Nieuwe Nederlandsche films De verrassing voor „Mannie" PUROL Documentaires en speelfilms voltooid iisi Polygoon en Profilti actief WENSCHEN OMTRENT DE DISTRIBUTIEREGELING Een varken voor een koopje Kerkelijk leüen Pater G. van Heusden O.F.M. xdïv^A A DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 L Piet Bron, Dick van Veen en Joke Wells in de film „Eerst denken, dan spreken" van Walter Smith Antwoord op nota van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond Ware kooper kwam te laat In hooger beroep KRACHTIGE IVIOTOR fl- 24- MOSKOU DEMENTEERT Geen Russisch-Turksche overeenkomst Leider „Vreugde en Arbeid" DONOVAN VAN ANKARA NAAR EGYPTE ONS INDISCH HOEKJE Vlugger bedacht dan bereid Kath. Duitsche gemeenten aanvaarden peetschap Duitschers repatrieeren uit Litauen Amerikaansch vliegtuig vernield gevonden Dr. Alexis Carrell naar Spanje WIJ LUISTEREN NAAR. Woensdag 5 Februari Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Vetfco* obTUiVva° Academische examens Paedagogiek M. O. A VADER JAERVINEN f SCHA A TSENRIJDEN HARDRIJDERIJ VOOR VROUWEN Te Winschoten TOCHT OVER DE MEREN IN ZUID-HOLLAND Woensdag 5 Februari Internationale wintersportweek te Garmisch Partenkirchen DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL HOCKEY V.H.C. herdenkt zijn 12V2-jarig bestaan WANDELSPORT 6e Kalorama-wandeltocht te Nijmegen Liefdadigheidsmarschen op 29 en 30 Maart De beide Nederlandsche filmmaatschappijen Polygoon en Profilti kunnen den laatsten tijd Weinig van zich laten hooren, zoodat het publiek onkundig bleef van de activiteit. die in ons land °P dit gebied heerschte. Thans, nu de eerste Productie gereed gekomen is en de nieuwste Ne derlandsche films binnenkort in de theaters zul len draaien, heeft Polygoon het stilzwijgen ge broken en de pers in de gelegenheid gesteld de eerste vertooningen bij te wonen van enkele documentaires en een speelfilm. In een pers conferentie, die in het Corso-theater werd ge houden en welke o.m. werd bijgewoond door den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, den heer C. S. Roem, heeft de heer C. van der Wilden, directeur van Polygoon, den sluier, die lag over de afgeloopen negen maanden, opge licht, een toelichting op de productie gegeven en bovendien een klein kijkje in de toekomst gegeven ten aanzien van de te verwachten pro ductie. Sinds het begin van het vorige jaar, aldus de heer van der Wilden, is er in de interne orga nisatie van Polygoon veel veranderd. De bespre kingen met de Tobis hebben ertoe geleid, dat in het najaar van 1940 het besluit werd genomen dat per 3 Januari 1941 zoowel Polygoons Hol- landsch Nieuws, als 't Profilti-journaal op geheel andere wijze zal worden uitgebracht, n.l. zoo dat Profilti en Polygoon bij toerbeurt de Nederland sche gebeurtenissen verfilmen, welke thans on der den naam van Tobis Hollandsch Nieuws in de theaters verschijnen. Er is meer gebeurd. De internationale vervoers- moeilijkheden hebben het onmogelijk gemaakt Polygoon Wereldnieuws te doen verschijnen. Dat Pólyg'oon den laatsten tijd weinig van zich heeft laten hooren, impliceert niet, dat zij heeft stilgezeten. Integendeel, de vrijge komen tijd door het verdwijnen van het we reldnieuws en het kleiner aantal opdrachten dwongen om naar verbreeding van het werk terrein om te zien. Er is alleen in stilte ge- Werkt. Niet minder dan 10 Nederlandsche documentaires, alle in een lengte van ca. 300 meter, rouleeren thans reeds in meerdere copieën in de Nederlandsche theaters. Voorts deelde de heer van der Wilden mede, dat over enkele weken een belangrijke documen taire betreffende Nederlandsch-Indië verschijnt. Uit den enormen voorraad van ca. 40.000 meter negatief werd een documentaire samengesteld roet een lengte van circa 2500 meter, welke een beeld geeft van den geheelen Indischen archi pel- Aan de compositie van het geluid wordt momenteel de laatste hand gelegd. De eerste ver tooningen kunnen tegemoet worden gezien in theaters te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. Gedurende maanden heeft Polygoon ge werkt aan de voorbereiding van een plan, dat thans voltooid is: zij heeft ziich gewaagd op het terrein van de speelfilm. De opnamen zijn vervaardigd in het studio van Profilti te Den Haag. De film, die tot titel draagt „Eerst denken, dan spreken", welke vervaar digd is naar een scenario van F. R. Eckmar, heeft een lengte van ca. 700 meter. Dit film- Werk is vervaardigd met Nederlandsche krachten n.l. door den staf van Profilti en Polygoon. De regie is in handen van Walter Smith, die reeds gedurende zes jaren bij Polygoon werkzaam is. De hoofdrollen wor den vertolkt door Piet Bron, Dick van Veen, Mathieu van Eysden en Jan C. de Vos. Ten slotte deelde de heer van der Wilden mede, dat Polygoon in rustig en zorgvuldig over leg verder bouwt. Reeds thans is in voorberei ding de productie van een tweede film van ca. '00 meter. Maandag 10 Februari a.s. wordt met de vervaardiging begonnen en in het Paasch- Programma van tien tot vijftien vooraanstaande Nederlandsche bioscooptheaters kan men een geheel nieuw Nederlandsch geluidsfilm-program ma verwachten, waarin de bedoelde twee films sullen worden vertoond, aangevuld met ander Nederlandsch filmmateriaal. Van de documentaire films werden vertoond een film over de zwemsport in Nederland en een over het werk van den beeldhouwer Hildo Krop; van de speelfilms zagen wij „Eerst den ken, dan spreken". Men kan de documentaires rangschikken on der het goede werk dat we van Polygoon en Profilti de laatste jaren gewend zijn. De vak kundigheid en geslotenheid, die bepaalde bui- tenlandsche documentaires soms zoo interessant en pakkend maken, treffen we hier nog niet aan, maar men ziet ze toch met voldoening en als inzet van een nieuwe activiteit mag men deze film met sympathie begroeten. Het filmpje over Hildo Krop is bovendien als leerfilm goed ge slaagd en geeft in een goed tempo een verstaan baar overzicht van het tot stand komen van een beeldhouwwerk. Zulke films zullen het niet al leen doen, zij zullen ook. nuttig werk verrichten, omdat zij het publiek op aangename wijze in lichten over Nederlandsche kunstenaars en hun Werk. Wat de speelfilm betreft, het volgende. Het euvel dat vele, bijna alle Nederlandsche films aankleeft, is ook hier te zien. De regisseur be- heerscht het filmwerk nog niet voldoende en draagt zijn tafereelen voor met een zekere na drukkelijkheid, die geen plaats laat voor wat we Zouden willen noemen de zorgeloosheid, ja zelfs de lichtzinnigheid, die men bij een onderwerp (foto Polygoon) als dit verwachten zou. Er is nog teveel tafereel en nog te weinig beweging van camera en vooral van beeldschikking. Zoolang een scène een be gin en een einde heeft, kan er van integrale film geen sprake zijn en mist de voorstell'ng de vloeiende continuïteit die adem en leven aan de film geeft. Men zal zeggen: bij een korte film theoreti seert men niet zoo doctrinair, maar dan loo chent men de waarde van de short story, die haar recht van bestaan heeft. Intusschen geeft de film in haar beste oogenblik zelf den weg aan. Aan het slot wordt de dief n.l. niet de cel in ge leid, doch doemen plotseling tralies voor zijn gezicht op, die hem zonder omhaal in de gevan genis localiseeren. Dit is althans directe filmtaal, die aangenamer en suggestiever is dan het ta fereel, dat het in de eerste plaats van de spelers moest hebben. Met dit al schrijven we deze cri- tiek niet neer om den lezer of den filmmaker te ontmoedigen. Een korte speelfilm als „Eerst denken, dan spreken" als eersteling van een nieuwe fase in de Nederlandsche filmproductie kan moeilijk het groote voorbeeld zijn, waarnaar voortaan gewerkt moet worden. Men moet deze film dus als een aanloop zien en als zoodanig heeft zij zeker haar verdienste; zij vertelt een onopgesmukt geval: de detectievefilm in klein en ongecompliceerd formaat. Dbg Zooals bekend mag worden geacht, heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond eenige maanden geleden een nota aan den secretaris generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart gericht ter uiteenzet ting van eenige moeilijkheden en z.i. onjuist heden betreffende de regeling der distributie van verschillende artikelen. Het bestuur heeft daarop thans antwoord ont vangen, als volgt luidende: Naar aanleiding van uw brief deel ik u ten aanzien van de distributie van winterkleeding mee, dat de door u naar voren gebrachte be zwaren betreffende de getroffen legeling inzake de distributie van winterkleeding voornamelijk inhouden, dat het voor groote gezinnen niet mogelijk is, oude nog in goeden staat verkee- rende winterkleeding in te leve.-en. terwijl de mogelijkheid, één winterjas per gezin aan te schaffen, niet voldoende wordt geacht. Ik moge er u echter op wijzen, dat deze be zwaren vrijwel geheel ondervangen worden door dat tevens aan de distributiediensten het voor schrift is gegeven, dat ieder, die kan aantoonen, dat hij geen winter-bovenkleeding bezit, en die niet in staat was om een winterjas aan te schaffen hetzij doordat hij kleedingstukken of een wollen deken inleverde of op de textielkaart van het hoofd van het gezin, voor een speciale vergunning tot den aankoop van één winterjas of 'wintermantel in aanmerking komt. Ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen merk ik op, dat in verband met de voorraadpositie het toekennen van een toeslag op de rantsoenen van groote gezin nen momenteel niet in overweging kan worden genomen. Het verlangen van de toewijzing over de ge- heele linie met één eenheid, bedoeld als com pensatie van den door u voorgesteiden toeslag van 5 eenheden voor deze gezinnen, wordt dezer zijds niet uitvoerbaar geacht, aangezien in ve:e gevallen, in verband met de voor kookdoeleinden beschikbaar te houden hoeveelheden, een tekort zou dreigen te ontstaan. Het beginsel, waarop de brandstoffendistri- butie steunt is dat in ieder woonhuis in elk geval één kamer behoorlijk verwarmd moet kunnen worden, terwijl in grootere huizen de gelegenheid moet worden geboden zoo nu en dan een tweede kamer tegelijkertijd te verwar men. Bij centrale verwarmingen gelden dezelfde overwegingen, doch moest om technische rede nen de norm hooger worden gesteld. Elke wijziging in het bestaande systeem, zij het dat rekening zou worden gehouden met de gezinsgrootte of met het aantal stookplaatsen of met een combinatie van deze factoren, zou een vergrooting van het steenkolenverbruik ten gevolge hebben, hetgeen, den huidigen stand van zaken in aanmerking genomen, niet ver antwoord kan worden geacht. Bovendien zou door het invoeren van nieu-» we normen het huidige distributiesysteem, het welk gebaseerd is op het aantal vertrekken, worden doorbroken, hetgeen onder alle om standigheden moet worden voorkomen. Ten slotte breng ik ten aanzien van de bo ter. en vetdistributie onder uw aandacht, dat de voorraden margarine en grondstoffen voor de bereiding daarvan klein zijn, zoodat het on mogelijk is, de door u voorgestelde inkomen- grenzen in te voeren, terwijl de boterpositie dusdanig is, dat het ook onmogelijk moet wor den geacht, thans boter tegen gereduceerden prijs ter beschikking te stellen voor de groep houders van een vetkaart. De thans gcidende voorschriften, dat zoowei 3 an de 'bezitters van boter- als van vetkaarten de keus wordt gelaten om boter, margarine of vet te koopen op de bonnen hunner kaarten, zullen nog wel langen tijd van toepassing blij ven, zocdat dan aan uw bezwaren wordt tege moet gekomen Een bejaarde boer onder de gemeente Oud- Gastel deed kort geleden den zaakvoerder van de Veehouderij-centrale te Roosendaal aangifte van een varken, dat hij de regeering wilde leve ren. De zaakvoerder gaf de aangifte door naar 's Gravenhage en meldde den landbouwer schriftelijk, dat hij weldra nader bericht zou ontvangen. Dat bericht kwam eerder dan de boer en de zaakvoerder hadden gedacht, schrijft het Hbld. Op een vroegen morgen het was nog pik donker kwam een vrachtauto het erf van den landbouwer opgereden. Een paar mannen stapten uit. „Ze kwamen om het varken," ver telden ze. ,,'t Was voor de Veehouderijcentrale". Op de vraag van den boer, die nogal verbaasd was over deze ongewoon vroege visite, ant woordde een man in leeren jekker, die blijkbaar de leiding van het vervoer had: „We hebben vandaag nog zooveel varkens op te halen. Zeg ons maar waar we het beestje kunnen vinden." De landbouwer wilde een lantaarn halen om bij. te lichten, maar de mannen konden het ook wel zonder gerief. De krulstaart was in een ommezien opgeladen en de bezoekers zouden even spoedig ook weer verdwenen zijn, als de boer, die zijn wantrouwen nog steeds niet geheel had overwonnen niet gevraagd had hoe het met de betaling zat „Hoeveel had je gedacht van je varken te maken?" vroeg de man met den leeren jekker. „Het beest weegt ongeveer 110 kilo, tegen 57 cent de kilo," rekende de boer. „Dat maakt dan 63,— „Best, dan zullen we maar meteen betalen," luidde het prompte antwoord, en na de drie en zestig gulden te hebben neergeteld, verdwe nen de „ambtenaren" met het zwijn. Het staartje van dit krulstaart-geval kwam pas voor den dag toen de zaakvoerder der Vee houderijcentrale uit Roosendaal dezer dagen op het erf van den boer verscheen met zijn regee- ringsorders, en tot de ontdekking kwam, dat onbekenden hem voor waren geweest Toen bleek den boer ook, dat hij er tusschen genomen was, want de regeeringsprijs bedraagt nipt 57 maar 90 cent per kilo. Mr. M. S. K., advocaat en procureur te Assen, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Assen, waarbij hij veroordeeld werd tot twee jaar en drie' maanden gevangenisstraf wegens verduiste ring van ongeveer f 55.000 als curator in een faillissement. Snel, grondig en gemakkelijk scheren zelfs van den zwaar sten baard zonder kwast, zonder zeep zonder mesjes een argument, dat meetelt in deze tijden I PRIJS PHILIPS MOSKOU, 4 Febr. (D. N. B.) De buitenland- sche pers en vooral de Engelsche, heeft een be richt gepubliceerd, waarin wordt beweerd, dat een geheime overeenkomst zou zijn gesloten tus schen de Sovjet-Unie en Turkije, op grond waarvan de Sovjet-Unie zich verplicht Turkije wapens te leveren, teneinde tegenstand te bie den aan een eventueele activiteit van Duitsch- land op den Balkan. Een Turksche commissie zou zich met dft doel naar Moskou hebben be geven, teneinde wapens te "koopen. Het agentschap Tass is gemachtigd te ver klaren, dat geen overeenkomst, geheim of nfet geheim, van bovenvermelden aard tusschen de Sovjet-Unie en Turkije is gesloten, en ook niet in het voornemen ligt, dat geenerlei Turksche commissie voor het koopen van wapens in Mos kou vertoeft en dat dit bericht van de buften- landsche pers in alle opzichten verzonnen is. Naar men ons mededeelt, heeft de Commis saris van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen benoemd tot leider van de werk gemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Ai- beid" den heer J. A. van den Werken te Am sterdam. BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.)Kolonel Dono van, die in opdracht van Roosevelt een reis heeft gemaakt door Zuidoost-Europa, is volgens den Londenschen berichtendienst uit Ankara ver trokken naar Egypte. Kol. Donovan heeft be sprekingen gevoerd met den Turkschen minis ter-president, den minister van Buitenlandsche Zaken en leden van de Britsche militaire missie. Hij is voornemens om, voor hij naar Groot Brit- tannië komt, nog een bezoek aan Spanje te brengen. Het jonge mevrouwtje wilde haar „mannie" verrassen met een echt vaderlandsch kostje. En dan op een Zondag, want dat was de dag voor een echt stevig Hollandsch gerecht. „Mannie" werkte op een groot handelskantoor. De kan tooruren zijn van 95 uur, vaak ook nog tot na dien tijd, zoodat er geen gelegenheid is voor een middagdutje, wat bij gouvernements- en andere kantoren wel het geval is. Hier begint men om 7 uur 's ochtends en werkt door tot ongeveer 2 uur. Dan gaan de heeren naar huis, gebruiken den maaltijd, om dan welverdiend een uurtje of langer te gaan rusten. Maar „mannie" kwam, zooals gezegd, niet thuis om te rusten en dan zou zware kost hinderlijk zijn bij het werk. Maar 's Zondags, ja, dan was dat heelcmaal geen bezwaar! Maar het vraagstuk van dat „echt vaderland- sche" kostje was niet zoo heel eenvoudig in een' land als Java. Daartoe moest overleg gepleegd worden met „kokkie" (keukenmeid). Nu was kokkie zeer bevattelijk, verstond haar vak heel goed, maarze sprak Maleisch. En met die „rare" taal stond mevrouw op heel slechten voet. Dc lezeressen en lezers zullen hier wat vreemd opkijken, vooral als ik vertel, dat me vrouw al ruim een jaar bewoonster van Java was. Iedereen hier meent, dat elke Indische dame of elk Indischman „die" taal behoorlijk spreekt en kent. Dit is niet het geval. Uitzonde ringen vormen de bestuursambtenaren, die van de rechterlijke macht en zij, die Maleisch moe ten kennen bij de uitoefening van hun ambt. Ei; toch brengen heel weinig mannelijke Indisch- menschen het zoo ver, dat ze een krant, in de Maleische taal gedrukt, kunnen lezen, want gram maticaal zuiver Maleisch is moeilijk. Ik merk dit op, omdat hier algemeen de meening heerscht dat Maleisch zoo uiterst gemakkelijk is. Is het aantal mannen, dat die inheemsche taal beheerscht, gering, bij de vrouwen is dit in nog sterkere mate het geval. Het gevolg van die onkunde leidt tot niet begrijpen en tot on juiste beoordeelingen van den Indonesiër. (Ik noem dit woord als verzamelnaam van de vele volken, die den Indonesischen Archipel bewo nen). Mevrouwtje haalde haar Hollandsche kookboek voor den dag, want de verrassing mocht door een onjuiste samenstelling en bereiding geen teleurstelling worden. Ze las: „Bereiding. Schil 1.5 kilo. wortelen, snijd ze in stukken, wasch ze en kook ze gaar met 500 gram klapstuk en 300 gram uien ge durende 2 3 uren. Plaats 1 kg. aardappelen, in stukken gesneden, onder in de pan met 80 gram vet en zout Hierop de gaar gekookte wor telen, de uien, het klapstuk en het nat, waarin de wortelen kookten. Roer alles door elkaar, zoodra de aardappelen gaar zijn, na eerst het klapstuk er uit genomen te hebben" Alvorens te beginnen moest mevrouw de be schikking hebben over de ingrediënten. Daar begon de moeilijkheid al! Hoe moest ze kokkie aan het verstand brengen wat ze op den passar (markt) moest koopen en hoeveel? Van kilo.en van grammen had kokkie geen notie. Ja, het Maleische woordje voor uien kon ze opzoeken in het woordenboekje. Dat voor aardappelen kende ze al, maar de gewichten! (Men rekent in In- dië met Kati's, (plm. 600 gram). Driehonderd gram was een half Kati. Het woordje helft ken de ze bok-. Maar 80 gram vet! Hoe zou ze dat 1 kokkie aan het verstand brengen? Mevrouw nam een stoel, kokkie ging voor haar hurken. Dat is zoo de gewoonte. Na een half uur praten liet ze kokkie naar de markt gaan. Na een uur kwam kokkie met een opgeruimd gezicht terug, belast en beladen. Ze pakte uit, alles was in orde, want kokkie was een pientere oud-gedien de. Mevrouw was erg in haar schik, dat kokkie alles zoo goed voor elkaar, had gebracht. Maar nu de bereiding. Weer-het woordenboek er bij. En nu begonnen de moeilijkheden pas echt! Jammer genoeg kan ik het „gesprek" in het Ma leisch voor vaderlandsche lezeressen en lezers niet weergeven. Ik vertel, dat mevrouw een half uur met kokkie bezig was, en dat ze tegen het eind doodmoe was en het heel warm had! Het slot was: „Mengarti kokkie?" (Begrijpt kokkie mij?). „Saja Njonjah" zei kokkie; „Njonjah minta hussepot". (Zeker, mevrouw wenscht hutspot). Mevrouw verdween in de mandikamer (bad kamer). De Zondagsche verrassing was voor mevrouw een groot succes! Dr. H. F. TILLEMA. BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.) Naar thans bekend wordt, zijn sommige katholieke gemeen ten er toe overgegaan, om voor de kinderen van gevallen soldaten het peetschap voor haar rekening te nemen, een besluit, hetwelk op aan dringen van de bisschoppen is genomen. In to taal zijn tot dusverre 1200 gevallen van zulk een vrijwillig peetschap vastgesteld. De betrok ken kinderen worden tot "hun achttiende jaar in ieder opzicht geholpen. Tijdens de vacantie worden zij in de gelegenheid gesteld om met hun moeders ter ontspanning naar het platte land te gaan, voor zoover zulke reisjes niet reeds op initiatief van den staat of van de partij ge organiseerd zijn. De Duitsche bisschoppen staan in verband met deze aangelegenheid geregeld met elkander in contact en hun werkzaamheid op sociaal en humanitair gebied vindt algemeen waardeering. Naar verder wordt gemeld, ziet men voor den eerstvolgenden tijd een bijzondere conferentie der bisschoppen in de rijkshoofdstad tegemoet, waarvan de datum nog nader zal worden vast gesteld. KONINGSBERGEN, 4 Febr. (D.N.B.). De eerste transporttrein met 527 Duitsche repa- trieerenden uit Litauen is Maandagmiddag op hét Duitsche grensstation Eydtkau (vroeger Eydtkuhnen) aangekomen. NEW YORK, 4 Febr. (D. N. B.) Het sedert 16 Januari vermiste bombardementsvliegtuig van het Amerikaansche luchtwapen is thans in de bergstreek nabij het plaatsje Olympia In den staat Washington volkomen vernield ge vonden. De lijken der zeven inzittenden waren voor een deel volkomen onherkenbaar. JERSEY CITY, 4 Febr. De bekende dr. Alexis Carrell heeft zich aan boord van het Amerikaansche 'schip .Siboney" ingescheept, om naar Spanje te reizen. Hij zegt, dat hij een „één-mansexpeditie" onderneemt ter bestudee ring van den voedseltoestand van kinderen in de door den oorlog getroffen gebieden. Carrell verklaarde zooals United Press aan haar bladen meldt dat het in het voornemen lag, in de eerste plaats kleinere steden en dorpen te bezoeken, die buiten een oppervlakkig on derzoek zouden liggen. Van Spanje uit wil Car rel zich naar Frankrijk begeven. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, li.OO Gramofoonmuziek, 11.30 Celeste- ensemble en gramofoonmuziek, 12.15 Re portage of muziek, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 Celesta ensemble en gramofoonmuziek, 1.45 Fluit, piano en gramofoonmuziek, 2.20 Gramo foonmuziek, 3.30 Nederlandsch Pianokwin tet, 4.30 Nederlandsch Pianokwintet, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economi sche en beursberichten ANP, 5.30 Onder wijsfonds voor de Scheepvaart; Technische causerie. 6 05 Revida-sextet, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Eco nomische vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoon muziek. 8.45 Causerie „De geestelijke zorg voor gezinnen van elders tewerkgestelden". 9.05 Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenhage" (opn.) 9.35 Zang met orgelbegeleiding (opn.), 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek, 10 20 VARA-orkest, 11.00 Declamatie, 12.15 Orgel spel,', 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.15 Esmeralda en solisten. 2.30 Rotterdamsch Pianokwartet, 3.20 Gra mofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 VARA- Harmonie-orkest, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Brabantsch praatje ANP, sluiting. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. Woensdagnamiddag te zes uur zullen In de parochiekerk van O. L. Vr. Qnb. Ontvangen aan de Haarlemmerstraat te Leiden de metten gehouden worden voor de zielerust van een weleerw. pater Gregorius van Heusden OF.M. Donderdagmorgen te half tien worden de Lauden gezongen, waarna de plechtige uit vaart is. Na de H. Requiemmis zal de begrafenis van het stoffelijk overschot geschieden op het kerk hof der paters Franciscanen, achter het St, Willibrortius Missie-college te Katwijk aan den Rijn. rf (BAYER] UTRECHT. Veeartsenijkunde. Doctoraal exa men eerste gedeelte, geslaagd: de heeren A. Rutgers, L. van der Sluis, D. Swierstra, W. van der Ven, J. G. van Vloten, G. van der War, C. A. Wijnand, H. Zantince. TILBURG. R.K, Leergangen. Aan het Psycho logisch-Paedagogisch-Instituut slaagden voor het examen Paedagogiek M.O. A.: Mej. P. J. A. Dirne te Breda en mej. L. M. Rood te 's-Herto genbosch. 23 Februari te Garmisch Partenkirchen zal worden gehouden, twaalf landen aangemeld, te weten Zweden, Italië, Hongarije, Roemenië, Slowakije, Duitschland', Finland, Bulgarije, De nemarken en Noorwegen. Zwitserland en Nederland hebben alleen inge schreven voor het ijshockey-tournooi. De meeste ploegen komen terstond na afloop van de we reldkampioenschappen te Cortina d'Ampezzo naar Garmisch Partenkirchen. Het hoofd van het benoemde Finsche huis gezin, dat bekend is om zijn sportieve opvoeding en prestaties Jaervinen, is heden te Tammer- fors op 71-jarigen leeftijd overleden. Deze sportman legde in 1906 te Athene op de z.g. Olympische tusschenspelen beslag op den Olympischen titel in het onderdeel discuswer pen in Griekschen stijl. Het ondernemende bestuur van de ijsclub „St. Vitus" te Winschoten, welke vereeniging zich nog maar voor kort geleden heeft laten in schrijven als lid van de hoogste afdeeling van den Prov. Gron. Ijsbond, heeft het aangedurfd reeds terstond een belangrijken wedstrijd op de schaats voor vrouwen te organiseeren. Het ini tiatief van het bestuur is prachtig beloond ge worden, want het zeer groot aantal bezoekers, er waren ruim 1500 toeschouwers, heeft kunnen genieten van de faire en uiterst spannende strijd tusschen deelneemsters, waaronder de be kendste rijdsters van het Noorden, o.m. de Nederlandsche kampioene mevr. A. Wieberdink Koopmans, aanwezig waren. De einduitslag luidde dus als volgt: lste prijs Antje Koopmans 70,2e prijs A. Heersma 35,—; 3e prijs W. v. d. Leij 20, 4e prijs A. Lambers 10,5e prijs M. Bloems- maKlok 5, Woensdag 5 Februari zal in het merendistrict van den Zuid-Hollandschen Ijsbond wederom een Merentocht worden gehouden, loopende over 't Brasemermeer. de Langeraarsche plassen en'de Nieuwkoopsche plassen. Gestart kan wor den vanaf 9 uur te Alphen aan den Rijn. hotel Centraal; te Rijnsaterwoude café de Boer; te Bilderdam café Roos; aan de Langeraarsche plassen café Hcogendpk; te'Ter Aar café ter Hoef; aan de Nieuwkoopsche plassen café Wil denburg; te Zevenhoven aan de Sluitkade; te Nieuwveen café Uiterwaal en aan het paviljoen de Brasem aan het Brasemermeer. Er kunnen een tweetal tochten worden ge maakt. resp. over afstanden van 35 en 75 K.M. Reeds hebben zich voor deelname aan de in ternationale wintersportweek, welke yaa 13 tot De partij P. J. van DartelenJ. G. Verlouw uit de finale der meesterwedstrijden is na ge lijkwaardiger! strijd in remise geëindigd. De Bosschenaar had wit en wist de co. sequenties van zijn 32—28 opening te handhaven door van Dartelen flankspel op te dringen. Deze kreeg in het eindspel zelfs nog iets nadeel, maar hiij kan gemakkelijk remise forceerer. Van Dartelen's positie aan den kop blij it gunstig. Alleen Kir.negin kan hem nog serieus bedreigen. Maandag 3 Februari was het 12 y, jaar gele den, dat de Venlosche Hockeyclub te Venlo werd opgericht. In die 12)4 jaar heeft V.H.C. niet al leen een der eerste plaatsen in het Venlosche sportleven ingenomen, doch in het geheele land is de Venlosche Hockeyclub bekend geworden en geniet zij een groote populariteit. De eerste competitie werd reeds een aaneen schakeling van successen. Van laaggeplaatste 2e klasser werd het eerste elftal in slechts enkele jaren zuidelijk kampioen en landskampioen. De-' zen laatsten titel, 't vorige jaar behaald, draagt V.H.C. nog steeds met eere, terwijl het vrijwel vaststaat, dat de Venlosche hockeyers ook dit jaar weer het zuidelijk kampioenschap zullen behalen. Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Maart worden te Nijmegen de jaarlijksche Kalorama-wandel- tochten en ditmaal voor de zesde maal gehou den. Deze wandeltocht is een één-daagsche marsch, welke naar verkiezing op een der beide dagen geloopen kan worden. Het geheele ba tig saldo komt ten goede aan on- en minver mogende T.B.C.-patiënten van alle gezindten. De opbrengst (netto) bedroeg vorig jaar onge veer duizend gulden, het aantal deelnemers ging over de tweeduizend, waaronder meer dan vijftig korpsen en vereenigingen. Evenals vorig jaar treedt ook ditmaal als marschleider op Kapitein M. Th. Slagter. De parcoursen van 20 en 30 K.M. loopen dit jaar door een prachtige omgeving van Nijmegen, waarin ditmaal ook betrokken is de Ooy.e enp prachtig landschap langs de Waal met uitzicht op de heuvelen om Nijmegen. Dit jaar is de medewerking verzekerd van leden van den opbouwdienst. Het punt van ver trek en aankomst is ditmaal gelegen op het Valkhofplein, in het gebouw van Unitas. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de admi nistratie van dén Kalorama-wandeltocht, van Slichtenhorststraat 95 te Nijmegen. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5