Geen nationale eenheid zonder naastenliefde BESPARING EEN VEILIG BAKEN De opstand in Roemenië van 20 tot 23 Januari Nieuwe aanduiding van zoowel bewaakte als onbewaakte spoorwegovergangen Een officieel relaas van de gebeurtenissen Berlijn zorgt goed voor de buitenlandsche pers VERPLAATSING N V REMACO, AMSTERDAM HEERENGRACHT 433 - AMSTERDAM WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941 TELEFOON 32092 - 32243 De Bond zonder Naam verjaart Kerkelijke viering, driedaagsche tentoonstelling en grootsche herdenkingsbijeenkomst te Utrecht Wat wil deze Bond? Een tweevoudig plan Groote partij vleesch in beslag genomen Het lag onder een oude jas verborgen EXAMEN MIDDENSTANDS. DIPLOMA De grootste besparing op Uw sfroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN Nieuwe burgemeester van Sassenheim Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens benoemd Luxe-auto op trailer gereden Jongen zwaar gewond Hopkins terug naar de Ver. Staten De slachtoffers Nieuwe bijeenkomst van den Roemeenschen ministerraad De huidige toestand Loyale samenwerking van beide kanten WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 6 Februari Himmler en Terboven naar Narvik De premier van Paraguay afgetreden Met ingang van heden is het hoofdkantoor van de N.V. REMACO (Affiche-, Film- en Etalage- bedrijf) overgeplaatst naar: N.V. REMACO - W. N. v. d. Sluys Jr., Directeur Voor degenen, die van tijd tot tijd of zelfs geregeld plegen te luisteren naar de uitzending van „Het Lichtbaken", dat als een 10-minuten- overpednzing met muzikale omlijsting op de Zaterdagavonden voor den K.R.O. verzorgd wordt door den welbekenden priester-redenaar den zeereerw. heer Henri de Greeve, zal het niet onbekend meer zijn, dat de „Bond zonder Naam" op Woensdag 2 April a.s. zijn derden jaardag gaat beleven. En iedereen, die ook maar eenigs- zins heeft trachten te peilen, wat het bestaan van dezen Bond voor het welzijn en de ver betering van de maatschappij kan beteekenen, zal graag erkennen, dat het juist in de huidige tijdsomstandigheden nut kan hebben, tenminste eenige oogenblikken stil te staan bij deaen der den stichtings-datum, welke inmiddels voor het comité „Katholiek TJtrecht" aanleiding geweest is, zijn goede diensten aan te bieden om moge lijk te maken, dat het plan van den Bonds- promotor: „elk jaar een bisschop-stad als feest stad", althans dit jaar voor de oudste Bisschop- stad van Nederland in vervulling kan gaan. Alvorens nadere bijzonderheden omtrent de uitwerking van dit groote plan mede te deelen, lijkt het wenschelijk, belanghebbenden zoowel als belangstellenden (zoo noodig) nader te oriënteeren omtrent de essentiëele wetenswaar digheden van den Bond zonder Naam. Zaterdagavond 2 April 1938 richtte de zeer eerw. heer H. de Greeve door de radio in de wekelijksche „Lichtbaken" tot allen die luister den en over hen heen, tot allen die niet luister den, het verzoek, met hem op te richten een bond, waarvan het doel is: de mentaliteit der egoïstische maatschappij om te zetten en te veranderen. Dit was volgens den spreker mogelijk: door gezamenlijk te beginnen, door te voeren en vol te houden een campagne van naastenliefde, waarvan het parool is: Begin met je zelf te Verbeteren en beoefen de liefde aan de anderen. De Bond zonder Naam werd aldus zooals dit in de bekende brochure nader geformuleerd wordt een verzoek, uitgaande van een katho lieken priester: lo. tot zijn eigen katholieke geloofsge- nooten, om op grondslag van hun eigen Katholiek Geloof, dus op grondslag van de bovennatuurlijke liefde, de wereld te ver beteren door te beginnen met zich zelf te verbeteren en de liefde te beoefenen aan de evennaasten; 2o. tot alle anderen, zonder uitzondering, om naar hun beste weten en geweten precies hetzelfde te doen. Met nadruk zij er hier op gewezen, dat de pro motor van deze gedachte zich volkomen be wust was, hier niets nieuws te prediken. „Nieuw hieraan", zoo lezen wij verder, „is alleen de vorm, waarin het georganiseerd werd, d. w. z. zonder organisatie, in een bond, die geen bond Is; in een verband, dat geen officieele vereeni- ging is, maar wel vereent." „Katholieken hebben er niets anders in te doen dan een verzoek om een bepaalden stel regel van hun katholieke levensbeschouwing op bijzondere wijze te betrachten. Een protestant heeft er niets anders in te zien, dan een ver zoek, om de naastenliefde te beoefenen; het is een onderdeel van zijn christelijke levensop vatting. Alle anderen hebben er niets anders in te zien dan een verzoek om den naaste prac- tisch lief te hebben, wat een noodzakelijk onder deel van hun menschelijk bestaan vormt en cte eenige oplossing, die zij hebben, om mee te Werken aan herstel. Hoe kan men mensch zijn, in de wereld leven Zonder de naastenliefde in praktijk te brengen. Het is moeilijk met meetbare getallen en tast bare begrippen eenigszins weer te geven, welke en hoe groot tot op heden de resultaten mogen geacht worden van de door en voor den Bond gevoerde actie. Wellicht echter zegt het iets, dat op het bureau van dezen Bond dagelijks honderden brieven verwerkt worden, maande- üjks tienduizenden kaarten worden verzonden; dat de brochure reeds vertaald werd in het Duitsch, Fransch, Engelsch en Spaansch; dat een door den Bond gehouden reizende tentoon stelling reeds op meerdere plaatsen belangstel ling heeft getrokken uit alle kringen der samen leving en dat thans reeds uit velerlei plaatsen volledig uitgewerkte aanbiedingen komen voor een feestelijke herdenking van den derden stich tingsdag. Wij mogen hét daarom als een bijzondere onderscheiding voor de stad Utrecht zien, dat dank zij den besprekingen van een voorbereidend comité dezer dagen een grootsch programma Opgemaakt kon worden, dat op waardige wijze cachet zal geven aan de herdenking van het feit, dat drie jaren geleden een streven openbaar gemaakt-werd, dat ver-strekkende gevolgen kan hebben voor heel de samenleving en dat thans in den barren nood dezer tijden op zeer nadrukkelijke wijze zal doen uitkomen, dat „geen nationale eenheid" mogelijk is „zonder naasten liefde." Allereerst toch is het de bedoeling van den Promotor, dat tijdens en omstreeks de herden kingsdagen (van 30 Maart tot en met 2 April a-s iedereen, die het werk van den Bond kent, ®Ver dit werk zal spreken met iemand, die c aarmede nog niet (void- mde) bekend is. Daar van zal een groote propagandistische invloed hitgaan. Dit kan on zal niet alleen te Utrecht, maar heel ons land, laten wij hopen ook ver buiten öe landsgrenzen geschieden. Daarnaast zal te Utrecht, als geestelijk cen trum van Nederland, een meer tastbaar, d. i. zicht- en hoorbaar programma worden uitge voerd, dat als volgt kan worden samengevat: Kerkelijk: Op Zondag 30 Maart zal in de Kathedrale Kerk de Hoogmis worden opgedragen hoor den zeereerw. neer H. de Greeve, die onder deze H. Mis een predikatie zal houden. Deze plechtigheid zal worden uitgezonden door den K. R. o. Het ligt voorts in de bedoeling, in alle paro chiekerken van Utrecht op dien dag stille H.H. Missen te laten lezen tot intentie van en voor rekening van den Bond. Algemeen. Vanaf Zondag 30 Maart tot en hiet Woensdag 2 April zal in het centrum der stad Utrecht een voor iedereen gratis toegan kelijke tentoonstelling worden gehouden, welke zal omvatten: de reeds elders bekende poppen- tentoonstelling, een tentoonstelling van diverse Werken van kunstschilders (betrekking hebbende °P sociale deugden en onsociale ondeugden) alsmede een expositie van propagandamateriaal van den Bond. Deze tentoonstelling zal Zondag 30 Maart des middags op min of meer officieele wijze ge opend worden en daarna tot 's avonds voor iedereen geopend blijven. Voorts zal deze ten toonstelling vanaf Maandag tot en met Woens dag geopend zijn van 1012, van 25 en van 7—9 uur. Bij de opening van de tentoonstelling zal ge sproken worden door den zeereerw. heer H. de Greeve, terwijl een gemengd zang-ensemble onder leiding van den heer Hans Ponten voor „muzikale omlijsting" zal zorgen. Omtrent de inrichting van deze tentoonstelling zullen t. z. t. nadere gegevens worden gepubli ceerd. Herdenkingsbijeenkomst. Ten slotte zal op Woensdag 2 April, des avonds in Tivoli, een mas sale bijeenkomst belegd worden, tegen den mini mumprijs van slechts ƒ0.25 voor iedereen toe gankelijk, waarop de zeereerw. heer H. de Greefve een groote rede zal uitspreken over het „Vredes offensief door naastenliefde". Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door het R. K. Gemengd Koor (pl.m. 180 dames en heeren) onder leiding van den heer Hans Pon ten. Het programma der uit te voeren werken zal t. z. t. nader worden bekend gemaakt. Aan deze eerste publicatie omtrent het vol ledige herdenkingsprogramma mogen wij voor heden toevoegen de -stellige verwachting dat door een zoo groot en verscheiden mogelijke vertegenwoordiging onzer samenleving zal wor den deelgenomen aan deze min of meer feeste lijke, doch zeker waardige herdenking. Niet slechts het confessioneele gedeelte onzer bevolking, maar alle goedwillenden worden hierbij opgeroepen, om op speciale wijze de naas tenliefde te willen beoefenen; niet slechts de leerlingen van middelbare scholen en andere onderwijsinstituten, maar ook volwassen mede leden onzer samenleving, vertegenwoordigers van cultureele organisaties en verder iedereen, wien het wel en wee der maatschappij ernstig ter harte gaat, wordt uitgenoodigd tijdens en omstreeks de herdenkingsdagen zoowel het alge meen gedeelte van het programma ais de bij zondere onderdeelen (tentoonstelling en feest- bijeenkomst) te willen mede maken. Nadere bijzonderheden kunnen binnenkort tegemoet worden gezien. Dinsdagmiddag kreeg de petroleumventer B. K. te Oostzaan onverwacht bezoek van twee crisisambtenaren en den gemeenteveldwachter, die een onderzoek in de schuur instelden. De buit was niet gering. Zij troffen daar aan een party schapen en kalfsvleesch, dat onder een oude jas was verborgen. Het vleesch was afkomstig van een frauduleuze slachting, daar de ver- eischte keuringsstempels ontbraken. Verder werden diverse schapenkoppen aan getroffen, welke met het vleesch en verschillen de slagersingrediënten in beslag werden geno men. Tegen den petroleumventer werd proces verbaal opgemaakt. Het zevende examen voor het Middenstands diploma „Algemeene Handelskennis" wordt schriftelijk afgenomen Woensdag 23 April en het mondeling omstreeks 9 Juni. Voor bepalingen omtrent de inschryving en andere byzonderheden verwijzen wy naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Dit jaar zal geen Najaarsexamen worden af genomen. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, met ingang van 15 Februari 1941 tot burgemees ter van de gemeente Sassenheim benoemd. De heer Sandberg van Boelens is 1 Januari 1899 in Groningen geboren. Hy was vroeger secretaris van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis en tot voor eenigen tijd chef van het kabinet van den Commissaris der provincie Zuid-Holland. Op den Kaldenkerkerweg te Venlo is een ern stige aanryding gebeurd, waarvan de 15-jsrige Jongen H. C uit Venlo het slachtoffer werd. De knaap liep ernstige kwetsuren en een her senschudding op en is naar het R.K. Zieken huis overgebracht. Hy was gezeten in een per sonenauto, bestuurd door een zekeren H. R. Op den Kaldenkerkerweg stond ter rechterzyde van den weg een trailer met oplegger. Waar- SPOORWEG MAXZSm. ROOD m i n 1111 fffl wit 111 I I 11 111 11 II Wil DE NIEUWE BEBAKENING VAN DE SPOORWEGOVERGANGEN. Het Rijk heeft besloten over te gaan tot be bakening van alle bewaakte en onbewaakte spoorwegovergangen, gelegen ln de verharde wegen. By de in de Rijkswegen gelegen spoor wegovergangen zal deze bebakening door den Rykswaterstaat worden aangebracht; voor de overige, ongeveer 700 spoorwegovergangen, wel ke hiervoor in aanmerking komen, is met den A.N.WJB., die op het gebied van de wegbeba- kening zijn sporen heeft verdiend, óvereeuge- komen, dat deze voor de plaatsing en het on derhoud van de bakens op Rykskosten zal zorg dragen. De bebakening zal voor iederen overweg bestaan uit twaalf bakens, waarvan er zes aan beide zyden van den overweg en wel drie aan eiken kant van den weg zullen worden geplaatst, op afstanden van ongeveer 240 m, 160 m, en 80 m van den spoorweg. De bakens zyn een meter hoog en 30 centimeter breed. De klein- is wit met zwarten rand. Op de bakens worden over de geheele breedte in schuine richting reflectoren aangebracht, waarvan de kleur rood is voor de bakens aan den rechterkant en wit voor die aan den lin kerkant van den weg en wel drie op de verst van den overweg verwyderde bakens, twee op de volgende en een op de daarop volgende. De verst van den overweg verwyderde bakens aan den rechterkant worden bovendien voor zien van het voorgeschreven driehoekig waar schuwingsbord voor een onbewaakten overweg (locomotiefteeken) of voor een bewaakten over weg (hek). schünlijk heeft de bestuurder van den luxe auto het stilstaande voer uig niet of te laat opgemerkt. In volle vaart botste de auto tegen den trailer. H. C., die naast den bestuurder zat, werd uit den auto geslingerd en bleef bewuste loos op den weg liggen. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is de jongen naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De bestuur der van den personenauto zeide geen achter licht te hebben gezien van den trailer. Uh het onderzoek is echter vrü zeker komen vast te staan, dat het achterlicht wel gebrand heeft. NEW YORK, 5 Febr. (D.N.B.). De in En geland vertoevende speciale afgezant van Roo- seve.t, Hopkins, heeft volgens berichten vau Amerikaansche persagentschappen uit Londen, thans zyn missie volbracht. Hopkins zal een de zer dagen naar de Ver. Staten terugkeeren. BOEKAREST, 5 Febr. (D.N.B.). Ben of ficieele uiteenzetting van een deel der ge beurtenissen van 20 tot 23 Januari is Dins dagavond door de dagbladen van Boekarest gepubliceerd. Als inleiding wordt opgemerkt, dat de publicatie geschiedt, opdat het Roe- meensche volk zich zelf een oordeel zal kunnen vormen over de „niet te kwalificee- ren handelingen" van elementen, die niets gemeen hebben met het streven en de idealen van het Roemeensche volk en die land en natie voor de bevrediging van hun persooniyke eerzucht met misdadige gewe tenloosheid aan den rand van den afgrond hebben gebracht. In de officieele uiteenzet ting wordt dan gezegd: Maandag 20 Januari, des middags, werden in Boekarest legionnaire straatbetoogingen gehou den, waarby geprotesteerd werd tegen de door den leider van den staat, generaal Antonescoe, bevolen afzetting van den minister van Binnen landsche Zaken, generaal Petrovicescoe en van den directeur-generaal der staatspolitie, Ghyka, terwyi de verwijdering van eénige regeeringsle- den werd geëischt, wegens onbekwaamheid, lid maatschap van de vrymetselary, of bescherming van vrijmetselaars en joden. Betoogers juichten voor Horia Sima en den Leider van den Staat Aangezien de betooging rustig verliep en de deelnemers uiteen gingen, was er voor het gezag geen aanleiding om in te grypen. Deze betooging echter vormde het eerste teeken van de komen de gebeurtenissen In de provincie was men, naar uit later in Boekarest ontvangen berichten bekend werd, op dien Maandag reeds overgegaan tot opstand te gen de overheid. In verschillende steden bezet ten de legionnairen belangrijke openbare gebou wen, zooals politiebureaux, districtsprefecturen telefoonkantoren en plunderden wapenopslag plaatsen om zich te bewapenen. Dinsdagochtend, 21 Januari, kwam het tot de eerste daden van rebellie in Boekarest. De door den Leider van den Staat afgezette prefect van politie te Boekarest, Mironovici, weigerde zijn functie over te dragen aan zijn opvolger, een generaal. Het leger had reeds moeten ingrijpen. Tegen den middag bezetten de legionnairs de naast het gebouw van den minister-president gelegen politiekazerne, zetten de officieren ge vangen en voorsagen zich van wapens. Officie ren, die voor onderhandelingen naar de kazerne ■werden gezonden, werden door de rebellen even eens in arrest gesteld. Drie pantserwagens van de weermacht, die naar het gebouw van den minister-president waren ontboden, en die overeenkomstig vroegere instructies zonder op de hoogte tq zijn van den feiteiyken toestand het binnenplein van de po litiekazerne opreden, werden door ae legionnairs aangevallen. Een der wagens werd door hen veroverd, de beide andere wisten weer de straat te bereiken en kozen een positie voor de kazer ne. Sommaties om de kazerne over te geven werden afgewezen, waarby verklaard werd, dat dit alleen op bevel vÉl Horia Sima zou gebeuren. Teneinde bloedvergieten te vermijden, gaf generaal Antonescoe den in de politie kazerne ingesloten rebellen tot den volgen den dag 12 uur bedenktijd. Dinsdagavond was Boekarest in hoofdzaak in handen van de rebellen, die behalve de genoemde politie kazerne de prefectuur van politie, den zetel der legionnaire beweging met de omliggende villabuurt, verschillende andere gebouwen der beweging, commissariaten van politie en benzineopslagplaatsen bezet hielden, en die den omroepzender in handen hadden, waar door twee oproepen van generaal Antones coe niet ter kennis van de bevolking kwa men, terwyi de rebellen van hun kant het Publiek door radioberichten op een dwaal spoor brachten. Een bestorming van den zender zou mogeiyk zijn gewee t maar bleef achterwege, aangezien m envr-cde, dat de rebellen dan de technische installaties van den zender zouden vernielen. In Boekarest waren alleen de kazernes, stati ons. ministeries en het telefoonkantoor niet in handen van de rebellen. Het gebouw van den ministerpresident werd in groote omgeving door hat leger in een vesting veranderd. Pogingen der rebellen om naar het gebouw op te dringen, werden gemakkelijk afgewezen. De opstandelingen gingen tegelijkertijd over tot excessen. Vooral in de Jodenbuurt van Boe karest kwam het tot werkelyke pogroms. In den nacht van Dinsdag op Woensdag trachtten de opstandelingen door delegaties druk uit te oefenen op den generaal maar zonder resultaat. Woensdag 22 Januari, des middags, gaf gene raal Antonescoe toen het leger bevel het normale leven ln Boekarest te herstellen. Nog in den loop van den dag moester, de politiekazerne er, de jn de nabijheid gelegen zetel van de legion naire beweging ontruimd worden, waarop op Donderdag 23 Januari de tegenstand der rebel len ln het overige deel der stad moe«t worden gebroken. De aanval van het leger op de politiekazerne naast het gebouw van den minister-president, welke Woensdag om 12 uur begon, duurde tot 14 uur 30. Hy leidde tot het doel. De zevenhon derd rebellen gaven zich over, een (jeel werd gearresteerd. De overigen konden vry huiswaarts keeren. Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal personen, dat te Boekarest van 21 tot 23 Ja nuari omgekomen of gewond is, volgens de in lichtingen, waarover de autoriteiten thans be schikken, 490 bedraagt. Er zijn 236 dooden, in de ziekenhuizen worden 254 gewonden ver pleegd. Driehonderdzesenveertig der dooden en gewonden zyn Roemenen, de overige joden. De opstandelingen hebben 118 joden vermoord. Onder voorzitterschap van generaal Anto nescoe is de ministerraad gisteren opnieuw bij eengekomen. Nadat rapport was uitgebracht over den binnenlandschen toestand, de arresta ties en de gevonden wapen- en munitievoorra- den, gaf Antonescoe opdracht, het onderzoek naar wapens en munitie op strenge, doch men- schelijke wijze ten uitvoer te leggen. Nogmaals werd vastgesteld, dat niemand is gevallen door een aanval van het leger. Het leger heeft pas geschoten, nadat het was aangevallen. Generaal Antonescoe bepaalde voorts, dat al le opstandelingen streng maar rechtvaardig be recht moeten worden. Zij, die uit de hechtenis ontslagen zyn, moeten onder toezicht geplaatst worden. De ministerraad heeft zich verder uitvoerig bezig gehouden met den gezondheidstoestand der arbeiders. Besloten werd, dat de handwer kersgilden zullen worden gereorganiseerd tot beroepsorganisaties, zooals die reeds onder Ka- rel bestonden, doch later ontbonden werden. In het dageiyksche communiqué over den toestand verklaart het ministerie van Binnen landsche Zaken, dat het in het geheele land rustig bluft. Op 3 Februari des avonds bedroeg het totale aantal gearresteerden 6278. De hoe veelheid in beslag genomen wapens en munitie is in geringe mate toegenomen. Voor de mili taire rechtbank te Boekarest hebben 43 deel nemers aan den opstand terechtgestaan. Zeven hunner werden vrijgesproken, 36 veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden tot vyf jaar. (Van oneen Beriynschen correspondent) Een der vele vragen welke ons het vaakst worden gesteld, luidt: „Hoe maken jullie het nu eigeniyk in Berlijn?" Geven we daarop kort en krachtig ten antwoord: „Eigenlijk uit stekend!" dan gelooft ons geen sterveling. Maar waarom zouden we de klaagliederen van Jere- mias gaan zingen, wanneer daar geen geldige reden voor bestaat? Natuuriyk, we leven in een oorlogvoerend land, moeten met sterk gewyzig- de omstandigheden rekening houden, drinken wat minder koffie en thee dan anderhalf jaar geleden, smeren de boter wat dunner op onze kadetjes dan eertijds, verslijten onze schoen zolen veel zuiniger dan onze kinderjaren, en kankeren niet, als we eenige dagen achtereen by het middagmaal geen groente krijgen. Maar daar is dan ook vrijwel alles mee gezegd. We zouden er hoogstens nog de vraag aan toe kunnen voegen, of het onder de gegeven om standigheden in andere Europeesche landen beter gesteld is. „Maar hoe staat het tegenwoordig met het werk?" Zoo luidt dan veelal de tweede vraag en ook deze kunnen we zonder gewetensbe zwaar met de vereischte duideiykheid beant woorden. Van officieele Duitsche zyde wordt alles gedaan, om het verbiyf te Berlijn aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers waartoe ook wy nog steeds in vollen omvang gerekend schijnen te worden zoo aangenaam en waardevol mogeiyk te maken. Daar hebben we pas dfzer dagen een aardig staaltje van be leefd. Onze „Auslands-Club" aan den Leipziger Platz (de stille zyde van den Potsdamer Platz) heeft een grondige restauratie van meerdere weken ondergaan en bij de heropening werden wy er 's middags door den president van de club, Hertog Adolf Friedrich zu Mecklenburg den broeder van wijlen Prins Hendrik en den Rüksminister van Volksvoorlichting en Propaganda op voorkomende wyze verwelkomd. Na een korte toespraak van den president hield dr. Goebbels „frisch von der Leber" een causerie over de taak van den buiten- landschen journalist in tijd van oorlog. Het komt er volgens hem voor den buitenland- schen journalist, die onbevooroordeeld naar Duitschland komt, op aan, met de vooraan staande instanties in nader contact te tre den. Als ervaren journalist gaf dr. Goebbels toe, dat het er in ons beroep niet voorname lijk op aankomt, sensationeele nieuwsberich ten te lanceeren. Thans is het onze taak, het leven en streven van een oorlogvoerend volk te volgen en de daarby opgedane in drukken met vaardige pen weer te geven. Daarvoor is een direct contact met alle lagen der bevolking dringend noodzakeiyk en er kend moet worden, dat ook en zelfs in oor- logstyd daartoe nog altijd de mogelijkheid bestaat. Aan het einde van zyn causerie stelde dr. Goebbels echter den eisch, dat de loyale samenwerking van beide kanten moet Er heerscht «veer griep! Dut waabtaamhcid it gebe den! Bij de eertte griepver- tchijmelen direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bij de hand te hebben. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandech programma KRO 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Gra mofoonmuziek, 12.15 KRO-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO-Melodls- ten, 2.00 Orgel en cello, 2.45 Gramofoon muziek, 3.00 Pianoduetten, 3.15 Gramo foonmuziek, 3.30 Pianoduetten, 3.45 KRO- Melodisten. 4.30 Ziekenpraatje, 4.45 Gramo foonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Lezing „Vorming van de rijpere jeugd", 5.45 Gramofoonmu ziek, 6.00 Cabaretprogramma, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den d&g ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberich ten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Gra- mofoonmuz., 9.00 Amusementsprogramma, 9.40 WU sluiten den dag, 9.45 Engelsche be richten ANP, sluiting. HILVRSUM n, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberich ten ANP. 8.45 Gramofoonmuz., 10.15 Gra mofoonmuziek, 10.30 Declamatie 10.40 Cla- vecimbel, 11.00 Declamatie, 11.15 Ensemble Jack der Kinderen, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amu- sementsorkest en solist, 1.45 Pianosoll. 2.00 Gramofoonmuziek, 2.15 Omroeporkest, 3.00 Causerie „Nuttig en nooolg", 3.10 Omroep orkest. 4.00 Reportage, 4.30 Ensemble Rent meester, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Puszta-orkest, 6.00 Cyclus .Sport en lichamelijke opvoe ding". 6.15 Zang met orgelbegeleiding, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland (ANP), sluiting. komen en het spontaan applaus na zyn uit eenzetting was een bewys, dat het steeds grooter wordende aantal buitenlandsche journalisten de redelijkheid van dezen eisch erkende. Door een collega, die jaren achtereen te Rome, Parys en Genève werkzaam is geweest, lieten we ons vertellen, dat de behandeling van den bui- tenlandschen journalist onder normale omstan digheden nergens zoo coulant is als te Berlijn. Voor ons was dat een verrassing en we kunnen er zonder eenige propagandistische overdrijving aan toevoegen, dat zulks ook in tijd van oorlog voor zoover de gewijzigde omstandigheden het toelaten het geval is. Toegegeven, de gezellige reisjes van voor den oorlog naar alle deelen van het Duitsche Rijk zijn niet zoo talrijk meer, maar pas kort geleden werd ons nog de mogelijkheid geboden, voor een dag of drie mede naar Praag te gaan; maar de koude en de voorgeschreven duisternis die te Praag nog scherper gehand haafd wordt dan by ons hielden ons ervan te rug aan dit uitstapje deel te nemen. Later kre gen we van alleszins betrouwbare zyde omtrent het verbiyf te Praag waar een zitting van de „Duitsche Academie" uit München plaats vond een zoo pakkende beschrijving, dat we onze angstvalligheid achteraf betreurd hebben. OSLO, 5 Vebr. (D.N.B.) De Rijksleider de. SS Himmler en Rykscommissaris Terboven zijn met hun gezelschap Dinsdagochtend met wa tervliegtuigen van het Duitsche luchtwapen uit Drontheim naar Narvik vertrokken. Op den avond voor zyn vertrek uit Drontheim woonde Himmler een Duitsch-Noorschen kameraad schapsavond by in een skihut in de nabyheid van de stad. In zijn begroetingstoespraak wees de Rijksleider der SS op de nauwe cultureele en rasverwantschap tusschen de beide volkeren en zeide, dat de symptomen van de huidige politieke ontwikkeling den vasten grondslag leveren voor een groot-Germaanschen tyd, die zal aanbreken met het zegevierende einde van dezen oorlog. ASUNCION, 5 Febr. (DJN.B.). De premier van Paraguay, Sosa Valdez, die sedert de laat ste kabinetsreorganisatie in November JJ. in functie was en die tevens de portefeuille van binnenlandsche Zaken en van Arbeid beheerde, is afgetreden. In zijn plaats is koL Vicente Ma- cuca, tot dusver commandant van het leger, benoemd. Hy is nog denzelfden dag door den president der republiek beëedigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5