I Haarlem, 1 Febr. JxCs SNCASSO-BANK N.V. VRAAGT STOFZUIGERS HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN KERKLIJSTEN VRIJDAG 31 JANUARI 1941 De schaats vervangt het bruine monster AARDAPPELEN MET SODA Ir. J. A. REUS t VERHOOGING VAN DEN GASPRIJS Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 Uw Bakker NAAR: kardinaal gerlier bij R.C.H.H.B.C. gaan hardrijden Frauduleuze slachting Te Haarlem en omgeving ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 VOETBALLERS BINDEN DE IJZERS ONDER T.Y.B.B. geeft het goede voorbeeld Veroorzaakt hevig gevecht tusschen vader en zoon LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Peter de Kleer (piano) I KRUISWEG 59 Comité van Katholieke Actie te Haarlem „POLLY PERKINS" Opvoering door „Genesius" Directeur van het Gem. Electriciteitsbedrijf DE V.A.N.K.-EXPOSITIE Een week verlengd Een halve cent per kubieke meter, ingaande heden Haarlemmer werd gevonden Politienieuws „Rooie Sien" BURGERLIJKE STAND Wijk aan Zee Zandvoort BILJARTEN Dualmeet D.E.S.Insulinde WIELRENNEN R.K.W.V. ACHILLES Bioscopen 2 Februari Bioscopen Apotheekdiensten De actie tegen Engeland Dankbetuiging van Rader PéTAIN EN FLANDIN De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 door ch. garvice STAD JWS As. Zondagmorgen om 12 uur zullen twaalf der beste reders van R.C.H. en H.B.C. aan den start verschijnen om op de schaats hun krach ten te meten. Dit kan een interessante wedstrijd worden, welke gehouden wordt op de Van Merlevaart, achter de Hoofdtribune van R.C.H. Beide vereenigingen tellen onder hun leden geduchte hardrijders, zoodat de liefhebbers van deze wedstrijden hun hart kunnen ophalen. Na afloop zullen de hiervoor beschikbaar ge stelde vereenigings- en persoonlijke prijs in het Restaurant op het R.C.H.-terrein worden uitge reikt. De Haarlemsche politie heeft, in samen werking met ambtenaren van den Crisis controledienst, een onderzoek ingesteld naar het frauduleus slachten in Haarlem en omgeving. Gebleken is, dat in de afgeloopen twee maanden in een schuur in deze gemeente ongeveer veertig varkens frauduleus ge slacht zijn. Zij werden geleverd door drie boeren uit de Haarlemmermeer en geslacht door twee Haarlemsche slagers. Elf levende varkens en 20 Kg. vleesch konden in beslag worden genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. vertoor.ing. Er werden enkele woorden gewis seld en toen vertrok de bakker naar de huis kamer. Toen de moeder even later de keukendeur opendeed, kreeg zij een pan vol gloeiend aard appelwater in haar gezicht. De vader, die ae praatjes van zijn zoon niet kon toiereeren, dacht, dat de praatjesmaker binnenkwam, maar het was helaas anders. Daarop kwamen een jongere broer met den bakker dc keuken instuiven en in een oogen- blik was er een heftige woordenwisseling tus- schen vader en zoon. Het eind er van was, dat de vader in een driftbui een mes nam en hiermede zijn zoon tusschen de ribben stak, terwijl de zoon zicb van een kandelaber bediende, om daarmede zijn vader te lijf te gaan. De loodgieter, die gisteren voor den Haar- lemschen Politié-rechter moest verschijnen we gens mishandeling, verklaarde, dat de zaak zich echter heel anders had voorgedaan. Toen de jongste zoon hem een klap op zijn hoofd gege ven had, gooide hij pas de pan met aardappelen naar zijn hoofd. De getuigen, beiden zoons van verdachte, ont kenden dit echter ten stelligste. De Officier van Justitie eischte een maand gevangenisstraf. De Politie-rechter deed nog geen uitspraas in deze onverkwikkelijke zaak en verwees haai naar den rechter-commissaris om een nader onderzoek in te stellen naar de verwondingen, die de bakker tijdens het gevecht had opgeloo- pen. Half 1 zelatricen. 8 uur wedstrijd tafeltennis- team 1—2. Zondag 2 Februari: half 9 aspirantencursus. Maandag 3 Febr.: 8 uur damclub T.E.P. Dinsdag 4 Febr.: 8 uur repetitie Scola. Donderdag 6 Febr.: 8 uur repetitie muziekclub; half 9 lichamelijke oefening en marschliedjes voor wandelclub, burcht Tugelastraat; 8 uur bridge-les. Vrijdag 7 Febr.: 8 uur repetitie Rederijkers kamer „St. Genesius". Zaterdag 8 Febr.: Tafeltenniswedstrijden team 13 en team 68, 7 uur in de Burcht; team 25, half 8 in het gezellenhuis. G. DE BEER pr., Praeses Zondag a.s. worden op de Nova-Zemblabaan te Spaamdam door TYBB onderlinge schaatswed strijden gehouden voor leden, donateurs en sup porters. Daar a.s. Zondag geen voetbalwedstrijden zul len worden gespeeld, is dit een mocie gsiegen- heid voor de clubs om onderlinge wedstrijden op c'e schaats te organiseeien, die zoowel bij de leden als de supporters in goede aarde zul len vallen. Een Zaandamsche loodgieter nam op .een Octobermiddag van het vorig jaar de honneurs in het huishouden waar. Hij moest van der. nood een deugd maken, omdat zijn vrouw, die aan één zijde van het lichaam verlamd was, het werk niet alleen meer af kon. Dat slechts weinige mannen de kunst var koken verstaan, bleek hier al spoedig, want in plaats van zout had de adspirant-keuken-prins soda in de aardappelen gedaan. Toen zoonlief, de bakker, thuis kwam en ever. zjjn neus in hét heiligdom der vrouwen stak, zak hij direct, dat het aardappelwater niet deurTde. Het was groen of smoezelig zwart en dat vond hü erg verdacht. Vader kreeg de schuld van die onsmakelijke De talrijke bezoekers van de Gemeentelijke Concertzaal mochten Vrijdag genieten van een welgeslaagde uitvoering door ons Haarlemsch orkest, ditmaal onder leiding Van Marinus Adam. De Tragische Ouverture van Brahms, waar mee het programma werd geopend, verkreeg, zooal niet tot in uiterste verdieping, dan toch met te loven dynamische allure, de sfeer, waarin men zich dit pathetische It.ahms-weik denkt, dat wel minder vaak op onze program ma's prijkt, maar toch zeer bijzondere kwalitei ten bezit waardoor het boeit. Er zat teekening in deze vertolking en de goede kleur. Het Piano-concert in A kl. terts, dat we Voor kort nog hoorden vertolken, onder leiding van Toon Verhey, door Else Nolthenius, en waar over we toen met zeer groote voldoening mochten gewagen, kregen we nu, in een eenigs- zins f-orschere visie, onder directie van Mari nus Adam te hooren, met Peter de Kleer als solist. Mannelijke kracht wordt Vooral in de beide snellere hoekdeelen verondersteld, het poëtische middendeel dient als tegenwicht. De eerste kwaliteit was in ruime mate aanwezig, maar van de fijn dichterlijke stemming van het tweede deel hadden we ons een wat frappan tere weergave voorgesteld. De laatste noot der dalende toonreeksfiguur, welke voortdurend naar onzen smaak wat al te zwaar werd bena drukt, ook' al is ze in de partituur gepointeerd, verbrak telkens hinderlijk de broze stemming \hn den inzet en zoodoende de poëzie van het geheel. Overigens over de interpretatie door den solist, die kracht paart met accuratesse en technische vaardigheid met soepel spel, niets dan lof. Zijn samenwerking met het orkest, en van het ensemble cp zijn beurt met den solist, was uitstekend en zoo werd een triomfaal slot bereikt, aan het einde waarvan men den solist vertolker en dirigent Adam en de zijnen in een staande gebracht applaus langdurig huldigde, terwijl enkele bloemstukken Peter de Kleer ten overvloede werden overhandigd. Na de pauze hoorden we een zeer mooie en gave verklanking van de steeds opnieuw weer imponeerende Symphonie van „le vieux père Franck" zooals de leerlingen Van den beroem den organist van St. Germain hun meester noemden. Marinus Adam slaagde er uitstekend in om ons in alle finesses van dit verheven opus te laten doordringen. Hij bereikte een breed opgezette weergave, waarin spanning en climax zaten en waarbij alle instrumentalisten groepsgewijze hun medewerking verleenden, zoodat ook het klankgehalte werkelijk fraai en geacheveerd m-ccht heeten. De aanwezigen gaven dirigent Adam en den zijnen dan ook door langdurig en geestdriftig applaus hun warme ingenomenheid met het ge hoorde 'te kennen. Marinus Adam was ook zijn orkest dankbaar voor de toewijding waarmee het op zijn aanduidingen had gereageerd en liet het spontaan deelen in de hem gebrachte huIde' J. S. tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid of in blanco Aan- en Verkoop Voorschot in rek. ct. Donderdag 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R. K. Reclasseering in het gebouw Bakenessergracht 26. 8 uur: Bijeenkomst K.J.M.V. „St. Augustinus" in het eigen home, Gr. Markt 10. Zaterdag 2.30 uur: Spreekuur van den voor zitter der S Vincentiusvereeniging, conferen tie St. Bavo Kathedraal, Koninginneweg 105. 3.30 uur: Vergadering van de St. Vincentius vereeniging. Conferentie St. Bavo, Kathedraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R. K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering vooral overleg te plegen met het algemeen secreta riaat: mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194. telef. 23608 en bij vasts elling hiervan tijdig mededeeling te doen. VRAAGT ONS PROSPECTUL Vestigingswet Middenstandsdiploma - Manufacturen brevet - Plakkaatschilderen - Etaleren Kruideniersdiploma RESA ARNHEM Bekende Schriftelijke Cursus. Algem. Secretariaat: Kleverlaan 194, Haar lem. R. K. Centraal Pensionbureau voor Hsarlem, Parklaan 59. Inlich ingen dagelijks. Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur R. K. Rc- classeeringsvereeniging in het gebouw Bakenes sergracht 26. 2.30 uur: vergadering van de Marthavereeni- ging in het Tehuis Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in het gebouw St. Bavo. Het is voor de derde maal in dit seizoen, dat de R. K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Genesius" een uitvoering geeft. Ditmaal is de keus gevallen op het luchtige genre, het be kende „Polly Perkins", spel van list en liefde, in drie bedrijven, van G. Nielen. De uitvoering zal te vier uur aanvangen en gegeven worden op Zondag 16 Februari in Ho tel Vreeburg te Bloemendaal, daar „Domi" nog steeds niet beschikbaar is. Een gang naar het Kerkplein te Bloemendaal zal velen echter geen teleurstelling brengen, daar het een alleszins amusante middag be looft te worden. Gerenommeerde medewerking .verleenen „The Jolly Jokers" en na afloop van de uitvoering kunnen zoowel oud als jong zich nog enkele uren op beweeglijke wijze amuseeren. 's Avonds zal de maan 'n trouwe lichtgevende trouwe geleider zijn, die zal zorgen dat allen weer veilig en voldaan huiswaarts kunnen keeren. Voor velen een aansporing „Polly Perkins" de eer van hun bezoek waardig te keuren. In den ouderdom van 63 jaar is te Haar lem overleden de heer ir. J. A. Reus, direc teur van het Haarlemsche Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en van de P.E.G.E.M. Ir. Reus werd te Dordrecht geboren op 6 Sep tember 1877. Nadat hij aldaar de H.B.S. had af geloopen studeerde hij te Delft, waar hij in 1902 het diploma voor werktuigkundig ingenieur be haalde. Te Karlsruhe behaalde hij den graad electro-technisch ingenieur. Korten tijd werkte hij bij Heringa en Wüth- rich en op 1 Augustus 1908 trad hij als ingenieui bü de Gemeente Lichtfabrieken in functie. De raad benoemde hem op 1 Januari 1912 tot directeur bij de Electrische Centrale, die late' onder zijn leiding tot een prachtig, veelbeteeke- nend, winstgevend bedrijf uitgroeide. Ir. Reus Was ook mede-directeur van de P.E.G.E.M., de maatschappij die de electriciteits- voorziening in de provincie, Amsterdam en Haarlem garandeerde. De teraardebestelling zal plaats vinden Dins dag 4 Februari om 2 uur op de Algemeene Be graafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal. De tentoonstelling „het goed verzorgde boek' in de Stadsbibliotheek mag zich in een gunstige belangstelling verheugen. Een groot aantal bezoekers heeft genoten van de fraaie kloosterhandschriften uit de 14e en 15e eeuw, terwijl de facsimile's van de meest bekende blokboeken aller aandacht hebben. Het logische overzicht van de opkomst der boekdrukkunst wekt verwachtingen, die, gekomen aan de bloei periodes van de Nederlandsche drukkerskunst (17e en 18e eeuw) in een groote collectie hee1 mooi boekwerk bevredigd worden. De gunstige uitzonderingen van de 19e eeuw de mooie steendruk-illustraties en de houtgra vures van Gustav Doré. worden onverdeeld be wonderd. Het moderne boek is een hoogtepunt. Opval lend is de bijzondere zorg, die aan letterkeuze bladspiegel, illustratie en band wordt besteed De bezoekers toonen veel interesse voor deze collectie, die het goed uitgevoerde 20e eeuwsche boek onder de aandacht brengt. De plaatselijke commissie van de Vank. vak groep drukkunst, die deze expositie organiseer: heeft besloten de tentoonstelling een week te ver lengen. Gelegenheid tot bezoek bestaat dus tot en met 8 Febr. a.s. dagelijks van 2—5 uur en van 78 uur. Als gevolg van de machtiging, die de gemeen teraad in November aan B. en W. ten aanzien van een eventueele gasprijsverhooging gaf, dee len B. en W. mede, dat zij zich na ampele over weging genoodzaakt zien de prijzen van het gas aan particulieren met ingang van de eerste me teropname na 1 Februari 1941 met een halven cent per kubieken meter te verhoogen. De inwerkingtreding van de nieuwe omzetbe lasting is mede oorzaak van dit besluit. Welis waar zouden verschillende factoren een prijsver- hooging van het gas met ongeveer een cent per kubieken meter rechtvaardigen, doch het ge meentebestuur heeft, gelet op de nooden der be volking in dezen tijd, gemeend vooralsnog te moeten volstaan met verhooging van een halvei. cent per kubieken meter. Daarbij komt dan nog dat de nieuwe gasprijzen voortaan inclusief om zetbelasting zullen zijn, zoodat op dit punt van een zekere tegemoetkoming kan worden gespro ken. Wij gelooven dat deze ingevoerde prijsverhoo- ging alleszins redelijk moet worden genoemd zoo besluit de mededeeling van B. en W. Twee agenten, die hun nachtelijke ronde de den, zagen op het voetpad van den Binnenweg een man voorover liggen in een plas bloed. Het bleek een 62-jarige inwoner van Haarlem te zijn, die een duizeling gekregen had en voorover- gevallen was, waardoor hij een bloedneus kreeg. Na op het politiebureau verbonden te zijn ts hij per politiemotor naar zijn woning te Haar- 'em overgebracht. Terzake overtreding van de prijzenbeschik- king is procesverbaal opgemaakt tégen een 29- jarige winkelierster, die handdoeken had inge kocht tegen 21 ct. en deze had verkocht te gen 32c. Een partij van 117 handdoeken en 4 coupons stof werden in bes'ag genomen. Wegens overtreding van de Vleeschkeurings- wet en frauduleus slachten van een kalf is proces-verbaal opgemaakt tegen een 34-jarigen koopman en een 19-jarigen koopman. Verschil lende onderdee en van het beest werden in be slag genomen.' De daders hebben bekend. Zondag 2 Februari 7.30 uur zal het Amster- damsch Tooneelgezelschap onder leiding van Daan van Ollefen in den Stadsschouwburg een enkele voorstelling geven van het bekende Driesteden-stuk „Rooie Sien" van wijlen Marius Spree. De hoofdrollen zijn in handen van de bekende Radio-artisten Jo Remy en Piet ter Muyl. De voorstellingen van „Rooie Sien" heb ben in November j.l. in ht't theater Carré te Amsterdam een groot succes gehad. Geboren: 30 Jan. G. Velema—Hanken, twee dochters; J. A. A. Appelman—Stuard, d.; 1 Febr. A. M. MeeskensBom, z. Overleden: 31 Jan. H. J. Koningsberger, 15 mnd.; B. Bottelier, 64 jaar; P. J. van Bakel, 71 jaar; M. Spoor, 20 jaar; J. M. Geurskens, 50 jaar. ZONDAG: Heden, 4e Zondag na Driekonin gen; feestdag van Maria-Llchtmis; 7.30 uur H. Communie-uitreiken; 8 en 10 uur H.H. Missen, waaronder schaalcollecte voor de sieraden van het altaar. Vóór de Hoogmis kaarsenwijding. Na de Hoogmis bestaat er gelegenheid, om de ge wijde kaarsen in ontvangst te nemen in de sa cristie. Om 5 uur Lof ter eere van de H. Maagd, met Rozenhoedje voor den vrede. MAANDAG: feestdag van den H. Blasius, pa troon tegen de keelziekte. Om 8 uur H. Mis in de kerk. Na de H. Mis zal de H. Blasius- zegen worden gegeven. Verder ook om 10.30 en om 4 uur. De schoolkinderen zullen dezen zegen ontvangen op de school. DINSDAG: om 7.30 uur H. Mis in de kapel der eerw. Zusters. WOENSDAG en verdere dagen dezer week om 8 uur H. Mis. Vandaag feestdag van de H. Agatha, Maagd en Martelares. DONDERDAG: 5.30—6.30 uur biechthooren. Des middags biechtgelegenheid voor de jongens van de hoogste klasse. VRIJDAG: le Vrfjdag van de maand, bij zonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart. Om 8 uur gezongen H. Mis, waarna, acte van toewijding. Om 5.30 uur Lof met Litanie van het H. Hart. ZATERDAG: biechthooren van 4—6.30; om 5.30 Maria-Lof met Rozenhoedje voor den vrede. A.s. Zondag: Septuagesima. ZONDAG 2 Febr. Feest van Maria's Zuive- ing of Maria Lichtmis. De H. H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 de Hoogmis; vóór de Hoog mis de wijding en uitdeeling der kaarsen; Al gem. H. Communie voor de Meisjes-Congregatie onder de H. Mis van 9 uur; collecte voor onze arme parochiekerk, welke in uwe milddadigheid bijzonder wordt aanbevolen; om 12.30 voorbe reiding voor de plechtige geloofsbelijdenis; om zés uur Marialof met rozenhoedje (lied 42). MAANDAG, feest v. d. H. Blasius, Patroon tégen de keelziekte; de Blasius' zegen zal ge geven worden ha de H. Missen en van 1212.30 uur. WOENSDAG, feest v. d. H. Agatha, Patrones van onze parochie; om 8.15 gezongen H. Mis; om zes uur Lof ter eere v. d. H. Agatha met rozenhoedje (lied 131), wijze: „Aan o Koning der eeuwen". DONDERDAG van 5—7 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand, toe gewijd aan de bijzondere vereering van het god del, Hart; om 8.15 gezongen H. Mis met acte van toewijding en Algem. H. Communie voor de kinderen; om zes uur Lof en litanie ter eere van het goddel. Hart met acte van Eerherstel (lied 114). ZATERDAG van 4—7 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG 9 Febr. Septuagesima, Plechtige vie ring van ons Patroonsfeest, Algem. H. Com munie voor de kinderen van de Edelwacht en tevens voor alle parochianen. De H.H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 de Hoogmis. Te beginnen met heden Zondagavond za' het Lof Zondags en in de week voorloopig weer gehouden worden om 6 uur. Intenties der H. H. Missen ZONDAG 2 Febr. 7.30 uur tot zekere Intentie (Kapelaan); 9 uur voor mevr. van Seggelen— van Reijsen; 10.30 voor 't geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. MAANDAG 3 Febr. 7.30 uur uit dankbaarheid 'M.); 8.30 voor Cornelia Jansen—Barnhoorn. DINSDAG 4 Febr. 7.30 uur voor Antonius van der Heijden; 8.30 voor Maria Anna van Dijk- horstMelkert. WOENSDAG 5 Febr. 7.30 voor Caecilia Zon neveld—Stokman; 8.15 voor overl. familie van ''nnschootenAdrichem. DONDERDAG 6 Febr. 7.30 voor Quirinus de Block; 8.30 voor een overleden Moeder (B.). VRIJDAG 7 Febr. 7.30 ter eere van het H. Hart van Jezus tot zekere Intentie; 8.15 voor Florentius v. d. Schinkel en Elisabeth van dei Meij. ZATERDAG 8 Febr. 7.30 uur (bij de Zusters) voor Susanna Wijersvan Dooren; 8.30 voor Tda Maria Castien. ZONDAG 9 Febr. 7.30 voor overleden ouders (Pastoor); 9 uur voor 't geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie; 10.30 voor overleden familie van der MeijNieuwlaat In het clublokaal van Insulinde werd Don derdagavond het treffen tusschen beide clubs voortgezet met 3 partijen. De uitslagen zijn: Ins. D.E.S. beurten Gort (125) 125 24 Strijbos (150) 98 24 v. d. Water (175) 59 28 v. d. Hoch (175) 175 28 Seysener (50) 50 54 Kuyken (50)- 37 54 Insulinde behaalde dus 4 winstpunten tegen D.E.S. 2. Aangezien D.E.S. met 8—4 vóór stond, behoudt ze dus de leiding met 10 tegen 8 pun ten. Donderdag 6 Februari worden wederom 3 par tijen gespeeld, nu in Restaurant „Bolwerk" aan het Kennemerplein. Kampioenschap Haarlem 2e Klasse kleinbiljart kader Voor het tournooi om het kampioenschap van Haarlem 2e Klasse, hetwelk op 11 Februari as in het clublokaal van de B. V. Insulinde, Gen. Cronjéstraat zal beginnen, hebben 9 spelers in geschreven. De deelnemers zijn: J. Hasselmeyer, M. R. v. d. Water, A. Corvei en H. Gort, allen B.V. Insulinde; J. Hartog en L. de Zwart (B.C. Haarlem); C. v. d. Hoek en P. Diekman (B.V. D.E.S.) en H. v. d. Broek (B.V. 1939). Zondag den uitgestelden veldrit. Vertrek 10 uur van het clubhuis. Mocht het Zondag nog vriezen dan nemen we ook de schaatsen mee. Zondag 9 Februari begin der wintercompetitie, waarvoor een schitterende collectie prijzen is uitgeloofd. Gebouw St. Bavo: Ziekenfonds Overveen 5 uur; Geel-Wit 6.30 uur; Gewone zitting 46 uur. Stadsschouwburg; „Als Sterren vallen" 7.30 uur. Stads-bibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Het model"; op het tooneel de klucht „Lach dan Paljazzo" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: „Hoera ik ben papa!" met Heinz Rühmann 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Liefde op Ski's" met Anny Ondra 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Pompadour" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Lichte Cavalerie" 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Bond van Zangver- eenigingen 2.30 uur; Haarl. Gemengd Koor 11 uur; Feestavond R.K. Bouwvakbond 7 uur. Stadsschouwburg: 2.15 uur Charlotte Kohier in „Frasquita" 7.30 uur Amsterdamsch Too neelgezelschap „Rooie Sien". Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Kunstzaal de Bois: Tentoonstelling schilde rijen van O to B. de Kat. Stads-bibliotheek en leeszaal: Boekenten toonstelling 25 uur. Rembrandt: „Het wonder der voortplanting" 11.30 uur „Het model" en op het tooneel de klucht „Lach dan Paljazzo" 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: „Hoera, ik ben papa!" met Heinz Rühmann 1130, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Liefde op Ski's" met Anny Ondra 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Pompadour" 1.30, 3.30 en 6.30 uur. Spaarne: „Lichte Cavalerie" 1.30, 3.30 en 630 uur. De Zondags- en avondiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apo heken: fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. BERLIJN, 31 Jan. (D.N.B.) Naar Reuter over de Duitsche luchtaanvallen van vandaag op Londen meldt, hebben de Duitsche vliegers hun bommen niet op „bijzondere militaire doelen" geworpen. Een laagvliegend vliegtuig, aldus wordt verder gezegd, wierp ook bommen op East Anglica. BERLIJN, 31 Jan. (D.N.B.) De vlootvoogd van de Marine, groot-admiraal dr. H. C. Rader, heeft zijn dank en erkentelijkheid uitgesproken jegens allen, die bij den bouw van duikbooten betrok ken zijn, voor hun uitstekende prestaties. In deze dankbetuiging wordt er op gewezen dat de instanties van de. marine, die den bouw van onderzeeërs regelen, tezamen met de betrokken werven en bewapeningsfirma's in voorbeeldige samenwerking en weergaloos korten tijd de beste onderzeeërs ter wereld gemaakt hebben, die door de soldaten van het duikbootwapen op kritieke •binten ter overwinning gevoerd worden. VICHY, 31 Jan. (D.N.B.) Kardinaal Gerlier, de aartsbisschop van Lyon, die eenige dagen ge leden van een reis naar Rome terugkeerde, kwam heden te Vichy aan en werd door maarschalk Pétain aan het ontbijt genoodigd. Des middags had hij een onderhoud met Flandin, den minis ter van Buitenlandsche Zaken. Kardinaal Ger lier heeft zoowel Pétain als Flandin op de hoogte gesteld van zijn gesprekken met Z. H. den Paus. 45 bekende merken Ook In huurkoop Haarlem 24 wat! riep ze uit, je vrouw worden! Denk je, dat ik misbruik zou maken van je liefde om je te vernederen? O, wat ken je me slecht! Wat zou je moeder wel zeggen van zoo'n opof fering? Wat zou mijn eigen hart en geweten zeggen? O. lord Montacute, ik weet hoe goed hoe° nobel en oprecht je bent, maar ik zou lie ver sterven dan zooiets aannemen! Maar maar haar stem brak en langzaam vloeiden groote tranen langs haar bleeke wangen ik dank je! Geloof, dat ik dankbaar ben! Nooit zal ik je woorden vergeten, en het offer, dat je me wilt brengen! Nooit! Stuur me niet weg, Iris, smeekte hij, ter- wille van de oude tijden, terwille van onze vriendschap! O. als je wist hoeveel ik van je hield! Ik heb aan niemand anders gedacht van mijn jongensjaren af. Steeds heb ik je be schouwd als mijn toekomstige vrouw. Mijn moe der kent mijn verlangen, jouw vader wist het, en jij je kunt er niet onwetend van zijn! Stuur me niet weg, Iris! De wereld wat kan het me schelen, wat men zegt? Jij bent mijn wereld 1 HU had haar hand gegrepen. Iris keek in zijn smeekende oogen, en maakte treurig, lang zaam haar hand los uit de zijne. Ik moet je wegsturen, zei ze Mjna onhoor baar, ik moet deze smart alleen dragen! Laat my met je deelen, Iris, pleitte hü, kijk eens hier! Als je mün vrouw bent, komt het er niets op aan; de Revels moge verloren gaan wij hebben ze niet noodig je bent gravin van Montacute. Neen, ne'en! Je weet niet, wat je vraagt, zei ze wanhopig en droevig. Zeg me, is het omdat je niet van me houdt, Iris? Ze bloosde, maar ontmoette dapper zijn blik. Ik kan niet tegen je liegen, zei ze zacht, ik houd niet van je! Maar maar'dat zal wel komen, Iris! pleitte hü, ik kan en wil wachten! O stil, stil! zei ze getroffen, je weet niet, wat je opoffert! Clarence stond op. Ik ik wil nu niets meer zeggen. Ik zal wachten. Iris, vandaag, morgen, volgende week mün geheele leven zal het zoo blijven. Ik houd van jou. van jou alleen, en ik zal nooit een ander trouwen nooit! Onthoud, dat wat er ook gebeure moge, ik nog altijd op je wacht, dat ik altüd Je vriend ben. En hiermee liet hü haar alleen. HOOFDSTUK XIV De uren vervlogen. Het onderhoud met Cla rence had Iris physiek en moreel uitgeput. Fe lice vond haar op de divan liggen en dacht dat ze sliep. Maar Iris sliep niet. Het was eerder een toe stand van verdooving. Tegen de avondscheme ring schrok ze op, en al haar ellende kwam weer op haar neervallen, met een nieuw besef: Wat deed ze hier? Ze had geen recht er te zün. Het huis behoorde aan Lord Coverdale, en ze werd hier door hem slechts geduld. Deze gedachte deed haar bloed koken, wild sprong ze op alsof ze de kamer wilde uitvliegen. Felice, die in de kleedkamer was, hoorde haar en kwam binnen. Zal ik de signorina kleeden voor het diner? zei ze, trachtend gewoon te spreken Iris keek haar aan, alsof ze niet oegreep; toen wenkte ze haar om nader te komen. Pelice, zei ze onnatuurlük kalm, weet je dat ik geen recht heb om hier te zün? De vrouw sloeg de oogen neer en sprak niet Je hoeft niets te zegt- en, vervolgde Iris, je oogen antwoorden me. Ik heb geen recht. De Revels zün van Lord Coverdale. Heeft Barring ton dat niet gezegd? Ja, signorina, zei de vrouw dof. Noem me geen signorina, zei Iris, o Felice waarom heb je het voor me verborgen? Er moet Iets aedaan worden. Ik moet hier weg O, juffrouw Iris, u zult toch niet overhaast iets doen pleitte Pelice, wilt u naar me luis teren? Luisteren? Ja, dat is mijn plicht. Dat woord bestaat niet tusschen ons. signorina, zei Felice kalm. U Is mün meeste res, u kunt nooit Iets anders zün. Iris liep de kamer op én neer zonder te ant woorden en Felioe vervolgde: Daarom spreek ik nu. De signorina moet hier weg, zeker. Waar wil zü heen? Naar Italië natuurlük. Iris rilde. Er is geen beter plaats voor de signorina en mij want Ik wil gaan waarheen zü gaat De sirnorina zal hier over geld spreken. Ik heb daaraan gedacht. Ik heb geld. Wat Ik op spaarde. Iris bleef staan en keek haar aan met bran dende oogen. En, zei Felice, die haar blik begreep, als zü te trotsoh ls Trotsch! Ja trotsch? kwam het van Iris' lippen. Als de signorina niet verplicht wil zün aan iemand, die haar dienares ls en aliüd zijn zal, heeft ze toch haar juweelen, zei ze snel, die zullen haar veel geld opbrengen. Daarmee kun nen we naar Italië gaan. Daar zal de signorina uitrusten en bedenken, wat ze zal doen. Maar waarheen ze ook gaat, Felice zal met haar gaan! Iris Het zich op de divan vallen. Vernedering op vernedering! Ze moest de Revels verlaten om aan Lord Coverdale's liefdadigheid te ont komen; maar om die van Felice aan te nemen! Wat moest ze doen? Laat me er over denken. Allee is verward ,en duister in mün hóófd I Felioe scheen dit een goed plan te vinden Ja Juffrouw Iris, doet u dat. Morgen kimt u me vertellen, wat we moeten doen. Mag ik u nu verkleeden? Neen, neen! zei Iris; maar Felice Meld aan en Iris gaf toe. Zoodra ze alleen was, begon ze te peinzen over wat Felice had voorgesteld. Was er geen weg, om aan de hulp van anderen te ontko men? Ze was jong en sterk, de wereld was wüd; was er niets, wat ze kon doen? Het denkbeeld naar Italië te vluchten, het land waarmee haar schande zoo nauw verbonden w&s, deed haar beven. Elke plaats in de wereld scheen haar b<Wat had Felice ook weer gezegd over ju weelen? De beroemde Knighton-juweelen, die ze zoo vaak had gedragen, waren niet langer de hare, ze waren van Lord Coverdale, en zou den gedragen worden door zijn vrouw. (Bü deze gedachte vloog het bloed haar naar de wangen.) Maar ze bezat een groote hoeveel heid juweelen cadeaux van haar vader en vrienden. Deze behoorden haar toe, en het geld in haar beurs. Ze was niet zonder een penny; ze zou tenminste genoeg hebben om de Revels te verlaten en zich een tijdlang voor de wereld te verbergen. Zich te verbergen! Dat was haar eenigst, alles overstemmend verlangen. De men- schen te ontvluchten, die ze gekend had, maar het meest van allen den man wiens leven ze had gered, en die nu meester van de Revels was. Geheel door deze gedachte in beslag genomen stond ze op en trok haastig de eenvoudigste van haar zwarte japonnen aan. Toen keek ze haar beurs na; ze had nooit een toelage van haar vader gehad; hij betaalde altijd haar rekenin gen en als ze geld noodig had, hoefde ze er maar om te vragen. Een week voor zün dood had hij haar vüfentwintig pond gegeven en Mjna twin tig er van had ze over. Ze telde ze zorgvuldig na en deed toen haar beursje in haar tasch. Toen ging ze naar de safe in de slaapkamer van haar vader. De aanblik van dat vertrek en van zün bed herinnerde haar aan haar verlies en de ramp, die er op gevolgd was; even stond ze stil met de hand op het hart. Toen nam ze den duplicaat-sleutel, dien de squire haar had ge geven, en maakte de safe open om haar juwee len er uit te nemen. In haar kamer maakte ze er een zoo klein mogelük pakje van en deed het in een handkoffer met eenige kleedingstukken. Daarna ging ze op bed liggen en trachtte ze te rusten, tot het heelemaal donker was. Ze wilde onopgemerkt weggaan. Ze probeerde een plan te vormen; maar ze kon niet. Haar eene, allesoverheerschende gedachte was te vluchten naar een plaats, waar men niets van haar af wist. Langzaam ging de schemering in duisternis over en toen stond ze op en trok een dikken mantel aan. Terwül ze een voile voordeed, die haar gezicht volkomen verborg, zag ze haar eigen trekken in den spiegel; ze schrok van haar bleekheid. Lord Coverdale zou nauwelüks het meisje herkennen, dat hü ontmoet had bij de beek! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2