Voorlichting in den landbouw m OORLOGSSCHADE r De positieve taak van de NederL Unie IJszeilwedstrijden op het Braassemermeer De organisatie in Limburg kan als voorbeeld dienen Restaurant DORRIUS Kerkdijk leven J ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 C.A.O. in de schoenindustrie Pt Met een varken in bed Ernstige aanrijding Academische examens WAT DOET GE LIEVER? N.V. Bouwkas „ROHYP", A'dam-C., Spuistr. 219-221 In versneld tempo bouwen aan de vernieuwing HET PERSOONS BEWIJS Pater G. Raaijmakers Provinciaal NedProvincie der Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus Diamanten kloosterjubilé Eeuwfeest Pensionaat „St. Joseph" te Woerden ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPU f 690.000.000 f 150.000.000 ASSURANTIE-BEZORGER! Zilveren professiefeest Strakke wind veroorzaakte veel averij ATHLETIER M. J. Mc. Grath overleden SCHA A TSEN RIJDEN De merentochten zullen zwaar zijn eel averij WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 2 Februari Maandag 3 Februari Het woord boertje gebruikt men in Ne derland, behalve om een noodzakelijke ge zondheidsuiting van zuigelingen aan te duiden, voornamelijk als kwalificatie van iemand, dien men als het summum van achterlijkheid beschouwt. Het gebruik van dit woord getuigt niet van groote waardee ring voor ons platteland en van het groote aantal kleine boeren, dat dit platteland bewerkt. Het is waarschijnlijk een overblijf sel uit vroegere tijden, toen de ontwikke ling van het meerendeel der boeren inder daad niet groot was; toen zij werkten vol gens een eeuwenoude traditie en van geen vernieuwing weten wilden en toen als ge volg van dit ongezonde conservatisme de levensstandaard op het platteland zeer laag was en in de boerengezinnen een jammer lijke armoede heerschte. Het woord is blij ven bestaan, maar de toestand is in den loop der laatste vijftig, zestig jaren wel heel erg veranderd. Nog is de armoede op het platteland hier en daar zeer groot, maar de ontwikkeling van den boer en van den landbouw is in zeer snel tempo voor uitgegaan. Dit is in hoofdzaak te danken aan den land- bouwvoorlichtingsdienst, die voortreffelijk werk heeft gedaan; die over het algemeen zeer goed is georganiseerd en in enkele gewesten van ons land uitgegroeid is tot een apparaat, dat de beste resultaten mag doen v'erwachten. De tijd, waarin de boerderij gedreven werd overeenkomstig de regels der traditie zonder te profiteeren van de vindingen der wetenschap, is reeds lang voorbij. Een boer is niet meer iemand, die in de aarde wroet en die het re sultaat van zijn arbeid grootendeels moet af wachten, omdat hij afhankelijk is van de na tuur en van het toeval. Zeker, hij kan zich niet onttrekken aan de afhankelijkheid vtan natuur en klimaat, maar met het bestudeeren van deze beide factoren en hun invloed op den groei der gewassen is de mogelijkheid geko men bepaalde correcties aan te brengen, be paalde invloeden tegen te gaan of te vermin deren. Het bedrijf van den modernen boer is tegenwoordig zeer fijn uitgebalanceerd en het kost den leider van dit bedrijf zeer veel moei ten en zorgen om het evenwicht te bewaren. Het heeft lang geduurd voor deze hoogte werd bereikt. Een der eerste staatsbemoeiin gen met den landbouw was de oprichting van het Veefonds in 1799, dat diende ter dekking van de kosten verbonden aan de bestrijding der runderpest. In dien tijd begon de regeering meer overtuigd te raken van het belang van den landbouw; zij wenschte op deskundige wijze te worden ingelicht en stelde daartoe een com missaris tot de zaken Van den landbouw aan in 1805. In 1808 begon zij het belang van de veeartsenijstudie in te zien en gaf daarom op dracht eenige jonge menschen uit te zenden naar'het buitenland, waar men deze studie be reids onderhanden genomen had. De regeering besteedde voorts aandacht aan de veefokkerij en aan de ontginning van woeste gronden. Na 1813 nam de belangstelling echter vrij snel af, en van dat jaar af tot 1890 toe heeft de regee ring zich bijna niet met den landbouw bezig gehouden. Wel werd deze zorg overgedragen aan de Provinciale Staten, doch van een daad werkelijke belangstelling was geen sprake. Toch nam de welvaart der boeren in het midden der Vorige eeuw voortdurend tioe. Van 1850 tot 1877 bloeide het platteland van Nederland. Toen werd de toestand plotseling geheel an ders. In 1877 begonnen de graanprijzen zeer snel te dalen, waarvan een der Voornaamste oorzaken was de zeer groote invoer van goed koop graan uit Amerika. De boeren spraken zeer typeerend over de „korencrisis." Deze bleef duren tot 1895. Deze crisis trof het boerenbe drijf van Nedeland volkomen onvoorbereid. Toen de welvaart stijgende was, traden de ge breken van het platteland niet zoo sterk aan den dag, maar toen door de veranderde tijds omstandigheden de boer alles in het werk moest stellen om het hoofd boven water te kunnen houden, bleek, dat hij niet berekend Was op zulke tegenslagen. De Nederlandsche boer was achter. Hij had zijn tijd verwaar loosd; het was hem te gemakkelijk gegaan. In 1884 werd te Amsterdam een groote landbouw tentoonstelling gehouden en deze leerde zeer duidelijk, hoe ver het buitenland ons voor was Het gevolg hiervan was, dat in 1886 een staats commissie in het leven werd geroepen om de tegeering van advies te dienen. Deze commis sie heeft zeer nuttig werk gedaan en mede door haar toedoen is een begin gemaakt met het tot stand brengen der verschillende organen, Welke van overheidswege den landbouw in Ne derland helpen. Het apparaat van den landbouwvoorlichtings- dienst, zooals dat thans bestaat, heeft gerui- men tijd noodig gehad om zich te ontwikke len en nog is aan deze ontwikkeling geen einde gekomen. In zijn geheel immers voldoet het hog niet aan alle eischen, welke de vooruit gang van den landbouw in Nederland stelt Wel heeft ons land gemiddeld genomen de grootste productie per H.A. van Europa en voor een groot aantal gewassen ook voor de geheele wereld, maar eenerzijds zou de pro ductie in bepaalde gebieden nog kunnen wor den opgevoerd en anderzijds kon de kwaliteit der producten zeker nog Verbeterd worden. De landbouwwetenschap in den engeren zin van het woord, het wetenschappelijk onderzoek, staa top zeer hoog peil. Ook in dat opzicht heeft Nederland geleerden van wereldnaam. Dit onderzoek geschiedt aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, aan de verschil lende instituten, welke ons land bezit, in de proefstations, op de proefboerderijen en op de proefvelden. Overal wordt zeer hard gewerkt aan den vooruitgang van den landbouw. De re sultaten Van dit onderzoek moeten ter kennis Van de boeren worden gebracht en voor dit doel is opgericht de landbouwvoorlichtings- dienst, in welken dienst de landbouwconsulen- ten, zoowel die voor bepaalde gebieden van ons land als die in algemeenen dienst, een zeer Voorname plaats innemen. Het moet erkend worden, dat deze dienst niet altijd even goed werkt. Dat ligt niet aan den ijVer en de toewijding van de con sulenten, wier werk over het algemeen niets dan lof verdient, dioch dat is toe te schrij ven aan twee oorzaken, waaraan alle ijver en toewijding der consulenten niets kunnen veranderen. De eerste oorzaak is, dat het aantal consu lenten en hun assistenten te beperkt is en dus elks gebied te groot om aan alle in hun ge bied liggende bedrijven een intensieve Voor lichting te kunnen geven. Het zou noodig zijn alle bedrijven op regelmatigen tijd te bezoe ken, doch hiertoe ontbreekt den consulent te vaak tijd en gelegenheid. De tweede oorzaak is de ontwikkeling vooral van den kleinen en middelgrooten boer, die niet Van dien aard is en niet op zulk een basis rust, dat hij zelf standig de wetenschappelijke vaklitteratuur kan verwerken en de nieuwe wetenschappelijke vindingen kan toepassen op zijn bedrijf. Hij behoeft daartoe de hulp van den landbouw- consulent, doch deze is door de uitgestrektheid van zijn ambtsgebied en de veelsoortigheid van zijn bezigheden in veel gevallen niet in staat zijn aandacht aan deze taak te schenken. Het spreekt vanzelf, dat men bovengenoem de moeilijkheden voornamelijk ontmoet in die streken, waar vooral kleine en middelgroote boeren hun bedrijf uitoefenen. In een streek als Groningen bijv., waar kennelijk veel groote boeren wonen, die ofwel de middelbare land bouwschool te Groningen ofwel de landbouw hogeschool te Wageningen hebben bezocht, deen deze bezwaren zich minder voor. Deze boeren zijn wel in staat de Vaklitteratuur te verwerken en nieuwe vindingen op eigen be drijf toe te passen. Hier staat de landbouw op zeer hoog peil en aan deze bedrijven valt niet vaak iets te verbeteren. Anders is het echter in streken, waar de leiders der bedrijven niet in staat zijn geweest dezelfde studie te -Volgen als hun vakgenooten van de groote bedrijven. In de gebieden, waar het kleinere bedrijf overheerscht, komen de landbouwconsulenten en hun assistenten han den en uren te kort om hun werk geheel aan zijn doel te laten beantwoorden. Tot nadeel van den landbouw in zulk een gebied, tot na deel ook van den boer en zijn gezin en van de welvaart Van ons geheele volk. De eerste provincie, waar men dit heeft ingezien en waar men voor deze moeilijk heden ook een oplossing heeft gevonden, is Limburg geweest, waar de Limburgsche Land- en Tuinbouw Bond (de L.L.T.B.) in het begin van 1940 als eerste landbouw organisatie in Nederland een eigen techni- schen voorlichtingsdienst in het leven heeft geroepen, welke in alle opzichten zeer nauw samenwerkt met den rijksdienst. Deze dienst werkt nu ongeveer een jaar, en hoe wel dit eigenlijk een te korte tijd is, om over de resultaten te kunnen oordeelen, mag men toch wel zeggen, dat op deze wijze in Limburg een toestand is ontstaan, die het beste belooft voor den bloei van den landbouw in dat gewest. De wijze van voor lichting in Limburg kan als een voorbeeld dienen Voor andere deelen van ons land. Daarom loont het alleszins de moeite om de werkwijze in Limburg uitvoeriger te be spreken. E. Bij het college van rijksbemiddelaars is in gediend een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van bepalingen eener collectieve ar beidsovereenkomst, afgesloten tusschen de Fe deratie van Nederlandsche schoenfabrikanten eenerzijds en den Ned. R.K. Fabrieksarbeiders (sters)bond „St. Willibrordus", den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders en de Ned. Vereeniging van Fabrieksar beiders anderzijds, voor de geheele Nederland sche schoenindustrie. Het verzoek met de daarbij gevoegde C.A.O, ligt voor belanghebbenden ter visie op de bu- reelen van de Arbeidsinspectie te Maastricht, Breda, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Haar lem, Arnhem, Deventer, Groningen, 's-Graven- hage, en het college van Rijksbemiddelaars Bezwaren kunnen vóór 15 Februari schriftelijk worden ingediend bij het college van Rijks bemiddelaars, Bezuidenhout 87 te 's-Graven- hage. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE De ambtenaren van den crisiscontróledienst zullen wel vaker voor ongewone en komische situaties komen te staan bij hun speurtochten naar overtreders der voorschriften. Maar dat ze een zieke samen met een half varken in het bed aantroffen, zal toch wel een niet alle- daagsch geval zijn. Het gebeurde dezer dagen in een dorpje in de orhgeving van Roermond, nabij de grens. De ambtenaren waren speciaal op zoek naar frauduleus geslacht vee. Zij stap ten een particuliere woning binnen en infor meerden naar den baas. Die was er niet, kregen ze te hooren. En de vrouw dan? Die Was ziek. Maar de ambtenaren zijn niet lichtgeloovig en wilden toch het huis eens doorsnuffelen. Dat gebeurde en zoo kwamen ze zelfs in de zieken kamer, waar de „zieke" onder de dekens lag. Het kwam zoover, dat ze het bed verliet. Stom verbaasd zagen de ambtenaren, dat in het bed eenhalf varken lag, dat in alle stilte „ge keeld" was. Hevig kleurend en stotterend legde de „ingebeelde zieke" een verklaring af. Een proces-verbaal volgde en natuurlijk ook inbe slagneming van het varker. De 55-jarige mijnwerker G. te Heerlen werd, toen hij van de mijn huiswaarts keerde, door een autobus van de Limib. Tramweg Maatschap pij gearepen. Met een hersenschudding en in wendige kneuzingen weid hij naar het zieken huis gebracht. UTRECHT. Op een proefschrift, getiteld .Aanschouw elijkheidsdrang als factor bij de beteekenis-ontwikkeling der latijnsche praepo- sitie" is tot doctor in de letteren gepromoveerd de heer Friedrioh Hermann Parigger, geboren te Weipert. UTRECHT. Geslaagd veeartsenijkundig exa men A. A. Abrahamse. Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? Hooge Hypotheek-rente betalen of het rente-bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen bil de In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt een artikel ge wijd aan het onderwerp: „Ideaal en massabewe ging In het eerste halfjaar de massa, in het tweede halfjaar het ideaal". Aan dit artikel ontleenen wij het volgende: „In de zes maanden, dat De Nederlandsche Unie bestaat, is zij een waarachtige vbolksbewe- ging geworden. Niemand kan aan dit feit voor bij. Menschen van alle klassen en standen, on verschillig welke godsdienstige overtuiging zij zijn toegedaan, onverschillig tot welke politieke groepeering zij vroeger behoorden, zijn tot de Nederlandsche Unie toegetreden. En zij zijn toegetreden in een getal zóó indrukwekkend groot, dat nog nooit in onze geschiedenis de Ne derlandsche volkswil zich duidelijker en stel liger heeft uitgesproken. Alle politiek, die den vokswil miskent, is uiteindelijk tot mislukken ge doemd. En daarom moet deze uitspraak van het volk een richtsnoer zijn voor ieder, die politiek in ons land leiding wil geven. „In de afgeloopen zes maanden heeft de massa van ons volk bewezen in De Nederlandsche Unie de instantie te zien, aan welke het spontaan zijn vertrouwen schenkt. Het feit, deze uitslui tende instantie te zijn, is voor De Nederlandsche Unie de eenige bestaansgrond. Eerste en hoog ste taak voor de leiding van De Unie was het daarom dit feit waar te maken. „Dat wis zeggen, om dit te verwezenlijkendat de Unie een waarachtige volksbeweging werd, dat iedere, waarlijk nationaal voelende Neder lander zich in De Unie thuis voelde, dat hij in De Unie leefde in de sfeer van het eigen huis en dat hij zich, te zamen met alle anderen, bereid wist om die eigen sfeer te houden. Het eerste doel is in de afgeloopen zes maanden bereikt. „Het kon bijna niet anders, dat onder den toeloop van die honderdduizenden talrijke ele menten binnenslopen, die eigenlijk in De Unie niet thuis hooren. Die toetraden uit louter ne gatieve overwegingen. Het zijn al die menschen, die De Unie gezien hebben als een schuilkelder en als een noodpartij van voorbij gaanden aard. „Dit heeft De Nederlandsche Unie geen goed gedaan. Het heeft haar aanzien geschaad en haar werkmogelijkheden ten bate van het Ne derlandsche volk verminderd. Zij, die hieraan hebben meegedaan, hebben hun persoonlijke gevoelens belangrijker geacht dan de zaak van het volk. En zij miskenden de doelstellingen van De Nederlandsche Unie, want voor al die dingen werd De Nederlandsche Unie niet gesticht. Zij werd enkel en alleen gesticht met het positieve doel: ons volk, met behoud van zijn typisch Nederlandsch karakter, te leiden naar een nieuwe toekomst. „In het komende halfjaar zal De Nederland sche Unie, nu de eerste opgave: het winnen van de massa, bereikt is, haar activiteit méér dan ooit in het licht stellen van het ideaal. Dit be- teekent het volgende: „In versneld tempo bouwen wij verder aan de vernieuwing, die zich hier en daar reeds vóór den oorlog had ingezet. Het goede uit het ver leden miskennen wij geenszins, maar met al het negatieve en reactionnaire, met al hetgeen wer kelijk verouderd is, breken wij definitief. „Wij verplichten niemand lid te blijven van De Nederlandsche Unie, maar als hij lid blijft, heeft hij het program van De Unie te aanvaar den en de leiding te vólgen. Wat wij nu moeten vormen, is dat getal van getrouwen, die in een geest van waarachtige kameraadschap en alles- offerende bereidheid zichzelf inzetten voor de volkszaak. Van die getrouwen, in wier hart geen plaats is voor haat, omdat het vervuld is van een alles-offerende liefde voor het volk. Van hen, die de oude wereld volledig hebben vaar wel gezegd. Die vaarwel hebben gezegd aan de partijpolitieke versnippering en de schadelijke kloven op maatschappelijk en godsdienstig ge bied. Die daarvoor in de plaats willen stellen een daadwerkelijk beleefd socialisme en een strijdbaar nationalisme. Die de gedachten, wel ke ten grondslag liggen aan den arbeidsdienst en aan een gezamenlijke, centrale krachtsinspan ning tot leniging van de nooden van ons volk, begroeten als een uiting van de nieuwe socialis tische gemeenschap. Die het sociaal-economische leven corporatief willen geordend zien en het politieke leven geleid door een sterk centraal gezag. Die aanvaarden, dat ook de volkeren in Europa een gemeenschap moeten vormen, d.i. een orde-volle eenheid, waarin volstrekte eer biediging van iedere volkspersoonlijkheid, weder- zijdsch vertrouwen, daadwerkelijke samenwer king en leiding onmisbare elementen zijn. Die begrijpen, dat in de internationale samenleving ieder volk de plaats krijgt, die het verdient en dat de plaats van óns volk, als vroeger in de geschiedenis, groot zal zijn, als het daarvoor werken en strijden wil. „Het zijn deze idealen, die den grondslag vormen van De Nederlandsche Unie. In het licht van deze idealen is zij het tweede halfjaar van haar bestaan begonnen, een tweede periode van werken en lijden en strijden om de toekomst van ons volk." Der gewoonte getrouw zat Wul- lem in den hoek van zijn rommelig kamertje zijn krantje te lezen. Hij wilde op de hoogte blijven van de polletiek vooral in dezen tijd. Hij las over bommen en granaten, over strategie en ravitailleering. Veel snapte hij er wel niet' van, maar dat het in het wereldje niet erg boterde dat stond as 'n paol boven waoter. Van avond voelde hij zich heele- maal niet op zijn- gemak. Hij had, evenals de voorgaande dagen, ze ker al drie keer de kolommen door geworsteld, die betrekking hadden op de invoering van het persoonsbe wijs; hij kon er met zijn verstand niet bij. Een persoonsbewijs, wat was dat nou loeer, hij had toch immers een geboortebewijsie en daarmee kost ie toch aantoonen, dat ie bestond; neen, dat ging hem boven zijn pet. Die kiekies, nou ja, dat .was tot daar aan toe, die behoefde hij trouwens niet eens te betalen en dat ze van zijn „faassie" genomen moesten worden, dat sprak van zelf; het hinderde hem echter, dat de kranten dat woord nou steeds vekeerd moste schrijve, die mense heulde ook altijd iets bizonders. Maar wat hadde ze nou eigenlijk nn 'n kiekie van hem, wat moste ze daar nou mee uitspoke. Hij bekeek zich eens in het gebroken spiegel tje, dal 'n gat in den wand bedekte, en schudde meewarig het hoofd zonde van 't fillempievond Wul- lem. Op vingerafdrukken had Wullem 't niet begrepen, dat ging te ver, dat was voor hem te gevaarlijk. Als een. schrikbeeld kwam hem de periode voor den geest, die hij enkele jaren geleden had doorge maakt, toen hij bij een „kraakie" blijkbaar erg onvoorzichtig ivas geweest. Er waren toen vingeraf drukken gevonden en die berustten nu natuurlijk nog veilig en wel in de archieven van de recherche. Verder dan het ontdekken van de vingerafdrukken had men het toen niet kunnen brengen. Hij herin nerde zich nog die ellendige visioe nen over gevangenissen met som bere cellen, waar ie op water en brood moest leven. Neen, daar moest Wullem niets van hebben, hij bleef maar het liefst in zijn eigen hokkie. Oost, West Nogmaals herlas Wullem het lange stuk, maar de rust keerde niet terug in zijn binnenste. Dat ze nou ook juist die vingerafdruk- leen moste hebbe. Alles vond ie goed, ze mochte al s van 'm wete, dat ie geboren, was, tot het sterreke geslacht behoorde, waar ze huis stond, dat ie al twaalef ambachte had gehad, alles en alles, de kiekies konde ze ook krijge, maar die vingerafdrukken Wullem wordt met den dag zenuwachtiger. De datum van 1 Maart is een nachtmerrie voor hem geworden en sedert eenige dagen durft hij al geen blad meer van den kalender *af te scheuren arme Wullem. Aan een wissen dood ontsnapt. De overlevenden van een Engelsch koopvaardij schip, dat op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd werd, bij hun aankomst in Canada (Foto Weltbild) Het Generaal Bestuur der Congregatie te Rome heeft met ingang van 2 Februari voor de Nederlandsche Provincie benoemd tot Provin ciaal den hoogeerwaarden pater G. Raaijmakers te Liesbosch-Princenhage; en tot leden van den Provincialen Raad de zeereerwaarde paters Ph. Collignon te Hees-Nijmegen, C. Hoffmann te Liesbosch-Princenhage, P. Mulleners te Delft en L. Leblanc te Helmond. De Eerw. Zuster Restitute (in de wereld mej. Hendrika Berkers, geb. te Asten: Ommel) hoopt morgen, 2 Februari, haar 60-jarig kloosterjubilé te herdenken in het klooster der Eerw. Zusters van Liefde te Geertruidenberg, waar zij onafgebroken 59 jaren werkzaam is. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: 11 Mei 1941 zullen het Pensionaat ,,St. Jo seph" te Woerden en de „St. Anna-school" al daar 100 jaar bestaan. Honderd jaar is het ge leden, dat de eerwaarde Zusters Franciscanes sen van de Congregatie van Roosendaal te Woerden hun intrek namen. Duizenden hebben in deze 100 jaar het bekende Pensionaat be zocht. Het is wel jammer, dat dit groote eeuw feest In zulke donkere en benarde tijden valt De Zusters wilden de viering van het feest dan ook beperken tot den huiselijken kring. Maai het kan niet anders, of bij velen leeft de her innering aan de toch zoo prettige kostschool- jaren voort. Onder de oud-pensionnairen is er ongetwijfeld een verlangen, op een of andere wijze blijk te geven van haar medeleven en dankbaarheid. Daarom is er een comité ge- GEVESTIGD TE TELEFOON t-GRAVENHAGt 11.3041 Afd. A. Woningen, inboedels enz. tot 50.000 Verzekerd ruim 63.0.00 objecten voor: Afd. B. Andere risico's tot 1.000.000. Verzekerd ruim 4000 objecten voor: Verzekert U voor de volledige kosten van herbouw of vervanging in aanslui ting op de Rijksbijdrage. HALFJAAKLIJKSCHE SCHADE-REGELING ALLE schaden over het vorig halfjaar (Afd. A) werden in Januari volledig uitgekeerd Wendt U tot Uw vormd van oud-leerlinren uit Woerden en om geving. Omdat het onmogelijk bleek, de oud-pen sionnairen van al die jaren, zoover over het laad verdeeld, te bereiken, doet het comité een be roep op de welwillende medewerking van de Katholieke Pers; om deze kennisgeving op te nemen, eventueel over te nemen. Mogen -wij den oud-pensionnairen vriendelijk verzoeken, om zoo spoedig mogelijk een kaartje van adhaesie met opgave van volledig adres te zenden? Dan kunnen we U onze plannen mee deden. Adres: „Comité Eeuwfeestvierine" Groenend aal 8, Woerden. Op den feestdag van O. L. Vr. Lichtmis viert de eerw. zuster Rosaria (mej. A. Barghaus) van de Congregatie der Kleine Zusters van den H. Jozef, te Heerlen, in het sanatorium haai zilveren professiefeest, Zij was werkzaam in Meek, Schinnen en Buggenum. Met al haar krachten wijdt ze zich thans aan het missie werk. De vroeger zoo bekende Amerikaansche ko gelslingeraar Mc. Grath is plotseling te New York overleden. Op de Olympische Spelen van 1912 te Stockholm werd hij winnaar met een worp van 54.74 meter. Dit Olympisch record werd eerst tijdens de Olympische Spelen te Berlijn door den Duitscher Karl Hein verbeterd en gebracht op 56.49 meter. OUDE-WETERING, 31 Januari Over het Braassemermeer woei Donder dagmiddag een sterke Zuid-Oostenwind, waarbij de schaatsenrijders een goed heen komen zochten achter de boschjes van den Zuiderhem. Voor de wedstrijdzeilers was het echter ideaal zeilweer; maar het materiaal werd aan een zware proef onderworpen. De meeste booten moesten een paar slagen op de giek rollen, terwijl van de zeilers, die het volle tuig voerden, verschillende averij op liepen. Doordat Cor van SCaveren niet aan den wed strijd kon deelnemen bleef G. van Wijk als eenige vertegenwoordiger van de super-klasse over. De volgende beslissing werd toen genomen: de „IJsbeer" van Van Wijk start negen minuten na de 1ste serie waarin de sterkste zeilers uit komen. In deze serie kwam o.a. ook de „zes meter" van v. Dam uit Oude-Wetering uit. Op het Kruis-rak naar Rijnzaterwoude werd fel om de leiding gestreden tusschen de „Regenboog 39" van P. van Staveren en de „Zesmeter", waarna de onderlinge afstanden steeds grooter werden. De tijden waren hier: 1. P. van Staveren 39 min. 6 sec., 2. van Dam 42.35, 3. M. Verdel 44.45, 4. W. Vesseur 46.50, 5. Seb. v. d. Meer Sr. 52.30. G. van Wijk, die met 9 min. achterstand begonnen was, had reeds in de tweede ronde den staart van het peleton te pakken en passeerde z'n tegenstan ders in razende vaart. Op het laatste gedeelte der derde ronde, waarbij een snelheid van 80 a 90 km. werd bereikt, viel ook de „Regenboog 39" als slachtoffer van de „IJsbeer". Met ruim twee honderd meter voorsprong nog noteerde G. van Wijk een rondentijd van 29 min. 41 sec. In de tweede serie was de meeste onderlinge strijd. Seb. v. d. Meer Jr. had aanvankelijk de leiding, met Siem Vink op de tweede plaats, ge volgd door J. v. d. Meer en S. van Ruiten. Deze laatste nam echter in de tweede ronde de leiding vóór J. v. d. Meer, terwijl Seb. v. d. Meer en S. Vink wegens averij moesten opgeven. In de derde ronde legde J. v. d. Meer beslag op de eerste plaats met 52.39, 2. S. van Ruiten 53.33 De derde serie was voor P. Loos in 50.07. D. Wes- selman, die bij de eerste vlag nog op de derde plaats lag, werd later tweede in 53.45. Op hem volgde P. Bakker met 58.30. De zeilers der vierde serie gingen tweemaal over de baan. J. Heemskerk had zijn geschikten wind en won in 34.38. D. van Veen 39.33, W. van Driel 42.42, Ant. Loos 43.40. Driemaal rond het Braassemermeer: 1. G. van Wijk 29 min. 41 sec., Woubrugge; 2. P. van Sta veren 39 min. 6 sec., Oude-Wetering; 3. van Dam 42 min. 35 sec., Oude-Wetering; 4. M. Ver del 44 min. 45 gec., Roelofarendsveen; 5. W. Ves seur 46 min. 50 sec., Roelofarendsveen; 6. P. Loos 50 min. 7 sec., Roelofarendsveen; 7. Seb. v. d. Meer Sr. 52 min. 30 sec., Roelofarendsveen; 8. J. v. d. Meer 52 min. 39 sec., Roelofarendsveen; 9. S. van Ruiten 53 min. 33 sec., Roelofarendsveen; 10. D. Wesselman 53 min. 45 sec., Roelofarends veen. In aansluiting op de berichten betreffende de op a.s. Zondag te houden Merentochten wordt nader medegedeeld, dat deze ritten langs eenigs- zins gewijzigde trajecten zullen loopen. Overi gens moet er rekening mee worden gehouden dat in verband met den ijstoestand de tocht onge twijfeld zwaarder zal zijn dan de vorige maal. Bii de toekenning van de kruisen zal hiermede rekening worden gehouden. Er wordt ditmaal geen tijdslimiet gesteld, doch na half zeven des avonds worden aan de controleposten geen kaar ten meer afgestempeld. Men moet dus zorgen voor donker thuis te zijn. Bij sneeuwval of dooi gaan de tochten uiteraard niet door. In den tweeden wedstrijd was er geen te kort aan sensatie, daar in den steeds aan- wakkerenden wind menige zeiler in moeilijk heden kwam. Bij v. Dam brak de voorstag, zoodat de hooge mast met de zeilen achter over viel en de fok aan flarden werd ge scheurd. Ook Seb. v. d. Meer Sr. en M. Ver del kregen averij en gaven den strijd op. Van de boot van S. van Ruiten brak ook al de voorstag, maar hier werd de schade her steld en werd de wedstrijd voortgezet. In de eerste serie nam M. Verdel direct de leiding, op korten afstand gevolgd door P. van Staveren en Van Dam. Deze laatste passeerde daarna naar de eerste plaats. Het was jammer, dat toen de groote tegenslag kwam. Bij top snelheid knapte de voorstag af en werd aan de overwinning-illusie een einde gemaakt. Bij een rukwind sloeg M. Verdel een paar maal in het rond en werd tegen den Noorderhem gezet met een gebroken schoorlat. Ook Seb. v. d. Meer was al uit den strijd verdwenen wegens een gebroken tuigage-stuk. Over de twee ronden zeilde P. van Staveren 25.35 min., W. Vesseur 32.45. De „IJs beer", die een handicap kreeg toegewezen van Izes minuten, „wandelde" ook. nu weer door het veld van tegenstanders heen en won in 19 min. 22 sec.! De tweede serie bracht veel strijd, waarbij S. van Ruiten den kop hadtotdat mast en zeil tegen het ijs sloegen. Hoewel het euvel hersteld kon worden, was de overwinning ontnomen. J. v. d. Meer zeilde hier in 30.40 een snelle race, gevolgd door S. Vink met 31.25, Seb. v. d. Meer Jr. 35.25 en S. van Ruiten met 44.08. In de derde serie had P. Loos met precies 30 min. een gemakkelijke overwinning. P. Bakker had in dezen wedstrijd meer succes en werd tweede met 31.33. D. G. Wesselman 42.23. Over één ronde zeilde de 4de serie. Hier werd de uit slag: 1. J. Heemskerk 16.40, 2. D. van Veen 18.55, 3. Ant. Loos 19.28, 4. H. van Driel 21.28. Tweemaal rond het Braassemermeer: 1. G. van Wijk 19.22 min.; 2. P. v. Staveren 25.35 3. P. Loos 30 min.; 4. J. v. d. Meer 30.40; 5. S. Vink 31.25; 6. P. Bakker 31.33; 7. W. Vesseur 32.45; 8. Seb. v. d. Meer Jr. 35.25; 9. G. Wesselman 42.23; 10. S. van Ruiten 44.08. Hedenmiddag zullen voor de vierde maal wed strijden worden gezeild. Voor hen, die nog nim mer kennis hebben gemaakt met deze snelle ijssport, is een bezoek aan het Braassemermeer te Roelofarendsveen zeer aan te bevelen. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 KRO, 1.00 AVRO 8.00 Wij beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten en praatje voor den boer (ANP), 8.45 Gramofoonmuziek, 10.30 plechtige H. Mis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Decla matie, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste, 2.00 Concertgebouworkest en solist, 2.50 Ra- diotooneel. 3.25 Gramofoonplaten. 3.30 Uit Berlijn: 59e Verzoekconcert voor de Duit- sche Weermacht, 6.00 AVRO-Musette-orkest en soliste, 6.30 Orgelspel, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.00 Gra mofoonmuziek met toelichting. 7.45 Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.I5 Causerie „Wie is Max Blokzijl", 8.45 Om roeporkest, koor en solisten, 10.00 Nieuws berichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 NCRV, 9.45 NCRV, 1.00 KRO, 5.15—7.15 KRO 8.00 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten en praatje voor den boer (ANP), 9.45 Orgelconcert (opn.), 10.05 Gramofoon muziek, 12.00 Rondom het orgel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Midatenstandspraatje, 1.15 Gramofoon muziek, 2.00 De Meesterzangers en solist, 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met pia nobegeleiding. 3.30 KRO-Koor, KRO-Sym- phonie-orkest en solist, 3.40 Gramofoonmu ziek, 3.45 KRO-Symphonie-orkest, 5.15 We- kelijksche gedachtenwisseling ANP, 5.30 KRO-koor en -orkest en solisten (opn.), 6.15 Dansmuziek (gr.pl.), 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Gramofoonmuziek, sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek, 10.20 Hobo en piano, 10.50 Zang met orgelbegeleiding, 11.20 Declamatie, 11.40 Reportage, 12.00 Esmeralda en solisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA- orkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Zang met pianobegeleiding; 3.00 Gramofoonmu ziek, 3.10 Causerie ,,De journaliste", 3.30 Cello en piano, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 De Ramblers, 6.15 Esmeralda en solisten, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.00 Economische vragen van den dag ANP, 7.15 Esmeralda en solisten, 7.45 Orgelspel, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Fragmenten uit de opera ,.Don Pas- quale", 9.45 Engelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. NCRV 8.15 Gewijdte muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmu ziek, 9.40 Pianovoordracht en gramofcon- muziek, 10.15 Koorzang (opn.), 11.00 Gra mofoonmuziek, 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, l.Oo Jac. Stoffer's sextet, 2.35 Gramo foonmuziek, 2.50 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoon muziek, 4.45 Gramofoonmuz., 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.35 NCRV-Harmonie-orkest (opn.), 6.00 Bel Canto, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.007.15 Friesch praatje ANP. sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5