w Expediteur schoot uit zijn slof Z.O.-kust van Engeland gebombardeerd Verbitterde gevechten in Oost-Afrika H Vrouwelijke jeugdbeweging voor Kath. actie Na den opstand in Roemenië Geen Australische troepen in Griekenland Twee Fransche schepen in beslag genomen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 RECHTBANK Meineed Uitspraken V erduistering GEMEENTEZAKEN VERKOOPINGEN Duimstok gevonden TAFELTENNIS R. K. Tafeltennisclub „O. Z." Onder af d. der St. Josephgez. Ver. Haarlem I SCHAKEN R. K, Schaakverband district Haarlem a-a U-K BEVERWIJK HET SNEEUWDE WEER Materialen en versterkings- werken Behoor en aan Staat of W eermacht Stichting van een bloemen- beurs Polderverkiezing VELSEN 780 ARBEIDERS BIJ DE PAPIERFABRIEK NAAR DE 49.000 Openstelling P. T. T.-agent- schappen Van Leer's Personeelvereeniging Loop der bevolking Badhuis Concordia Heeft U iets verloren Burgerlijke Stand VELSEN-NOORD De heer A. B. Vos in 't zilver inierhulp Nederland, Voor hei volk, door hei volk. Geen gunsi maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hei volk. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Streekplan met 8 tegen 6 stemmen aangenomen Sneeuwruimen De werkloosheid IJM UI DEl\ STILLE OMGANG Nachtelijke aanbidding R.K. VROUWENBOND LIEREN VOOR SLEEP- HELLINGEN FLINKE BESOMMING HEEMSTEDE 5 (4) °/o dividend Incasso-Bank De ministerraad te Vichy Darlan weer naar Parijs Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Grieksch telegraaf agentschap dementeert Sinds Juni lagen zij in een haven in de Panamakanaal-zone ENGELSCHE LUCHT- AANVALLEN Twaalf beschadigde woonhuizen KORFBAL ZONDAG A.S. GEEN WEDSTRIJDEN oudi Uw volk in siand,- sieuni hei grooie gezin. Winterhulp van allen voor allen. TAD Op S November van het vorig jaar fietsten drie jongelui nabij Velserbeek. Twee reden voorop, terwijl de derde vijf meter achter hen aan kwam. Toen zy de bocht wilden nemen, kwam hen een vrachtwagen achterop. De chauffeur tocierüe nogal langt;urig en bij het passeeren viCD de laatste wielrijder den chauffeur toe: „Hou je kalm, man!" Even later stopte de auto en ae vader van den chauffeur, die ook in de cabine zat, kwam op den wielrijder toe, die nem toegeschreeuwd had. De 58-jarige expediteur uit IJmuiden, die Don derdagmiddag voor de Haarlemsche rechtoank gehoord haa, dat ae jongen hem een scheid- wegens mishandeling verscheen, zeide, dat hij woord had toegeroepen en dat zijn zoon zoo lang durig signaieerd had omdat zij met hun drieën naast elkaar reden. In de oocht kreeg de chauffeur geen kans om hen te passeeren. De getuige, een 27-jarige slager uit Bever wijk, verklaarde, dat zij met met hun drieën naast elkaar reaen en dat hij den vader noch den zoon een scheldwoord had toegeroepen. Toen de vrachtwagen stopte, kwam de vader naar hem toe en gaf hem een klap tegen zijn linkeroor. Even later kwam hij met een stuk ijzer terug en wilde getuige daarmede te lijf gaan. Dit werd echter verhinderd. Een 24-jarige marinier verklaarde hetzelfde De zoon van den expediteur, die als getuige a decharge werd gehoord, stemde echter volkomen in met de lezing, die zijn vader van het geval had gegeven. De Officier van Justitie eischte tegen ver dachte een geldboete van f 25 of 15 dagen. Tegen een 22-jarige bloembollenkweeker uit Ter Aar, die voor ae rechtbank verscheen, om dat hij er van verdacht werd, dat hij op 3 Jan van dit jaar voor den Politierechter een valsche verklaring had afgelegd terwijl hij onder eede stond, eischte de Officier van Justitie zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. E. van Turijn, merkte in zijn pleidooi op, dat voor de rechtbank thans een van de weinige analphabeten is verschenen, die Nederland telt. Spreker betwijfelde het daar om sterk of verdachte met opzet een valsche ver klaring heeft afgelegd en vroeg vrijspraak of e<=n nader psychiatisch onderzoek. Over veertien dagen zal de Haarlemsche Rechtbank tegen beide verdachten vonnis wijzen D. G., scheepsbouwer, wonende te Zaandijk „Diefstal". Een week gevangenisstraf o.v. J. D. v. P., hoofd eener onderneming, wo nende te Lisse. „Appel overtr. Arbeidswet". Vrij gesproken. G. v. P., bloembollenkweeker, wonende te Lisse.Appèl overtr. Arbeidswet." Vrijgesproken. Gisteren stond voor de Haarlemsche Recht bank een chauffeur uit Zaandam terecht, die bij een melkhandeiaar f 300 had verduisterd. Hij was al een jaar in dienst bij den melk handelaar en moest geregeld geld innen en ontvangen bij de veehandelaren en afnemers uit den omtrek. In het najaar van 1940 begon het echter met de afrekeningen te haperen. Spoedig bleek dan ook, dat verdachte kwitan ties had geïnd waarvan hij het geld niet af droeg. Verdachte zeide, dat zijn baas hem nooit de overuren had vergoed en dit ook niet wilde doen. Hij zag maar één mogelijkheid om het geld waar hij recht op had, te krijgen en dat was het achterhouden van het geld der kwi tanties, die de afnemers betaalden. De officier van Justitie requireerde tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Ali Cohen, bepleitte cle mentie. 20 Febr. zal de Rechtbank uitspraak doen. B. en W. stellen voor te verkoopen aan: C. M. Steenken, te Haarlem, 165 M2. grond; W. Tot, te Haarlem, 165 M2. grond en A. Vis ser, te Den Haag, 400 M2. grond, alles gelegen aan het Santpoorterplein, tegen den prijs Van f 17.60 per M2. Voorgesteld wordt de jaarstukken over 1939 van de Woningbouwvereniging St. Bavo goed te keuren. De termijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Lange Lakenstraat 17 en 19, de Lange Poellaan 8b en 8d, de Lange Raamstraat 11, de LeidscheVaart 28 m, n, s, t, u, de Magdalenastraat 2 en de Rustenburgerlaan 75 e en f, zal met een jaar verlengd moeten worden, daar de bewoners niet met een andere passende woning kunnen slagen. Voorgesteld wordt te benoemen tot lid der commissie van toezicht op de gemeentelijke en de gesubsidieerde bijzondere scholen voor voor bereidend L.O. mej. C. M. Heerkens Thijssen, te Haarlem. Voorgesteld wordt 27% M2. grond, gelegen Voor perceel Rijksstraatweg 16, om niet te aan vaarden van F C. van Leeuwen, te Naarden. Gisterenmiddag hadden in het verkooplokaal aan de Bilderdijkstraat te Haarlem de volgende verkoopingen plaats. Een huis met voor- en achtertuin gelegen aan de Van 't Hofstraat no. 87, verhuurd voor f 6 per en bij de week, Heerkens Thijssen en Burdorp, f 4625, Een huis met erf en groote tuin aan de Oranjestraat no. 51 aan S. de Jong q.q. f 3525. Het huis met schuur, erf, gang en bosch te Bloemendaal aan de Boschlaan no 1, het huis met schuur erf en gang te Bloemendaal aan de Boschlaan no. 3, het huis met schuur, erf en gang te Bloemendaal aan de Boschlaan no 5 aan E. E. Stoel voor f 12530. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Assendelverstraat no. 29 aan D, de Vries voor f 2550. Een huis en erf te Haarlem aan de Brouwers kade no. 31 zwart en rood aan A. Hamann q.q. voor f 8475. Een huis en erf te Haarlem aan de Oranje- boomstraat no. 105 aan H. v. d. Pol q.q. voor f 3225. Een woning werd niet geveild Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Duimstok, Ligtenberg, Zuider Buiten Spaame 148; armband, Heek, Kruisweg 22—24; arm band, de Wijs, Dr. Schaepmanstraat 46; bril, Schoorl. Saenredamstraat 36; kerkboekje, Camp- fens, Oude weg 79; etui met vulpen en vulpot lood, Staphorst, Graafschapstraat 17; gewicht, v d. Aar, Kedoestraat 7; heerenhandschoenen, Fibbe, Bloemveldlaan 39; heerenhorloge, v. Ga len, Dr. Schaepmanstraat 17; hondje, Hartel, Deckerstraat 17; hond, Muller, Zijlweg 115 p/a Kate; hond, de Kluk, Korte Parkweg 1, Bloe mendaal; klompen, Overbeek, Spaarnhoven- straat 78; portemonnaie m. i., Winnubst, de Ruijterweg 15; rijwielplaatje, Boogaart, 2e Zuid Polderstraat 79; vulpen, N. J. Jansen, Uit den Boschstraat 16; wanten, Tol, Pijlslaan 31. De vergadering van de hoofdleidsters der cirkels, die op heden, Vrijdagavond, gesteid was, gaat wegens ziekte niet door. Er zal neg nader bekend gemaakt worden, wanneer de vergadering wel gehouden wordt. Voor het spel „Elckerlyc", dat 22 Februari des middags om 3 uur in den Stadsschouwburg aan het Wilsonplein opgevoerd zal worden, zijn kaarten verkrijgbaar bij de hoofdleidsters. De onderlinge Competitie is thans in vollen gang. Zondag 2 Feruari speelden O.Z. 1O.Z. 2 tegen elkaar. Er werd zwaar om de winstpun ten gevochten, vooral bij de wedstrijden S. BruinW. Bouwman en A. KorfageJ. Bruin, welke allebei in een 21 overwinning eindig den van S. Bruin en A. Korfage. O.Z. 3O.Z. 4 kwamen eveneens tegen elkaar uit. H. Moolenaar en P. v. Alphen wisten hun punten in de wacht te sleepen. Op 1 Februari speelde O.Z. 5 tegen O.Z. 6 en O.Z. 7. H. Bakker verloor tegen B. Schoone- beek en Fr. Knape van J. v. d. Laan en C. Ho- gerwerf van H. v. Roode. Op 8 Februari spelen O.Z. 1O.Z. 3 Burcht, 7 uur; O.Z. 2O.Z. 5 Gez. Huis, 7.30 uur; O.Z. 6O.Z. 8 Burcht, 7 uur. 9 Februari: O.Z. 4O.Z. 7" Gez. Huis, 3 uur. In O.Z. 7 is H. Moors en in O.Z. 8 N. Swart en S. Swart ingedeeld. Ook door O.Z. 8 kunnen rake klappen uitgedeeld worden. De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap hebben weer een aanvang genomen. Mochten wij verleden jaar 12 deelnemers in schrijven, dit jaar hebben niet minder dan 21 deelnemers zich opgegeven. De eerste twee ronden zijn reeds gespeeld en hadden het volgende resultaat: Hoofdklasse: G. v. d. Berg—M. v. d. Berg 0—1 M. v. d. Berg—G. v. d. Berg 1—0 1ste Klasse: W. BoerL. Schreurs 1—0 C. v. d. BronkB. Spoor afgebr N. HooglandP. v. Deyzen 1—0 J. A. v. EmmerikG. Kruup 1—0 W. BoerP. v. Deijzen N. HooglandJ. p. v. d. Meer 1—0 G. KruupC. v. d. Bronk afgebr. 2de Klasse: G. Mathot—M. Bosland 0—I J. v. SeggelenTh. Schoorl M. BoslandJ. Mica 1—0 G. MathotTh. Vogels 0—1 Th. VogelsM. Bosland 1—0 Na de pittige vrieskou, die weliswaar funest is voor ons brandstoffenvoorraadje, maar die ons in elk geval begaanbare wegen liet, heeft de dag van gisteren een flink pak sneeuw be zorgd. Zeer ten ongerieve van hen, die per fiets of met bakfiets en handwagen langs de straat moeten zijn. De branddende vraag was niet al leen: zal het vriezen of dooien, maar vooral: krijgen we straks weer zoo'n harde spiegelgladde substantie op het wegdek, zoodat de zandstrooier er opnieuw aan te pas moet komen? Hoe het ook zij, wij vernamen dat de dienst van openbare werken voornemens is, om vandaag weer sneeuwruimers aan het werk te zetten, om de straten zooveel mogelijk van den overlast te bevrijden. Natuurlijk tenzij een wilde dooi dit karwijtje opknapt. Zij moge het dan grondig doen, want de tegenwoordige winters zijn tot al les in staat! De Burgemeester maakt bekend, dat door het Hoofd van het Afwikkelingsbureau van het De partement van Defensie de aandacht er op wordt gevestigd, dat de bevolking zich niet overal vol doende rekenschap geeft van het feit, dat mate rialen, afkomstig van vroegere Nederlandsche versterkingswerken zooals hout, metalen enz., eigendom zijn van den Nederlandschen Staat of van de Duitsche Weermacht. Eigendunkelijke wegneming of verkoop door particuliere personen is derhalve ongeoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schuldig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. In de vergadering van de tuinbouwstudieclub is door een der leden de vraag gesteld of het niet wenschelijk zou zijn om een bloemenbeurs ,e stichten. Een dergelijk instituut is voor Beverwijk niet nieuw. De groentenhandel heeft verscheidene jaren geleden'iets dergelijks ondernomen en ook „Flora" heeft reeds eerder een stap op dezen weg gezet, maar tot iets blijvends is het toen nog niet gekomen. De voorzitter van de Studieclub heeft er in zijn antwoord terecht op gewezen, dat wil een dergelijke beurs succes hebben, er in de eerste plaats voldoende aanbod moet zijn en ook vol doende verscheidenheid, om het bezoeken aan trekkelijk te maken. Daar waar weinig te zien is, zal de belangstelling spoedig verflauwen. De aangelegenheid zal door het bestuur in overweging worden genomen, waarbij tevens de mogelijkheid van samenwerking met andere or ganisaties onder het oog zal worden gezien. Dit laatste is ongetwijfeld van groote betee- kenis. We behoeve slechts te herinneren aan de prachtige bloemententoonstelling van het vorig jaar, om het bewijs te leveren, wat door een drachtige samenwerking te bereiken is. In een tuinbouwcentrum als Beverwijk moet nog meer te bereiken zijn en wij gelooven dat, wanneer een beurs inderdaad in een behoefte kan voorzien, een gezamenlijk streven in die richting succes zal hebben, ook al door den breeden opzet, welke er dan aangegeven zou kunnen worden Donderdag 13 Februari wordt in hotel Terburg de verkiezing gehouden van een bestuurslid van den Wijkerbroekpolder wegens het periodiek aftreden van den heer H. Sluiter. De directie van de papierfabriek houdt els jaar een telling van het aantal georganiseerde arbeiders. Van de 780 arbeiders, die aan dit bedrijf verbonden waren, zijn er 308 georgani seerd, terwijl er 472 personen niet-georganiseerd zijn. De .cijfers waren voor de fabriek te Velsen als volgt: in den R.K. Brond 170, in oen Chris- telijken Bond 60 arbeiders en in de N.V. v. F. 78 arbeiders. De vermeerdering der bevolking van Velsen verloopt niet in het tempo, dat men verwacht had. Immers men koesterde een jaar geleden de hoop dat Velsen eind 1940, begin 1941, zijn 50.000ste inwoner zou mogen begroeten. De be volkingsaanwas gedurende de laatste maanden blijkt echter zeer gering te zijn. Blijkens de thans ontvangen cijfers over de maand Decem ber is het aantal inwoners gestegen met 24. De bevolking vermeerderde door vestiging met 165 en geboorten met 74. Zij verminderde door vertrek van 225 personen en het overlijden van 42 ingezetenen. De totale bevolking per 31 December 1940 oedroeg 48.967 De geheele vermeerdering over het jaar 1940 bedroeg slechts 237. De directeur van. het Post- en Telegraafkan toor verzoekt ons te willen mededeelen, dat de openstelling van de agentschappen Kennemer- land, Zeeweg en Driehuis als volgt geregeld is: van 3 tot en met 16 Februari van 93017.00 uur; van 17 Februari tot en met 2 Maart van 9 00 17.00 uur; van 3 Maart tot en met 29 Maart van 8.30 17.00 uur. Na 29 Maart geldt wederom het normale slui tingsuur. De agentschappen Kenmemerland en Zeeweg zijn des middags van 12.3013.30 en Driehuis van 13—14 uur gesloten, terwijl zij des Zater dags slechts tot 15 uur zijn opengesteld. De Van Leer's Personeelvereeniging heeft ter gelegenheid van haar één-jarig bestaan in het Kennomer Theater een voorstelling gegeven. Deze feestavond was in alle opzichten goed ver- zoigd en de geheel bezette zaal heeft van het rijk gevarieerd programma veel genoten. Voor de leden van IJmuiden Oost en West zal Zon dagmiddag as. in het Wapen van Velsen een herhaling gegeven worden. In tegenstelling met de jaren, dat het be volkingscijfer van onze gemeente met groote sprongen omhoog ging, valt in den laatsten ti) slechts een langzaam toenemen van het zielen tal waar te nemen. We dachten, dat in 1940 de 49.000 wel bereikt zou worden, het cÜfer was reeds zeer dicht benadrrt, doch de tijds omstandigheden hebben niet nagelaten ook hierop invloed uit te oefenen. De laatste maand van het afgeloopen jaar gaf weer een kleine vermindering te zien (24) als gevolg van het feit, dat het aantal ver trokken personen (225) dat van het aantal vestigingen (169) verre overtrof. Het geboorte overschot van 32 kon dit verschil niet meer opheffen Gedurende de maand December vestigden zich in onze gemeente 169 personen (47 m. en 92 vr.) Vertrokken zijn 225 personen (103 m. en 122 vr.) Er werden 54 kinderen geboren (4? m. en 31 vr.) terwijl 42 personen (20 m. en 22 vr.) zijn overleden. Het zielenaantal verminderde dus in Decem ber met 24. Gedurende het jaar 1940 is het bevolkings cijfer gestegen met 237, zoodat onze gemeente op 31 December 48967 inwoners telde. Gedurende het afgeloopen jaar werden in het badhuis „Concordia" 16572 baden genomen, het geen een vermeerdering beteekent met 1395 ten opzichte van net jaar daaraan voorafgaande. Aan het hoofdbureau van politie werden on derstaande voorwerpen als gevonden aange geven Een huissleutel, een pakje tabak, eenige wan ten en handschoenen, eenige honden (kees- hord, een klein wit-zwart hondje, een haze wind, een gele herdershond, een rood-bruine langharii.e hond), een bruine portemonnaie met ritssluiting, inh. 7.50, een roode ceintuur met Koperen gesp, een hangslot, een kinder-porte- monnaie, een oud dames-rijwiel, een muts. een kosteloos rijwielbel.merk, een zilverbon, een dop van ber stank, een blauwe zakdoek, een jon gensmuts. Geboren: C. M. BoonSmit, zoon; G. M Allesvan Wissing, dochter: K. Toornvliet— lismeer Buis, zoon; M. BosmanKoppenaal, zoon; A. R. Schweitzer—Kranendonk, zoon; B A SchoorlSmits, dochter; H. BeunderStuif zand, dochter; A. E. Deimanv. Straaten, doch ter. Overleden: T. Mantje, 81 jaar, wedr. van J. Mars, de Weerdstraat 6, IJmuiden; N. v. d. Plas, 4? jaar, echtgen. van G. Demmers, Va- reniusstraat 7, IJmuiden: D. Wassink, 79 jaar, wedr. van M. de Graaf, Willemsbeekweg 04, IJmuiden; G. C. Asses, 80 jaar, wede. van Th. Kramer, Kweekerslaan 13, Santpoort; G. II Bont, 30 jaar, echtgenoote van K. Kleijn, Lo- rentzstraat 32, IJmuiden; S. Bijl, 53 jaar, wede van C. J. Aalders, Pr. Krugerstraat 100, IJmui den; S. M. v. Houten, 87 jaar, wed. van S Oudshoorns, Meervlietstraat 78, velsen; M. Saaf, 92 jaar, echtgen. van A. de Ruijter. El zenstraat 16, IJmuiden; J. Plugboer, 65 jaar echtgen. van D. Strikwerda, Ratelsstraat 46. IJmuiden: L. Boelig, 24 jaar, echtgenoote va:i J. Visser, Alb. Cuypstraat 10, IJmuiden.' Geboren: C. Veldmeijer—Zijp, z., T. de Kuij- ver—Knop, z., S. H. Castricum—Schmitt, d. Overleden: J. C. Hazenberg, 9 m„ z. van G. H. Hazenberg, Kennemerlaan i0, IJmuiden: G. Uniken, 78 j„ wed. van G. C. de Vriezen. Fazancenlaan 2, IJmuiden; A. Vergouw, 61 j.. echtgen. van E. Bont, Eendrachtstraat 13, Vel sen; J. Snip, ongeil., 71 j„ Schulpweg 127, Vel- sen-N.; A. M. H. Duvergé, ongehuwd, Pelsstraat 23 Velsen-N.: T de Jong, 62 j., echtgen. van J. Koningstem, Kompasstraat 26, IJmuiden; T. P Kuijk, 74 j., wed. van J. D. Nodehjk, J. T Cremerlaan 90, Santpoort. Ondertrouwd: A. de Lange en E P. Muijs. Getrouwd: E. A. v. d Klift en A. de Vries; D Wortel en H. J. v. d. Doe; J. Tegelaar en M. de Waard; L. A. Swart en E. M. Visse; Ch. Lan- ning en A. Cornet; N. Bos en N. Dangerman. Wie dit berd voor zich ziet moet éxtri voo rzIc h t i g zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Heden, Vrijdag herdenkt de heer A. B. Vos, wonende Geelvinckstr. 35, alhier, den dag, waar op hij voor 25 jaar als tuinman in de gemeente Velsen in dienst trad. Het spreekwoord zegt: „Wie aan den weg tim mert, heeft veel bekijk". Doordat aan Vos de zorg van tuinen en plantsoenen in de gemeente was toevertrouwd, „timmerde" hij dus aan den weg en wanneer ergens in de gemeente een mooi plantsoen of tuintje de bewondering van burger of vreemdeling afdwong, was dit mede aan het inzicht en werk van den jubilaris te danken. Zoo is in den loop dei» jaren de heer Vos be kend geworden bij groot en klein. Dat zijn werk en vlijt ook door zijn superieu ren gewaardeerd wordt, bewijst het feit, dat de jubilaris reeds geruimen tijd als hulp-opzich ter fungeert. Het zal den heer Vos dan ook Vrijdag a.s. niet aan belangstelling ontbreken. De Raad der gemeente Bloemendaal kwam gisterenmiddag na een lange besloten zitting in een openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van den burgemeester. Jhr. Mr. C. J- A den Tex. Opnieuw kwam aan de orde de bespreking over het ontwerp streekplan Kennemeriand- Zuid. Men weet dat de raad in zijn vorige zitting een aantal bezwaren opperde en dat de verte genwoordigers der gemeente in de commissie ze alsnog te berde zouden brengen. De voorzitter stelde thans echter voor, om het ontwerp-reglement toch maar te acceptee ren. daar vrijwel alle gemeenten, die daarbij be trokken zijn, hun fiat hebben gegeven. De tijd is trouwens te kort om nog wijzigingen aan te brengen. De heer Rohling was teleurgesteld en drukte zijn spijt uit over het uitblijven van resultaten Hij maakte bezwaar tegen het zoo maar accep teeren van het concept ,dat niet in het belang van de gemeente is. Als hij tegen stemt, moet men dit niet begrijpen als een gebrek aan be reidheid om mede te werken aan een algemeene regeling, maar als een bewijs dat hij niet te vreden is. De heer van Til achtte het gewenscht het concept aan te nemen met aanteekening van de geopperde bezwaren. Ged. Staten kunnen dan nog zien wat ze er mee doen. De voorzitter antwoordde, dat de formeele be zwaren wel door de andere gemeenten gedeeld worden. Ook die tegen artikel 24, maar niet die betreffende den voorzitter. Het ontwerp .werd daarna aangenomen met acht tegen zes stemmen. Bij de rondvraag vroeg de heer Prinsenberg of het niet goed zou zijn een regeling te tref fen, waarbij het sneeuwruimen voor de trot toirs der aaneengebouwde perceelen verplicht wordt gesteld. De voorzitter zou daartoe niet graag overgaan, omdat hij zelf met opstaan en vallen geleerd heeft, dat de gedeelten trottoir, die geruimd zijn, het gevaarlijkst genoemd mogen worden Men kan beter op sneeuw loopen dan op gladde tegels. Mevrouw Dalmeijer vroeg, hoeveel werkloozen de gemeente heeft, waarop wethouder Cassée antwoordde, dat er momenteel zijn: 60 te werk- gestelden, 15 kas-trekkenden, 8 werkenden in Duitschland en 1 in Noord-Frankrijk. De vergadering werd daarna gesloten. Het Genootschap van den S illen Omgang, afd. IJmuiden-Oost, hield in het Patronaats gebouw zijn jaarlijksche vergadering. Zooals bekend kan dit jaar geen Stille Om gang gehouden worden en kwam hei vooistel van Pater Emmanuël, geestelijk adviseur der af- deeling in behandeling om in den nacht van 22 op 23 Maart een nachtelijke aanbidaing te hou den in de Parochiekerk, welk voorstel veel in stemming had. Op 22 Maart des avonds 9 uur zal het Lof worden gecelebreerd, waarna het Allerheiligste zal worden uitgesteld. Deze aan bidding duurt tot des morgens half 5, op welk tijdstip een H. Mis zal worden opgedragen, waar na algemeene H. Communie. Na deze H. Mis vindt in het Pa ronaatsgebouw een gemeen schappelijk ontbijt plaats. Stemmen kwamen op om deze nachtelijke aan bidding op te luisteren. De heer N. van Kaam, memoreerde hierna het zeer vele en vruch bare werk. dat de heer Bruinenberg, eere-voorzitter der afdeeling, in deze 26 jaar heeft verricht. De heer Bruinenberg dankte voor deze hulde, doch wees er op dat hij dit werk steeds beschouwd heef- als een plicht. B;j de bestuursverkiezing werd de heer N. v Kaan tot voorzitter gekozen. De heeren Scheen- aard. De Graaf en J. Staal werden herkozen ierwijl de heer Leering gekozen werd. In de rondvraag werd opnieuw het voorstel gedaan om bij de Eucharistische feestdagen een aantal leden aan te wijzen om op bepaalde uren in de kerk te bidden. Tot slot deelde de heer Bruinenberg nog mede, dat zij, die op 15 Maar' alsnog willen gaan loo pen naar Amsterdam, dien avond om 7 uur, m het Patronaatsgebouw aanwezig dienen te zijn. Hierna sluiting. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche feest- vergadenng van den R. K. Vrouwenbond met op 9 doch op 16 Februari a.s. worden gehouden Deze feestvergadering zal plaats vinden m het R. K. Verenigingsgebouw aan de Mahusstraa-. De Rijkswaterstaat heeft het vervaardigen, leveren en opstellen van drie electro-mechani- sche herwerken voor de hellingwagens opgedra gen aan de N.V. Rotterdamsche IJzer- en Me taalgieterij voor een bedrag van 187.395, De IJmuider kotter IJm. 222 was aan den af slag met een partij schol, schar en wijting. Het schip, dat slechts heel kort op de visscherij was. besomde niet minder dan 2400,—. Tooneeluitvoering. Woensdagavond gaf de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in het Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede voor de leden van den R.K. Volks bond een bijzonder goed geslaagde Opvoering van „De parochie van Eikendonk". Dit tooneel- spel, dat de Rederijkerskamer geruimen tijd ge leden te Haarlem met zooveel succes in den stadsschouwburg voor het voetlicht bracht en dat wij destijds uitvoerig bespraken, heeft ook in Heemstede, onder regie van Herman Moer kerk, eerr groot succes mogen beleven. De muzikale entre-actes werden op loffelijke wijze verzorgd door het ensemble Jan Nibbering. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag BOEKAREST, 6 Febr. (D.N.B.) In zijn laatste rapport over den Joestand deelt het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken mede, dat ook op 4 Februari de arrestaties, het in beslag nemen van wapens en de huiszoekingen werden voortgezet. De militaire rech bank te Boekarest heeft opnieuw uitspraak gedaan tegen 40 per sonen, die bij de gebeurtenissen betrokken wa ren. Negen beklaagden zijn vrijgesproken, 31 werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 maanden tot 5 jaar. Naar wij vernemen is in de vergadering van 6 dezer van den raad van commissarissen der Incassobank N.V. besloten, aan de op 27 Februar. a.s. te houden algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen om over het jaar 1940 een dividend uit te keeren van 5 pet. (vo rig jaar 4 pet.). VICHY, 6 Febr. (D.N.B.) Van gewoonlijk welingelichte zijde verluidt over den minister raad van gisteren, dat er minder sprake is ge weest van het nemen eener beslissing over het resultaat van Darlan's reis naar Parijs, dan wel van het uitlokken eener gedachtenwisseling. Ad miraal Darlan zou vandaag naar Parijs terug- keeren. Admiraal Darlan is vanochtend weder met voorstellen van maarschalk Pétain naar Pa rijs vertrokken. In welingelichte kringen alhier verwacht men, dat Darlan Vrijdagavond of Zaterdag ochtend terug zal zijn. Al naar gelang van het antwoord van Laval zal de maarschalk, zoo verklaart men verder, nog aan het einde j dezer week zijn besluiten nemen en waar- Ischijnljjk in een radiorede niervan aan net volk mededeeling doen. BERLIJN, 6 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De poging van den vijand, in den namiddag van den 5en Februari, onder bescherming van jachtvliegtuigen met verscheidene golven van gevechtsvliegtuigen het bezete gebied aan Het Kanaal binnen te dringen, is, naar reeds ge meld, door den onmiddellijk in actie komenden afweer verijdeld. De tegenstander verloor 17 vliegtuigen, waarvan er 14 door jagers werden neergeschoten en drie door de luchtdoelartillerie vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben veldver- sterkingen ten Z.W. van Harwich en scheeps- doelen voor de monding van de Theems met succes met bommen bestookt. Een schip van 3.000 b.r.t. werd tot zinken gebracht, een groot koop vaardijschip zwaar beschad:gd en in brand ge stoken. Een lange-afstandsgevechtsvliegtuig heeft op 450 K.M. ten westen van Ierland een koopvaardijschip met bommen en met de boord- wapens aangevallen. Het schip bleef stuurloos liggen. Aanvallen der luchtmacht in den afgeloopen nacht waren gericht op strategische doelen in Z.O.-Engeland. Er ontstonden talrijke branden in de havenwerken van een kuststad. De vijand heeft noch boven het Duitsche Rijksgebied, noch boven de bezete gebieden gevlogen. Het luchtdoelgeschut heeft den 4en Februari nog een vijandelijk vliegtuig bij Brest neerge haald, zoodat de verliezen van den tegenstander op 4 en 5 Februari tot 21 vliegtuigen in totaal gestegen zijn. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist. Bij de luchtgevechten van gisteren heeft kapi tein Oesau, groepscommandant in een jacht- eskader, zijn 40e overwining behaald. ERGENS IN ITALIË, 6 Febr. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht nr. 244. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front wederzijdsche actie van artillerie en patrouilles, belemmerd door het slechte weer. In Noord-Afrika hebebn onze vliegtuigen gemechaniseerde strijdmiddelen der Engelschen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. In Italiaansch Oost-Afrika, aan het Noor delijke front, zijn verbitterde gevechten geleverd gedurende den geheelen dag van gisteren in den sector van Cheren, waarbij van weerszijden werd ingegrepen door de luchtmacht. Onze jachtvlieg tuigen hebben drie Blenheim-machines neer geschoten. Een duikboot onder bevel van den fregatten- kapitein Primo Longobardo heeft, behalve de reeds genoemde weermachtsbericht nr. 240 van 2 Febr., ook het Britsclie mailschip Urla van 5200 ton tot zinken gebracht. BELGRADO, 6 Febr. JA.N.PJ. Het officieele Atheensche telegraafagentschap dementeert met nadruk een door een te Sofia verschijnend blad gepubliceerd bericht van een buiten- landsch nieuwsbureau, volgens hetwelk in Grie- kenlana Australische troepen zouden zijn ont-, scheept. In politieke en journalistieke kringen te Belgrado wijst men er op, dat het Grieksche agentschap weliswaar verklaart, dat deze troe pen nog niet geland zijn, doch dat het ver moeden voor de hand ligt, dat de Engelschen op grond van een accoord, dat generaal Wavell zou hebben gesloten, wellicht toch nog zulk een poging zullen ondernemen en evenals des tijds in 1916 tegen den wil der Grieksche regee- "ing zullen uitvoeren. NEW YORK, 6 Febr. (D.N.B.). Het Ame- rikaansche gerecht heeft in Cristobal, in de Panamakanaalzone, de in de haven aldaar se dert Juni 1940 liggende Fransche schepen „In diana", groot 5700 brt.. en „Namur" groot 1500 brt. in beslag laten nemen. Dit geschiedde op verzoek van de Londensche Royal Exchange As surance Cie, die een vordering van 1.1 millioen dollar zegt te hebben op de Fransche scheep vaartlijn „Générale Transatlantique". Enkele Britsche vliegtuigen vlogen gisteren nacht in het Nederlandsche luchtgebied en wier pen op verschillende plaatsen bommen uit. Onge veer twaalf woonhuizen zijn beschadigd. Perso nen zijn niet gekwetst. Alle wedstrijden van den Nederiandschen Korfbalbond voor Zondag a.s. zijn afgelast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4