Onverbiddelijke strijd tegen Engeland en bondgenooten 1941 jaar van nieuwe ordening in Europa v r Identiteitsbewijs blijft tot 1 October geldig Extra-wmteruitkeering aan gesteunden Verduistering Spoedig wapenstilstand in Indo-China? De uitvaart van Csaky Verkoop van Engelsch bezit in de V.S. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Führer spreekt in het Sportpaleis AANVULLENDE BEGROOTING TE TOKIO GOEDGEKEURD Lawines in Fransche Alpen BRITSGH ESKADER TE GIBRALTAR VRIJDAG 31 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22828 Engeland sociaal achterlijk De nationaal-socialistische beweging Spoedig zal een eerste termijn worden verstrekt IERSCHE CENSUUR OP PERSBERICHTEN Minister Tojo over zwakte in bewind van Tsjoengking „Pravda" over kracht der Russische weermacht KONING MICHAëL SEINT AAN ANTONESCOE Grediet voor Bulgaarsche defensie gevraagd J' Bevredigend verloop der onderhandelingen PéTAIN BENOEMT EEN STUDIECOMMISSIE Tot opbouw der nieuwe „Ras- semblement National" Zeegevecht aan Fransche Kanaalkust Drie Britsche motor-torpedo booten vernietigd De Japansch-Russische visscherijregeling Romantiek Vele oorlogsbodems en twee groote transportschepen Amerikaansche begrooting te laag geacht Willkie eerder terug naar V.S. Amerika bespoedigt zijn bewapening BRITTEN VLOGEN WEER BOVEN DUITSCHLAND Vermogen der legionnairs onder toezicht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel $0 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) Ter gelegen heid van den achtsten verjaardag der natio- naal-socialistische revolutie is in het Sport paleis te Berlijn een massavergadering ge houden, in welker middelpunt een met groote spanning verbeide redevoering van den Füh rer en rijkskanselier stond. Rijksminister dr. Göbbels verwelkomde den Führer en herinnerde aan den gedenk- waardigen dag van acht jaar geleden, toen het geheele Duitsche volk Adolf Hitler trouw beloofde, wat de toekomst ook zal mogen brengen. In de afgeloopen acht jaren, aldus dr. Göbbels, heeft de Führer het Duitsche volk van overwinning tot overwinning, van triomf tot triomf gebracht. Onder het storm achtige gejubel van de geestdriftige menigte betrad daarop de Führer de sprekerstribune. In zijn redevoering gaf de Führer eerst een historisch overzicht van den tijd voor acht jaren. De eigenlijke oorzaak van den toen zoo ellen- digen toestand van Duitschland, zoo zeide hij o.a., is natuurlijk de Wereldoorlog geweest. Aan den Wereldoorlog echter heeft Duitschland geen schuld. Dat hebben Amerikaansche doctoren in opdracht van den tegenwoordigen president Roosevelt vastgesteld. De werkelijke oorzaken hingen daarmede sa men, dat Engeland zijn wereldheerschappij wilde handhaven. Gedurende 300 jaar, zoo vervolgde Hitler, is het Engelsche wereldrijk opgebouwd en slechts door geweld opgebouwd, door voortdu rende oorlogen. Daarbij was de democratie slechts een masker. Achter de democratie staat in wer kelijkheid de overheersching der volken in het algemeen en de kneveling der menschen in het bijzonder. Deze democratie kan het niet aandur ven haar volken er over te laten stemmen of zij nu vrijwillige leden van het wereldrijk zouden willen worden. Integendeel, Egyptische en Indi sche nationalisten verdwijnen bij duizenden in de gevangenissen. Concentratiekampen, zoo zeide Adolf Hitler, zijn niét in Duitschland uitgevon den, maar door de Engelschen. Zij hadden ge leerd om door dergelijke instellingen de rugge- graat van andere volken te breken en ze geneigd te maken het Britsche juk der democratie op zich te nemen. Een ander middel daartoe is het middel van de leugen en de phrase. Als spreekwoord wordt gezegd, dat wanneer de En- gelschman van God spreekt, hij katoen bedoelt. Dat is heden ten dage nog zoo. Zelden is de menschelijke huichelarij tot een dergelijk maxi mum gestegen als het bij de tegenwoordige En gelschen het geval is. In ieder geval is het resultaat van dezen 300 jaar langen en met bloed bevlekten weg, dat thans de paar Engel schen drie-vierde deel van de wereld beheer- schen, dat er 46 menschen op elke vijftig vier kante kilometer ruimte wonen. Het is van belang' dit te constateeren, omdat onbeschaamde demo cratische leugenaars beweerd hebben, dat de zgn. autoritaire staten de wereld wilden ver overen, terwijl in werkelijkheid onze oude vijan den de wereld veroveraars zijn. Dit Britsche wereldrijk heeft op den weg van zijn ontstaan slechts een grooten stroom van bloed en tranen achtergelaten. Ook thans wordt deze wereldoverheersching niet door de macht van een denkbeeld uitgevoerd, maar door de macht van het geweld en van kapitalistische of economische belangen. Wanneer men zich dit eigenaardige ontstaan van het Britsche wereld rijk voor oogen houdt wordt het proces zelf al leen begrijpelijk door het feit, dat het Europee- sche vasteland als gesloten economische factor tegenover deze ontwikkeling volkomen was uit geschakeld. Deze afzondering werd vooral ge kenmerkt door het uitschakelen van het Duit sche rijk. Driehonderd jaar lang is er van een Duitschland practisch geen sprake geweest. Ter wijl de Britten wel over God spraken, maar hun economische belangen in het oog hadden, heeft het Duitsche volk zijn godsdiensttwisten tot zulk een beteekenis verheven, dat het daarvoor eeuwenlang bloedige oorlogen gevoerd heeft. Naarmate het Duitsche volk zijn kracht inwen dig begon te verbruiken en daarmede practisch als machtsfactor naar buiten verdween, heeft Engeland zijn wereldrijk bijeen kunnen rooven. Maar niet Duitschland alleen is in deze drie eeuwen practisch van de concurrentie dezer aarde verre gebleven, hetzelfde heeft ook gegolden van Italië. Daar zijn het dezelf de verschijnselen geweest als in Duitsch land, hoewel minder van godsdienstigen aard en meer van staatkundigen aard en van dy nastie. Weer om andere redenen zijn andere groote volken in Oost-Azië er buiten geble ven. Zij waren eveneens sinds 400 jaar bezig met zich van de overige wereld af te zonde ren en, zonder te letten op het eigen levens gebied, waren zij ondergedompeld in hun vrijwillige teruggetrokkenheid. Zoo is er vooral in Europa een ordening van krachten ontstaan, die Engeland kenmerkte als het zgn. evenwicht der krachten, hetgeen in wer kelijkheid wilde zeggen een desorganisatie van het Europeesche vasteland ten gunste van het Britsche eilandenrijk. Daarom is het ook het doel van de Britsche politiek eeuwenlang geweest deze desorganisatie in stand te houden, natuur lijk niet met den naam van desorganisatie, maar met een veel mooieren naam. Men spreekt niet van de desorganisatie van het volk, maar men spreekt van het evenwicht der krachten, en dit zgn. evenwicht der krachten, d.w.z. de werkelijke inwendige onmacht van Europa heeft het zoo zeide de Führer Engeland mogelijk gemaakt om steeds weer van geval tot geval en al naar de behoeften den eenen staat tegen den anderen uit te spelen en daardoor de kracht van Europa steeds bij een inwendigen strijd te betrekken, om van zijn kant in volkomen rust te kunnen opdringen in gebieden van de wereld, waar be trekkelijk geen verzet geboden werd. En toch, wanneer wij thans nog van een wereldmacht Engeland of van Engeland als beheerscher der wereld spreken, dan is dat toch slechts een waanvoorstelling. Ondanks zijn verovering van de wereld is En geland in sociaal opzicht de achterlijkste staat, die er in Europa bestaat. Sociaal achterlijk, d.w.z, een staat, wiens geheele inrichting gericht is op de belangen van een betrekkelijk kleine en dunne bovenlaag en van de met deze bovenlaag verbonden Joodsche gemeenschap. De belangen van de groote massa spelen bij de inrichting van dezen staat in het geheel geen rol. Ook hier be helpt men zich met leuzen, men spreekt van vrijheid, men spreekt van democratie, men spreekt van prestaties van een liberaal stelsel en verstaat toch niets anders dan de stabilisatie van een bewind der goed gesitueerden, wien het mogelijk is dank zij hun kapitaal de pers in handen te krijgen en te dirigeeren en daarmede de openbare meening te vormen. Zoo is het mogelijk, vervolgde Adolf Hitler, dat in een staat, die over de grootste rijkdommen der aarde beschikt, wien reusachtige levens gebieden ter beschikking staan, millioenen men schen geen deel hebben aan deze zegeningen, maar armzaliger gehuisvest zijn dan de men schen in onze overbevolkte staten van Midden- Europa. Het land, dat voor enkele weinigen een paradijs is, is voor de massa in werkelijkheid slechts een voortdurende ellende, een ellende in de voeding, in de kleeding, vooral ook in de woning, een ellende in de zekerheid van het be staan en tenslotte een ellende in de geheele sociale wetgeving. En wanneer thans plotseling een Britsche vakbondsecretaris, die echter als oppositieman van staatswege betaald wordt, te voorschijn komt en zegt: „Engeland zal na dezen oorlog, na zijn overwinning moeten beginnen sociale vraagstukken aan te pakken en sociale problemen op te lossen, wij zullen ons ook om de groote massa moeten bekommeren" dan kan ik tot dezen secretaris slechts zeggen: „Dat is bij ons al lang gebeurd." Maar zoo naar buiten is de Britsche wereld heerschappij nog slechts een schijn. De wereld heeft nieuwe centra gekregen, nieuwe staten zijn ontstaan. De geheele Britsche wereldheerschappij berust nog op het denkbeeld steeds weer vreemde landen te kunnen krijgen om tegen het continent op te treden. Maar buiten dit Europeesche con tinent zijn groote staten ontstaan, die voor En geland volkomen onaantastbaar zijn. Engeland moet thans probeeren wereldstaten tegen elkaar uit te spelen om althans nog den schijn van een wereldmacht te kunnen handhaven. In Europa zelf is aan de desorganisatie van het continent reeds een einde gekomen, doordat de volken ontwaakt zijn. Op dit continent heeft het nieuwe rijk van het Duitsche volk zich gevormd en in het zuiden het nieuwe rijk van het Italiaansche volk. Daar zijn nieuwe elementen bijgekomen, die het „evenwicht der krachten" tot hersen schim maken. Het bestaat niet meer. De diepste oorzaak van den Wereldoorlog, zoo vervolgde de Führer, moet in het volgen de gezien worden: Sinds 1871, sinds den tijd dat de Duitsche stammen zich begonnen te organiseeren en zich met de nationale wedergeboorte van het Duitsche volk de staatkundige eenheid aankondigde, begon Engeland Duitschland met zijn haat te achtervolgen. Reeds in 1871 begonnen Engelsche dagbladen erop te wijzen dat deze nieuwe schepping voor Engeland schadelijker was dan het oude Frank rijk. Zoo kwam de tijd van 1871 tot 1914, waar in Engeland onverstoord tegen Duitschland tot den oorlog ophitste, en wel bij elke gelegenheid, totdat de oorlog eindelijk uitbrak. Ook bij deze gelegenheid, zoo zeide Adolf Hitler, heeft Enge land weer vreemde hulp gekregen. In al de 400 jaar der verovering van zijn wereldheerschappij heeft Engeland zich van vreemde hulp bediend. Eerst de strijd tegen Spanje met hulp van de Hollanders, dan de strijd tegen de Hollanders met de hulp van andere landen, waaronder ook van Frankrijk, dan de strijd tegen Frankrijk met de hulp van Europa en eindelijk de strijd tegen Duitschland met behulp van Europa en met behulp van de rest van de wereld, welke ter beschikking stond. De Wereldoorlog is uitslui tend het beoogde product van Britsche staats manskunst. Ondanks het feit, dat de heele we reld toen tégen Duitschland gemobiliseerd was, is Duitschland in feite niet overwonnen. Thans kan Duitschland dat rustig zeggen. Ik zou geen kritiek leveren op het verleden, als ik het niet beter gedaan had. Thans echter kan ik als een der histori sche mannen, die het beter gedaan hebben, ook het verleden beoordeelen en ik kan slechts zeggen: het resultaat van het jaar 1918 is uitsluitend het gevolg van een zelden voorkomende opeenhooping van persoonlijke onbekwaamheden in de leiding van ons volk. Een dergelijke opeenhooping, verklaarde de Führer, is in de geschiedenis nooit voorge komen en zal zich in de toekomst niet her halen. En desondanks hebben Duitschland en de Duit sche soldaat ruim vier jaar lang stand genou- den tegen den aanval van een vijandelijke we reld en het had nog langer stand gehouden, als niet de toen nog aanwezige lichtgeloovigheid van het Duitsche volk in de achtenswaardig heid van cle democratische wereld efi haar staatslieden er nog bijgekomen was. Wanneer de Engelschen thans meenen dat het voldoende is weer de oude piopagandaplaat van 1917 op te zetten, teneinde nieuwe resultaten te verkrijgen, dan hebben zij niets geleerd. Het Duitsche volk heeft sindsdien wel geleerd. Het heeft echter sindsdien ook niets vergeten. Wij willen daarbij niet kleinhartig zijn. De geschiedenis maakt herhaaldelijk melding van afzonderlijke woord breuken. Wat echter van 1918 tot 1921 is ge schied waren woordbreuken aan den loopenden band. Nog nooit is een volk zoo bedrogen ge worden als toen het Duitsche volk. Wat heeft enen ons volk niet allemaal beloofd om het ver volgens uit te plunderen en uit te persen. Men heeft zich van een buitenlandschen staatsman, een Amerikaan, bediend, en dat was wellicht de oorzaak dat het heele Duitsche volk erin ge- loopen is. Het is daardoor echter tevens im muun tegen al dergelijke pogingen in de toe komst. Het Duitsche volk heeft toen jaar na jaar ge legenheid gehad om over de betrouwbaarheid van democratische beloften en woorden en over Ter aanvulling en ter verduidelijking van hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betref fende het uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken ingevolge het Besluit persoonsbewijzen, kan nog worden medege deeld, dat het persoonsbewijs weliswaar op 1 Maart a.s. wordt ingevoerd, maar dat tot 1 October a.s. het identiteitsbewijs, waar mede men zich thans moet legitimeeren, gel dig blijft. Uiteraard houdt deze beslissing verband met het feit, dat het practisch on uitvoerbaar is alle persoonsbewijzen vóór 1 Maart uit te reiken. Om déze redenen dus is de geldigheidsduur der identiteitsbewijzen tot 1 October verlengd. Dan echter zal iedereen in het bezit van een persoonsbewijs moeten zijn. de betrouwbaarheid van democratische staats lieden na te denken, en door vergelijkingen met zichzelf te onderzoeken. Uit dien tijd is toen eindelijk de nationaal-socialistische beweging voortgesproten. Vervolgens besprak Hitier de oprichting van de nationaal-socialistische beweging, die de eer ste was welke toen de gedachte, die men fantas tisch noemde en waarom men lachte, tot werke lijkheid maakte, n.l. de vereeniging van het nationalisme met het socialisme. Italië is de tweede staat, waar dit proces als geslaagd beschouwd kan worden. In eenige de mocratieën probeert men den schijn te wekken, alsof men dezelfde vereeniging tot stand wilde brengen. Vervolgens stelde de Führer opnieuw vast, dat hij in 1933, onder'het presidentschap van den generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg, langs wettigen weg aan de macht gekomen is. Het nationaal-socialisme heeft in de democratie, met de democratie, de demo cratie overwonnen. Langs streng wettigen weg heeft het alle machtsmiddelen in han den gekregen. Ook thans, zoo verklaarde Hitier, sta ik nog hier op grond van het mandaat van het Duitsche volk, een man daat, dat uitgebreider is dan eenig democra tisch staatsman heden ten dage bezit. (Zie vervolg pag. 2) Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden ingevolge de Rijkssteunregeling zoo spoedig mogelijk een eerste termijn van een extra-winteruitkeering zal worden ver strekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan 40 pet. van de in een week te ontvangen netto steunuitkeering. De gemeentebesturen ontvangen spoedig schriftelijk inlichtingen hieromtrent. NEW-YORK, 30 Jan. (D.N.B.) De Iersche regeering heeft, volgens een bericht van United Press, een scherpe censuur ingesteld voor alle persberichten, die naar het buitenland gaan. Duitsche vliegers in Italië. Het eerste contact hij 't oponthoud aan een der stations (Foto Stapf) TOKIO, 30 Jan. (Domei). Het Hoogerhuis en het Lagerhuis hebben thans hun goed keuring aan de aanvullende bijzondere mili taire begrooting ten bedrage van een milli ard yen voor de maanden Februari en Maart gehecht. De minister van Oorlog, Tojo, heeft in ant woord op een desbetreffende interpellatie de vijf volgende zwakke punten opgesomd van het bewind van Tsjoengking: le. De economische en militaire afhankelijk heid van derde mogendheden. 2e. De onderschatting van de werkelijke macht van Japan. 3e. De gestadige afneming van de militaire macht. 4e. De toenemende financieele moeilijkheden 5e. De- verscherping van het conflict tusschen Tsjoengking en de communisten. De minister van Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka, heeft in de subcommissie van het Lager huis verklaard dat de Japansche regeering geen nieuwe stappen heeft ondernomen om bij het bewind van Tsjoengking aan te dringen op een samensmelting met de regeering van Nanking. Zulk een samensmelting, aldus de minister, vormt een binnenlandsche Chineesche aangele genheid. Matsoeoka wees er op dat Wang Tsjing Wei, de president van de nationale regeering te Nanking, zijn vurig verlangen naar zulk een samensmelting tot uiting heeft gebracht, ten einde een algemeenen vrede met Japan te kun nen sluiten. MOSKOU, 30 Jan. (Tass). De Pravda schrijft in een hoofdartikel, dat het roode leger en de roode vloot hun 23sten verjaardag naderen. Het Sovjet-Russische volk is getuige van nieuwe resultaten bij de versterking der gewapende strijdkrachten. Het arbeidende volk van het land van het socialisme, aldus het blad, is trotsch op deze gewapende strijdkrachten. De orand van den tweeden imperialistischen wereldoorlog breidt zich uit buiten de Russische grenzen, staten storten ineen en worden vernield. Temid den daarvan staat de Sovjet-Unie als een on neembaar fort. Terwijl wij, zoo gaat de Pravda verder, buiten den oorlog liggen, moeten wij toch aandacht schenken aan de veranderingen, die zich voordoen in de middelen en de metho den der gewapende worsteling. Het 23ste jaar van het bestaan van het roode leger en de vloot der Sovjet-Unie was het jaar van beslissende wijzigingen in aard en methode van opleiding der troepen op den grondslag van de ervaring en de eischen van de moderne oorlogvoering. Leven en bedrijvigheid van het roode leger benaderen zoo dicht mogelijk de werkelijke toe standen te velde. De militaire en politieke oefe ning wordt opgevoerd tot een peil, dat essen tieel is voor een zegevierenden oorlog onder alle omstandigheden. BOEKAREST, 30 Jan. (D.N.B.) Koning Mi- chaël heeft den leider van den staat, minister president generaal Antonescoe, een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: „Gij hebt u verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland door het orde en rust te hergeven. Bij de vor ming der nieuwe regeering geef ik uitdrukking aan mijn volledige bewondering en mijn ver trouwen. Leve Roemenië." SOFIA, 30 Jan. (D.N.B.) De minister van Financiën, Bojilof, heeft bij de Sobranje een wetsontwerp ingediend betreffende een buiten gewone begrooting van het ministerie van Oorlog ten bedrage van 240 millioen lewa voor het jaar 1941'42. Dit buitengewone crediet voor het ministerie van Oorlog wordt gemotiveerd met speciale maatregelen voor de landsverdediging. Zonsondergang 31 Jan. 18.24 Zonsopgang 1 Febr. 9.23 Maanopkomst 10.50 ondergang 23.13 SAIGON, 30 Jan. (Domei). Aan boord van een Japansch oorlogsschip zijn gistermiddag de Fransch-Thailandsche wapenstilstandsbespre kingen begonnen. De leider van de Japansche militaire missie, eeneraal-majoor Soemita, die voorzitter van de Japansche delegatie is, hieia een korte openingsrede, waarna de gedelegeer den een half uur van gedachten wisselden. De conferentie werd daarop tot heden ve;- Naar Domei verder bericht verwacht men, met het oog op het bevredigende verloop van den eersten dag der wapenstilstands conferentie tusschen de Thailandsche en Indo-Chineesche commissies aan boord van een Japansch oorlogsschip, dat de vredes onderhandelingen te Tokio eerder Jan ver wacht kunnen beginnen en dat het conflict eind Februari geheel bijgelegd zal zijn. Beide partijen zouden waarschijnlijk reeds van daag antwoorden op de wapenstilstands voorwaarden, die gisteren zijn voorgesteld door den Japansehen generaal-majoor Soe mita BOEDAPEST, 30 Jan. (D.N.B.) Hedenmorgen heeft de begrafenis van den minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Csaky, plaats gehad. De doode was opgebaard in dg groote koepelzaal van het parlement. Voor de kist lagen naast den krans van den rijksbestuurder die» van den Führer en den Duce, alsmede de kransen van de speciale delegaties van Japan en Joego-Slavié. Behalve de rijksbestuurder woonden o.a. de lei ders van de bijzondere delegaties van Duitsch land, Italië, Japan en Joego-Slavië, alsmede het diplomatieke., korps, de plechtigheid bij, welke geleid werd door den primaat van Hongarije. VICHY, 30 Jan. (D.N.B.) In de nabijheid van Albertville in de Fransche Alpen is een 30 M. iange brug door een "reusachtige sneeuwlawine volkomen vernield. Tusschen Ugine en F'jmet is eveneens een groote grondlawine van 800 kub. meter neergekomen, waardoor een belangrijke verkeersweg over verscheidene honderden meters volkomen werd bedolven. VICHY, 30 Jan. (D.N.B.) In het kader van den opbouw der „Rassemblement National" heelt maarschalk Pétain een studiecommissie voor de nationale revolutie benoemd. Deze commissie vormt het bestuur der beweging, die nog tot sttfnd moet worden gebracht, en bestaat uit 48 leden, nieuwe figuren uit alle lagen der bevol king. Haar eerste taak is het, opheldering te brengen in den chaos der openbare meening en alle positieve krachten tot gelding te brengen. Zij zal allereerst in overleg met ae regeering leiders en hoof dorganen der Rassemblement in de provinciën, steden en gemeenten uitkiezen. De leden der commissie hebben voor aezs taak een tijd van twee maanden gekregen. BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) Twee Duitsche patrouillevaartuigen hebben in een der laatste nevelige nachten drie Britsche motortorpedo- booten aan de Fransche Kanaalkust vernietigd, toen de Engelschen een verrassenden aanval op de Duitsche booten ondernamen. Nog voor de Duitsche schepen het anker gelicht hadden, kwamen vlak bij de omtrekken der motor-tor pedobooten in zicht. De Duitsche booten waren nog juist op tijd om er voor te zorgen, dat de torpedo's der Engeischen het doel misten. Zij zetten de achtervolging der Engelsche schepen in en er ontspon zich een verwoede strijd, die met een Duitsche overwinning eindigde. TOKIO, 30 Jan. (D.N.B.) Het bureau van Voorlichting maakt bekend, dat de modus Vi vendi nopens de visscherij, dien de Japansche ambassadeur met de Sovjet-regeering getrof fen heeft, in werking is getreden. Dit is een protocol van den volgenden inhoud: le. De tusschen Japan en de Sovjet-Unie op 23 Januari 1929 gesloten overeenkomst en de bijgevoegde documenten zullen tot 31 December 1941 van kracht blijven.- 2e. Het huidige protocol zal door een nieuwe overeenkomst worden vervangen, waartoe reeds door de Sovjet-Unie en Japan onderhandeld wordt. Een leven zonder romantiek is leeg en in zekeren zin dood. Speciaal in tijden als deze kunnen wij een beetje romantiek best gebruiken. Zoo af en toe moeten wij het wereldje om ons heen eens even kunnen vergeten en ons onttrekken aan dien vasten kring loop, aan het gewone alledaagsche leven. Nu worden menschen, die een beetje erg romantisch aangelegd zijn, vaak voor dwaas-kinderlijk versleten en daar is in veel gevallen ook wel reden voor. maar ja, zoo is het met alles, overdrijving is nooit goed. Beschikt u echter over een goeden en gezonden werkelijkheidszin, dan zal een beetje romantiek u heusch niet schaden, integendeel, uw leventje krijgt meer fleur 'en franje. NEW YORK, 30 Jan. (D.N3.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft het Britsche ministerie van Financiën bevestigd, dat alle Amerikaansche zaken in Engelsche hand en alle Engelsche aandeelen van Ame rikaansche firmas verkocht zullen worden. Teneinde de onderhandelingen te openen zal de directeur van de Bank van Engeland zich naar de Vereenigde Staten begeven. MADRID, 30 Jan. (D.N.B.) In de haven van Gibraltar is gisteren een Engelsch vlooteskader aangekomen, dat uit de volgende oorlogsschepen bestaat: een slagschip, een vliegtuigmoeder schip, vijf kruisers 10 torpedojagers, twee groote transportschepen met troepen en oorlogs materiaal. Dit eskader zou een dezer dagen met onbekende bestemming vertrekken. WASHINGTON; 30 Jan. (D.N.B.) De onder staatssecretaris van het ministerie van Finan ciën, Bell, heeft voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden ter voorbereiding van wetten verklaard, dat het Congres minstens 3& milliard dollar meer zal moeten voteeren dan oorspron kelijk op de begrooting was voorzien. De be grooting, die Roosevelt begin Januari heeft in gediend, had, zooals men weet, betrekking op 17.8 milliard dollar Verder meldt de Londensche nieuws dienst, dat het verblijf van Wendell Willkie in Engeland met eenige dagen bekort zal worden, daar hij naar de Vereenigde Staten moet terugkeeren om aanwezig te zijn by de bespreking van Roosevelt's wet tot hulp verleening aan Engeland. Heden, zoo wordt eveneens gemeld, brengt Willkie een bezoek aan den minister van Financiën, Simon. Voorts staat een nieuw bezoek aan de admiraliteit op het programma. Den avond brengt Willkie door met Duff Cooper. Uit Tokio meldt D.N.B.: De oorlogsvoorberei dingen der Ver Staten in het Zuidzee-gebiea hebben thans haar hoogtepunt bereikt, zoo meldt de Tokio Asahi Sjimboen in een speciaal bericht uit Los Angeles. Het verkeer van ma rine-tankschepen en andere transportschepen tusschen de V.S. en Hawaii neemt voortdurend in omvang toe, Daar het aantal tanascnepen der marine niet voldoende is, wordt reeds van de tankschepen van talrijke particuliere maat schappijen gebruik gemaakt. In de vliegtuig fabrieken, dokken en marine-arsenaien wordt koortsachtig gewerkt. In het geheim worden re paraties aan talrijke oorlogsschepen der Zuid zee vloot verricht. Achter deze werkzaamheden wordt groote spioed gezet. Op een vraag, wat er waar is van de berichten in de Japansche bladen over de bewapening der Ver. Staten in het Zuidzee-gebied, heeft de woordvoerder van het inlichtingenbureau ge antwoord, dat men op dit punt nog niet over officieele rapporten beschikte. BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) In de ochtenduren van heden zijn kleine groepen Britsche vlieg tuigen boven Noordwest-Duitschland verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten zij bommen val len, zonder schade van beteekenis aan te rich ten. In een havenstad werd een huis vernield, waarbij verscheidene burgers gedood of gewond werden. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. BOEKAREST, 30 Jan. (D.N.B.) Het ver mogen de Roemeensche egionnc jeweging :s tot de rechtskundige positie van deze beweging definitief is opgehelderd onder beheer van een regeeringscommissaris gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1