Lunchen Verschil in methode -\r Tariefsverhooging bij de Spoorwegen Rust in Roemenië ÖIJJEKS Tot straks DIJJERS imm Verduistering Door kettingwiel gegrepen Stdinwet in Huis van Afgevaardigden Opgewonden debatten De smokkelhandel in verdoovende middelen Betreedt geen militaire terreinen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS V SENAAT DER V.S. KEURT SCHEPENBOUW GOED Japansch kabinet bijeen De extra-winteruitkeering aan gesteunden Gaan V.S. hiermee een oorlog tegemoet? AANMELDINGSPLICHT VOOR JODEN Fraudeerende bakkers gearresteerd SUCCESVOLLE REDDING MIJNHA R DT'S bij is het nuttige met het aangename vereenigen DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD bij '"w IKt* J- Tragisch sterfgeval te Geleen Zij zal in drie termijnen worden verstrekt JAPANSCHE PERS OVER NED.-INDIë „Japan wellicht gedwongen tot drastische maatregelen' De defensieuitgaven der V.S. Nadere bepalingen Vonnissen uitgesproken OUDE VROUW VERBRAND ARMPJE AFGEKNELD Voor goederenvervoer gaat zij 10 Februari, voor personen vervoer 1 Maart in Succesvolle inval in Den Haag De succesvolle inval 64STE JAARGANG No. 22836 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Wachtposten maken van hun vuurwapens gebruik Communiqué over voorbereiding van den opstand Tal van moeilijkheden dreigden haar te doen mislukken I axeer- tabletten E enige dagen geleden hebben wij gewag gemaakt van een vermaning en een waarschuwing van het Driemanschap der Nederlandsche Unie aan de leden om toch vooral onder alle omstandigheden de orde en de tucht te bewaren en waakzaam te zijn tegen elementen die wederrechtelijk het Unie speldje mochten dragen om de Unie door hun ontoelaatbare handelingen te com- promitteeren. Het was n.l. gebleken, dat een groot aantal Unie-speldjes was ont vreemd en dus in verkeerde handen was gekomen. Wij aarzelden niet het stelen van insignes van een politieke richting, welke men niet is toegedaan of mogelijk zelfs bestrijden wil, met de bedoeling van die insignes misbruik te maken en bedrog te plegen, te disqualifieeeren als 'n minderwaardige practijk, onverschil lig wie zich daaraan zou schuldig ma ken en ook onverschillig tegen welke richting een dergelijke handelwijze zou zijn gericht. De politieke strijd kan al leen vrucht dragen, wanneer hij fair en zakelijk gevoerd wordt met eerlijke en geoorloofde middelen. Een politieke strijd, die met geweld, bedrog en onge oorloofde middelen wordt gevoerd, leidt tot chaos en ellende, verbittering en haat, terwijl orde en opbouw, saam- hoorigheid en samenwerking thans meer dan ooit geboden zijn, willen ons land en ons volk hun toekomst niet voor jaren verspelen. Het Driemanschap wees de dieven van de Unie-speldjes niet met name aan, en duidde zelfs niet in de richting waar men ze vermoedelijk zou moeten zoeken, al begreep het natuur lijk wel, dat het geen vrienden of aan hangers van de Unie konden zijn ge weest. Weet het Driemanschap wèl, wie de schuldigen zijn of in welke richting deze gezocht moeten worden, dan kun nen wij zijn zelfbeheerschmg slechts prijzen. Weet het Driemanschap dat niet, dan heeft het in ieder geval correct en eerlijk gehandeld door geen verdacht-, makingen te lanceeren die de tegen stellingen maar zouden verscherpen. Het Nationale Dagblad volgt deze methode niet. Het beklaagt zich over het op verschillende plaat sen inwerpen van ruiten bij leden der N. S. B. en qualificeert de schuldigen zonder aarzelen als Unie-„helden". Het stelt de politie in gebreke en dreigt, dat de W. A. eigenmachtig zal optreden. Tenslotte zegt het blad de namen van vooraanstaande personen te Utrecht te weten „die in betrekking staan tot de verzamelaars van namen voor de z.g. „zwarte"-Unielijsten, in welke lijsten voorkomen de namen van N. S. B.-ers en hun familieleden, welke vermoord zullen worden binnen een half jaar, na een Engelsche overwinning". Het zij vooropgesteld, dat wij elk eigen machtig en gewelddadig optreden van Nederlandsche burgers in het bezette gebied onvoorwaardelijk afkeuren en radicaal in strijd achten met de belan gen van het Nederlandsche volk. On recht is en blijft onrecht, onverschillig tegenover wien en door wien het gepleegd wordt. Degene, tegen wien onrecht ge pleegd wordt, kan zich niet op dat on recht beroepen als op een deugdelijk argument, dat hem het recht zou ge ven zichzelf aan onrecht schuldig te maken. Wij vragen ons echter af, of de gemolesteerde N. S. B.-ers, wier ruiten zijn ingeworpen, met stelligheid weten, dat Unie-„helden" daarvan de daders zijn. Indien zij dat weten, dienen zij de overheid en de Unieleiding daarvan op de hoogte te stellen, opdat afdoende maatregelen kunnen worden genomen. Weten zij dat echter niet en veronder stellen zij dat enkel, dan maakt het Na tionale Dagblad zich schuldig aan „Hetze", waarop weer ongewenschte reacties kunnen volgen. Wat de zgn. „zwarte"-Unielijsten betreft, ook wij heb ben wel eens verhalen gehoord over het bestaan van zulke lijsten, maar nimmer hebben wij vernomen, dat zulke lijsten door of vanwege de Unie zouden worden samengesteld. Integendeel, wij zijn er van verzekerd, dat de leiding van de Unie het samenstellen van zulke lijsten evenzeer afkeurt als wij. Evenmin als men elke individueele daad van een in- dividueelen N.S.B.-er de N.S.B. in haar geheel mag aanrekenen, evenmin mag men handelingen van Unie-leden, en nog minder van wederrechtelijk Unie-speld jes dragenden, op rekening van de Ne derlandsche Unie in haar geheel schrij ven. Er is 'n typeerend verschil tusschen de methoden, waarmee de Unie en de N. S. B den politieken strijd voeren. Ook bij de Unie zijn heel wat ruiten ingegooid en ons zijn ook wel eens verhalen ter oore gekomen van N. S. B.-ers, die ten aanzien van bepaalde met name beken de politieke tegenstanders weinig zacht zinnige voornemens koesteren en deze voornemens na een Duitsche overwin ning hopen te volbrengen. Met het ingooien van ruiten en het maken van moordplannen wordt nie mand gebaat en geen eerlijk doel ge diend. Ons volk wil opbouwen en leven. HAABLEMSCHE COURANT MnüimMwB» W& Piü W< WÈÊ$ËÊÊËM< PliÉI PÊftSOONS3iVv'4i5: I ■L -V I K—'** Éiiii TiSm De voor- en achterzijde van het Persoonsbewijs, zooals dit op 1 Maart a.s. zal worden inc/evoerd (Foto Pax-Hodand) Zonsondergang 4 Febr. 18.31 Zonsopgang 5 Febr. 9.16 Maanopkomst 12.27 ondergang 2.22 WASHINGTON, 4 Febr. (DNB) De Senaat heeft gisteren een crediet van 350 millioen dol lar verleend 'voor den bouw van 200 stalen vrachtbooten en de oprichting van nieuwe werven. Deze zullen worden gebouwd in Port land, Los Angeles, New Orleans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington (North Carolina) en Baltimore. TOKIO, 4 Febr. (Domei) De regeering heeft Maandagavond van 8.30 tot 11.30 een bui tengewone kabinetsvergadering gehouden ten einde de begrooting van den bond voor dienst aan de natie en zijn politieken status benevens de aanvullende begrooting voor 1941 te bespre ken. Maandagmiddag omstreeks half een is de 29- jarige hulpzoutkoker W. H. Damen uit Echt tij dens zijn werkzaamheden in de nitraatfabriek van het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen door een draaiend kettingwiel gegre pen, waardoor hij tusschen de raderen van een machine terecht kwam. Hij werd daarbij op zeer ernstige wijze verminkt en was bijna op slag dood. Sinds 1 Februari was de thans verongelukte in vasten dienst van het stikstofbindingsbedrijf ge komen. 'sMans echtgenoote was anderhalf jaar ge leden gestorven. Een tweeling van anderhalf jaar blijft nu verweesd achter. iUit officieele bron hebben wij reeds gemeld, dat aan de gesteunden ingevolge de Rijks steunregeling zoo spoedig mogelijk een eerste termijn van een extra-winteruitkeer.ng zal worden verstrekt. Deze eerste termijn zal ge lijk zijn aan 40 pet. van de in een week te ontvangen netto steunuitkeeriug In verband hiermede vernemen wij nog, dat deze extra-winteruitkeering in drie termijnen zal woTden gegeven. De tweede uitkeering bedraagt eveneens 40 pet. en zal worden uitgekeerd in de eerste week van Maart. De derde uitkeering bedraagt 20 pet. van de netto steunuitkeering over een week en zal wor den uitgekeerd in de eerste week van April. Het percentage wordt berekend van ae net to steunuitkering, waaronder begrepen de brandstoffenbijslag en de 5 pet. duurtetoeslag. De bedoeling is, dat berekend wordt het steun bedrag, dat aan een werklooze werkelijk zal worden uitbetaald en dat op dit bedrag de toe slag wordt berekend. De toeslag geldt niet voor den extra-bijslag van inwonende gezinsleden. Degenen, die zonder dezen toeslag met voor steun in aanmerking komen, blijven van steun verstoken. Aan kastfrekkers wordt de toeslag wej gege ven, zoodat zij niet in een nadeeliger positie komen dan steuntrekkenden. TOKIO, 4 Febr. (Domei). De Asahi Sjim- boen, een van de leidende bladen te Tokio, levert in een hoofdartikel commentaar op den stap van de Nederlandsche regeering, waarin zij zich verzet tegen opneming van Neder- landsch-Indië in de Oost-Aziatische nieuwe orde. Het blad is van meening dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeo- ka, in geen van zijn redevoeringen iets heeft gezegd, dat aan de Nederlandsche regeering het recht geeft zulk een tegenstand te bieden; aangenomen wordt dan ook, dat Nederland op instignatie van Engeland tracht Japans leider schap in Oost-Azië te ontkennen. Indien Ne- derlandsch-lndië, zoo vervolgt het blad, zou toestemmen in een wijziging van den status quo door een derde mogendheid, dan zal Japan zich stellig ook bij den huidigen status quo niet willen neerleggen. De tegenwoordige onder handelingen met Nederlandsch-Indië zijn strikt beperkt tot economische aangelegenheden, die voor Japan vitaal zijn en derhalve zal grooter aandacht geschonken worden aan een spoedige bevredigende beëindiging van deze onderhan delingen. Tot besluit zegt het hoofdartikel: „Als Nederlandsch-Indië een onoprechte houding aanneemt en probeert een spaak in het wiel van de solidariteit in Groot- Oost-Azië te steken, zal Japan gedwongen worden drastische maatregelen te nemen." De Jomioeri Sjimboen, eveneens een leidend hoofdstedelijk orgaan, schrijft: „Japans bemid deling in het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China vormt een keerpunt, WASHINGTON, 4 Febr. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden is Maandag be- gonnen met de debatten over de wet op de ondersteuning van Engeland. De democraat Sabath, die de debatten opende, verdedig de het standpunt, dat het ontwerp een verdedigingsmaatregel en geen oorlogsmaat regel is. De democraat Bloom verdedigde het wetsontwerp eveneens. Hoe sterker de Ver eenigde Staten worden, zoo verklaarde hij, des te gemakkelijker zullen zij ook den oor log kunnen vermijden. Hulp aan Engeland geeft den Vereenigden Staten tijd om sterk te worden. Het vermoeden, dat het ont werp het land noodzakelijkerwijs in den oor log zal verwikkelen, noemde spreker onge grond. Als eerste spreker der oppositie voer de de republikein Fish het woord. Deze zeide, dat de Vereenigde Staten binnen de eerstvolgende zes maanden verwikkeld zullen zijn in een oorlog in Europa en Azië, wanneer het Congres de wet ongewijzigd zou aannemen. Bo vendien zou de Amerikaansche regeering alle belangrijke industrieën overnemen en de bur gerlijke rechten opheffen. Het land zou dan een uitgesproken dictatuur hebben. De debatten verliepen verder opgewon den. Verschillenden afgevaardigden en in het bijzonder den Voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken werd verweten, dat hun houding ten aanzien van de wet be- invloed was door hun gedachtenwisselingen met Lord Halifax. De republikeinsche afgevaardigde Dirksen eischte van Bloom nauwkeurige ophelderingen omtrent den inhoud van zijn conferentie met den Britschen ambassadeur. De voorzitter der commissie antwoordde opgewonden, dat in zijn onderhoud met Lord Halifax over het wetsont werp alleen was gesproken ten aanzien van de Congresprocedure. Voorts was gesproken over de wereldtentoonstelling. Bloom noemde de vraag van Dirksen ongepast. Deze antwoordde echter, dat thans beslist wordt over het lot van de Vereenigde Staten en dat zijn vraag derhalve gerechtvaardigd was. De republikeinsche afgevaardigde Roggers verweet dé regeering dat zij de afgevaardigden ten aanzien van buitenlandsch-politieke zaken in he duister liet tasten. Het is niet juist, dat men eerst naar vertegenwoordigers van vreem de mogendheden moet gaan om te zien wat er in werkelijkheid gebeurt. De bewapeningsuitgaven van de Vereenigde Staten in de tweede helft van 1940 hebben, vol gens een mededeeling van den voorzitter der credietencommissie van het Huis van Afgevaar digden Taylor, rond 1,7 milliard dollar bedragen tegenover rond 690 millioen in denzelfden tijd van 1939. De totale uitgaven waren in de tweede helft van 1940 gestegen tot rond 5,15 milliard dollar tegenover rond 4,48 milliard in 1939. want naar verluidt hebben Vichy en Indo- China besloten tot samenwerking met Japans nieuwe orde in Oost-Azië. Gezien Thailands onwrikbare politiek van samenwerking met Japan is de opbouw van deze nieuwe orde in Oost-Azië in de goede richting gekomen. De Nederlandsche regeering, die dit ziet en een schuilplaats te Londen heeft gekregen, moet enkele woorden ten gunste van Engeland zeg gen. De Nederlandsche regeering, zoo vervolgt het blad, heeft geen vrijheid van spreken. In dien Nederlandsch-Indië geen vrijheid heeft, waarom dan de onderhandelingen voort te zet ten? De doeltreffendste en snelste weg zou zijn rechtstreeksche onderhandelingen te openen met de invloeden, die achter Nederlandsch- Indië aan het werk zijn. In de Nederlandsche Staatscourant is opge nomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken, betreffende de verordening inzake den aan meldingsplicht van personen van geheel of ge deeltelijk Joodschen bloede. Hierin wordt o.a. bepaald, dat ten behoeve van de in het bevolkingsregister te stellen aan- teekening omtrent de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede wordt onderscheiden tusschen Jood j en bastaard-jood b. De aanduiding j wordt gesteld ten aanzien van ieder, die: le. uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt; 2e. uit twee naar ras vol-Joodsche groot ouders stamt en a. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodschkerkelijke gemeente behoorde of na dien datum daarin is of wordt opgenomen; b. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk is getreden of alsnog in 't huwelijk treedt. De aanduiding b wordt gesteld ten aanzien van ieder, die le. van twee naar ras vol-Joodsche groot ouders stamt en die niet valt onder de bepalin gen van het tweede lid, onder 2; 2e. van een naar ras vol-Joodschen groot ouder stamt. Ten aanzien van laatstbedoelde personen wordt onderscheiden tusschen: le. bastaard-Jood 1 t> 1, indien de persoon van twee vol-Joodsche grootouders stamt; 2e. bastaard-Jood II b II, indien de per soon van één vol-Joodschen grootouder stamt. Bij dit besluit is een model opgenomen van het te bezigen bewijs van aanmelding. Voor veertien dagen behandelde de Utrecht- sche Arrondissementsrechtbank een geval van smokkelhandel in verdoovende middelen, waar voor de volgende verdachten waren gedagvaard: de 25-jarige chauffeur J. v. O. uit Utrecht, de 39-jarige rijwielhandelaar L. G. uit Jutphaas, de 24-jarige chauffeur B. E. B. uit Utrecht en de fabrikant P. C. uit Rotterdam. Den verdachten was ten laste gelegd het koo- pen, vervoeren en afleveren van verdoovende middelen gedurende de jaren 1938 en 1939. De aanleiding tot den smokkelhandel was een dok tersvrouw, mevr. B. uit Utrecht geweest. Toen deze op de recepten van haar man geen mor phine meer kon krijgen, nam zij haar chauffeur in den arm. Deze stelde zich weer met de ove rige verdachten in verbinding en zoo werd mevr. B. voor duizenden guldens aan morphine ge holpen. Toen de heer en mevr. B. naar Indië waren vertrokken, kwam de zaak aan het licht. Ter zitting bekenden alle verdachten de hun ten laste gelegde feiten, doch eveneens kwam vast te staan, dat mevr. B. de hoofdschuldige was. Tegen v. O. eischte de officier drie maanden gevangenisstraf, tegen G. vier maanden en te gen C. drie maanden gevangenisstraf. Tegen den chauffeur B. concludeerde de officier tot vrijspraak. Uitspraak doende veroordeelde de. rechtbank v. O. tot een gelboete van f 40.subs. 20 da gen hechtenis, G. tot drie maanden gevange nisstraf en C. tot een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. B. werd conform den eisch vrijgesproken. Te Schijndel is de 87-jarige weduwe BI. door brand om het leven gekomen. Zij woonde alleen en zat bij de kachel, toen haar kleeren in brand geraakten. Om de vlam men te dooven, liep zij naar buiten, doch bui ten werd het vuur heviger door den wind. Bij den waterput r is de vrouw in elkaar gezakt; buren hebben daar het verkoolde lijk gevonden. Te Oos heeft het driejarig dochtertje van de familie R. in een onbewaakt oogenblik een harer armpjes in den wringer gestoken van een draaiende electrische waschmachine. In het St. Annaziekenhuis moest tot amputatie van het zwaar gekwetste armpje worden overgegaan. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen deelt mede, dat zij genoodzaakt is, de tarieven voor het goederenvervoer met in gang van 10 Februari a.s.,-voor het vervoer van personen met ingang van 1 Maart a.s. te verhoogen. De huidige tarieven zijn nog dezelfde ais die, welke golden, voor dat begin September 1939 de oorlog uitbrak. Al spoedig daarop begon ook het bedrijf der Spoorwegen den invloed te on dervinden van de prijsstijging, die op tal van gebieden optrad. Eer vermeerdering van het vervoer woog echter aanvankelijk hiertegen op. Door de bekende beperkingen, waaraan hst be drijf sindsdien is onderworpen, is echter de ver houding tusschen de ontvangsten en uitgaven op zoodanige wijze verstoord, dat de Secretans- Generaal van het departement van Waterstaat in overleg met den Gemachtigde voor de prijzen machtiging heeft verleend de tarieven te ver hoogen. Wat de goederentarieven aangaat, zullen de stukgoedprijzen met 23 pet. worden verhoogd, behalve de kleine zendingen t.m. 30 kg., waarop de bestelkosten zoo zwaar drukken, dat een rootere verhooging noodzakelijk bleek. De wa- genladingsprijzen zullen rond 18 pet. stijgen, met dien verstande, dat als minimumvracht voer een wagonlading voortaan zal gelden de vracht voor- 3000 kg. stukgoed. Eenige speciale tarieven vervallen. Bij de verhooging der personentarieven is er naar gestreefd, het sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten komen. Daarom wordt de aagste verhooging (16 pet.) toegepast op weekkaarten weektrajectkaarten. maandtrajectkaarten en jeugdkaarten. Daarop volgen de algemeene abon nementskaarten met 18 pet. In verband met de moeilijke omstandigheden, waaronder het ver keer over lange afstanden plaats vindt, wor den de plaatsbewijzen voor deze trajecten het meest verhoogd. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat in Den Haag een handel in broodbonnen op groote schaal werd gedreven, waarbij twee ambtenaren van den distributiedienst en vermoedelijk nog meer ambtenaren en an dere personen betrokken zijn. Twee amb tenaren, alsmede een bode, zijn in arrest gesteld. Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat de bakkers met de ontvangen broodbonnen niet steeds weer aan hun ouden voorraad toe komen en geleidelijk hun hoeveelheden zien af nemen. De oorzaken zijn eenvoudig. In de eerste plaats gaat een zekere hoeveelheid meel ver loren door het zoogenaamde inbakken en van den anderen kant stuit het den bakkers vaak tegen de borst klanten, die tekort komen aan rantsoen, teleur te stellen. Zij wagen het dan af en toe wel eens een extra broodje te ver strekken, evenwel tot hun eigen nadeel. Een man in het vak, een 38-jarige bakker uit de Medemblikschestraat te Den Haag, heeft van deze fouten, ten ongerieve der bakkers, gebruik weten te maken, hetgeen hem nogal geld in het laatje bracht. Hij had namelijk verbinding weten krijgen met een bode van een der distributiekantoren te Den Haag, welk kantoor gevestigd is aan de Azaliastraat en in direct dienstverband staat met een dergelijk kantoor aan de Marcelisstraat. De man op zijn beurt had weer entree bij de ambtenaren van het bureau, waar hij zijn da- gelijkschen arbeid verrichtte. Bij de politie was een en ander ter oore ge komen, doch het spoor was voorloopig zeer vaag. Daarom besloot de leiding het onderzoek op te dragen aan een inspecteur, Jhr. Gevers Dey- noot, die verschillende rechercheurs tot zijn be schikking kreeg. Men begon den bakker in de Medembliksche straat te schaduwen, teneinde er achter te ko men, welke relaties hij alzoo onderhield. Er was er daaronder een, welke men zeer verdacht vond en wel een 61-jarige bode van den distri butiedienst, K., woonachtig aan den Loosduin- scheweg. Op een avond in Januari, het was naar wij meenen de zestiende bemerkten recher cheurs, dat de bakker zich per fiets naar de woning van K. begaf. Na eenigen tijd verliet hij dit perceel weer en keerde naar huis terug. Nauwelijks was hij binnengegaan of hij kreeg bezoek van een ander persoon, die later zen bakker bleek te zijn. Het was nu naar de mee ning van de politie een geschikt oogenblik om in te grijpen. Zij vond de deur geopend, in ver band met werkzaamheden van een schilder. Daarom ging men maar meteen naar binnen en constateerde, dat de bakker aan zijn collega een pakje met 700 bonnen verkocht. Dat was, naar de politie vernomen had, de manier, waar op de broodbonnen in het algemeen in omloop werden gebracht. Voor een pakje betaalde de bakker ongeveer twee tot vijf gulden. Terwijl de huiszoeking nog in vollen gang was, werd er gebeld. Toen een der rechercheurs riep: „Wie is daar?" klonk het laconieke antwoord: „De schoenmaker, de melkboer en de bakker" ,Kom dan maar binnen", zei de rechercheur. Inder daad verscheen de schoenmaker met een paar schoenen, achter wien echter een andere man volgde. Het was de bewuste K. Daar K. zijn fiets bij zich had, verzocht de rechercheur 't rijwiel maar naar binnen te brengen, hetgeen K. deed. Toen echter waren de ratten in de val, want op de fiets zat een tasch, waarin zich 85 pakjes met elk 65 bonnen bevonden. Allen werden gearresteerd en bij nader onder zoek bleek, dat de bode de bonnen verschafte, doch hij had daarvoor zijn helpers: een 36-ja rigen en een 22-jarigen tijdelijken ambtenaar. Deze ambtenaren van den distributiedienst, als mede de bode zijn in arrest gesteld. De bakkers en de bemiddelaars zijn nog vrij. Het onderzoek is nog in vollen gang en men heeft reden aan te nemen, dat weldra nog meer dere arrestaties zullen volgen onder de amb tenaren. Ook de bakkers, die de bonnen hebben gekocht, zullen nader van deze zaak hooren. Van bevoegde militaire zijde wordt mede gedeeld Bij het betrede» van een verboden mili tair terrein is een burgerpersoon door schoten van een wachtpost doodelijk ge wond. Dit voorval is aanleiding om er nog maals dringend voor te waarschuwen ver boden militaire terreinen of werken, die als zoodanig door bordjes in de Duitsche en Nederlandsche taal zijn aangegeven, te be treden. De wachtposten hebben het consigne tegenover personen, die zich aan dit verbod niet storen, zonder verwijl van hun vuur wapens gebruik te maken. Aan het aanroe pen door een post moet onmiddellijk ge volg worden gegeven door stil te blijven staan. BOEKAREST. 4 Febr. (DNB) In de laatste officieele mededeeling over den al- gemeenen toestand en de maatregelen der regeering na de ongeregeldheden van 21 tot 23 Januari wordt gezegd, dat het in de af- geloopen 24 uur in het geheele land rustig is geweest. Er zijn opnieuw arrestaties en huiszoekingen verricht. Voor de militaire gerechten te Boekarest hebben op 31 Januari 48 deelnemers aan den opstand terécht gestaan van wie 36 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 5 jaar. De overige beklaagden werden vrij gesproken. Verder publiceert de pers een officieele me dedeeling waarin wordt geconstateerd, dat door steeds meer feiten wordt bewezen, hoe de gebeurtenissen van 21 jot 23 Januari lang van tevoren waren voorbereid. De aanstichting der onlusten moet worden toegeschreven aan een kleinen kring van eerzuchtige politici, die van den aanvang af alle oproepen van Antonescoe tot medewerking en eenheid hebben genegeerd. De hoofdschuldigen zijn volgens mededee ling de vroegere minister van Binnenland sche Zaken generaal Fetrovicescoe en de hooggeplaatste politieman Ghika De bladen publiceeren in facsimile verscheidene docu menten. die de voorbereidingen, voor de in cidenten getroffen onthullen Naar Stefani meldt, is na den gisteren ge houden ministerraad een communiqué uitgege ven. waarin wordt medegedeeld, dat men 'heeft besloten tot herziening van de benoeming en het ontslag van rijksambtenaren gedurende de laatste maanden. De vroegere gezant te Londen, Tilea zal van het Roemeensche staatsburgerschap vervallen woiden verklaard op grond van zijn anti-natio nale houding en zijn werkzaamheid ten nadeele van den Roerneenschen staat. Voorts heeft de ministerraad besloten de Roemeniseering van het bedrijfsleven van den :taat voort te zetten. Naar tenslotte wordt bericht, is er van offi cieele zijde bij de Roemeensche leiders van Joodsche ondernemingen op aangedrongen, dat zij vluchtelingen uit het door Roemenië afge stane gebied, die zich met aanbevelingen van het Ministerie van Arbeid aanmelden, in dienst nemen. Indien dergelijke verzoeken zouden wor den afgewezen, zou het ministerie vap Arbeid met straffen moeten dreigen. Maandagavond keerde de heer G. M. uit Aarle-Rixtel naar zijn woonplaats, Lieshout, terug. Hij liep daarbij over het dichtgevroren "Wilhelminakanaal, welken weg hij ook bij het heengaan had genomen. Intusschen had een ijsbreker echter een vaorgeul gemaakt, van welk feit de heer M. onkundig was, Tengevolge van de duisternis bemerkte hij de geul niet en zoo geraakte hij te water. Op zijn hulpgeroep kwa men de bewoners uit de omgeving toegesneld. Zij staken een stok toe doch deze bleek te kort te zijn. Hierop gooide men een touw naar den drenkeling, dat deze met veel moeite wist te grijpen. Met vereende krachten werd hij hierop be wusteloos op het droge gebracht. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast doch deze bleef aanvankelijk zonder succes, doordat de kleeren van den drenkeling bevroren waren. Men droeg nem daarop een woning binnen, waar men, met behulp van alle mogelijke middelen opnieuw poogde, den heer M. tot bewustzijn te brengen. Na eenigsn tijd slaagde men hierin. Intusschen was dr. Teepen ter plaatse ver schenen. Deze verleende geneeskundige hulp waarop de heer M. naar zijn woning kon wor den vervoerd. werken zacht en zeker doos 60CT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1