Het Opgewonden Volk Amerika verwacht Nomoera Matsoeoka vertrouwt nog op begrip der V.S. voor Japans positie BRAND f HOUT De Duitsche pers herdenkt 30 Januari Heden een rede van Hitier &riêp.' STAATSLEENING 1941 Vier uur luchtalarm in Londen Verduistering r De gebeurtenissen in Roemenië ƒ7000.- TERUGGEVONDEN De onderhandelingen met Indië Alle voetbalwedstrijden voor Zondag afgelast 3V2 CENT PER K.G. Het bombardement van Saloniki De hulp der Ver. Staten voor Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Verhandeling van obligaties tot de toewijzing verboden J Osjima over zijn taak als ambassadeur te Berlijn mm jp PJGCADILLY' Dorpentocht met onbekende bestemming voor Kachels, Haarden en Centr. Verwarming Acht jaar na de machts overname door Hitier DONDERDAG 30 JANUARI 1941 - AVONDBLAD ST. WILLIBRORDUS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Talrijke arrestaties van opstandelingen Twee torpedojagers zullen den ambassadeur van Honoloeloe af escorteeren 64STE JAARGANG No. 22826 Ook geen korfbalwedstrijden Ijsbanen van Hollands Noorder kwartier in orde gemaakt Transvaalstraat 5 - Haarlem - Telefoon 20549, na 7 uur 26998 Commissie van Buitenl. Zaken bespreekt de amendementen op Roosevelts wets ontwerp Cuba en de V. S De oorlog ter zee ALS IK DANSEN GA DAN NAAR DAVOKA HOTEL DES PAYS-BAS - UTRECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bescherm U bijtijds door 'jkmUmfn-PAinuts N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENSVERZ-MIJ CONFIDENTIA N.V. N.V ASSURANTIE-MIJ. PRUDENTIA ALLE ASSURANTIëN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ORANJE-MARMELADE Het hernieuwde en nader gepreci seerde standpunt van net Hoog waardig Nederlandsch Episcopaat ten aanzien van het liberalisme, het communisme, de soorten van socialisme, die in de Encycliek „Quadragesimo An no" veroordeeld zijn, en de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland heeft in zekere kringen heftige opwin ding veroorzaakt. Vooral het vroeger sociaal-democratische aroeidersblad „Het Volk", dat na de capitulatie in Mei j.l. als een oude politieke batterij nationa listisch geregenereerd werd, is in den vanouds bekenden scheldtoon tegen het Rome der Pausen en Bisschoppen ver vallen en gaat zich te buiten aan een journalistieke strijdmethode, die ons wat al te „Volksch" aandoet en 't spreek woord bevestigt, dat een vos wel zijn roode haren kan verliezen, maar niet zijn streken. Het mag overigens merk waardig heeten, dat een voorschrift van de Katholieke Kerkelijke Overheid in Nederland, uitsluitend voor katholieken gegeven, onder niet-katholieken zulk een opwinding veroorzaakt. Immers evenals de staat het recht heeft te be palen aan welke voorwaarden men moet voldoen om de voorrechten van het staatsburgerschap deelachtig te kunnen worden, heeft de Katholieke Kerk het recht te bepalen aan welke voorwaarden de katholieken hebben te voldoen om van de genademiddelen der Kerk gebruik te kunnen maken. Wie niet tot de Ka tholieke Kerk behoort of geen prijs stelt op de genademiddelen der Kerk. behoeft zich dus geenszins over desbetreffende kerkelijke voorschriften op te winden. De opwinding van het vroeger sociaal democratische arbeidersblad „Het Volk" zal dan ook wel verklaard moeten wor den uit de teleurgestelde verwachting, dat de Kerkelijke Overheid in Nederland onder de veranderde omstandigheden even vlot overstag zou gaan als ...Het Volk" zelf heeft gedaan. Er is geen bitterder verwijt dan zelfverwijt en geen grootere verontwaardiging dan die van dengene, die den moed en de kracht miste om principieel consequent te blijven, tegen hem, die dien moed en die kracht wèl blijkt te bezitten. Het lust ons niet in te gaan op de verdachtmakingen, looze beschul digingen en verwijten, welke het kronkel vaardige „Volk" aan de Katho lieke Kerk als aan de „Grootste Kapita listische instelling ter wereld" gelieft te adresseeren, doch wij volstaan met de vergelijking tusschen de verhoudingen en toestanden hier te lande en die in het Groot-Duitsche Rijk, welke „Het Volk" tracht uit te spelen, als volkomen valsch van de hand te wijzen. In het Groot- Duitsche Rijk heeft het nationaal-socia- lisme langs volkomen legalen weg de meerderheid des volks voor zich gewon nen en tenslotte het wettig gezag weten te veroveren, in ons land heeft de N.S.B. ondanks negen jaren van activiteit slechts 4 pCt. der Nederlandsche bevol king achter zich gekregen. In Duitsch- land voltrok zich de nationaal-socialis- tische revolutie in een volkomen zelf standigen en onafhankelij ken staat en wij leven hier sinds Mei 1940 in bezet gebied. Zooals het Duitsche Episcopaat de hoogste en eenig bevoegde Kerkelijke instantie is om kerkelijke voorschriften aan de Katholieken in Duitschland te geven, zoo is het Nederlandsche Episco paat de hoogste en eenig bevoegde ker kelijke instantie om kerkelijke voor schriften aan de Katholieken in de Nederlandsche Kerkprovincie te geven. Het Herderlijk Schrijven van het Neder landsch Episcopaat, waarvan de inhoud in „Het Volk" nagenoeg geheel wordt weergegeven, bepaalt zich dan ook uit sluitend tot het gebied dier Kerkprovin cie en de daar heerschende verhoudin gen, toestanden, stroomingen en ver schijnselen. Zoo wordt in bedoeld schrij ven dan ook slechts gesproken van de Nationaal-Socialistische Beweging en niet van het Nationaal-Socialisme in het algemeen. Tot welk peil „Het Volk" in zijn op gewondenheid afdaalt, moge blijken uit het volgende citaat, dat niet veel minder dan een aansporing tot kerk vervolging en priestermoord inhoudt: „Het zou immers mogelijk kunnen zijn, dat men (bedoeld wordt de Kerkelijke Overheid of de Katholieke Kerk. Red.) toch nog zijn vrede met het nationaal- socialisme zou willen sluiten, om oppor tunistische redenen, en daarom mag de weg niet volledig afgesloten zijn. Wan neer dit oogenblik zal komen, weet nie mand in Duitschland verdwenen de bezwaren tegen de nationaal-socialisti- sche leer, toen in Weenen de priesters uit de vensters van het bisschoppelijk paleis geworpen werden. Misschien dat hier te lande een ander tijdstip gekozen wordt maar in ieder geval de deur staat nog open." Wij herinneren ons niet, dat het oude „Volk" indertijd gejuicht heeft „toen in Weenen de priesters uit de vensters van het bisschoppelijk paleis geworpen wer den", maar wij kunnen net nieuwe „Volk" van thans de verzekering geven, dat alle oprechte en trouwe Katholieken van Nederland vast aaneengesloten ach ter hun zieleherders staan. In aansluiting aan haar mededeeling va» 25 Januari j.l. deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel mede, in opdracht van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën, dat de handel in en het overdragen van obligaties der 4 pCt. Staatsleening 1941 verboden blijft totdat de officieele toewijzing bekend zal zijn. (In het communiqué van 25 Januari werd medegedeeld, dat de handel in stortingsbewijzen en obligaties der nieuwe leening verboden was tot 30 Januari. Red.). BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) De Engel- sche berichtendienst heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag bekend ge maakt, dat het luchtalarm in Londen Woensdagavond vier uur heeft geduurd. De Britsche berichtendienst heeft verder be kend gemaakt, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht aanvallen heeft onder nomen op Londen en de naburige graafschap pen. Bij deze aanvallen, die begonnen voor het invallen der duisternis, zijn wederom orand- en brisantbommen neergeworpen. Een aantal gebouwen is vernield, andere zijn beschadigd. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: Formaties van het Duitsche luchtwapen zijn in den loop van Woensdagavond in verscheidene golven ge start voor aanvallen op voor den oorlog be langrijke doelen in Zuidoost Engeland. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen. Zonsondergang 30 Jan. 18.22 Zonsopgang 31 Jan. 9.24 Maanopkomst 10.26 ondergang 22.08 BOEKAREST, 30 Jan. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat van de deelnemers aan en de aanstichters tot den opstand in Boe karest 106 en fn de provincie 392 man zijn ge arresteerd. Tot dusverre is niet officieel bekend gemaakt wie de gearresteerden zijn. Alleen de naam van den vroegeren prefect van politie van Boekarest, Zavoiannoe, is genoemd. Voorts wordt er in een officieele mededeeling op ge wezen, dat geruchten over mishandeling of slechte behandeling van de gearresteerden kwaadwillige verzinsels zijn. De leider van den staat heeft strenge opdracht gegeven de ge arresteerden menschelijk te behandelen. Op dat ieder burger zich hiervan zal kunnen over tuigen, is de toegang tot de gevangenis der po- litieprefectuur veroorloofd. In deze gevangenis zijn de gearresteerden opgesloten. HONOLOLOE, 30 Jan. (Domei). Admiraal James O. Richardson, de opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot, heeft medegedeeld, dat twee Amerikaansche torpedojagers het Ja- pansche mailschip Kamakoera Maroe, aan boord waarvan zich de Japansche ambassadeur admiraal Nomoera bevindt, buiten de haven zullen opwachten om het naar Honoloeloe te escorteeren. Voorts zal Nomoera door de Amerikaansche Kamer van Koophandel worden uitgenoodigd voor een noenmaal, terwijl de Japansche ge meente hem een avondmaaltijd zal aanbieden. De torpedojagers zullen de Kamakoera Maroe ook bij het vertrek escorteeren. Kapitein-luite nant ter zee Edwin Layton, die plaatsvervan gend marine-attaché aan de Amerikaansche ambassade te Tokio is geweest, wordt aan No moera als adjudant toegevoegd. In de buitenlandsche persconferentie te Tokio heeft de president van het inlichtingenbureau Noboeroemi Ito, op desbetreffende vragen ge antwoord, dat admiraal Richardson wellicht uit een gevoel van „wapenbroederschap" handelt. Ito weigerde verder commentaar te leveren om dat geen andere inlichtingen waren ontvangen, doch wel voegde hij er aan toe: „Ik weet niet of mij zooveel eer zou worden bewezen als ik tot ambassadeur in de Vereenig- de Staten was benoemd. Een 55-jarige sigarenfabrikant te Utrecht deed Woensdagmorgen bij de politie aldaar aangifte, dat uit zijn colbertjas, welke in de fabriek aan de Bergstraat hing, een por tefeuille met 7000.— was gestolen. Zijn vrouw vond de portefeuille ledig voor de woning en waarschuwde haar man, dat hij zijn portefeuille verloren had, doch deze zeide, de fabriek niet te hebben verlaten, zoodat er sprake moest zijn van diefstal. Met den fabrikant was alleen een 58-jarige knecht, die zorg droeg voor het stoken der ka chels, in de fabriek aanwezig geweest. Toen de knecht door de politie aan den tand werd ge voeld, ontkende hij ten stelligste, iets van de portefeuille en het geld af te weten. De politie liet hem naar huis gaan, doch twee rechercheurs volgden hem en spionneerden zijn doen en laten. Tegen het vallen van de duisternis werd hun wachten beloond, toen de knecht zich naar een schuurtje achter zijn woning in de Aardbei straat begaf en de 7000.—, die daar tusschen de planken verborgen bleken te zijn, te voor schijn haalde. Hij werd terstond ingerekend en bekende nu volledig, den diefstal te hebben gepleegd. De portefeuille had hij ledig voor de woning van den fabrikant neergelegd om te suggereeren, dat deze de portefeuille zou hebben verloren. De politie heeft den 58-jarigen kachelmaker in het Huis van Bewaring opgesloten. TOKIO, 30 Jan. (D.N.B.) „Ik heb de hoop nog niet geheel opgegeven, dat de Vereenigde Staten begrip zullen toonen jegens de positie van Japan", zoo heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Mat soeoka, in het parlement verklaard. Daarom heeft hij admiraal Nomoera als ambassadeur naar Washington gezonden, waar deze een moeilijke functie op zich neemt. No moera zal trachten er Roosevelt fcn Huil op te wijzen, dat tegenwoordig het lot van de mensch- heid op het spel staat en niet alleen het lot van Amerika en Japan. Tegelijkertijd echter moeten de Amerikanen weten, aldus Matsoeoka met nadruk, dat Japan absoluut vastbesloten is zijn nationale streven onder alle omstandig heden te verwezenlijken. Ten aanzien van het conflict met China deelde Matsoeoka mede, dat zoowel Tsjoengking als Engeland en de Vereenigde Staten moeten weten, dat Japan zijn totale kracht gebruiken zal om den strijd in China tot een einde te brengen. Bovendien moeten deze mogendheden begrijpen, dat een economische druk nooit de houding van Japan zou veranderen. Ten aanzien van Nederlandsch Indië merkte Matsoeoka op, dat hij de hoop op een vreed zame overeenstemming tusschen Japan en Nederlandsch Indië niet heeft opgegeven. Hij. Matsoeoka, zal integendeel „tot de laatste mi nuut voor de mislukking van de onderhande lingen streven naar een vreedzame oplossing- De nieuwe Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, heeft tegenover persver tegenwoordigers te Tokio verklaard: „Ik ga naar Berlijn om er toe bü te dragen de geheele kracht van het driemogendhe- denpact tot ontplooiing te brengen." Het Japansche volk moet zich steeds voor oogen houden, dat tegenwoordig de samenwer king tusschen Japan, Duitschland en Italië de belangrijkste taak is. Wanneer de vastbesloten heid van het Japansche volk zou verminderen, zou de Britsche en Amerikaansche propaganda nieuwe punten van houvast vinden. De ambas sadeur legde er den nadruk op, dat het van doorslaggevende beteekenis is, ook voor Japan, dat Duitschland den oorlog yrtnt. Japan moet in ieder opzicht hechte vastberadenheid aan den dag leggen om alle moeilijkheden te over winnen. Osjima wees er ten slotte op, dat hij als geschenk voor den Führer een boek mee naar Duitschland neemt over de Japansche grondwet en de staatspolitiek. TOKIO, 30 Jan. (D.N.B.) De beide Japan sche weermachtsministers hebben in het par lement overeenstemmende verklaringen afgelegd, inhoudende, dat het leger en de marine vast besloten zijn zich aan den kant van minister president Konoje te plaatsen om te zamen met hem het Chineesche conflict met succes tot een einde te brengen. De weermacht, zoo werd in deze verklaringen gezegd, draagt te zamen met prins Konoje de verantwoordelijkheid voor den totalen toestand. Daarom moet het Japansche volk in ieder opzicht een duidelijk begrip hebben van de beteekenis dezer verklaringen. uttMüa De pyramide in den Rijn. De steenhoopen aan den loswal te Arnhem zijn volko men geïsoleerd (Foto Pax-Ho'.land) Naar wij vernemen zijn alle wedstrijden voor de oompetitie van den Nederlandschen Voetbalbond, vastgesteld voor Zondag 2 Fe bruari a.s., afgelast. Naar wij van den competitieleider van den Nederlandschen Korfbalbond vernemen, zijn alle wedstrijden, vastgesteld voor Zondag 2 Fe bruari a.s„ afgelast. EN HAAG Hofstr. lutck-I.angf.rot'ui Het mooiste zitje Pr. Keuken, iiezellipe sfeer De Ijsbond Hollands Noorderkwartier deelt mede, dat de banen voor de IJsclubs in orde worden gemaakt en dat reeds verschillende dor pen te bereiken zijn. Zoo is de tocht over Zun- aerdorp naar Broek-in-Waterland en Monniken aam berijdbaar Van Monnikendam is buitenom een mooie tocht naar Volendam te maken ook Oos zaan en de lip zijn evenals Ilpendam per schaats te bereiken. Naar Edam en Hoorn -orden de banen gereed gemaakt. Zondag a.s. organiseert de Ijsbond Holland.' Noorderkwartier een grooten dorpentocht met onbekende bestemming langs nieuwe routes. De startplaatsen zijn Purmerend (hoofdstart). Monnikendam, Zaandam en Hoorn. De lengten der routes varleeren van 50 tot 100 kilometer Nadere bijzonderheden worden spoedig bekend gemaakt. Wat het ijs ten zuiden van Amsterdam be treft, kan worden medegedeeld, dat men moet oppassen voor wakken. BELGRADO, 30 Jan. (D.N.B.) Over het bom bardement van Saloniki van j.l. Dinsdag meldt het Joego-Slavische blad Politika, dat 't lucht alarm twaalf uur geduurd heeft. Het Grieksche afweergeschut heeft den geheelen tijd hevig ge vuurd doch geen enkel Italiaansch vliegtuig neergehaald. Ook stegen Grieksche jagers op, doch zij konden niet beletten, dat de Italianen ongehinderd ontkwamen. De geworpen bommen waren meerendeels van groot kaliber. In de Joego-Slavische vrijhaven-zone is geen schade aangericht. Ook is geen enkele Joego slaaf gedeerd. Na dit nieuwe hevige bombarde ment heeft een groot deel der bevolking beslo ten, de stad te verlaten en verder het land in te trekken. Naar aanleiding van bet Heit, dat acht jaar geleden de macht door het nationaal- socialisme werd overgenomen, publiceeren de Duitsche bladen uitvoerige artikelen, waarin zij terugzien op de opkomst van het Duitsche rijk, die in hoofdzaak aan het na tionaal-socialistische initiatief te danken is. De bladen schrijven, dat de groei der nationaal- socialistische partij tot draagster van den nieu wen Duitschen staat en de volksgedachte voor een groot deel van het buitenland even verras send snel is gekomen als de historische resul taten, die het nationaal-socialistische bewind in acht jaar heeft behaald. De herdenkingsdag is dit jaar van bijzondere beteekenis, aldus de bladen, omdat hij valt in een reusachtigen oor log tusschen twee werelden. Sommige bladen geven speciale bijvoegsels en publiceeren bijdragen van vooraanstaande per sonen. De pers legt er den nadruk op, dat deze dag voor het Duitsche volk aanleiding is, zich zijn gelofte van trouw aan den Führer en de Groot-Duitsche gedachte te herinneren en in versterkte mate alle kracht aan te wenden voor de eindoverwinning van Duitschland en het verbonden Italië. Alfred Rosenberg wijst er in een hoofdartikel in den Völkischer Beobachter in het tijzonder op, dat thans ook bij de tegenstanders van Duitschland een geestelijk omwenteling valt waar te nemen, die door de komende geschied schrijving waarschijnlijk beslissend genoemd zal worden. Rosenberg herinnert aan de rede voeringen van verschillende Engelsche poli tici met hun maatschappelijke beloften voor de toekomst en verklaart, dat het volkomen on juist zou zijn te gelooven, dat b.v. Greenwood en Attlee ook maar eenigszins nationaal-socia- Iistisch denken, d.wz. door werkelijke sociale gerechtigheid bezield zijn. Wel' kan men in deze Engelsche uitlatingen den buitenkant van een diepgaande revolution- naire gisting zien. Deze Engelschen weten blijkbaar geen ander middel meer, dan dat zü, met het oog op de onmogelijkheid van verdedi ging van een onhoudbaren toestand, hun toe vlucht nemen tot het schilderen van maat schappelijke toekomstmogelijkheden. De leider van den rijksbond der Duitsche pers, Wilhelm Weiss, houdt zich in hetzelfde blad bezig met de beweringen der Engeisch-Ameri- kaansche propaganda over de zoogenaamde ver overingszucht der agressieve spiimogendheden. Dat de Duitsche legers nu tot ver in vreem de landen staan aldus Weiss, is alleen het gevolg van de militaire nederlaag onzer vijan den, die wel een oorlog kondn ontketenen, welken Duitschland nooit gewild heeft, maar niet in staat waren, mét succes uitvoering te geven aan hun vernietigingsplannen tegenover Duitschland. Degenen, die nu tegen het nationaal-socialisme van leer trekken met dezelfde phrasen, die ook tegen het keizerlijke „militarisme" gebruikt werden, hebben van den werkeljjken geest van het nationaal-socialistische Duitsche volk niets begrepen. Zij weten niets van de organisatie van het Duitsche volk in den nationaal-socia- listischen staat. Zü weten in het geheel niet. dat juist de partij de voorwaarden heeft ge schapen voor een werkelijke volksheerschappij, waarmede zich geen democratie ter wereld kan meten. BERLÏJN, 30 Jan. (D. N. B-). Heden, op den dag der nationale verheffing, zal Hitier een rede uit spreken voor het Duitsche volk. De redevoering wordt om 16 uur 30 over alle Duitsche zenders uitgezon den. Om 20 uur 20, na de nieuwsbe richten, wordt de uitzending her haald. WASHINGTON, 30 Jan. (D.N.B.) De oommissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft gisteren in een geheime zitting de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp op steun- verleening aan Engeland besproken. Volgens de Associated Press zün de volgende voorstellen aangenomen: Beperking van de wet tot 36 Juni 1943, voorafgaande raadpleging van de chefs van leger en vloot alvorens militair nitrnstings- materiaal wordt afgestaan, periodieke rap porten aan het Congres over het uitleenen van materiaal. Het vierde democratische voorstel, n.l. een verbod van gebruik van Amerikaansche oorlogsschepen voor con- vooidoeleinden, wordt nog besproken. De voorzitter der commissie, Bloom, heeft verklaard, dat behalve de aangenomen amen dementen vüftien andere waren ter tafel ge bracht. Deze werden echter verworpen, o.m. het republikeinsche voorstel om het afstaan van Amerikaansche oorlogsschepen aan een vreem de mogendheid zonder toestemming van het congres te verbieden. In Amerikaansche Congreskringen vindt men het bijzonder opmerkelijk, daj de commissie vermeden heeft de in het ontwerp opgenomen passage betreffende de havenrechten voor En gelsche oorlogsschepen te wüzigen. Men is in Congreskringen van meening, dat bü de desbe treffende besluiten van de commissie vooral rekening is gehouden met de verklaringen, die de minister van Oorlog, Stimson, heeft afge legd voor de Senaatscommissie. Zooals men weet, had Stimson er op gewezen, dat een vér strekkende vrijheid van onderkomen en repa raties voor Engelsche oorlogsschepen in Ame rikaansche havens een belangrijk punt is in ce wet op de ondersteuning van Engeland, omdat daarmede voor de Vereenigde Staten de moge lijkheid bestaat in geval van nood de resten van de Britsche vloot in veiligheid te brengen. De Senaat heeft gisteren definitief goedkeu ring gehechf aan een crediet van 909 millioen dollar voor den bouw van 400 Kleine oorlogs schepen en voor uitbreiding van de werf instal laties. De voorzitter van de vlootconHnassie, Vinson, heeft bü t Huis van Afgevaardigden een wets voorstel ingediend, dat ten doel heeft stakingen bü den bouw van de Amerikaansche vloot te verhinderen. Het ontwerp eischt, dat stadingen bü vloot-bouwwerkzaamheden onwettig worden verklaard. Voorts zou het volgens dit ontwerp aan werven zün verboden personen in dienst te nemen, die voorstander zün van een geweld dadige omverwerping van de regeenng. Uit Havana meldt het DJN.B.: De staats politie heeft bevel gegeven tot arrestatie van den advocaat Caizandilla, van wien wordt be weerd, dat hü president Roosevelt in een tele gram heeft verzocht Cuba te annexeeren. Tege lijk met de verzending van dit telegram had de Amerikaansche senator Smathers indertijd voorgesteld, dat Cuba lid zou worden van de Ver. Staten. NEW YORK, 30 Jan. (DUB.). Het New- Yorksche Marineregister meldt, dat het Brit sche vrachtschip Shekatika, groot 5.458 ton, in de nabijheid van de Iersche kust is getorpe deerd en gezonken. Het BHtsche koelschip Beacon Grange, groot 10.119 tens, dat een lading vleesch aan boord had, is volgens berichten van Amerikaansche agentschappen getroffen door twee zware bommen, die brand op den achter steven deden ontstaan. De bemanning moest het schip op de Engelsche kust op het strand zetten. UK. AMUSEMENTVEH wordt ook Uw parool Al bent U slechts een? b(j „DAVOKA" geweest, dan weet U nu reeds dat men zich bij ons steeds amuseert. Secr. BROUWERSVAART 58, Haarlem Wij brengen binnenkort WILLIE LEWIS and his famous negro-orchestre VERGADERZALEN, LOUNGE EN BAR m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1