Schaakrubriek Zoekt gij betrouwbaar pQ O Bvl. H f-^CjRL B 7\Cw F, Plaats dan een „Omroeper" I Personeel? dinsdag februari 1941 1 voor 90.000 gezinnen PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN CURSUS WILLEMSEN BESSENJENEVER TIEN VOORDEELEN VAN COURANTEN-RECLAME "Voetgangers! bouwen h««5 niet brtvuuvtt Door de overstrooming van de Wold AA in het Zuiden van Drente, gevolgd door de vorst, zijn tal van boerderijen niet anders meer te bereiken, dan over het ijs. De boer, die mest had weggebracht, moest met paard en wagen over het spiegelgladde vlak huiswaarts keeren (Foto Pax-Holland) De bestuurder van den tractor, die zich een luxe cabine aanschafte (Foto Pax-Holland) Een eigenaardige combinatie Amsterdam op de schaats. Tusschen een paar sneeuwbuitjes laten de ware liefhebbers zich niet weerhouden, om een baantje te maken (Foto Pax-Hoil«nd) van de Distilleerderij „DE PAPEGAAI" te Delft Deze vorm van adverieeren bereik± hei grooisie aanial afnemers. De reclame-boodschap bereik! hei geheele gezin, desnoods iederen dag. De mogelijkheid besiaai bepaalde disiricien min of meer infensief ±e bewerken. Men kan de locale sfeer inschakelen door ie vertellen o.a. waar hei pro duct verkrijgbaar is. Men krijgi hierdoor de medewer king van de plaatselijke leveranciers. Men kan een proefcampagne in een bepaald rayon laien voorgaan, ten einde mei de opgedane ervaring bij de erop volgende nationale cam pagne zijn voordeel ie doen. De advertentie-boodschap wordt mèt hei nieuws gelezen en heeft daardoor meer waarde. De kosten zijn, naar verhouding, lager dan die van welk ander reclame-middel ook. Geen verspilling, door de mogelijk heid de advertenties uitsluitend te richten tot hen, voor wie ze bestemd zijn. Goede resultaten zijn ie verkrijgen, ook mei kléine budgets, door een oordeelkundig gebruik ie maken van weinig plaatsruimte. Heerengrachf 258 - Amsterdam-C. Bedenkt dat Umet over steken steeds een weg betreedt die ook voor snelverkeer bestemd is Kiest dus den kortsten weg en kjjkt daarbij eerst naar links en dan naar reckts. RETRAITEN De Thabor, Rotterdam gniinniiniiiiiiiiniiimitiiiiiimniiniiiiiiDiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiinninniiiiiiiiiiniiiiiiiitnnwniiiiiiinmmnmTg gnnnrnnnmrnimnrnrmiiinnnniimiimninniiiiiniimiiiiiiiinitniiiiiiiiniiimmiTniiinmiTnimminTniTng Schriftelijke Opleiding Prospectus No. 20- met proefles gratis op aanvrage BERGWEG 265 - ROTTERDAM Voor de tweede maal heeft de Drent- sche Ijsbond een prestatie- en tourrit per schaats van Assen naar Beilen en terug gehouden. De drukte bij het keerpunt (Foto Pax-Holland) Om de bewaarkool vorstvrij te houden, is de ouderwetsche .vuurduivel" bij de tuinders weer te voorschijn gehaald (Foto Pax-Holland) 1Pe onv. 2. Dd5 mat Pe—c6: 2. Td7 mat Pf—d5: 2. Dd2 mat 1. Pa3 faalt op Pc6! 1. Dd2? op Pd3 en 1. Pd2 op bxa4. Van nr. 494, A. F. C. v. d. Linden, Zeist. Een zeer gelukkige rectificatie van een door den componist ingezonden probleem, voor het Fost- ma-tournooi van den Nederlandschen Bond van Probleemvrienden. 1. Pd4 dreigt 2. Dc3 mat. Een lijnen afsluitende sleutelzet. Zwarte pen ning van het matdreigende stuk, met blokkee ring, interferentie en omschakeling. 1Txd4; 2. Tb5 mat Tf6; 2. De5 mat T anders; 2. Dd6 mat Mooie opstelling der figuren. 1. Dd3? leidt tot niets. De betreffende oplossers hielden geen rekening met het schaak waarin de witte koning komt door zetten met het zwarte kasteel f4. Beide problemen zijn goed opgelost door de heeren: Pastoor Ratté, Grootebroek; D. de Jong, Soestdijk; H. F. Fluitman, Enkhuizen; H. J. de Boer, Wormerveer; J. J. Bert, J. Len- terman, A. H. Overdam, Th. J. Schoörl, A. Hopman en P. J. Jansen, Haarlem; W. de Ko ning, C. N. Schrijvers en G. J. C. Trijp," Utrecht; C. W. Kooy, Hoorn; A. G. Mom, G. Krijnen en C. M. Ibelings, Amsterdam; C. Ruëdisuëli en J. Hoogzaad, Santpoort; F. C. Laas, Heiloo; D. Janse, Bloemendaal; J. D. Redeman, 's Gra- venhage; F. v. d. Straat, Amersfoort; A. A. van Schaijk, Hilversum; B. Keizer en Th. Karhof, Volendam; A. Kluijskens, Ouderkerk a. d. Am- stel; G. Kistemaker en G. M. Bouwhuis, Wijhe; J. G. Moolhuijzen, Arnhem; N. F. v. d. Poel, Voorburg; J. Schiffer, Treebeek; A. Aker, Zwaagdijk; A. M. van Gessel en W. Ligthart, 't Zand, N.H.; A. Weijs, Seminarie, Apeldoorn. Nr. 493: W. G. Harmse en J. v. d. Wijgerd, Amsterdam. Nr. 494: L. B. Peereboom en H. W. Wiegant, Amsterdam; Fr. Sprenkels, Heijthuijsen. (Deze oplosser moet nog vermeld worden als oplosser van nr. 490, eind December aantal punten 7). Pastoor Jacq. Schmidt, Schemerhorn. Buiten mededinging. Beide problemen: A. L. van Item, Amsterdam en J. C. Nobels, Baarn. variant is een „omschakelaar": 2. Dd5 wordt uit- en 2. Td7 ingeschakeld. Niet in alle problemen, noch in alle eind spelen worden thema's uitgewerkt. Wij wijzen U op de problemen van Loyd in de vorige rubriek. In het eerste is geen thema aanwezig, aan het tweede ligt het oppositiethema ten grondslag. De kenmerken van thema's gijn in problemen en in eindspelen precies dezelfde. Tusschen de beide soorten schaakcomposities bestaat echter een kardinaal onderscheid. Voor een probleem is de opgaaf: mat in twee (of meer) zetten; voor een eindspel: wit wint of wit houdt re mise. Aan dit onderscheid is het toe te schrij ven dat niet alle probleemthema's voor eind spelen geschikt zijn. In problemen speelt zich alles in enkele zetten finaal af. In eindspelen is het verloop in den regel langer en is het slot dat er meestal een stand is bereikt, waarin de winst voor wit, of remise onbetwistbaar is. De moderne korte thema's die de probleem componisten in hun werken bezigen, zijn in den regel niet geschikt om in eindspelen uit te werken. Voor beide vormen van schaakcomposities zijn o.a. de volgende thema's geschikt: interferenties van velerlei aard, minor- en gewone promoties, lijnopeningen en afsluitingen, penningen en ontpenningen. Daarentegen is koninginnevangst, een thema dat veel in eindspelen wordt gebruikt, minder voor problemen geschikt. De probleemcomponist zal eerder witte koninginnen offeren, dan zwar te koninginnen vangen. Welk soort van schaakcomposities de voorkeur verdient ligt aan persoonlijken smaak; waar over natuurlijk niet te twisten valt. MATCH DR. M. EUWE—H. KRAMER Vierde partij Siciliaansche verdediging Wit: H. Kramer Zwart: Dr. M Euwe 1. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3, d7—d6; 3. d2—d4, Pg8—f6; 4. Pblc3, c5xd4; 5. Pf3xd4, g7—g6; 6. Rfle2, Rf8g77. 0—0, 0—0; 8. Rel—e3, Pb8—c6; 9. f2—f4, Dd8—b6; 10. e4—e5. (Een interessant pionoffer, dat in het bijzonder door Duitsche schakers werd onderzocht). 10 d6xe5; 11. f4xe5, Pc6xe5; 12. Pd4f5, Db6e6; 13. Pf5xg7, Kg8xg7; 14. Ddld2 (Een zeer moeilijke stelling: wit heeft v.oor den geofferden pion het raadsheerenpaar en een grooten voor sprong in ontwikkeling. Zwart moet zeer zorg vuldig spelen om beslissend nadeel te vermij den). 14Pf6g8? (Een ernstige fout, welke onmiddellijk tot een onhoudbare stelling leidt). Zie diagram. Stand na den 14en zet van zwart Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam C. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem nr. 499. A. H. Overdam en J. P. Wever, Haarlem Eerste publicatie is gemaakt van het beste iloll. frni en is in kwaliteit onovertroffen Vraag Uw leverancier om Bessenjenever van „DE PAPEGAAI" want Wie „De Papegaai" maar kent Wit geeft mat in twee zetten. Probleem nr. 500. Van nr. 493, C. J. Schoot, Arnhem Eerste publicatie. 1. Pg3 dreigt 2. Pf5 mat. Een ver dienstelijke uitwerking van halfpenning. In de tweede thema-variant met omschakeling, lijn- afsluiting en ontpenning van het kasteel c7. ft 15. Fc3b5De6—d7; 16. Dd2—c3, f7—f6; 17. Pb5c7, Ta8b8; 18. Re3xa7. (Zwart moet de kwaliteit geven en moet nog een slechte stel ling op den koop toe aanvaarden). 18Pe5 c6; 19. Ra7xb8, Pc6xb8; 20. Tal—dl, Dd7—a4; 21. Dc3—c4, Da4a5; 22. Re2—f3, Kg7—h8; 23. Kgl—hl, Da5—b6; 24. Pc7—b5, Pb8—d7; 25. a2 a4, Pd7e5; 26. Dc4c7. (Dwingt tot ruil der koninginnen en daarmede is het pleit beslecht. Kramer speelt het slot dwingend en sterk). 26. Db6xc727. Pb5xc7, Pe5xf3; 28. g2xf3, Rc8 —f5; 29. c2—c3, e7e5; 30. Tdl—d6, e5—e4; 31. f3xe4, Rf5xe4f32. Khl—gl, f6—f5; 33. Pc7 e6, Tf8c834. Tfl—dl, Re4—c2; 35. Tdl— d4, Rc2—b3; 36. Td6—b6, Rb3c4; 37. Pe6—d8, Rc4e2; 38. Td4d7. Zwart geeft het op. Dr. Euwe in het Tijdschrift van den K.N.S.B. December 1940. Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. CORRESPONDENTIE B. K. te V. Uw probleem is er door de ver anderingen niet op vooruitgegaan. Zelfs al zou de nevenoplossing l.De5 verwijderd worden, dan zouden wij de opgaaf niet kunnen plaatsen. Het variantenspel.is te gewoon en staat geens zins in verhouding tot het gebruikte zware materiaal. Wfj raden U aan, eerst een groot aantal problemen te analyseeren en goede nota te nemen van de critieken van deskundige be oordeelaars. Een uitmuntend studieboek is het standaardwerk van Weenink „Het Schaakpro bleem, Ideeën en Scholen". Th. K. te V. Wij zullen uw vragen uitvoe riger beantwoorden dan onder correspondentie gebruikelijk is, omdat veel andere lezers in de onderwerpen belang stellen. Een eenvoudig voorbeeld van „omschakelaar" vindt U in het probleem nr, 493 van den heer Schoot, welk probleem wij vandaag bespreken. Op alle zetten met het zwarte paard e5 volgt 2. Dd5 mat, behalve na 1. Pec6 welke zet beantwoord wordt met 2. Td7 mat. De laatste 1720 Febr Gehuwden. 2427 Febr Meisjes. 8 en 9 Maart Recollectie J.W. 1114 Maart Gehuwde Boerinnen. 1518 Maart Kerkzangers. 1821 Maart Meisjes. 2225 Maart Gereserveerd. 2528 Maart Gereserveerd. 29 en 30 Maart Jaarvergadering J.W. 14 April Meisjes. 69 April Gereserveerd. 912 April Heeren. 12—15 April Mannen en Jongelingen (Pa- schen). nlllllillllllHlllllllllllllllllllllllllllUlllltltllllllllllllllllllllllllillillllllilllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillUlilfr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6