ft m Qrriep. rume van De Hillegersberg Honan opnieuw tooneel van den strijd in China De luchtslag aan de Kanaalkust Koning Winter regeert Zondag nog geen voetbal Levensmiddelenroovers in Engeland Generaal Ironside in den adelstand verheven Paraguay en Uruguay Wendell Willkie te Lissabon DE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 Belangrijk knooppunt van verkeerswegen Georganiseerde benden Zeven overeenkomsten onderteekend Luchtverbinding Canarische EilandenSpanje Mm Berlijn over zijn bezoek aan Ierland Buitenlandsche handel van Duitschland Toenemende beteekenis multilü' terale clearing De scheepsbouw in de Ver. Staten Congres keurt een crediet van 313.5 millioen dollar goed Doodvonnissen in de Sovjet-Unie Engelsche versperringsballon boven Spanje De Roemeensche P.T.T. in de dagen van den opstand Militairen patrouilleren door de straten van Boekarest De Australische premier Menzies in Cairo In vergelijking tot 1940 waren de temperaturen dit jaar niet zoo laag Door auto gegrepen 29-jarige wielrijder uit Haarlem doodelijk verwond Als het Gooische plan gereed is, komt het Brabantsche net aan de beurt Meer benzine voor doktoren Quantum voor Februari verhoogd MR. A. J. BACKER LICHTELIJK ONGESTELD Jtanflauin-past f lies WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 7 Februari BRUTALE INSLUIPING OP KLAARLICHTEN DAG Uit Arbeidsbeurs te Tilburg duizend gulden gestolen Academische examens En de restauraties aan het eeuwenoude kerkje (Van een VP.B.-medewerker uit Tokio) De strijd in China speelt zich thans weder af in de provincie Honan, ongeveer 700 kilo meter ten westen van Sjanghai. De rivier de Hoangho en de voornaamste verkeers wegen van Midden-Azie monden uit in deze vlakke provincie en ook de wegen uit de Noord-Chineesche laagvlakte naar het mid delste bekken van den Jangtse loopen door Honan. Deze situatie heeft reeds vroeger tot gevolg gehad, dat het gebied van Honan een groote be- teekenis had. Hier vormden de plaatsen Honan- koe en Kaifeng voorname hoofdsteden van het Chineesche Rijk. In Honan kon de buitenland sche handel, in tegenstelling tot andere Chinee sche provincies, geen vasten voet krijgen. De groote wijzigingen in het verkeer, die de laatste twintig jaar hebben plaats gevonden, hebben tot gevolg gehad dat beide laatstgenoemde steden sterk zijn achteruitgegaan. Kaifeng is wel is waar tot op den huidigen dag de politieke hoofd stad van de provincie, doch de stad Tsjengtsjou, die vroeger niet de minste beteekenis had, heeft zich weten te ontwikkelen tot een nieuw cen trum van den handel. Een dicht opeengepakte bevolking heeft zich in de provincie Honan gevestigd. Deze staat nu eens bloot aan reusachtige overstroomingen, dan weer heerscht er een verschrikkelijke droogte. Honan is dan ook de typische hongersnood-pro vincie van China. Voor het moderne verkeer is zij ontsloten door middel van een spoorweg, die van Hankau af over een lengte van 1200 kilo meter in Noordelijke richting naar Peking loopt. Ongeveer de helft van dit traject loopt door Honan. In de richting West-Oost wordt zij door sneden door de spoorlijn va"n Sian over Kaifeng Haar Haitsjou. Het gebied, waarin de Japanners thans een offensief hebben ontketend, ligt 200 kilometer ten Noorden van Hankau. De operaties ontwik kelen zich langs de spoorlijn HankauPeking. NEW YORK, 6 Pebr. (D.N.B.) Scotland Yard meldt, volgens een bericht van United Press uit Londen, dat in Engeland het optreden van georganiseerde benden levensmiddelenroo- Vers voortdurend toeneemt. Het ziet er naar Uit, zoo gaat het bericht verder, dat de dief stallen van levensmiddelen, zorgvuldig worden georganiseerd. De levensmiddelen worden zoo snel mogelijk uit de geplunderde vrachtwagens opgeslagen in kelders. De gestolen goederen word envervolgens in kleine lokalen verkócht- Zelfs bij het Engelsche leger is kortgeleden een onderofficier gesnapt, die 107 pond suiker had gestolen. De laatste maanden zijn sigaretten en tabak ter waarde van tweehonderdduizend dol lar geroofd. In een proces tegen vier werf arbeiders in Liverpool wees de officier er op, dat in een enkele politiewijk niet minder dan 600 personen gearresteerd zijn wegens diefstal op werven. NEW YORK, 6 Pebr. (D.N.B.). Generaal Ironside is, naar uit Londen wordt gemeld, in den adelstand verheven met den titel baron Ironside of Archangel. In diplomatieke kringen der Britsche hoofd stam heeft deze onderscheiding groot opzien ge kaard, aangezien de aan Ironside verleende titel te verband staat met de Britsche Siberische expeditie ter ondersteuning der Wit-Russen in 1919. De Londensche correspondent van de New York Post-, Stoneman, merkt in dit verband ironisch op, dat Ironside zich waarschijnlijk lie ver zijn roemrijk verleden dan het heden her innert. De Amerikaansche journalist herinnert er aan, dat ironside na den terugtocht der ge allieerden uit Noord-Frankrijk uit zijn functie is ontheven. Ook merkt hij op, dat men in het Kremlin noch de Wit-Russen, noch degenen, die hen in 1919 geholpen hebben, zal waardee- ren. Men kan derhalve felle aanvallen der Sovjet-Russische pers verwachten. MONTEVIDEO, 6 Febr. (D.NJ3.). De mi- bisters van Buitenlandsche Zaken van Uruguay en Paraquay hebben gisteren zeven overeenkom sten tusschen beide landen onderteekend. 1. Aan Paraguay wordt een goederencrediet *«n bedrage van een half millioen pesos verleend v°or <je in Uruguaysche havens opgeslagen Koekeren. 2. Er zullen voorbereidingen getroffen worden Voor de vorming van een filiaal der staatsverze- fceringsbank van Uruguay in Paraguay. 3. Beide landen zullen wederkeerig de univer sitaire titels der beide landen erkennen. 4. Het ligt in het voornemen aan Paraguay een crediet te verleenen voor het aankoopen Van waardevol fokvee in Uruguay. 5. Overwogen zal worden een financieel con sortium te vormen, dat de mogelijkheden zal bestudeeren van exploitatie der grondstoffen Van Paraguay voor het bedrijfsleven van Uru guay. 6. Een accoord over cultureele uitwisseling. 7. Besloten is tot instelling van beurzen voor Paraguayers, die de mogelijkheid krijgen in Uruguay bestuurstechnische kennis op te doen. In kringen van de La Plata-conferentie wor den deze overeenkomsten een veelbelovend be gin geacht voor het sluiten van verdere ac- coorden. TENERIFFE, 6 Pebr. (DNB) De definitieve luchtverbinding tussihen de Canarische eilan den en Spanje is Woensdag voor het .Verkeer «eopend. Met een galavoorstelling te Amsterdam heeft het Ballet der Berlijnsche Opera een begin gemaakt voor een reeks voorstellingen in Nederland. Het Kinderballet. (Foto Stapf BERLIJN, 6 Febr. (D.N.B.) Omtrent den luchtslag aan de Fransche Kanaalkust, die gis teren is geleverd, en waarbij 17 Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten door Duitsche jachttoestellen en door luchtafweervuur, ver neemt het D.N.B. nog de volgende bijzonder heden van bevoegde zijde: De Engelschen hadden klaarblijkelijk geloofd, dat zij, beschermd door een buitengewoon zwaar wolkendek en door andere voor het naderen der kust gunstige weersomstandigheden, een gecon- centreerden aanval konden doen op het bezette gebied, zooals sedert vele maanden niet meer door hen was ondernomen. Zij hadden er echter geen rekening mede gehouden, dat de Duitsche afweer ingesteld is op alle mogelijkheden van een aanval en dien weet op te vangen met de meest volmaakte technische middelen. Ondanks de sterke begeleiding van jachtvlieg tuigen gelukte het den Engelschen niet eens den afweer der Duitsche jachtvliegtuigen te verhin deren. Voor zoover de Britsche vlisgtüigen niet werden neergeschoten, moesten zij hun bom men, in het nauw gebracht, laten vallen. Daar door richtten zij ook niet de geringste militaire of materieele schade aan. De rest van de Engel sche machines brak den aanval af en keerde terug. LISSABON, 6 Febr. (D.N.B.) Wenden Will kie is gisteren op de terugreis naax Amerika te Lissabon aangekomen. V. P. B. meldt uit Berlijn, dat men in de Duitsche hoofdstad met belangstelling kennis heeft genomen van Willkie's bezoek aan den Ierschen minister-president De Valera. Men heeft den indruk, dat Willkie tijdens het onderhoud met De Valera bepröefd heeft Ierland milder te stemmen in zijn beoardeeling van de situatie, waarin Engeland zich op het oogenblik bevindt. In geval Ierland zijn tactiek ten opzichte van Engeland mocht wijzigen, zou Willkie een verbetering van de Iersche levens middelenvoorziening hebben toegezegd. Wan neer deze veronderstellingen in de Engelsche pers juist mochten zijn, dan zal Duitschland met toenemende oplettendheid de Engelsche tactiek ten opzichte van Ierland blijven volgen. HANNOVER, 5 Febr. (D.N.B.). Dr. Eicke, directeur van de Duitsche Rijksbank, verklaarde dat Duitschland.ondanks den oorlog, zijn han del met de Europeesche landen beduidend kon uitbreiden, zoodat in 1940 de invoer en uitvoer, ondanks het wegvallen van den overzeeschen handel, het peil van het laatste vredesjaar 1938 konden bereiken. Hiertoe hebben vooral bijge dragen de sterke toeneming van 't handelsver keer met Rusland en de levendige handel met de Noordsche landen, Zuidoost-Europa en West-Europa. Voorts kon de niet onbeduidende handel met eenige Aziatische landen worden uitgebreid. Getracht werd voor eiken handels partner een aanneembaren prijs vast te stellen voor den buitenlandschen handel. Het beta lingsverkeer verliep bijna zonder wrijving en bijna uitsluitend in rijksmarken. Het multilate rale clearingverkeer wint steeds meer aan be teekenis. WASHINGTON, 6 Febr. (D.N.B.). Het Con gres heeft thans definitief goedkeuring ge hecht aan het verstrekken van een crediet groot 313.5 millioen dollar voor het bouwen van 200 nieuwe vrachtschepen. De kosten bedragen in het geheel '350 millioen maar 36.5 millioen dollar was reeds tevoren goedgekeurd als eer- ginnen. MOSKOU, 5 Febr. (D.N.B.) Naar de Prawda meldt, heeft te Stalinabad (Tadsjikistan) een groep van 16 sectariërs terechtgestaan, wien het voeren van staatsvijandige actie ten laste was gelegd. Drie leiders dezer sectarische groep en nog eenige leden werden ter dood veroor deeld, de anderen tot gevangenisstraffen tus schen 5 en 10 jaar. MADRID, 6 Februari (DNB) Een Engelsche Versperringsballon is over Leon gevlogen. De stalen kabel sleepte hier en daar over den grond en veroorzaakte veel schade. BOEKAREST, 5 Febr. (A.N.P.). Naar Zater dag bekend is geworden, heeft de chef van den grooten generalen staf in Roemenië, generaal Joanitzioe, aan de directie van de Roemeensche P. T. T. een brief gezonden, waarin hij het per soneel van de P.T.T. zijn dank betuigd voor zijn voorbeeldige plichtsbetrachting in de dagen van den opstand. De militaire commandant te Boekarest heeft medegedeeld, dat voortaan militaire patrouilles dag en nacht op vrachtauto's door de stad zui len rijden en toezicht zullen houden op de na leving der maatregelen en verordeningen, die een gevolg zijn van de laatste gebeurtenissen. BEIROET, 6 Febr. (D.N.B.). De Australische minister-president, Menzies, is volgens een bericht uit Cairo gisteren in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Ir. F. E. Muller, de door den Rijkscom missaris benoemde Commissaris van de provincie Utrecht (Fotodienst N.S.B.) Hadden wij vroeger de oude winters noo- dig om vergelijkingen te maken met de te genwoordige, dat is na den vorigen winter, die ongeveer den beruchten van 1890'91 evenaarde, niet meer noodig. Ook de win ter, dien wij thans ondergaan, doet tot nog toe niet veel onder voor dien van 1939'40. Wij hebben eens vergelijkingen gemaakt tus schen beide winters en kwamen tot de slot som, dat die twee althans tot nog toe niet veel verschillen. Precies als in 1939 begon het. ook dezen win ter op 15 December te vriezen. Tusschen dien datum en 23 December varieerde de tempera tuur van 5 tot 8 gr. C. onder nul. Op laatstge noemden datum viel de dooi in, terwijl in 1940 de dool een dag later kwam. Met uitzondering van enkele nachten waarin nog lichte vorst voorkwam, duurde in 1939 deze dooi tot 31 De cember. In 1940 begon het op dien datum even eens weer te wiezen. Tot zoover gingen dus deze beide winters gelijk op. In 1939'40 bleef het vriezen tot den derden dag in Januari, waarna dooi intrad tot 1 Januari. Op Maandag 8 Janu ari was er tegelijkertijd mist, regen en ijzel. In den nacht van 8 op 9 daalde de temperatuur tot minus 12 gr. Op Zondag 14 Januari de wijzi gingen in de weersgesteldheid voltrekken zich dikwijls op Zondag, weet Iemand dit verschijn sel te verklaren? regende het. doch deze dooi duurde niet langer dan tot 16 Januari toen de groote sneeuwval kwam, dien ieder zich nog zal herinneren. In deze week kwamen temperaturen voor van 12 tot 16 graden onder nul. Zondag 21 Januari dooide het opnieuw, doch slechts enkele uren, waarna het weer begon te vriezen, ofschoon de temperaturen minder laag waren. In deze week gingen de rivieren zitten en werden wij opnieuw rijkelijk bedeeld met sneeuw, die reeds de geheele maand wegen en straten tooide. Begin Februari werd de toestand, voornamelijk door sneeuwverstuivingen, zoo, dat tal van wegen versperd waren en zelfs treinen 2 Februari Enkhuizen—Hoorn in de massa sneeuw bleven steken. Op 3 Februari was tus schen Zaandam en Hoorn de spoorweg zoo vol- gestoven, dat de dienst moest worden gestaakt. Zondag 4 Februari let wel: Zondag! viel dooi in tot 8 Februari, waarna opnieuw de vorst zijn schepter zwaaide, aanvankelijk matig, maar daarna kwamen de laagste temperaturen voor van dien eindeloozen winter. 12 Februari te twaalf uur des middags wees de thermometer 9% gr. onder nul aan, en in den nacht van 12 op 13 werd in Utrecht een temperatuur bereikt van minus 17 gr. Op andere plaatsen, o.a. Eelde, noteerde men minus 24 graden. Daarna werd de temperatuur geleidelijk hooger en kwam omstreeks 20 Februari een einde aan de vorstperiode. Memoreeren wij nog dat het in Januari van dit jaar bleef vriezen tot den 13den dag en dat na eenige dagen dooi, op 15 Januari opnieuw de vorst intrad tot 19 Januari, waarna het weer dooide tot 26 Januari, toen het bleef vriezen, met uitzondering van Zaterdag 1 en Zondag 2 Febru ari, op welke dagen de temperatuur boven het vriespunt kwam. Zoo zien wij dus: tot zoover gelijken deze beide winter als twee druppels wa ter op elkaar, alleen waren de temperaturen in 19391940 gemiddeld wat lager. Laten wij hopen, dat de overeenkomst in het verdere deel van Februari ophoudt, en wij voor een herhaling van de zeer strenge vorst in die maand van 1940, bespaard blijven. Woensdagavond omstreeks acht uur is op dbn Heerenweg te Heemstede een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een per soon om he leven is gekomen. Een personenauto, bestuurd door den 25-jari- gen D. J. L. uit Bloemendaal, reed van Ben- nebroek in de richting Haarlem. Plotseling voel de de bestuurder een k!ap tegen de voorzijde van zijn auto, waarna hij onmiddellijk stopte. Het bi Eek, dat een man door den auto was aangereden en bewusteloos op den grond lag. Een inmiddels gewaarschuwde dokter kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer b.'eek te zifn de 29-jarige J. P. M. van Kolk uit Haar lem. In zijn nabijheid werd nog een fiets ge vonden. Daar er geen getuigen waren, heeft men nog niet kunnen nagaan, hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Het lijk van v. K., die on gehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Ondanks moeilijkheden van allerlei aard wordt bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen noe steeds met energie voort- gewerkt aan de uitvoering van diverse plan nen, welke het reizen per spoor zoo gerief lijk mogelijk trachten te doen zijn. In dit verband kan het voor het reizend publiek van beteekenis zijn, dat o.a. de electrifi- catieplannen nog steeds een onderwerp van studie en een object van veelomvattende werkzaamheid vormen. Gezien de huidige tijdsomstandigheden is het wel niet mogelijk dienaangaande veel definitie ve bijzonderheden te publiceeren, maar vast staat op he\ ooeenblik toch wel, dat ais de electrificatie van het Gooi eenmaal gereed is gekomen (AmsterdamAmersfoort en Utrecht Amersfoort) en de omstandigheden dan nog van dien aard zijn, dat op den weg der eieotri- ficatie kan worden roortgewerkt, het Brabant sche net het eerst voor electrificatie in aan merking zal komen. Hieronder vallen de lijnen DordrechtRoo sendaal, Lage Z wal uweBreda, Roosendaal BredaTilburgDen Bosch en TilburgBoxtel. Wanneer de electrificatie van het Gooi ee reed zal zijn valt thans nog niet met zekerheid te zeggen, maar als de omstandigheden niet on gunstiger worden dan zij momenteel zijn, o. a. wat materiaalvoorziening betreft, dan is er, vol gens de ons verstrekte inlichtingen, wel reden om te verwachten, dat ongeveer de helft van het volgend jaar de Gooische forensen van het electrische net zullen kunnen profiteeren. Het spreekt vanzelf, dat de electrificatie van het Brabantsche net geruimen tijd zal eischen en men houdt er ook rekening mee, dat nog veel bestudeerd moet worden, eer tot uitvoering kan worden overgegaan. Maar als de omstan digheden zich zullen blijven ontwikkelen in de lijn, zooals deze zich momenteel voltrekt, dan kan aangenomen worden, dat de huidige poli tiek van de Nederlandsche Spoorwegen, welke op electrificatie blijft ingesteld, zonder ingrij pende wijzigingen kan warden voortgezet. De afdeeling benzineverstrekking van de Rijksverkeersinspectie heeft gedurende de maand Januari een groptere toewijzing van ben zine gekregen ten behoeve van de medische ver zorging van het publiek, aldus meldt Het Va derland. In verband hiermede is de benzine- toewijzing over Februari voor dokters in vrij belangrijke mate verhoogd. Het is een gelukkige omstandigheid, dat deze verhooging juist sa menvalt met de heerschende griepepidemie, welke van de doktoren het bezoeken van veel meer patiënten vraagt. Naar men ons mededeetl, is de nieuw be noemde commissaris van de provincie Noord- Holland, mr. A. J. Backer, tengevolge van een lichte ongestéldheid, genoodzaakt eenige dagen het bed te houden. Bescherm U bijtijds door HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 11.00 Gramoloonmuziek, 11.35 Viool met Marcando-ensemble en gramofoonmuziek, pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 NCRV-ork 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Orgelspel, 3.45 Apollo-ensemble, 4.30 Handenarbeid voor de jeugd, 5.00 Gramofoonmuziek, ca. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", pro gramma voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Land- en tuinbouwcauserie, 6.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Economische vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramofconmu- ziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gra mofoonmuziek, 845 Gramofoonmuziek, 8.55 Causerie ..Kunstrubber". 9.15 Orgelconcert (opn.). 9.45 Engelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 9.20 Concertgeouworkest en solist (opn.), 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Nederlandsche ko ren (opn.), 11.00 Voor de boerenvrouw. 11.20 Het Oost-Nederlandsch strijkkwartet. 12.15 AVRO-Amusementsorkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgel en zangduo. 1.45 Gramofoonmu ziek, 2.15 Amabile-sextet, 3.00 Modepraatje, 3.20 Omroeporkest en solist, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 6.20 Cyclus ..Leeven en daden onser doorluch- tigste zeehelden". 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economi sche vragen van den dag ANP. sluiting. Wegens de weersomstandigheden zijn alle wedstrijden van den Nederlandschen Voet bal Bond voor Zondag as. afgelast. Tusschen half één en twee uur, terwijl het bureau gesloten was, heeft een onbekende kans gezien met een valschen sleutel binnen te drin gen in de afdeeling Steunverleening van het bureau van den Gemeentelijken Dienst van Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling aan de Markt te Tilburg. In het bureau werd een gesloten kast gefor ceerd en een daarin zich bevindend ijzeren geld kistje met een sleutel geopend. Uit dit kistje werd een bedrag van ruim duizend gulden ont vreemd. De diefstal werd ontdekt toen de ambtenaren om twee uur terugkeerden. De politie stelt een onderzoek in. UTRECHT. Op een proefschrift, getiteld ,Over het opsporen van „eendenei" in eet- en drinkwaren", een serologisch onderzoek, pro moveerde tot doctor in de veeartsenijkunde de heer Okke Bosgra, geboren te Bergum. Op het bericht omtrent het herstel van de oude klokken van het kerkje te Hillegersberg bij Rotterdam is thans een oproep gevolgd van de vereeniging „Oud-Hillegersberg en Rotter dam", die zich ten doel stelt, de aloude ruïne te restaureeren, die evenals het kerkje zich verheft op den heuvel, waarop het grootste ge deelte van het dorp staat. Deze heuvel en de legende, als zouden vroe ger langs de oevers van de Rotte reuzen heb ben gewoond, hebben aanleiding gegeven tot het verhaal, dat nog steeds door de eene gene ratie aan de andere wordt doorgegeven en vol gens hetwelk het aardige Hillegersberg zijn oorsprong en naam dankt aan het reuzinnetje Hillegonda. Dit had haar boezelaar met zand gevuld. Opeens schrok ze ergens van en ze liet het zand vallen. Aldus ontstond een „berg".... Het Verhaal krijgt voor den gemiddelden Hillegersbergenaar een schijn van waarheid, doordat in het wapen van de gemeente het reuzinnetje staat afgebeeld. Wie officieele stukken thuis krijgt, wordt er telkens weer aan herinnerd en op deze manier doet het verhaal ook opgeld onder de duizenden Rotterdam mers, die zich in den loop der jaren te Hille gersberg hebben gevestigd. Vóór den wereldoorlog bestond er een duide lijke grens tusschen Rotterdam en Hillegers berg. De Rotterdammers gingen er heen, om zich in de oude theetuinen „Vrouw Romeyn" (Lommerrijk) of „Freericks" te vermaken. De weg er heen liep over een straat, die aan beide kanten door de Plassen ingesloten was. Hij is dit nog. Maar tegenwoordig is er aan weers zijden dermate gebouwd, dat de Bergweg feite lijk een voortzetting is van het Rotterdamsche stratennet. Alleen de Ceintuurbaan geeft nog eenig Idee van een grens. Doordat zoovele Rotterdammers te Hillegers berg en omgeving wonen na de Meidagen werd dit aantal zoo groot, dat de gemeente in advertenties moest kennis geven, dat er geen woningen meer beschikbaar waren in- teresseeert men zich thans meer dan vroeger voor hetgeen er gebeurt. Daarbij komt, dat Hillegersberg een geschiedenis heeft, welke bij zonder interessant is. De ligging van het dorp is heel uniek. Het werd nJ. gebouwd op een z.g. donk of woerd, de eenige, die in heel deze buurt gevonden wordt en vooral voor geologen heel merkwaardig Is. In de Alblasserwaard zijn talrijke dorpen en boerderijen op donken gebouwd, b.v. Hoog Blokland en Hoornaar. Maar Hillegersberg ligt vrijwel als een eenling. De donken zijn over blijfselen van den oorspronkelijken zandgrond, waaruit Nederlands bodem in het z.g. pleisto cene tijdperk bestond. Later hebben de rivie ren er klei en veen op afgezet en verder het zand afgeweten. Een donk is derhalve een erosierest, een overblijfsel van den ouden grond. Men veronderstelt, dat de donk van Hille gersberg later door menschenhanden verhoogd en verstevigd is. Hij is langgerekt. Op het hoogste gedeelte staan kerk en ruïne. Naar algemeen wordt aangenomen, bestond Hillegersberg reeds in den Romeinschen tijd en wel als versterking van den Romeinen. Ge schiedkundig staat vast, dat in de tiende eeuw graaf Dirk II, die getrouwd was met Hildegard, dochter van den koning van Frankrijk, er een wachttoren liet bouwen. Graaf Willem II bouw de in de dertiende eeuw inplaats van den wacht toren een burcht. De burcht werd door den graaf in leen gegeven aan heer Vrancke Stoep van Hildegardberghe. De burcht werd in 1426 door de Hoekschen onder Willem van Nagel verwoest. Wat men thans onder de ruïne van Hillegers berg verstaat, is een deel van den kasteeltoren Nog in 1672 moet er echter een flink gedeelte van het verwoeste kasteel zichtbaar zijn ge weest. Althans, Jacob Lois vertelde toen, dat „het slot van den Bergh" een „out ende groot gebouw" was, dat men het Reuzenhuis noemde Hij stelde intusschen vast, dat het geheel ver vallen was. De huidige ruïne vormt samen met het kerkje een idylle. Door talrijke verbeteringen zijn belde gemakkelijker bereikbaar geworden dan vroeger. En thans wil men voorkomen, dat de ruïne heelemaal verdwijnt. Een onderzoek, vanwege Rijksmonumentenzorg ingesteld, deed uitkomen, hoezeer vooral het bovenstuk van de uit z.g. reuzemoppen opgebouwde ruïne ten ge volge van het insfjpelen van water geleden heeft. Door een kleine poort bereikt men het inwendige, een ruimte van elf meter in het vierkant. De verbrokkelde muren vertoonen spo ren van rondbogige tongewelven en resten van een trap. Behalve door het water, heeft ze ook door de overwoekering met klimop geleden. Dit geeft er weliswaar een rustiek cachet aan, maar de wor tels hebben vele steenen losgewoeld. Het is daar om hoog tijd, dat het bouwsel onderhanden wordt genomen. Men schat, hiertoe ongeveer 35 kubieke meters metselwerk noodig te hebben. En hiertoe wordt de financieele hulp gevraagd van allen, die in Hillegersberg en zijn geschie denis belangstellen. De grond, waarop het kasteel zich eens ver hief, werd in 1832 door de Kerkvoogdij der Ned. Hervromde gemeente te Hillegersberg als be-, De berg met kerk en kasteelruïne te Hillegersberg, vóór de inbouunng. Thans worden sij gerestaureerd graafplaats ter beschikking gesteld. Talrijke Rot. terdamsche families kochten er een familiegrif. Een deftige begrafenis richt zich nog heden ten dage naar Hillegersberg. Aangezien ook de kerk momenteel gerestau reerd wordt, streeft men er naax, de restauratie van de ruïne gelijktijdig te doen geschieden, ten einde aldus een mooi geheel te verkrijgen Het is de bedoeling, de bovenkanten van de muren met mastiekplaten af te dekken en die dan weer met moszoden te bedekken, zoodaT het oude karakter gehandhaafd blijft. Het vermaarde oude kerkje van Hillegers berg' werd gebouwd uit steenen van de ruïne, ongeveer op de plaats, waar vroeger de kapel van het kasteel stond, die aan St. Willebrordus en St. Hildegardis was toegewijd. In den toren zijn nog de oude steenen van het kasteel te herkennen. Het koor werd in 1687 verbouwd hetgeen uit de inscriptie van een steen, die zich vroeger in den muur bevond, kan worden afge leid. De inscriptie luidt: „De Heer Hendrik Snouk Die heeft aan den oosterhouk Vijf voeten diep op 't mulle zand Den eersten steen ter neer geplant." De kerk, welke gewoonlijk de Hillegondakerk wordt genoemd, is door een muur van de straat afgesloten. Een oud, prachtig hek, vermoedelijk uit de Lodewijk XV-periode, geeft samen met twee kleinere, voor voetgangers bestemde hek ken toegang tot den grond, waarop de kerk zich verheft. Het vervult een eigen functie in. het bekoorlijke geheel van belommerden „berg", begraafplaats en ruïne. De kerk bezit een bijzonder fraai interieur, met zijn eiken betimmeringen, banken, preek stoel, fraaie koperen kronen (zeven stuks) en koperen kandelaars en wandarmen. Helaas zajn de oude, gebrandschilderde ramen verloren ge gaan. Men heeft er eenige moderne in de plaats voor aangebracht. Ze zijn van den kunstschil der Marius Richters. Onder den houten vloei van de kerk bevinden zich nog enkele familie graven. Trouwens, ook in den grond onder de ruïne werden enkele' grafkelders gemaakt. Kerk zoowel als toren begonnen enkele jaren gele den teekenen van ouderdom te vêrtoonen en er werd tot restauratie besloten. Het zal ongetwijfeld velen voldoening geven, wanneer het typische en merkwaardige com plex eerlang weder in oude glorie zich tusschen het dichte geboomte zal verheffen, als een ba ken in het vlakke Schieland. Gelijk reeds in het kort gemeld werd, zullen de klokken opnieuw gegoten worden. Hiertoe is een bedrag van ƒ2200 uitgetrokken. Als een bijzondere merkwaardigheid vermei den we ten slotte, dat toren en kerk z.g. op den kouden grond werden gebouwd, betgeen op den zanderond mogelijk was, maar tegelijkertijd iets unieks voor deze omgeving beteekende. Toen de kerk nog niét voor den Protestant- schen eeredienst was ingericht, bevond er zich een altaar voor de H. Hildegardis in. De kas teelkapel wordt algemeen beschouwd ais de moederkerk van de meeste kapellen in den omtrek, ook die van Rotterdam, dat later Hil legersberg geheel zou overvleugelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5