Ruim 3000 Elfstedenrijders in duister en koude gestart Adema heeft de leiding De „Heemskerk" in brand Duitsche wachtpost beschoten Verduistering v r JÖMjJLjJLU Gen. Antonescoe neemt strenge maatregelen MEDEDEELING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ST. WILLIBRORDUS xsn mm Schimmen-processie met deinende lichtjes Jongert uitgevallen J' E.N Avan MEVE R DEN Japan en Amerika 35 gijzelaars in hechtenis genomen Vrachtschepen der V.S. in dienst van Engeland Troepentransportschip tot zinken gebracht DE DUURTETOESLAG NIEUWE TENNISBALLEN... 52 cents per regel 12 cents per regel DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD ACCOUNTANT, LID NED.UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na b uur 23123 Kabinetswijziging in Joego-Slavië Door wolven aangerichte schade Tokio houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een oorlog 64STE JAARGANG No. 22840 Voor transport van oorlogs materiaal De politieprefectuur van Parijs Amerikaansche vloot- oefeningen FranschJapansche handelsbesprekingen Ook voor de dochterondernemin gen der Ned. Spoorwegen? Vijf personen door kolen damp bedwelmd Buren ontdekten tijdig wat er gaande was DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Spcrtmagazijn GRETHA DE BRÜYN Ter handhaving van de orde Hopkins bij Eden betreffende de prijzen der OMROEPERS IN DE GEHEELE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS In verband met de thans in werking getreden be palingen van de nieuwe Omzetbelasting is de prijs onzer kleine adver- tentiën „OMROEPERS met ingang van heden gesteld op Rubriek Gevraagde Betrekkingen DE DIRECTIE N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENSVERZ.-MIJ. CONPIBEMSJfl N.V. N.V. ASSURANTIE-MIJ. PRUDENT1A ALLE aSSDSANÏIêN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT VRUCHTENSAP ,-:N f. -. (Van onzen specialen verslaggever). Kwart voor zes te Leeuwarden, café „De Groene weide De wed strijdrijders van den Elfstedentocht passeeren dicht opeen de rossige ge lachkamer, eene deur in andere deur uit. Op hun contrcilekaarten drukt men de eerste stempels, dan gaan zij buiten, den zwarten nacht in, om op de stadsgracht achter den Prinsentuin hun schaatsen onder te binden. Plots komt er leven in al die donkere gestalten: Een stoet van schimmen zet zich in beweging. Het rhythmisch gerucht van schra pende ijzers zwelt aan. Een vreem de processie trekt voorbij, al sneller en sneller in een slanke bocht de stadsgracht af, telkens met speuren de lichtjes, die meedeinen in cadans. Zeshonderd en elf stedenrijders zijn gestart, zonder schoten, fan fares len zonder hoera. Zij glijden voorbij, duisternis en koude slokken hen op. Langzaam sterft het brooze ge luid van schaatsen over hat ijs weg in de verte. Op honderden slaapkamerdeuren in Leeuwar den zijn vanochtend in het vroege uur knokels en vuisten vermanend neergekomen en in den ongeboren dag is er al spoedig ïeven en bewe ging alom in de nachtduistere stad. De massale opgang van meer dan 3000 rijders naar de start- plaatsen in „De Groene Weide" en „De Harmo nie" begint. Lichtjes tasten door net donker, harde sneeuw knerpt onder de laarzen en om de hoofden der zich voortspoedende deelnemers blaast een vinnig-koude wind uit Zuid-Ooste lijke richting. Hoog aan den hemel blinken nog de sterren, maar hier en daar staan zij wat flauw. De hoogtijdag van den Frieschen winter is aangebroken. Meer dan 3000 jonge mannen en vrouwen en ook ouderen hebben zich ge reedgemaakt, hetzij voor den strijd dan wel voor de prestatie, die van hen wordt ver wacht. Zij hebben zich, ieder naar nun op vatting, doelmatig gekleed, knapzakken met .proviand gevuld, gezichten ingevet, de spul len nagezien. Nu popelen zij van verwach ting, jaagt het bloed sneller door hun ste vige body, naarmate het oogenblik nadert, dat de lange, voorloopig duistere, baan voor hen ligt. Zal alles lukken zooals zij zich hebben voorgesteld? Zij zijn vol goeden moed. Wat deren hen wind en koude? Zij hebben er zich op voorbereid en ook de be zwaren van het donker zullen zij overwin nen. Op de borst dragen zij de lantaarns, als menschelijke glimwormpjes; hun lichtje, dat straks het onafzienbare ijspad voor hun voe ten moet afspeuren. De wedstrijdrijders starten als eersten. Kwart Voor zes is hun tijd. Zij vormen de minst-fleurige groep, maar de meest karakteristieke. By hen zijn de keien, de mannetjesputters van het ijs. Hun strakke tronies van onder de mutsen verraden niets van de spanning, die hen allen gelijkelijk beheerscht. Meerderen onder hen dragen reeds het teeken, dat zij al eerder den strijd met succes volbrachten. De meesten zijn somber gekleed, vooral de slanke zwarte duivels in hun nauwsluitende schaatsenrijders- maillot schijnen geheel de soepele kracht van hun spierige lijven te hebben geconcentreerd, zonder overlast van truien of jakken. Zij hebben in hun uitrusting al de ervaring van lange tochten toegepast om op alles voor bereid te zijn, zonder overtolligen ballast. Ook hun mondvoorraad is miniem: een handvol ro zijnen, ergens weggestoken, moet genoeg zijn voor eetlust en dorst op de lange trajecten. De deelnemers aan den start (Foto Pax»Holland) De groote massa der touristen, die in „De Harmonie" saamgestroomd was, waar te kwart over zes hun start was bepaald, vormdé een bont gezelschap, waaronder ook tal van meisjes en jonge vrouwen. Hier ziel men de grootste variaties in leeftijd niet alleen vanaf zestien jaar kan men aan den tocht, vanaf achttien jaar aan den wed strijd deelnemen maar ook van uitrus ting. De jeugd overheerscht veruit. Er zijn er, die zich hebben gekleed als voor een Poolexpeditie, met dikke truien en hoog- geknoopte dassen, berenmutsen, windjakken en zeilkielen, soms puilend van het koude- werend krantenpapier, dat er onder is ge stopt. Maar er komen er ook blootshoofd, met enkel een das over hun colbertjes. Sommige meisjes zijn als geknipt uit een modeplaat, snoezige figuurtjes, om te stelen in hun welgekozen flatteerende ijscostuums; bij anderen daarentegen vraagt men zich soms een oogenblik af of het een jongen dan wel een deerntje is, dat daar zoo stoer bijloopt, het blosse gezicht glad uit de don kere skimuts, zelfs geen guitig lokje, dat naar buiten gluurt. Er zijn knapen bij met de wapens en namen van beroemde internationale sportcentra branie achtig op trui en kiel. Zij staan broederlijk bij een met stevige dorpsjongens, die op hun klom pen zullen rijden en een reservepaar sehevels aan een touw om den nek dragen. Een bejaarde Fries, een pronkstuk, met blonde Atilla-^nor, waterblauwe oogjes en een hoogroode kleur, staat vriendelijk te gnuiven van voorpret; een jongen, die zijn kleinzoon zou kunnen zijn, kijkt ernstig voor zich uit. kenne lijk trotsch het geel-blauw insigne op de borst en zijn contrólekaart in de hand. Ook zij vertrekken, na in eindelooze rijen de controle in „De Harmonie" te zijn ge passeerd, een half uur na de wedstrijd rijders, eveneens vanaf het ijs in de stads gracht Het duister boven het Friesche landschap neemt ook hen op. Eindelijk te kwart voor zeven volgt de laatste start., die der nagekomen deelnemers en zijn in drie groepen meer dan 3000 Elf stedenrijders onderweg. Zij hebben op het eerste traject den wind in den rug en wan neer het waarteeken van Ljouwert, de mas sieve, van ouderdom doorgezwikte Olden- hove, in het eerste morgengrauw opdoemt, zijn de eerste rijders reeds lang Dokkum voorbij. Zij passeeren er de controle om half zeven. De zesde Elfstedentocht is be gonnen. Bij de centrale organisatie te Leeuwarden komen de eerste berichten binnen. Zij zijn helaas niet onverdeeld gunstig. Er komen van het eerste traject naar en van Dokkum, dat geheel in het duister moet worden afge legd, berichten binnen omtrent botsingen, valpartijen en verwondingen. Het daglicht zal voor tal van deelnemers wel zelden met zooveel blijdschap zijn begroet. Onze speciale verslasgever tele foneert: 6.27 Dokkum, 8.41 Franeker, 9.11 Harlingen, 10.25 Bolsward: 23 K.M. in het duister, 68 K.M. bij het eerste morgengrauwen, 81 K.M. in het daglicht, 97 K.M. tegenover de zon, die zich nieuwsgierig een oogenblik uit den roodbegloeiden nevel bevrijdt, om er weer spoedig in te verdwijnen. Onder de reppende ijzers der Elf stedenrijders verglijdt het vluchtig- geschrapte ijs, nu eens donker ge marmerd, dan brokkig en bros. Over smalle, bochtige vaarten, rechtuit langs reede waterwegen, over plas sen en meren, gaat de stoutmoedige tocht. Daar suizen de rijders voort, de vuisten op den rug en met drif tige slagen der jachtig uitslaande beenen. Een feest van snelheid, van radde, mannelijke kracht, dit langs trekken der wedstrijdgroepen, waar van zich telkens een enkeling los maakt, die voortjacht of achterblijft al naar de omstandigheden. Want hoe meer het traject vordert, hoe verder zoo n rijdende sliert uiteen raakt, tot pas de toeristen een eind achterop weer montere groepjes vormen. De duisternis heeft de eerste uren veel on heil gesticht in de rijen, het daglicht wordt als egn bevrijding begroet. Maar men is, met Adema aan den kop, al Franeker gepasseerd, als de ochtend klaart. Zoo hebben zijn stadge- nooten hun favoriet nauwelijks herkend bij het naderen van de controle. Met het daglicht groeide ook de belangstelling. In de dorpen en steden, waar de rijders passeeren, groepen de menschen samen langs de baan. 2ij kennen het ijs en zij kennen de rijders. Zij weten uit eigen ervaring de zwarigheden van zoo'n traject. Uitbundig zijn zij niet, nauwelijks een zwak hoera klinkt den rijders tegemoet. Maar de harten popelen en de adem gaat sneller. Het Friesche bloed verloochent zich niet. Want uur na uur stijgt de spanning. Adema rijdt aan den kop, onmiddellijk ge volgd door Bosman uit Breukelën. Zal de Fries zich handhaven? In Bolsward, waar hij met een gebroken hakband aankomt en van schaatsen ver wisselt, blijkt hij in puike conditie te zijn. Hij voelt zich uitstekend en is vol goeden moed. Gretig slurpen de rijders, die hier voor het eerst op de lange route een oogen blik verpoozen, de hun geboden lauwe melk. Het zicht der vertrouwde statuur van Bols ward, den Martinitoren, heeft hun nieuwe lucht gegeven, want Boalsert bereiken be- teekent den halven afstand, 97 van de bijna 200 K.M. te hebben afgelegd. De rijders zijn tevreden. Het ijs is over het algemeen goed. Alleen is het vinnig koud, zóó koud zelfs, dat in Bolsward, waar toch de baan door het stadje loopt, de belangstelling van het publiek tegenvalt. Slechts enkeie vlaggen zijn uitgestoken, in tegenstelling tot andere plaat sen, waar het vaderlandsche dundoek en de blauw-witte vlag met de róode pompeblaren van "t Heitelan en de wimpels de echte Elf- stedenstemming wekken. Daar heerscht ze ook volop in de goede, oud-vaderlandsche café's, in de gelagkamers der herbergen, waar controle wordt gehou den en de plaatselijke Elfstedenautoriteiten hun hoofdkwartier hebben gevestigd. Daar geurt de koffie en dampt de snert, daar is bij het naderen der rijders onhei melijk de spanning, daar vliegen bij hun komst de namen en gemaakte tijden Van mond tot mond, daar worden de kansen gewogen en geven de betweters hun mee ning. Daar groeit later ook nog door de komst van de touristen de bedrijvige roes- sige sfeer, waar elke nieuwe groep de kou mee binnenbrengt, die dampig versterft in kachelwarmte en blauwe smook van pijpen en sigaren. Voort gaat de tocht, van stad tot stad, door het eendere witte land, dat mi wat somberder is geworden onder den dicht- besjorden hemel. Komt er sneeuw? De rij ders kijken zorgelijk naar den hemel. De weerprofeten langs den weg berekenen de kansen. Workum, Hindeloopen, de torens staan in de nevelige vorst. Zij groeien langzaam voor de oogen der zwoegende rijders, die kilometer na kilometer onder hun ijzers vermalen met driftige slagen. Weer wordt van mijl tot mijl Elfstedenhistorie geschre ven. De eerbiedwaardige traditie der elf eeuwenoude vesten, als de fleurige kraal van het snoer, waaraan de volksverbeelding nu reeds en meer nog later de verhalen en herinneringen zal rijgen van heldenfeiten en van alles wat honderden in de uren van jachten en niets ontzien hebben doorstaan en overwonnen. Men noemt het Elfstedenmystiek en zij groeit van dag tot dag, van uur tot uur rond de schier bovenmenschelijke presta ties dier pootige kerels van vaderlandsch vleesch en bloed. Want hoe meer het traject vordert, hoe meer de aureool om de slapen der rijders, die aan den kop in het bijzonder, gaat glanzen. Thans is de inspanning Van hun gezichten te lezen, van binnen en naar buiten, nu moet blijken wie het hardst is in den strijd. Tot de belangrijke deelnemers, die tijdens den rit zijn uitgevallen, behooren de veteraan Jongert, die op het traject Dokkum—Frane ker, waar de rijders elkaar in het duister vaak op de baan in beide richtingen moesten pas seeren, bij een botsing een ernstige verwon ding boven het oog opliep. Hij moest zich te Harlingen onder geneeskundige behandeling stellen. Ter plaatse hebben zich ook Verschil lende andere deelnemers, die verwondingen Zonsondergang 6 Fcbr. 13.35 Zonsopgang 7 Febr. 9.13 Maanopkomst 13.35 ondergang 4.22 hadden opgeloopen, laten verbinden. Verder is Algera te Uolsward uitgevallen, daar zich griep- verschijnselen bij hem voordeden. Om 12.09 uur is Adema als eerste de controls te Stavoren gepasseerd. Op ongeveer vijf minu ten afstand van den leider vollde een groep, bestaande uit de rijders de Vries, v. d. Bij, de Groot, Geveke en de Boer. Het weer houdt zich uitstekend. De verwach ting, dat het later op den dag zou gaan sneeu wen, is gelukkig niet beantwoord. De zon breekt af en toe door den nevel, zoodat de rijders den tocht achter hun schaduw over de trajecten naar Sloten en IJlst voortzetten. De meening is, dat wanneer Adema Sloten heeft bereikt, de achterstand van de concur renten te groot is om nog te worden ingeloo- pen. Immers van Sloten af hebben de rijders den wind, die weliswaar is afgezwakt, maar toer, steeds een factor van beteekenis blijft, in den rue. De voorsprong van vijf minuten, die, naar mate de finish in zicht komt, belangrijker wordt zal moeilijk nog door een der anderen kunner. worden ingekropen. Bij de dames, die aan den wedstrijd deelne men, heeft op het oogenblik Boukje Kooistra de leiding. Te Sneek kwamen de rijders als volgt door' 1, Adema, 2.10 uur; 2. de Vries, 2.18 uur; 3. Bosman, zelfde tijd; 4. Geveke, zelfde tijd; 5 de Groot, zelfde tijd. Zoo juist vernemen wij, dat Adema als eer ste de finish te Leeuwarden heeft bereikt. NEW YORK, 6 Febr. (D.N.B.). Bij den aanval, dien het Duitsche luchtwapen heeft ondernomen op een konvooi op 350 mijl ten Westen van Foynes, zijn behalve op het Engelsche vrachtschip King Edgar ook treffers geplaatst op het Nederlandsche s.s. „Heemskerk." Elvenals de King Edgar vloog ook de Heemskerk in brand. Nadere berichten zijn niet ontvangen. (De Heemskerk meet 6516 ton. Het schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerf in Rostock. De Heemskerk behoorde toe aan de N.V. Ver- eenigde Scheepvaart Maatschappij.) BELGRADO, 6 Febr. (D.N.B.) De bijeen komst van den ministerraad, die Woensdag zou zijn gehouden, is uitgesteld. Minister-pre sident Tswetkowitsj heeft met den plaatsver vangende» premier, Matsjek, en met vele an dere ministers uitvoerige besprekingen gehad, die volgens mededeelingen uit welingelichte kringen vooral betrekking hadden op econo mische vraagstukken. In vooraanstaande politieke kringen te Bel grado meent men te wetdn, dat binnenkort op nieuw een kleine wijziging in het kabinet zal worden gebracht. BELGRADO, 5 Febr. (D.N.B.) Een te Agram verschijnend blad meldt, dat de schade, welke wolven in 1940 aan den veestapel hebben be rokkend, meer dan vijftien millioen dinar be draagt. TOKIO, 6 Febr. (D.N.B.) „De vraag, of tus- schen Japan en de Vereenigde Staten een oorlog zal uitbreken of niet, is op het oogenblik het voornaamste probleem, waarmede het Japansche volk zich bezig houdt," zoo verklaart de Myako Sjimboen. „Men moet constateeren," aldus gaat het Japansche blad verder, „dat er geen reden tot pessimisme is, zelfs wanneer het tot een oor log mocht komen. Het Amerikaansche volk moet weten, dat de Japanners thans ernstig de moge lijkheid van een oorlog met de Vereenigde Sta ten overwegen. Zij doen dit op zakelijke, rustige en onbevreesde wijze. Wanneer dit werkelijk noodig mocht zijn, zijn zij vastbesloten alle stap pen te ondernemen, opdat het Japansche volk zich later geen verwijten behoeft te maken. Aan den anderen kant is het Japansche volk het eens met de verklaring van Matsoeoka, dat van Japansche zijde alle pogingen zullen wor den ondernomen om een catastrophe tusschen de beide landen te verhoeden. Mocht Amerika voortgaan Engeland ook ver der hulp te verleenen en aanvallen te richten op Duitschland en Italië, dan kan Japan niet wer keloos en met over elkaar geslagen armen toe zien." TOKIO, 6 Febr. (Domei) Vanochtend is opnieuw een z.g. liaisonconferentie ge houden, waarop over de hangende vraag stukken van gedachten werd gewisseld. Konoje, de minister van Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine, zoomede vertegenwoordigers van 't opperbevel der weermacht, n^men aan de conferentie deel. De bezettende overheid heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat den 31sten Januari j.l. bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis vanuit een hinderlaag is beschoten en gewond. Deze laffe daad kan niet ongezoend blijven. Als contra-maat regel zijn voorshands 35 gijzelaars in hech tenis genomen en in een gevangenis opge sloten. Men moet deze maatregel niet te scherp achten, zoo verzekerde men ons van Duitsche zijde, daar deze overval niet de eerste is. NEW YORK, 6 Febr. (DNB) De United States Lines hebben volgens Associated Press, bekend gemaakt, dat zij door een dochtermaatschappij in Panama vijf vracht schepen op Engeland zullen laten varen om oorlogsmateriaal naar Engeland te trans- porteeren. Deze vrachtschepen behooren tot de twintig jaar oude opgelegde schepen van de federale scheepvaartautoriteiten en zijn voor in totaal rond 1.3 millioen dollar in Januari aangekocht. De federale scheepvaartautoriteiten hebben, naar Associated Press in dit verband meldt, toe stemming gegeven deze schepen over te doen aan de North Atlantic Transport Company, een Volledig in het bezit van de United States Lines zijnde dochtermaatschappij. Zij hadden echter de voorwaarde gesteld, dat de maat schappij zonder toestemming van de federale autoriteiten de schepen drie jaar lang niet zou verkoopen of elders laten inschrijven. ROME, 6 Febr. (Stefani). De bladen wijzen op het uit Berlijn afkomstige bericht, volgens hetwelk het groote Britsche mailschip van 10.000 ton, dat ïtaliaaansche torpedojagers dezer dagen in de Egeïsche zee tot zinken heb ben gebracht, gebruikt werd voor het vervoer van Australische troepen. Deee stoutmoedige Italiaansche actie zou onder de afdeelingen overzeesche soldaten, die met het schip ver voerd werden, zeer groote verliezen hebben veroorzaakt. PARIJS, 5 Febr. (D.N.B.). In plaats van Lan- geron, die tot dusver prefect van politie was in Parijs, zal de directeur der stedelijke politie, Marchand, tot nader order belast zijn met de leiding van de politieprefectuur. HONOLOELOE, 6 Febr. (Domei) Een groote formatie Amerikaansche ooxlogsbodems, waar onder slagschepen, is uit Pearl Harbor vertrok ken voor het hervatten der oefeningen. Nader wordt nog uit Honoloeloe gemeld, dat de Amerikaansche Pacificvloot op volle sterkte is uitgevaren om de oefemngen te hervatten. Minstens 10 slagschepen maken deel uit van de vloot. HANOI, 5 Febr. (Domei)Van officieeie Fran- sche zijde is medegedeeld dat de inspecteur-ge neraal van de bank van Fransch Indo-China Ganney, heden naar Japan vertrekt, om als financieel adviseur van de Indo-Cliineesche de legaties deel te nemen aan de Japansch-Indo- Chineeschë handelsconferentie te Tokio. Men verwacht, dat Ganney een week te Tokio zal blijven. Ofschoon het Rijk, de N.S. en verschillende gemeentebesturen een tijdelijke toelage van 6 pet. op verschillende lage loonen van het personeel hebben toegekend, blijft deze maatregel, voor het H.T.M.-personeel nog uit. Wij kunnen aidus de organisaties hier uit slechts één conclusie trekken, n.l. deze, dat dit uitblijven verband houdt met de omstan digheid, dat een concreet voorstel op stapel gezet wordt. Wat het loonvïaagstuk betreft bij de tram wegen, die dochterondernemingen zijn van de Spoorwegen, n.l. de A.T.O., N.Z.H., N.BLM., N.T.M., L.T.M., Gooische T.M., is verzocht Voor het personeel van deze ondernemingen een zelfde bijslagregeling te treffen, als voor het personeel der N.S. werd Vastgesteld. Ofschoon ter zake nog geen beslissing schijnt te zijn ge nomen, mag worden verwacht, dat binnenkort te dezer zake een regeling zal worden ge troffen. Ten huize van de familie J. H. aan den Korreweg te Groningen heeft zich Woensdag een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. In de huiskamer bevonden zich vier perso nen, t.w. de 32-jarige heer H., zijn 34-jarige echtgenoote en hun beide kinderen, een 6- jarige jongen en een meisje van 2 jaar, als mede de 62-jarige heer A. B. Door ernstige kolendampontwikkeling uit den haard geraak ten allen in de kamer buiten bewustzijn. De heer H. had nog eenmaal om hulp geroepen, waarna hij eveneens bewusteloos neerviel. Op het hulpgeroep snelden enkele buren toe, die de vijf slachtoffers naar een andere kamer overbrachten. Tevens riepen zij hulp van dok toren en politie in. Korten tijd later versche nen de geneesheeren Melles en Elsloo. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe en wisten bij allen de levensgeesten te doen terugkeeren. De slachtoffers verkeeren thans buiten ge- Vaar. m m DEN HAAG Het «tje Pt. IveHken. Gezclligre sfet r komen er voor het seizoen 1941 niet. De oude ballen zullen dus nog eens hun dienst moeten bewijzen! Met onze eigen installatie geven wij Uw oude ballen weer de juiste stuitkracht en heeft U ze, zoo noodig, binnen drie dagen retour. De prijs hiervan bedraagt slechts 1.50 per dozijn. U belt - Wij pompen. Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 Beleefd verzoek de ballen vooraf even te merken! BOEKAREST, 6 Febr. (D. N. B.) Staats leider generaal Antonescoe heeft volgens „Rader" zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, waarin de geheele wetgeving betreffende de handhaving van orde en vei ligheid in Roemenië samengevat is en nog strengere straffen vastgesteld zijn voor hen. die in de toekomst een daad plegen, die de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen brengen. In ernstige gevallen zal de doodstraf toege past worden, in minder ernstige tuchthuis- en gevangenisstraffen. Ernstig gestraft worden in het bijzonder ook professoren en geestelijken, die ,,den geest der jeugd verwarren" en zich aan kuiperijen tegen de staatsorde schuldig maken. Streng worden ook gestraft studenten en scholieren, die zich ondisciplinair gedragen, hun studie opgeven en handelingen plegen, waardoor de veiligheid van den staat bedreigd wordt. Naar aanleiding van het van kracht worden van deze wet heeft generaal Antonescoe voor de pers o.a. verklaard: De belangen en het levensrecht der natie maken het mij in de toekomst onmogelijk, to lerant te werk te gaan. Ik heb daarom beslo ten, strenge maatregelen te nemen tegen allen, die trachten den vrede, de orde en de veilig heid te verstoren. Alle politieke betoogingen zijn verboden en iedere actie tegen de belangen van den staat zal zwaar gestraft worden. Er zijn niet slechts strenge straffen ingesteld voor de daders, doch ook voor hun familie. Antonescoe deed vervolgens een beroep op al le Roemenen, begrip voor den toestand te too- nen. Hij kon thans geen daden van haat en anarchie meer toelaten. Hij verlangde vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit niet begreep was een instrument van den haat, de eerzucht en vijandelijke belangen, dus een verrader je gens de natie en zou dienovereenkomstig ge straft worden. NEW-YORK, 6 Febr. (D.N.B.) De speciale afgezant van Roosevelt, Hopkins, heeft giste ren, naar uit Londen wordt gemeld, een onder houd gehad met den minister van Buitenland- sche Zakten, Eden. In welingelichte Londensche kringen neemt men aan, dat dit het afscheids bezoek van Hopkins is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1