Vrijheid in gebondenheid v Felle brand te Zaandam Vervallen bonnen De bons voor de komende week BRAND HOUT r Verduistering Admiraal Darlan voert besprekingen te Parijs De komende straat collecte f 100.000.- ■MÈÈ Bouw van vrachtschepen in Amerika Koning Bienfait De strijd in Zuid-China Twee „zware" jongens gegrepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Mutaties in diplomatieken dienst der Ver. Staten Schade waarschijnlijk circa Politieke bedrijvigheid in Joego-Slavië voor Kachels, Haarden en Centr. Verwarming 3 H CENT PER K.G. Priester-soldaten in krijgs gevangenschap Bij heerschende griep VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE J' Verkeersweek en radio-uit zendin- gen zullen de inleiding er toe vormen Acht vrachtauto's, waarvan enkele met goederen geladenwer den o.a. een prooi OOST ®ado£a A F RIK A Niet aangewezen nummers der oude kaarten kunnen ver nietigd worden Brood en gebak Eieren Transvaalstraat 5 - Haarlem - Telefoon 20549, na 7 uur 26998 Washington niet geraadpleegd over verkoop van schepen aan Panama Minister Cross over de Engel- sche scheepvaartverliezen Amerikaansch legervliegtuig verongelukt THé DANSANT BINNENKORT WILLIE LEWIS DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Zij bleken niet minder dan 170 inbraken op hun geweten te hebben Waar bleef de buit HAARLEMSCHE COURA VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22842 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Wij, Katholieken, zijn principieele tegenstanders van vrijheid in ongebondenheid. De menschi be giftigd met een vrijen wil, heeft God te dienen, Gods geboden te onderhouden. Hij heeft den plicht zijn vrijen wil te gebruiken ter bevordering van nét goede en ter bestrijding van het kwade. Buiten de gebondenheid aan God en Zijn wet ten bestaat er geen echte vrijneid. De zgn. onbegrensde individueele vrijheid van den mensch, die door het liberalis me in zijn meest doetrinairen en ortho doxen vorm tot nastrevenswaardig ideaal werd verheven leidde tot bandeloosheid en tuchteloosheid, tot vaak slaafsche ge bondenheid aan ongeregelde begeerten, ambities, egoisme. God schiep de schep ping als 'n ordening van wezens en waar den, een ordèningj die niet verstoord, maar geëerbiedigd en gehandhaafd dient te worden. In het begrip ordening ligt de gebondenheid besloten, want zon der gebondenheid kan er geen ordening ontstaan en bestaan. De gebondenheid aan God en Zijn geboden beperkt en be paalt niet enkel de mate van vrijheid van den individueelen mensch. maar ook die van de samenleving der menschen, in het gezin, in de maatschappij, iri de afzonderlijke volkeren en staten, en in het geheel van alle volkeren en staten. Hoe valsch en irreëel de leuze der onge bonden vrijheid is. ondervindt een ieder, Zelfs hij, die de gebondenheid aan God en Diens geboden niet wil erkennen, eiken dag opnieuw. Immers geen mensch is geheel onafhankelijk van de hem om ringende omstandigheden, toestanden, verhoudingen, invloeden enz., geen mensch kan zich losmaken van zijn tijd en van de noodzakelijkheden des levens Maar hoe afhankelijk hij ook moge zijn. in zijn wilsvorming is en blijft hij vrij. Hij kan zich verzetten tegen God en Diens geboden, tegen de door God inge stelde ordening der schepping, tegen de wetten van moraal en rechtvaardigheid, tegen de wetten van de samenleving, maar degene, dit dat doet, misbruikt de Godsgave van zijn vrijen wil tegen de bedoeling van die gave in, en zal zijn straf, hetzij hier, hetzij in het hierna maals, niet ontgaan. Uitgaande van het beginsel van de noodzakelijke en onontkoombare gebondenheid van de vrijheid in het algemeen, spreekt het vanzelf, dat wij steeds, óók voor de historische da gen van Mei 1940, gestreden hebben te gen hen, die op grond van zgn. demo cratische overwegingen, maar in wer kelijkheid van autocratisch individualis me en liberaal egocentrisme een volstrekte vrijheid van drukpers en van het gesproken woord propageerden en verdedigen. Hoe vaak hebben wij de lankmoedigheid, om niet te zeggen het ontstellend gebrek aan verantwoorde lijkheid, gehekeld, waarmee men wei gerde afdoende maatregelen te nemen tegen de volkskracht ondermijnende actie van het Neo-Malthusianisme en tegen gezag en orde ondergravende Persorganen en anti-nationaxe journa listiek. De pers heeft een hooge taak en roeping te vervullen in dienst van de gemeenschap en zij kan die alleen ver vullen in gebondenheid. Zij heeft op de bres te staan voor de handhaving van de onvergankelijke, geestelijke en zede lijke beginselen, die het leven der indi viduen en de samenleving dier indivi duen in maatschappij en natie moeten leiden, ordenen en beheerschen. Zij heeft voor te lichten en op te voeden. In het bijzonder geldt dat voor de Katho lieke pers, die haar werkzaamheid krachtens haar beginselen heeft op te vatten en uit te oefenen als een het goede verdedigend en het kwaad bestrij dend apostolaat. De principieele erken ning van de onontbeerlijke gebonden heid van de pers in zelftucht en verant woordelijkheidsbesef plaatst ons diame traal tegenover hen, die de onbeperkte persvrijheid onaantastbaar willen ma ken. Deze principieele erkenning legt tevens een grondslag voor een realistisch begrijpen van bepaalde beperkingen, welke onder bepaalde omstandigheden Van hoogerhand aan de pers worden op gelegd in het belang van de gezagdra gende en -uitoefenende overheid, zooals die overheid dat belang ziet. Zonsondergang 7 Febr. 18.37 Zonsopgang 8 Febr. 9.11 Maanopkomst 14.19 ondergang 6.14 PARIJS, 7 Febr. (D. N. B.) Admiraal Darlan is gisteravond te Parijs teruggekeerd. Na zijn aankomst had hij een bespreking met den gedelegeerde der Fransche regeering in het bezette gebied, den ambassadeur De Brinon. Naar men in welingelichte kringen verneemt, zal Darlan vandaag verdere be sprekingen te Parijs voeren. Morgen vertrekt hfj naar Vichy. Zooals gemeld zullen bij de komende straat collecte voor Winterhulp Nederland op 14 en i5 Februari ook politie en brandweer medewerking verleenen. Teneinde deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen, heeft Winterhulp zich in verbin ding gesteld met de heeren A. W. de Koningh, inspecteur-generaal van de Nederlandsche poli tie. P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brandweerwezen en A. van Batenburg, rijksin specteur voor de bescherming der burgerbevol king tegen luchtaanvallen. Deze heeren hebben met het plan om politie en brandweer te doen samenwerken met de win terhulpactie, hun volle instemming betuigd en hun wensch daartoe doorgegeven aan de plaat selijke bevoegde instanties en reeds thans is ge bleken, dat van alle kanten veel medewerking wordt ondervonden. Teneinde de .gedachte van deze samenwerking meer ingang bij het publiek te doen vinden is in verband met de komende collecte mede een verkeersweek georganiseerd, gedurende welke in tal van plaatsen demonstraties zullen worden gehouden van politie en brandweer. Zoo zal b.v. in Amsterdam een verkeers-in- structietentoonst.elling worden geopend, terwii, de politie op drukke verkeerspunten instructies aan het publiek zal geven. Voorts hebben brandweerdemonstraties plaats waarbij o.a. de Jan van der Heyden bij het Am- stelhotel met zijn spuiten in werking zal worden gesteld. In het kader van deze verkeersweek zullen ook verschillende radioreportages worden gegeven, waarvan de eerste reeds heeft plaats gehad en wel over de opleiding voor de beroepsbrandweei in Rotterdam, terwijl Zaterdag 8 Februari om 19.45 uur voor de radio een vraaggesprek wordt gehouden met den Haagschen hoofdcommissaris, mr. Hamer over de samenwerking '-an politie en Winterhulp, gevolgd door een reportage over het verkeersonderricht aan de jeugd, hetwelk ge houden is in het schoolmuseum in Den Haag. Maandag 10 Februari om 18.45 uur komt mr. Hamer opnieuw voor de microfoon met een rede over de taak der politie ten dienste van het pu bliek. Tenslotte heeft op Donderdag 13 Februari, eveneens om 18.45 uur, een radio-interview plaats met de heeren van Boven en van Baten burg over de groote lijnen van de nieuwe orga nisatie van brandweer en luchtbescherming. Het doel van deze reportages is om politie en brandweer zoodanig in het middelpunt der be langstelling te plaatsen, dat bij de komende col lecte voor Winterhulp een zekere sfeer van con tact met het publiek wordt geschapen, waarbij de verwachting mag worden uitgesproken, dat ieder op 14 en 15 Februari, wanneer de politie mannen hun collectebus zullen aanbieden, met milde hand zal offeren ten bate van het nood lijdende deel onzer bevolking. NEW YORK, 7 Febr. (D.N.B.). In het kader van een groot aantal mutaties in den diplo matieken dienst der Vereenigde Staten is Johnson, die tot nog toe ambassadeur te Tsjoengking was, naar Australië overgeplaatst, terwijl de ambassadeur aldaar, Gauss, in China benoemd is. De gezantschapsraad te Rome, Kirk, is tot gezant in Egypte benoemd. Fish, die tot nog toe gezant in Egypte was, is naar Portugal overgeplaatst. De ambassadeur in Panama, Dawson, is tot eersten ambassadeur der V. S. in Uruguay benoemd, waar de V.S. tot nog toe door een gezant vertegenwoordigd waren. Wilson, die momenteel gezant in Uru guay is, is tot ambassadeur in Panama be noemd. Om half 2 in den afgeloopen nacht is te Zaandam brand uitgebroken in een van ijzeren platen opgetrokken loods (28 bij 14 Meter) aan de Valkstraat, welke geheel door het vuur verwoest is. In deze loods bevond zich o.a. een acht tal vrachtauto's van de firma Simon de Wit, waarvan enkele met goederen geladen stonden en gereed waren om hedenmorgen naar filialen uit te rijden. Omwonenden bemerkten het onraad het eerst, waarna al spoedig de brandweer ter plaatse was. inmiddels stond de loods, welke eigendom is van de N.V. Jan Schoemaker, en gelegen is achter de voormalige melkfabriek „Zaanlandia" aan de Valkstraat, in lichter laaie. Ondanks het feit, dat het ijs in de om liggende sloten een handicap voor de brand weer vormde, was deze moeilijkheid toch in zeer korten tijd overwonnen, waarna met een tiental slangen de strijd met het vuur werd be gonnen. De brand bood een imposant gezicht, vooral toen men de ijzeren platen „a la sar dine" openscheurde, waardoor hevige vuur haarden zichtbaar werden. Na een uur inge spannen arbeid gelukte het de brandweer, on der, leiding van commandant Kakes, de situatie meester te worden. Buiten de acht auto's van de firma Simon de Wit, waarbij een nieuwe 5-tons kaasauto was, bevonden zich verder in de loods een auto van den bodedienst Van Wijngaarden, alsmede een auto van de fa. Stoffels en bovendien een par ticuliere auto van den heer Schuurman, op zichter van de terreinen. Verder was in de loods een opslagplaats Van winkelinventarissen voor de filialen van de firma Simon de Wit. Hieronder bevonden zich 15 nieuwe transport fietsen. Ruw geschat raamt men de schade dan ook op 100.000. Het was een geluk dat de brandweer zoo spoedig ter plaatse was, daar anders de gevol gen wellicht niet te overzien zouden zijn ge weest. Op enkele meters afstand van de loods begint n.l. een serie woonhuisjes, staande aan het Stuurmanspad, welke geheel van hout zijn opgetrokken. Door het kordate optreden van de Zaandamsche brandweer is voorkomen dat het vuur naar deze woonhuizen oversloeg. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Uitgesloten is niet, dat deze gezocht moet wor den in de auto's, welke van gasgeneratoren waren voorzien. BELGRADO, 7 Febr. (D. N. B.) Ook gisteren viel hier een levendige bedrijvig heid op het gebied der binnenlandsche poli tiek waar te nemen. Minister-president Tswetkowitsj ontving achtereenvolgens ver schillende ministers en had langdurige be sprekingen met hen. Ook de plaatsvervan gende minister-president, Matsjek, had lang durige conferenties, vooral met de Kroati sche ministers. Het heeft de aandacht getrokken, dat de mi nister voor de Voedselvoorziening, Protitsj, op nieuw uitvoerige besprekingen met Tswetkowitsj en Matsjek gevoerd heeft. Verder is de nieuwe minister van Justitie, Konstantinowitsj, weer door prins-regent Paul in audiëntie ontvangen. In politieke kringen te Belgrado neemt men algemeen aan, dat de volgende week een recon structie der regeering verwacht kan worden. Men verwijst daarbij in de eerste plaats naar de verschillen van meening, die de minister van P. T. T., Torbar, reeds geruimen tijd heeft met zijn medeministers van de Kroatische boeren partij. Men gelooft, dat Torbar zal worden ver vangen door een ander lid dezer partij. Moneuao •aksoem ITALIË K E MT A 1 ERITREA J{ABESSIN/éJ ^/T. OOST AFRIKA 3 n SOMALILANO 4 VOORMALIG BRITSCH SOMALtLAND HOOFDWEGEN SPOORWEGEN 0 25 IQOtvn AANVALSRICHTINGEN OER ITALIANEN ggggsj BRITSCH FRONT In Oost-Afrika worden blijkens de Italiaansche weermachtsberichten hevige gevechten geleverd tusschen de Italianen en de Britten, die Erythrea 140 KM. zijn binnengedrongen. Vooral ten Noorden van Agordat, dat aan den BiskiaMassawa- spoorweg gelegen is. In de omgeving Barentoe in de Erythreesche laagvlakte wisten de Italianen nieuwe stellingen te bezetten; krachtige Britsche aanvallen in de richting van Asmara wisten zij te verijdelen. De luchtmacht der Italianen heeft Britsche colonnes achter het front krachtig aangevallen. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der Italianen, alsmede het front der Britten. Hoe uitgestrekt de Italiaansche Kolonie in Oost-Afrika is. blijkt uit het nevenkaartje, waar Italië op gelijke schaal is ingeteekend Boven het Grieksche bergland. Een Italiaansche bommenwerper tijdens de vlucht naar vijandelijk doel (Foto Weltbild) De secretaris-geAeraal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Nu de uitreiking van de nieuwe distribu tiekaarten voltooid is, ligt het in de bedoe ling in den vervolge uitsluitend op de bon nen van deze nieuwe serie kaarten distri butiegoederen beschikbaar te stellen. In ver band hiermede zullen dus de nog niet gel dig verklaarde bonnen van de oude kaar ten niet meer worden aangewezen. De overgebleven bonnen van deze kaarten kunnen derhalve in tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen werd gepu bliceerd vernietigd worden. Volledigheidshalve volgt hieronder een op somming van de bonnummers der oucte kaar ten, welke nog niet zijn aangewezen en dus thans kunnen worden vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bonnen: „1" tot en met „13", „96", „97", „101", „106", „107' en „112". Boterkaart bonnen: „29" en „30". Vetkaart bonnen: „26" en „30". Vleeschkaart bonnen: „17", „18", „19" en „20' Voorts zullen de met „01" gemerkte bonnen van de nieuw uitgereikte boterkaarten, zoo wel als van de vetkaarten, eveneens niet wor den aangewezen, zoodat ook deze vernietigd kunnen worden. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vetkaarten recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De met „02" genummerde bonnen, die 16 Fe bruari nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 23 Februari. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari geeft elk der „02" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels .90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram. cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari, met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Fe bruari tot en met Zondag 16 Februari geeft de met „04" genummerde bon van de nieuw uit gereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 16 Fe bruari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig to' en met Zondag 23 Februari, met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 17 tof en met 23 Februari niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. WASHINGTON, 7 Febr. (D. N. B.) Pre sident Roosevelt heeft de wet onderteekend, waarbij voor den bouw van 200 vrachtschepen en voor de uitbreiding van talrijke Ameri- kaansche werven de som van rond 350 mil- lioen dollar ter beschikking wordt gesteld. Ten aanzien van den verkoop van vijf Ame- rikaansche schepen aan een in Panama inge schreven dochtermaatschappij van de United States Lines is gisteren in het staatsdeparte- ment verklaard, dat men daaromtrent niet was geraadpleegd. Zooals men weet had de minister van Buiten- lansche Zaken, Huil, toen in November 1939 een soortgelijke kwestie opdook, met succes be zwaren gemaakt tegen een verandering van vlag als in strijd met de neutraliteitswet. Deze be zwaren zijn dus of wel intusschen vervallen, of wel de federale scheepvaartautoriteiten zijn eigenmachtig opgetreden, zonder het advies van Huil te vragen. De Engelsche minister voor de Scheepvaart, Cross, heeft in een toespraak voor de Ameri- kaansche Kamer van Koophandel te Londen er op gewezen, dat Engeland op het oogenblik staat voor de mogelijkheid, dat het tot zinken brengen van Britsche vrachtscheepsruimte een zoodanigen omvang aanneemt, dat Engeland niet meer voldoende schepen bezit om op be vredigende wijze zijn militaire behoeften te kunnen dekken. De minister voor de Scheepvaart richtte een dringenden oproep tot de Vereenigde Staten om zoo snel mogelijk vrachtschepen af te staan. Hij herinnerde er aan, dat het in den wereldoorlog Amerikaansche schepen zijn geweest, die En geland redden en hij sprak de hoop uit, dat dit in den tegenwoordigen oorlog weer het geval zal zijn. GENèVEj 7 Febr. (D. N. B.) Het Fransche Roode Kruis heeft van het opperbevel der weermacht verlof gekregen om den in Duitsch- land krijgsgevangen zijnden katholieken pries tersoldaten hostiën, miswijn, liturgische voor werpen en alles, wat voor het opdragen der Mis noodzakelijk is, te zenden. Bij het Fransche Roode Kruis in Vichy is een eigen verzamelplaats ingericht, die door bemid deling van het Internationale Roode Kruis in Genève desbetreffende gaven doorzendt naar de krijgsgevangenkampen in Duitschland. SAN FRANCISCO, 7 Febr. (D.N.B.) Een 4-motorige groote bommenwerper van het ie- ger is gisteren in de nabijheid van Lovelock in Nevada neergestort. Het vliegtuig had een be manning van acht leden aan boord, omtrent wier lot nog niets bekend is. Proefstation voor Bouwmaterialen Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104, Tel. 83047 Met Mijnhardtjtes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 et. RK.aMUSEMEMTVER WAT „DAVCKA" U BIEDT KRIJGT U ERGENS ANDERS NIET Zondag 9 Febr. van 2.30—6 uur in de H.K.B. Kaarten: Brouwersvaart 58 Zocherstraat 22, Delftlaan 7 Botermarkt 5 (na 7 uur) GODOTE HOUTSTDAAT [nfUIST KANTON 7 Febr. (Domei) Volgens een te Kanton ontvangen communiqué van de pers- afdeeling van het Japansche expeditieleger in Zuid-China, hebben de pogingen van het Ja pansche expeditieleger om Hongkong van den Sjaowan-weg af te snijden, een bevredigend re sultaat gehad. In dit communiqué wordt verder gezegd, dat twee belangrijke punten, n.l. Tamsoei en Sja- joejong door het Japansche expeditieleger zijn veroverd. De oorlogsbuit, dien de Japanners tjjdens de operaties hebben behaald, is zeer aanzienlijk. Verder zijn de Chineesche voorra den en militaire inrichtingen vernield of door de Japansche eenheden te land en in de lucht veroverd. Het communiqué meldt voorts, dat de door den vijand geleden verliezen als ge volg van de Japansche bombardementen zeer groot zijn, terwijl een groot aantal Chineesche soldaten zich tijdens de oorlogsoperaties een voor een aan de Japansche strijdkrachten heeft overgegeven. De oorlogsbuit, die den Jkpanners te Sjajoe- jong in handen viel, is groot. Onder de voor raden ,die naar Tsjoengking moesten worden vervoerd en die de Japanners hebben buitge maakt, bevinden zich 1200 vaten benzine, 1900 kub. meter ontplofbare stoffen en 1200 paar rubberlaarzen. Niet minder dan 17 0 inbraken hebben twee zware jongens uit Utrecht op hun naam staan, n.l. de 26-jarige L. d. B. en de 28-jarige C. v. O. Het is dan ook wel een uitstekende vangst, die de iJmuider recher che dezer dagen heeft gedaan, door één der kerels op heeterdaad te betrappen. Toen in den nacht van 21 op 22 Januari jl door een bewoner van een perceel van den Drie- huizerkerkweg te Velsen bij de politie mededee- ling werd gedaan, dat in zijn perceel was inge broken, bestond direct vermoeden, dat hier per sonen aan het werk waren geweest, die reeds eerder in deze gemeente hadden geopereerd. De ervaringen hadden toen geleerd, dat deze per sonen doorgaans in een nacht een serie inbraken pleegden en daarbij zeer brutaal ie werk gin gen. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen om ditmaal de daders te vangen. En inderdaad gelukte het een agent één der inbrekers op hee terdaad te betrappen, toen deze oezig was zijn slag te slaan in een perceel aan de Spieghellaan te Driehuis. De tweede inbreker wist voorloopig nog te ontkomen. Nauwkeurige nasporingen brachten aan het licht, dat op 22 Januari met den eersten trein uit IJmuiden een persoon was vertrokken, wiens naam, blijkens van de politie te Utrecht, beko men inlichtingen, overeenkwam met dien van een man,die reeds eerder met den aangehouden inbreker had „gewerkt" en nu nog wel met hem omging. Een te Utrecht ingesteld onderzoek, waarbij de Utrechtsche recherche belangrijke medewer king verleende, leidde op 24 Januari tot de aan houding van den tweeden verdachte. Den vol genden dag werd hij overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie te Velsen en bij zijn kameraad ingesloten. Aanvankelijk bleef dit tweetal hardnekkig ontkennen zich aan andere inbraken schuldig te hebben gemaakt, dan die gepleegd in den nacht van 21 op 22 Januari. Doch al spoedig werd bewijsmateriaal tegen hen verzameld, waardoor ontkennen, ten aanzien van de overige in de gemeente Velsen gepleegde inbraken, niet langer baatte. Aangezien de werkmethode, ach terlaten gereedschappen bij andere inbraken enz. er op wezen, dat de heeren ook wel iets meer konden wasten van inbreken in andere ge meenten, zette de recherche te Velsen haar na sporingen voort en al spoedig volgde een vloed van bekentenissen. Iederen dag werden nieuwe aanwijzingen verkregen en stapelde het aantal kraken zich op. totdat tenslotte een aantal van ruim 170 stuks werd bereikt, gepleegd in ruim 40 verschillende gemeenten. Het spoorwegabonnement, dat een der heeren bleek te bezitten, leverde dus wel verdiensten op. Het was n.l. hun gewoonte om des avonds met de laatste trein in de uitverkoren gemeente aan te komen en vandaar den volgenden morgen met den eersten trein te vertrekken. De inbrekers waren, wat de keuze van him buit betrof, niet zeer kieskeurig. Alles sleepten zij mede. zooals geld, gouden voorwerpen, le vensmiddelen, balen meel, suiker en7 enz. Een tweede vraag was dus, waar al dez; goederen bleven. Het onderzoek leidde er toe, dat in samenwer king met de Utrechtsche recherche reeds een tweetal helers in Utrecht werd aangehouden. Het is niet uitgesloten, dat meerderen zullen volgen. Met deze arrestatie blijkt de politie van IJmuiden een buitengewoon goede vangst te hebben gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1