Admiraal Darlan naar Vichy terug P.T.T. en de Nederlandsche Omroep ar Strijd tegen Engeland taai voortgezet Verduistering Balfour over moeilijke toekomst in Engeland De houding van Tokio tegenover de V.S. Aanvallen op Engelsche Oostkust DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De politieke ontwikkeling in Frankrijk Scherpe Engelsche controle op Trinidad De besprekingen tusschen Thailand en Indo-China Radio-Vraaggesprek J' V Von Bardossy volgt Csaky op De strijd in Noord-Afrika Burma-weg weer onbruikbaar 1 HEERKENS THIJSSEN&Co. I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75V& VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22837 De prijs der adverïentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht De Russisch-Japansche visscherij -besprekingen De Manhattan weer vlot Bijeenkomst van Nationalen Raad in Lyon Nieuwe incidenten? REVOLUT ION NA IRE ACTIE OP CUBA? Het Duitsch-Turksche handelsverdrag Willkie uit Dublin vertrokken De onlusten in Johannesburg Vooruitzichten der Britsche koopvaardijvloot Aan het verkeerde adres Uitreiken der luister' vergunning Vele ontheffingen gevraagd Een verklaring van Matsoeoka Osjima over het drie' mogendhedenpact De visscherij-besprekingen met Rusland Japansche landing aan Chineesche kust Als Hongaarsch minister van Buitenlandsche Zaken Zijn beteekenis voor de ver zwakking der Britsche strijdkrachten MINISTERRAAD IN PORTUGAL Gouverneur van Portugeesche koloniën naar Lissabon. Rechtvaardigheid MACH IN EBREUKVERZEKERIN G De ondergang van de Acheron Standaardbrood in Engeland De vreemdelingen in het Britsche Rijk Het leger der Ver. Staten De positie van Chili Joego-Slavische minister van Justitie afgetreden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY, 4 Febr. (D. N. B.) Admiraal Dar lan, die te Parijs besprekingen gevoerd heeft met Laval, werd Dinsdagavond te Vichy terug verwacht. Terstond na zijn aankomst zal Darlan een onderhoud hebben met maarschalk Pétain. In politieke kringen alhier acht men het volkomen waarschijnlijk, dat admiraal Dar lan, na verslag te hebben uitgebracht, bin nenkort weer naar Parijs terugkeert om het standpunt van den rrjaarschalk over te brengen. Uit Parijs meldt het D. N. B.: De binnen- landsche politieke ontwikkeling in Frank rijk, die naar men te Parijs verklaart met het onderhoud tusschen admiraal Dar lan en den vroegeren plaatsvervangenden ministerpresident Laval in een nieuwe phase gekomen is, staat in het middelpunt van de openbare belangstelling. Goedschiks of kwaadschiks, schrijft het blad Les Nouveaux Temps, hebben de intriganten te Vichy, die den maarschalk de waarheid onthiel den, moeten toegeven. Het staatshoofd heeft daarom besloten een bijzonderen gevolmachtig de naar Parijs te sturen om met Laval te on derhandelen. Voor deze taak heeft hij geen be teren man kunnen kiezen dan Darlan, die thans den maarschalk verslag zal uitbrengen over den Werkelijken toestand. Tusschen een politiek van samenwerking, zoo vervolgt het blad. die Frank rijk een waardige plaats in het gereorganiseer de Europa verzekert en een politiek van voort durend wijken is een onverwijlde keus noodza- BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.). Over het weer machtsbericht van Dinsdag geeft het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het Duitsche weermachtsbericht van 4 Fe bruari geeft een klassiek voorbeeld van het feit, dat ondanks de schijnbare rust in de oor logsgebeurtenissen de strijd tegen Engeland taai en volgens een bepaald plan wordt gevoerd. Het optreden van alle wapens, die in den blokkadeoorlog tegen Groot-Brittannië tot dus ver werden gebruikt, zooals kaperschepen, tor pedobooten, vliegtuigbommen en mijnen, wordt in het weermachtsbericht van vandaag weer spiegeld. Vanaf een ver verwijderde wereldzee meldt een radiobericht, dat een Duitsch oorlogs schip met het tot zinken brengen van 29.000 b.r.t. een prachtige prestatie volbracht heeft. Het zeemanschap van den commandant, de opofferingsgezindheid en het volharden van de bemanningen van het op eenzame posten strij dende kaperschip, die zich veel moeten ontzeg gen, dat alles gaat achter deze nuchtere cijfers schuil en zal eerst later verteld kunnen worden. Ook het Duitsche luchtwapen liet den vijand °F 3 Februari en in den nacht van 3 op 4 Fe bruari niet tot rust komen. Opnieuw was het bet luchtgebied boven Londen, alsmede boven Zuidoost- en Oost-Engeland, waartegen de aan vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gericht. Zoowel bij aanvallen overdag als des nachts werden verscheidene vliegvelden, waar onder ook weer het vliegveld Mildenhall, met bommen bestookt. Ineengestorte hangars, bran dende onderkomens en een aantal op den grond vernielde vijandelijke vliegtuigen gaven een beeld van de uitwerking der aanvallen. Bij Maid stone werd een voltreffer van het zwaarste ka liber geplaatst midden in een groote industrieele Installatie. In Oost-Engeland werd aan een spoorweg groote schade toegebracht. Verder was de gewapende verkenning van het Duitsche luchtwapen vooral gericht tegen scheepsdoelen iu de monding van de Theems. NEW-YORK, 4 Febr. (D.N.B.) Bjj aankomst van het Amerikaansche stoomschip „Brazil" uit Zuid-Amerika heeft men medegedeeld, dat de Engelschen den dienst op Zuid-Amerika te Tri- hidad aan scherpe controle onderwerpen. Vol gens de New-York Herald Tribune zijn daar op de laatste thuisreis van het schip 7 Duitsche en T Italiaansche staatsburger van boord gehaald. MOSKOU, 4 Febr. (D.N.B.) De Japansche ambassade heeft het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat de Ja pansche regeering de volgende delegatie voor de besprekingen inzake het visscherijprobleem heeft benoemd: minister Nisji Haroehiko (voor zitter), Miyakawa Foemao, Japanschen ambas saderaad te Moskou (vice-voorzitter)Saito Ki- oero, eersten secretaris van den Japanschen ge- znte te Moskou (deskundige), Hirooka Tamotsoe, derden secretaris van het gezantschap (deskun dige) en Maniwa Hideboemi, diplomatiek at taché (deskundige). NEW YORK, 4 Febr. (D.N.B.) Naar uit West Palmbeach gemeld wordt, heeft men den grooten Amerikaanschen zeestoomer Manhattan Weer vlot gebracht. Het 24.000 ton metende schip Was, zooals men zich herinneren zal, kortgeleden onderweg van New York naar Califomië op het strand geloopen. kelijk» Deze keuze veronderstelt de vorming van een homogene en blijvende regeering. Naar uit Vichy wordt gemeld, worden op het oogenblik voor de bijeenkomst van den Nationa- len Raad te Lyon voorbereidingen getroffen voor het huisvesten van den Nationalen Raad zelf aismede van zijn leden. De openingszitting van den Nationalen Raad zal of in de prefectuur of in de groote aula van de universiteit worden gehouden. De commissie van den Nationalen Raad, op wier schouders in de eerste plaats net meerendeel van de werk zaamheden zal komen te rusten, zal waar schijnlijk in het conservatorium bijeenkomen. De voormalige Fransche staatsminister Paul Baudoin is benoemd tot president van den raad van beheer der Bank van Indo-China, als op volger van Borduge. TOKIO, 4 Febr. (D.NB) De leider van de Japansche delegatie voor de bemiddeling in de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo-China, generaal-majoor Soemita, zal, naar uit Saigon gemeld wordt, in tegenstelling met zijn oorspronkelijke plan niet reeds naar Hanoi vertrekken. In Japansche kringen wordt de meening geuit, dat de reden, waarom Soemita nog te Saigon blijft, wellicht gelegen is in de nieuwe incidenten, die de laatste dagen van Thailandsche zijde zijn gemeld. NEW YORK, 4 Febr. (DJN.B.) Volgens een officieele mededeeling uit Havana, heeft Batista, de president van Cuba, het opperbevel op zich genomen over de Cubaansche strijdkrachten, omdat de chef van den generalen staf, kolonel Pearaza, de chef van de Marine, luitenant ko lonel Gonzalez en de chef der politie, kolonel Garcia, plotseling zijn afgetreden. De wacht in en voor het paleis van den president is versterkt. Er zijn barricades van zandzakken aangelegd en machinegeweren opgesteld. Zwaar gewapende afdeelingen politie trekken door de straten der stad. Alle met verlof zijnde soldaten zijn terug geroepen. Volgens de New York Times worden de afgetreden officieren van aanzetting tot op roer beschuldigd. Het schijnt, dat president Ba tista de weermacht stevig in de hand heeft. BERLIJN, 4 Febr. (A.N.P.). Duitschland is het in den zomer van 1940 gesloten Duitsch- Turksche handelsverdrag strikt nagekomen en is in alle omstandigheden bereid dit verdrag uit te voeren, zoo wordt in politieke en eco nomische kringen van de rijkshoofdstad ver klaard. In Duitsche handelskringen verneemt men ten aanzien van deze kwestie nog de op vatting, dat de Duitsche industrie, wanneer het Turksche bedrijfsleven bereid en in staat zou zijn om in nog grooteren omvang dan het be staande verdrag toelaat, zaken met het Duit sche bedrijfsleven te openen, van haar kant bereid en in staat zou zijn een dergelijken com- pensatiehandel te verrichten. BERLIJN, 4 Febr. (D.NB.). Naar Reuter meldt, heeft Wendell Willkie Dinsdagmiddag Dublin weer verlaten. Volgens een bericht van de Associated Press is Wendell Willkie na zijn bezoek aan De Va lera in Dublin naar Londen teruggekeerd. Over het onderwerp van zijn bespreking heeft hij niets meegedeeld. NEW-YORK, 4 Febr. (D. N. B.). United Press meldt uit Johannesburg, dat tijdens de eenige dagen geleden uitgebroken onlusten reeds 230 burgers en militairen deels ernstig gewond zijn. Van de naar ziekenhuizen ver voerde personen zijn acht burgers en 75 solda ten gearresteerd. Aan de troepen is medege deeld dat zij thans niet met verlof mogen gaan. In een klein comité van vooraanstaande personen uit de vliegwereld is indertijd besloten op de begraafplaats Westerveld een eenvoudig monument te plaatsen, ter herinnering aan Anthony Fokker. Het ontwerp is van ir. G. Friedhoff. De adelaar, die het geheel siert, is van den beeldhouwer Theo van Rijn, beiden te Haarlem. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal de laatste hand aan het monument gelegd worden, waarna de onthulling kan geschieden (foto Stevens) i Dezer dagen heeft dr. P. A. Enserinck van het hoofdbestuur der P.T.T. over de zenders Hil versum 1 en 2 een vraaggesprek gehouden over „De verhouding van de P.T.T. tot den Neder- landschen Omroep". Hieraan ontleent het A.N.P. het volgende: Met name het feit, dat het Staatsbedrijf der P.T.T. is ingeschakeld voor het afgeven der luistervergunningen en de inning der verplich te luisterbijdrage, heeft in breeden kring de ge dachte doen post vatten, als zou het Staatsbe drijf der P.T.T. nu ook te maken hebben met de eigenlijke verzorging der omroepprogramma's. Het is goed, dat nadrukkelijk wordt uitgespro ken, dat het Staatsbedrijf der P.T.T. met deze programma-verzorging niet de minste bemoei ing heeft aldus de heer Enserinck daar over geen zeggenschap heeft en daarvoor gee nerlei verantwoordelijkheid draagt. Ditzelfde geldt ook ten aanzien van den nieuwen vorm, waarin de organisatie van den Nederlandschen Omroep zal worden gegoten. Ook hiermede heeft het Staatsbedrijf der P.T.T. niets van doen. Hoe is de toestand dan wel? Bij de regeling van de nieuwe organisatie op het gebied van den Nederlandschen Omroep is over de geheele linie een scherpe scheiding ge maakt tusschen de technische en de program ma-verzorging daarvan. De technische verzor ging van den Nederlandschen Omroep is van het oogenblik af, waarop de programma's de om- roepstudio's verlaten, geheel in handen van het Staatsbedrijf der P.T.T., dat zooals bekend ressorteert onder het departement van Binnen- landsche Zaken. De eigenlijke programma-verzorging is komen te ressorteeren onder het nieuw-ingestelde de partement van Volksvoorlichting en Kunsten. Het is dit departement, dat voor de pro gramma-opstelling algemeene richtlijnen geeft, aan de hand waarvan het nieuw te vormen Nederlandsche omroepbedrijf, dat in de toekomst de taak der verschillende omroepvereenigingen op programma-gebied zal overnemen, de omroepprogramma's op stelt en uitvoert. Voor deze programma-verzorging zal de lei der van het Nederlandsche Omroepbedrijf ver antwoordelijk zfjn tegenover den secretaris-ge neraal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. Voor het oogenblik en in af wachting van de oprichting van het nieuwe om roepbedrijf is de gemachtigde voor de concen tratie van de radio-omroepvereenigingen in Ne derland verantwoordelijk voor de programma verzorging tegenover den secretaris-generaal Zonsondergang 5 Febr. 18.33 Zonsopgang 6 Febr. 9.14 Maanopkomst 12.58 ondergang 3.22 NEW-YORK, 4 Febr. (DNB) Balfour, on derstaatssecretaris in het Britsche ministerie van luchtvaart, heeft in een rede te Oxford gezegd: „Wij zullen ons nog moeten verdedigen tegen 6lagen. in vergelijking waarmede die, welke wij tot dusverre in ontvangst hebben ge nomen. niet meer dan een lichte aanraking van eenige speciale punten in het land gelijken Laat ons nooit uit het oog verliezen, dat wii, ook als wfj alle maatregelen ccneentreeren op de verdediging ter zee en in de lucht, daarmede nooit den oorlog winnen zullen Slechts door een offensief kan de oorlog gewonnen worden". Balfour verklaarde verder, dat van iederen Engelschman nog grootere persoonlijke offers en inspanning geëischt zullen worden dan tot dusverre. Uit betrouwbare kringen te New-York wordt vernomen, dat de laatste week het Britsche vrachtschip Urla, groot 5.198 ton, op 475 mijl van de Iersche kust. is getorpe deerd en gezonken. Het schip had oorlogs materiaal aan boord en was onderweg van Canada naar Engeland. In Italiaansche scheepvaartkringen merkt men volgens Stefani op. dat Engeland na het aankoopen van de laatste oude koopvaardij schepen. die in de Vereenigde Staten waren op gelegd. geen tonnage meer in het buitenland kan vinden en dat derhalve de toestand van zyn koopvaardijvloot, die reeds verontrustend was, weldra uiterst ernstig zal worden Bij den aanvang van den oorlog beschikte Engeland over een tonnenmaat van 21.215.000 on. Daarvan was 17 millioen beschikbaar voor de verbindingen van het moederland: de rest voorzag in de behoeften van de andere deelen van het Britsche Rijk. In het eerste oorlogs jaar werden schepen met een totalen inhoud van 7 millioen ton opgevorderd of in beslag ge nomen. zoodat de tonnage waarover Engeland beschikte, steeg tot ongeveer 25 millioen. Doch dit cijfer moet worden verminderd met de 10 nillioen ton. die verloren gingen door het op treden der lucht- en vlootstrijdkrachten van do spil. Deze verliezen namen iedere week toe. Waar de b*"**o~rte ^'•emOstoffen. oor logsmateriaal en levensmiddelen voortdurend grooter wordt, zijn de Britsche scheepswerven in het geheel niet in staat de verliezen te neu- braliseeren door den bouw van nieuwe schepen, terwijl de Amerikaansche werven op z'n vroegst over een jaar kunnen leveren. Bij dat alles komt nog de nieuwe actie ter zee. door Hitier voor het voorjaar aangekondigd. Weldra zal er dus voor de Britsche koopvaardij vloot geen uitkomst meer zijn. van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Wanneer dus luisteraars zich al dan niet in verband met het betalen der verplichte luis terbijdrage tot den directeur-generaal der P.T.T. of tot het Staatsbedrijf der P.T.T. in het algemeen wenden met wenschen en verlangens inzake de programma-verzorging, dan zijn zij bij het Staatsbedrijf der P.T.T. aan het ver keerde adres. Met de programma-opstelling en -uitvoering heeft het Staatsbedrijf der P.T.T. geenerlei bemoeienis. Voorts noemde dr. Enserinck het foutief, dat brieven en formulieren, welke in verband staan met de verplichte luisterbijdrage, geadresseerd v/orden aan den Nederlandschen Omroep te 's-Gravenhage. Alle stukken, betrekking hebben de op de verplichte luisterbijdrage, waarbij spr. met name op het oog had de verzoeken om vrij stelling van het betalen der luisterbijdrage, die nen te worden ingezonden aan het Staatsbedrijf der P.T.T., afdeeling 3 te 's-Gravenhage. „Het aures van den gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen in Neder land is: Sarphatikade 11 te Amsterdam, aan welk adres tevens gezonden kunnen worden alle sl ukken, welke bestemd zijn voor het nieuw te vormen Nederlandsche omroepbedrijf." Op de vraag, hoe het staat met de werkzaam heden, verbonden aan de toezending der luis tervergunning, antwoordde dr. Enserinck o.m., dat thans meer dan 100.000 luistervergunningen zjjn uitgereikt. „Zoodra we beschikking zullen hebben over meer ruimte in het perceel, waar de werkzaamheden worden verricht, zullen we dopr uitbreiding van het personeel het aantal luistervergunningen, dat per dag wordt toege zonden, trachten te verdubbelen." „We rekenen op ongeveer een millioen aantal aangiften en hopen, indien tot uitbreiding van personeel en ruimte kan worden overgegaan, half Maart iederen luisteraar in het bezit van zijn luistervergunning te hebben gesteld. In afwachting ven de ontvangst van deze luistervergunning kan men volstaan door bij de door den P.T.T.-dienst ingestelde con trole te toonen het aantal zegels, dat reeds op de luistervergunning had moeten zijn ge plakt, die dus al gekocht moeten zijn, hoe wel men de luistervergunning nog niet in zijn bezit heeft, dan wel het stortings- of overschrijvingsbewijs van den Postchèque- en Girodienst. Deze bewijzen vervangen dan voorloopig de luistervergunning." Spr. ves tigde er nog de aandacht op, dat de luister vergunningen geen nummer dragen. Op een desbetreffende vraag deelde de heer Enserinck mede, dat de verzoeken om onthef fing van de betaling der luisterbijdrage bij dui zendtallen binnenkomen. Deze kunnen evenwel eerst in behandeling worden genomen als het totale aantal uitgereikte luistervergunningen bekend is, want het totale aantal ontheffingen mag niet meer bedragen dan tien pet. van het totale aantal houders van ontvanginrichtingen. Spr. wees er nog op, dat een verzoek om ont heffing niemandontslaat van de verplichting om de luisterbijdrage op de voorgeschreven wijze te voldoen. Ten aanzien van de aanvragen om ontheffing heeft spr. vaak den indruk gekre gen, dat men wel wat heel spoedig tot het in dienen van een verzoek overgaat. Voorts deelde dr. Enserinck mede, dat er luis teraars zijn, die de vrijwillige bijdrage aan de omroepvereenigingen aftrekken van het bedrag, dat zij als verplichte bijdrage moeten betalen. Dit is niet toegestaan. Wil men zijn vrijwillige bijdrage van de omroeporgani satie terug hebben, dan moet men dat aan die organisatie vragen. Deze is krachtens het be sluit van den directeur-generaal der P.T.T. ver plicht, de vrijwillige bijdragen terug te betalen. Aan het eind van het vraaggesprek over de controle sprekende, beantwoordde dr. Enserinck de vraag: „Het komt voor, dat iemand een ap paraat heeft, geschikt om omroepuitzendingen mede te beluisteren, alsook om er gramofoon- platen mede ten gehoore te brengen. Is het mo gelijk voor zoo iemand, dit apparaat te behou den en uitsluitend te gebruiken als gramofoon- versterker om zoodoende vrij van de luisterbij drage te komen? Het antwoord hierop luidde: Inderdaad. Het toestel moet dan worden verzegeld voor zoover het radio-ontvanggedeelte betreft. P.T.T. maakt echter uit of het zoodanig verzegelen mogelijk is en ieder geval wordt daarom op zichzelf be oordeeld. De kosten van de verzegeling bedra gen ook in dit geval 75 cent, terwijl ook de verzoeken daartoe schriftelijk moeten worden gericht tot het Hoofdbestuur der P.T.T. Tech nische Dienst Radio, Scheveningscheweg 6, Den Haag. TOKIO, 4 Febr. (DK.B.) De Japansche minister van Buitenl. Zaken, Matsoeoka, heeft in de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Ja pan en de Vereenigde Staten elkaar nooit slechter begrepen hebben dan op het oogen blik. De Amerikaansche natie, aldus de mi nister, begrjjpt de werkelijke bedoelingen van Japan niet. Het driemogendhedenpact is een vredespact, dat de uitbreiding van den oorlog wil voorkomen. Matsoeoka betoogde voorts, dat de buiteniandsche politiek van Japan op dit verdrag berust. Uit Hsinking meldt het D.N.B.: Het driemo gendhedenpact is meer een aangelegenheid van het hart dan een van vorm, zoo heeft de nieuwe Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, bij zijn aankomst in Berlijn verklaard. De oprichting van een sfeer van Oost-Aziati sche gemeenschappelijke welvaart is Japans doel, ldus verklaarde de ambassadeur verder. Deze aak moet het op eigen kracht in samenwerking met zijn politieke vrienden voltooien. Ik begeef mij naar Duitschland, omdat de tijd is gekomen, waarop het driemogendhedenpact resultaten m'oet toonen. Gezant Isjii van het .Japansche inlichtingen bureau heeft medegedeeld, dat te Moskou wordt onderhandeld over een definitief visscherij-ac- coord met de Sovjet-Unie. De Japansch-Russi- sche handelsonderhandelingen kunnen elk oogen blik beginnen. Zü zullen echter los van de vis scherij-besprekingen gevoerd moeten worden. Gesteund door de Japansche vloot in de Zuid- Chineesche wateren hebben Dinsdagochtend Ja pansche troepen een geslaagde landingsoperatie ondernomen aan de kust van Kwangtoeng, ten Zu: doosten van Hoetsjau. BOEDAPEST, 4 Febr. (D.N.B.). Laszlo von Bardossy, tot dusver gezant van Hon garije in Boekarest, is zoo juist tot Hon gaarsch minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. ROME, 4 Febr. (Stefani). De militaire me dewerker van de Popoio di Roma merkt op, dat de tegenwoordige gebeurtenissen in Noord- Afrika vooral bezien moeten worden in het licht der enorme vei zwakking van de Britsche strijdkrachten door de Italianen. Sidi el Bar- rani, Boeg-Boeg, Bardia, Tobroek en Derna zijn even zoovele etappes van deze ernstige ver zwakking, die de mogelijkheid van nieuwe en verder strekkende ontwikkelingen schept. Op deze wijze worden aan Egypte en Palestina strijdkrachten onttrokken, die steeds verder naar hrt Westen geschoven worden en zich steeds verder van haar bases verwijderen. Er zal dus in Palestina en Egypte, d.w.z. in de eigenlijke sleut:lstelling van het Britsche rijk, een nieuwe situatie ontstaan. SJANGHAI, 4 Febr. (D.N.B.) De directeur van United Press voor het Verre Oosten, John Morris, heeft Maandag, toen hij per vliegtuig uit Tsjoengking te Hongkong aankwam, ver klaard, dat de Japansche vliegtuigen door hun bombardementen in de afgeloopen week den Burma-weg weder voor het verkeer onbruikbaar hebben gemaakt. Beide bruggen over de r.vier de Mekong, op het moeilijkste punt van den weg, zijn beschadigd. Als gevolg hiervan is een ernstige stagnatie ingetreden in het verkeer der motorcolonnes, die de materialen van Lasjio naar Koenming transporteeren. LISSABON, 4 Febr. (D.N.B.). Volgens een door de Portugeesche bladen gepubliceerd communi qué is gisteren onder voorzitterschap van mi nister-president dr. Salazar een ministerraad gehouden om te beraadslagen over de onder handelingen, die op het oogenblik met Groot- Brittannië worden gevoerd, alsmede over de Spaansche clearing met Italië. Op uitnoodiging van de Portugeesche regee ring zijn de gouverneurs van de verschillende Portugeesche koloniën naar Lissabon gekomen, ten einde met den minister van Koloniën te beraadslagen over de koloniale vraagstukken, voornamelijk betrekking hebbende op Angola en Mozambique. De Portugeesche regeering heeft verder be sloten van de Vereenigde Staten watervliegtui gen te koopen. Met het clippervliegtuig, dat gisteren als eer ste toestel van den nieuwen dienst New-York— tzoren—Lissabon hier is aangekomen is Dins dagochtend vroeg de gezant van de Vereenigde Staten te Lissabon, Sell, naar Atnerika ver trokken. De rechtvaardigheid van God gaat wegen, die wij niet kennen en niet vermogen te beoordeelen. Gods mo lens malen langzaam! Maar zij be staat. Op het meest onverwachte oogenblik komt men soms tot de slot som, dat God het wijs bestierd heeft en d"t het slechter voor d"n men-rh zou zijn geweest, wanneer Zijn recht vaar u.g/ieid eerder zou zijn geo.cken. Ook de rechtvaardigh van den mensch behoeft niet altijd op het eerste gezicht te blijken. Zelfs voor zijn naaste omgeving kan zij tijdelijk verborgen blijven. Maarer zijn gevallen, waarin de rechtvaardigheid toch niet te lang op zich kan laten wachten, anders worden er stukken gemaakt. De rechtvaardige weze niet te traag. Dit is vooral zoo op het ter rein van de sociale rechtvaardigheid en zeker in tijden als deze, nu de nood groot is. Men onthande den werkman niet zijn rechtvaardig loon. fJUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIHIHIIIIIItlIHnilllllllllMlllllllllt: ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK GO AMSTERDAM-C. Telef. 45014 45016 rillllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrc BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.)In het bestek van de gewapende verkenning hebben, naar het D. N. B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen hedenmiddag schepen aan de Oostkust van En geland aangevallen. In een door torpedojagers beschermd convooi kreeg een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 ton een voltreffer midscheeps in de machinekamer. Het verloor terstond vaart en bleef liggen. Een ander schip van ongeveer 1200 ton kreeg een bomtreffer aan het hekwerk en geraakte in brand. Uit New York meldt het D.N.B.: Naar in Lon den officieel gemeld wordt, zijn bij den onder gang van den torpedojager Acheron 154 van in totaal 169 leden der bemanning omgekomen. De destijds gedane mededeeling over het verlies van den torpedojager bevatte geen bijzonderheden. BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B..I Het Engelsche ministerie van voedselvoorziening heeft volgens den Engelschen berichtendienst meegedeeld, dat binnenkort in geheel Engeland een „standaard brood" wordt ingevoerd. Uit Bern verneemt het D.N.B.: „Alle buiten landers moeten werken of vechten", aldus luidt de titel van een artikel in de Daily Mail -'an 31 Januari. Volgens dit artikel worden binnenkort alle bevriende buitenlanders opgeroepen om voor Engeland te werken of te vechten. De inschrij ving is verplicht. De autoriteiten zijn vastbe sloten. aldus het blad. te zorgen, dat er geen „luiaards" meer zijn. Ieder wien Engeland on derdak biedt, moet alles voor de bescherming des lands doen. Engeland herbergt ongeveer 250.000 burgerpersonen. Alle tot werken in staat zijnde buitenlanders, die zich buiten de con centratiekampen bevinden, zullen opgeroepen worden. NEW YORK, 4 Febr. (D. N B.) Het mi nisterie van Oorlog der v. S. heeft berekend, dat het Amerikaansche leger op 15 Juni 1.418.000 man zal tellen en bijna tweemaal zoo sterk zal zijn als thans. Associated Press acht het mogelijk, dat on geveer 100.000 man van dit leger zullen worden verdeeld over de bases van Hawaii, Porto Rico, New Foundland enz. SANTIAGO DE CHILE, 4 Febr. (D.N.B.) De minister van Financiën, Mora, heeft in een aan de pers verstrekt interview uitdrukking ge geven aan de meening, dat Chili beslist aan den kant van de democratieën staat. Hij betreurde het, dat de Vereenigde Staten tot dusver slechts beperkte financieele en economische hulp ver leenden aan Chili en wees er op, dat de Ver eenigde Staten het Chileensche economische le ven door afnemen van producten bijstand kun nen verleenen. Wat de betrekkingen van Chili met de overige 'Zuid-Amerikaansche Staten betreft, zeide Mora, dat hij voorstander is van een „continentale autarkie, die de voorziening der betrokken lan den door goederenruil tusschen de Midden- en Zuid-Amerikaansche staten verzekert." Ook de Chileensche president, zoo zeide Mo ra, streeft ijverig naar een dergelijken inter- Amerikaanschen goederenruil. BELGRADO. 4 FeDr. iD.N.B.) De Joego-Sla- sche minister van Justitie, dr Lazar Marko- witsj, is hedenavond afgetreden Tot zijn opvol ger is benoemd de minister van Staat, dr. Mi chael Kons'antinowitsj. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1