Geen klemmend alternatief BRAND io HOUT Verduistering F. N. V. Quant t De brand in Den Haag Na den opstand in Roemenië 3 y2 CENT PER K.G. PRIMA BRANDHOUT BRANDHOUTZAGERLV P- DE CLERCQ VAN LENNEP Voor boord en das elk één punt De Dipl o over Stimson's verklaringen Nog geen toenadering Willkie naar Washington Vichy-Berlijn teruggeroepen Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland „NOORD-BRABAND" r TURKENBURG DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE JV De inpoldering van het Twiske Britsche militaire missie uit Ankara naar Athene Uit li kan BODEGRAVEN ZADEN in 't Hofbrau Overstrooming in Syrië De Philippijnen staan achter de Ver. Staten De conferentie van de La Plata-landen De vredesconferentie .in Tokio VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22832 In woord en beeld stelt de N.S.B. de bevolking in het bezette Nederland- sche gebied voor het alternatief: vrijheid of knechtschap. Zóó simplistisch gesteld kan de Keuze niet moeilijk zijn voor eiken rechtgeaarden Nederlander die bovenal de vrijheid liefheeft. Een van de bedoelingen van deze N.S.B.-propa- ganda is ons te suggereeren, dat ons land zijn zelfstandigheid alleen dan kan terug krijgen, wanneer de bevolking in het Nederlandsche bezette gebied vrijwillig en uit eigen overtuiging de staatsleiding van de N.S.B. en haar Algemeen Leider aanvaardt, omdat alleen een dergelijk régime aan Duitschland voldoende ga ranties kan geven voor een trouwe en betrouwbare samenwerking binnen het raam van de door een zegevierend Duitschland en Italië in te stellen nieuwe orde op het vasteland van Europa. Het gaat er dus volgens de N.S.B enkel om, of wij in het bezette gebied liever bij Duitschland zouden willen worden inge lijfd dan een N.S.B.-régime te aanvaar den, want dat er zich nog andere mogelijkheden zouden kunnen voordoen, achten de N.S.B. en haar leiding ten eenenmale uitgesloten. Had de Duitsche overheid hier te lande ons „expressis verbis" voor deze keuze gesteld, dan zou waarschijnlijk voor velen deze aangele genheid een nijpender karakter hebben gekregen. Zij heeft dat echter tot nog toe niet gedaan, en het is voor ons nog altijd een open vraag, of zij dat ooit zou willen doen. Wij begrijpen volkomen, dat een overwinnend Duitschland geen genoegen zou willen nemen met de vestiging van een régime hier te lande, waarvan het geen samenwerking in den „nieuwen geest" kan verwachten. Maar of zulk een régime volgens de Duitsche opvatting alleen door de N.S.B. kan wor den bewerkstelligd, wagen wij te betwij felen. In zijn groote rede ter herdenking van de thans acht jaar geleden behaalde overwinning van 't nationaal-socialisme In Duitschland heeft de Führer van het Groot-Duitsche Rijk met nadruk opnieuw vastgesteld, dat hij in 1933, onder het presidentschap van den generaal-veld- maarschalk von Hindenburg, langs wet tigen weg aan de macht is gekomen. „Het nationaal-socialisme," aldus verklaarde hij, „heeft in de democratie, met de democratie, de democratie overwonnen. Langs streng wettigen weg heeft het alle machtsmiddelen in handen gekregen Ook thans sta ik nog hier op grond van het mandaat van het Duitsche volk, een mandaat, dat uitgebreider is dan eenig democratisch staatsman heden ten dage bezit." Indien de Duitsche overheid vóór de eindoverwinning in dezen oorlog of ook daarna aan het Nederlandsche volk een N.S.B.-bewind zou opleggen, zouden de N.S.B. en haar leider nimmer deze fiere woorden van den Führer, die zoo juist het verschil accentueeren van den gang van zaken in ons land en in Duitschland, tot de hunne kunnen en mogen maken. Br is echter meer. In Japan, dat door het Driemogendheden- pact met Duitschland en Italië ten nauw ste is verbonden en ten aanzien van een nieuwe wereldordening dezelfde doel einden nastreeft, heeft de minister-presi dent Prins Konoje verklaard, dat daar geen totalitair systeem zal worden gevestigd als in Duitschland en in Italië. Het instellen van een dergelijk systeem is dus blijkbaar geen „conditio sine qua non" voor een goede en sterke samenwerking met Duitschland. Het suggestieve alternatief, dat de N.S.B. op het oogenblik uitspeelt, lijkt ons dan ook niet klemmend. Wij gelooven niet, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk, onverschil lig, hoe de afloop van den huidigen oorlog ook zal uitvallen, nog terug ver langt naar de vooroorlogsche democratie et al haar' fouten, gebreken en tekort- mlngen, noch ook een toestand anscht, waarin ons land practisch af gesneden zou zijn van zijn natuurlijk economisch achterland: het Groot- Duitsche Rijk. Maar wij zijn er evenzeer van verzekerd, dat op den duur alleen een Nederlandsch régime, dat onzen eigen volksaard, geschiedenis en cultuur intact laat en door de overtuiging en het ver trouwen van de meerderheid des volks gedragen wordt, met vrucht en in vrede zal kunnen medewerken aan een betere orde, waarin niet alleen de sociale recht vaardigheid, maar de rechtvaardigheid op alle gebieden des levens zal moeten zegevieren. Spaansche ministerraad bijeen President van den Hoof draad der St. Vincentius Vereeniging Vanmorgen vroeg konden de meeste brandweerlieden inrukken Tot nader datum uitgesteld KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE MIJNSTREEK GARAGE UITGEBRAND Roosevelt over de rede van Hitier Rebellen zullen voortaan ter plaatse worden gefusilleerd voor Kachels» Haarden en Centr. Verwarming Transvaalstraat 5 - Haarlem - Telefoon 20549, na 7 uur 26998 Wij leveren alleen De besprekingen van Roosevelts afgezant Donovan MAXIMUM g^icht11 Tegen den vastgeslelden prijs Hei is ons gebleken, dai mei misbruik van onzen naam, houi van mindere kwaliieii en van minder gewicht wordi verkocht. Men lelie dus goed op onzen naam: Soendaplein 5, TELEF. 25424 TELEF. 10677, Dreef 32 UW CADEAU i 12.50 VRAAGT PRIJSCOURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN BRANDEN TE LONDEN Tallooze grappen wor den gemaakt over heeren, die zich bij het kleeden boos maken over weer- oarstige boordeknoopjes en dassen, die niet coquet willen strikken. Maar deze grappen zijn vaak werke lijkheid! Noodlottig gevolg is: gekreukte boordjes en stukgetrokken dassen. De Hf IH man is niet zoo zuinig dat zeggen de dames ten minste! en stapt na een zenuwachtige boord-wors- teling al heel gemakkelijk een heerenmodezaak bin nen om zich van een nieu wen boord en das te laten voorzien. Maar nu is het oppassen, heeren! De boord en de das zijn op de nieuwe textielkaarten élk gewaardeerd op één punt! Beheersching bij het toi let-maken is dus een ver- eischte. Als u zich al te dikwijls in den strijd zoudt werpen met deze halsklee- ding, beloopt u de kans binnenkort gedoem.d te zijn tot een smoezelig boordje, een verfrommelde das en een leege punten- kaart. Mocht het zoover met u komen, ver geet dan niet, dat de papieren boorden „vrij" zijn. Een excuus voor oen groezelig boordje zult u dus niet kunnen maken! en de positie van Laval Halifax over de verklaring van minister Knox Ruil van de George V tegengesproken De toestand in Argentinië Argentijnsche militaire attaché in V. S. vervangen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen-. Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek MADRID, 1 Febr. (D.N.B.) Onder voorzit terschap van generaal Franco heeft gisteren de ministerraad vergaderd. De ministers hebben daarin het plan voor de spoedeischende open bare werken, die in alle Spaansche provincies zullen worden uitgevoerd om de werkloosheid te bestrijden en de volkswelvaart te verhoogen, aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Zonsondergang I Febr. 18.26 Zonsopgang 2 Febr. 9.21 1 Febr.: Maanopkomst 11.13 ondergang 00. Zonsondergang 2 Febr. 18.28 Zonsopgang 3 Febr. 9.19 2 Febr.: Maanopkomst 11.36 ondergang 00.16 Op bijna 70-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer F. N. V. Quant, lid van den gemeenteraad en oud-wethouder van open bare werken aldaar, president van den Hoofd- raad der St. Vincentius Vereeniging in Neder land. In 1892, op 21-jarigen leeftijd, werd hij mede stichter van de St. Aloysiusconf eren tie der St. Vincentius Vereeniging te 's-Gravenhage. Hij werd haar eerste president. Later werd hij presi dent van de H. Hartconferentie en president van den Bijzonderen Raad. Na het overlijden van jhr. Von Fisenne werd hij president van den Hoofdraad. In 1919 werd de heer Quant ;id van den ge meenteraad en in 1923 wethouder van openbare werken, welke laatste functie hij tot 1935 ver vulde. De heer Quant was ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote en ridder in de orde van Oranje-Nassau. V Onvermoeid hebben de Haagsche brandweer en de Duitsche nolitie ook na het middernachte lijk uur den fel oplaaienden vuurgloed in de perceelen 1 en 3 aan het Lange Voorhout te Den Haag bestreden, waarbij hun taak werd verzwaard door een eenigszins straffen wind, welke het vuur nu en dan heftiger deed aan wakkeren. Onophoudelijk bleef men echter met de wa terstralen de vlammen aantasten en geleidelijk wist de brandweer de vuurzee te bedwingen en den brand tot genoemde panden te beperken, zoodat in den vroegen ochtend de meeste man schappen konden inrukken en slechts nog eenige nablusschingswerkzaamheden moesten wor den verricht. Omtrent de oorzaak en de schade kon tot dusver niets worden medegedeeld. Zooals reeds eerder gemeld is, zou te zijner tijd tot inpoldering van het Twiske, bij wijze van werkverschaffing, worden over gegaan. Het vervaardigen van een Ringdijk rond den te vormen polder is bereids opge dragen aan de Amsterdamsche Ballastmaat- schappij en de firma Broekhoven te Den Haag. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, in den loop van de komende week met de voorbereidende werkzaamheden, verbonden aan het maken van dezen dijk, aan te van gen, door middel van doorbraken van den Kanaaldijk te Ilpendam en den verkeers weg te Den Hp, opdat op deze wijze de bag germolens het werkterrein kunnen bereiken. Thans vernemen wij echter van zeer be voegde zijde, dat het nog geruimen tijd zal duren, voordat met de bedijking van den te vormen Twiske-polder een begin zal wor den gemaakt. Tot voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Mijnstreek te Heerlen is gekozen mr. J. D. Onland; als voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf werd gekozen de heer W. Kochen Vanmorgen acht uur is een zware brand uit gebroken in de garage van de Gebrs. de Jong aan den Veerweg te Culemborg. De brand ont stond in den generator van een auto, die uit de garage werd gereden. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat spoedig de heele garage in lichterlaaie stond. Twaalf luxe-wagens en drie vrachtauto's wer den een prooi der vlammen. Alleen de garage was tegen brand verzekerd. WASHINGTON, I Febr. (D.N.B.)Presi dent Roosevelt heeft op dc persconferentie ge weigerd commentaar te geven op de laatste redevoering van Hitier. Hij zeide, dat hij het zoo druk had gehad, met de viering van zijn verjaardag, dat hij nog geen tijd had gehad de rede te lezen. Het bericht van een te Detroit verschijnend blad, dat de Amerikaansche regeering 20 tor- pedobootjagers wilde ruilen voor het Engelsche slagschip King George V, noemde de president een canard. Tenslotte deelde de president mede, dat hij Maandag den naam bekend zal maken van den nieuwen Amerikaanschen ambassadeur te Lon den. BOEKAREST, 1 Febr. (D. N. B.) Het Roe- meensche ministerie van Oorlog heeft in een door de bladen gepubliceerd comuniqué het vol gende medegedeeld: Tijdens den opstand heeft generaal Antones- coe aan het leger het bevel gegeven, gevangen genomen gewapende opstandelingen niet ter stond berecht te stellen, hoewel de militaire be palingen, en het algemeen gebruik zulks ver- eischen. Dientengevolge is er geen enkele der talrijke met de wapens in de hand gevangen genomen opstandelingen of der lieden, die naar ae soldaten geschoten hebben, terechtgesteld. Pas thans zullen zij door de justitie gevon nist worden. Het schijnt ech.er, zoo vervolgt j de mededeeling, d: c deze grootmoedige houdins van den Conducator niet door allen begrepen of verkeerd uitgelegd is. Daarom wordt mede gedeeld, dat generaal Anto^escos het leger be vel heeft gegeven, ingeval van nieuwe opstan- i dige bewegingen krachtig op te treden. Van 1 Februari af zal het leger dus in vergaderingen die zonder goedkeuring van de overheid plaats vinden en waar men zich niet terstond schikt raar de bevelen van de autoriteiten, van ce vuurwapens gebruik maken, en elkeen die in het bezit .-ar vuurwapens wordt aangetroffen, zonder dat hij daartoe bevoegd is, iier plaatse fusileeren. BERLIJN, 1 Febr. (D. N. B.) De Britsche militaire delegatie, die in Ankara met den Turkschen generalen staf besprekingen heeft gevoerd, is gisteren, naar de Londensche be richtendienst meldt, op de terugreis in Athene aangekomen. De bijzondere afgezant van president Roosevelt in Zuid-Oost-Euro- pa, kolonel Donovan, heeft met leden der Britsche missie besprekingen gevoerd. In aansluiting daarop is hij gisterenavond naar Turkije vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met vooraanstaande Turksche personen. AFGESPROKEN W\j ontmoeten elkaar HET SNUFJE VAN DEN HAAG Kneuterdijk 16 Biedermeier Orkest Dir. A. H REINDORP v/h Chef de Restaur, van Astoria. Amsterdam en Chateau Bleu. Den Haag BEIROET, 1 Febr. (D. N. B.) De wateren van de Orontes in Syrië zijn vele meters gestegen. De spoorwegverbinding tusscen de steden Homs en Hamma is verbroken. Enkele wijken van deze steden staan onder water. In een dorp in de na bijheid van Homs zijn driehonderd huizen ver nield. De totale schade bedraagt vele millioenen Syrnche ponden. Ook te Beiroet is in de havenwijk groote schade aangericht door wolkbreuken en storm, evenals in andere gebieden van Syrië. Daardoor zijn twaalfhonderd menschen dakloos geworden. Ze ven personen zijn verdronken. De regeering heeft de noodige credieten voor verleening van eerste hulp toegestaan. Te Damascus is de rivier de Barada buiten haar oevers getreden en heeft de laag gelegen havenwijken overstroomd. BERLIJN, 1 Febr. (D.N.B.) Omtrent de huidige Duitsche aanvallen, die Vrijdag overdag gedaan zijn, heeft de Engelsche berichtendienst gemeld, dat door de uitgeworpen bommen in het gebied van Londen een aantal branden ont staan is. Ock boven andere wijken van de stad zijn bommen uitgeworpen, die slechts „geringe" materieele schade aangericht en weinig slacht offers geëischt hebben. MANILLA, 1 Febr. (D.N.B.) President Quezon van de Philippijnen heeft zoo meldt Associated Press in de Nationale Vergadering verklaard, dat de Philippijnen in de tegen woordige wereldcrisis met menschen en mate riaal achter de Ver. Sstaten staan. Hij zeide te' hopen, dat het verdedigingsprogram van de Ver. Staten ook de Philippijnen zou omvatten. De verdediging der Philippijnen is, zoolang deze onder Amerikaansche vlag staan, in de eerste plaats een aangelegenheid der Ver. Sta ten. BERLIJN, 1 Febr. (D.N.B.) De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz bespreekt de verklaringen van den Amerikaanschen mi nister van Oorlog, Stimson. voor de Senaats commissie van Buitenlandsche Zaken, waarin hij zeide, dat het een ernstige fout zou zijn, wanneer de handen der Amerikaansche regee ring door „ouderwetsche condities" ten aanzien van de hulpverleening aan Engeland worden gebonden, en dat de asmogendheden als de „aanvallers" beschouwd moeten worden. Stim son maakt het zich bijzonder gemakkelijk, con stateert de Diplo. Hij matigt zich niet alleen het gezag aan, om als rechter over de schuld kwestie in dezien oorlog op te treden, doch hij wil zelf bepalen, wat er na zijn uitspraak van het geheele Volkenrecht nog over mag blijven De uitdagende en aanvallende rol van Polen, welke Duitschland noodzaakte terug te slaan, voorts de stelselmatige pogingen van Engeland om na een zoo dicht mogelijke omsingeling den oorlog tegen Duitschland te laten losbarsten en tenslotte de niet bepaald balanceerende rol van bepaalde Amerikaansche instanties in dit ge heele spel der krachten daarop slaat Stimson in het geheel geen acht. Na de kwade ervaringen van het verleden (Foto Pax-Hoiland) hebben de tegenwoordige regeerders in Washing ton er blijkbaar een bijzondere behoefte aan hun neiging, van de1 regelen van het Volken recht af te wijken, af en toe te rechtvaardigen. Als bewijs voor het feit, dat het Volkenrecht voor deze. Noord-Amerikaansche kringen sinds lang al niet meer als bindende regel geldt, ziet de Diplo de wijze, waarop deze kringen ook in dezen oorlog het onwettige en onmenschelijke gebruik der Britsche hongerblokkade tegen de Duitsche bevolking goedkeurden. De Diplo wijst er op, dat „ouderwetsche" bepalingen, als de conventie van Den Haag over de oorlogvoering ter zee, in Amerika slechts dan schijnen te gel den, wanneer het daar in de kraam te pas komt. Hetzelfde geldt voor de verschillende pan-Amerikaansche besluiten en vooral wat be treft de aanhoudende Engelsche schendingen der Amerikaansche veiligheidszone. Thans gaat het er voor de politiek van Roosevelt in de eerste plaats om, zoo besluit de Diplo, den schijn te redden, net wanneer men op het punt staat, het Volkenrecht te lijf te gaan. Het eigen volk, vooral echter ook de Spaansch-Ame- rikaansche landen, moeten, wanneer de regeer ders in Washington jegens hen eischen gaan stellen, zoo mogelijk niet hun spel achter de coulissen bemerken, dat gevaarlijke onderne mingen schijnt voor te bereiden. NEW YORK, 1 Febr. (D.N.B.) WendeH De weifelende houding van Vichy Willkie heeft, naar uit Londen gemeld De correspondent van V.P.B. meldt uit Ber lijn: Naar uit de kabinetswijziging te Vichy valt af te leiden, heeft de verhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk nog altijd geen vasten vorm gekregen. In de Parijsche pers worden, zooals bereids is gemeld, scherpe aanvallen gedaan op het dubbelzinnige karakter van de regeerings- politiek te Vichy. In een Parijsch blad wordt zelfs het alterna tief gesteld: Vichy of Frankrijk. In andere bla den wordt beweerd, dat dit laveeren en afwach ten aan Frankrijk meer schade zal berokkenen dan de verloren oorlog. Deze critiek van Fransche zijde draagt een zakelijk en persoonlijk karakter. Zakelijk inge zien brengt men de vrees tot uiting, dat de Fransche politiek sedert de ontmoeting tusschen maarschalk Pétain en Adolf Hitler in Montoire aan den ouden stijl is blijven vasthouden, welke zich door een onzekere en afwachtende houding kenmerkt. In persoonlijk opzicht zijn de Parij sche bladen de meening toegedaan, dat het aan blijven van eenige ministers te Vichy een be lemmering wordt voor de DuitschFransche samenwerking. De onzekerheid, die dientenge volge bjj de Fransche bevolking heerscht, wordt door neutrale toeschouwers als niet ongemoti veerd beschouwd. In verband hiermede wordt de nadruk gelegd op de tegenstelling, welke er tusschen Laval wiens ontmoeting met maar schalk Pétain nog niet tot een grondige wijzi ging van de situatie te Vichy heeft geleid en den Franschen minister van Binnenlandsche Zaken Payrouton bestaat. Op de interne Fransche aangelegenheden gaat men te Berlijn niet nader in, maar niettemin volgt men met belangstelling de uitwerking welke deze op de buitenlandsche politiek van Frankrijk zullen hebben. In de Wilhelmstrasse begint men er klaarblijkelijk aan te twijfelen of te Vichy nog wel de w"il bestaat om tot een nauwere samenwerking tusschen Pétain en Hit- Ier te komen. Men laat er ook geen twijfel aan bestaan, of Laval wordt te Berlijn beschouwd als de man om een nieuwe oriënteering der FranschDuit sche verhouding tot stand te brengen. Deze uit latingen bevestigen ondanks haar voorzich tige formuleering dat de maanden geleden verwachte toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk nog steeds niet tot stand is gekomen. MONTEVIDEO, 1 Febr. (D.N.B.). In de krin gen der gedelegeerden van de conferentie der La Plata-landen wordt verklaard, dat het nog niet duidelijk is, tot welke practische resulta ten de onderhandelingen zullen leiden. De in gestelde commissies en subcommissies zijn er de eerste vier dagen mede bezig geweest, de in gediende voorstellen te schiften en met elkaar in verband te brengen. Men is van meening, dat het wellicht mogelijk zal zijn, op verscheidene onderdeelen, zoo b.v. in financieel-technisch op zicht, tot overeenstemming tusschen de onder handelende landen te geraken. Nauwelijks za) men er echter in slagen, tot een alle partijen bevredigend accoord over de groote economische vraagstukken te komen. Scherpe critiek wordt geoefend op het voorstel van Argentinië, tus schen de landen afzonderlijk tweezijdige over eenkomsten met verleening van economische voordeelen te sluiten, waarmede de overige La Plata-staten geen rekening zouden mogen hou den. Men wijst er op, dat daarmede het plan eener algemeene tolunie der vijf landen zou worden opgegeven. Omgekeerd - vindt het voor stel, de La Plata-rivier te internationaliseeren, bij Argentinië en ook bij Uruguay weinig in stemming. De vertegenwoordigers dezer landen gaan van de overweging uit, dat een dergelijke maatregel hun souvereine recht over den stroom sterk zou kunnen benadeelen. WASHINGTON, 1 Febr. (D.N.B.) De Brit sche ambassadeur, Lord Halifax, heeft na zijn bezoek aan den voorzitter der buitenlandsche politieke Senaatscommissie in antwoord op de vraag, wat hij dacht van de verklaring van den minister van Marine Knox, volgens wien En geland binnen zestig tot negentig dagen aan een crisis zal zijn blootgesteld, verklaard, dat hij over het aantal dagen niet op de hoogte is, masr dat hij zich moeilijk kon voorstellen, dat Hitier zal blijven stilzitten. wordt, van minister Huil een dringende boodschap gekregen, zoo spoedig mogelijk huiswaarts te keeren, om aanwezig te zijn bij de behandeling van de wet tot hulpver leening aan Engeland. Voorts wordt ver nomen, dat Willkie reeds Woensdag a.s. en niet pas Donderdag per vliegtuig naar New York zal terugkeeren. TOKIO, 1 Febr. (D.N.B.) Volgens ee. Domeibericht uit Saigon zal Fransch Indo-Chi- na op de vredesconferentie van Tokio tusschen Thailand en Fransch Indo-China door den secretaris-generaal Mautier en den kapitein Jouan vertegenwoordigd zijn. WASHINGTON, X Febr. (DN.B.) De mi nister van Marine, Knox, heeft de berichten volgens welke overwogen wordt het nieuwe Brit sche slagschip King George V te ruilen voor twintig Amerikaansche torpedojagers, geken merkt als dom geklets waarvan geen woord waar is. Ook de Britsche ambassade alhier heeft het bericht tegengesproken. BUENOS AIRES, 1 Febr. (D.N.B.) De bemiddelaar in de provincie Buenos Aires, dr. Amadea, die, zooals reeds gemeld, zijn functie heeft neergelegd, heeft thans in een brief aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Cu- lacati, de redenen voor zijn ontslagaanvrage uit eengezet. Hij verwijt den minister, dat deze zich met voorbijgaan van den bemiddelaar gemengd heeft in het bijleggen van arbeidsconflicten in de provincie. Amadea zegt dit als een bewijs van wantrouwen te moeten opvatten. Voorts noemt Amadea de gebeurtenissen bij de ver kiezingen in de provincies Mendoza en Santa Fe een politieke afdwaling, die gemakkelijk bij de komende verkiezingen in de provincie Buenos Aires navolging kan vinden. Naar ver luidt, zal de federale regeering nog in den loop van heden of morgen een nieuwen bemiddelaar voor Buenos Aires benoemen. BUENOS AIRES, I Febr. (D.N.B.) De mi litaire en luchtvaart-attaché aan de Argen tijnsche ambassade te Washington, kolonel Pedro Zanni, is krachtens een regeenngsdecreet van zijn post teruggeroepen. Tot zijn opvolger is benoemd kolonel Juan Bassi, tot dusver on derstaatssecretaris in het ministerie van Oorlog en directeur van de Argentijnsche krijgsschool. Naar verluidt, is men tot deze wijziging over gegaan, omdat de belangrijke politieke rol, wel ke de Ver. Staten op het oogenblik spelen, het nuttig doet voorkomen, het ambt van militair attaché te laten bekleeden door een bijzonder bekwaam officier. Ingeval de wet op de aankoo- pen van oorlogsmateriaal voor de Argentijnsche weermacht zou worden aangenomen, zou kolonel Bassi de controle over deze aankoopen in de Ver. Staten uitoefenen. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1