n Admiraal Darlan naar Parijs vertrokken Er heerscht thans rust in Roemenië Ned. Indië en de nieuwe orde in Oost Azië Gevolg van Duitsch antwoord op Pétain 's boodschap Verduistering r Fransche eenheidspartij opgericht Oproep van Antonescoe tot het volk Havens aan Afrika's Noordkust aangevallen Britsche aanvallen op Noord-Frankrijk Wapens buitgemaakt aan het Grieksche front E.N. A.van MEVER D E N JACQUES AA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SINT PETRUS" REDDING MET LEVENS GEVAAR Staking in Amerikaansche staalfabriek V ZEVEN AUTO'S VERNIELD IJzeren vuist van het leger zal iedere nieuwe poging tot opstand verijdelen" Willkie vertrekt Dinsdag uit Londen Radiorede van generaal Weygand Kou - Griep - Pijn. De Britsch-Mexicaansche betrekkingen MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Generaal Pabst overhandigt een nota aan de Japansche regeering Man wist in brandende kleeding vrouw en kinderen in veilig heid te brengen ONDER TRAM GEDOOD J J' ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uun 23/23 i- Samenwerking met Berlijn en corporaties op het program Vonken uit houtgasgenerator ver oorzaakten feilen garagebrand Zware fabrieksbrand Steenfabriek te Beesel grooten deels vernield Duitsch weermachtsbericht Drie koopvaardijschepen tot zinken gebracht MAHMOED PASJA f 64STE JAARGANG No. 22834 Dr. H. NANMNG's Zetpillen tegen Aambeien &QÏfl(XL$VOïni} GELD BELEGGEN? ^„"SCHILDERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN LEVERING VAN SLAOLIE Termijn verlengd tot 28 Februari Medewerkers van Rijkscommis saris onderscheiden Ital. weermachtsbericht Verwoede gevechten in Erythrea 99 MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Admiraal Darlan (Foto Archief V.K.P.) TOKIO, 2 Febr. (D.N.B.). De Japansche pers wijdt veel aandacht aan een bericht uit Londen, volgens hetwelk de daar zetelende Ne- derlandsche regeering haar gezant te Tokio, ge neraal Pabst instructie heeft gegeven, de Ja pansche regeering ervan in kennis te stellen, dat de Nederlandsche regeering weigert, aan de nieuwe orde in Oost-Azië onder Japansche lei- dng mee te werken. De bladen wijzen erop, dat over deze aan gelegenheid nog niets officieels bekend gewor den is. Desondanks is het niets nieuws, zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimboen, wanneer de thans onder invloed van Engeland staande Nederlandsche regeering te Londen een derge lijk standpunt inneemt. De Yomioeri Sjimboen wijst er in dit verband op, dat het streven van Japan naar een Oost-Aziatische levensruimte voor het geheele Oost-Aziatische ras een kwes tie van leven of dood is. Mandsjoekwo China, Thailand en Fransch Indo-China hebben zich reeds tot medewerking bereid verklaard. Slechts Nederlandsch-Indië weigert zijn medewerking. Deze houding van Nederlandsch-Indië is, naar het Japansche blad verklaart, zonder twijfel het gevolg van de kui perijen van Engeland en de Ver. Staten. Zou Nederlandsch-Indië in zijn weinig be grip getuigende houding volharden, dan loopt het gevaar, als buiten de gemeenschappelijke le vensruimte staande, door de volken van Oost- Azië te worden aangevallen. In de nota, die de Nederlandsche regee ring te Londen door bemiddeling van haar gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, aar. de Japansche regeering heeft laten over handigen, verklaart zij, „het denkbeeid, dat Nederlandsch-Indië zou worden ingescha keld in de nieuwe orde in Oost-Azië onder leiding' vam eenige mogendheid, welke ook" te verwerpem) aldus meldt Domei nader uit Tokio. De japansche regeering heeft hier tot dusver nog niet officieel kennis van gekregen Welin gelichte kringen zijn echter van oordeel, dat Japan zulk een stap voor kennisgeving zal aan nemen, aangezien algemeen bekend is, dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regee ring, die practisch onder Britsohe voogdij staat, een dergelijke meening is toegedaan. Bedoelde kringen zijn van meening, dat de Japansche politiek van versterking der economische ban den met Nederlandsch Indië als onderdeel van het programma, dat op het scheppen van een Oost-Aziatisch gebied van gemeenschappelijke welvaart is gericht, door zulk een stap niet beïnvloed zal worden. BERN, 2 Febr. (Stefani). Als jongste ont wikkeling in de Franseli-Duitsche betrek kingen wordt uit Vichy vernomen, dat ad miraal Darlan naar Parijs is vertrokken. Dit .bezoek geschiedt als gevolg van het Duitsche .antwoord op de boodschap van maarschalk Pétain. Naar uit welingelichte bron te Parijs wordt vernomen aldus een A. N. P.-bericht uit Ge neve houdt Darlan's reis verband met den recenten gang van zaken in het bezette deel van Frankrijk. Hij wenscht zich met de in stanties te Parijs in verbinding te stellen tot het voeren van besprekingen. Naar men voorts verneemt, acht men te Parijs nieuwe bespre kingen inopportuun, zoolang Vichy niet op dui delijke wijze de consequenties trekt uit de si tuatie van het oogenblik. De bekende Fransche publicist de Chateaubriant heeft tijdens een drukbezochte vergadering in het Trocadéro te Parijs een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat de Fransch-Duitsche sa menwerking door de positie van Duitschiand, vooral ook op economisch gebied van wereld- beteekenïs kan worden. De ernstige politieke crisis van dit oogenblik. Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie werd de brandweer te Utrecht gealarmeerd voor een brand in het perceel Abraham Bloemarts- straat. De brandweer rukte onmiddellijk uit. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, bestreden. Ontstaan in de keuken van het huis had het vuur zich in een oogwenk een weg naar de bovenverdiepingen gebaand, zoodat weldra de vlammen uit het dakvenster sloegen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het huis nagenoeg geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand moet vermoede lijk daarin worden gezocht, dat de bewoners het huis in de keuken een pan met vloeibare was van een brandend gascomfoor nam bij welke manoeuvre het comfoor omviel. Het bran dende toestel kwam in aanraking met een bus terpentijn, waardoor deze vloeistof vlam vatte. Onmiddellijk stond de geheele keuken in lichter laaie, waarbij ook 'smans kleeren vlam vatten. Desondanks spoedde de bewoner zich naar boven om zijn vrouw, die ziek te bed lag, alsmede twee jonge kinderen in veiligheid te brengen. De man, die zich daarna in brandende kleeren op straat begaf en wiens lichaam overdekt was met ernstige brandwonden, werd door den in middels gewaarschuwden G.G. en G.D. naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht Zondagavond omstreeks zeven uur is de 20- jarige ongehuwde W. Veldman, wonende te Eelderwolde, in de Koeven, gemeente Reden, onder de Draehter tram geraakt en gedood, aldus de Chateaubriant, heeft reeds voorberei de, werkelijke resultaten van een Fransch-Duit sche samenwerking, zooals Laval deze het vo rige najaar had ingeleid, teniet gedaan. De in triges der oude politici waren volgens spreker oorzaak van de tegenwoordige moeilijke situatie Engeland staat thans voor de keus Ameri- kaansch of Europeesoh te worden, zoo ging de Chateaubriant verder. Franrijk daarentegen heeft geen andere keus dan Europeesch te worden. In het nieuwe Europa der toekomst heeft het een groote rol te spelen en hiertoe moet het zich erondig van de banden met de Angelsaksische wereld losmaken om zijn taak als bastion van Europa in het Westen te kun nen vervullen. Voor deze taak moet het zich voegen naar de door de As-mogendheden vol trokken nieuwe ordening. De Chateaubriant wees er op, dat Frankrijk afhankelijk is van de rol, die het in de Eurc- peesche samenwerking denkt te spelen. Het Fransche staatsblad bevat de namer. van een aantal personen, die van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard zijn. Daarbij zijp de namen van den vroegeren vice-admiraai Muselier en den vroegeren gouverneur-generaal Richard Brunot. NEW YORK, 2 Febr. (D.N.B.). De Universal Cyclop, staalfabrieken te Pittsburg hebben we gens een staking der arbeiders het bedrijf moe ten stopzetten. Deze onderneming heeft orders van rond vier millioen dollar in uitvoering, welke direct of indirect verband houden met de' Ame rikaansche bewapening. Zonsondergang 3 Febr. 18.30 Zonsopgang 4 Febr. 9.17 Maanopkomst 12.00 ondergang 1.19 Eeuwenoude grafzerken worden gelicht De vloer van de St. Bavokerk te Haar lem, welke voor een groot deel gevormd wordt door grafzerken uit vorige eeuwen, vertoonde plaatselijke verzakkingen. Om dit euvel te verhelpen worden de steenen gelicht en wordt de grond er onder, daar waar noodig, bijgevuld. (Foto Stevens) PARIJS, 1 Febr. (D-N.B.). Vandaag is alhier een nieuwe partij opgericht. „Rassenémblement National Populaire" Het program van deze nieuwe nationale eenheidsbeweging is in een radiotoespraak bekend gemaakt. Hierin werd gezegd, dat de wederopbouw van Frankrijk van twee voorwaarden, die niet van elkaar te schei den zijn, afhangt, n.l.: Ie. Frankrijk moet zich in het Europeesche bestel inschakelen en 2e. De nationale revolutie volledig tot stand brengen. Het program voor de buitenlandsche poli tiek van de beweging omvat de verdediging van het moederland en zijn koloniën, de medewerking aan den politieken, geestelij ken economischen opbouw van Europa, de exploitatie van Afrika door Europeesche samenwerking en Duitsch-Fransche samen werking. Het program voor de binnenlandsche politiek van de nieuwe beweging bevat o.a. de volgende punten: opbouw van een sterk staatsbestel op basis van de nationale volksbeweging en door de nationale revolutie. Het staatgezag moet on partijdig de nationale belangen vertegenwoor digen alsmede de vrijheid van het individu, de gemeenten en corporaties garandeeren. De be weging heeft verder als doelstelling een herstel van de moreele en nationale begrippen en het begrip van de eer. Verder wordt geëischt een zuivering en bescherming van het ras, alsmede een physische en geestelijke wedergeboorte van het Fransche volk. Het economische en r.ociaaï- politieke program bevat o.a. de volgende pun ten: Opbouw van een corporatieve door den staat geleide economie, een door den nationa- len arbeid gegarandeerde valuta, verbetering van den levensstandaard, opheffing van de werkloosheid door middel van een arbeidspro- gram, strijd tegen bet voogdijschap der trusts. Naar uit zeer ingelichte bron vernomen wordt, steunt deze nieuwe beweging van Frank rijk vooral op de volgende persoonlijkheden: Goy, achter wien de beweging van de Front strijders (Anciens Combattants)staat; Deat, de sociaal-revolutionnaire schrijver van hoofd artikelen in de Oeuvre; Roy, lid van den bond van metaalarbeiders als vertegenwoordiger van de vakvereenigingen, alsmede Catpula en De Fontenoy uit de naaste omgeving van Laval. De oprichting van de „Rassemblement Natio nal Poppulaire" is door- de publieke opinie te Parijs met groote belangstelling ontvangen. Dui zenden Franschen uit alle kringen van het Fransche volk, doch vooral ook vereenlgin- gen, spreken-den wensch uit zich bij deze be weging, ter reorganisatie van Frankrijk, aan te sluiten. Van welingelichte zijde wordt verno men dat organisaties met meer dan een half millioen leden, reeds hun medewerking voor het program aan de beweging hebben toege zegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks kwart over drie ontdekten te Haarlem omwonenden een hevige vuurgloed in de garage van den heer Jansen in de Begijnesteeg, waar een zevental vrachtauto's van Haar- lemsche expediteurs gestald stond. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. In korten tijd was het gebouw een vuurzee, waarin het niet meer mogelijk was de auto's naar buiten te rijden. Met acht stralen op de waterleiding werden de vlammen bestreden. Eerst Zondagmorgen vroeg kon het gevaar als geweken worden beschouwd. De garage was toen vrijwel uitgebrand. Van de meeste auto's was slechts een hoop verwrongen ijzer en verkoold hout overgebleven. De vermoedelijke oorzaak is, dat er vonken gevallen zijn uit een niet geheel gedoofden houtgasgenerator van een der auto's, waardoor het voertuig in brand is geraakt. De schade wordt grootendeels door verzeke ring gedekt. In de steenfabriek St. Joris te Beesel (L.) heeft een ernstige brand gror/e schade veroor zaakt. Spoedig na de ontdekking bleek, dat het vuur zich reeds over het geheele fabrieks complex had verspreid. De droogzolders en de ruimten boven de ovens stonden weldra in lichter laaie en het dak stortte brandend in. De hulp werd ingeroepen van de brandweer te Tegelen. Deze moest zich beperken tot het behouden van de machinekamer; de rest van het gebouwencomplex was reddeloos verloren. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, is zeer omvangrijk. yy BOEKAREST, 3 Febr. (D.N.B.). In de laatste officieele mededeeling over den toe stand in Roemenië wordt gezegd, dat het de laatste 24 uur in geheel het land rustig is geweest en dat het nergens tot botsingen, vernielingen of plunderingen Is gekomen. Naar voorts wordt medegedeeld, zijn tot dusverre te Boekarest 2868 personen gear resteerd wegens deelneming aan de onge regeldheden van 21 tot 23 Januari. Eenigen hunner zijn weer vrijgelaten, nog 2257 per sonen bevinden zich in hechtenis. In de provincie bedraagt het aantal arres tanten 2776. De laatste dagen zijn bij de op standelingen niet veel wapens meer ge vonden. Generaal Modreanoe is benoemd tot eersten burgemeester van Boekarest. Hij was prefect van politie onder het bewind van koning Karei. De ochtendbladen van Zondag publiceeren verklaringen van generaal Antonescoe, waarin de staatsleider zich opnieuw wendt tot de Roemeensche jeugd, de studenten en alle „ware legionnairs". Hij zegt onder meer, dat plunderaars en anarchisten, die in groo- ten getale de rijen der legionnaire beweging waren binnengedrongen, hebben aangezet tot onrust en plundering. Het leven van den staatsleider staat in dienst van het volk. Geheime krachten zullen het niet ten twee den male wagen verraad te plegen, want de ijzeren vuist van het leger zal iedere poging daartoe verijdelen. De vroegere leden der regeering, van wie ge bleken is. dat zij verraad hebben gepleegd, zul len gestraft worden met verbanning, de andere schuldigen met dwangarbeid en de vagebonden en dieven met gevangenisstraf. Geen onschul dige zal gestraft worden. In het vervolg echter, aldus Antonescoe, zal ik onverbiddelijk zijn. Rust en arbeid zijn noodzakelijk in dit deel van Europa. Als arbeid en tucht teruggekeerd zijn, zal ik overgaan tot een politieke reorganisatie van het land. Het nationale en het sociale zul len de pijlers van den nieuwen staat zijn. Dé staat der toekomst zal een staat van tucht, orde en scheppenden arbeid zijn. Generaal Antonescoe roept alle eerlijke bur gers op aan dit werk mede te helpen. Hij spoort jonge en oudere legionnairs aan het wapen van den haat weg te werpen en het te verwisselen tegen dat van de verdediging der gerechtigheid voor het volk. Ieder zal zelf moe ten oordeelen, of het land, dat Antonescoe wil opbouwen, niet beantwoordt aan het ideaal van het ware legioen. Dit, aldus de staatsleider, is mijn laatste woord tot de legionnairs. De Roe menen hebben jegens hun voorvaderen en hun nazaten den plicht, staat en volk voor te be reiden op de verdediging hunner eeuwige rech ten. In politieke kringen te Boekarest beschouwt men de verklaringen, die Antonescoe Zondag ten overstaan van de pers afgelegd heeft, als een bijdrage tot samenwerking tusschen den generaal en het legioeen, hetgeen van beide zij den zou worden gewenscht. NEW YORK, 2 Febr. (D.N3J.) Wendell Will kie heeft, naar uit Londen gemeld wordt, mede gedeeld, dat hij de Britsche hoofdstad Dinsdag zal verlaten om voor de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden verklaringen af te leggen omtrent het wetsontwerp tot hulp verleening aan Engeland. Staatssecretaris Huil had hem uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk voor de commissie te verschijnen. BERLIJN, 2 Febr. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Ook op den lsten Februari heeft de luchtmacht haar gewapende verkenning boven Engeland voortgezet. In scheervlucht werden twee vliegvelden aangevallen en daarbij talrijke vijandelijke gevechtsvlieg tuigen vernield of beschadigd. Ook hangars en gebouwen werden getroffen In Oost-Engeland werden twee fabrieken en een haven doeltreffend met bommen bestockt Duitsche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnenvloog, neer gehaald. Verdragend geschut van het leger be schoot strategische doelen in Z.O.-Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene haveninstalla ties aan de .Noord-Afrikaansche kust met groot succes aangevallen. Daarbij werden drie vijan delijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht neeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsche Rijksgebied gevlogen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31sten Januari niet terug. BERLIJN, 2 Febr. (D.N.B.) Het BritscSe luchtwa.pen heeft vanmiddag met een aantai gevechtsvliegtuigen, onder escorte van jagers, aanvallen trachten te ondernemen op Duitsche vliegvelden in Noord-Frankrijk. Eenige aanval lers slaagden er in bommen uit te werpen, doch aan militaire installaties is 'niet de geringste schade aangericht. Slechts drie bommen vielen op onbebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaartepunt van de aanvallen moest kennelijk op Boulogne liggen, waar evenwel slechts ver scheiden woonhuizen door tien brisantbommen in totaal beschadigd en tien burgers gedood werden. Duitsche jagers dreven de aanvallende for maties uiteen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, werd een Ehgelsch jachtvliegtuig door Duitsche jagers en een bommenwerper van het type Bristol Blenheim door luchtdoelartii- lerie neergeschoten. Een derde Britsch vliegtuig, een jager van het type Hurricane, werd tot landir.g op een Duitsch vliegveld gedwongen en geraakte onverlet in Duitsche handen. De be stuurder werd gevangen genomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te on dernemen werd verijdeld. Alle vijandelijke vlieg tuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche ja gers in het oog kregen. VICHY, 2 Febr. (D. N. B.) De algemeene gedelegeerde der Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand, heeft gisteren voor den om roep te Algiers een toespraak tot de bevolking van Noord-Afrika gehouden. HU maande tot gehoorzaamheid aan de regeering en de mede werkers van maarschalk Pétain en waarschuwde tegen het verspreiden van geruchten en onjuiste berichten. BEIROET, 1 Febr. (D.N.B.). Uit Cairo wordt gemeld, dat Mohamed Mahmoed Pasja, de pre sident van de liberale Egyptische partij en vroegere minister-president, gestorven is. Mah moed Pasja was reeds sinds langen tijd ziek. Naar verder uit Cairo wordt gemeld is Mahmoed Pasja reeds vandaag onder groote deelneming der Egyptische bevolking ter aarde besteld. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. ■uli het it' brengen ge- mekketijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten t fl< 1.50 per doosje san 12 atuka. Or. a NANNINCt Plana. Ckem. Fabriek. NV. OEN HA.AG. maar., van bekende Meesters Vijzelstr. 105 Amsterdam Telef. 30798 Door hun kou. koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mjjnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk S ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd M ijnha rdt jos" Doos 10 en 50 ct. MEXICO. 2 Februari. (D.N.B.) De broer van den Mexicaanschen president Camacho, gou verneur Camacho, is van Engelsche zijde uitge noodigd, tot een bezoek aan den hertog van Windsor te Nassau op de Bahama-eilanden. Het bezoek aan den gouverneur der Bahama-eilan den houdt verband met de pogingen de betrek kingen tusschen Engeland en Mexico, die als gevolg van het olie-conflict in 1938 zijn afge broken, weer te normaliseeren. Van betrouw bare zijde verluidt, dat voor het hervatten der betrekkingen van Mexicaansche zijde als voor waarde gesteld wordt, dat de Engelsche regee ring haar verontschuldigingen aanbiedt voor de nota, die destijds in verband met de oliekwestie tot Mexico is gericht. Camacho zal waarschijn lijk 18 Februari naar de Bahama-eilanden ver trekken. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherjj maakt het volgende bekend in verband met het afleveren van sla olie. Zooals destijds is gepubliceerd, mochten de winkeliers de flesschen slaolie welke op de met „21" genummerde bonnen van'de boter- en vet kaarten waren gekocht, uitsluitend gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. De Führer heeft in verband met den 30sten Januari, den verjaardag van de machtsover name, aan 38 naaste medewerkers van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, op diens vor4'dracht, het Kriegsverdienstkreuz tweede klasse verleend. De plechtige uitreiking van de eereteekenen en de door den Führer onderteekende oorkonden geschiedde door den Rijkscommissaris in diens bureau. Hieronder velgen de namen, in alphabetische volgorde, van de onderscheiden functionarissen: Regierungsassessor Albrecht, Ministerialrat Von Boeckh, Oberbaurat Bolle, S.S.-Haupt- sturmführer Dupin, Oberbereichsleiter Eftger, Ministerialrat Fink, Landesbauernführer Graf Grothe, Standdartenfiihrer Harster, dr. Heich- linger, Regierungsrat Heinemann, Hauptmann Heinisch (mit Schwertem) Praesident Jacobs, Pressedezement Janke, Beauftragter Joachim (Utrecht), Obersturmbannführer Knolle, Dr. Kroiss, S.S.-Hauptsturmführer Leib, Ministerial rat Linnemeyer, S.S.-Hauptsturmführer Graf Von Monts, Regierungsrat Müller-Scholtes, Beauftragter Münzer (Middelburg), Oberst- leutnant der Sehutzpolizei Müller, Ministerialrat Piesbergen, dr. Rabl, Finanzpraesident Rinkefeil Beaufragter Ritzerbusch ('s-Hertogenbosch), Beauftragter Rosse (Leeuwarden), Major der Sehutzpolizei Sack, Beauffragter Schmidt (Maastricht), Beauftragter Schneider Arn hem) Gauhauptstellenleiter Schroder Beauftragter Schwebel (Den Haag), General- major Schumann, Oberdienstleiter Seidel, Gauinspektor Thiel, Beauftragter Volkers (Rot terdam), Kreisleiter Volkmar en S. S. Haupt- sturmführer Wolff. ERGENS IN ITALIË, 2 Febr. (Stefani). Het 240e weermachtsbericht luidt: Aan het Grieksche front hebben wij bij patrouille-acties gevangenen gemaakt, ter wijl talrijke wapens, die door een dezer da gen verslagen vijandelijke afdeeling waren achtergelaten, In onze handen vielen. Gecon stateerd werd, dat de tegenstander opmer kelijke verliezen heeft geleden. In een en kelen sector van het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, waaronder 3 officie ren. Vijandelijke vliegtuigen hebben de hospitaal- wijk te Valona gebombardeerd, waarbij schade werd aangericht en slachtoffers vielen, n.l. tien dooden en eenige gewonden. In Cyrenaica geen nieuws van belang. Onze luchtformaties hebben gemotoriseerde afdeelin- gen van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. De vijand heeft aanvallen op onze vliegvelden ondernomen. Er werd schade aangericht, doch er vielen geen dooden of ge wonden. In Oost Afrika hebben zich gisteren verwoede gevechten afgespeeld aan het Noordelijk front tusschen Agrodat en Barentoe in de westelijke Erytreesche laagvlakte. De luchtmacht heeft voortdurend aan den strijd deelgenomen. Zü heeft vijandelijke stellingen en colonnes gebom bardeerd en met machinegeweren beschoten en talrijke auto's van den vijand vernield. Onze jachtvliegtuigen hebben een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van het Duitsche luchtwapen heb ben met doeltreffende en duidelijk zichtbare re sultaten de installaties en havens van Solloem en Bardia aangevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken gebracht. In den middag van den 31en Januari hebben dezelfde afdeelin gen een krachtige actie ondernomen tegen vijan delijke koopvaardijschepen langs de kust en in de havens van Marmarica: drie schepen van middelgroote tonnage zijn tot zinken gebracht en drie andere ernstig beschadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan operee- rende duikbooten onder bevel van fregattenka- pitein Prima Longobardo heeft een aanval ge daan op een geëscorteerd convooi, bestaande uit vier Britsche schepen, waarvan er drie met een globale tonnage van 15.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1