HAARLEM IN 'T BEGIN VAN DEZE EEUW Geen cent betalen Uit het land van GROENEN DAAL Haarlem, 7 Febr. Groote Markt (West) Naar Klein Zwitserland iï x MAKELAARDIJ MAIKAAY En toch met de winst willen strijken Met muziek door het leven Vocale en instrumentale kunstbeoefening De eerste skieërs passeer en Haarlem Lasscher maakt een noodsprong VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 STADSNIEUWS St. Josephs-Gezellenvereeniging „TOONTJE" WEER IN HAARLEM Sneeuwruimers rukken uit BURGERLIJKE STAND Kernen Kath. Volksbond geïnstalleerd Ondanks sneeuwbergen en griepaanvallen Genootschap Stille Omgang mm Die hem zijn leven had kunnen kosten „DOOR DE LANDEN VAN BRAHMA BOEDDHA" Cultuurfilm in Rembrandt- Theater Waarschuwing ZWEMMEN Clubavond H. P. C. uitgesteld AGENDA Bioscopen 8 Februari Bioscopen Apotheekdiensten IJMUIDEN DE VISCHOMZET IN JANUARI DE HANZE BRAND IN VISCHROOKERIJ Openstelling dr postagentschappen R. K. Vrouwenbond VELSEN Hinderwet ZAANDAM Van de Groote Markt zijn veel oude an- sichtskaarten: van die mooie uit de eerste dagen der electrische tram, toen de kleu- ren-techniek nog niet zoover was, dat er een draaglijk geheel verkregen kon worden; van die koperdiepdruk-ansichten, die ter- Wille van de nieuwigheid teveel aan duide lijkheid verloren etc. Er zijn kaarten uitge geven in 1902, in 1910 en dan bijna om de twee jaar. Bovenstaand exempel stamt uit de eerste jaren van de nieuwe eeuw en we vragen er uw aandacht voor om drie re denen, die we nader zullen bespreken: het stadhuis heeft geen toren, er rijdt een paar dentram, er staat een weerhuisje vlak bij de Zijlstraat. Is er nog iemand die er aan denkt, dat de toren er tusschen 1772 en 1915 niet gestaan heeft? Ja, nu u dit leest, waarde Haarlemmer op middelbaren leeftijd, nu herinnert u zich, dat de Vereeniging „Haerlem" onder haar leden een bedrag van 12.000.bijeen wist te bren gen om den toren, die in de tweede helft van de 18e eeuw zoo bouwvallig werd, dat hij ge sloopt moest worden, in den zelfden stijl we der op te doen bouwen. Maar toen de sierlijke bewaker van de vroede vaderen verleden jaar 40 jaar onbezoldigd dienst had bewezen, was er niemand, die naar boven klom om op den wind wijzer een krans te hangen! Eere wien eere toe komt. Het was de oud-archivaris Gonnet (waar aan onze stad zooveel te danken heeft), die indertijd het initiatief nam en het was ir. L. C. Dumont, de toenmalige directeur van Openbare Werken, die het ontwerp, volgens zorgvuldig bestudeerde oude teekeningen en gravures, maakte. In het venster van de trap naar de hal ln het stadhuis is een gedenkraam aangebracht en om volledig te zijn in den top van den toren werd de oude, gelukkig ongeschonden be waarde, klok opgehangen. De wagenvoerder van de tram laat zijn paard even rusten en hij is breeduit op een soort vluchtheuvel gaan staan om op 't kiekie te ko men. Op 27 Mei 1878 werd het lijntje Hout Station feestelijk in gebruik genomen en op 10 Mei 1913 moest het paard het veld ruimen voor de electrische tram. „De aardigheid was er meteen af" verklaarde ons een stadgenoot. „Die electrische liep niet meer uit de rails en zoo'n gevaarte kon je nooit eens gezellig douwen. De paardentram kon je altijd „halen", maar de electrische ging in die dagen, naar onze opvat tingen, onverantwoord snel. Je zei het paard en den wagenvoerder goedenmorgen, als je op het voorbalcon stapte, je vond dien knol ook een beetje van jezelf, maar later De stadgenoot liep een beetje boos weg en verdiepte zich in ons ochtendblad, waarin hij kon lezen, dat er een bommenwerper met een kruissnelheid van 450 K.M. per uur in de lucht was verschenen. Dat verbaasde hem blijkbaar niet meer! En nu iets over het weerhuisje. Ja, dat heeft daar gestaan, zullen de meeste Haarlemmers zeggen. Ja, 't is nu weg, dat is zoo! Maarre nee, wannéér het verdwenen is en wanneer het ter versiering van de Groote Markt geplaatst is, dat weet ik niet. Eigenlijk wist niemand het en als er in ons stadsarchief niet zooveel kost bare boekjes bewaard waren, zouden we er mis schien nooit meer achter gekomen zijn. De kro nieken geven aan, dat het weerhuisje op 16 Juli 1882 geplaatst is, maar van den afbraak geen woord. In een helder oogenblik overwogen we dat het wellicht bij een der reorganisaties van de Markt opgeofferd zou zijn. Op een ansichts- kaart stond het nog samen met de electrische tram, zoodat we niet ver behoefden terug te gaan. Openbare Werken ging eens snuffelen en we leggen nu vast, dat het weerhuisje verdwe nen Is in December 1924. Oorspronkelijk was het plan het naar de Parklaan te brengen, maar daar is niets van gekomen, zoodat het nu „ergens" is opgeslagen. Er passeerden indertijd niet veel menschen de Markt zonder even in het barometerhuisje te kijken. De schooljeugd ging het op heete dagen onderzoeken of de 80 graden al gehaald waren, wat vrijaf beteekende en in den winter werd iedere inkrimping van het kwik met vreug de begroet, omdat daardoor weer „ijsvrij" in uitzicht kwam. Oudere Haarlemmers herinne ren zich nog, dat in den winter van '80 't kwik tot beneden de 30 graden gedaald was en dat men zich toen voor het huisje verdrong om dit bitter-koude maar historische gebeuren met eigen oogen te zien. Waar kwam dat ding eigenlijk vandaan? Weet u het? En u, met uw langen grijzen baard? En u, die lid werd van de in 1901 opgerichte „Koetsiersvereenigfng" en dus krachtens uw be roep honderden malen op de Markt verwijlde, weet u het? Niemand wist het. Ja toch, daar liepen we heel toevallig iemand tegen 't lijf, die ons met zekerheid wist te vertellen, dat een onbekend persoon het barometerhuisje indertijd aan de gemeente schonk. Maar dat wisten we al. want het staat In de annalen der Vereeniging „Haerlem". De man schudde het hoofd en bleek ontstemd te zijn over onze voorbarigheid. „Kijk eens", ging hij, tamelijk plechtig, voort. „Een rijk Bloemendaalsch koopman vertoefde in 1882 te Tyrol, waar hij het huisje zag. Op een vroolijken avond, toen de bierpotten maar gevuld bleven, hoewel er toch gedronken werd, kocht hij het ding, omdat hij er de historische grootheid van de Markt mee wilde verrijken. Hij wenschte onbekend te blijven, misschien vanwege den vroolijken avond, misschien uit bescheiden heid Mogen we veel waarde hechten aan het eenigszins fantastische verhaal? Het kan juist zijn, want in de raadsstukken van 1882 ontdek ken we het volgende: een belangstellende in de uitbreiding en ontwikkeling dezer gemeente heeft ons een weerhuisje aangeboden, dat ont worpen is door prof. Lüdhmer van de School voor Kunsten en Nijverheid te Frankfort a. Mainz en dat is uitgerust met physische instru menten, vervaardigd volgens opgave van Dr Nippoldt, aldaar. De schenker wenscht onbe kend te blijven Hij is onbekend gebleven. Maar de Haar lemmer, die het Tyroolsche verhaal vertel de, zegt te weten wie het was. Zijn geheim zal echter met hem meegaan in 't graf v. W. Wij ontvingen het jaarverslag over 1940 van de St. Josephsgezellenvereeniging Haarlem I. Het aantal leden bedraagt 143. Er is een uitstekende samenwerking met de K. J. C. en andere jeugdorganisaties. Ongeveer 55 pet. der leden woont de verplichte vergaderingen bij. Nadat een opsomming is gegeven van de ne gentien ontwikkelingsavonden, brengen de on- derafdeelingen als paladijnen, retraiteclub, Kol- pingslijfwacht, Rederijkerskamer St. Genesius, Ontwikkelingsclub Pius XI, Scola Cantorum, sport-, spel- en muziekclubs verslag uit. Een aantal excursies werd gehouden. Het contact met de ouders is door oudermiddagen of -avonden levendig gehouden. Jammer is dat na de demobilisatie slechts weinigen van de gezellen, die in dienst waren, terugkeerden, on danks het onderhouden contact. Gezien het onverminderd succes van het blijspel „Toontje heeft een paard geteekend" heeft de heer Dirk Verbeek, directeur van het Residentie Tooneel, besloten op Maandag 10 Februari a.s. weer een opvoering van dit amu sante stuk in Haarlem te geven. De voorstel ling in den Stadsschouwburg begint te half acht. Wie behoefte heeft aan goede ontspan ning ontbreke dien avond niet, want de moei lijkheden, die Toontje in twee gezinnen aan richt. zijn grappig genoeg om u een paar uur alle zorgen te doen vergeten. Hedenmorgen zijn 5 strooimachines voor het pekelen der straten uitgerukt. Des middags zijn 11 motorsneeuwploecen de stad ingezonden om de hoofdwegen begaanbaar te maken. Ongeveer 300 werklieden zijn aan het werk gezet om met 20 paardenwagens en 50 nand- karr§n de sneeuw uit de drukke straten in de binnenstad te verwijderen. Ten gevolge van de benaine-schaarschte kan slechts het meest noodzakelijke geschieden. Geboren: 5 Febr.: W. van der Vlugt—van Vastenhoven, z.; H. A. Vosvan den Bronk, d.; 6 Febr.: J. de VriesPieters, d.; E. A. van Bakel—de Graaff, d.; 7 Febr.: C. Nagtegaal— As, d. Ondertrouwd 4 Febr.: B. W. Tömessen en E. Sack; 5 Febr.: J. C. Heijning en A. T. Eb- binge; L. Romanowski en M. J. Meijboom; 7 ebr.H. de Wilde en J. M. Schuijt. Overleden: 5 Febr.: D. Leuven, 65 j., Kam perlaan; A. van As. 73 j., Leudschevaart; M. M. SmitHorn, 82 j., Lekstraat; 6 Febr.; A. H. G. van Eldik—Garsen, 80 j., Stolbergstraat: H. J. M. Tepe, 22 j„ Kamperlaan; J. F. Ramler, 66 j„ Pres. Steijnstraat. middenstandshuis in Amsterdam te koop gevraagd 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON Ö67WS We hebben allemaal onze eigenaardigheden. Zelfs een veehouder heeft daar wel eens last van. Eigenlijk gezegd was de veehouder, die in November van het vorig jaar met een koop man samen een „koopje" deed, geen eente zoon van de groene weiden Hij tapte ook wel eens uit een ander vaatje en dat kasteieinwerk gini? hem ook goed af. Op een goeden dag liep hij een koopman uit Beemster tegen het lijf en die wist een aardig koopje voor hem. Het bleek, aat de man en' goeden zakenneus had, want voor 250 kon hij een hit en een partij hooi op den kop tikken Het ellendige was echter, dat de koopman geen centen had en dat de caféhouder, die met zijn eene veehoudersoog wel zae, dat het hitje van de bovenste plank was, besloot om samen hit en hooi te koopen. Samen zouden ze da', zaakje wel eens verkoopen en dan werd de winst eerlijk verdeeld. Zoo stond het ten minste op het programma. Maar al spoedig bleek, dat de koopman ook wel eens last van eigenaardig heden had en die waren voor den veehouder nu minder prettig. Op de paardenmarkt te Purmerend hadden ze beiden kans gekregen, het paard met een zoet winstje te vei koopen. Ze gingen er echter niet op in. Ze hadden dien dag nog steeds de zoete hoop, dat ze er meer voor zouden maken. Die kans liet echter lang op zich wachter,'s Avonds zei de veehouder tegen den koopman: „Hier heb je drie rijks daalders. Zorg dat je een goedkoopen stal voor het beest vindt en als dat niet gaat, breng hem morgen dan naar mijn huis." Hij eaf den koopman te verstaan, dat hier mede de zaak was afgedaan. Het was nu wel letjes geweest. Hij had geen cent aan den koop betaald en mocht nu blij zijn met die tien gul den reeds eerder had hij een rijksdaalder gehad. Daar had de koopman uit Beemster echter geen ooren naar en toen hij nog dienzelfden avond tegen een liefhebber botste, verkocht hij den hit voor iwee honderd gulden. Zelfs gisterenmiddag, toen hij voor de Haai- lemsche rechtbank wegens verduistering terech! stond, was hij nog in de meening dav hij r,et zoo goed eigenaar van den hit was als de vee houder en dus al het recht bezat om den hit te verkooper. .Edelachtbare heeren," zoo beklaagde zich de koopman, die in het bankje stond, „ik heb te weinig winst gekregen. Veel te weinig Officier: „Zoo!En hoeveel geld heb jij ln den koop gestoken?" Verdachte: „Niets...." Offioier: „Dan heb je tien gulden te veel verdiend." Den volgenden dag miste de veehouder zijn hit, dien hij zoo duur betaala had. En ook de koopman, die het dier verkocht had, miste zijn ƒ200, waar hij geen recht meer op had, aan gezien hij er door den veehouder dien avond te voren was „uit"gekocht. Dat vond hij blijkbaar r,og niet eens zoo erg, dat hij het geld van een ander verloren had, want tegen een naamgenoot van den eersten getuige zeide hij den volgenden morgen: „Maak je maar niet druk, man. Ik steel vanavond een koe en dan komt die zaak weer dik in orde!. Het was jammer, dat verdachte zoo vergeet achtig was. Hij meende nu nog, dat de veehou der hem er ndet uitgekocht had en wist niets van een koe, die hij stelen zou. Neen, dat kon toch ook niet waar zijn. Het was ook jammer voor verdachte, dat er nog getuigen waren, die beter van memorie waren en zeiden, dat hy er wel degelijk uitgekocht was en dat hij zeil gezegd had, dat hij wel een koe zou verdonke remanen, om daarmede de tweehonderd gulden aan den veehouder te betalen. De Officier eischte tegen dezen verdachte zes maanden gevangenisstraf. Over veertien dagen zal de koopman uit Beemster wel hooren hoeveel dagen hij voor dit „koopje" moet gaan zitten. Het was voor het bestuur van den R. K. Volksbond en voor den geestelijken adviseur, kapelaan C. M. Broers, Woensdagavond een avond van bijzondere voldoening, toen in ge bouw St. Bavo een flink aantal goedwillende katholieke mannen van den R. K. Volksbond bijeen waren, om geïnstalleerd te worden voor de verschillende kernen. De voorzitter van den bond, de heer J. Ph. H, Castricum, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder den Zeereerw. pater Alexander, den algemeen leider der kernen, de eerw. hee ren C. M. Broers, W. de Lange en L. van Tey- lingen, die in Haarlem de kernen zullen lei den. Na een korte inleiding van den voorzitter nam pater Alexander het woord. Het doel van de kenien, aldus spr., is, ieder persoonlijk godsdienstig, zedelijk te ontwikkelen en daarna bij genoegzame kennis een Credo Pugnoclub op te richten. Het is niet voldoende, dat men goed katholiek is, maar men moet ook sociaal voe lend zijn. In den Katholieken Volksbond zal dan ge vormd worden een kern van goede katholieke mannen, die een stuwkracht zijn voor den bond, leekenapostelen, helpers van den priester. Er zijn verschillende kernen van den midden stand, van den L. T. B. en de arbeiders; elke stand heeft zijn eigen kern. Nadat pater Alexander de werkwijze der kernen had uiteen gezet, besloot deze met de woorden, dat allen zich nu met den meesten ernst aan de gegeven taak moeten wijden, dan was het succes ver zekerd Nadat door den eerw. adviseur eenige zake lijke regelingen waren getroffen, werd besloten, dat elke kern om de veertien dagen in haar eigen district bijeen zou komen. De stormende sneeuwjacht van gisteren is geen welkome gast geweest voor de Haarlem- sche Politie Muziekvereeniging, die voor haar jaarlijksche uitvoering in het Concertgebouw een bijzonder goed programma had samenge steld. dat het beluisteren meer dan waard was. Velen hebben er blijkbaar van af moeten zien een minder gezelligen tocht door de besneeuw de en modderige straten te maken en waagden zich niet aan een avontuurlijk tochtje door de stad. Dat de vele griepgevallen een hun be volkte concertzaal op hun geweten hebben ge had, laat geen twijfel. Met behulp van de lichte maan hebben ech ter nog velen de Concertzaal kunnen vinden, waar de Haarlemsche Hermandad de bezoekers een genoeglijken avond van zang en muziek heeft bereid. Een politie-agent is ondanks zijn uniform geen politie-agent meer als hij achter den groo te trom staat of met veel élan op de trom bone blaast. Dan verliest hij voor ons dat ma jesteitelijke en indrukwekkende, dat hem altijd siert als hij in het knooppunt van het drukke stadsverkeer staat of een overtreder op den bon zet. Dat de Haarlemsche politie buiten haar dagelijksche taak heel wat meer mans is zien wjj dikwijls op de sportvelden en gisterenavond heeft zij dat nog eens bewezen door haar gas ten eens te onthalen op een muzikaal festijn, dat goed van klank en rhythme was. Een" enkele maal hoorden we wel eens een toontje, dat er „onder" was, maar dank zij de energieke leiding van den dirigent, den heer B. D. Peters, werden alle nummers toch succes vol uitgevoerd en dat beteekent, dat er geen moeite gespaard is om op de jaarlijksche uit voering goed voor den dag te komen en te too- nen dat men ook de muzikale kwaliteiten van een politie-agent niet moet onderschatten. Met den pittigen marsch „Per aspera ad astra" waren de bezoekers spoedig de natte sneeuw vergeten en na het aantrekkelijke nummer van den walsenkoning Johann Strauss „Les Rosé» du Midi'- was de kapel al goed ingespeeld. Het operettegezelschap „Diogé" onder leiding van den heei Jos Mathot voerde ons naar het rijk der zigeuners, waar koor en orkest ons fraaie fragmenten liet hooren uit de veelgelief de operette „Zigeunerliefde" van Fr^nz Lehar. Vooral de duetzangers mochten welverdiend een warm applaus in ontvangst nemen voor hun vocaal optreden, dat allen lof verdient. Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de Haarlemsche Politie Muziekver eeniging om het instrumentele gedeelte af te wisselen met een vocale cocktail van operette nummers, zoodat deze avond rijk is geweest aan muzikaal genoegen en waarop men nog langen tijd terug zal zien. De leden van het genootschap van den Stil len Omgang worden opgeroepen voor de jaar vergadering, welke gehouden zal worden op Donderdag 20 Februari des avonds half acht in het gebouw St. Bavo. Op de agenda staat een toespraak van den zeereerw. directeur, pastoor P. Roevers, en mededeeingen omtrent de bede vaart, welke gehouden zal worden op Zondag 16 Maart. Hoewel het dit jaar geen nachtelijke bedevaart kan zijn vanwege de verduistering, gaat ieder persoonlijk de bedevaart maken. De algemeene intentie van de bedevaart is: Dat ons vaderland gespaard moge blijven van ae verdere rampen van een oorlog. Bij het lezen van dit opschrift is de lezer al licht geneigd te denken aan de schare gevederde zangers die iederen zomer ons mooie Groenen- daal bevolken en hun mooiste liederen ten beste geven en waarbij de instrumentalist, de specht, die telkens een korte maar stevige roffel slaat, niet ontbreekt. Toch is dit niet het geval het is trouwens ook niet noodig alleen in den zomer het gezang van vogels te hooren, want op den laatsten ijs-Zondag floot ergens ln de buurt van Groenendaal een winterkoninkje zoo'n fijn en ijl wijsje, dat het een lust was om er naar te luisteren. Er zullen vermoedelijk maar weinig schaatsenrijders zijn, die 't hebben gehoord, maar het Was een stille vreugde, mid den tusschen het feestrumoer van 't schaatsen rijdend Heemstede, dit wijsje te mogen beluis teren Behalve de vogels zijn er ook nog de men schen die zingen en muziek maker, op kunstig gevormde instrumenten en daar dit alleen niet zoo aangenaam is, heeft men zich met anderer die hetzelfde willen, tot vereenigingen gevormd Op deze wijze zijn muziek- en zangvereenigingen ontstaan, waarbij de eerste de instrumentale en de tweede de vocale kunst beoefenen. Wat onze muziekvereenigingen betreft, heb ben we er hier drie, waarvan de R. K. Harmo nie „St. Michael" zooal niet de oudste, dan toch de meest representatieve is. Ook in dezen tijd houdt „St. Michaël" stand, dank zij het energieke bestuur, dat in den loop der jaren voor veel, vaak groote moeilijkheden heeft ge staan en deze altijd heeft overwonnen. Het zijn juist deze vereenigingen, die in onzekere tijden als waarin we nu leven, de ergste klappen krijgen, want men is zoo gauw geneigd op te houden kunstlievend lid of donateur van een muziek- of zangvereeniging te zijn, wanneer in een gezin de geldmiddelen niet meer zóó vlot binnenkomen. Ongetwijfeld zal het vooral nu wel eens noodig zijn, dat er bezuinigd wordt, maar Groenendaeler meent toch in den geest van het actieve bestuur van „St. Michaël" te handelen, wanneer hij er bij de 'ezers met klem op aandringt, de R. K. Harmonie „St. Michaël" tot het allerlaatste te blijven steunen met een jaarlijksche bijdrage. Want tot eiken prijs moet „St. Michaël" blijven bestaan, omdat zij een stukje katholieke cultuur vertegenwoordigt, dat juist in een groeiend mo dern Heemstede niet gemist kan worden. Het doet er niet toe of „St. Michaël" ar'istieke praestaties levert; het feit, dat vele arbeiders nog zooveel liefde voor de muziek hebben, dat zij na een vaak zware dagtaak lust en energie hebben voor studie en repetitie moet voor het overige kaholieke deel van Heemstede aanlei ding zijn, hen financieel te steunen. Overigens mag „St. Michaël" muzikaal er heusch wel zijn en wat het corps ten gehoore brengt is altijd de moeitie waard. Geheel anders is het met de praestaties op het gebied der vocale kunst en het moet Groe nendaeler van het hart, dat de twee eerste re gels van het zoo bekende liedje: „Was muziek en zang er niet; 't Leven had geen waarde" voorzoover het den zang betreft, niet op Heem stede van toepassing zijn. Het is hier altijd hollen of stils'aan geweest; of we hadden hier heelemaal geen zangvereeniging of er rezen er twee of drie als paddestoelen uit den grond, om na korten tijd al even snel te verdwij nen. Tot eindelijk een aantal jaren terug door enkele katholieke zangers, die geen lust hadden om zich bij de zoo nu en dan opduikende neu trale vereenigingen aan te sluiten, een ernstige poging werd gedaan om een blijvende katholieke zangvereeniging in het leven te roepen. Aanvankelijk ging dat goed, maar al spoedig bleek, dat de organisators, hoe voorzichtig ze ook waren geweest met het voorbeeld van andere vereenigingen voor oogen toch ook op het verkeerde paard hadden gewed. Het ging volgens het gebruikelijk recept; strubbelingen, moeilijkheden en eindelijk de uitbarsting van een conflict waarvoor feitelijk niet eens motie ven waren! Het uiteindelijk resultaat was, dat men spoedig bij de scherven zat en twee pogin gen om het geval aan elkaar te lijmen volko men mislukten. Eenige jaren later werd nog eens een poging gedaan zonder het minste resultaat en op het oogenblik is de toestand zoo, dat niemand van het s'erke geslacht zelfs maar durft te kikken over het oprichten van een katholiek gemengd zangkoor. Het zwakke geslacht echter is niet bij de pakken neer blijven zitten en heeft een koor tje bij elkaar gebracht onder den schoonen naam „La vita Nuova" dat zeer spoedig een concert geeft; een dameskoortje dus dat nogal wat mans is. Niet zonder leedvermaak moet Groenendaeler dus constateeren, dat, wat het sterke geslacht niet klaar kan spelen, voor het zwakke geslacht een hand-omdraai werk is! Zoo is ten aanzien van de vocale kunstbeoefe ning de toestand in onze gemeente en men kan niet anders dan erkennen, dat we in dit opzicht met onze 20.000 inwoners en twee groote katho lieke parochies geen bijzonder fraai figuur slaan. En nu kan men wel naar den overkant wijzen, waar de zaak op het oogenblik stil is gelegd, maar dat is toch een zeer zwak argument. Het is dan ook met groote belangstelling dat Groenendaeler uitkijkt naar den man die zoo veel vertrouwen van onze zanglus'ige dames en heeren geniet, dat men zich rondom hem zal scharen om zijn leiding te volgen. Wie weet, als de tijden eenmaal wat gunstiger zijn GROENENDAELER. Wl» WtmfMM ïy'iih!) De stormende sneeuwjacht heeft gister middag als in een lawine de grijze stad en de omliggende dorpen bedolven onder de dwarrelende vlokken. Zij, die de griepplaag nog wisten te ontkomen, hebben vandaag direct een dankbaar gebruik gemaakt van het dikke pak van Haarlem weer de sleeën van de sneeuw. Overal zien we in de omgeving hellingen snorren en ook de ski-liefheb bers hebben zich in hun bekoorlijke sportcostuum gestoken en de reis aanvaard naar Klein Zwitserland, waar de stokken al weer door de sneeuw stuiven. Dat het zwakke geslacht niet achterblijft bij dit groote wintersport evenement bewijst deze foto wel. Deze jongedames waren vanmorgen de eersten, die met haar ski's over dén schouder met den trein in Haarlem arriveerden. Ze wilden al direct een bus naar Kraantje Lek „pikken". Maar die rijdt tegenwoordig niet meer zoo kwiek als vroeger. Gelukkig maaranders had de fotograaf achter het net gevischt en was dit levenslustige stel er vandoor gegaan zonder dat wij maar iets van haar binnenpret hadden gezien Een 34-jarige lasscher verrichtte gisteren morgen op het dak van een perceel aan het Donkere Spaarne enkele werkzaamheden aan een schoorsteenpijp. Hij zat op een muurtje, dat ongeveer 1.20 meter hoog was. Toen hij met zijn werk klaar was, sprong hij van dit muurtje op het dak van een aan grenzende werkplaats, dat vervaardigd was van gegolfd etherniet. Dit wist de lasscher blijkbaar niet, anders had hij deze sprong, die hem zijn leven had kunnen kosten, niet gemaakt. Hij zakte door het gegolfde dak heen en viel van een hoogte van vijf meter naar beneden. Hij kwam terecht op ijzerwerk, dat in de werkplaats" stond op gesteld. Uiterlijk had hij slechts enkele ver wondingen aan zijn Vingers, doch hij klaagde over pijn in den rug. Na door een lid van den Ongevallendienst te zijn behandeld, is de las scher per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht, waar hij ter observatie is opge nomen. In Rembrandt's immers steeds zoo gevarieer- den flimcyclus wordt a.s. Zondagmorgen om half twaalf op verzoek een herhaling gegeven van de film over de merkwaardige wereldreis van den Zwitser dr. M. Hürliman, die de drie klassieke „godsdienstcentra" is doonjetrokken; met name de gebieden van den Islam, van het Boeddhisme en van het Brahmanisme. Vanuit Tripolis over Syrië, door den Khyberpas trek kende komt de dynamische droomer, die deze Zwttsersche koopman-wijsgeer is, in Britsch- Indië, van waaruit hij naar Ceylon oversteekt om vervolgens via al die zoo weinig bekende landen als Cambodsja, Siam, Burma, Annam, Nepal (het ontoegankelijke landt tot in het hart van China door te dringen. Over wording en verbreiding enbegrenzana t. o. v. ons christendom dezer groote stroomingen geeft de causeur De Josselin De Jong een interessante uiteenzetting. In ieder geval voor den liefheb ber van „exotische" rolprenten gewis een cui- tureele morgen, die hem zal wegnemen uit ons zoo rustelooze werelddeel naar die aloude, be rustende sfeer van het verre Oosten. De burgemeester van de gemeente Haarlem deelt mede:: Door het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het Departement v^n Defensie wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit, dat materialen, afkomstig van vroe gere Nedeflandsche vtersterkingswerken, zooals hout metalen enz., eigendom zijn van den Ne- derlandschen staat of van de Duitsche Weer macht. Het eigendunkelijk wegnemen of de verkoop dcor particuliere personen is derhalve ongeoorloofd. Zij, die zich hieraan schuldig maken, stellen zich aan strenge straffen bloot. Voor Zaterdag 8 Februari was dcor de H.P.C. een clubavond vastgesteld in het Sportpark restaurant te Heemstede. Door den zwaren Gebouw St. Bavo: L.TB, groep tuinders, 10 uur, Spaarkas, 8 uur, Haarlems Gemengd Koor, 7.30 uur, Landbouw en Crisisorganisatie, 2 uur. Stadsschouwburg: N.V. Centraal Tooneel; „Vader Thuis", 7.30 uur. Kunsthandel De Bois Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat 104 uur Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur Rembrandt: „Het onsterfelijke hart", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Met geheime opdracht', 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Je moet maar boffen", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Dansmeisjes", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „De eenzame weg", 7,30 uur. Gebouw St. feavo: Geel Wit, 6.30 uur, Gewone Zittingen, 46 uur. Stadsschouwburg: Muziakscjiool Toonkunst, Leerlingenuitvoering, 2 uur. N.V. Het Nederl. Tooneel „Lastige Mannen", 7.30 uur. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boeken 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt; „Het onsterfelijke hart", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Met geheime opdracht", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Je moet maar boffen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Dansmeisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne; „De eenzame weg", 7.30 uur. De Zondags- en avondiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljcrisstraat 11, tel. 10175; Fark-apo heek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telefoon 48320. sneeuwval is de toegang tot dit gebouw echter zeer moeilijk geworden, zoodat het bestuur van H. P. C. besloten heeft den voorbedoelden club avond tot nader order uit te stellen. De omzet van het Staatsvisschershavenbedrijf over de maand Januari bedroeg 214.741,77 te genover 342.195,62 in Januari 1940, een ver mindering dus van ruim 100.000. De waarde der consignatiezendingen steeg van 65.290,— in Januari 1940 tot 32.369,— in Ja nuari van dit jaar. Ook de motorloggers zagen hun omzet stijgen van 16.877,op 17.166,De grootste ver mindering van dezen maandomzet is te danken aan de daling van de omzetten der treilers n.l. van 198.000,in Januari 1940 tot 1322.— in de afgeloopen maand. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" houdt a.s. Zondag om 7 uur in het patro naatsgebouw haar jaarlijksche feestvergadering. Gistermiddag 5 pur brak brand uit in de vischrookerij van den heer S. H. Mey aan de Loggerstraat. De brandweer, die vrij spoedig ter plaatse verscheen, wist met enkele stralen het vuur spoedig meester te worden. De schade, wel ke eenige duizenden gu'dens beloopt, wordt door verzekering gedekt. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van den orand. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor deelt mede, dat de Postagentschappen Drie huis, Kanaalstraat, Kennemerlaan en Zeeweg des avonds tot 18 uur zijn opengesteld. Vanaf 17 Februari a.s. is de openstelling we derom normaal tot 18.30 uur vastgesteld. De R. K. Vrouwenbond afd. IJiryhden-Oosfc zal Woensdag 12 Februari a.s. des middags half drie een bijeenkomst houden voor zijn leden. Deze middag zal voor een belangrijk deel worden verzorgd door een declamatrice. Ter gemeentesecretarie (IVe afdeeling) ligt ter inzage een verzoek van Jac. Boon, Wijker- straatweg 128, te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het drogen van vuren-, dennen- en teakhout, op het perceel, gelegen nabij den Wijkerstraatweg. Op Woensdag, 19 Februari 1941, des voormid dags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bo venvermelde tijdstip ter secretarie der gemeente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het' gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. 300 kg. zeep ontvreemd. Uit een zeepfabriek aan de Bleekerstraat te Zaandam is een partij van 300 kg. zeep ontvreemd. Door middel van het lis heeft men zich toegang weten te ver schaffen aan de achterzijde van de fabriek, waarna door verwijdering van een mik toegang tot het gebouw werd verkregen. De recherche stelt een onderzoek in. Reeds jong op het slechte pad. In een wa- renmagazijn aan de Dam te Zaandam werden Woensdagmiddag een vijftal kinderen op hee- terdaad betrapt toen zij bezig waren zich eenige kleine artikelen toe te eigenen. De kinderen werden door de politie later aan hun ouders

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2