Nederlandsche Arbeidsdienst SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht De Amerikaansche hulp aan Engeland Dalton waarschuwt het Engelsche volk Brandweerman redde vier kinderen Eerste leiders benoemd Onlusten te Johannesburg Vreemd vliegtuig boven Gibraltar Nieuw ministerie in Irak Kerkelijk leven Pater G. van Heusden O.F.M. Pastoor J. G. Jansen t MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 De eerste leiders Wetsontwerp zal binnen een week door Huis van Afgevaardigden worden aangenomen RADIOTOESTEL IN EEN VESTZAKJE Bij een feilen brand in drie woningen in Den Haag hStg* J 2000 POND VLEESGH IN BESLAG GENOMEN Groote handel in frauduleus geslacht vleesch ontdekt GENERATOR-ANTHRACIET Nederlandsche Dansliga Academische examens Lang vermiste blijkt in de duister nis te water te zijn geraakt en verdronken GOUDEN KLOOSTERFEEST BENOEMING In het bisdom Haarlem 1 WIJ LUISTEREN NAAR. Dinsdag 4 Februari Overeenkomst te Saigon onderteekend Verder verloop Vrijdag 24 Januari j.l. was voor den Ne- derlandschen Arbeidsdienst een belangrijke dag. Op dezen dag eindigde n.l. in het Op leidingskamp Nunspeet in alle stilte de op leiding van 170 aspirant-leiders. Commandant Breunesse van den Nederland- schen Opbouwdienst heeft den eersten le'der- cursus afgesloten en daarbij het volgende ver klaard: „De cursus heeft een onverwacht succes gehad. Elke aspirant heeft den zin van den Arbeids dienst begrepen, zich ten volle gegeven en daar door in den korten tijd van zes en een halve week het doel van den cursus bereikt. Met ingang van 15 Februari 1941 zijn der halve alle aspiranten in overeenstemming met hun prestaties en bijzonderen aanleg als eerste leiders met de onderscheiden gra den van dienst in den arbeidsdienst opge nomen. Dit is een grootsch resultaat en Nunspeet is daardoor de bakermat van den Nederland- schen Arbeidsdienst geworden. Voor de idee van den Arbeidsdienst is hierme de de sluitsteen geplaatst onder een zwaren ar beid, dien zoowel aspiranten als opleiders met voorbeeldige kameraadschap hebben verricht. Deze arbeid zal zijn vrucht afwerpen ten bate van het vooropgezette doel: Nederlandsche Arbeidsdienst als middel tot het vestigen eener Nederlandsche volksgemeenschap onder het devies van den Arbeidsdienst: „Ik dien". Thans volgt het resultaat van den cursus: Daar vanzelfsprekend is ingezien, dat de Ar beidsdienst door het geheele volk moet worden gedragen, zijn zooals bekend de aspirant leiders voor Nunspeet uit alle lagen der bevol king en uit alle beroepen gekozen. Een enkele Uitzondering daargelaten, liggen de leeftijdsgren zen van de aspiranten tusschen 20 en 30 jaar. Overeenkomstig de indeeling naar beroepen in het volk zijn alle beroepen vertegenwoordigd, zooals ambachtslieden, kooplieden, kantoorbe dienden, scholieren, leeraren, studenten, officie ren, soldaten enz. Uitsluitend de aanleg en geschiktheid van den enkeling, zonder te letten op vooroplei ding en diploma's, hebben bij de benoemin gen den doorslag gegeven. Wanneer aan deze beide voorwaarden was voldaan, zijn ook zij, die slechts een lagere school bezochten, in het middenkader opgenomen. Benoemd werden: 2 tot hopman, 25 tot onder- hopman, 62 tot aspiranthopman, 16 tot hoofd opzichter, 20 tot opzichter, 41 tot werkmeester, 4 tot voorman. Totaal 170 personen. Opgesteld met ingang van 15 Januari 1941: Tot hopman: mr. C. de Jong, A. J. van Pesch. Tot onderhopman: H. P. W. Ameling, W. A. H. Arcntz, L. A. M. van Banning, W. M. Bauer- mann, C. van Boheemen, K. G. Bröggel, J. J. M. Dickmann, L. A. Flantua, P. M. Fonkert, C. Gerlings, A. W. H. van den Heuvel, A. H. Hoe gen Dykhof. G. J. Hoeksema, J. W. Janbroers, F. Jansen, W. C. L. M. van de Loo, J. C. E. M. Lutz, C. O. G. Peltzer, C. S. D. Petrus, J. D. Schouten, L. J. C. Simmers, M. E. J. M. Stof fels. N. G. Vlot, S. Zuidersma, P. J. van Ayp. Tot adspirant-hopman: K. Andree, A. var den Berg, J. E. Boone, W. J. B. Boskeljon, N. van Braam, B. D. Breunese, A. M. van den Broek, N. J. Celosse, W. J. Ooppoolse, H. J Didlaukis, J. J. Diepenbrock, R. Drexhage, A. A. Driighorn, D. van Deuyl, B. van Dijk, P. S. H. van den Elzen. S. W. Geist, C. A. de Groot. J. R. Harwig, A. Heine, J. G. Heyden- rijk, J. J. Hoedenmakers, L. M. v. d. Hulst, C. G. Jonkergauw, W. C. M. van Kempen, L. J. Keyzer, G. J, Koning. W. G J. Kortland, H. F. Kramer, J. C. de Man, Th. J. G. M. de Man, A. Matser, F v d. Meer, W. Pape, J. Pastoer, P. Pr.ins, J. C. Wuint, J. J. M. Reuter, L. P. M. Ruters, A. B. Schreiner, A, G. van Slooten, J. C. M. Smits, J P. M. Stam, A. J. L. Stael,' H. Struik. W. F. Stuut, J. H. Teeuwisse, S. Veit- man, H. Verhoeff, F. W. Vogels, R. Voren kamp, W. C. G. M. Vriends, mr. H. J. Vulsrra, W. Wydenga, Ch. Zuidersma. Tot hoofdopzichter: B. P. Baerends, M. Bag- c-hus, C. H. Bakker, H. J. Bakker, D. Bal, N. H. H. Boessenkool, A. G. H. Bronwers, H. S. Dompeling, J de Jong, F. Laboyrie, W. L. Male, J. v. d. Nadrot, O. D Offrirga, L. Onvlee, A. J. Paddenburg, C. M. Peyster. Tot oozichter: H. A. Bollen, H. J. Bongere, M. H. M. v. d. Brink, H. W. Brouwer, T. F. J. M. de Haas, P. Heyderberg, J. N. H. Klaassen, J. A. de Kort, G. v. d. Meer, J. J. F. Mensink, R. L. Meyer, W. J. A. Mol, J. A. Mooy, J. Mul ler, J Pors, M. J. Reulen, B. A. Reyns, C. J. J. Rodermans, E. J. H. van 't Veld, G. Walraven. Tot werkmeester: H. J. Bajetto, F. W. Ba vins, J. P. v. d. Berg, C. J. J. Berxih, A. Beste man, H. Boers, A. M. Bomas, P. Bookelman, P van Duinen, J. G. Dullemans, A. J. A. Eb- belaar, F. Fortuin, F. F. Gerritsma, C. Gorter, A. J. Grobbe, P. J. v. d. Heyden, C. G. van Hoeysmith, J. J. M. Hooy, W. H. Kissing, L. H. Klein Nibbelink, A. van Lopik, R. Martin, R. Munting, K. H. G. Nyssen, L. J. Ragang Mirani, C. Panning .de Vries, A. C. W. Pollen, J. A. Prinsen, F. W. van Randwijk, W. J. A. A. Ruys, H. W. Schenke, L>. P. H. Schwertzel, A. P. Sielhorst, J W. Slot, C. A. Spek, W. Steiii- metz, A. J. Thomas, G. J. R. Vermeulen, T. v. d. Vlugt, J. van Voorst Beest, J. de Vos, J. M. 'v. d. Weyden. Tot voorman: J. B. Beumer, H. G, Holzen- bosch, C. Drenth. NEW-YORK. 2 Febr. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Bloom, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur, lord Halifax. Na afloop verklaarde Bloom, dat hij lord Halifax de verzekering had gegeven, dat het wetsontwerp tot hulpverleening aan Engeland binnen een week zonder groote wijzigingen door het Huis van Afgevaardig den zal worden aangenomen. Voorts heeft de voorzitter van de Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken den minister van Marine. Knox. twee vragen ge steld Hij vroeg in de eerste nlaats of de steun aan Engeland afhankelijk was van de aan vaarding der wet tot hulpverleening aan En geland en verder of de wet een defensieven maatregel van Amerika beteekende. Op beide vragen antwoordde Knox bevestigend.. Op een andere vraag. n.l. hoe groot de zee- Strijdkrachten der Vereenigde Staten moesten zijn om in Oost-Azië een offensieven oorlog te kunnen voeren, weigerde Knox antwoord te geven. De minister verklaarde, dat deze vraag problemen van speculatieven aard opwierp, die hij niet in het openbaar wilde bespreken. Terwijl Knox zijn verklaring voor de Se naatscommissie aflegde, hebben gisteren een paar honderd menschen vóór het Kapitool een anti-oorlogsdemonstratie gehouden. Op de trap van het gebouw heeft de afgevaardigde der arbeiderspartij. Marc Antonio, een toespraak tot be betoogers gehouden, waarin hij zich scherp tegen de wet tot hulpverleening aan Engeland keerde. Het verbond van jonge republikeinen heeft op 2Ün te Desmoines (Iowa) gehouden jaarverga dering de wet op de hulpverleening aan En geland goedgekeurd met de beperking dat Amerika slechts steun aan Engeland zal ver- leenen. zoolang hij met de versterking der eigen defensie in overeenstemming is. In de resolutie Wordt uiting gegeven aan den vasten wil van het Amerikaansche volk. buiten den oorlog te blijven. De resolutie werd met de betrekkelijk geringe meerderheid van 205 tegen 165 stem men aangenomen. STOCKHOLM, 2 Febr. (D.N.B.) De En- gelsche berichtendienst meldt uit Johannesburg, dat daar den laatsten tijd herhaaldelijk onlus ten onder de bevolking en botsingen op straat voorgevallen zijn. Botsingen van grooteren om vang hebben zich eerst gisteren voorgedaan, hoofdzakelijk in het centrum der stad. De po litie heeft bij haar poging om de betoogers uit een te jagen, traangasbommen geworpen en van den gummistok gebruik gemaakt. Niet minder dan 140 gewonden, zoo erkent de Britsche be richtendienst, zijn in 't ziekenhuis opgenomen. D. N. B. meldt omtrent de botsingen te Jo hannesburg 'nog nader: De ongeregeldheden begonnen met een aanval Van met verlof zijnde soldaten op leden van de organisatie „Ossewabrandwag", na een niet- politieke vergadering van deze organisatie. De leden, die baarden dragen, werden door de sol daten aangevallen. Zaterdagavond leefden de ongeregeldheden weer op, toen soldaten een man met een baard in een tram overvie'en. -Spoedig daarop ontwikkelden zich op vele plaatsen in de straten ware velds.'agen. De politie verijdelde, dat so'daten het gebouw van het dagblad „Trans valer", waar het bureau van de Ossewabrandwag is gevestigd, bestormden. Zij kon echter niet verhinderen, dat de soldaten de vensterruiten van het dagtladgebouw met steenen ingooiden. Ook het bureau van het blad „Vaderland", dat aan generaal Hertzog behoort, is beschadigd. Voorts zijn talrijke auto's en vensterruiten ver nield. Nadat de orde was hersteld, patrouileerden nog urenlang pantserauto's, door de straten. NEW-YORK, 2 Febr. (D.N.B.) De Engel sche minister voor Economische Oorlogsvoering, Dalton, heeft in een te Leicester gehouden rede verklaard, dat het Engelsche volk spoedig voor grootere ontberingen en gevaren zou komen te staan, dan het ooit beleefd heeft. Hij wist echter, zoo verzekerde Dalton, dat het Britsche volk de gebeurtenissen met een trotschen glim lach tegemoet zag en dat alle inspanning van den tegenstander vergeefsch zou zijn. MADRID, 2 Febr. (D.N.B.). Naar gemeld wordt, heeft vandaag, evenals de voorgaande dagen, een vliegtuig, welks nationaliteit niet herkend werd, boven Gibraltar gevlogen. BEIROET, 2 Febr. (D.N.B.) Te Bagdad is Zaterdag een nieuw ministerie gevormd. Mi- nister-president is generaal Tahamasjimi, die tevens waarnemend minister van Buitenland sche Zaken en van Landsverdediging is. TOKIO, 2 Febr. (Domei) Na zeven jaar --an mislukkingen en teleurstellingen, heeft een Japansche jongeman, Tanioetsji geheeten, het kleinste radiotoestel ter wereld uitgevonden, naar hij voorgeeft. Sinds zijn jongensjaren in teresseerde Tanioetsji zich al voor de radio en het resultaat van zijn studie is de uitvinding van een miniatuurtoestel, dat zoo klein is, dat het in het vestzakje gestoken kan worden. De uitvinder heeft de eer gehad zijn toestel te mogen aanbieden aan prins Tsjitsiboe. Hij neeft aan de pers medegedeeld, dat zijn toestel vooral bedoeld is voor kleine visschersscheepjes (weer berichten), maar hij meent, dat het nog voor vele andere doeleinden gebruikt kan worden. Niet mee blijven doerlsepen Direct bestrijden met bet onovertroffen geneesmiddel bij grieps ASPIRIN. Zorg vooral in grieptijd ASPIRIN bij de hand te hebben. Zondagavond werd brand ontdekt in een eer ste etage-woning aan de Trooststraat 181 te Den Haag, een brand, welke zich later uitbreidde over de perceelen 183 en 189. Toevalligerwijze was geen der bewoners van deze woningenthuis, zoodat het vuur al eenigen tijd woedde voor een buurman, attent gemaakt door een sterke rook lucht, de brandweer waarschuwde. Het perceel 181 werd bewoond door een echt paar met vier kinderen, van wie het jongste zes maanden is en het oudste vier jaar. Deze kinderen waren alleen thuis en het is alleen te danken aan het kordate optreden van den brigadier-hoofdbrandwacht F. van der Graaf, dat zij alle vier nog tijdig konden worden gered. Voor wat betreft het jongste kindje kwam de redding op het nippertje. Nadat de brandwacht de voordeur met een koevoet had opengebroken, hoorde v. d. Graaf een zwak huilen in de voorkamer. Hij holde door de vlammen en zae in een wiegje, dat reeds aan het branden was, een schreiende baby liggen. Hij wikkelde het kindje in dekens en wist het aan het personeel van de brand spuit over te geven. Het kind had wei eeni- gë brandwonojes aan het rechterhandje op- geloopenj doch verder had het geen onaan gename gevolgen ondervonden. In een uitbouw in de achterkamer ston den drie ledikantjes. Daarin sliepen drie kin deren van respectievelijk VA, 2'A en 4 jaar oud. Zij waren ,zich volkomen onbewust van het eevaar, dat hen omringde, en twee van hen bleven zelfs rustig slapen, toen brigadier v. d Graaf hen uit de ledikantjes optilde en m de kens wikkelde. Tot driemaal toe moest de dap pere brandweerman de reis door de brandende achterkamer wagen. Hij werd niet alleen door het oplaaiende vuur, Ï:VV" ïï:?..,- Het vijftal, dat Duitschland vertegen woordigen zal bij de wereld-sTci-kam- pioenschappen te Cortina d'Ampezzo in Italië. Van voor naar achter: Bradl, Weiier, Berauer, Palme en Klopfer. (Foto Weltbild) maar meer nog door den dikken walm gehin derd. Het mocht hem echter gelukken, alle kin deren in veiligheid te brengen. Alleen het jongste kind werd wakker toen het in de deken ge wikkeld werd. De brand is vermoedelijk ontstaan in de kast, die voor- en achterkamer van deze étagewoning met elkaar verbond. Daarin hing n.l. een jas in een zak waarvan men een vermoedelijk on voldoende gedoofde sigaar had laten steken Later breidde de brand zich via de bintlaag uit naar de tweede étage. De vlammen sloegen uit het dak en het was noodzakelijk, dat de motor spuit van de Vennestraat geassisteerd werd door die van den Rijswijkscheweg. De woning is geheel uitgebrand. De politie te Hengelo is opnieuw een grooten frauduleuzen handel in vleesch op het spoor gekomen. Zij slaagde er in van vele geslachte varkens nog 2000 pond in beslag te nemen. De varkens werden in Borne geslacht en door bemiddeling van een caféhouder verkocht aan twee slagersknechten, die tijdens werkloosheid een drukken frauduleuzen handel opzetten. Deze twee personen, T. en V. uit Hengelo en Sch uit Enschede hebben in ongeveer één maand tijd pl.m. 1800 pond vleesch verkocht, dat zij bijna geheel zonder bon hebben verkocht De café houder uit Borne heeft in Hengelo nog rechts- streeks 2000 pond vleesch verkocht. Bij dertig personen is huiszoeking gedaan, waarbij in de meeste gevallen vleesch werd ont dekt, dat vaak op de zonderlingste plaatsen was verstopt. Hier werd het gevonden achter een kolenkist, daar achter een niet-brandenden haard, zoodat de politie geen gemakkelijke taak had het vleesch te ontdekken. Het inbeslag ge nomen vleesch werd naar het slachthuis ge bracht en zal na rechterlijke beslissing vermoe delijk in de distributie worden gebracht. Het onderzoek wordt door de politie met kracht voortgezet, daar het vermoeden bestaat ciat nog lang niet al het vleesch is achter haald. Tegen alle personen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de distribu tie-bepalingen inzake den vleeschverkoop. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 4 Februari 1941 tot en met Vrijdag 28 Februari 1941 de met de woorden genera tor-anthraciet eerste periode'' gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 kg.) an- thracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf eerste pe riode" gemerkte bonnen geven gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Teneinde a.an alle bestaande oneenigheid on der de Nederlandsche dansonderwijzers een einde te maken, heeft de afd. gezelschapsdansen besloten Vrijdag 7 Februari een groote algemeene vergadering te houden te Utrecht in hotel Noord-Brabant, des morgens om half elf. WAGENINGEN. Geslaagd voor het Inge nieursexamen koloniale boschbouw de heeren L. G. Klaus, geboren te Soerabaja, E. Reinders, geboren te Winterswijk, F. de Soe', geboren te Zwolle. Hedenmogen is uit het water van de Haarlemmertrekvaart te Leiden opgehaald het stoffelijk overschot van pater Gregorius van Heusden O. F. M., die sinds 18 Decem ber j.l. vermist werd en van wien men ver moedde dat hij in de duisternis te water was geraakt. Pater Van Heusden was op 5 April 1885 te Maastricht geboren. Hij deed zijn intrede in de Orde der Paters Franciscanen te Wychen in 1905 en werd in 1912 te Weert priester gewijd. Hij studeerde later te Delft, waar hij de acte yt. O. wiskunde behaalde, en is vervolgens 22 jaar leeraar aan het gymnasium te Venray ge weest, waarna hij benoemd werd tot kapelaan te Ammerzoden en sinds 1939 te Leiden. De hoop, dat de laatste verbetering in den toestand van pastoor J. G. Jansen be stendigd mocht worden, is helaas ijdel ge bleken. In den loop van Zondagmorgen ge raakte de zieke buiten bewustzijn en te kwart voor twee is de nog pas 56-jarige herder der Maria Magdalena-parochie rus tig ontslapen in Noord-Wéstelijk Amster dam. Met den dood van pastoor Jansen is een werkzaam en vruchtbaar priesterleven afgeslo ten. Geboren in 1884 te Den Haag en in 1907 priester gewijd, heeft hij den langsten tijd in de hoofdstad gewerkt. Zeventien jaar arbeid, eerst als kapelaan aan „de Duif" en later als rector van St. Bernardus, belast met het plaat selijk, diocesaan en landelijk adviseurschap van tal van vereenigingen en organisaties, hebben hem in den besten zin des woords tot Amster dammer gemaakt. Toch heeft zijn geboorte stad hem ook als pastoor gekend; gedurende vijf jaar van 1929 tot 1934 beheerde hij de St. Martha-parochie te 's-Gravenhage, waar hij o.m. de parochieele scholen stichtte. In October 1934 keerde pastoor Jansen naar Amsterdam terug, thans om het herderschap der Maria Magdalena-parochie te aanvaarden. Hier heeft hij groote verdiensten verworven door het herstel der kerkelijke financiën, terwijl hij bovendien de mogelijkheden wist te scheppen om zeer veel aan het interieur van de kerk, welke onder zijn leiding haar gouden bestaans- feest vierde, te verbeteren. Er kwamen nieuwe banken, muurschilderingen werden aangebracht en Lode Senghers vervaardigde in zijn opcracht den triomfboog. En daarnaast blijft katholiek Amsterdam wijlen pastoor Jansen erkentelijk voor de goede zorgen die hij besteed heeft aan' het kerkhof St. Barbara, dat van weinig meer dan een ruïne tot nieuw aanzien werd gebracht. In het nieuwe priestergraf, in zijn opdracht voltooid, zal hij thans, te vroeg naar menschelijke beie- kening, zelf zijn laatste rustplaats vinden. Wijlen pastoor Jansen vervulde bij zijn her derlijk ambt nog tal van functies. Hij was geestelijk adviseur van de A.R.K.A., van den R. K. Bond van Overheidspersoneel en had zitting in het R. K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Hij gaf mede den stoot tot instel ling van den Eucharistischen Dag en voor Her wonnen Levenskracht was hij een der krachtige bevorderaars van het welzijn der sanatoria „Heliomare" en „Dekkerswald". De overledene was een bekend vriend van de jeugd. Hij beschikte .over een cezielend woord. Zijn verdiensten werden o.m. gewaar deerd door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij heeft zich vele vrienden gemaakt, overal waar hij werkte. Bij het afsterven, dat toch nog onverwachts kwam 's morgens om negen uur had de zieke nog om de H. Teerspijze gevraagd waren de naaste verwanten alsmede de executeur testa mentair. pastoor W. Bosch, tegenwoordig. Dinsdagavond om half zes zullen de Metten worden gezongen. Woensdagmorgen om tien uur de Lauden. Na de plechtige H. Mis van Requiem volgt de begrafenis in het priestergraf op St. Barbara. Den 19den Februari a.s. hoopt de eerw. Zus ter Coleta (in de wereld mej. Johanna Vesters) te 's Hertogenbosch den dag te herdenken dat zij vijftig jaar geleden in de Congregatie van J. M. J. trad. Zij is op 21 Augustus 1870 te Geertruidenberg geboren en verblijft de laatste jaren in het St. Ignatiusgesticht te 's Hertogenbosch, het voor malige Moederhuis, waar zij een halve eeuw ge leden haar intrede deed. Na haar professie was zuster Coleta meer dan vijf en twintig jaren werkzaam in het klooster te Drunen en na een kort verblijf te Blaricum was zij ook nog jaren werkzaam te Rotterdam (Concordia en het klooster Feijenoord). Zondag 16 Februari zal het gouden feest in intiemen kring te 's Hertogenbosch worden ge vierd. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer P. J. van Steijn, thans kapelaan te Den Helder, benoemd tot kapelaan te 's-Gra venhage (H. Willibrordus). VICHY, 1 Febr. (D.N.B.'. Het ministerie van Koloniën heeft medegedeeld, dat in Saigon de overeenkomst tot het staken van de vijandelijk heden tusschen Indo-China en Thailand onder teekend is. Zij omvat alle maatregelen voor het wederzijdsche staken der militaire bedrijvigheid en vooral voor het gelijktijdig terugtrekken der troepen van beide partijen, de noodzakelijke ver boden tot het overvliegen voor het luchtwapen van beide partijen enz. De onderhandelingen voor een grondige regeling van het Fransch- Thailandsche geschil zullen in Tokio na betrek kelijk korten tijd kunnen beginnen Maar dan opeens, Flip keek niet uit, struikelde en viel voor over. „Au, au, wat een harde punten,", jammerde hij. En dan nog erger geschrokken, „ooooh, mijn muts en stok. rollen naar beneden." Lange Jan stond er bij en zei eerst: „Kijk dan ook uit!" Maar dan troostte hij Flip met de woorden: „Ik zal zien ze voor je terug te halen." Terwijl Jan voorzichtig afdaalde, jammerde Flip: „O, pak toch vooral de muts. De Fakir heeft gezegd, dab wé daar zui nig op moesten zijn." Lange Jan keek naar beneden. Het viel niet mee, dat afdalen langs den steüen rotswand en de muts lag heel diep in het ravijn. HILVEItSLM I, 415 M. Nederlandsen programma AVRO 8.00 GramoXoonmuziek. 8.30 Nieuwstte- ricuten ANr, 8.45 GramoXoonmuziak, 10.15 GramoXoonmuziek, 10.30 Omroeporkest, 11.00 Wenken voor de huishouding, 11.20 Omroeporkest en solist, 12.15 GramoXoon muziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 De Jonge Acht en solist. I.30 GramoXoonmuziek. 1.45 Muzikale cau serie, 2.00 GramoXoonmuziek, 2.15 Zang met pianobegeleiding, 2.35 Viool en piano, 3.15 Cabaret programma, 4.15 Gramofoon- muziek, 4.30 Pliilharmonisch kWartet, 5.15 Nieuws-. economische en beursberichten ANP. 5.30 RVUCyclus „Wat leert ons de ontwikkelingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraag stuk 6.00 AVRO-3aionorkest, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Pianovoordracht, 7.45 Fianovcordracht. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 AVRO-Amusementsorkest, 9.25 „Goed stoken", prijsvraag, 10.00 Nieuwsbe richten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO 8.00 Wil beginnen den dag. 8 30 Nieuws berichten ANP, 8.45 GramoXoonmu.-iek, II.30 Godsdienstig halluur, 12.00 Berich ten, 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 GramoXoonmuziek 1.15 Gerard Leben en zijn orkest. 1 45 GramoXoonmuziek, 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 GramoXoonmuziek, 4.00 Cellovoordracht, 4.15 GramoXoonmuz. 4 30 Cellovoordracht, 4 45 Cyclus ,,Wü en onze tijd'5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 GramoXoonmuziek, 5.45 KRO-Symphonie-orkest en soliste, 6 45 Lezing „Een wording der Nederland sche jeugd" 7.007.15 Vragen van den dag ANP, sluiting. Amsterdam, 3 Febr. 1941 Het licht herstel, dat zich Vrijdag j.l. in Wallstreet voltrok, kon Zaterdau niet geheel gehandhaafd blijven. Opmerkelijk was het feit, dat, terwijl ten onzent Bethl. Steel een stij ging boekte van 1 lA a 2 y, dollar in verband met de belangrijk hoogere wicst, welke de Cor poration in het afgeloopen jaar bereikt heett en dat tevens op andere staalfondsen als Com mon Steel en Republic Steel een uoede uitwer king had, ter New Ycrksche beurze een stijging van genoemde fondsen niet viel waar te ne men, zoodat de jaarcijfers van de Beth. Steex niet den minsten invloed uitoefenden. Hetzeit- de verschijnsel deed zich in den loop der vo rige week voor, toen ook de Steel Corporation van een belangrijk hoogere winst in het afge loopen jaar melding maakte. Men koestert daarom ook geen bijzondere verwachtingen van den invloed van hoogere winsten van a.dere Amerikaansche ondernemingen, welke binnen kort gepubliceerd zullen worden. Als reden van een ongevoelige New Yorksche beurs voor a.- les wat zich aan haar voorstelt, kan moeilijk de overweging gelden, dat men spoedig een kente ring in den wereldtoestand verwacht en der halve binnen afzienbaren tijd een einde zou komen aan de oorlogsconjunctuur, waardoor de verschillende industrieën zouden zijn aangewe zen, zich geheel op vredesdoeleinden 'n te stel len, waarvan de ontwikkeling moeilijk te bere kenen valt. Integendeel, de oorlogsindustrie in de Vereen. Staten verkeert feitelijk nog m een beginstadium en zal, vergeleken met andere landen, tot het hoogste punt worden opgevoeru De onzekerheid in velerlei ander opzicht blijkt dagelijks in Wallstreet, gelijk ten onzent van overwegenden ir.vloed te zijn. Wat onze beurs betreft, nam zij nota van de toewijzing op de Nederl. Staatsleening. Hierbij wordt bepaald, dat de ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht ten volle worden toegewezen, terwijl op de gewone inschrijvingen een korting zal worden toegepast van 8.8 pCt. van het ingeschreven bedrag. 'De kwestie van een gedwongen leening is derhalve van de baan. De korting van 8.8 pCt. op de gewone inschrijvingen biedt velen, die moeilijk in staat zijn geweest, aan de leening deel te nemen, een zekere verlich ting, waaruit men mag opmaken, dat, nu van daag de officieele handel in de 4 pCt. leening 1941 een aanvang neemt, van deze zijde minder aantrad zou kunnen loskomen, dan wanneer men was aangewezen het volle bedrag op te nemen. Intusschen wacht men fnet belang';teil ng de ontwikkeling van de obligatiemarkt af. Op de beurs was vandaag weer aanvankelijk alle animo uitgesloten. De affaire bleef wegens de terughoudendheid van het publiek en van den beroepshandel zeer beperkt en wegens ge brek aan stimulans heerschte er een zwakkere stemming. De Nederlandsche Staatsfondsenmarkt trok echter de aandacht voor de nieuwe leening. Er ontwikkelde zich een levendige handel, maar het aanbod was overwegend, waarom het fonds 2 y2 pet. beneden pari werd verhandeld tot 97 5 8 97 7/8. Wellicht kwam het aanbod van de zijde dergenen, die de verdere ontwikkeling van de markt niet willen afwachten. Wat de andere obligaties betreft, hiervoor was de stemming prijshoudend. De 33 y, pet. 1938 echter boekte een reactie van 14 pet. Op de Amerikaansche afdeeling moest Bethl. Steel het avans van Zaterdag jj. van 2 dollar weer geheel prijsgeven. Steels boekten een re actie van l'A dollar. Republic Steel verloor V>. Van Koperfondsen was Anaconda Copper flauw en gaf 11% prijs op 2727 'A Voorts hadden General Motors, Carfoundry, Vliegtuigaandeelen en Spoorwegshares zien een koersverlies te getroosten. Op de Petroieumafüeeling ontmoette Ko ninklijke Olie licht aanbod, hetgeen een reac.,e van 4 pet. ten gevolge had. De handel öleef zeer beperkt, ook in Shell,Union en Tidewater, waarvoor weinig of niet veranderde prijzen golden. Op de Suikerafdeeling was ook licht aandoet overwegend. H. V. A. boekte hierdoor een ach teruitgang van 3 a 4 pct„ terwijl Vorstenlanden Cultuur circa ?pct. prijsgaf. Rubberaandeelen kwamen weer meerendeels niet in aanmerking. De handel bepaalde zion voorloopig tot een enkele transactie in A'dam Rubber, waarvoor een 3% pet. lagere prijs gold. Tabakken bleven ook voorloopig buiten oe- schouwing. Men bepaalde zich slechts tot ad- vieskoersen, waarbij Oude Deli 2 pet. ïagei was, Deli Bat. circa 5 pet. en Senembah onverandco bleef. Ook Scheepvaartaandeelen waren niet ge zocht; weshalve Scheepvaart Unie een lichte reactie boekte en ook Booten, Holl.—Am. Lijn en Japanlijn zich een koersverlies hadden te ge troosten. Van binnenlandsche indus rieelen was Aku ditmaal iets vaster van toon en Unilever vrijwel onveranderd. Philipslampen werd 1 a 2 lager verhandeld. Het verder verloop bracht geen opleving en de koersen brokkelden i/r en daar nog iexsaf. Zoo o.a. moesten H. V. A. 3 a 5 prijsgeven en Vorstenlanden VA a 2%. A'dam Rubber ver loor nog 1 pCt. en oude Deli 2 pet. Scheepvaartaandeelen boexten geen herstel; Unilever brokkelde 1 pet. af en Aku liep 11 pet. terug. Bethl. Steel trok een klei nigheid in koers aan. Op de Staatsfondsenmarkt bleef een geregel de handel in de nieuwe leening bestaan, waar bij de koers tot 98 pet. aantrok: hierna trad echter weer een lichte reactie in. De 33y3 PCr 1938 kon 14 verbeteren. Prolongatie 2% pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5