwacht moet worden, dat de Vereenigde Staten, die evenals Chili en Peru een diplomatieken vertegenwoor diger als waarnemer naar de besprekingen heb ben gezonden, zullen pogen een gemeenschappe lijke defensie van de Amerikaansche staten te gen een aanval van buiten ter snrake te brengen. Een dergelijke poging van den kant der Ver. Staten zal echter, zoo verklaart men, in krin gen der deelnemers aan de conferentie, slechts weinig kans op een succcesvolle behandeling hebben, aangezien de delegaties der La Plata landen en de besprekingen willen beperken tot economische zaken. WASHINGTON, 27 Jan. (D.N.B.) De Cana- deesohe minister van Munitie, Howe, die te za- men met Lord Halifax aan boord van het slag schip King George V naar Amerika is terug gekeerd, heeft er in een verklaring op gewe zen, dat verscheidene Engelsche industrieën ten gevolge van de door de luchtaanvallen ver oorzaakte schade begonnen zijn hun fabrieken naar Canada te verplaatsen. Dit is gebeurd met het oog op de toekomst. Howe gaf bij deze ge legenheid te verstaan, dat vele Engelsche fa brieken zoo goed als geheel verwoest zijn. De minister verklaarde verder, dat Canada zijn bewapendngsproductie meer en meer tracht aan te passen aa.n die van Engeland en de V. S. NEW YORK, 27 Jan. (D.N.B.) De Engelsche minister van Scheepvaart, Cross, heeft in een radiorede een dringend beroep gedaan op de Vereenigde Staten om Engeland met een ver sneld bouwen van schepen zooveel mogelijk bij te staan. De minister noemde het schepenpro bleem zeer ernstig. Hij wees er op, dat de dag kan komen, waarop de Britsche invoer met meer in overeenstemming is met de militaire behoeften. In geval Amerikaansche leveranties niet meer in voldoende mate naar Engeland kunnen worden verscheept, kan Engeland hoogstens nog een passieve verdediging uitvoe ren. Vooral door de Duitsche controle aan de Europeesche kusten bevindt Engeland zich in ernstig gevaar. WASHINGTON, 27 Jan. (D.N.B.). Mrs. Har riman, de diplomatieke vertegenwcvdigster der V.S. in Noorwegen, heeft bekend gemaakt, dat zij zes weken geleden haar verzoek om ontslag heeft ingediend. Zij neemt aan, dat haar af treden aanvaard is, ofschoon zij daarvan nog niet officieel op de hoogte is gebracht. STOCKHOLM, 26 Januari (D.N.B.). De Dagens Nyheter meldt uit Londen, dat men daar tegen het voorjaar een volkomen nieuwe phase in den luchtoorlog verwacht. Men legt er den nadruk op, dat Duitschland gedurende den geheelen oorlog zijn luchtmachtreserve niet heeft aangesproken. De groote meerder heid der Engelschen gelooft, dat Duitschland een ongekend hevig offensief tegen Engeland en zijn Atlantische verbindingen zal onderne men. Engeland heeft in het bijzonder te lijden van den nieuwen Duitschen bommenwerper met groot vliegbereik den „Kurier". Engeland bezit nog geen jagers, die de convooien tegen dezen bommenwerper kunnen beschermen. Nederlanders, kent uw plicht tegenover uw behoeftige land- genooten. De Winterhulp Nederland heeft een groot corps van vrijwillige medewerkers noodig. Er moeten steeds menschen ge reed staan als collectanten, als huisbezoekers om de nooden te kunnen vaststellen en om voor een doelmatige verdeeling van de bij eengebrachte goederen te kunnen zorg dragen. Stelt een gedeelte van uw vrijen tijd ter beschikking van dit mooie werk.' Meldt u zoo spoedig mogelijk aan bij het gemeentehuis of hei stede lijk bureau der W.H.N. in uw woon plaats. Helpt mede, de nooden van den wintertijd te verzachten. Bouwt mede aan een krachtig Nederlandsch volk! w Het Haagsche gerechtshof heeft zich bezig gehouden met de openbare behandeling van de zaak tegen den 40-jarigen administrateur van den Alg. Ned. Bond van arbeiders bij straat- en wegenbouw, P. B. S. te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar tot anderhalf jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens verduistering van kasgelden ten nadeele van dien bond en die tegen dat vonnis hooger beroep had aangetee- kend. De verduisteringen zouden volgens de ten laste legging door middel van valschheid in geschrifte meermalen zijn gepleegd. Verdachte zou namelijk enkele keeren per maand ten postkantore post-, rentezegels e.d. hebben besteld die hij dan liet bezorgen en waar voor hij den bezorger een door hem verdachte, getikte quitantie liet teekenen, op het bureau van den bond. In den regel waren dat bedragen van 5, doch door ze te boeken als uitgaven van f 50 (en de aanduiding zoowel in letters als in cijfers op de quitantie zoodanig te tikken, dat hij de „vijf" in „vijftig" kon veranderen en ach ter de 5 een nul kon plaatsen, nadat de quitantie handteekening of paraaf van den ambtenaar had verkregen) zou hij telkens 45 te eigen bate hebben aangewend. Bovendien zou hij eenige malen declaraties hebben ingediend tot veel hoogere bedragen dan in werkelijkheid was besteed. Verdachte ontkende. De advocaat-generaal was, nadat een zevental getuigen was gehoord, van opvatting, dat de straf diende te worden verhoogd tot twee jaren. (De officier van Justitie te Rotterdam had in dertijd vier jaren geëischt). Mr. G. C. A. Oskam, uit Rotterdam, als ver- dachtes raadsman optredend, betoogde, dat het bewijs niet was geleverd. Het hof zal 5 Februari uitspraak doen. Ais ge na iederen maaltijd of na Het nuttigen van het minste of geringste al gekweld wordt door die brandende pijn, neem dan Rennies. Die werken afdoende, binnen enkele minuten. Digestif Pastilles 1.27 0.41 incl. verh. O.B., bij Apoth. en Drog. De Diemer politie is wederom een clandestiene slachting van varkens op het spoor gekomen, waarvan verdacht wordt de te Amsterdam wo nende F. K. Deze had van den veehouder D. aan den Stammerdijk twee varkens gekocht, welke hij in Amsterdam frauduleus heeft laten slach ten. Volgens de door hem tegenover de Diemer politie afgelegde verklaringen, zou hij ze zelf hebben uitgebeend en daarna het vleesch aan particulieren hebben verkocht. Maar bovendien wordt K. verdacht, zich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal van een varken, eigendom van een in behoeftige omstandigheden verkee renden schillenboer aan den Merwedekanaaldijk bij Ga.r-Diemen. De politie beschikt over aan wijzingen, welke zóó bezwarend zijn voor den verdachte, dat aan zijn schuld niet getwijfeld Lehoeft te worden. K. is voorloopig in de Mare chaussee-kazerne te Watergraafsmeer ingeslo ten. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is de wethou der van financiën van Leidschendam, de heer L. C. de Koning, die in gezelschap van het raadslid den heer Schrader het gemeentehuis verliet; door de duisternis in het water van den Vliet geraakt. De heer Schrader slaagde er in, den wethouder op het droge te brengen. In een café binnengebracht, bleek daar, dat de dren keling door ijsschotsen verwondingen aan hoofd en beenen had gekregen. Na ter plaatse te zijn verbonden, is de heer De Koning naar zijn woning vervoerd. Zondagmiddag is, in den ouderdom van 5S jaar, plotseling te zijnen huize overleden de heer P. J. C. Strik, die gedurende een twaalftal jaren het burgemeestersambt te Best (N.Br.) heeft vervuld. De springschans te Cortina d'Ampezzo is gereed voor de aanstaande wereldkam pioenschappen in het ski-springen Deze biedt de mogelijkheid tot sprongen van 89 meter. (Foto Weltbild) Voor het Feldgericht te Arnhem heeft terecht gestaan de 21-jarige scholier der Koloniale Landbouwschool te .Deventer, P. C. v. d. W., geboren in Amoy (China) en van Engelsche nationaliteit. De ouders van verdachte waren Nederlanders van geboorte, doch vestigden zich later in Zuid-Afrika waar de vader als zende ling-arts den Boerenoorlog meemaakte en daar na derhalve Engelsch onderdaan werd. De fa milie vestigde zich later weer in Nederland. Verd., die Nederlandsch spreekt, was ten laste gelegd, dat hij fotografische opnamen van een militair vliegveld had gemaakt. 16 November 1940 passeerde verd. per rijwiel een vliegveld in Overijssel. Van den weg af maakte hij eenige foto's. Een arbeider van het vliegveld zag dit en waarschuwde een Nederlandschen politie man. Deze reed den verd. in een vrachtauto achterna en arresteerde hem. Op hem werd een foto-apparaat gevonden, benevens een viertal foto's, waarop bij ontwik keling militaire gebouwen en gedeelten van het vliegveld bleken te staan. De verdachte verklaarde, dat hij de foto's cu- riositeitshalve gemaakt had. Hij verwachtte, dat het vliegveld wel eens door Britsche vliegtuigen gebombardeerd zou worden en wilde in verband daarmede foto's voor en na het bombardement vervaardigen. Andere bedoelingen had hij met de foto's niet. De Staatsanwalt wees er in zijn requisi toir op, dat deze verd. door het fotografee ren van een vliegveld zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris, waarbij het fo tografeeren van inrichtingen der Duitsche weermacht strafbaar is gesteld. Ieder dient te begrijpen, dat de Duitsche bezettings-autoriteiten niet kunnen toe staan, dat van militaire inrichtingen foto's worden gemaakt. Daarom dient hier een voorbeekl te worden gesteld. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat niet vast is komen te staan, dat verd. uit spionnage-overwe- gingen heeft gehandeld en eischte derhalve zes maanden gevangenisstraf. In zijn verdediging merkte de verd. op, dat hij zich volkomen Nederlander voelt. Zijn vader heeft tijdens den Boerenoorlog tweemaal in een Engelsch concentratiekamp gezeten Het gerecht veroordeelde den verdachte tot viermaanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest en met verbeurdver klaring van het fototoestel. In het vonnis werd overwogen, dat de ge zindheid van den verd, buiten beschouwing kan blijven en dat het gerecht aannam, dat de verd. niet uit laaghartige overwegingen heeft gehandeld, doch uit jeugdige onbezonnenheid en onervarenheid. Vervolgens stond terecht de 27-jarige arbei der J. van V. uit Zwartsluis, die in October 1940 aldaar een affiche met het opschrift „En gelsche vliegers kennen geen genade" had af gerukt en het kastje, waarin dit biljet was op gehangen, in een sluis had geworpen. Verd. gaf de feiten toe. Hij had eenige glazen bier gedronken en wist niet goed meer wat hij deed .Hij had geen bijzondere bedoeling met zijn daad gehad. Uit het getüigenverhoor bleek evenwel, dat de verd. over zijn voornemen gesproken had, het biljet te verwijderen en daartoe een bijtel bij zich had gestoken. De Staatsanwalt eischte vijf maanden ge vangenisstraf. Wegens sabotage ten opzichte van de Duit sche weermacht werd verd. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat verd. het biljet met voorbedachten rade heeft afge rukt en dat hij dat gedaan heeft uit afkeer tegen de Duitsche weermacht. Het 18e-eeuwsch „Pesthuis" nabij de Hel poor1" te Maastricht, dat door zijn ligging bij den ouden vestingmuur der stad een bijzonder ar tistiek plekje stadsschoon vormt en dat eerst wegens verkeersbelangen zou moeten verdwij nen, zal voorloopig blijven bestaan. Het is ni. verhuurd aan een Maastrichtschen glashande laar, die in het gebouw een werkplaats zal ves tigen voor kunstenaars in gebrandschilderd glas. De Schoonheidscommissie in Hamburg en de Monumentencommissie van ons land hebben in den loop der laatste jaren voortdurend aan dacht gehadvoor dit monument en de verhu ring geschiedt o.a. met goedkeuring van de Monumentencommissie. De afdeeling 's-Hertogenbosch van de Katho lieke Filmactie doet den laatsten tijd een op merkelijke activiteit zien, die in steeds toene mende mate zich in nieuw bereikte resultaten openbaart. Getuigt op zich reeds het feit, dat ook hier, evenals in Amsterdam, een filmcursus kon worden geopend, op welke ter zake zeer deskundigen het verschijnsel film vanuit ver schillende gezichtshoeken belichten getuigt dit reeds van de belangstelling, die hier voor film aanwezig is, ook de filmvoorstellingen, die onder auspiciën van de K.F.A. gegeven worden, worden eenerzijds weder in sneller opeenvolging en met meer regelmaat gebracht, anderzijds hebben zij zich gedifferentieerd in ledenvoor stellingen, voorstellingen voor de rijpere jeugd en kindervoorstellingen. De gewone ledenvoor stellingen worden thans iedere maand gegeven en de belangstelling daarvoor is zeer groot. Een programma dat door de K.F.A. verzorgd wordt trekt telkens weer groote belangstelling, juist ook van die menschen, die anders niet zoo licht er toe komen, een film te gaan zien. De aan dacht zal zich in de naaste toekomst, naar men verwacht, bij deze ledenvoorsteilingen meer dan tot heden het geval was. gaan richten op de eultuurfilm. Daarnaast staan dan de filmvoor stellingen voor de rijpere jeugd, waarvan op 1 Februari a.s. de eerste gegeven wordt. Deze zullen ten deele ontwikkeling, ten deele amu sement geven. Vooral zal er naar gestreefd worden, op het gebied van ontwikkeling door deze vertooningen de jeugd iets van waarde te geven. De aandacht van de directeuren en hoof den der middelbare scholen is bereids voor het organiseeren van deze vertooningen gevraagd. Het is de bedoeling via hen de schooljeugd te interesseeren. Het zal natuurlijk afwachten zijn, hoe dit initiatief ontvangen wordt, maar men heeft toch de goede hoop, dat men om de twee maanden zulk een voorstelling voor de rijpere jeugd zal kunnen geven. Ook de eerste kindervoorstelling, die gegeven werd, had een succes van dien aard. dat men besloot, er mee door te gaan, en zoo hoopt men maandelijks de kinderen op een apart op hen ingesteld programma te kunnen onthalen. Van belang is ook, dat de Filmkring "38, on- derafdfeeling van de K.F.A., weer herleefd is en een eersten zeer goed bezochten smalfilm middag heeft gegeven. Ook hier heeft men groote plannen voor hernieuwde activiteit, waarvan wij binnenkort wel meer zullen ver nemen. Het sedert eenigen tijd geldende verbod tot het ontslaan van arbeiders kon niet in zijn geheel worden toegepast op de landarbeiders, omdat in het landbouwbedrijf de verhoudingen eenigszins anders zijn dan in de industrie. Daarom zijn voor landarbeiders enkele speciale bepalingen gemaakt, die in het begin eenige moeilijkheden hebben opgeleverd, doch de rege ling, welke thans voor deze kategorie geldt, werkt over het algemeen, zeer goed. In de kern zijn de bepalingen voor het ontslag van landarbeiders hetzelfde gebleven; er is alleen een wijze van uitvoering tot stand gekomen, die het mogelijk maakt de bepalingen op bil lijke wijze toe te passen. In verschillende deelen van het landj zijn de organisaties bevoegd advies uit te brengen. Tot voor kort was het zoo, dat de arbeidsinspectie welke instantie verlof tot ontslag kan verleenen in dubieuze gevallen het advies vroeg van den provincialen voedselcommissaris. Deze was afkomstig uit de landbouworganisaties, en was dhs voldoende competent om een advies nopens het aangevraagde verlof tot ontslag uit te brengen. In Groningen is nu de toestand zoo geworden, dat een officieele adviesinstantie in het leven is geroepen, welke tot stand is geko men door overleg tusschen de organisaties van de boeren en van de landarbeiders. Hoewel de voedselcommissaris een man is, die alle ver trouwen verdient en aan wiens objectiviteit inzake de te geven adviezen niemand zal twij felen, zal de regeling in Groningen toch meer bevredigend werken zoojvel in het oog der boeren, als in dat der landarbeiders, omdat deze beiden thans door de adviesinstantie uit hun organisaties den indruk zullen hebben, dat zy op meer directe wijze dan vroeger hun invloed in deze materie kunnen doen imVen. In verband met deze nieuwe wyze van uit voering spoort het Groninger landbouwblad aan niet al te vlug te zijn met het aanvragen van verlof tot ontslag, maar liever te trach ten de arbeiders .aan het bedrijf te binden. Vooral die arbeiders, die men in den zomer beslist noodig heeft, maar die nu thans in den slappen tijd wel een paar maanden zou kunnen missen. Het blad is n.l. van oordeel, dat er een behoorlijke kans bestaat, dat in den komenden zomer, als het weer zou tegenwerken, een tekort aan landarbeiders zal ontstaan. Het is daarom verstandiger thans niet tot ontslag over te gaan. Beter is het in dezen tijd werk voor deze arbeiders te zoeken od het bedrijf, waar altijd wel een en ander te doen is, dan in den zomer te moeten kampen met een gebrek aan a- beiders. Wat voor G.ou.nöen gviut, geldt eveneens voor andere deelen van het land. Ook elders moet men goed overwegen wat men doet en voor welke moeilijkheden men in den a.s. zomer kan komen te staan, alvorens men tot ontslag der arbeiders overgaat. Afgezien van alle sociale overwegingen, wier belang men niet hoog genoeg kan aanslaan, kunnen de moei lijkheden van de bedrijven in het komende seizoen een argument vormen om de arbeiders thans zooveel als maar eenigszins mogelijk is, in dienst te houden. E. „Jullie bent er zeer goed afgekomen, heeren" met deze woorden verwelkomde de Amsterdam- sche kantonrechter mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello een viertal Volendammers, die betrokken zijn geweest by een zeer ernstig auto-ongeluk op 16 November j l. onder Monni kendam. De verdachte was een chauffeur van 24 jaar, die des middags voor een brouwerij ver schillende vrachten met zyn auto had moeten vervoeren en later in kennelijken staat van dronkenschap met drie dorpsgenooten naar Vo- lendam was gereden. Vlak bii Monnikendam was de auto tegen zes boomen gebotst en daarna in de Broekervaart terecht gekomen. De man had, nadat hij zyn werk by de brou werij gereed had, twee glaasjes bier gedronken. Hij was daarna naar een café gegaan en nad daar nog drie glaasjes cognac gedronken. Een van de gasten van het café. die eveneens als ge tuige werd gehoord, had hem in het café aan geraden nu maar zijn auto naar de garage te brengen en niet meer te drinken, want anders zouden er ongelukken van komen. De chauffeur had inderdaad het café verlaten, was naar de vischmarkt gegaan en had daar de drie andere Volendammers opgehaald om met zijn vieren naar hun woonplaats te gaan Aanvankelijk verliep de reis zonder incidenten. Maar nabij Monnikendam had de bestuurder plotseling de macht over het stuur verloren, was achtereenvolgens tegen zes boomen aange reden, had toen moeten remmen, gleed door en was ten slotte de Broekervaart ingeschoten. De auto was gelukkig op zijn wielen terecht geno men, maar de snelheid was zoo groot geweest, dat hy ruim twee meter van den wallekant lag. De mannen hadden zichzelf kunnen bevrijden, waren naar den kant gewaad en met de tram naar huis gegaan. Een uur later was de veld wachter van Monnikendam gewaarschuwd, dat er een auto in het water lag. Deze politieman had een onderzoek ingesteld en den waren gang van zaken ontdekt De chauffeur is in 1935 reeds veroordeeld wegens het besturen van een auto In dronken schap. Uit de verklaringen van de drie passa giers bleek, dat een van hen, nadat de auto te gen de boomen was gereden, aan het stuur had getrokken, waardoor te verklaren is, dat zij ten slotte in het water terecht kwamen. De Ambtenaar van het O.M. vroeg een hechtenis- straf van drie weken en ontzegging van het be sturen van een motorrijtuig voor den tijd van een jaar. De kantonrechter kon zich hiermede niet vereenigen. „Ik heb nog nimmer een zoo ernstig geval te berechten gehad en het is een Moot toeval, dat deze vier menschen hier nog voor mij kunnen verschijnen, aldus de rechter, die nog niet den maximumstraf wilde opleggen, doen den chauffeur veroordeelde tot een hechtenis van twee maanden en ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een half jaar. De drie Centrale Landbouworganisaties heb ben een adres gezonden aan den secretaris-ge neraal van Financiën, waarin zij eenige bezwa ren noemen, welke er bestaan teven de nieuwe grondbelasting. In tegenstelling tot de bestaande grondbe lasting zien de CL.O. de niieuwe belasting als 'n zakelijke belasting, welke geen rekening houdt met de sociale zijde van de belastingheffing De Staatscommissie 1906 voor den landbouw had reeds gewaarschuwd tegen maatregelen, waardoor de grondbelasting zou worden uitge breid. Met de belasting, zooals die tot toe bestond, kon deze Commissie zich vereenigen. Bij deze nieuwe belasting echter is de zaak geheel anders. Hierbij zal immers iedere be zitter van den grond dezelfde lasten te dragen hebben, onverschillig hoe de toestand van zijn vermogen is. Een rijke boer of een grondbezit ter wordt even zwaar belast als een arme boer, op wiens grond een hypotheek rust. Op deze wijze worden deze hypotheekboeren te zwaar belast, terwijl zij heelemaal niet in staat zijn ffeze zware lasten te dragen. Een ander bezwaar van de C.L.O. is, dat de nieuwe belasting ongelijkwaardige zaken op ge lijke wijze belast. Het is immers met de bedoe ling geweest bij het invoeren der grondbelas ting rekening te houden met de gebruikswaar de van den grond, maar deze bedoeling is nooit werkelijkheid geworden, omdat gedurende de laatste vijftig jaren geen herschatting van de belastbare opbrengst der gronden heeft piaats gehad. De laatste schatting was die, welke uit gevoerd is van 1879 tot 1890. Sindsdien zijn er wel verschillende plannen en voorstellen ge weest ten aanzien van de grondbelasting, doch geen van deze plannen of voorstellen is uit gevoerd. Dat de waardeverhouding der gron den in dezen tijd geheel anders is dan in 1890, behoeft geen betoog. Deze waarde wordt thans vaak door geheel andere verhoudingen bepaald dan in de vorige eeuw. De verhouding tusschen grondswaarde en belasting is in vele gevallen dan ook niet juist meer. Het komt vrij veel vuldig voor. dat gronden, in 1892 hoog aan geslagen, thans minder waard zijn dan gron den. waarvoor thans veel minder belasting wordt betaalt, omdat hun belastbare op brengst in 1890 zeer laag werd geschat. Door deze nieuwe belasting op te leggen op de basis der schattingen van 1879 tot 1890. vergroot men het onrecht dat reeds aan de boeren met wei nig kapitaal wordt aangedaan. De C.L.O. voelen zich dan ook gerechtigd te wijzen op de groote bezwaren van de nieuwe belasting en te verzoeken de thans getroffen maatregelen door een meer billijke regeling te vervangen. Zondagavond omstreeks half zeven is het 17 maanden oude zoontje van de familie Van S„ wonende op den Schiedamscheweg te Rotter dam, uit het raam van de tweede étage geval len, doordat de spanjoletsluiting los was Het kind kwam met het hoofd op den cementen vloer van den achtertuin terecht en dep een schedelbasisfractuur op. In zorgelijken toestand is het met den auto van den G. G.D. naar het ziekenhuis Bergweg gebrebf inierhulp Nederland, breng licht in hei leven Uwer landgenooien. Doei Uw plichi als Nederlander en geeÜ naar kunnen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Heer J. Duyves, thans kapelaan te 's-Gravenhage (H. Willibrordus) benoemd tot Pastoor te Rinnegom (St. Adelbertus).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5