Luistert niet naar verboden zenders Ruslands defensiemaatregelen aan de Zwarte Zee DE KERK ONTMOET HAAR KONING Bezoek aan graven van gesneuvelden Verbitterde gevechten in Oost-Afrika Verduistering r Bommen op olietanks te Southampton Nationale Raad zal te Lyon vergaderen Gordel van sterke fortificaties „Wij zijn gereed" Een karakterschets van Churchill Overgangstijd geëindigd Feest van Maria Lichtmis NOMOERA HOOPT OP VREDE VOOR JAPAN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 2 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27Y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22833 Vergoeding van reiskosten aan nabestaanden Ital. weennachtsbericht Schip van 10.000 ton vernietigd Batavia betuigt leedwezen over incident te Bandoeng Duitsch weermachtsbericht Eenige koopvaarders tot zinken gebracht Vrouwenarbeid in Britsche munitiefabrieken Verklaring van De Brinon voor pers te Parijs EXPLOSIE TE GIBRALTAR Geheim pact van Engeland met Transjordanië? Dr. Göbbels in Das Reich over den Britschen premier HOOGER INSTITUUT VOOR KATH. ACTIE IN SPANJE RUSSISCH PROTEST TE LONDEN Tegen vasthouden van schip bij de F alkland-eilanden DRIE ROEMEENSCHE OFFICIEREN VERMOORD 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Japansch blad over ondoeltreffen de. politiek van Washington Harde werkers HOTEL - CAFE - RESTAURANT DE POOL" 300 slachtoffers van de koude in Sjanghai DONOVAN NAAR ANKARA Contact te Istanboel met Britsche officieren Ook Chili protesteert inzake de Mendoza NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tnger. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Haagschen redacteur). Men heeft dezer dagen tveer over een aantal Veroordeelingen kunnen lezen van personen, die naar een verboden zender hadden geluisterd; 2;i werden tot matige straffen veroordeeld. In verband hiermede wijzen wij er op, dat de Voor eenige maanden getroffen bepalingen om trent het luisteren naar buitenlandsche radio- Uitzendingen nog steeds van kracht zijn. Daarin werd strafbaar gesteld het hooren naar uit zendingen van allerlei stations, behalve die van Duitschland zelf, van de bezette gebieden, waaronder ook Nederland valt, van het Gene- raal-Gouvernement, dat is Polen en van het protectoraat Bohemen en Moravie. Bij velen schijnt nog misverstand te heersehen in dien geest, dat men meent wel naar Italiaansche uitzendingen of naar Spaansche en Portugeesche of Zwitsersche te mogen luisteren. Dat is me' het geval, er zij nog eens nadrukkelijk op ge wezen. Voorts meenen wij te weten, dat de offi- cieele Duitsche instanties zich zeer ernstig met het groot aantal overtredingen bezig houden. Men beschouwt in die kringen den afgeloopen tijd als een periode van over gang, waarin het Nederlandsche volk zijn goeden wil kon toonen. Indien men zich evenwel niet met meer gestrengheid aan de bepalingen houdt, dan zouden wel eens maatregelen kunnen volgen, die niet zoozeer lndividueele personen treffen, maar ook groepen of de gemeenschap. Men heeft tot nog toe van verscherpte maatregelen willen afzien, maar men is er zich terdege van be wust, dat nog heel andere dingen zouden kunnen gebeuren. Een ieder overwege dus voor zichzelf wat hem te doen staat, wil hij de moeilijkheden, die hem en door hem ook anderen boven het hoofd kun nen hangen, niet vergrooten. Wij leven in een bezet gebied en ieder gedrage zich correct. Het hoofd van het ontwikkeliugsbureau van het departement van Defensie heeft den bur gemeesters medegedeeld, dat aan de nabestaan den van gesneuvelde militairen desgewenscht de reiskosten voor het bezoeken van de graven van gesneuvelden kunnen worden vergoed. Hierbij zullen de volgende richtlijnen behooren te worden in acht genomen. Een vergoeding van reiskosten kan worden gegeven voor het bezoek door ouders, pleeg ouders, voogden, echtgenooten en van kinderen boven den leeftijd van tien jaar. In bijzondere gevallen kan ook aan andere familieleden een vergoeding voor reiskosten worden toegekend. Deze vergoeding kan als regel eenmaal in de drie maanden aan een en denzelfden persoon worden toegekend en wel voor de reis in de laagste klasse van open bare middelen van vervoer. Bovenstaande regeling zal voorloopig gelden tot 1 Februari 1942. Personen, die voor deze vergoeding in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich desgewenscht door tusschenkomst van den burgemeester van hun woonplaats schriftelijk tot het departement van Defensie (afwikkelingsbureau) wenden. ERGENS IN ITALIË, 1 Febr. (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht 110. 239. Dit luidt als volgt: Aan het Grieksche front normale bedrijvigheid der wederzij dsche artillerie en patrouilles. Con centraties van vijandelijke troepen werden in scheervlucht aangevallen en doeltreffend met bommen van klein kaliber bestookt. In Cyrenaica hebben onze gepantserde een heden ten zuiden van Djebel vijandelijke strijd middelen, die door ons luchtwapen werden ge bombardeerd, aangevallen en teruggeslagen. In Oost-Afrika gaat de slag aan het noor delijk front voort. Tijdens verbitterde ge vechten hebben onze dappere nationale en koloniale troepen den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Ook onze verliezen zijn gevoelig. De luchtmacht ging voort met onvermoeibaar élan haar bijdrage aan den strijd té leveren. Tijdens een nachtelijken kruistocht op de Egeï- sche zee van onze torpedobooten heeft de tor pedoboot, die onder bevel staat van den corvet- tenkapitein Francesco Mimbelli, een geëscorteerd ccnvooi stoomschepen ontdekt en aangevallen. Een der schepen, een vaartuig van minstens 10.000 ton, werd getroffen. Het zonk onmiddel lijk. Ondanks de felle reactie van het escorte van het convooi keerden onze eenheden onge deerd op hun basis terug. TOKIO, 1 Febr. (D.N.B.) Het bestuur van Nederlandsch-Indië heeft in een officieel schrij ven zijn leedwezen betuigd aan den Japanschen consul-generaal in Batavia over het vlaginci- dent, dat zich op 24 November 1940 in Bandoeng heeft voorgedaan. Zonsondergang 2 Febr. 18.28 Zonsopgang 3 Febr. 9.19 2 Febr.: Maanopkomst 11.36 ondergang 00.16 BERLIJN, 1 Febr. (D.N.B.)Het Opper bevel van de weermacht maakt bekend: Gisteren hebben gevechtsformaties een vrij groot aantal voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en Oost-Engeland aan gevallen. Daarbij kreeg o.m. een groote olie opslagplaats van Southampton voltreffers, waarop brand volgde. Een vijandelijke koopvaarder werd aan de Britsche oostkust zwaar beschadigd. Vlieg tuigen met grooten actieradius hebben op zee ten westen van Ierland twee koopvaar dijschepen van tezamen 10.100 brt. tot zin ken gebracht. Voor nog een Britsche haven zijn syste matisch mijnen gelegd. De vijand heeft geen vluchten gemaakt naar Duitsch of be zet gebied. In aansluiting op het weermachtsbericht meldt D.N.B. nog, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn gestart voor aanvallen op Britsche scheeps- doelen, waarvan zij verscheidene met succes bombardeerden en tot zinken brachten. Zoo werd het koopvaardijschip Rowanbank, groot 5000 br.ton ongeveer 500 km. ten noordwesten van Ierland door bommen mét zooveel succes getroffen, dat het in tweeën brak en zonk. Een tweede koopvaarder van 5000 tori werd ongeveer 450 km. ten noordwesten van Glasgow tot zin ken gebracht. Een derde schip, groot 3000 ton, kreeg ten zuidwesten van Harwich aan de Engelssche zuidoostkust treffers midscheeps en aan den scheepswand. Een in de haven van Lowestoft aan de Engelsche zuidoostkust lig gend koopvaardijschip van 3000 ton, werd van geringe hoogte met bommen bestookt. Volgens te New York ontvangen berich ten uit Londen heeft de Engelsche minister van Arbeid verklaard, dat tegen den zomer een half millioen vrouwen in de munitie fabrieken zullen werken. Voor zoover er niet voldoende vrijwillig aanbod van vrou welijke werkkrachten komt, zal men tot dwangmaatregelen overgaan. Volgens den Londenschen berichtendienst is gedurende de maand Januari te Londen 41 maal luchtalarm gegeven, met een totalen tijdsduur van 88 uur. Naar Reuter verder meldt, is in Londen sedert het begin van den oorlog 458 maal luchtalarm gegeven. VICHY, 1 Febr. (D.N.B.) In tegen stelling tot het voorloopige plan, den on langs ge vormden nations len raad in Vichy te laten vergaderen, verluidt uit welinge lichte Fransche kringen, dat dit advisee- rende lichaam zijn openingsvergadering en de daarop aansluitende bijeenkomsten in Lyon zal houden. Verder wordt bericht dat op het oogen- blik in bevoegde Fransche regeeringskrin- gen beraadslagingen gevoerd worden over de voorbereiding van de bijeenkomst van den Nationalen Raad. Men verzekert, dat deze raad in de eerstvolgende weken, in ieder geval echter nog voor einde Februari bijeen zal komen. Op de eerste voltallige vergadering zal de Nationale Raad een lijst opstellen van de presidenten, vice-presiden- ten en secretarissen, die in haar geheel door Fétain moet worden goedgekeurd, Op grond van een vandaag gepubliceerd de creet wordt in Vichy en de omliggende ge meenten Cusset en Bellerive de staatspolitie voor politiezaken alleen bevoegd verklaard. De leden der plaatselijke politie zullen in het kader van de formaties der staatspolitie dienst blijven doen. Naar verder wordt bericht heeft de per manente vertegenwoordiger van de Fran sche regeering in het bezette gebied, am- bassadur De Brinon, bij een diner, dat de Farijsche pers heeft aangeboden aan ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers, o.m. verklaard: „Oorlog wordt gevoerd om de volksgemeenschap te verdedigen en te beschermen en om voor haar te behouden vrat noodzakelijk is voor het leven. Men voert echter geen oorlog om woorden aan welke bijna ieder een anderen uitleg geeft. Dat is de belangrijke en smartelijke les, die Frankrijk de wereld biedt. Gehoopt moet worden, dat deze les door allen, ook aan gene zijde van den Oceaan, wordt begre pen." De Parijsche pers blijft zich bezighouden met de rede van den Führer, waarin de Oeuvre een waarschuwing ziet, welke ook Frankrijk niet onopgemerkt mag laten. De verantwoor delijke mannen m Vichy moeten begrijpen, dat Frankrijk alleen de keus heeft zijn Europee- schen rang in te nemen of in een afgrond te vérzinken. In de Cri du Peuple verklaart Doriot, dat voor Frankrijk het uur is gekomen om te kiezen tusschen een waarlijk Eurpeesche poli tiek en de aanhankelijkheid aan een stervende. Anglophilie of afwachten kunnen slechts tot een katastrophe leiden. ALGECIRAS, 1 Febr. (D.N.B.). Volgens een hier ontvangen bericht heeft zich hedenochtend vroeg in Gibraltar een ontploffing voorgedaan in een der verdedigingsinstallaties van de ves ting. Tot dusver zijn veertien dooden en twee zwaar gewonden geborgen. BEIROET, 1 Febr. (D.N.B.) In Arabisch nationalistische kringen verluidt, dat er een geheim verdrag gesloten is tusschen Emir Ab- dallah van Transjordanië en Engeland. Volgens dit verdrag heeft de Emir zich verplicht tot het beschikbaar stellen van 50.000 man, op voorwaarde, dat Engeland hem 500.000 gouden ponden, dus tien gouden ponden per man be taalt. Tot eind December heeft de Emir 5000 man beschikbaar gesteld en 30.000 gouden pon den gekregen. Deze Arabieren worden in Brit- schen militairen dienst gebruikt. (Van een bijzonderen correspondent) HELSINKI, einde Januari Partij, regeering en generale staf in Sovjet-Rusland zijn waakzaam gebleven met betrekking tot het nemen van militaire voorzorgsmaatregelen, ingeval het terrein van den oorlog ook naar de Zwarte Zee wordt verplaatst. De vraag of de Sovjet- Unie behoorlijk is voorbereid, om een ge- wapenden aanval te weerstaan en af te slaan, wordt door de Russische pers in ge ruststellenden zin beantwoord. Geruststel lende mededeelingen, blijkbaar van hooger- hand geïnspireerd, worden hierover aan het Russische volk gedaan. Zij bevatten bijzon derheden, die zeker vermeldenswaard zijn. In Odessa zijn belangrijke militaire bespre kingen gehouden; in overleg met de partij wer den gewichtige resoluties aangenomen, die ge tuigen van de groote beteekenis in strategisch opzicht van de Russische havens aan de Zwarte Zee. Met Odessa als centrum wordt een nieuw' militair district gevormd. In verband hiermede, is besloten, de laboratoria en andere instellin gen van de Zwarte-Zeevloot van Sebastopol naar Odessa over te brengen. In deze haven stad de gewichtigste haven, die Rusland met de wereld verbindt wordt een groote gecom bineerde marine- en legerstaf voor het Noorde lijke Zwarte-Zeegebied samengetrokken. De aanwezigheid van een universiteit en van ver scheidene technische instituten in Odessa ver leent deze stad een veel grootere beteekenis ten behoeve van krijgswetenschappelijke doeleinden dan Sebastopol. Een andere voorzorgsmaatregel, die bij zondere aandacht verdient, houdt in, dat de bevolking van uitgestrekte gebieds- deelen langs de Noordelijke en Oostelijke kust van de Zwarte Zee aanzegging heeft •gekregen om haar woonplaatsen te ont ruimen en zich naar centraler gelegen ge bieden in Rusland te begeven. Dit houdt verband met den aanleg van een uitge- breiden gordel van verdedigingswerken, die, naar verluidt, door Duitsche militaire in genieurs wordt geleid. In het bijzonder is ook het duikbootwapen bij de Russische Zwarte Zee-marine versterkt. Een groot aantal duikbooten is van de viootbases Kroonstad en Wladiwostok naar het Zwarte Zee gebied overgevoerd. De Komsomolskaja Pravda BERLIJN, 1 Febr. (D.N.B.). In het Duitsche weekblad Das Reich heeft rijksminister da-. Göbbels een hoofdartikel geschreven, waarin hij een beeld heeft gegeven van den Engel- schen minister-president. Het is altijd goed, zoo verklaart de minister, een vijandelijk tyranniek systeem belichaamd te zien in een cnan, zooals dit hier het geval is. En deze karakterschets van den leidenden exponent van de Britsche plutocratenkliek is des te treffender, omdat zij door de eigen woorden van Churchill bevestigd wordt. Dr. Göbbels begint zijn artikel met een uitspraak van Churchill, toen deze dagbladcor respondent was van de Morning Post tijdens den Boerenoorlog, n.l.: „Er is slechts één middel om den tegenstand der Boeren te breken en dat is de scherpste onderdrukking. Met andere woorden, wij moeten de ouders dooden, opdat hun kinderen respect voor ons hebben". Over de strafexpeditie naar het Mamoenddal liet Chur chill zich als vólgt uit: „Wij rukten systema tisch op, van dorp tot dorp, verwoestten als straf de huizen, vernielden de bronnen, trokken de torens omver en velden de groote schaduw gevende hoornen, verbrandden den oogst en ver nielden de waterreservoirsIn ieder geval na verloop van veertien dagen was het dal een woestenij en was aan onze eer voldaan". Vervolgens ontleedt dr. Göbbels de voornaam ste karaktereigenschappen van Churchill: de leugen en merkt hij op: „Het is niet gemakke lijk een beeld te schetsen van het karakter van dezen man zonder karakter. Hij behoort tot die soort van politieke kameleons, die hun kleur al naar behoefte en stemming in duizendvoudige schakeeringen kunnen veranderen". Verder herinnert de minister aan het artikel van den Britschen arbeidersleider Lansbury van 12 Juli 1919 in de Daily Herald, waarin deze schreef: „Hij (Churchill) kent geen scrupules behalve de zorg voor zichzelf en behalve de belangen van de bezittende klassen". Daar heb ben wij niet meer aan toe te voegen, zoo schrijft dr. Göbbels. Engeland zal eens zwaar moeten boeten voor dezen man. Hij wil den oorlog om wille van den oorlog. Hij heeft dezen oorlog ge- wenscht, heeft ertoe medegeholpen en hem voor bereid, gedreven door een doffe zucht tot ver nielen. Hij is een fuguur van die politieke on derwereld, die tegelijkertijd met den chaos naar boven komt, den chaos aankondigt en brengt. Voor ontelbare menschen is de oorlog ver bonden met naamloos leed, voor ontelbare kin deren met honger en ziekte en voor ontelbare moeders en vrouwen met stroomen van tranen. Voor hem is hij slechts een groote derby, die men moet probeeren mee te maken. Het is een tragisch ongeluk voor de Engelsche natie hem gekozen te hebben en haar lot met het zijne verbonden te hebben". Tenslotte schrijft de minister: „Nu heeft Churchill den oorlog, doch ook zijn volk, dat hem voeren moet en moet volhouden. Hij zal met den oorlog en door den oorlog mislukken en over zijn graf heen zullen hem de verwenschin- gen vergezellen van hen, die hij hiertoe verleid heeft. Zoo en niet anders heeft Engeland het gewild", deelt in verband hiermee nog mede, dat de reeds in 1938 begonnen werkzaamheden, om de oudere kustverdedigingswerken langs de Zwarte Zee te moderniseeren en te vergrooten, nu be ëindigd kenden worden. Als zoodanig is vooral het oude Sebastopol vernieuwd en voorzien van een net van onderaardsche schuilkelders. Het nog oudere Otjakov is eveneens getransformeerd In een hedendaagsche vesting. Volgens het hier geciteerde blad is Otjakov thans uitstekend in staat, om de geweldige Nikolajevska-scheepswer- ven te beschermen. Zonder in bijzonderheden te treden zegt het blad verder, dat nieuwe sterke fortificaties op verschillende plaatsen langs de Kaukasische Zwarte-Zeekust zijn aangelegd. De oudere vestingwerken in dit kustgebied werden gemoderniseerd. Om vrij doorzichtige redenen wordt be toogd, dat Batoem, dat na den afstand door de Russen van Ardaga en Kars aan Turkije lichter dan voorheen bloot staat aan een aanval zoowel van land- als van zeezijde, thans op krachtige wijze is versterkt, zoodat „een vijand niet in stata zal zijn, aan de eindpunten van de Trans-Kaukasisehe pe- troleumleiding schade toe te brengen." Zoo als bekend, monden de groote Russische olieleidingen in Batoem uit. Aan de kust van de Kaspische zee hebben de Russen evenzeer nieuwe fortificatiewerken tot stand gebracht. Ook de oudere, reeds lange jaren bestaande vestingwerken zijn in volledigen staat van verdediging gebracht, ofschoon zij tamelijk ondeugdelijk worden genoemd. De Sovjetpers heeit verder te verstaan gegeven, dat de ver binding van de Wolga door middel van effectie ve kanaalwegen met het gebied van Moskou in het bijzonder de verdediging van de Kaspische Zee en haar kustgebieden op Ruslands territo rium heeft bevorderd. „Wij zijn gereed," onderstreept de Isvestjja nadrukkelijk, „om overal in het Zuiden of Zuid- Oosten een opdringenden vijand terug te wer pen en wij waarschuwen eenieder, die van plan is, om ons aan te vallen, zich niet met een avontuur in te laten, dat noodlottig voor den aanvaller zal afloopen MADRID, 1 Febr. (DNB) De voorbereidingen voor het oprichten van een „Instituut voor hoogere Godsdienstige Beschaving" zijn hier in vollen gang. Het nieuwe instituut zal vóór alles de Katholieke Actie moeten voorzien van de benoodigde leiders uit den leekenstana. Het staat onder leiding van dr. Zacharias Viscarro. Als professoren en docenten worden vooraan staande geestelijken en leden der Katholieke Actie benoemd. De leergang duurt drie jaar, gedurende welken de cursisten grondig worden geschoold op dogmatisch gebied, en daarnaast in philosofisch, dialectisch en sociologisch op zicht. Aan het slot van den cursus krijgen de deelnemers, na met succes afgelegd examen, den titel „gediplomeerd leeraar voor godsdien stige beschaving", die hun door den Kardinaal primaat van Spanje wordt verleend. NEW YORK, 1 Febr. (D.N.B.) Volgens berich ten van Amerikaansche persbureaux is gisteren in Londen bekend gemaakt, dat de Sovjet ambassadeur, Maisky, den onderstaatssecretaris in het Foreign Office, Butler, een protest van zijn regeering heeft overhandigd tegen het vast houden van het schip „Koriantikos" bij de Falk land-eilanden. Voorts heeft de Russische ambas sadeur geprotesteerd tegen het beslag op een deel der lading, bestaande uit huiden, leder en wol. Het schip was onderweg van Buenos Aires naar Wladiwostock. De Britsche regeering heeft beloofd de kwestie te zullen onderzoeken. Maisky heeft de kwestie ook besproken met den minister voor de Blokkade, Dalton. BOEKAREST, 1 Febr. (D.N.B.) Voor het gebouw van de universiteit alhier zijn van morgen drie Roemeensche officieren, waar onder een luitenant-kolonel, door onbekende vrouwen op straat doodgeschoten. Christus is het Licht der wereld. Het bevrij dende Licht Zijner Verlossing spleet de duister nis der eeuwen en openbaarde aan een in don kerte en onzekerheid rondtastende menschheid den eenigen weg naar blijvenden vrede en duur zaam geluk. De koudheid van heidensch ego isme en Joodschen rassenwaan smolt weg voor de weldadige warmte der Christelijke liefde. Het mysterie van het Licht, welks geboorte wij vierden in den Heiligen Kerstnacht, vindt zijn afsluiting in het feest van Maria Lichtmis Met Kerstmis straalde het Licht in de duister nissen, die Het niet begrepen, met Driekoningen stroomt de heidenwereld naar het Licht. Van daag echter zijn wij zelf lichtdragers geworden en is Gods Barmhartigheid over ons opgegaan Als Simeon dragen wij den Christus in onze armen: „W ij hebben Uw barmhartigheid ontvangen, o Heer, in net midden van Uw tempel" (Introïtus) Kerstmis was hoofdzakelijk het feest van den nieuw-geboren Koning der wereld. Vandaag treedt de H. Kerk naar voren, de Bruid, die Haar Bruidegom tegemoet gaat. „Sier uw bruidskamer op, o Sion en ontvang Christus den Koning; Omhels Maria, die de poort des hemels is: Want zij draagt den Koning der heerlijkheid van het nieuwe licht" Daarom noemt de Grieksche Kerk dit het feest der „Ontmoeting". De menschheid ontmoet haai- God, de verdoolden ontmoeten hun Messias, hun Verlosser. „Hij komt tot Zijn tempel, de Heer- scher, de Heer; Sion ga vol vreugde en blijdschap uw God tegemoet" (Invit. der Metten). Christus komt tot Zijn Kerk. Maar evenals de grijze Simeon hebben wij Gods genade noodig. om in dit kleme Kind op de armen van Maria Hem te zien, Die eeuwigheid en nijd heeft ge schapen. Wij moeten, als hij door den Geest ge leid, komen naar de Kerk. Maar dan zullen wij ook het Licht ontvangen in onze handen. „Een Licht tot verlichting dei h e d e n e n". Dat is de greote taak van Gods Kerklicht te zijn in een donkere wereld. Zooals Bruid en Bruidegom één zijn, zoo is Christus één met Zijn Kerk. Hij is het Hoofd van Haai Lichaam. Christus leeft voort in Zijn Kerk. Zy is de draagster van Zijn licht. Sinds de Geest Haar in den Pinksterstorm ten leven wekte tot in dezen duisteren tijd is Zij het lichtende baken, het zekere houvast geweest aller volkeren. In dagen van genotzucht en weelde roemt Zij de deugden van sterkte en onthouding, tegen het geweld wapent Zij zich met liefde, geduld en zachtmoedigheid. Tegen over het overdreven individualisme wijst Zij op het gezag en den socialen aard van den mensch, tegenover 'n ongebreidelde staatszucht legt Zij den nadruk op de prioriteitsrechten van gezin en individu. In een door haat verscheurde mensch heid predikt zij het evangelie van liefde en rechtvaardigheid en van de broederschap der menschen. Zij is de eeuwige bewaakster van Gods Wet; alle zedelijk goed of Kwaad valt on der haar rechtsmacht. Het is eigen aar, de dwaling, dat zij begint met de waarheid maar door haar eenzijdigheic overslaat tot uitersten. Temidden der talrijke, elkander opvolgende dwalingen, blijft echter de Kerk het rustige mid delpunt der waarheid, dat rust op de eeuwige en onveranderlijke wetten Gods. Gods wetten kennen geen voorrechten of uitzonderingen, Zijn souvereiniteit strekt zich uit over iederen tijd. ieder land en ieder volk. „Onderwijst alle volkeren en leert hun onder houden, al wat Ik u bevolen heb". Deze heilige zending oefent de Kerk uit, ongeacht instem ming of afkeuring. Liever zag Zij in de 16e eeuw geheel Engeland en Schotland van zich afvallen dan tekort te doen aan de goddelijke wet-der heiligheid en onschendbaarheid van het huwe lijk. Haar eenige politiek is de verkondiging der Waarheid en der wetten Gods. Slechts door de waarheid van Christus kan de wereld weer gezond worden. Iedere wezenlijke en blijvende hervorming moet tenslotte uitgaan van het Heiligdom. Ieder bouwsel, waarbij de juiste verhoudingen niet gehandhaafd zijn, moe* vroeg of laat ineenstorten. En de juiste verhou ding ontbreekt, waar Christus niet de hoeksteen is en waar God als Hoogste Wetgever word? miskend of geloochend. Daarom rust meer nog dan anders juist in de zen donkeren en somberen tijd op iederen Chris ten de zware plicht zich met onwankelbare trouw vast te klampen aan Christus Kerk. Zij is de stad der waarheid, de Lichtstad, gele gen op den berg. Slechts door Haar kunnen wij, zooals wij vandaag bij de kaarswijding bidden, „de gevaarlijke duisternissen de zer wereld ontgaan en tot het on vergankelijke licht geraken". Dat wij als Simeon vandaag Christus mogen ontmoeten in Zijn Tempel. Dan zullen wij ook worden tot lichtdragers in een duistere wereld en zullen wij iederen avond tot aan den avond van ons leven het heerlijke dankgebed van den ouden Simeon kunnen herhalen: Laat nu uw dienaar gaan, o Heer, volgens Uw woord in vrede. Want mijn oogen hebben Uw Heil aan schouwd, Dat Gij bereid hebt voor het aan schijn aller volken. Een licht, tot verlichting der hei denen en tot glorie van uw volk Israël. K. 'n Boerenjong achter Oethoezen Luip van koeskillen sikkom te soezen, 'n TIP van Bootz muik 't weer klaor. En nou jeuzelt jong maor: „Haar 'k maor elke dag pien in de koezen." Inz de Heer J. M„ R'dam ontvangt een flesch TIP NEW-LORK, 1 Febr. (D.N.B.). De nieuwe Japansche ambassadeur te Washington, ad miraal Nomoera, heeft in een interview met vertegenwoordigers van de pers verklaard zoo meldt Associated Press uit Hono- loeloe dat hij den vurigen wensch heeft Japan en de Vereenigde Staten niet in een oorlog verwikkeld te zien. De Japansche diplomaat, die op weg is naar Washington, wees er verder op, dat het herstel van goede betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten voor beide landen van het grootste belang is. Op de vraag of Japan het Driemogendhedenpact in acht zal nemen, ingeval de Vereenigde Sta ten in oorlog zouden geraken met Duitsch land, antwoordde de ambassadeur, dat de Japansche regeering dit pact gesloten heeft en dat het Japansche volk zich bijgevolg daaraan moet houden. De Japansche pers blijft alle aandacht wijden aan de gespannen verhouding tot Washington. „Het Amerikaansche offensief tegen Japan, dat laatstelijk in felheid is toegenomen, zal Zijn eigen doel te niet doen, n.l. het verzekeren van de Chineesche markt en de levering van grond stoffen uit de Zuidzeegebieden", zoo schrijft Muto, de populaire opsteller van politieke com mentaren in de Hotsji Sjimboen, Japan zou thans lijden onder de Amerikaansche econo mische blokkade, maar, aldus Muto, wanneer Amerika Japan een oorlog opdringt, zou dit land niet alleen het Amerikaansche offensief verpletteren, maar bovendien beslag leggen op de Zuidzee, de bron van levering van vele grond stoffen aan Amerika. Bovendien zou Japan al zijn hulpbronnen werpen in een oorlog met de Vereenigde Staten. In dit geval raadt Muto den Vereenigden Staten aan aandacht te wijden aan de toekomst van China, dat, zoo voorspelt hij, onder den voet zou worden geloopen door de communisten, waardoor de Vereenigde Staten iedere kans zouden verliezen om de markt van China te openen. Harde werkers, die zijn er gelukkig nog steeds in grooten getale te vin den; dat fiere gilde zal nooit uitster ven. Doordrongen van een diep plichtsgevoel doen zij hun werk en in den regel meer en soms veel meer dan dat. Zij laten zich niet beïnvloeden door degenen, die er zoogenaamd de kantjes afloopen en die meer praten dan doen. Het zijn menschen waarop men te allen tijde en onder alle om standigheden kan rekenen en daarom juist, is het zoo dieptreurig, dat juisi zij, op wie vaak ook nog een groote verantwoordelijkheid rust. dikwijls ten achter worden gesteld bij hen, die weinig of niets uitvoeren en alleen door hun manier van tytreden den indruk wekken, dat zij veel presteeren. Beschouw het als een eer met harde werkers" te mogen samenwer ken. Laten zij u ten voorbeeld strek ken, ondanks de miskenning, die hun helaas maar al te dikwijls ten deel valt. Het zijn karakters, die onmisbaar zijn in de samenleving. ff Damrak 4243 AMSTERDAM Tel. 42657-42759 Centrale Verwarming LJft Geheel gerestaureerd KAMERS vanaf f 2.75 o d. SJANGHAI, 1 Febr. (D.NB.). In de straten van Sjanghai heeft men vandaag 300 bedelaars en kinderen gevonden, die door koude waren doodgevroren. ISTANBOEL, 1 Febr. (D.N.B.) De lasthebber van Roosevelt, kolonel Donovan, is van hier naar Ankara vertrokken, waar hij voornemens is eenige dagen te blijven. Vervolgens wil hij via Egypte naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Kolonel Donovan heeft geweigerd tegenover vertegenwoordigers van de pers iets te verklaren omtrent zijn missie. Naar verder wordt bericht zijn vandaag in Istanboel twee Engelsche generaals en een ad miraal aangekomen voor de aangekondigde be zichtiging van Europeesch Turkije. Politieke v/aarnemers hechten bijzondere beteekenis aan het verblijf van Engelsche officieren in Istan boel en aan de gelijktijdige aanwezigheid van den afgezant van Roosevelt. SANTIAGO DE CHILI, 1 Febr. (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken heeft na een bespreking met den ministerpresident van Pa nama medegedeeld, dat Chili deelneemt aan het zenden van een collectief protest inzake de af faire met de Mendoza.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1