UIT DEN OMTREK ,JkwoiUeü" .yootdeel'' SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht BEURS VAN AMSTERDAM ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 BEVERWIJK Tijdelijke toelage voor het gemeentepersoneel VELSEN Over de pontleuning gevallen IJMUIDEN Vischomzet bleef gering Zilveren dienstjubileum Ongeval HILLEGOM BLOEMEND AAL BENNEBROEK HEEMSTEDE AERDENHOUT SPAARNDAM ZILK ZAANDAM LISSE Mr. A. SLOB TREEDT AF Als burgemeester van Haarlemmermeer ieder begrijpt flirekt de bedoeling, n.l. en De uit keering van deze week bedraagt waarvan hieronder de specificatie. f 25.00 f 12.50 f 20.00 10.00 f 15.00 ueidec: VIJFHUIZEN MARKTEN BEURS-THERMOMETER ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 u2} B. en W. hebben den Raad een voorstel toe gezonden tot het toekennen van een tijdelijke toelage aan het lager-bezoldigd gehuwd ge meente-personeel, alsmede tot tijdelijke verhoo ging van het minimum der kindertoelagen, ir. overeenkomst!,en zin als voor het rijksperso neel is gedaan. De 10-jarige scholier A. H. bevond zich op de Velserpont om zich naar school te begeven. De knaap ging op de leuning zitten en verloor plotseling zijn evenwicht, met het gevolg, dat hij te water viel. Direct schoten omstanders toe en wisten met een haak den jongen uit het wa ter te trekken. Met den schrik en een koud bad kwam deze onvoorzichtige scholier er nog goed van af. De omzet van het Staatsvisschershavenbedrijf over de maand Januari blijkt slechts f 124.741,T7 te bedragen, tegenover f 342.195,62 in Januari van het vorig jaar. Een vermindering dus van ruim f 100.000. De heer H. Homan, employé bij de N.V. Ma chinefabriek de „Hera", herdacht den dag dat hij 25 jaar aan dit bedrijf verbonden was. De jubilaris werd des morgens ten kantore van de directie hartelijk toegesproken, alwaar hij bloe men en namens het personeel een gouden hor loge in ontvangst mocht nemen. Het verdere deel van den dag mocht de jubilaris in huise- lijken kring doorbrengen. De 29-jarige plaatsgenoot J. v. L„ die in dienst is bij een wijnhandelaar te Haarlem, kreeg bij het verladen van zeer zware wijnvaten op de Kinderhuisvest te Haarlem een dezer va ten over zijn lichaam, waardoor hij ernstige in wendige kneuzingen opliep. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Elisabeth-Gast- huis vervoerd. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Se- Dastianus Rigardus Maria, zoon van J. W. Rus- man en P. A. Rijnbeek. Ondertrouwd: G. van Nieuwpoort en B. Swets; J. J. Buckens en A. M, Duivenvoorden; C. L. Boelé en A. M. M. Hageman. Getrouwd: J. W. J. van der Klugt en J. C. Hogendoom; P. van der Bent en G. van dei- Hoogt. Overleden: P. A. de Vries, m., 1 Jaar; C. C. de Roode, m., 86 jaar; C. L. Rijnbeek, m., 17 jaar; J. Bakker wed. van W. N. van der Werf, v., 74 jaar. Loop der bevolking Gevestigd: H. I. Eckert, van Meerbeekstraat 7; J. G. Schipperheijn, Vos- selaan 32. Vertrokken: M. C. van AmsterdamAlkemade. Roelofarendsveen, B 458; G. van der Bentvan der Hoogt, Amsterdam, Hobbemakade 83 n; W. M. Gozeling, Amsterdam, J. Catskade 31 III; A. A. G. Hommerson met gezin, Ermelo, Oude Boschweg 32; H. Jansen en echtg., Haarlem mermeer, Bennebroekerdijk 20; P. Meinders met gezin, Haarlem, Tugelastraat 50; C. C. Schef- fers, 's Gravenhage, Irisstraat 219; M. van der Zwet, Lisse, Nicolaas Damesstraat 25. 25 jaar koorzanger. Dezer dagen was de heer G. van Lierop 25 jaar lid van het zang koor. Namens de leden werd hem door den direc teur een stoffelijk blijk van belangstelling aan geboden. De oogst van de straat. Aanwezig op het politie-bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Een zwart gebreide handschoen, bruine aete- tasch, een kaartje zwarte wol. Te bevragen aan onderstaande adressen: J. v. d. Stelt, Leidschestraat 101, Hillegom, klein portemonnaietje, inh. ƒ0.1114; Seijsener, v d. Endelaan 6 Hillegom, zilveren ring; Kam steeg, Ambachtstraat 30, Hillegom, schakel armband; v. d. Meij, Haven 48, Hillegom, 4 postzegels; Jonkman, koster St. Jozef-kerk Hillegom, 25 broodbonnen; T. Raaphorst, Leid schestraat 16, Killes om, rijw.bel.merk in étui. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Agenda- week van 1 tot 8 Februari. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Zondag na de H. Mis van 7 uur onze maandeltjksche algemeene H. Communie in de St. Jozephskerk. Intentie voor dé Missiën. Na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Na de Hoogmis vertrekt de Damclub naar Haarlem om daar te spelen tegen S.D.O. Maandagavond Biljartclub. Dinsdagavond Onderlinge Competitie Damclub O.D.I. Donderdagavond Verplichte vergadering. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. Secr. Distributie Het Distributiekantoor, Juliana- laan 6 te Overveen, is met Ingang van heden weer van negen tot één uur voor het publiek geopend. Bovendien uitsluitend voor detaillisten en grossiers voor inlevering van opplakvellen e.d. des Maandags van twee tot vijf uur. Teneinde teeurstelling te voorkomen wordt ieder dringend verzocht zich aan bovengestelde tijden te houden. Loop der bevolking over 1940. Op 1 Januari 1940 bedroeg de bevolking 1349 mannen en 1565 vrouwen, in totaal 2914 zielen. In datzelfde jaar werden geboren 23 mannen en 21 vrouwen, er vestigden zich 122 mannen en 312 vrouwen; er stierven 24 mannen en 36 vrouwen en 109 man nen en 199 vrouwen vertrokken naar elders. Cp 31 December 1940 bedroeg de bevolking dus 1361 mannen en 1663 vrouwen, in totaal 3024 zielen, zoodat de bevolkingsaanwas 110 zielen bedroeg. Burgerlijke stand. Overleden: V. Brouwer, wed. van W. Lub. 65 jaar; T. Molenaar, echtgen. van J. Meijer, 74 jaar. Schoorsteenbrandje. Donderdagmorgen werd er een schoorsteenbrandje gemeld in de Talma- straat te Heemstede. De brandweer rukte uit. doch kori ter plaatse bepalen tot het gron dig reinigen van den brandenden schoorsteen. De oorzaak van den brand wordt gezocht in het stoken van hout en eierkolen, waardoor de schoorsteen vuil is geworden met het boven staande gevolg. Distributie-overtredingen. De politie Is er in geslaagd bij gehouden controle inzake de dis tributiebepalingen, verschillende levensmiddelen, die op onrechtmatige wijze verkregen waren of niet vervoerd mochten worden, te achterhalen. Zoo werden o. a. in beslag genomen 10 K.G tarwemeel, 2 zakken tarwe, 10 K.G. boter, 14 pond bruine boonen en 7 pond vet, welk laatste van diefstal afkomstig bleek te zijn. Ijs. De ijsbaan „De VerhaTding" zal we derom iederen middag en Zaterdag en Zondag den geheelen dag voor de ijsliefhebbers geopend zijn. Houtdieven De Bloemendaalsche politie heeft gisteren drie mannen aangehouden, die langs den weg staand hout kapten en op een bakfiets laadden. Fiets, hout en gereedschap werden in beslag genomen en de mannen kre gen een proces-verbaal. Personalia. De heer P. Angevaare slaagde voor het praktijkdiploma boekhouden van de Federatie Mercurius. Hij was opgeleid door het Instituut Hagas, Elgersma en Potgieters, Frans Halsplein, Haarlem. IJsclub Nova Zembla Zondagmiddag zal op de ijsbanen van „Nova Zembla" ringrijden voor paren worden gehouden. Het bestuur heeft véle luxe-prijzen uitgeloofd. Er is vanaf 1.30 gelegenheid tot inschrijving, terwijl de wedstrijd om twee uur zal aanvangen. Jaarvergadering Leo XIII. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer H. Markman, de vergadering met den christelijken groet. In zijn openingswoord memoreerde spreker al het wel en wee van het afgeloopen jaar, waarna hij het woord gaf aan den secretaris voor het lezen van het jaarverslag. Daarna bracht de penning meester het financieel verslag uit over het ai- geloope.i jaar. Vervolgens verkreeg de geestelijke adviseur het woord. In zijn toespraak tot de leden vestigde spreker er de aandacht op, dat hij als geestelijk adviseur te allen tijde voor de leden beschik baar is. Het volgend punt van de agenda bracht de verkiezing van drie bestuursleden wegens pe riodiek aftreden van de heeren C. de Winter, P. A. de Groot en A. Duivenvoorden. Met alge meene stemmen werden deze heeren herkozen, waarbij zij dankzegden voor het in hen gestelde vertrouwen. Voorts deed de voorzitter, nog eenlge huis houdelijke mededeelingen en sprak een propa gandistisch woord voor „Herwonnen Levens kracht" en de z.g. Stuiversactie. Burgerlijke stand. Geboren: Lourens J., z. v. R. Koel en T. Wakker; Muus, z. v. C. de Ridder en J. W. Veen; Huibertus F., z. v. L. Kok en L. C. G. Berg; Johnny, z. v. C. van Soest en M. de Vries; Albert, z. v. A. van den Dongen en E. K. Roepert; Adrian us J., z. v. J. Baaijens en J. H. Engelberts; Theodora, d. v W. Tol en G. Holwedel; Frits, z. v. H. W Servaas en J. M. Hildering; Jacoba, d. v. P Meerleveld en F. Blees; Bob, z. v. K. Huisman en M. Heerdt; Robert P., z. v. J. M. Riemers- ma en K. T. van der Veen; Maarten N., z. v. D Swart en E. N. de Boer; Petrus G„ z, v. S Nugter en A. K. van den Brink; Jan, z. v. J. van den Pol en K. de Jong; Jan D. C„ z. v. A Volger en A. Bakker; Johan F., z. v. F. Bod- demberg en M. M. van Beem; Pieter. z. v. P. Vet en D. Jacobs; Trijntje, d. v. J. Nielen en A. Abbink. Ondertrouwd: P. K. Couwenhoven en T. A Dolsma; C. Nieuweboer en J. D. Paap. Gehuwd: P. de Boer en C. Engel. Overleden: T. Rot, 74 j., echte. J. Kroonen- berg; N. Spek, 83 J., wed. T. van den Bravei:; A. Veldhuijsen, 71 j., wed. v. O. de RoolJ; J Klein, 69 j., wed. v. D. van Leeuwen; A. Ko ning, 74 j., geh. m. K. Achterberg. Afscheid F. K. Dankelman. Zooals bekend heeft de heer F. K. Dankelman, hoofd der R.K. U. L. O. School par. St. Agatha alhier, den pen sioengerechtigden leeftijd bereikt. Vrijdag heeft de heer Dankelman, die per 1 Februari met pensioen gaat, afscheid genomen van zijn school. Des morgens na de lesuren verzamelden de leerlingen dezer school zich en namen op intie me wijze afscheid van hun leermeester, die zoo- velen van hen onderwijs had gegeven. Dit af scheid was voor den heer Dankelman moeilijk en treffend. Het officieele afscheid had des middags plaats in de groote gymnastiekzaal van de R. K. Jon gensschool, hetwelk voor dit gebeuren was in gericht. Hferbij waren tegenwoordig, behalve 't voltallige schoolbestuur en het personeel van de R. K. U. L. O. School en Jongensschool deï st. Agathaparochie, de Inspecteur van het La ger Onderwijs, de heer Julsinga uit Leiden, bur gemeester F. C. J. M. van Rijckevorsel, de gemeente-secretaris, de heer J. C. de Haaa; te heer J. J. Litjens, voorzitter van den Han dels Hanze-avondschool, alsmede de school hoofden van deze gemeente en de omringende gemeente en een commissie gevormd uit oud leerlingen van den heer Dankelman. Even voor den aanvang leidde de daartoe be noemde commissie, den heer Dankelman met ziin echtgenoote en verdere familieleden, waar onder deken Dankelman uit Delft en pater Dan kelman, een zoon van het scheidende hoofd, ce zaal binnen. Na de begroeting sprak allereerst de Zeer- eerw. heer pastoor G. P. A. van Zuylen, den heer Dankelman toe. Spr. wees er oP, dat de heer Dankelman gedurende een lange reeks van jaren, en wel gedurende 33 jaren, het R.K. on derwijs heeft gediend .eerst als hoofd van de lagere, daarna van de U. L. O. School. In deze jaren heeft de heer Dankelman zfch doen ken nen als een opvoeder in den goeden zfn van 't zijn daden. Namens het schoolbestuur dankte spr. het scheidende hool'd, hem toewenschen- woord en vooral wat betreft zijn voorbeeld in de. een welverdiende en lange rust. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Julsinga, vond het jammer, dat de heer Dankelman het onderwijs reeds moest verlaten omdat hij zulk een uitstekende kracht was. Hij wensch'e herr. eveneens een goeden levensavond toe. Voorts vertrouwde hij er op, dat de opvol ger van den heer Dankelman, de heer Ragas, ziin voetstappei zou drukken en zich steeds zal doen kennen als de man op de juiste plaats De burgemeeter sprak namens het gemeente bestuur het scheidenden schoolhor'd toe. waar in hij ar op wees, dat door den heer Dankel man en deel van de Lissesche bevolking is on- derwze en opgevoed, die hiervan hun profij ten trekken en nog steeds trekken, omdat het orderwijs steeds is gewees degelijk en goed, waarmede men in zijn toekomstig berop zijn nut kan don. Spr. wenchte ..em en zijne echt genoote. na dit leven van werken een leven van kalmte en rust toe. De verschillende leden van het schoolbestuur spraken hierna den heer Dankelman toe, waar uit bleek, dat de heer Dankelman eerst gedu- tende een negental jaren hoofd der R. K. Jon gensschool is geweest en daarna, dus ruim 24 jam ioofd der R. K. U. L. O.-School. Ieder aehoolbestuursldi diepte eenige oude herinne ringen uit dezen tijd op. Opmerkelijk is net, dat de oud-leerli'ngen van den heer Dankelman ever de geheele werela - er *eid zijn, n.l. of als missionaris of als reiziger in den bloembollen- handei. De heer J. J. Litjens sprak als voorzitter van den M. U. L. O. kring Haarlem, en de heer C. W. Barnaoorn, als voorzitter der Hanze, na mens de Hanze Handelsavondschool, alwaar de heer Dankelman aan was verbonden, den schel denden heer Dankelman toe. Tijdens d< pauze werd thee geserveerd en 'n sigaar aangeboden, waarna de heer Ch. de Meul- der. den scheidenden schoolmeester toesprak. Hierbij merkte hij op, dat de leerlingen eerst op lateren leeftijd inzien, dat zij op school goed onderwijs hebben verkregen, hetgeen dagelijks weer merkbaar is. Op lateren leeftijd beseft men eerst het nut van de verschillende vakken, waarin onderwezen wordt. Denkt men op school dat of dat vak heb ik later niet noodig. dik wijls blijkt eerst later dat men hiervan wel de gelijk profijt heeft. Namens alle oud-leerlin gen van der. heer Dankelman bracht hij hem thans nog hulde en dank voor dit onderwijs door hem gegeven. Uit dank in sympathie meenden de oud-leerlingen den scheidenden heer Dankelman een compleet radio-toestel te moeten aanbieden, hopende dat de heer Dan kelman en zijn familieleden hiervan nog lang mogen profiteeren. De heer C. Buik, hoofd der R. K. Jongens schol sprak namens het personeel woorden van afcheid tot den gepensionneerden heer Dankeiman. Nog voerde het woord: J. P. de Koning, na mens üe oud-leerlingen der lagere schooi; W. p. de Jonge, hoofd Ger. School, namens ziin collega's hoofaen van scholen in deze gemeen te, dr. C. R. Zijerveit ais schoolarts; kap. van mgen namens zijn meüekapelaans; kap. Eg- aerts ais jeugdieiaer, waaraan de heer Dankel man zijn krachten ook gaf: de heer Wösten noGid aer schooi te sasseniieim, namens zijn collega's in den omtrek en nog enkele anderen De heer D-.nkeiman, kreeg hierna net woord e bracht dank aan allen, die hem hebben toe gesproken o.j z\j ii veraek ais noofd der R. K U l. O.-school. Bescheiden als steeds, wees hij aé loftrompet voor hem getoken terug en ver- kiaurue, uat r.ij s.eeus uouw en vol ambitie zijn werk had verricht. Hij geloofde evenwel, fat rum te veel lof was toegezwaaid en prees /.ijn medehelpers, de andere onderwijzers, aan deze scaool «eroormen, cue nem steeds nebDen bijge staan in ieze op zich moeilijke taak. Het schoolse tuur en net gemeen.e„_stuur dankte hij voor de ondervonden medewerking, alsmede allen, die hem het werken hebben lichter ge maakt. De oud-leerlingen, welke sij niet gauw zal vergw-en, cc.....„o xiij voor net stoifeiijk blijk van waardeering. Spr. was vol lof over ait waardige afscneia en had zuiks niec veiwacht. dpreker besloot me tden wensch, dat het onder wijs der R. K. U. L. O. School steeds op een hooger peil moge komen en dat hij daarbij nog lange jaren, genietend van zijn rust zal moge „„„.uil. nog zij ye. neld dat de heer Dankelman voor zc,n diensttijd in Lisse nog als onderwijzer in de verwijk en Zaandam werkzaam is geweest. In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Haarlemmermeer heeft wethouder P. de Zeeuw in tegenwoordigheid van mr A. siob medegedeeld, dat de burgemeester als hoofd der gemeente zal aftreden. Klaarblijkelijk slaat deze mededeeling op het feit, dat de loopende ambtsperiode van den burgemeester in Juni van dit jaar eindigt. Mr. Slob bereikt r "806.00 Mevr. H., Zijlweg, H'lem Mevr. W., Emmapl., H'lem Mej. V., IJweg, Hoofddorp Mevr. v. d. W., L. Veerstr., Haarlem Mevr. P., Anslijnstr., Him. Mevr. L., Soheepmakers- dijk, Haarlem Mevr. F., Zonnebloemlaan. Aerdenhout 5 premies van9.00 3 premies van8.00 4 premies van7.50 3 premies van7.00 2 premies van6.50 9 premies van6.00 14 premies vanf 5.50 2 premies van5.00 10 premies van4.50 16 premies van4.00 14 premies van3.50 20 premies van3.00 27 premies van2.50 68 premies van.... f 2.00 3 premies van1.50 1 premie van1.00 Secretariaat L. Veerstraat 36 R dan den pensioengerechtigden leeftijd. Mr. Slob staat meer dan dertig jaar aan het hoofd der gemeente Haarlemmermeer, een der grootste plattelandsgemeenten van Nederland Een mooie en geslaagde wedstrijd. Onder auspiciën van de ijsclub „Ons Genoegen" had onder groote belangstelling een wedstrijd plaats in schoonrijden op de schaats op de Ring vaart. Er waren 13 deelnemende paren. Na ver schillende ritten werd in café Sportlust de uit slag bekend gemaakt. Namens de ijsclub sprak de heer C. A. de Koning met een geestig woord de prijswinnaars toe en reikte de prijzen uit: den heer L. Tanis en mej. M. Godvliet, le pr.; den heer W. v. 't Hof en mej. A. d'Hane 2e pr.; den heer J. de Rijk en mej. L. d'Hane 3e pr.; den heer G. Hartog en mevr. Bosma 4e pr., terwijl Koos Roodenburg en Sjaan Slooten als het jongste paar een troostprijsje kregen. ALKMAR. 31 Jan. Appelen 11.50 per 100 pon inprenknnl 3.60—9.50 Der 100 kg. Gele kool 2.10 nd, Boerenkool 3130—9 50 per 100 kg. Gele kool 2.10— 4.80 per 100 kg. Groene kool 2.604.80 per 100 kg. Prei 36.00—38.10 per 100 kg. Peterselie 5.60 per 100 bos, Roode kool 6.00 per 100 kg. Selderie 2.60 —3.60 per 100 boe, Spruiten 7.00—20 per 100 pona, Uien 2 105.50. Wortelen 2.603.60 per 100 kg. Witlof I 11.0012.50, idem IX 9.0010.50 per 100 pond. BLOKKER, 31 Jan. „Op Hoop van Zegen". Uien 5 00 Witlof 1724. Sprultkool 1725, Roode kool 6.00, Gele kool 4.80, Boerenkool 4—4.50, Present van Engeland 2030, Goudreinette 20—30, Bram- ley Seedling 15—26, Jacques Lebel 15—22, Cal ville 20—30, Wlnterjan 17.10—22.10, Winterlouw 18—23, Witte kool 4.40. —22.50. LOOSDUINEN, 31 Jan. „Loosduinsche groen- tenveiling" Witlof 22.00 per 100 kg. Kervel 4.40 per 100 bós, Selderij 2.90—5.10, Peterselie 7.90— 12.40 per 100 bos, Prei 18.70—21.20, Andijvie 21.25 29.25 per 100 kg. Boerenkool 0.21—0.36 per 7 kg. LEIDEN. 31 Jan. Vee- en kaasmarkt. 148 Run deren, 103 Kalveren, 210 Schapen, 338 Varkens, 69 Kali- en Melkkoeien 260.00400, m. 79 Vare- koelen 200.00—370, t. vl. 13 Graskalveren 100.00— 200. m. 1 Vet kalf, 30 Vette Schapen 40.00—55. m. 180 Weide schapen 30.0036, 143 Mestvarkens 26.0045 195 Biggen 14.0020, z. m. Zeugen 5.00 7 Partijen Goudsche kaa6 41 50, 2 partijen Leld- sche kaas 39.00. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Jan. Aangevoerd 16700 kg. Roode kool 6.00, 17400 kg. Gele kool 4.80, 63400 kg. Deensche witte kool 4.30, 4400 kg. Uien 5.00, grove 5.00. drieling 5.00. NO'ORD-SCHARWOUDE, 1 Febr. Aange voerd: 76.700 K.G. roode kool ƒ6.— 24.200 K.G. gele kool ƒ4.80; 103.300 K.G. Deensche witte kool ƒ4.30; 3200 K.G. uien ƒ5.—; grove uien ƒ5. Nederl Staatsleen. .prijshoudend Gemeenteleen prijshoudend Youngleening Philips prijshoudend Unilever prijshoudend Aku prijshoudend Koninklijke luier H. V. A. prijshoudend Amsterd. Rubber prijshoudend Tabak verdeeld Amerik. waarden .vast AMSTERDAM, 1 Februari 1941, In de daling ter New-Yorksche beurze gedu rende bijna de gehëele week is gisteren stilstand gekomen. Bijzondere factoren waren hiervoor wel aanwezig, maar hadden toch op de markt geen uitwerking, aangezien, gelijk bekend, hier van onder de huidige omstandigheden weinig of geen nota kan worden genomen. De stilstand in de daling en het hier en daar weinig betee- kenend herstel waren dan ook uitsluitend het gevolg van de verbeterde technische positie, het verschijnsel dat telkens voorkomt na voorafge gane koersverliezen. Een van de eerste factoren welke in aanmerking zouden kunnen gekomen zijn voor een veel betere stemming voornamelijk voor staalfodsen, was de buitengewone winst van de Bethl. Steel Corporation over het afge loopen jaar. De maatschappij behaalde n.l. een record winst van 48.66 millioen dollar, waarvan 30 mill, dollar voor rekening kwam van de verhoogde productie tot 11.850.000 ton. De winst over 1939 bedroeg 24.63 millioen dollar. De ontwikkeling van de Bethl. Steel is buitengewoon gunstig; de fabrieken werken op het oogenblik op volle ca paciteit; 35 millioen dollar is reeds uitgetrokken voor verdere uitbreidingen en een groot aantal regeeringsorders kan nog niet a.an de beur; komen, te worden uitgevoerd. De gunstige be richten uit het Amerikaansche bedrijfsleven en het jaarverslag van de Bethl. Steel konden zich echter m Wallstreet niet doen gelden, aangezien de zware belastingdruk een gevoel van onbeha gen heeft doen ontstaan. De zwakke houding van Wallstreet blijft uiter aard op onze beurs niet zonder uitweking. De belangstelling voor Amerikaansche shares van de zijde van het publiek is den laatsten tijd zeer gering, omdat men met de verdere ontwik keling der Vereen. Staten, ook op internationaal terrein, rekening houdt. Men overweegt de mo gelijkheid, dat, wanneer eenmaal de Amerikaan sche regeering de verhoogde belastingen zal hebben bekend gemaakt, opnieuw aanbod in Wallstreet hiervan het gevolg zou kunnen zijn, aan den invloed waarvan wij ten onzent niet zullen kunnen ontkomen. Vandaar dat men mondjesmaat aan den handel In Amerikaansche shares deelneemt. Bovendien houdt men er ook rekening mede, dat verdere liquidaties van Amerikaansche fondsen in Britsch bezit kun nen loskomen. Vandaag werd op het Damrak weer de ge wone terughoudendheiu in acht genomen en was de belangstelling voor Amerikaansche fondsen weer niet bijster groot. De stemming hiervoor bleek voor staalfondsen vaster te zijn. Bethl. Steel boekte een avans van 1%2'/, dollar. De winst was derhalve wel van invloed, maar op den handel maakte het feit geen factor van beteekenis uit. Steels konden slechts fractloneel verbeteren, terwijl Republic Steel Ji 7/8 kon monteeren zonder dat de handel zich uitbreidde. Koperfondsen hadden geen goed prijshoudenden ondertoon, maar ook hier liet de affaire te wen- schen over. Carfoundry, General Motors, Vlieg- tuigaandeelen en spoorwegshares getuigden op hun beurt van een prijshoudenden ondertoon. Op de locale markt was de stemming licht verdeeld en kwam de handel evenmin tot zijn recht. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie wegens licht aanbod 2% lager, maar boekte spoedig daarop weer herstel, toen het aanbod was opgenomen. Shell Union en Tide water werden tot ongeveer de vórige prijzen verhandeld. Suikeraandeelen hadden weer een stille markt. Voorloopig kwam het slechts tot een enkele affaire in H. V. A. tot weinig verander den prijs. Vorstenlanden Cultuur bleek eerder iets zwakker te zijn. Op rubberaandeelen werd als gewoonlijk geen acht geslagen:zelfs in A'dam Rubber kwam het vooreerst niet tot handel. De stemming bleek voor dit fonds op een lageren advieskoers iets zwakker te zijn. In Tabaksaandeelen bleef de handel eveneens zeer beperkt. Oude Deli gaf wegens licht aan bod 3 pet. prijs. Senembah en Deli Batavia toonden zeer weinig verandering. Scheepvaartaandeelen waren iets gunstiger gedisponeerd en getuigden van een vastere stem ming. Onder lichte vraag kon Scheepvaart Unie 2verbeteren, Booten IK, Holl. Am. Lijn 1/4 a \/2 terwijl Japanlijn ook iets vaster lagen. Binnenlandsche industrieën hadden een zeer vaag verloop. Voor zoover er in Unilever iets werd omgezet golden hierbij de gebleven prijzen van gisteren. Aku toonde ook geen verandering en Philipslampen waren niet vaster. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen weer prijshoudend. De handel bepaalde zich grootendeels tot de 33K pCt. 1938, waarvoor vrijwel de gebleven prijzen van gisteren golden. Bij verder verloop verkreeg op sommige pun ten een iets vastere stemming de overhand, waarna de markt zeer kalm sloot. Van Amerikaansche Shares boekten Steels een avans van K—1 dollar, Republic Steel brokkelde echter iets af. Koninklijke Olie kon IK2J4 monteeren en H. V. A. 1—2, Vorstenlanden liepen 1—3 op. Scheepvaartaandeelen konden ook iets betere prijzen bedingen. Unilever en Philipslampen trokken ook iéts aan. De beleggingsmarkt verliep en sloot stil, tnaar prijshoudend. Prolongatie 29i pet. Vorige Slotk. Staatsleeningcn 94} 74 i 78 85 63} 85 Dan nam de Fakir hen mee naar buiten en wees hen den berg. „Jelui moeten over den hoogs ten top gaan, anders vind je Sambo nooit. Wees voorzichtig met den berggeest, goede reis." De maan keek bezorgd op de twee kleine jongens, die in den nacht zoo'n moeilijken tocht; gingen maken. „Wat zwaar klimmen is dat hier," zuchtte Flip. „Kom jö," troostte Jan, „dat valt wel mee. Weet je wat we doen? We gaan zingen, net als die inlanders deden. En daar begonimen ze: Illah, illoh, illah, boem, boem, boem. En werkelijk, dat hielp bij het klimmen. 4% Nederl. 1940 n 3% Nederl 1896—05 3 pet. Nederl 1937 3—3y, Nederl. 1938 2K N.W Scnuld 3% Indië 1937 5K Youngleen 1940 Banken Koloniale Bank '81 Ned. Ind. Handelsb124 Cert. Handel-Mlj116 i Industrieën Unilever 115} Caivé Delft 70 Alg. Kunstzijde 97 f Van Berkel's Pat. 47 Philips 194 f Ned. Ford 523 Fokker '90 Industrieën Buitenland Anaconda 28 i Kennecott 34 Bethlehem Steel 80 j U 8 Steel 64 f Rep Steel 241 Intern Nickel 25 N. Am. Aviation 16 Am. Car Foundry 3i General Motors 49^- Am Enka 47 Petroleum Kon. Olie 243 Continental Oil 18 Shell Union Oil 11* Onderhands- en executlekoer® Open. Heden 94} 74 i 78 84 63 i 85} 178 123 116 115 70 97 i 47 194 323 190 28 34} 82} 64 25* 26 16} 31 49} 47} 242 18 U* 263 210 208 124 108 173 4}} Vorige Slotk. Tidewater 10} Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadja-di Silau VL O. O. Intercontin Rubber Scheepvaart Java Chin Japan Holland—Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Rott Lloyd St. Mij. Nederland Suiker H V A. Jav Cultuur N I. S. U Open. Heden 10} 262 209 207 124 108 173 4# Tabak Spoorwegen Illinois CertiO-jV New Vork Cert15} Pennsylvania 25 South Pac 11} South. Railw15 10} 6 25} 11 14} 147 147 113 150} 152 169} 172 136 137 140 417 418 257 249 - 120 119 188 186 250 ,47 156 56 210 210 nominaal [■u dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6