VRIJEN EN VECHTEN Haarlem, 4 Febr. W if z g i li g li 3 <3RIEPen KOU DAMPO Oplichtster speelt de eerste viool Advertentie-tarieven Installatie der Kernen I MORGEN DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 Musicus mag naar zijn baantje fluiten J. P. MAAS t EDEL SCHILDERWERK VAN OTTO DE KAT Het communicantje De beeldhouwer van de St. Bavo- kathedraal te Haarlem REQUIEM VAN VERDI H.O.V. en H.O.V.-koor 5 FEBRUARI DES AVONDS HALF ACHT, IN HET GEBOUW ST. BAVO Wat Amor zooal op zijn geweten heeft DE VOORSTELLING VAN „PEER GYNT" „LASTIGE MANNEN" NED. GLADIOLUSVER. Het rapport-Stofmeel DAVOKA'S APACHEN- FUIF STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „SANTOS" BURGERLIJKE STAND R. K. Middenstands- vereeniging m Hy I - - ÉS y-,vg* 1 j -Wm ,"4 m*- AGENDA Bioscopen S Februari Bioscopen Apotheekdiensten Vlamingstraat De dief in de duisternis BEVERWIJK OMZET BLOEMENVEILING GESTEGEN JAARVERGADERING R.I.V.I.B. STAD Het leven van een musicus, die zijn geheele hart aan de klassieke muziek heeft verpand, is doorgaans weinig benijdenswaardig. We denken er altijd graag anders over, wanneer we in de Concertzaal, geboeid door het fascineerende spel van een violist of pianist, als één man opstaan en den kunstenaar op soms onbedaarlijke wijze luide toejuichen. En we vergeten, dat het slechts de enkeling is, die het zoo hoog hrcft gebracht op de muzikale toonladder; wie weet na hoeveel strijd en desillusies. De doorsnee-musicus droomt op zijn sober kamertje, hoog in de binnenstad gelegen, wel van stampvolle concertgebouwen, van radio-uit zendingen die zijn meesterlijk spel door de wijde aether voeren of van „klinkende" recensies naast zijn foto, die zijn naam en vaardigheid -tot ver ever de grenzen voeren, maar het blijft meestal bij een eindelooze studie van Beethoven's Sona tes. de lastige études van Chopin of de tech nisch ingewikkelde prélude van Serge Rachma- ninow. Eenmaal begeesterd in zijn spel worden zijn wenschen werkelijkheid in zijn droom, die steeds stouter, steeds elastischer wordt. Hij vergeet zijn triest bestaan en is de gelukkigste mensc'n die op aarde te vinden is.... Maar soms dringt de nijpende werkelijkheid hem, om tot zich zelf te komen. Dan zint hij op een middel om iets van het aardsche slijk mach tig te worden. Hij moet toch ook eten. Alleen van etudes en sonates kan hij niet leven. Zoo dacht een musicus er blijkbaar ook over toen hij in December een prima advertentie plaatste, waarin hij zich als bekwaam violist aanbood. Men kan zich zijn vreugde voorstellen, toen enkele dagen later den 21en December een juffrouw bij hem aanbelde en hem in geuren en kleuren vertelde, dat zij een baantje voor hem wist. De musicus kon alle fanfare korpsen uit Nederland wel op den been roepen, om deze redster uit den nood 'n ode te brengen. Zij, zoo vertelde ae juffrouw, had een oom in Amsterdam, die dirigent van een orkest was. Hij zou nog wel best een violist kunnen gebruiken. "Veertig dikke guldens per week zou hij verdie nen en dan hoefde hij alleen maar Zaterdags en Zondags te spelen. Ais hij een dag extra werkte, kreeg nij een tientje meer.... De musicus ging tr van watertanden. Den volgenden uag kon hij zijn entree al ma ken bij den „oom". Hij zou zich in een keurig net pak steken en de snaren werden nog eens terdege nagekeken. Met een opgewekt hart reisde tie violist oen volgenden dag naar Amsterdam, waar hy op 't Rembrandtspiein zijn vaardigheid zou kunnen toonen. Het verhaal van de edel moedige juffrouw, .iat met geen goud te betalen was, had een diepen indruk op hem gemaakt. Hij zou weer op gang komen en misschien.... ja, misschien werd zijn droom nu toch werkelijk heid! Er was wel een klein bezwaartje tegen deze baan geweest, waar de juffrouw op het laatste nippertje mee uit oen hoek kwam. Hij moest tien guiuen waarborgsom storten, vooraar hij met den omgent in aanraking kon komen. Hij had dien dag slechts drie gulden in zijn zak, maar wonder boven wonder was de edeie ziel daar ook tevreuen mee. Met een geteekend contract in zijn zak stapte de musicus met zijn zwarte viool kist, die hij nog nooit zoo graag had meegesleept, over het Remorandtpiein op zoek naar oen oom, oen duigent, die hem rijk kon maken. fortissimo, ja cuooei fortissimo van woede sloeg het hart van oen musicus, toen hij tot de ontoekkmg kwam, aai er geen orkest, geen oiri- gen en geen „oom" op het plein te vinden was. Weg was zijn baantje, vervlogen zijn scnoone levensaroom. Zijn kostbare centen zaten in de zakken van „Vrouwe Edemeid", die in geen velden of wegen meer te vinden was. Maar het ctuurae gelukkig met lang, of de sterke arm der wet had de teere chouaers van een haar wel bekende dievegge beet. Twee weken vóór deze geraffineerde oplichting was zij met net collecte geld van de Wmternuip er van door gegaan, naaat ze haar laatste spoor het kussentje waar eens ae molentjes op zaten in een vun- nisoak van een automatiek meende weggewisent te heoben. Na de ontmoeting met den violist had ze in Haarlem nog zeven rijwielen verdonkere maand. Het was dus geen onbekende, die door de dienaren van Hermanuad gisteren in het be klaagdenbankje voor den politierechter werd geieid, die het beter oordeelde de zaak voorloopig op te schorten en een nader onderzoek in te laten stellen naar de geestesvermogens van ver dachte. Vreemd was deze zaak zeker, zooals de politie rechter opmerkte, en geraffineerd ook. rws gelukt is de psyche van dit rustige en pientere knaapje op prettige wijze te beelden. Er is een aquarel van Rhododendrons (no. 14), een lust voor het oog. een schilderij, vol fluisterende kleurenmuziek. blank van klank en oneindig teer! Ook het landschap van dezen schilder moe ten wij roemen, om den adel van toon-tin- ten. Zijn „Sneeuweffect" en het „Dorpje in de sneeuw" (no. 6) met den prachtvollen gloed dei- huizen in den blanken weerschijn van de sneeuw is een juweeltje van schilderkunst. Deze oud-leerling van Boot en van de Brusselsche Academie vermag, met zijn voortreffelijke kunst, oog en hart te streelen en ons te ver heffen boven alledaagschheid en sleur. K. de H. Eindelijk eens een moderne schilder, die zich blijkbaar bijzonder voelt aangetrokken tot de verheven scnoonheden der Katholieke liturgie! Het innige bewijs hiervan is het p. ach tig ge- sciiilderae „Communicantje", een der doeken, welke de schilder Otto B. de Kat tentoonstelt in de bovenzaal van den bekenden kunsthandel J. H. de Bois. Kruisweg 68. Bij gelegenheid van deze tentoonstelling was de zaal versierd met melk-witte seringen en tulpen, in roede, witte en gele kleuren, met hun opene „bokalen" wiegend op de groene en soe pele stengels, uitstaand in het blanke water van de glanzende en spiegelende glazen vazen En daar bij, op de eereplaats: het oommuni- cant je! Een devoot en teeder meisje in 't wit. met kroontje en tulen sluier. Héél de sereene feeste lijkheid van haar zieltje uitkomend in het prachtig en tonig geschilderd witte kleedje, haar hoofdje wat omlaag, haar oogen rustig lezend in het gebedenboek. Bij haar ziet men een Misdiènaartje. met roede toog en superplie, die met zijn dunnen stok een kaars ontsteekt. Hst geheel een schoon en stemmingsvol schil derij. met gewijde tendenz, voornaam van on derwerp en beelding. Er zijn nog enkele communicantjes, geschil derd vol toewijding, alsmede een Misdienaartje, met een vlammend kaarsje in zijn devote han den. De distinctie van deze doeken treft men ook in de breed en rijk geschilderde stillevens, die, naast een merkwaardige techniek, een diepte van inhoud hebben; Verheerlijkingen van al 't geschapene, stille, schoone dingen, met bezie ling weergegeven. Het stil-leven. met koperen ketel (no. 21) verdient wel bijzonderen lof. om de voorname schilderswaarden. Van de portretten noemen we dat van het Jongetje (no. 13)). waarmee het den schilder Maandag is de bekende beeldhouwer J. P. Maas in den ouderdom van tachtig jaar te Haarlem overleden. De heer Maas was geboren te 's-Hertogen- bcsch, waar hij een leerling werd van de Bos sche school. Na eenige practijk, o. a. bij Veneman, den ontwerper van de restauratie van de St. Jan, kwam hij op 21-jarigen leeftijd naar Haarlem, waar hij tot zijn dood werkzaam is geweest. Hij mag gerust de beeldhouwer van de Ka thedrale Kerk aan de Leidschevaart genoemd worden. Juist een week geleden had de heer Maar onder groote belangstelling zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Wijlen de heer J. P. Maas drukte door zijn arbeid een eigen stempel op tal van kerken in het diocees en ook ver daarbuiten. Toen hij op 21-jarigen leeftijd in Haarlem werkzaam was als modelleur, verwierf hij spoedig een algemeene bekendheid. Hij Jkreeg opdrachten tot het ontwerpen van preekstoelen, altaren en commun ebanken. Vooral zijn Antoniusbeelden zijn zeer bekend en vonden tot zelfs in Turkije en Scandinavië hyn weg naar de kerkgebouwen. Ter gelegenheidvan de Franciscus-eeuwfees- ten kreeg Maas de opdracht, voor de groote kerk van Taffari op Sardinië een levensgroot Franciscusbeeld te maken. Dat deze beeldhouwer een uitstekend vakman was, die een bijzonder fijnen smaak bezat, be wijzen zijn werken als het altaar der Piëta, het Hanze-altaar en de fijne kapiteelen van de Haarlemsche kathedraal. Katholiek Nederland heeft met het heengaan van den heer Maas een bekwaam kunstenaar verloren. De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden ge houden Donderdag 6 Februari in de kathedrale kerk St. Bavo aan de Leidschevaart om 7.30 en 8.15 uur de stille H.H. Missen en om 9.30 urn de plechtige H. Requiemmis, waarna de begra fenis zal geschieden vanuit de kerk om 10.50 uur op het R. K. Kerkhof St. Barbara. In verband me± de prijsstijging van grondstoffen en lasten (o.m. Omzet belasting), deelen wij hierbij mede, dat onze ADVERTENTIE-TARIEVEN met ingang van heden, 4 Fefor. 1941 EEN1GSZINS ZIJN HERZIEN De prijs voor losse advexienliën bedraagt 35 cents per regel Ingezonden Mededeelingendubbel tarief De prijzen bij contract zijn als volgt: 250 regels, ie verbruiken binnen 12 maanden 19 cl. per regel 500 ,f rr 11 12 19 r ÏOOO ii ii 12 a 15,, n a 2000 a ,i n a 12 a 14 a 5000 n a a a 12 n 13 n a Kleine Advertentiën (zgn. Vraag- en Aanbod-adverieniiën) kosten mei ingang van heden: 13 regels 48 ci. bij vooruitbetaling. Iedere regel meer16 ct. 4 Februari 1941 DE DIRECTIE Zondagmiddag te 2.30 uur zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging met het H.O.V.-koor een uitvoering geven Van Verdi's meesterwerk het „Requiem". Met dit concert wordt het feit herdacht, dat de groote Italiaansche meester der toonkunst 40 jaar geleden gestorven is. Naast de vele Opera's, die Verdi gecompo neerd heeft, is het Requiem wel het grootste meesterwerk, dat hij geschreven heeft. Een werk dat door de solisten, door het koor en door het orkest met het grootste enthousiasme gezongen en gespeeld word. Het koor zal voor de eerste maal zonder medewerking van een bestaand mannenkoor zingen. Verschillende krachten hebban vtol ijver de repetities, die alle persoonlijk door Marinus Adam zijn geleid, bezocht. In dezen moeilijken tijd heeft het geheele koor met nauwgezetheid het instudeeren meegemaakt. De laatste maan den zijn er twee, soms drie, repetities in een week gehouden. Het is het bestuur mogen gelukken de so listische medewerking te verkrijgen van Jo Vin cent, onze groote Nederlandsche sopraan. Jeanne v. d. Rosierev. Emmerick, die ver leden jaar in de Opera „Samson et Dalila" zoo'n enorm succes oogstte, zal de mezzo sopraan-partij vertolken. "Louis van Tulder zal de tehor-partij zingen en Theo Baylé de bariton-partij. De namen van deze solisten zijn genoeg be kend, om op een hoogstaande uitvoering te kunnen rekenen. Door de hooge kosten zal er slechts één uit voering van dit prachtige werk gegeven worden. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam. van den Kath. Volksbond, door den ZeerEerw. Pater JACOBS Mocht men geen uitnoodiging ont vangen hebben, gelieve dan deze mededeeling als uitnoodiging te be schouwen. Andere belangstellenden zyn ook welkom. Dus allen present Woensdagavond. Bestuur v d. Kath. Volksbond Het is al eenigen tijd geleden, dat Amor op een avond met volle maan in Aalsmeer zijn giftige pijlen op twee jonge harten afschoot. Het zoete gif drong zoo diep door en de pijlen hadden de harten zoo dicht aaneen gesnoerd, dat het gelulc tusschen deze twee jongen menschen voor eeuwig bestendigd scheen Eilasie.... met de liefde is het altijd watI Is er geen rivaal in het spel, dan hebben de gelukkigen last van schoon mama. De wagenmaker uit Aalsmeer, die „smoor" was op zijn Juliette, had echter last, van zijn schoonpapa, die zich pertinent verzette tegen de verkeering, die zijn dochter met den wagenmaker had. Op den adspirant-schoonzoon had papa wel niets aan te merken. Hij was een keurige vent. Haar hij zag in het heele geval geen toekomst. Van trouwen zou toch nooit wat komen, zoo zei papa, dus die vrijages moesten nu maar uit zijn. Maar ja, als een mensch eenmaal verliefd is, heeft hy daar geen ooren naar. Zoo was het ook met den wagenmaker. En zooals dat in die gevallen meer pleegt te gebeuren, zocht Romeo zijn liefste en Juliette op haar beurt eiken dag opnieuw haar geliefde op. Voor de wijze lessen en vermaningen van den ondervindingrijken vader bleef het paartje doof. Op een goeden dag het was de negende November verstoutten de geliefden zich zelfs voor het „hol van den leeuw" een idyllische promenade te maken. De vader, die dat schouwspel door de ruiten van zijn huis zag, kon zijn woede niet meer verkroppen, smeet zijn stoel in den hoek en stapte met zeven- mijlspassen naar buiten. Hij wachtte zijn adspiYant-schoonzoon en zijn dochter af, beet even met zijn tanden op zijn onderlip en bulderde toen, terwijl hij een reuzesprong naar voren deed: „Maak dat je weg komt," en tegen zijn dochter: „En jij naar binnen. En gauw wat!" De moderne Romeo liet zich zooiets niet welgevallen en vertikte het om zijn geliefde maar een oogenblik in den steek te laten. Dat was de klap op de vuurpeil. Zoo'n tegenstribbeling had de heer des huizes nog nooit meegemaakt. Altijd icaren zijn bevelen gehoorzaamd, en nu zou zoo'n snotjong hem nog wat in den weg leggen. Wellicht voor dat hij 't zelf wist, schoot zijn hand uit en kon de adspirant-schoonzoon een klinkenden klap op zijn gezicht incasseeren. Toen gingen de poppen dansen. De wagenmaker schoot uit zijn slof en in gelijke hoeveelheid waarmede hij gewoonlijk zijn teergeliefde liefderijke woorden toefluisterde, overstelpte hij den vader met een regen van klappen. Tot groot ongenoegen van den liefdestegenstander kreeg papa een flink pak slaag dat hem nog eenigen tijd geheugd heeft.. Misschien denkt hij er nu nog wel aan. Hij was tenminste niet voor den Politierechter verschenen, toen de geliefden ieder op hun beurt het verhaal en de prae-historie van de vecht partij lieten hoor en. Zonder dat er naar gevraagd werd, leverden zij eigen commentaar op het optreden van den vader, die altijd maar probeerde hun omgang te dwarsboo- men. Maar zij hielden van elkaar en daar kon geen mensch wat tusschen krijgen. En om dat nog eens goed te demonstreer en, stapten zij, nadat de politie rechter den vader tot een geldboete van f 10 of zes dagen hechtenis veroordeeld had, en zoo gauw zij aan den blik van den witgebeften rechter ontsnapt waren, stijf gearmd het Paleis van Justitie uit. Ja, de liefde is een gek ding. Het schijnt dat je er nooit genoeg van kunt krijgen Men verzoekt ons het publiek er op te wijzen, dat de voorstelling van „Peer Gynt" in den Stadsschouwburg hedenavond precies om half zeven begint en dat laatkomen zeer storend en lastig is. Bestelde plaatsen moeten dan ook een kwartier vóór den aanvang zijn afgehaald, daar deze anders weer verkocht worden. Op veler verlangen zal „Het Nederlandsch Tooneel", Directeur Cor van der Lugt Melsert cp Zaterdagavond 8 Februari om half acht in den Stadsschouwburg te Haarlem opvoeren het groote succes „Lastige Mannen", blijspel in drie bedrijven en eén naspel van Frederick Lonsdale. Dit charmante, geestige stuk wordt gespeeld door Wilh. Duymaer van Twist, Josephine van Gasteren, Cor van der Lugt Melsert en Anton Roemer. De regie wordt gevoerd door Cor van der Lugt Melsert. De décors zijn geschilderd door Karei Bruckman. Maandagmiddag hield de Nederlandsche Gla diolus Vereeniging in café-restaurant Brink- mann te Haarlem een ledenvergadering onder voorzitterschap Van den heer L. Bijvoet. Onder de verschillende aanwezigen merkten we o.a. op dr. A. J. Verhagen, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, prof. dr. E. van Slogteren, de heer K. Volkersz, directeur van de Rijkstuinbouwschool, mr. Thyssen Van het Snijbloemencontract, de heer Stofmeel en vele anderen. Na allen verwelkomd te hebben, was het den voorzitter een genoegen te kunnen mededeelen, dat het artikel Gladiolen thans in het teeken der belangstelling staat, daar de prijzen aan zienlijk hooger zijn dan de laatste jaren. Hoewel de prijzen gunstig te noemen zijn, moeten we, aldus spr., ons hierop niet blind staren, daar voor een normale kraam deze prijzen beslist noodig zijn. Met het oog op de nieuwe teelt moeten de kweekers zeer bezadigd en doordacht te werk gaan, daar ook de productiekosten aanzienlijk hooger zullen zijn. Het is daarom gewenscht om alleen goed gezond plantgoed aan te houden en goed geselecteerde kralen. Spr. bracht een woord van dank aan 't proef station van Wageningen voor de financieele medewerking van 't Snijbloemencontract. Even eens de Veiling West-Friesland. Mr. Thyssen bracht verslag uit van 't Snij- bloemenoontract, waaraan we ontleenen, dat in de handhaving der contracten geen verandering werd gebracht. Een groot aantal kweekers tee- kende het contract; er werden 148 nieuwe le den ingeschreven. Dank werd gebracht aan de controleurs voor hun vele werkzaamheden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 1329 leden telt. De prijsraming kon dit seizoen weer worden ge houden, de prijzen waren spoedig aanzienlijk hooger dan de prijsraming. Gememoreerd wer den de mooie successen op de tentoonstéllingen te Schiedam en Leipzig. De koel- en broeiproeven werden niet gehouden; proeVen werden geno men dcor het Vezelbureau en dit jaar zullen weer nieuwe proeven genomen worden. De mon- stertuin is een succes geworden en ook deze proeven zullen herhaald worden. Hierna werd de begrooting behandeld en na eenige bespreking goedgekeurd; zij sluit met een bedrag van 1520, Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren M J. van Geest, voor wien C. Colyn uit Voorhout werd gekozen, terwijl de heer K. Velthuys bij acclamatie herkozen werd. De voorzitter deelde mede, dat de nieuwe monstertuin in Hillegom zal worden aangelegd; hiervoor zijn reeds 197 soorten toegezegd. De gladiolen zullen kleursgewijze worden geplant. Ook in den Noord zal onder leiding van den heer Paul Pool een proeftuin worden aan gelegd. Van iedere soort zullen 50 stuks in de maat van 10/12 mceten worden ingezonden. De voorzitter hoopte, dat de kweekers nog ver schillende inzendingen zullen doen. Bij de rondvraag werden nog verschillende vragen gesteld, welke door den voorzitter be antwoord werden, waarna het allerlaatste en belangrijkste punt ter sprake kwam, n.l. het rapport van den heer Stofmeel omtrent de genomen proeven. De heer Stofmeel deelde mede, dat zoowel te Hillegom als te Andijk 50.000 Glad. Piccardy in 1940 waren opgeplant, van een goede partij. Hiervan werden proeven genomen omtrent de botrytis aantasting. De partijen werden in \4er gedeelten gerooid en wel met tusschenpoozen van twee weken. Medegedeeld werd, dat de Gladiolen niet best hebben gestaan en slecht waren gegroeid. De algeheele samenvatting van het rapport luidt als volgt; 1. De pas gerooide knollen, dadelijk in een goede schuur gebracht en daar een goede be handeling gegeven, is verreweg het beste ge bleken. 2. De gerooide gladiolen, eerst eenigen tijd buiten bewaard, „op rem", in gaasbak, aard- appelbak of in keet, en daarna in een goede schuur gebracht met een goede behandeling, bleek veel beter te zijn dan dezelfde tijdelijke bewaring buit, waarna in een slechte schuur. 3. Ook bij goede na-behandeling bleek het bewaren buiten, van een weinig tot veel slech ter te zijn, dan 't dadelijk in een goede schuur te brengen. 4. Het rooien van groene planten bleek geen nadeelige gevolgen te hebben, als de knollen iadelijk in een goede schuur te drogen wor sen gebracht. 5. De meening, dat bij het later opnemen der gladiolen minder aantasting door Botrytis somt, bleek niet juist, maar juist tegenover gesteld, was er méér aantasting bij de later gerooide partijen. 6. Bevestigd werd, dat door het later opnemen meer aantasting door drogrot en andere plek jes op de knollen komen. 7. Het buiten bewaren der gladiolen tot laat in het najaar, in Andijk tot 14 November, gaf Inwendige beschadiging der knollen door te lage temperatuur. Besluit. Alleen het dadelijk na het rooien der gladiolen brengen in een goede schuur cf ruimte, waar de knollen ook een goede be handeling krijgen, geeft 4e uitkomst. De heer Stofmeel wees op het nuttige om de zieke gladiolen steeds uit te kokeren en op het zorgvuldig uitzoeken van plantgoed. Tot slot bracht de voorzitter den rapporteur dank namens alle vakbeoefenaren voor de ge nomen proeven en hoopte, dat ook dit jaar we derom proeven herhaald zullen worden, opdat het Gladiolenprcduct een goed gezond product moge zijn, waarmee men in 't buitenland steeds reclame kan maken. De muziekzaal van restaurant Brinkmann was Zondagavond getuige van een zeer apart Apachenfeest, dat het bestuur van de R. K. amusementsvereeniging „Davoka" voor leden organiseerde. Een accordeonorkest bracht een gezellige stemming, terwijl de dansmuziek werd afgewisseld met diverse voordrachten, die met veel elan werden gespeeld en dan ook een wel verdiend applaus ontlokten. De „Revolverdans", juist passend in de sfeer van dezen feestavond, viel zeer goed in den smaak en er werden dan ook verscheidene „Sienen en knullen", zooals de geijkte term voor lieden uit de onderwereld luidt, gevloerd. Het „gepette en rood gedaste" gezelschap heeft zich onder de bekwame leiding van den dans- leeraar, den heer H. Bergman, oezen avond bij zonder goed geamuseerd en „Davoka" heeft hiermede weer eens bewezen, dat zij haar taak verstaat en goed amusement, irt eiken vorm, kan brengen. Uit het overzicht van bezoek en uitleening over de maand Januari aan de Stadsbibliotheek en Leeszaal blijkt, dat er door 2702 personen een bezoek gebracht werd aan de Leeszaal. Vo rig jaar bedroeg het aantal bezoekers minder en wel 2088. De krantenzaal werd door 3873 personen (vorig jaar 4822) bezocht. Uitgeleend werden 11584 boeken (vorig jaar 8248). Door het filiaal „Huis ter Zaanen" werden 3908 boeken (vorig jaar 3046) uitgeleend. In het geheel werden uitgeleend 15492 boeken (vorig jaar 11294). De leeszaal van het filiaal is nog in gebruik van den luchtbeschermingsdienst en dus ge sloten. Santos vraagt wederom de aandacht van de R.K. Middenstanders op Dinsdag 11 Pebr. om 7.30 uur a.s. „met volle maan"; geeft Santos een tooneeluitvoering aan zijn donateurs en genoo- digden, en heeft daartoe de bekende R. K. Tooneelver. „Ludamus" uitgenoodigd met het bekende tooneelstuk „De Wrekende God". Geen R.K. middenstander mag hierbij zonder gewichtige reden ontbrekenWij verwachten den schouwburg tot de nok toe bezet. Laat het weer één van onze prettige en nuttige avonden wor den. U heeft het even goed noodig als wij. Te meer daar de vasten nadert. Wij rekenen daar om beslist op u allen. Het.Bestuur van Santos. Geboren: 2 Februari: A. van Dam—Sallé, dochter; 3 Februari M. de Ruiter—Erdtsieck, dochter; A. Bonv. d. Broek, dochter; 31 Ja nuari P. van Leeuwenvan Amstel, dochter; 1 Februari L. DelsmanBerkhuysen, zoon. Overleden; 1 Februari: T. Duinen, 59 jaar; M. A., 2 jaar, zoon van A. van Rullen; 2 Fe bruari F. Vrenegoor, 35 jaar; H., 1 maand, zoon van J. J. Heerens; C. A. de Bruine, 70 jaar; K. Kroon, 57 jaar; J. de Geus, 69 jaar; 3 Februari: J. N. Takkende Wilde, 64 jaar; K. W. Koop manSaurwalt, 59 jaar; N. C. Hagemans Steffens, 74 jaar; J. R. Maas, 80 jaar. Donderdag 6 Februari, des avonds om half 8 houdt de R.K. Middenstandsvereeniging in Brinkmann op de Groote Markt haar jaarvega- dering. De agenda vermeldt o.m. een rede van Rec tor Dr. A. H. Olierook, over de „Geestelijke oriënteering in den nieuwen tijd" en periodieke verkiezing van twee bestuursleden in plaats van de heeren Alders en Verbeek. Op Dinsdag 11 Februari biedt S.A.N.T.O.S., de onderafdeeling van den R.K. Middenstandsbond voo de bestrijding der T.B.C. onder standgenoo- ten, een schouwburgavond aan. De R.K. Too- neelvereeniging „Ludamus" zal onder regie van Jan Kraakman opvoeren het sensationeel en geestig spel in vier bedrijven van Ed. Veterman: „De wrekende God". Si*®® v>a -v" AH i-'vj g h k-4§| De nieuwe halchef van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden, de heer R. C. Visser (Foto V.K.P.) Gebouw St, Bavo: Bestuur „Tusschen het Riet", 8 uur; R.K. Kelners, 7.30 uur; Bestuur Geestelijke Belangen, 7.30 uur; Bestuur Grafi sche Bond, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Peer Gynt" door het Ne derlandsch Tooneel, met medewerking van Ivonne Georgi's Balletten en de H. O. V., 6.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat 10—4 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken 35 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Het model"; op het tooneel de klucht „Lach dan Paljazao" 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Cinema-Palace: „Hoera ik ben papa!" met Heinz Rühmann 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Liefde op Ski's" met Anny Ondra 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Pompadour" 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Spaarne: „Lichte Cavalerie" 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering R. K. Bakkers. 7 uur; College Kerkcollectanten van de Groenmarktparochie, 7 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat 104 uur. Stadbibliotheek en Ieeszaal: Tentoonstelling van boeken 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Het model"; op het tooneel de klucht „Lach dan Paljazzo" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: „Hoera ik ben papa!" met Heinz Rühimann 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Liefde op Ski's" met Anny Ondra 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals; „Pompadour" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne; „Lichte Cavalerie" 7.30 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken; fa. C. G. Loomeyer Zn. Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede telefoon 28320. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep Inademen. 'Wonderlijk zooals dèt helpt! Deo. 30 et Tub« 40 ei Pot 50 et. B. en W. hebben overwogen dat de namen Korte en Lange Vlamingstraat sudüeiding et- ven tot misverstand, en voorts, dat het hier in feite slechts één straat betreft. Zij hebben daarom besloten de benaming jange Vlamingstraat en Korte Vlamingstraat te wijzigen in: „Vlamingstraat". Onder bescherming van de duisternis heeft een tot nog toe onbekende dief zich Zondag avond toegang verschaft tot een winkel op het Wipperplein te Heemstede. Door een zijdeur van den winkel, die niet gesloten was, slaagde hij er in naar binnen te komen en haalde uit de geldlade zeven gulden klein geld weg. De politie stelt nog een nader onderzoek in. De omzet van de bloemenveiling Het Cen trum bedroeg over de maand Januari 18.489,15 tegen 16.477,66 over dezelfde periode van 1940, Deze stijging kan worden toegeschreven aan het feit, dat de prijzen over het algemeen hoogei «teren dan het vorig jaar, terwijl er in de afge- loopen maand weinig of geen bloemen zijn door gedraaid. In de zaal van café-restaurant „De Nach tegaal" .te Lisse werd de jaarvergadering ge houden door de „Reizigers-, Inkoopers- en Ver- koopersvereeniging in het Bloembollenvak" (R.I.V.Ï.B.). De voorzitter, de heer H, Hoogervorst van Hillegom, verwelkomde allen en het deed hem een genoegen, een groot aantal leden bijeen te zien. Vervolgens wees hij er op, dat het afge- loopen jaar allerminst gunstig is geweest en de vooruiteiebten zijn ook verre van rooskleu rig te noemen. Laten wij echter den moed met zakken en hopen, dat de oorlog spoedig tot het verleden zal behooren. De meesten onzer mogen zich gelukkig prij zen doordat zy in de oorlogsdagen in hun fa miliekring waren. Anders is öet helaas gesteld met diegenen, die in het buitenland vertoefden en nog vertoeven. Met de wenschen, dat deze leden spoedig in goeden welstand in het vader land moeen terugkeeren, verklaarde spr. de ver gadering voor geopend. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 74 is, terwijl nog 5 leden in het buitenland zijn. Hierna bracht de penningmeester, de heer G. van Nieuwkoop, van Lisse, het financieele verslag uit. Het batig saldo bedraagt thans 620.85. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden, de heeren H. Luyk, 2de voorzitter, en H. de Groot, 2de secretaris, herkozen. Medege deeld werd, dat de contributie verlaagd zal wor den tot ƒ0.50 per jaar, hetgeen door de ver gadering werd goedgekeurd. In de rondvraag kwamen nog verschillende vraagstukken van internen aard ter sprake, waarna de voorzitter mededeelde, dat het in de bedoeling üët, binnenkort een lezing te doen nouden over „virusziekte". Tot slot volgde het traditioneele gezellig sa menzijn, waarin verschillende gezelschapsspelen werden eeliouden met een groote verloting van 1 kamerplanten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2