m Oude batterijen leveren nieuwe Verstopping regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeerlabletten UI Belgische wielrenners toch in één bond DINSDAG 28 JANUARI 1941 PAUL HUF'S VIJFTIGSTE VERJAARDAG Een kwarteeuw tooneelspeler en voordrachtkunstenaar URK BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST Kerkelijk leven Pastoor J. v. d. Muysenbergh BENOEMINGEN DE VIERDAAGSGHE TE ANTWERPEN mmm Ons land mist een klassiek répertoire Raadhuis wordt verbouwd en uitgebreid VEEBOEKJE ONJUIST INGEVULD Overtredingen rond een fraudu leuze slachting Academische examens Bescherm U bijtijds door 'fianflmrin-pas tiufs Plechtige uitvaart en begrafenis In het Aartsbisdom Mère Marie Berchmans f Rijksminister dr. Goebbels ontving in zijn departement te Berlijn de Nederlandsche kunstenaars en journalistendie een reis door Duitschland maken. (Foto Scherl) WIELRENNEN Geen splitsing tusschen Vlamingen en Walen Achttien koppels aan den start Ontsmetting van spinaziezaad Ter voorkoming van valschen meeldauw of „wolf" Zal de vrijwillige 4 pCt. Staats- leening slagen? WIJ LUISTEREN NAAR. Woensdag 29 Januari Belangrijke uitvinding van twee Hagenaars Zinkbesparing Uitkomst voor slecht- hoorenden Het Westlandsche stookseizoen En de steenkolen-voorziening r - Tooneeljubilea plegen niet tot de zeldzaam heden te Dehooren. Maar als Paul Huf 50 jaar wordt en dan tevens het feit herdenkt, dat hij gedurende 25 jaar als tooneellist en voordracht kunstenaar is opgtreden, dan achten wij een dubbele aanleiding tot herdenken aanwezig. De circulaire, die dezer dagen van Laren, Huf's residentie, is uitgegeven, zegt zeker niet te veel: dat vrienden en bewonderaars van de zen bekenden tooneelspeler en voordrachtkun stenaar gaarne de gelegenheid zullen aangrij pen „om hem eens openlijk hun erkentelijk heid te betuigen voor het vele schoone en be langrijke, dat hfj hun te genieten heeft ge geven." In zijn artistieke woning met een biblio theek vol literatuur van drama en tooneel, over kunst en vol van poëzie, hebben wij met Paul Huf van gedachten gewisseld over de kwart eeuw, die nu voor hem wordt afgesloten en waarin het tooneel in ons land grooter aan dacht van de massa heeft getrokken. Vijf en twintig jaar geleden wij herinner den Paul Huf er aan is ook de Katholieke dagbladpers meer aandacht aan het vaderiand- sche tooneel gaan wijden. Zij wierp zich toen op met aanvankelijk moreel-critische, later ook artistieke voorlichting. En gelukkig zijn wij nu reeds zoover gevorderd, dat wel de meeste theaterbezoekrs die beoordeeling zijn gaan beschouwen als een verplichting,, welke hun blad heeft na te komen Intusschen heeft Paul Hilf in oude jubileum uitgaven teruggevonden, dat „De Tijd" de eer ste Katholieke krant was, die een. tooneelre- censent naar den schouwburg zond. Het was onze collega J. P. Kenens. Hoe heb je, als uitvoerend kunstenaar, ge staan tegenover de perscritiek? was onze vraag En Huf citeerde het oude gezegde: la critique, c'est un monsieur! Waarbij hij het slechts jam mer vond, dat het publiek zich te veel stoort aan het oordeel van den enkeling. Bijvoorbeeld? Wel; de critiek op een stuk als St. Joanne destijds was zooal niet vernietigend, dan toch fn elk geval niet geanimeerd. Maar dat stuk moest worden doorgespeeld, omdat er geen an der op stapel stond. En nu was het aan dit feit te danken, dat het bezoekend publiek, in tegenstelling met de pers-critiek. de opvoerin gen voortreffelijk ging vinden: na enkele leege zalen, ontstond plotseling een run, zoodat wel honderd opvoeringen noodig waren. Iets derge lijks was het geval met „De dienstknecht in huis' en „Het Chineesche Landhuis"; naast „Boefje' bereikten deze stukken wel het hoogste aantal vertooningen. Duidelijker kon volgens Huf niet worden aangetoond, dat alleen de critiek, uit het op recht gemoed voortgekomen, graadmeter is. Wy konden daarin niet volledig instemmen, natuurlyk. Paul Huf had ook eigen ervaring in een re cent geval. Voor honderd procent overtuigd van de gewetensvolle beoordeeling, die de groote pers over zijn voordrachten „Ons Volk" in het Amsterdamsche Concertgebouw had gegeven, heeft toch het publiek geen notitie genomen van den inhoud der strenge critieken, zoodat de voordracht drie maal moest worden her haald en steeds voot een enthousiast gestemd auditorium. Wij vonden toch ,dat de toneelbezoeker met een niet-gefundeerd oordeel zich menigmaal Wijzer waant dan den recensent met al diens ervaring en inzicht. Herinnerend aan enkele nieuwe ^tukken, die r*u het tconeel-repertoire in ons land zuller. verrijken, meenden wij desondanks te moeten Wijzen op het manco, dat wij vooral in deze oorlogsche dagen met hun uitsluiting van nieu wen import, ondervinden. Kijk maar eens, wat de beroepsgezelschappen thans brengen, zoo lokten wij Paul Huf in een bepaalde richting. En hij ging daar grif op in. Het is te betreuren, aldus onze gastheer, dat het in Nederland blijkbaar niet mogelijk was voor de belangrijkste gezelschappen, door de ja ren heen 'n klassiek repertoir op te bouwen. In andere landen werd regelmatig, zij het niet in serie, teruggegrepen op Shakespeare Mo lière en op andere vaderlandsche klassieken Als in ons land eens 'n klassiek stuk wordt op gevoerd, moet dat, wat men noemt, worden „uit- gemelkt" en als het dan zijn maximaal aantal opvoeringen heeft bereikt, dan is het voor vele Volgende seizoenen.... uitgekeken. Dan zal geen tooneeldireeteur het wagen er opnieuw mee te komen Maar Verkade en Royaards dan in hun dagen? Ja, die kwamen gaarne terug met Hamlet en Macbeth, met „Driekoningavond" en met „Naar het U lijkt". En vergeet vooral niet de jaarlijksche herhaling van Vondels „Gys- breght"! Het behoort volgens Huf tot den op- Voedingsplicht van ouders, hun kinderen deze stukken te laten zien. Wij knoopten hierbij aan het tooneel voor Scholieren, dat evenmin kan teruggrijpen op «en standaard-repertoire. Paul Huf vond, dat het instituut jeugdvoor stellingen niet vólkomen effect zal softeeren, Zoolang er een zeer tijdelijke belangstelling be staat voor een slechts tijdelijk in de belang stelling staand toor.eelstuk. Maar dan kwam hij terug op den klassieken Voorraad, waarin het tooneel jaarlijks zou moe ten kunnen grijpen. De diepere oorzaak van het tekort ligt volgens hem in het fatale, dat Wij in ons land geen eigen klassiek, tegelyx Speelbaar repertoir bezitten. En dan kwam de Vondel-vriend naar voren Vondel, dien Huf gaarne declameert. Ik Zou zegt Paul Huf niet durven beweren, dat Vondel niet speelbaar is; dat hebben ae jongste opvoeringen van „Petrus en Paulus' bewezen. En in Valkenburg vond dit stuk ge durende 'n geheel zomerseizoen een steeds bezet openlucht-theater. Maar.... Vondel en derge- lijke stukken eischen diepgaande kennis van bijbelsche of mythologische stof Die kennis De- Zaten onze voorouders wèl. Bijvoorbeeld: „Paia- hiedes" had interesse voor het publiek, omdat then kende de analogie in het groote conflict tusschen Maurits en v. Oldenbarr.eveldt. De hennis van deze beide conflicten zijn noodig Om het dramatisch gebeuren ook thans met eenzelfde belangstelling te kunnen volgen als hijvoorbeeld dat uit het tooneelstuk over de Rechtszaak Mary Doregan. Paul Huf noemde ons een ander voorbeeld. Bij Verkade speelden wij onder de voor treffelijke regie van Johan de Meester „Amphi- trion 38". Dat was een versie in badineerenden Zin op een reeds 37 maal eerder door klassieke tooneelschrijvers verwerkte stof. Deze opvoe ding, die een voortreffelijke pers had, kon ech ter het publiek niet boeien; men kende name- Hik niet de mythologie, waardoor geestige Paul Huf (Foto Archief V.K.P.) anachronisme aan de toeschouwers moest voor bij gaan. Sterker: toen de affiches voor dit Stux in Amsterdam waren aangeplakt, heb ik net zelf meegemaakt, dat iemand op de tram ver onderstelde, dat „Amphitrion 38" eennieuw merk stofzuiger was Dit alles wijst op een gemis aan klassieke op voeding in het algemeen, zegt Huf. Doch hier dreigden wij terug te komen op de jeugavoor- stellingen. Dat is echter een probleem op zich en daarheen konden wij ons moeilijk laten af leiden in een sober opgevat vraaggesprek met den jubilaris. Terugkomende op het punt van uitgang, zeide Paul Huf nog iets in antwoord op onze vraag, wat er gebeuren moet, nu het buitenland weinig of geen nieuwe speelstukken meer aflevert. Wat zou er niet een prachtige gelegenheid bestaan, deze situatie ten goede uit te buiten, door thans aan de eigen klassieken een fiksche beurt te geven. Dat zal volgens Huf echter niet kunnen, omdat tooneeldirecteuren alle energie en vindingrijkheid noodig hebben, om het kar retje rijdende te houden en geen ongelukken te veroorzaken. Deden zij anders, dan riskeer den zij op dit oogenblik teveel: De bodem is van-huis-uit niet vruchtbaar.... Moeten wy ten slotte nog herinneren aan Paul Huf's levensloop? Als zoon van een sigarettenfabrikant was bij eigenlijk bestemd voor den handel. Maar reeds op het gymnasium wenkte hem de kunst. Als autodidact vormde hij zich entrok de aan dacht. Hij kwam bij het tooneel en speelde er rollen van allerlei soort. Later, toen hij zich ook op de voordrachtskunst had toegelegd, speelde hij befaamde rollen: uit de „Gijsbrecht" kennen wij hem zelfs als de hoofdfiguur, als bisschop Gosewijn, broer Peter en als zegger van de reien. Maar in 1937, het Vondeljaar, brak hij zijn verbintenissen met het tooneel af, na furore te hebben gemaakt als de zondèrlinge dr. Cüt- terhouse. Zijn voordrachten eischten hem ge heel op; en zoo is het tot op dezen dag. Nu declameert hij „Ons volk" en hij neeft zijn dochter moeten te hulp roepen, om als Zijn se cretaresse talrijke aanvragen te regelen Op de planken hoopt hij echter nog eens terug te ko men. As, Maandag wordt' hij 50 jaar; maar reeds op Zondag 2 Februari kernen vele vrienden in de kunstzaal van Hamdorff te Laren bijeen. Daar zal Paul Huf worden gehuldigd fooi een comité, dat den heer G. F. Bakels te Laren als penningmeester heeft (met het gironummei 162151). Maar Huf zal dan ook zelf iets aan bieden en wel een kort programma, waarin hij onder andere declameert: „De drukkunst" van Vondel, met begeleidende muziek van en door Wouter Paap. Dan volgt het „Nieuw Neder- landsche lied", van prof. dr. A. van Duinkerken, zoo juist op muziek gezet door Martien Spaan derman; en verder „Die Wallfahrt nach Kevlaer" met muziek van Hubert Cuypers Daarna wordt de verjaardag „huiselijk" gevierd in het Casino en in Larenschen trant. Hetgeen wel iets belooft! A. v. O De plannen voor den verbouw en de uitbrei ding van het Raadhuis te Urk zijn thans ge reed. Reeds lang voldeed het oude raadhuis niet meer aan normaal te stellen eischen. Zoo ont brak een brandvrij archief. Mede met het oog op de krachtige doorvoe ring van de droogmaking van den N. O polder en den daardoor te verwachten bevolkingsaan was heeft thans de gemeenteraad zijn goed keuring gehecht aan de plannen van de archi tecten Van Wijk en Broos te Groningen. De woning van den gemeentearts, welke met het raadhuis één complex vormt zal hierdoor een behoorlijke wachtkamer rijker worden. Een en ander is in den typischen trant van het bestaande gehouden. Het onderzoek van de gemeentepolitie van Zoelen in verband met een frauduleuze slach ting, die. zooals reeds gemeld, geleid heeft tot het in beslag nemen van ongeveer 200 kg var- kensvleesch in een schuur bij de woning van J. S. te Tiel is thans ten einde. In totaal zijn vier personen aangehouden en niet minder dan zeven processen-verbaal opge maakt. Alle aangehoudenen hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Gebleken is. dat het varken afkomstig was van den landbouwer M. de K te Zoelen. Op diens bcerdery is het dier door genoemden J S. en zijn zoon N. A. S. geslacht. Dit slach ten geschiedde zender verdooving. Voorts is gebleken, dat het vleesch later door J. v. d. L. voor 10.met paard en wagen naar de woning van J. S. te Tiel overgebracht Is, waar het eind vorige week in beslag genomen werd. Tenslotte heeft het onderzoek nog aan het licht gebracht, dat M. de K. zich schuldig ge maakt heeft aan valschheid in geschrifte. Om de frauduleuze slachting niet te verraden, had hij het aantal varkens in het veeboekje lager ingevuld dan met de werkelijkheid overeen kwam. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. C. J. F. Bruyning en de heeren H. Veldman en A. L. E. Schaepkens van Rlempst. Onder groote belangstelling is Maandagmor gen het stoffelijk overschot van den zeereerw heer J. van den Muysenbergh, pastoor van oe St. Willibrordus-parochie te Teteringen (N.Br.), ten grave gedragen. Behalve een groot aantal parochianen waren bij de plechtige uitvaart aanwezig Mgr. P. R. A. Sweere, regent van het klein-semir.arie Ypelaer te Ginneken, talrijke kanunniken en andere geestelijken, vertegen woordigers van orden en congregaties, burge meester, wethouders en secretaris der gemeente Teteringen, rector en paters van het Missiehuis St. Franciscus Xaverius te Teteringen. De plechtige Requiemmis werd gecelebreerd door den hoogeerw. heer J. B. A. Batenburg, deken van Dongen, met assistentie van kape laan G. J. G. Bongenaar en kapelaan Adriaan- sen der parochie Driesprong resp. ais diaken en sub-diaken. De absoute werd verricht door deken Batenburg. Langs een haag van school kinderen werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof gedragen, terwijl de Harmonie treur muziek speelde. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft op verzoek van den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal der Carme- lieten eervol ontslag verleend aan den weleer waarden Pater A. Boxelaar (O. Carm.) als ka pelaan te Westervoort; heeft benoemd tot kapelaan te Westervoort den weleerwaarden heer A. G. Kroesen; heeft voorts op voordracht van den Hoogeer waarden Pater Provinciaal der Carmelieten be noemd tot kapelaan te Wolvega den weleer waarden Pater. W. J. Bruggeman (O. Carm.) en tot kapelaan te Dieren den Weleerwaarden Pater O. A. J. Olieslagers (O. Carm.). In het Ursulinenklooster „Jeruzalem" te Ven- ray overleed de Eerw. Zuster Marie Berchmans (mej. P. J- M. Giesinger). Zij was te Amsterdam geboren op 31 Augus tus 1866. Op 2 Juni 1880 trad zij in de orde der Zusters Ursulinen en legde op 2 Juli 1891 haar plechtige kloostergeloften af. .V-.. -:.Xv:v. 4-.'' Het was Zondag een belangrijke dag voor den Belgischen Wielerbond. De Antwerpsche afdee ling had immers eenigen tijd geleden een in grijpend voorstel ingediend, dat in het koii weergegeven neerkwam op splitsing van den Belgischen Wielerbond in twee zelfstandige al- deelingen: een Vlaamsche en een Waalsone. Toen bleek, dat dit radicale voorstel geen vol strekte meerderheid zou kunnen verkrijgen, werd een tegenvoorstel ingediend, dat men zou kunnen beschouwen als een compromis tusschen de beide partijen. Dit compromis beteekent ten slotte een belangrijke tegemoetkoming voor de Vlamingen. Natuurlyk zou de afdeeling Antwerpen He- ver haar radicale voorstel doorgevoerd hebben, doch nu dat practisch onmogelijk bleek, nam men genoegen met het compromis-voorstel, in houdende, dat in de Vlaamsche gebieden het Nederlandsch als voertaal zal worden gebezigd, waarbij zooveel mogelijk bij de aanstelling der functionarissen rekening zal worden gehouden met het feit, dat deze personen de Nederland - scihe taal beheerschen. Zondag viel in een buitengewone algemeene vergadering van den B. W.B. te Brussel de oe- slissing ten aanzien van deze voor den bono zeer belangrijke kwestie. Na langdurige karas- teristieke discussies verwierp de vergadering met groote meerderheid (700 stemmen voor en 1300 tegen) het voorstel van de afdeeiing Ant werpen. Hierna werden de gewijzigde statuten, waarin het compromis-voorstel was opgeno men, aan een korte bespreking onderwor pen en vervolgens met algemeene stemmen (afdeeling Antwerpen onthield zich) aan genomen. De statutenwijziging komt in hoofdlijnen op het volgende neer: artikel 1: de vereeniging voert den naam: Belgische jyieirijdec^3QH<i. 0e. booiftaetcl ls. gey^Mg4 te Brussel of althans in de omgeving van Brussel. In de provincie Antwerpen, Limburg, Oost- en West-Vlaanderen is de voertaal het Neder- landsch. In de provincies Luik, Luxemburg, na men en Henegouwen is de voertaal Fransch. In de provincie Brabant dient de tweetalig heid dermate ingericht, dat de briefwisseling geschiedt in de voertaal van het lid, de wieler baan of de aangesloten club. Op de algemeene vergaderingen, de bijeen komsten van den algemeenen raad, de zittin gen van de centrale comité's en van de Pro" vinciale afdeeling Brabant, worden de beide landstalen gesproken. Artikel 12 werd aldus gewijzigdindien in der. algemeenen raad en in de tusschencomité's de voorzitter Franschsprekend is, dan moet de on dervoorzitter het Nederlandsch beheerschen en omgekeerd. De secretarissen moeten bcias landstalen beheerschen. Aan het slot van deze vergadering werd ds volledige Nederlandsche tekst van de statuten voorgelezen, daar thans de beide landstalen wettelijk dienen te worden gebezigd. Vroeger gold de Fransche tekst als officieel. Het Neder landsch gold toen enkel als een vertaling. Op deze wijze hebben de Vlamingen hun rechts positie aanmerkelijk kunnen verbeteren. De voorzitter van den B.W.B. deelde ten slotte nog mede, dat streng toegezien zal worden, dat hervormingen van allen aard stipt zullen wor den nageleefd en dat de administratieve diensten betrekking diensten, betrekking heb bend op het bestuursbeleid van den bond, een grondige reorganisatie zullen ondergaan. Wij vernemen van de directie van het Sport paleis te Antwerpen, dat de lijst der deelne mers aan de Vierdaagsche te Antwerpen, welke zal worden gehouden op 22, 23, 24 en 25 Fe bruari a.s., thans officieel is gesloten. De volgende 18 koppels zullen aan dezen in teressanten strijd deelnemen: 1. Van Vliet—v. d. Voort (Nederland); 2. Wals—Pellenaers (Ne derland) 3. SchulteBoeijen (Nederland)4. Scherens—Bruneel; 5. Naeyev. Simaes; 6. 1 Kaersde Bruycker; 7. ThijssenAccou; 8. Cools Clautier; 9. v, d. Meerschaut—Debacker; 10. Michaux—v. d. Broeck; 11. Somers—Leysen; 12. van HouteRitserveld; 13. Wierinckx—Futzeys; 14. Sylveer en Romain Maes; 15. KintDefoordt; 16. van MierloCaluwe; 17. v. d. AckerDebie; 18] MSfiKChaert—Bracke. Valsche meeldauw bij spinazie, ook wel „wolf" genoemd, wordt veroorzaakt door de schimmel Peronospora effusa. Aan de onderzijde der bla1 deren treedt een grauwgrijs schimmelpluis op, de aangetaste plekken verbleeken. De ziekte komt vaak pleksgewys voor. Bij warm, vochtig weer kan de ziekte zich snel en sterk uitbrei den, zoodat groote schade wordt veroorzaakt. De schimmel kan met het zaad overgaanBy reeds enkele jaren door den Plantenziektenkun- digen Dienst genomen proeven is gebleken, dat het optreden der ziekte, zooal niet steeds ge heel, dan toch in belangrijke mate kan worder. voorkomen door het zaad te ontsmetten en wel door het gedurende 2 uur onder te dompelen in een oplossing van kopervitriool ter sterkte van 1 pet. Vastgesteld is echter, dat practisch even goede resultaten worden verkregen bij onder dompeling gedurende 2 uur in een oplossing ter sterkte van XA procent. Waar kiemkraöhitbeschadigir.g zelfs ook bij gebruik van de zwakkere oplossing, niet steeds is uitgesloten, moet aan laatstgenoemd sterkte de voorkeur gegeven worden. In de practyk zal gewoonlijk van de kiemkrachtbeschadiging niet veel bemerkt worden, daar doorgaans nog ai dik gezaaid wordt. Zy die gewoon zijn dun te zaaien, moeten er echter eenige rekening mede houden. Aangezien in de practijk meermalen het spi naziezaad wordt voorgeweekt, zijn door ons ook proeven genomen om na te gaan of wellicht de ontsmetting met voorkweeken kan gecombineerd worden. De verkregen resultaten geven aanlei ding tot het voorloopig advies om, indien men wenscht voor te weeken, het zaad eerst gedu rende 2 uur onfier te dompelen in een oplos sing van kopersulfaat ter sterkte van 54 pro cent, het daarna goed terug te drogen door het b.v. een paar dagen zeer dun uit te spreiden en het vervolgens gedurende 16 uur in gewoon wa ter te laten weeken. Hoewel de proeven omtrent de ontsmetting van spinaziezaad tegen „wolf" nog niet zyn beèindigd, meent de Plantenziektenkundige Dienst toch dat er thans reeds voldoende aan leiding toe is om tot het nemen van proeven op ruimere schaal te adviseeren. Voor mede- deeling van verkregen resultaten houdt de Plantenziektenkundige Dienst zich ben zeerste aanbevolen, Van bevoegde zijde wordt het volgende ver nomen: Blykens mededeelingen uit bankierskringen verloopt de inschrijving op de 4 pCt. Staatslee- ning 1941 tot dusver niet zoo bevredigend dat op een welslagen van deze leening kan worden ge rekend. Blijkbaar denken velen, dat anderen dan zij zelf voor het vereischte bedrag aan inschrijvin gen zuller zorg dragen. Er wordt op gewezen, dat deze houding niet anders dan nadeelig kan zijn voor de volteeke- ning van deze leening. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat bij mislukken dezer leening een gedwongen leening zal worden uitgegeven, tegen 2t4 pCt., met 40- jargen looptijd, zonder eenige belastingfaciliteit. Uiteraard zijn degenen, die op de vrijwillige leening inschrijven, tot het bedrag hunner in schrijving gevrijwaard voor een aanslag tot deel neming in die 2% pCt. leening. Degenen, die in gebreke blijven, zullen het dus aan zichzelf heb ben te wijten, wanneer door hun houding de 4 pCt. leening niet wordt volteekend en zy in de 2'A pCt. leening gedwongen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te voorkomen dient eenieder die vólgens de richtlijnen en maatstaven, in het prospectus vervat, voor inschrijving in aanmer king komt, alsnog zijn plicht te doen. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.308.45 Nieuws berichten ANP. 10.20 Esmeralda en solisten. 10.50—11.00 Gramofoonmuziek, 11.30 De clamatie. 12.00 VARA-Harmonie-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichteD ANP, 1.15 Schrammelkwartet en soliste. 1.35 Orgelspel, 2.00 Naai-^en knipcursus, 2 30 Zang en plano, 3.20 Gramofoonmuzlek. 3.30 Klarinet en piano, 4.00 Gramofoonmu zlek. 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor qe Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 De Ramblers. 6.45 Actueele reportage of gra- mofconmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Volkszang. 7.45 Es meralda, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8 15 Vroolijkvoordracht. 8.20 Esmeralda, 8 45 VARA-orkest en solist, 10 00 Nieuwsberich ten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek, 11.00 Moltc Cantabile en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek?. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Stichtsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 2.00 Gra- mofoonuziek. 2.35 Orgelconcert, 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5 15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.35 Zang inet orgelbegeleiding en gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek. 7.007.15 Brabantsch praatje ANP en sluiting. (Van onzen Haagschen redacteur) Van uw oude batterij maakt men In Ne derland eén nieuwe. Niet van minder capa citeit dan de nieuwe, maar met een ten minste even langen brandtyd. Dat ls de uitvinding van twee Hagenaars; in de la boratoria van batterijenfabrieken over de geheele wereld heeft men jarenlang gezocht naar hetgeen zij thans hebben gevonden. En zy vonden het met in verhouding uiterst bescheiden hulpmiddelen. Na maanden van experimenteeren zyn de heeren H. B. Beer en J. F. Hubeek er m ge slaagd, een methode te vinden, om uitgewerkt mangaan weer actief te krijgen. Zonder man gaan is geen battery mogelijk en de batterij is weer noodzakelijk om onze des avonds zoo or - onubeerlijke zaklantaarn te doen branden. Deze omstandigheid geeft de vinding actueele waarde. Het is immers, bij de enorme stijging in de batterijenproductie, van belang, dat de grondstoffen zoo intensief mogelijk worden ge bruikt, ook al omdat het niet is uitgesloten, dat de aanvoer van mangaan geen gelijken tred zal houden met de toeneming van het batterijen- verbruik. Maar ook afgezien van dit actueele tintje is zij belangrijk genoeg. De heer Beer heeft op chemisch gebied ree as eenige ontdekkingen gedaan en de galvano- techniek is het speciale terrein van den heer Hubeek Jr. „Maandenlang hebben wy samer. geëxperimenteerd," vertelden zij ons. „Dikwijls bestudeerden wij tot laat in den naent de uit werking van de monsters. In September van het vorige jaar mochten wy eindelijk resultaten boeken. Resultaten, waarmee wij tevreden kun nen zijn. Want niet alleen bleek het mogelys oude batterijen opnieuw te laden, het rende ment van de herladen battery lag gemiddeld iets hooger dan van de nieuwe." De Haagsche uitvinding, waarop octrooi is aangevraagd, heeft in vakkringen veel opzien gebaard. En niet alleen in Nederlandsche. Ei bestaat reeds contact met buitemandsche be langhebbenden. Uit dit alles blijkt wei, dat ae huidige publieke belangstelling voor de battery de waarde van de vinding alleen verhoogt, maar haar niet bepaalt. Ook indien des avonds de straten van onze steden weer zullen baden in het licht en wij onze zaklantaarn weer hebDen opgeborgen, blyft zij van beteekenis. Al was net alleen maar om de besparing, welke zij geelt. Een vinding op een bepaald terrein is dikwijls de oorzaak van tal van verbeterin gen op dat gebied. Zoo is het ook hier. De heeren Beer en Hubeek vertelden ons, dat zij by verdere proefnemingen een procédé hebben gevonden, om de zinken bekers, wel ke in de batterijen voorkomen, in belang rijke mate te versterken. Weer een grond stofbesparing dus! Sommige verbruikers van batterijen probee- ren zelf den levensduur van^hun batteryen te verlengen, zy boren gaatjes in de zink bekers en gieten water en salmiak in de openingen. Dan brandt hun lantaarn weer voor een poosje. Maar van herlading kan dan geen sprake meer zyn. Zelfs dan is de batterij nog niet geheel waar deloos Het zink van beschadigde of verteerde bekers kan worden omgezet in zink-chloride en zink-oxyde, beide moeilijk te verkrijgen pro ducten. De vinding is ook voor slechthoorenden van groot belang. Duizenden menschen zyn afhan- keiyk van hun gehoorapparaten. Voor een groot deel kwamen de batteryen, daarvoor benoodigd, uit Amerika. Het zou een groot gerief voor de betrokkenen zyn, indien deze batteryen hier te lande herladen konden worden. Ook op dit ge bied zijn de uitvinders bezig. Het regenereeren van deze batteryen vereischt echter een groote mate van nauwkeurigheid. Aan den oproep van den Economischen Voor lichtingsdienst, om oude batteryen in te leve ren, hebben talloozen gehoor gegeven. By du.- zenden stroomden de batterijen binren Zy worden, na met nieuwe energie geladen te zijn, onder den naam „Herla" weer in den handel gebracht. Vrijwel niets van de oude battery gaat by dit proces verloren. Zelfs de meeste kartonnen hulzen blyven onbeschadigd. De zinken bekers worden met groote omzichtigheid grondig ver sterkt, de „pojes", die het mangaan bevatten, gaan met honderden tegeiyk in het bad, om. na een uit den aard der zaak geheime behandeling, weer tot nieuwe en zelfs groote re activiteit te worden gebracht. De nieuwe battery, die uit de oude onderdeelen is opgebouwd, draagt den naam „Herla, geregenereerde batterij". Binnenkort begint het Westlandsche stooksei zoen. De kassen worden langzamerhand in gereed heid gebracht voor het nieuwe teeltseizoen, en dan zullen de honderden schoorsteenen in de zee van glas weer gaan rooken. Er zijn enkele vroege bedrijven, die reeds begonnen zijn met het sto ken. doch over een maand zal het aantal wel heel wat grooter zijn. Daarvoor zyn steenkolen noodig en menige kweeker heeft zich met zorg afgevraagd of die wel In voldoende hoeveelheid aanwezig zouden zijn. Bij onze informatie by den Westlandschen dienst van het Rykskolenbureau werd ons mede gedeeld, dat over het algemeen de bedrijven wel voldoende voorzien zyn en de tu'nbouw in dezen dus geen hinder zal ondervinden. De tuinders zullen zichzelf bovendien wel zoo veilig mogelijk stellen, door niet te beginnen met het stoken, wanneer zy geen voldoenden kolen- voorraad hebben. Weliswaar brengt de vorst by den aanvoer thans nog moeilijkheden, doch aangenomen mag worden, dat binnenkort 2/3 van de normaal ge bruikte hoeveelheid steenkolen op de bedryven aanwezig zal zijn. Intusschen heeft de Ned. Sierteelt- en de Ned. Groenten en Fruitcentrale een enquête by de kweekers ingesteld omtrent hun kolenvoorraden, teneinde een zoo groot mogelijke bedrijfszeker heid te krijgen. Prijs per doos 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten De wederopbouw zal voor het publiek bouwen ziet verrijzen op plekken, waar waren. Op deze foto ziet men een van de deropbouw. Het is de eerste herbouwde gemeente Hoogland bij Amersfoort en betrokken. De oude boerderij werd. zooals nield. Op denzelfden grond is nu de is ingericht en o.a. brandvrije stalzolders ons land aan den herbouw van boerderij Bureau Wederopbouw Boerderijen in A boerderijen is eerst beginnen te leven, wanneer het ge- enkele maanden geleden nog puinhoopen eerste zichtbare resultaten van den we- boerderij in ons land, welke staat in de eenige dagen geleden door Aen boer is zoovele andere, in de oorlogsdagen ver- nieuwe boerderij gebouwd, welke modern heeft. Naar men weet wordt overal in en krachtig gewerkt onder leiding van t mersfoort. De bouw van ongeveer ISO reeds aanbesteed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5