UIT DEN OMTREK HIeUW! Man tofiujft Welke bonnen zijn Beursoverzicht De vrachtauto staat voor een nieuw probleem: Hoe kom ik aan mijn retour vracht? A.B.D. irt de practijk STAD I ig9 GRUTTERSWAREN MAANDAG 27 JANUARI 1941 Tijdroovende regeling Drieduizend wilde rijders Belangrijke wijziging BEVERWIJK Een kwart eeuw katholieke organisatie Pionieren gehuldigd De St. Agathaparochie in 1940 ZWIJNTJESJAGERS MET EEN ZWART VELEDEN Zij opereerden in Haarlem, Utrecht en Amsterdam WINKELDIEVEGGE GESNAPT Ze had nog meer op haar kerfstok ZAANDAM VELSEN Hinderwet Burgerlijke stand De exportprijzen voor kool verhoogd Aanvankelijk goed prijs houdend. Later markt in vastheid toenemende Verder verloop BEURS-THERMOMETER Het openluchtvrachtstation, dat op den Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam van oudsher dagelijks een bedrijvig beeld te zien geeft, heeft in deze maand onmerkbaar voor den buitenstaander ingrijpende veran deringen ondergaan. Nog altijd is het goederenvervoer per auto zeer belangrijk, al hebben èn de benzinebeper king èn diverse vorderingen van auto's uiteraard grooten invloed gehad. Maar de zware lange trailers uit Groningen en Friesland, uit het Oosten en Zuiden des lands versperren nog steeds het verkeer op den N. Z. Voorburgwal waar tot heden groote sneeuwplekken zijn ach tergebleven, alleen omdat de sneeuwruimers onmogelijk de witte brei onder de vele parkee- rende auto's konden weghalen! Bijkans huis aan huis rijen er zich de bestel diensten die hetzij „op alle plaatsen van Neder land" hun auto's laten loopen, hetzij zich ge specialiseerd hebben op enkele steden in de omgeving van Amsterdam. En de overvloed van aangeboden artikelen vormt soms schilder achtige, zij het voor den voetganger lastige, stillevens op de trottoirs. Hier steekt een zwarte pijpbuis haar kromme armen uit een aantal goederen, daar stapelen bussen met den meest gevarieerden inhoud zich tot torenhoogte op. De ingepakte fietsen met verdraaid stuur men gen zich onder de kratten die niet nader te difi nieeren voorwerpen omsluiten, of 'n groote hoe veelheid ringen aan een touwtje. De bonte ver zameling van de meest uiteenloopende goede ren heeft zijn equivalent gevonden in de vreemdsoortige voertuigen, waarop en waarin de goederen geladen worden. De vrachtrijder is tegenwoordig al blij als hij een voertuig be machtigd of behouden heeft. En niet alleen heeft men alzoo een ouden krakenden auto weer naarstig in bedrijf gesteld, ook het paard heeft zijn plaats in dit arbeidzaam oord terugver- overd, gespannen voor wagens, die soms ken nelijk hun motorische afkomst niet verlooche nen. Het wordt den vrachtrijder thans niet gemak kelijk gemaakt. Hij heeft zijn autopapieren en benzinevergunning noodig het aantal door gasgeneratoren gedreven auto's is niet groot al stijgt het voortdurend en sinds 13 Januari is er nog iets bij gekomen: zijn gele en witte rittenkaart en contrölebewijs. Op 13 Januari vele vrachtrijders zullen de zen datum om wel meer dan één reden als een ongeluksdag beschouwen is de autobevrach- tingsdienst in werking getreden en sedert dien heeft degene, die trouw onze pakjes van de eene plaats naar de andere vervoert, er nog ettelijke papieren bij gekregen, papieren, die het onmogelijk moeten maken, dat de auto's leeg of althans niet ten volle benut langs de wegen rijden. De benzinebeperking maakt het noodzakelijk dat alle vrachtauto's tot de grens van hun capaciteit gebruikt worden. Tót dus ver reed een vrachtrijder met zijn auto naar een bepaalde plaats, waar hij de goederen af leverden, en kwam dikwijls met leegen wagen terug. Nu moet ook die terugkeer met een vollen auto geschieden, daar zorgt de autobe- vrachtingsdienst voor. We hebben den heer De Vries te Amsterdam, hoofdagent van dezen dienst voor Noordhol land, bereid gevonden, ons het een en ander over de praktijk van dezen dienst te vertellen. De praktijk! Uit den aard der zaak moet die nog gevormd worden. Op papier klopt alles als een bus, doch de praktijk stelt moeilijkheden, die eerst door ervaring kunnen opgelost worden. De organisatie van den autobevrachtings- dienst ressorteert direct nder de verkeersin- spectie, die aan den dienst opgave verstrekt van de in het .ressort van de inspectie bestaan de autodiensten. Al dezen worden formulieren toegezonden en bij inwisseling waarvan ze in het bezit worden gesteld van de gele ritten kaart A, welke kan worden vergeleken met een identiteitsbewijs voor den auto. Tegelijkertijd wordt hun verstrekt een witte rittenkaart B, welke dient om de voor den Autobevrachtings- dienst (A.B.D.) uit te voeren ritten te noteeren. Van dit oogenblik af worden door den vracht rijder alleen de ladingen vervoerd, die hem daartoe door den A.B.D. worden aangewezen. Dit brengt mede, dat de te vervoeren vrachten bij de agenten en sub-agenten van den A.B.D. moeten worden aangemeld. Brengt een vracht rijder inderdaad een lading aan bij den, in ie dere plaats woonachtigen agent of sub-agent van den A.B.D., dan volgt daaruit nog niet. dat deze vrachtrijder ook in aanmerking komt om de door hem aangebrachte lading te vervoeren. Bij de melding ontvangt de vrachtrijder van den agent of sub-agent een meldingsbevesti ging. Na de lossing van de lading moet de vracht rijder zich wederom melden bij het dichtstbij zijnde kantoor van den agent of sub-agent van den A.B.D. Dit kan ook telefonisch geschieden. Hij ontvangt dan wederom een meldingsbeves tiging en wordt door den agent ingeschreven in een register van ter beschikking staande voertuigen De mogelijkheden zijn nu tweeërlei: óf de vrachtrijder krijgt van den A.B.D. een nieuwe vracht toegewezen, waarvoor dus wordt gehandeld als boven, dan wel er is geen vracht aanwezig en de vrachtrijder moet, om onnoodi- ge onkosten te voorkomen, met zijn ledig voer tuig worden teruggezonden. Dat kan natuurlijk dikwijls gebeuren in klei ne plaatsen, waar niet altijd retourvracht aan wezig is. Het zal geen betoog behoeven, dat dit laatste zooveel mogelijk moet worden voorko men en dat de zgn. ritten zonder lading tot het allemoodigste moeten worden beperkt. Het is in elk geval verboden, dat de vracht rijder deze ledige ritten op eigen initiatief onderneemt. Voor deze ledige ritten ontvangt hij van den agent of namens dezen van den sub-agent, een machtiging. De ledige rit is dus gedekt door een rittenkaart A, een rittenkaart B en een machtiging, afgegeven door een agent of sub-agent van den A.B.D. Tenslotte dient de vrachtrijder ook nog een contrölebewijs te bezitten. Het spreekt dat deze regeling veel tijdverlies medebrengt. De vracht rijder moet zich immers telkens aanmelden aan het kantoor van den A.B.D., dat meestal niet direct naast de plaats ligt, waar hij zijn goe deren moet in- of uitladen. Het is echter een onvermijdelijke regeling, die, naar de heer De Vries ons mededeelde, zoo soepel mogelijk wordt toegepast. In Noordholland zijn er naar schatting een drieduizend zgn. „wilde rijders", waarvan er 500 zijn aangeschreven. Hiervan hebben èr 300 de lijsten ingevuld en de vergunnin gen gekregen. Op het Amsterdamsche kan toor van den A.B.D. aan het Damrak is het voortdurend een komen en gaan van vracht rijders. 25 a 30 melden zich er dagelijks aan, die per auto van twee tot tien ton vervoeren. Er gaat dus dagelijks heel wat uit Amsterdam! De heer De Vries deelde ons mede dat het aantal vrachtbedrijven ondanks de „tijdsom standigheden" vrijwel gelijk met vroeger is ge bleven. Alleen het aantal auto's is sterk ver minderd. De hevige, zij het kortstondige vorst, die het lijnvervoer per schip onmogelijk maak te, heeft het autovervoer sterk doen toenemen. Er zij hierbij opgemerkt, dat de scheepsbevrach ters maar niet evenals vroeger een auto kun nen huren, om de goederen, die anders per schip vervoerd worden, naar de plaats van be stemming te brengen. Zij dienen voor zulk een autovervoer óók vergunning te vragen en zij hebben eveneens voor hun scheepsvervoer ook vergunning noodig, die op dezelfde beginselen als bij den auto is gebaseerd doch onder een aparten dienst is gebracht. Het is te verwachten, dat binnenkort een belangrijke wijziging zal ingevoerd worden. Dan zal n.l. iemand die iets te vervoeren aanbiedt, zelf naar den A.B.D. moeten ko men. Nu is het zoo, dat men een besteldienst op belt of er heen gaat met de mededeeling, dat het een en ander naar een bepaalde plaats moet vervoerd worden. De vrachtrijder vraagt dan toestemming hiervoor bij den A.B.D. Doch in de toekomst zal men zelf aan het kantoor van den A.B.D. moeten melden, persoonlijk, schriftelijk of telefonisch, dat men iets naar een bepaalde plaats wil laten vervoeren. De A.B.D. bepaalt dan welke besteldienst voor het vervoer in aanmerking komt. Men kan dus zelf den vrachtrijder niet meer kiezen. Dat heeft zijn bezwaren voor wat b.v. den prijs betreft. Niet iedere besteldienst bere kent dezelfde prijzen en men kiest uiteraard gaarne den goedkoopsten. Doch 't ligt in de bedoeling in de toekomst de vervoerprijzen en trouwens de transportvoorwaarden voor alle bedrijven gelijkelijk vast te stellen. Een onderzoek is ingesteld naar de onkosten, verbonden aan het in bedrijf hebben van een auto, en wei gesplitst in zgn. vaste kosten en variabele onkosten. Deze onderzoekingen leid den tot een bepaald bedrag per K.M., afhanke lijk van het aantal K.M., dat met den auto wordt gereden en afhankelijk van het gebruikte type auto. Uit deze gegevens kon dus betrek kelijk eenvoudig worden berekend, hoe groot een redelijke vrachtprijs moet zijn, wanneer wordt aangenomen een gemiddeld aantal K.M. dat per auto zou worden gereden, en wordt uitgegaan van een zekere verhouding tusschen volledig beladen ritten en ritten zonder lading; Een zekere goederenclassificatie wordt aan genomen, waarbij een parallel is gezocht met de goederenclassificatie van de N.S. Zoolang deze vaststelling der vervoerprijzen nog niet is geschied, houdt de A.B.D. rekening met de wenschen van den vervoerder ten op zichte van den door hem gekozen besteldienst, althans met den prijs, dien hij betalen wil. Maar dat deze en dergelijke zaken nog heel wat hoofdbrekens kosten, laat zich intusschen be grijpen! Zondag heeft de afdeeling Beverwijk van den R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" haar zilveren bestaansfeest gevierd, terwijl twee van haar leden, de heeren C. Hoogeland en J. Bakker, medeoprichters van de afdeeling, mèt hun organisatie jubileerden, welke zij 25 jaren trouw en ijverig hebben gediend. Na de kerkelijke viering, des morgens in de St. Agathakerk, waar een H. Mis werd opge dragen voor de levende en overleden leden van de vereeniging en waaronder de leden tot de H. Tafel naderden, volgde een gemeenschap pelijk ontbijt in een der zalen van het K.S.A.- gebouw, waaraan ook de dames der leden deel namen. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door den heer F. Spit, die tijdens den maaltijd hartelijke woorden van gelukwensch sprak er. daarbij hulde bracht aan de beide jubilarissen. Hij bood hun namens het hoofdbestuur een di ploma aan. De voorzitter, de heer A. Ellens, huldigde de jubilarissen namens de leden en bood hun een stoffelijk blijk van waardeering aan. Ook de geestelijke adviseur, kapelaan Willems, sprak woorden van gelukwensch en liet daarbij de beteekenis van dit jubileum in geestelijken zin uitkomen. Tijdens de receptie, welke des middags in het K.S.A.-gebouw werd gehouden, kwamen velen het bestuur complimenteeren. Daaronder waren allereerst de hoogeerw. heer P. J. Simons, de ken van Beverwijk, kapelaan R. v. Ginkel, al gemeen adviseur, de heer N. J. Out, wethouder van Sociale Zaken, en de heer A. A. Post. ge meentesecretaris, die beiden het bestuur der ge meente vertegenwoordigden. (De burgemeester was verhinderd te komen). Namens den Katholieken Volksbond voerden daarbij het woord de heer A. v. d. Plas. Spr. zeide, dat het volksbondsbestuur ditmaal zijn gelukwenschen met des te meer genoegen uit spreekt, omdat het een afdeeling betreft, waar van men weet, dat alle leden uitsluitend op prin- cipieele gronden zich hebben aangesloten. „St. Paulus" is namelijk zoo gelukkig geen werk- loozenkas te hebben. En het is nu eenmaal zoo, dat sommigen de organisatie slechts beschou wen als een automaat, die voor een kwartje in- worp, een rijksdaalder teruggeeft. Een speciaal woord van hulde bracht spr aan de jubilarissen, die de eerste moeilijke jaren hebben meegemaakt, toen van hen, die zich or- ganiseeren wilden, groote offers werden ge vraagd. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren ge tuigen mogen zijn van hetgeen door hun arbeid is bereikt. De heer Spit verklaarde het zeer op prijs te stellen, dat het kerkelijk en wereldlijk gezag ter receptie aanwezig was. Hij vond hierin aanlei ding, te wijzen op de twee doelstellingen dezer organisatie, n.l. het christelijk principe in het maatschappelijk leven te laten gelden en het streven naar verbetering der stoffelijke positie van het personeel. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan de medewerking van den geestelijken adviseur, wiens niet genoeg te waardeeren adviezen bij de oplossing van sociale problemen zonder kosten en moeiten worden verkregen. Wat de gemeentelijke overheid betreft, daar mede bestaat een uitstekend verstandhouding. Wanneer die in alle Nederlandsche plaatsen zóó was, als in Beverwijk, zou de toestand ideaal genoemd kunnen worden. Wij zijn er zeker van, aldus de heer Spit, dat met een gemeentebestuur van deze samenstel- ling, na het mooie werk, dat reeds verricht is (de rechtspositie in Beverwijk mag gezien wor den!) deze goede verstandhouding ook in de toekomst bestendigd zal blijven. Dit zal in het belang zijn van het personeel niet alleen, maar ook in het belang van de gemeenschap, die met een juiste uitoefening van de taak van het ge- meentepersoneel ten zeerste gediend is. Deken Simons, die hierna het woord voerde, zeide, dat hij van „St. Paulus" steeds goede dingen gehoord heeft. Moge dit steeds zoo blijven. Moge het zóó zijn, dat de geest in de vereeniging door en door christelijk is, dat de adviezen des adviseurs worden opgevolgd en dat ieder katho liek, die van deze vereeniging lid behoort te zijn, ook inderdaad aangesloten is Wethouder N. J. Out sprak hierna woorden van waardeering voor het werk der organisatie, evenals de heer H. B. Vink, die het georganiseerd overleg vertegenwoordigde. Deze laatste spr. bracht ook hulde aan de jubilarissen, die den grondslag legden voor alles, wat bereikt werd. In deze organisatie heerscht een goede geest Laten wij er naar streven, aldus spr., dat die goede geest in al onze organisaties heerscht. wy staan op den drempel van een nieuwen tijd, die een nieuwen geest vraagt. Wanneer wij er voor zorgen, dat het een christelijke geest is. dan kunnen wij den nieuwen tijd met een gerust hart tegemoet treden. Voorts werden nog woorden van gelukwensch gesproken door den heer Pajjens, namens den directeur van het gemeentelijk gasoedrijf. den heer Hugtenburg, namens den R.K. Politiebond „St. Michaël", den heer J. Versluis, namens den Ned. Bond van Overheidspersoneel, den heer Reinhout, namens den Chr. Bond van Over heidspersoneel en door den heer Witlox, namens den R.K. Bond van Technici. De meeste toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van fraaie bloemen. De verschillende sprekers werden door den neer Ellens beantwoord. Na deze uitstekend geslaagde receptie volgde nog een feestelijk samenzijn der leden met hun dames, waarmede de jubileumviering op pret tige wijze werd besloten. De parochie van de H. Agatha telde cp 1 Ja nuari j-1. 5581 parochianen, waaronder 859 kin deren. die hun eerste H. Communie nog niet gedaan hebben. Er werden gedurende 1940 134 kinderen ge- ücopt- en 7 volwassenen. Voorts werden in het vorig jaar 924 Katholieke huwelijken gesloten en 191.250 H.H. Communies uitgereikt. De gemeente Beverwijk telde op 1 Januari in totaal 11424 Katholieken, waarvan er 852 in Wijk aan Zee wonen. Tot het Dekenaat Beverwijk behooren 44.390 Katholieken, verdeeld over 16 parochies, waar 41 priesters met de geregelde zielzorg zijn be las!. De twee Amsterdamsche zwijntjesjagers, die Zaterdag door de Haarlemsche recherche wa ren aangehouden wegens fietsendiefstallen hier ter stede, hebben, naar uit een nader onderzoek is gebleken, zich ook in andere groote steden van ons land aan dergelijke delicten schuldig gemaakt. Zoo hadden zij in Haarlem o.m. nog vier rij wielen ontvreemd, in Amsterdam een en in Utrecht twee. Een van de dieven heeft voorts bekend ge maakt, dat hij een heerenrijwiel zonder merk op den 22 Januari voor een sigarenwinkel in het stadscentrum hier ter stede heeft wegge haald. Daar de eigenaar van deze fiets bij de politie nog geen aangifte heeft gedaan van den dief stal, verzoekt zij hem zich in verbinding testel len met de afdeeling recherche in de Smede- straat. In een groot kleedingsmagazijn te Haarlem is Zaterdagmiddag een 25-jairge dame er op betrapt, dat zij een damesrok verdonkere maande. De politie heeft bij een nader onder zoek nog een babypakje en andere gestolen voorwerpen in haar tech gevonden, welke uit een warenhuis afkomstig waren. De dievegge heef.t bekend, dat zij reeds eer der dergelijke misdrijven in warenhuizen te Haarlem had gepleegd. Tijdens een huisonderzoek heeft de politie de gestolen voorwerpen gevonden en deze in beslag genomen. Tegen de winkeldievegge, ide van deze dief- stalplen nog meer zal hooren, is proces-verbaal opgemaakt. Waterpolo-wintercompetitie Voor de Zaan- sche waterpolowintercompetitié werden Zondag middag in het Sportfondsenbad „Zaanland" de volgende wedstrijden gespeeld: Neptuns 1Kroosduikers 1 72 Nereus 2—Nereus 3 22 Nereus 4Neptunus 2 02 Kroosduikers l—Nereus 2 (dames) 3—1 Ter gemeentesecretarie (IVe Afdeeling) lig«t ter inzage een verzoek van J. Meesters, Velser- duinweg no. 112 te IJmuiden, om vergunning ingevolge de Hinderwet, tot het uitbreiden en wijzigen van de timmerwerkplaats door het bij plaatsen van twee electromotoren van resp. 3 en 2 P.K., dienende voor de aandrijving van een lintzaag en een langgatboor, en het verplaatsen van een 5 P K.-motor dienende voor de aan drijving van een vlak en van-diktebank, op het perceel Velserduinweg no. 112. Op Vrijdag 7 Februari 1941, des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip ter secretarie der ge meente (IVe Afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Geboren: H. P. Duij.n-Buhre, d. M. Kort- houwer-Bakker, z. A. M. Bosch-Hinrichts, d. J. C. Koekenbier-Rens, z. A. W, Mulder ten Hengel, d. A. E. Hcgeland-Dijkstra. z. A.. Wijker-Krab, z. Overleden: A, Brand 33 j.. ongeh.. Velser duinweg 141, IJmuiden J. J. v, d. Zee 21 j., Pr. Krugerstraat 67, IJmuiden C. M. Huüer 39 j., echtgen. van J. van Vrede. Willemsplein 8, IJmuiden B. Koster 70 j., wed. van G. Vonno, Kerkerinklaan 16. Santpoort J. J. Maks 54 j. ongeh., Willebrordstr. 27. IJmuiden W. de Boer 94 j.. wed. van G. v. Amersfoort, Verspr Woningen 40, IJmuiden. Ondertrouwd: W. Marinus en M. T. Meer- hol. Getrouwd: H. Kraaijeveld en A J. M. Halff J. J. van Beien en E. van Popta W. Bo- beldijk en M. den Dekker. De exportprijizen voor de verschillende kool soorten zullen met ingang van heden, Maan dag, worden verhoogd. De verhooging bedraagt voor de roodekool f 0.50 per 100 kilo, waardoor deze soort op f 6 per 100 kg komt te staan, terwijl voor Deen- sche wittekool en gele kool de verhooging f 0.40 per 100 k.g. bedraagt, waardoor ae i enen oj' f4.30 en de gele tfp f4.80 Der 100 K.g. komen Ten aanzien van den aanvoer zijn echter eenige wenschen geuit op een conferentie te Den Haag, welke vertegenwoordigers van fl.: veilingen aldaar hebben gehad met de autori teiten, die over deze aangelegenheden gaan. De aanvoeren zijn den laatsten tijd, tenge volge van den ijsgang en van de volgens de tuinbouwers te lage prijzen van de producten, aan den lagen kant geweest. Er werd over het algemeen veei te weinig afgeleverd, waar door de handel niet bevorueia werd. Aan dezen ongewenschten toestand de tuinders kunnen toch niet altijd met hun kool blijven zitten dient een einde te komen. Hierover is dan ook gesproken. Men neeft in Den Haag te kernen gegeven, aai oei n. o- dig is, dat in de komende veertien dagen een hoeveelheid van 16 pet. van den per 27 Januari aanwezigen voorraad kool aan de markt wordt gebracht. Mocht aan het einde van deze periode olij- ken, dat men niet aan deze hoeveelheid toe is gekomen, dan zal onherroepelijk, dat werd ver zekerd, een gedwongen aanvoerregeling worden ingevoerd. Per 27 Januari zal een inventarisatie worden gehouden van de bij de verschillende tuinbou wers aanwezige voorraden, evenals dit in vorige jaren geschiedde. De tuinbouwers zullen goed doen. rekening te houden met deze medédeelingen en de ver langde hoeveelheid aanvoeren, waarbij het na- Over: Nogmaals de Centrale Keuken. Allereerst lof aan Koning Pollepel met zijn helpers, en hulde aan de dames van het K.V.V. En nu een woordje tot de klanten: Met u allen ben ik ook een van de velen, die eten van de Keuken betrekt. Maar ik mag hier wel schrij ven namens de velen, die 's morgens het gezin uitbreken om hun voordeel te doen Met recht voordeel, want ik kan voor dertien cent per portie het eten niet-op tafel brengen. Als ik er 's morgens ben, dan moet ik net als u wachten en dat valt lang niet altijd mee. Gebruikelijker- wljs wordt de tijd bekort met gesprekken, die doorgaans mopperen en argumenteeren inhou den. Eerlijk gezegd, ik doe er ook aan mee, men praat en praat en er zijn natuurlijk wel ge gronde klachten. Doch ik heb ook gezegd, dat de Keuken nog maar een weekje werkt en dat men net zoo goed had kunnen wachten, totdat alles tot in de puntjes geregeld was. Maar met de kou waren we toch maar lekker met het eten. Ook moeten we bedenken dat de dames haar belangelooze medewerking geven. Waren er be taalde krachten, dan moest het salaris op den verbruiker verhaald worden. Het is nu eenmaal distributietijd. Velen, die in normalen tyd rustig een uur wachten voor een bioscoop- of voetbal- loket (en de mannen maken in onze rijen de meeste herrie) willen nu direct geholpen wor den. Er is geklaagd over de jus, maar moeder de vrouw kan van haar halve vetbon toch ook geen negen lepels klinklaar vet maken. We kunnen het wachten bekorten door gepast geld en bon nen klaar te houden. Het is fout wanneer men alles voor het loket rog op moet zoeken. Ver geten moeten we verder niet, dat we ook voor de Centrale Keuken bonnen noodig hebben en dat anders het menu, dat in de krant staat, niet geleverd wordt. Er moeten ongetwijfeld meer uitrekinigsloka- len met grootere ruimten komen. In de Oosten de Bruinstraat is de toestand heelemaal niet in erde. Verscheidene menschen wisten niet, dat ze bij koopen van een knipkaart en bestellen meteen de porties moeten betalen. Dat houdt op en geeft een onaangenaam gevoel. MEJ. B. JANSEN Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 24 25 t/m 2 Februari t/m 2 (9) Februari 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 4 t/m 23 Fgbruari 50 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 91 t/m 14 Februari 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 15 16 t/m 29 Januari t/m 5 (9) Februari 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN 15 16 t/m 29 Januari t/m 5 (9) Februari 1 rantsoen Vleeschkaart VET 26 27 t/m 31 Januar* t/m 31 Jan. (7 Febr.) XA pond boter of margarine ^4 pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 26 27 t/m 31 Januari t/m 31 Jan. (7 Febr.) pond boter of margarine *4 pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 1932 4558 t/m 23 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 46 59 t/m 2 Februari t/m 2 (9) Februari 1 ei Algem. distrfbutie- bonboekje PETROLEUM Periode 1) Periode 8 t/m 23 Februari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 11, 12, 13 t/m 14 Februari t/m 28 Februari 1 eenheid Brandstof f enkaart haarden-kachels 15 t/m 24 25 t/m 32 t/m 14 Februari t/m 28 Februari 1 eenheid Brandstoffenkaart ,,centr. verwarm." ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 102 t/m 16 Februari 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 92 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokkcn 57 (Zie ook hieronder) t/m 21 Februari *4 pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie- bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bon boekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas, 200 gram andere koekjes. 90 gram biscuits en wafels. 75 gram beschuit, 300 gram cake. 600 gram gebakjes. 600 gram taart, 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.). een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep rr 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep. 250 gram zeep poeder. 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmidd., 200 gram vloeibare zeep. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L,. anthraciet of steenkool. 75 K.G. industrie- of eierbriketten. 110 K.G. bruinkoolbriketten, 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf 195 K.G. persturf (300 stuks). 200 K.G. baggerturf (450 stuks). 200 K.G. overige soorten turf. Amsterdam, 27 Jan. 1941 De beurs moest het bij den aanvang der nieuwe week maar weer zonder factoren stel len, welke verandering zouden kunnen doen ontstaan in de bestaande terughoudendheid. Veeleer dringen nog steeds nieuwe onzekerhe den zich aan haar op en is het aandachtig volgen van de ontwikkeling van den algemee- nen toestand voor de markt voortdurend een aanwijzing, met groot beleid en voorzichtig te werk te gaan. In Wallstreet is de situatie fei telijk evenzoo, met dit groote verschil, dat men getuige is van de zeldzaam gekende econo mische opleving en de bijzondere vooruitzichten hiervan, terwijl ten onzent de economische toestand door den oorlog kwijnende is en wan neer niet alle krachten zich inspannen, een zeker evenwicht niet te bereiken valt. Nochtans toont de New Yorksche beurs een zelfde beeld als onze markt en andere buiten- landsche beurscentra. Men leeft voortdurend in onzekerheid omtrent de maatregelen, welke de Amerikaansche regeering in petto heeft, die ten doel zullen hebben controle op het zaken leven uit te oefenen en door verhoogde belas tingen de winsten te besnoeien. President Roo sevelt heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap aar. het Congres duidelijk te kennen gegeven, dat het geheele Amerikaansche volk heeft deel te nemen aan de uitvoering van het bewapenings- programma der regeering en excessen op welk gebied ook onderdrukt zullen worden. Buiten dien houdt men in Wallstreet rekening met de huidige en toekomstige politieke verhouding tusschen Amerika en andere landen. De technische positie ter New Yorksche beurze achtte men Zaterdag j.l. als gevolg van de jong ste korsafbrokkelingen gezonder, waarom men eerder geneigd bleek te zijn, eenig materiaal op te nemen dan opnieuw tot aanbod over te gaan. De slotkoersen waren op verschillende punten niet onbevredigend. Desondanks maakte dit feit voor onze beurs geen bijzondere factor uit, aan gezien men nog steeds met eventueel aanbod in verband met de nieuwe Nederlandsche Staats- leening heeft rekening te houden. De markt opende vandaag weer zeer kalm. Orders waren zeer schaarsch en overal ont moette men de gewone terughoudendheid. Wat de stemming betreft was deze niet ontmoedigend, als gevolg van het feit, dat men zich blijkbaar van verder aanbod onthield. Hier en daar was de stemming zelfs iets vaster. Op de Petroleumafdeeling o.a. was Koninkl. Olie niet aangeboden en eerder licht gevraagd. Dit bleek al aanstonds voldoende te zijn voor een technisch herstel van 5 a 7 pet tot 238 —240. Voorloopig bleven deze prijzen gehand haafd. terwijl Shell Union vrijwel prijshoudend was en Tidewater iets zwakker in de markt lag In den Suikerhoek was HVA ook iets betei van toon. Er werd nl. een percent hooger ge noden zonder dat het echter vooreerst tot her stel kwam. Vorstenlanden cultuur toonde wei nig of geen verandering. Rubberwaarden verkeerden weer in verlaten toestand en alleen A'dam Rubber kwam aan vankelijk voor een enkele transactie in aan merking. waarbij de stemming onveranderd bleek te zijn. Tabakswaarden leverden ook weinig of geen bijzonders op. Oude Deli lag iets zwakker in de markt bij een verlies van eenige percenten. Voor Deli Batavia en Senembah gaf de markt voor eerst geen verandering te zien. Scheepvaartaandeelen openden traag; de han del bleef zeer beperkt, maar de stemming was niet verder achteruitgaande, omdat men zich ook hier van aanbod ditmaal onthield. Scheepvaart Unie handhaafde zich op het vorig slot. Booten lagen vaster in de markt en Holl.Amerika Lijn en Japanlijn boekten lichte koersverbeteringen. In den hoek der binnenlandsche industrieelen kwam Unilever wegens lichte vraag 1 a 2 in herstel. Aku ontmoette echter aanbod en opende 2 punten lager, waarna zelfs spoedig een gedeel telijk herstel intrad. Philipslampen toonden voor eerst geen verandering wegens het ontbreken van den handel. De Amerikaansche afdeeling was in navol ging van Wallstreet van weinig belang. Van Staalfondsen was Bethl. Steel iets vaster, Steels iets luier, Republic Steel, Koperfondsen e. a. shares in doorsnee vrijwel prijshoudend mei zeer weinig handel. Op de beleggingsmarkt ging het eveneens zeer kalm toe en de stemming was in door snee prijshoudend. Verder aanbod viel niet waar te nemen. De 3—ZY, pet. 1938 opende één fractie lager, maar herstelde weer Het verder verloop was vrij algemeen bevre digend, hoewel de affaire nog beperkt bleef Er ontwikkelde zich nl. lichte vraag, waardoor herstel intrad. Koninklijke Olie kon 3 a 616 monteeren. H.V.A. liep 4 a 1% boven Zaterdag jl. uit. Vorstenlanden herstelde 1 a 3 pet. A dam Rubber trok 1 a 3 pet. aan. Scheepv. Unie. Booten. Japanlijn en Holl. Am. Lijn kon den 1 a 314 verbeteren. Unilever liep ook nog iets op. Aku herstelde en Philipslampen mon teerden 24 pet. Steels, Be'hl. Steel, Republic Steel en Ana conda trokken Vt a dollar in koers aan. Neder). Staatsfondsen bleven tamelijk vast. De 3314 pet. 1938 liep nog 1/8op. Prolongatie 2 y, jpet. Nedert Staatsleen. prijshoudend Gemeenteleen .prijshoudend Youngleening Philips prijshoudend Unilever v*st Aku Koninklijke vast H. V. Avast Amsterd. Rubber prijshoude: Tabak verdeeld Amerik. waarden ..prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7