w Laatste Nieuws Haarlem, 28 Jan. Tokio's politiek jegens China GEHEIMZINNIGE ONTVOERING VAN EEN ARTISTIEKE WINKELDOCHTER Het initiatief van deken Melchers Boontje komt om zijn loontje Krachtige aanvallen aan het Grieksche front Politierechter ontvangt een langvingeriggezelschap Dienstmaagd valt onder haar zondenlast in zwijm Haastige spoed is zelden goed! Ook een Amerikaansch gezant te Londen? Minister Alibert afgetreden NIEUWE HOTEL- EN CAFéBEDRIJVEN Konoje over zijn verant woordelijkheid DINSDAG 28 JANUARI 1941 STADSNIEUWS Een winkeldochter wordt geschaakt Zeven dagen „zitten" voor één kwartje Van kwaad tot erger Een St. Nicolaas-„verrassing" Een „slimme" sigarettendiej GOUDEN V.V.V.-FEEST Herdenkingsdag te Haarlem Reeds een centrale DAMMEN HERMANDAD ACHTER HET DAMBORD gesticht Haarlem moet in Veisen zijn meerdere erkennen Een vat zuurkool staat te verzuren Portemonnaiedief NED. NATUURHIST. VER. Jaarvergadering In Haarlem wordt druk geknoeid met bruine en witte boonen Witte boonen BESTUURSRAAD KATH. VOLKSBOND Haarlemsche forens valt tus schen rijdenden trein en perronwand SIC TRANSIT! CENTRALE KEUKEN BURGERLIJKE STAND Ital. weermachtsbericht Overneming wordt niet als vestiging beschouwd AGENDA Bioscopen 29 Januari Bioscopen Apotheekdiensten RIJKSVISCHAFSLAG Je hebt van die dieven, die werkelijk hun vak verstaan. Ze zjjn een meester in het plunderen en als het moet hebben ze een halven winkel leeggehaald zonder dat er ook maar iemand naar kikt. Maar dat kan niet iedereen. Daar zyn trucs voor noodig en als je die niet kent, blijft het hoogstens by het scha! en van een winkeldochter, het gappen van lood als de schoorsteen geveegd moet worden wat die schoorsteenvegers toch niet allemaal ken nen! en het bij plukjes en beetjes ver donkeremanen van geld en scheermesjes. Dergeiyke delicten hadden de dieven en diefjes, die gisteren by den Haarlemschen Politierechter op bezoek waren, op hun kerfstok. De een lachte er een beetje om, een ander huilde tranen met tuiten, terwyl de derde zoo schrok van al-haar misdryven, dat ze by den laatsten letter van de dag vaarding van haar stokje viel. Gelukkig kon verdachte met een sterk kopje koffie weer tot zichzelf worden gebracht. Enkele maanden geleden stapte een werkster uit Beverwijk een Haarlemschen kunsthandel binnen en terwijl het personeel druk bezig was met het verkc 4 en van luxe-artikelen, zag deze dame kans om in een wip een Hummeltje in haar tasch te steken. Om haar vaardigheid in het stelen nog meer luister bij te zetten zeide de werkster met een staal gezicht, toen eindelyk de winkeljuffrouw haar te woord stond: „Ach juffrouw, zou ik dit beeldje ook kunnen ruilen. Ik wil er toch maar liever iets anders voor hebben. „Wat vreemd!" dacht die winkeljuffrouw, die dagelijks de winkeldochter tusschen de andere beeldjes had zien staan. Het geval kwam haar wel wat mysterieus voor en daarom stelde zy haar chef in kennis van haar belevenis. Liegen kon de werkster heel goed, maar toen zij den chef op haar toe zag komen viel ze do den mand. „Iedereen maakt wel eens een fout, edelacht bare", was haar verdediging. „Dat is een snert-excuus. U wilt me toch niet wijsmaken, dat dat beeldje per ongeluk in uw tasch is gevallen. „Nee, dat is wel zoo, zei verdachte schuch ter, maar ik bedoel er gebeuren toch wel erger dingen". De Officier, dien het hoog noodig vond, dat verdachte dergelijke „fouten" eens afleerde, eischte een boete van f 40 of 20 dagen hechtenis, waarvan de rechter f 10 of tien dagen maakte Een schilder, die by een bloemist op de Hout- vaart met zijn verfkwast zwaaide, merkte op een goeden avond, dat zyn portemonnaie met inhoud was gestolen. Spoedig bleek dat een negentenjarige lc ^jongen er meer van af wist. Tusschen den mi. dag had hij eerst een kwartje uit de portemonnaie van den schilder gehaald en toen dat nog niet genoeg was, had hij alles maar in zyn zak gestoken en de buit eerlijk gedeeld met zyn broer, die ook aandeel had in den diefstal. Dat eene kwartje en een paar centen kostte dezen jeugdigen dief een week gevangenisstraf, terwyl zyn broer, die de portemonnaie cadeau gekregen had, vyf dagen kreeg» De loopjongen had zich na dezen diefstal iets anders in het hoofd gezet. Hij trok niet meer met de fiets er op uit. Hy ging nu zijn broer maar eens helpen met schoorsteen vegen en lood stelen. In November hadden ze in Haarlem een kar weitje gekregen. Ze klommen met him witte pakjes het dak op, staken met de borstels wat door de schoorsteen en maakten zich verder „verdiensteiyk" met het loswerken van het lood. dat op de daken zat. Niemand had iets van dit kraakje gemerkt, totdat de huurder op een goeden dag aan den huisbaas vertelde, dat het in zijn huis vreeselijk lekte. Daar begreep de huisbaas niets van. zyn huizen waren altijd keurig onderhouden. Maar een wandeling over het dak gaf hem meer licht. Vreemde snaken hadden hier hun slag geslagen En natuurlijk viel de verdenking het eerst op de schoorsteenvegers. Het goede spoor had de politie gevonden en de daders bekenden den diefstal. De ex-loopjongen ofwel de amateur- schoorsteenveger zei tegen den Politierechter: „Ik heb mii broer nog zóó gewaarschuwd. Ik zei tegen 'm: „Doe dat nou niet, jo. Je loopt tegen de lamp. Let op mijn woorden. Officier: Waarm heb je dan samen met hem de winst gedeeld?" Verdachte zwijgt als het graf. Close-up: Mond vol tanden! De dief werd veroordeel,d tot een maand gevangenisstraf, terwijl de heler twee dagen moest gaan „brommen". Een Haarlemsche fabrieksarbeidster, die met haar vriendin onder één dak woonde, kwam op St. Nicolaasmiddag even „aanwippen". De vrien din was op dat oogenblik echter niet thuis .en daarom maakte de bezoekster het zich maar ge zellig. De kcstjuffrouw kwam binnen met ver- sche thee en onder het drinken van deze heer lijke geneugte werd er lustig op los gebabbeld. Maar de kostjuffrouw had nog meer te doen. De bezoekster ook, maar daarvoor moest ze eerst even een rustiger gety afwachten. Het duurde niet lang, of de kostjuffrouw was verdwenen. In een wip waren twee paar damesschoenen uit de kast „gelicht" en vonden twee distributie broodkaarten een veilig onderkomen in een wild vreemde tasch. Het was een ongelukkig idee van deze dievegge om juist op St. Nicolaasdag aan haar oude kwaal toe te geven. Vroeger had ze oa. textielkaarten weggetooverd. De jeugdige fabrieksarbeidster werd tot een week gevangenisstraf veroordeeld. „Wie niet sterk is moet slim zyn," dacht een Heanstedenaar, die by van Gend en Loos niets i anders deed dan pakken verzenden. Dagelijks gingen er millioenen sigaretten door zijn handen, maar nooit kreeg hij er één van. En hy had toch ook wel eens trek in een lekker Egyptisch rookertje. Die zie je tegenwoordig ook niet eiken dag. Daarom peuterde hij een scheurtje in een der pakken open en nam er een doosje sigaretten uit. De sigaretten stak hij in zijn koker en het doosje werd heel voorzichtig tusschen de andere doosjes gelegd. Niemand zou er iets van mer ken. Maar de sigarenwinkelier, die een dag latei het pakket ontving, was ook niet van gisteren en had gauw in de gaten, dat er vreemde een den in de bijt in casu zijn sigarettenpaket waren geweest. „Wat doe je op het oogenblik", vroeg de Officier. Verdachte: „Ik ben werkloos." Dat zyn nu de gevolgen. Je had goed werk en nu steel je je zelf er uit. f 10 boete of 6 dagen hechtenis was de milde verc deeling van den Politierechter. Een dienstmaagd uit Zandvoort besloot giste ren den stoet van dieven bij den Politierechter. Gedurende de laatste drie maanden van het vorig jaar had zij op verschillende oogenblikken kans gezien geld te stelen tot een bedrag van f 326 42. Maar niet alleen het „slijk der aarde" had zij in haar zak gestoken. Pleschjes eau de cologne, scheermesjes, wrijfwasch en tandpasta hadden haar belangstelling. De verdachte schrok zelf zoo hevig van de lange lijst van diefstallen, dat ze het van schrik begaf. Pas na een half uur was een kopje koffie in staat haar weer bij te brengen. De recherche van Zantvoort, die van de geld- diefstallen op de hoogte was gebracht, stelde een uitgebreid onderzoek in. Verdachte bleek echter niet makkelijk te vangen. Alles sprak ze tegen en bemoeilijkte het onderzoek zeer. Voor den Politeirechter gaf ze eindelyk toe, dat ze al die artikelen en f 90 had gestolen. De rest van het geld was niet in haar zakken ver dwenen. De Officier van Justitie wees op het ergerlijk gedrag, dat verdachte bij het onderzoek had getoond en wees er op, dat zy reeds eerder voor dergelijke diefstalen was veroordeeld. Hij eischte tegen haar vier maanden gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde haar tot twee maanden gevangenisstraf. In de tweede helft van Februari hoopt de Stichting „Haarlems Bloei" het feit te her denken, dat de bevordering van het Vreemde lingenverkeer in Haarlem en omgeving thans 50 jaar bestaat. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men" er Ivan afgezien dit feit op feestelijke wijze te herdenken. Men heeft er daarom de voorkeur aan gegeven een herdenkingsdag te houden. Op dezen dag zal een bijeenkomst plaats vin den, cp welke overheidspersonen en deskundi gen op het gebied van het Vreemdelingenver keer mededeelingen zullen doen van histori- schen, algemeen organisatorischen en techni- schen aard, ook in verband met de huidige ty dsomstandigheden. Binnenkort mogen nadere bijzonderheden te gemoet worden gezien. Door de A.N.V.V. zal te beginnen met Maart a.s. maandelijks een Agenda worden uitgege ven Van de gebeurtenissen in Nederland. De samenstelling van deze Agenda zal ge schieden met medewerking van de plaatselijke V.V.V.'s. Deze Agenda wordt verspreid onder de V.V.V.'s, reisbureaus, reisvereenigingen, ver- keersmaatschappijen enz. en ter beschikking gesteld Van de Pers. „Haarlems Bloei" zal gaarne langs dezen weg haar medewerking verleenen tot het lan delijk bekendheid geven aan alles, wat in de Spaarnestad op het gebied van sport, tentoon stellingen, congressen, muziek en festiviteiten plaats vindt. Den besturen van organisaties en comité's wordt gewezen op deze bijzondere gelegenheid om landelijke propaganda te maken Voor hun op handen zijnde evenementen en verzocht hun mededeelingen te zenden naar het Bureau der Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Haarlem. Het verdient aanbeveling deze gegevens steeds zoo tijdig mogelijk in te zenden. Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begirt nog heden het te gebruiken. Gisteren schreven wij, dat de Hoogeerw. de ken A. J. C. Melchers, als pastoor der St. Jo- sephparochie het plan had opgevat om een ge- leidedienst in te stellen voor personen, die in het duister moeilijk vooruit kunnen en toch graag het Lof op de zeven Woensdagen voor het feest van St. Joseph willen by wonen. Wy vernemen thans, dat de „centrale" thans gestfcht is. De heer J. P. de Groot, Parkstraat 17, Haarlem, heeft zich beschikbaar gesteld om aanvragen yoor geleiding te administreeren en geleiders in te schrijven. «.V. A. WULFINO CO'» CHEM. PDOO. - 'EORAVENHAAI Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, Broertjes, Pleiadenstraat 33; spaarbank boekje, Wanrooy, Ceramstraat 8; bril, Post, Adr. Loosjesstraat 22; bril, Lammers, Korte Heeren straat 17 rd.; beurs, v. Dyk, Fabriciusstraat 4; doek, Stoute, Bantamstraat 90; zak met W.C.- bril, v. Til, z. Zeggelenstraat 158; das, bureau van politie, Smedestraat; étui m.i., Pruysen, Prof. v. Vlotenweg 6, Bloemendaal; handschoen, Braam, Indischestraat 69; dameshorloge, v. Poorten, Klaverstraat 18 na 17 uur; hond, Tiele- mans, Lotterstraat 6; hondje, Schouten, Bas- tiaanstraat 62; jekker, Kenselaar, De Clercq- straat 79; autobuskaart, Hersevoort, v. Zegge- lenplein 62; distributiekaart, Goedkoop, Byzan- tiumstraat 67; portemonnaie m.i., v. Ameron- gen, Zuider Amstellaan 62II, Amsterdam; por tefeuille m.i., Koedijker, Korte Begijnestraat 19; portemonnaie m.i., Jansen, Assendelverstraat 51; portemonnaie. Schuijt, Archipelstraat 5; ro zenkrans, Mok, Bilderdijkstraat 17 zw.; rywiel- plaatje, bureau van politie, Smedestraat; riem, Walles, Veenbergplein 26; ring, Evers, Brouwers vaart 58; stof. Bottelier, Kruistochtstraat 3c; schop, Smit, Tetterodestraat 108; tasch m.i., Peetoom, Spaarnhovenstraat 62; vat zuurkool. Korthouwer, M. v. Heemskerkstraat 42 zw. De Haarlemsche politie heeft Zaterdagmid dag een jongen aangehouden, die bekende, dat hij uit een stuurtasch van een damesrywiel in de Gierstraat een portemonnaie met inhoud had gestolen. Daar de eigenaresse van de portemon naie aan de politie geen aangifte heeft gedaan van den diefstal, wordt zy verzocht zich te ver voegen in de Smedestraat om de teruggevonden portemonnaie met inhoud in ontvangst te ne men. De afd. Haarlem en Omstreken der Ned. Na tuurhistorische Vereeniging hield haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer G. A. van Schaik. Het ledental nam in 1940 met 15 personen toe. Herdacht werden de overleden leden, t. w. de heer A. Burdet, Prof. dr. Eugène Dubois, mevr. StroinkOlland en de heer en mevr. Sybrandi. Ondanks moeilijkheden en een kleine onder breking kon het werk van de vereeniging ge durende 1940 worden voortgezet, hetgeen blijkt uit de 9 lezingen en de 21 excursies. De jaarverslagen werden goedgekeurd; het nieuwe jaar kon met een klein batig saldo be gonnen worden. Mevrouw ReigersmanVollgraff, die perio- De rondvraag leverde een kleine gedachten- wisseling ovér eenige toekomstig plannen. Daarna vertoonde de voorzitter met mede werking van den heer Mol (Gen. Cronjéstraat) en met behulp van het Filmosto-apparaat een filmpje (stilstaande beelden) „Voorjaar in den polder", waarna de heer Mol met hetzelfde ap paraat kleurendia's vertoonde, die door hem in den Stadskweektuin te Haarlem zyn opgenomen. Alle aanwezigen waren vol bewondering voor de buitengewoon fraaie opnamen, o. a. van Aristoïochia, Bougainvilles, Fassiflora's, Magno lia's enz. en nog enkele mooie stadsbeelden. Ten slotte kwam nog een aantal door den voorzitter de laaste jaren gemaakte plaatjes op het doek, o. a. van Haarlems omgeving, bene vens enkele indrukken van het Naardermeer en de Hooge Veluwe. Meer dan twintig Haarlemmers zyn de laat ste dagen door de politie er op betrapt, dat zij op ongeoorloofde wyze handelden in bruine en witte boonen. Door de Haarlemsche recherche werden Za terdagavond op de Kleverlaan om elf uur een 27-jarige Haarlemmer en een inwoner uit Oegst- geest aangehouden, die 55 kg. bruine boonen vervoerde, welke bestemd waren voor een win kelier. Een van hen had in Hillegom 300 kg. bruine boonen gekocht en deze bij een familielid een veilig onderdak bezorgd. De politie, die echter door de aanhouding van deze twee heeren „lucht" gekregen van dien raden boonenhandel legde beslag op 160 kg. boo nen, die op transport wachtte. De andere 140 kg. waren reeds verkocht. Uit een nader ingesteld onderzoek is ko men vast te staan, dat ruim 20 Haarlemmers van deze partij boonen afnemers waren geweest, zonder dat zij bonnen behoefden te geven. 80 kilogram boonen werden nog onder him beheer gevonden en zijn door de politie in be slag genomen. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de distributiewet. Een Hillegommer, die ook tot de afnemers behoorde, onderging hetzelfde lot. Tegen de beide heeren, die Zaterdagavond de boonen vervoerden, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de distributie- ham ster- en prijsopdrijvingswet. Tegen twee andere Haarlemmers is een pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het overtreden van de distributie-, hamster- en prijsopdry- vingswet. Een van hen had zonder toewijzing van iemand uit Zaandam 400 pond witte boonen gekocht en deze met winst 'doch weer zon der toewijzing aan een zekeren R. verkocht, die de boonen op zijn beurt in zijn winkel ver handelde. (Ongecorrigeerd.) De maandelyksche bestuursvergadering voor alle besturen der onderafdeelingen van den Kath. Volksbond zal Donderdag 30 Januari a.s. des avonds 8 uur gehouden .worden. De agenda luidt: bespreking algemeenen toestand, adres R.K. Werkliedenverbond; verslag Volksbond en verslag gebouw St. Bavo; jaarfeesten; toespraak van den weleerw. adviseur C. M. Broers. Laat deze avond, welke als een oproep geldt om weer 's avonds te vergaderen, slagen. Op aller opkomst wordt gerekend. De heer W. Chr. Suwerink, referendaris ter secretarie van Velsen, heeft Maan dagmiddag zijn 25-jarig jubileum in dienst der gemeente gevierd. Bij de huldiging ten raadhuize kreeg hij een aantal fraaie borden van Delftsch blauw ten geschen ke. De jubilaris en zijn echtgenoote bekijken, temidden der bloemen, de fraaie cadeaux. .(Foto Keijnqmerland) Toen gisterenmorgen om kwart voor acht de electrische trein van Haarlem naar Amsterdam vertrok, kwam op het laatste nippertje nog een forens het perron op, die, terwijl de trein in be weging was op de treeplank sprong. De Haarlemmer stapte echter mis en viel tusschen den rijdenden trein en den perronwand. Wonder boven wonder kreeg de reiziger geen ernstige letsels. Zonder hulp van anderen slaagde hij erin weer op het perron te komen. De leden van den Ongevallendienst, die direct ter plaatse waren, konden slechts enkede schaafwonden aan beide armen en linkerhand constateeren. Zyn lin ker knie was gekneusd. Per ziekenauto is de man naar de Deo over gebracht, waar hy ter observatie is opgenomen. De treinbestuurder heeft van het ongeval niets bemerkt. Het stationsgebouw te Vijfhuizen, "dat na de opheffing van de Haarlemmermeerlyn buiten gebruik was gesteld en particulier werd ver huurd, is nu door de N.S. verkocht. De heer M. C. Vissers te Vijfhuizen is eigenaar geworden, alsook van het dubbele woonhuis, dat er tegen over staat. Ook vernamen wij dat z.g. spoor- huizen aan den Spieringweg en de oude brug wachterswoning aan den Cruquiusdijk in andere handen zyn overgegaan. Sic transit gloria mundi. Ingaande Woensdagavond zal geen eten meer worden uitgereikt in het lokaal aan het Roer dompsplein, maar in het speeltuinhuis van „Groote gezinnen" aan den Rijksstraatweg, naast de openiuchtschool en wel van 4.306 uur n.m. Men verzoekt ons mede te deelen, dat degenen, die een peulvruchten-portie komen halen, peulvruchten-bon moeten inleveren. Geboren: 26 Jan.: F. van Halem—De Jager, d.; 27 Jan.: F. Kenter-Wanmaker, z.; 28 Jan.: E. A. H. Vehmeyer-Wantrup, d.; 27 Jan.: C. Pennarts-Kornel, d.; H. G. van Riel-Barnhoom, d.; 28 Jan. T. van der Zanden-Bot, z.; 25 Jan.: W. Sleeman-Cival, z.; 27 Jan.: A. Bestenbreur- Vellinga, z.; A. Kaaij-Kraayer, d.; 28 Jan.: G. G. van Nobelen-Philippo, d.; 27 Jan.: L. Maarsen-van den Akker, z.; 28 Jan.: A. Meine- ma-Mets, z- Overleden: 26 Jan.: H. M. H. Sweers-Wyde- veld, 69 j.. Kinderhuissingel; A. H. J. Burgers, 60 j., Lange Veerstraat; 27 Jan.: L. P. Brouwer- Vermande, 87 j„ Twijnderslaan; J. Licht, 84 j., Oudaenstraat; 26 Jan.: J. J. Zulver-Remert, 68. 6., Kokstraat; 25 Jan.: F. C. Jansen-Habich, 86 j., Voorzorgstraat; 27 Jan.: J. Brouwer. 63 j.. Kamperlaan; 26 Jan.: A. H. Hensbergen, 59 j„ Meeuwenstraat. Maandagmiddag zaten Haarlemsche politie agenten met gebogen ruggen over het dambord cm in een wedstrijd tegen den Velsenschen Her mandad hun damcapaciteiten te demons„reeren Dit was de derde wedstrijd, die tusschen de twee gemeenteploegen werd gehouden. Nimmer te voren was het Haarlem gelukt den Velsena ren klop te geven en daarom stemde het tot vreugde, toen reeds na een half uur speicn de Haarlemmer H. C. Knip op zijn tegenstander Kamerbeek de eerste overwinning boekte na een spel van 31 zetten. Lang duurde het, eer er in de volgende partijen een beslissing was geval len. De twee volgende partijen, die tot een einde kwamen, waren echter in het voordeel van de Velsenaren. Aan de eerste drie boraen stonden echter de Haarlemmers Vierbergen, Wieringa en Vermeer er goed voor, maar slechts Wieringa wist het tot een arbitrale remise te brengen. De wedstrijdleider, de heer Oudhof, voorzitter van de damvereeniging D.O.S., verklaarde ook den Velsenaar Wouda in zijn party tegen Ver meer tot winnaar, waardoor Haarlem slechts vijf punten kreeg, tegen Velsen dei tien. Het vorige jaar hadden de Haarlemmers beide malen met 128 verloren, zoodat dit jaar de tweede jaarlijksche wedstrijd voor de Haarlem mers een beter resultaat moet opleveren, willen zij niet verder bij de Velsenaren ten achter ko men. De uitslagen waren: VierbergenWittebrood WieringaDe Groot VermeerWouda Ph. J. SmitBruyn KnipKamerbeek BeishuizenDe Vries MuusseLansaat De VriesKeur HouwertVisser 0—2 1—1 0—2 02 2—0 1—1 0—2 1—1 0—2 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) inierhulp Nederland: geeft niei alleen, o f f e r 1 ook werkelijk. ERGENS IN IALIë, 28 Jan. (Stefani) Het Italiaansche opperbevel publiceert waarmachts- bericht no. 235. Het luidt als volgt: Aan het Italiaansche front hebben wy ty- dens de acties van plaatselijken aard den vij and zware verliezen toegebracht, gevangenen gemaakt en automatische wapens buitgemaakt. Afdeelingen van onze luchtmacht hebben he vige offensieve aóties ondernomen tegen co lonnes gemotoriseerde strijdmiddelen, - troepen concentraties en vijandelijke voorbereidingen. In Cyrenaica worden de gevechten ten Oos ten van Derna voortgezet. Onze troepen heb ben een vijandelijke colonne afgeslagen en haar verliezen toegebracht, alsmede krygsge- vangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft ge pantserde strijdmiddel enmet bommen en mi- traileurvuur bestookt, evenals de vijandelijke infanterie. Tijdens een gevecht hebben onze jachtvliegtuigen twee vliegtuigen van 't type Huricane neergeschoten. In Oost-Afrika heben onze afdeelingen du- bats een vijandelijken post verrast en den vijad gevoelige verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Onze luchtformaties hebben doeltreffend vrachtwagens en pantser auto's van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig Van het type Gloster neergeschoten. Een tweede vliegtuig is neergeschoten door onze verkenningstoestellen. In den nacht van 27 op 28 Januari hebben vijandelijke vliegtuigen aanvallen gedaan op Catanië. Zij wierpen eenige bommen neer, maar hebben geen schade of slachtoffers gemaakt. Een tweede aanval was gericht op Napels en omgeving, waar uiterst geringe schade is ver oorzaakt en geen slachtoffers vielen. NEW YORK, 28 Jan. (D.N.B.), De corres pondent van de New York Times te Washing ton zegt vernomen te hebben, dat de Vereenigde Staten behalve een ambassadeur ook een gezant te Londen zullen benoemen. Voor deze post zou de president van den raad van beheer van een groote tabaksonderneming in aanmerking ko men. Hij zou practisch ambassadeur zijn, terwijl de ambassadeur zelf de persoonlijke vertegen woordiger van Roosevelt zou zijn. VTCHY, 27 Jan. (D.N.B.)De minister van Justitie, Alibert, is,4haar vanavond officieel is medegedeeld, om gezondheidsredenen afge treden. Tot zijn opvolger is benoemd professor Joseph Bartholémy. De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijl brengt, in aansluiting op het persbericht van 14 November 1940 inzake nieuiw te vestigen be drijven in genoemde bedrijfstakken ter kennis, dat overneming van een bedrijf niet als een nieuwe vestiging beschouwd wordt. By de overneming van bedrijven is de oude eigenaar verplicht, mede. te werken, dat de in schrijving bij het centraal distributiekantoor moet worden aangevraagd door bemiddeling van het Rijksbureau. Ter vermijding van misverstand vestigt de directeur van bovengenoemd Rijksbureau er de aandacht op, dat wanneer een ondernemer zijn bedrijf heeft verkocht en derhalve diens code- numimer ten name van den nieuwen eigenaar is overgeschreven, opnieuw een zaak wil ope nen, deze als een nieuwe vestiging zal worden beschouwd, waarvoor dus toestemming moet worden gevraagd. Uiteraard zal deze toestem ming onder de huidige omstandigheden slechts in zeer bijzondere gevallen kunnen worden ver leend. Concertgebouw: 7 uur H O.V.-concert. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia 8 uur; bestuur trbeid Adelt, 8 uur; afdracht Grafische Bond. Concertgebouw: 7 uur H.O.V.-concert. Stads-Bibliotheek en Leeszaal: Tentoonstel- 'ng van boeken, 25 uur en 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Kunsthandel de Bois, Kruisweg, expositie van 10—4 uur. Rembrandt: Gier Wally, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: Bommen op Sjanghai, 2.30, .30 en 8.45 uur. Luxor: De hemel op aarde, 2.30, 6.30 en 8.45. Frans Hals: De geheime zender L.B. 17, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: Wie is de dader?, 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Proza 8 uur; L. T. B. groep kweekers, 2 uur. Stadsschouwburg: „Lastige mannen" 7% uur. (Nederlandsch Tooneel). Brinkmann (Groote Markt)Middenstands centrale, onderwerp „Loonbelasting", 7uur. Rembrandt: Gier Wally, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: Bommen op Sjanghai, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: De hemel op aarde, 2.30, 6.30 en 8.45. Frans Hals: De geheime zender L. B. 17, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: Wie is de adder?, 7.30 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken lullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grij seels en v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. TOKIO, 28 Jan. (Domei). In de plenaire ver gadering van de begrootingscommissie van net Huis van Afgevaardigde heeft de Eerste Minis ter, Konoje, gisteren uitdrukking gegeven aan grimmige vastberadenheid om de wapens in handen te houden, toen Mijake, vroeger lid va.n de thans opgeheven partij der sociale massa een aanval deed op de regeering wegens, naar hij zeide, de veelvuldige kabinetswisselingen. Mijake zeide, dat de Chineesche zaak uitge broken was in 1937 onder het eerste kabinet van Konoje, Prins Konoje trad echter af zonder overtuigende redenen te geven, terwyl dé Chi neesche zaak niet geregeld was. „Het wekt slechts misverstand onder de natie wanneer een kabinet dat nationale populariteit geniet en gesteund wordt door het parlement, Ineen zou storten. Na het aftreden van het eerste kabinet van Konoje hebben alle volgende kabinetten slechts een kort leven gehad, sommige traden af na vier maanden, andere na acht maan den,, waardoor een voortdurende politieke in stabiliteit bestond", aldus Mijake. Verwijzende naar den Chineesch-Japanschen oorlog van 1984 tot 1895 en naar den Russisch-Japanschec oorlog van 19041905, tijdens welke oorlogen er geen kabinetswijzigingen voorkwamen, maakte de interpellator melding van het in om loop zijnde gerucht, volgens hetwelk prins Ko-, noje mogelijk uit de regeering zou treden. Hij voegde hieraan toe: „Ik zeg niet, dat prins Konoje alleen verantwoordelijk is voor de re- gegling van de Chineesche zaak maar hij is een van degenen, die een zware verantwoorde lijkheid op zich moeten nemen voor de rege ling er van". Spr. verzocht Konoje zijn houding ten aan zien van de politieke stabiliteit op te helderen. In zijn antwoord op de interpellatie ver klaarde Konoje: „Gelijk de spreker heeft gezegd, is de Chineesche zaak uitgebroken onder het eerste kabinet-Konoje, en be vindt zij zich thans in het vijfde jaar. En toch is er geen straal van hoop op een re geling. De strijdende diensten echter zijn niet verantwoordelijk hiervoor, noch is iemand anders verantwoordelijk. Ik alleen draag daarvoor de verantwoordelijkheid. Ik ben mij bewust van mijn verantwoordelijk heid met een gevoel van schroom jegens troon en natie wegens het enorme bedrag aan staatsfndosen, dat is uitgegeven en we gens de honderdduizend officieren en man schappen, die tijdens den strijd ia China zijn gesneuveld. Terwijl een regeling van de Chineesche aangelegenheid nog in een ver re toekomst lig, is de toesand nog ernsti ger geworden. Ik ben diep getroffen door de keizerlijke bezorgdheid te dien aanzien. Ik schaam mij over mijn beperkte bekwaam heden, vooral daar de keizer van den aan vang af zoo bezorgd fs geweest over de Chineesche aangelegenheden. Zoo lang het den keizer behaagt vertrouwen te stellen in mijn nederige persoon, ben ik grimmig vastbesloten het land door de moeilijke pe riode heen te halen door alles te geven in dienst van het openbaar." De wiorden van Konoje betreffende zijn grimmige vastberadenheid werden met ap plaus aangehoord. IJMTJIDEN, 28 Jan Visch. Schar 31.0041, M- Schar 811.50, Bot 90.00—100, per 50 kg. Spie" ring 7080 cent. BESOMMING LOGGERS K.W.: 91 83.—. 97 141.—, 103 232.—, 60 74.-—. 104 245.—, 40 245—, 49 144—, 163 218—, 43 176.—, 59 96.—, 178 142.—, IJm. 201 203.—, Ut°- 204 222.—. KOTTERS KW. 77 104.—, KW. 10 99.—, KW. 92 109— Bx>. 108 151.—, HD. 125 159.— XJm. 214 222— IJm. 210 153.—. in Zoetwatervisch: Snoekbaars 2.00, Snoek l-1" Biel 64 cent, Voorn 49 cent, Karper 85 cent, SP1® ring 45 cent, alles per kg. 20 ook ln bet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2