BOEK EN BLAD Elfsteden-kruis ST. FRANGISGUS PENSIONAAT Postgiro-no s van de Winterhulp Nederland Incasso-Bank bestaat 50 jaar METALEN ENTRALE VERWARMING Kerkdijk leven ir5 Peusionaten, Peüsiors DE SONNAVILLE RUSTHUIS De stakingen in de Ameri- kaansche wapenindustrie De moeizaam verworven trophee VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 DELFT PENSIONAAT SINT URSULA Nagedachtenis van den stichter der Bank gehuldigd OPTIMISTISCHE VARKENSFOKKERS Dit jaar worden anderhalf millioen biggenmerken toegewezen NATIONAAL FRONT Zuster Arcadia t Audiëntie "panflavitt-PA s mies NEDERLANDSCHE VER- STERKINGSWERKEN Het wegnemen van mate rialen is verboden SCHAATSEN WEER EEN MOLEN- EN MERENTOCHT Zondag a.s. de 5e Molen- en Merentocht Amateurs wedstrijden te Krommenie OUDEWATER ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT:; Britsch eigendom in bezet Frankrijk in beslag genomen ERNSTIGE ONGELUKKEN OP DEN GAUBERG Steunverleening aan vluchtelingen BRAAT WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Onder Bestuur der Ursulinen van de Romeinsche Unie VOOGDIJSTRAAT 10 ROERMOND EXTERNAAT INTERNAAT Erkende Middelbare Meisjesschool, HOOGERE BURGERSCHOOL 5-JARIGE CURSUS. Op leiding M.U.L.O. A en B, Muziek, Handels kennis, Handelscorrespondentie, Steno. Typen Donderdag was het 50 jaar geleden, dat de Incasso-Bank N.V. haar loketten opende in het gebouw, waarin de toenmalige firma Goedewaa- gen en Co. haar kantoor hield, n.l. op het Rokin no. Ill te Amsterdam. De tegenwoordige directie achtte het met het oog op de tijdsomstandig heden niet geraden dit feit openlijk te vieren, doch in besloten kring is 's morgens in de aula van de begraafplaats Zorgvlied een korte her denkingsplechtigheid gehouden voor den op richter der bank, wijlen den heer K. G. Goede- waagen, waarna een krans op het graf werd ge legd. In de aula hadden zich o.m. verzameld me vrouw Goedewaagen-Nieuwenhuis, de heer K. G. Goedewaagen, directeur der Incasso-Bank, en kele familieleden van den overleden oprichter, de heer R. Willemse, onder-directeur der Incasso- Bank, en de heer S. H. Joor, die met de heeren C. A. van Warmendam en H. P. Groos, die door ziekte verhinderd waren, van de oprichting af aan de bank verbonden zijn. In de aula heeft de heer R. Willemse het woord gevoerd. Hij zeide den lof, die allerwegen den verscheiden oprichter was toegezwaaid, vol komen verdiend te achten. Hij toch, aldus spr., was de man, die niet alleen het initiatief nam tot de oprichting, maar ook gedurende 34 jaren de stuwende leiding had. Hij was dag en nacht bezig de belangen der instelling te behartigen. Voorts wees spr. er op, hoe de heer Goedewaagen het kleine stekje, dat in 1891 werd uitgezet, tot een boom mocht zien uitgroeien, wiens vertakkin gen door het geheele land verspreid waren. En thans, ruim 16 jaren na zijn verscheiden, zijn nog vele takken daaraan toegevoegd. Nu telt de bank 75 vestigingen in den lande en de twaalf personen, die het beginpersoneel vormden, zijn uitgebreid tot 1600 employé's. Toen uit den kring der ouderen het voorstel kwam, om 6 Februari de nagedachtenis van den stichter der bank te eeren, door een krans te leggen op zijn graf, vond dit voorstel direct ge- reeden ingang en was men van meening, dat deze gedenkdag moest worden begonnen met deze daad van piëteit en waardeering. Spr. zeide het een groote voldoening te achten, dat de fa milie dit plan op prijs stelt en het meest, dat mevrouw Goedewaagen met haar familie deze plechtigheid wilde bijwonen. Het moet een vreug de voor haar zijn, aldus spr., te zien, hoe de heer Goedewaagen nog een plaats in veler harten be houden heeft, een plaats, die hij verkregen heeft door het vele, dat hij voor de instelling en allen, die daaraan arbeiden, heeft gedaan. In dit ver band herinnerde spr. aan het pensioenfonds, tot de oprichting waarvan de heer Goedewaagen den stoot had gegeven en waarvan het kapitaal thans 5 millioen bedraagt. Spr. zeide dit met dank baarheid te gedenken, ook namens de vele ge- pensionneerden, die niet aanwezig konden zijn. Vervolgens begaf men zich naar het graf van den heer K. G. Goedewaagen, waar de heer Wil lemse met eenige toegepasselijke woorden een krans neerlegde. Op de Donderdagmorgen te Barneveld ge houden Vergadering van den „Bond van var- kensfokvereenigingen West-Veluwe" is langdu rig gesproken over de vraag: of dit jaar de varkensfokdag moet doorgaan of niet. Alle af gevaardigden van de afdeelingen bleken eens gezind van meening, dat de jaarlijksche Var kensfokdag moet doorgaan (de afdeelingen Putten en Lunteren waren niet aanwezig),zoo dat hiertoe besloten werd. Dit jaar zal dus, evenals vorig jaar, de varkensfokdag 1 Mei a.s. vtastgesteld. Naar wij vernemen is dit de eerste beslis sing in dezen zin in het geheele land. Tot nu toe stonden de verschillende varkensfokver- eenigingen in den lande nog al sceptisch tegen over het al of niet laten doorgaan van den fokdag. Op dezelfde vergadering heeft de technisch adviseur van den bond, de heer A. Blikman, hoofd-assistent van den rijksveeteeltconsulent te Arnhem, enkele interessante mededeelingen gedaan omtrent de teeltregeling van varkens Voor het jaar 1941. De heer Blikman deelde de vergadering mede, dat dit jaar 1.500.000 biggenmerken zullen worden toegewezen, waarvan 307.652 in de pro vincie Gelderland (vorig jaar 412.821). De heer Blikman deelde voorts in dit verband mede, dat zij, die het Vorige jaar geen fokzeugen had den, niet meer in aanmerking zullen komen voor een toewijzing biggenmerken, een rege ling, die niet alleen voor de provincie Gelder land, maar voor het geheele land zal gelden. De erkende stamboekfokbedrijven, aldus spr., zullen echter zooveel mogelijk intact worden gelaten. Voorts zal men per boventallige fok- zeug dit jaar 2 a 3 fokvarkens mogen houden. Er zal geen onderscheid meer worden gemaakt tusschen drachtig en niet-drachtig. De toewij zing fokbeeren zal worden veranderd. Per half jaar zal een gelijk aantal worden toegewezen als voor een jaar noodig is. Tenslotte deelde de heer Blikman nog mede, dat de eischen voor erkenning dezelfde blij ven. Men moet twee jaar als fokker zijn inge schreven en aan alle Verplichtingen als zooda nig hebben voldaan, wil men officieel als var kensfokker kunnen worden erkend. Dit beteekent dus, dat in dit jaar de varkens fokkerij, d.w.z. de stamboekfokkerij, nagenoeg onbeperkt voortgang zal kunnen vinden. Bij besluit van den Leider van Nationaal Front is benoemd tot lid van den Politieken Raad Prof. Dr. K. E. Heynderickx te 's-Gravenhage. Op 47-jarigen leeftijd overleed in het klooster der Zusters Franciscanessen te Mierlo de Eerw. Juster Arcada (mt,. Th. Vugs). Jarenlang was zij bewaarschoolonderwijzeres in genoemde gemeente en bij de jeugd zeer bemind. Z.H.Exc. de Bisschop van Breda zal Woens dag van de volgende week geen audiëntie ver- leenen. p\ Bescherm U |baïer) bijtijds door Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft de aan dacht van den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken er op, gevestigd, dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit. dat materialen, afkomstig van vroegere Nederlana- sche versterkingswerken, zooals hout, metaien enz., eigendom zijn van den Nederlandschen Staat of van de Duitsche weermacht. Eigen dunkelijke wegneming of verkoop door parti culiere personen is derhalve ongeoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schuldig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. Genoemde secretaris-generaal heeft de bur gemeesters uitgenoodigd, voor zooveel noodig, de bevolking in hun gemeenten op het voren staande te wijzen. Nu de vorst nog steeds aanhoudt en het Zaan- sche landschap door de sneeuw een fraai aan zicht biedt, heeft de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer besloten gehoor te geven aan de vele verzoeken uit alle deelen van het land om op Zondag a.s., 9 Februari, opnieuw een Molen- en Merentocht uit te schrijven, hetgeen de 3e in dezen winter en de 5e sinds 1940 zal worden. Het geheele traject van 52 K.M. zal tijdig sneeuwvrij gemaakt worden, terwijl de Z.V.V.V. door de vele ervaring voor een goede organisatie zal zorgdragen. Men kan zich voor deelname aan den tocht opgeven Zondagmorgen vanaf 9.45 uur aan de bureaux, die gevestigd zijn in Café „De Har monie", Stationsstraat 71c en Hotel „De Nieuwe Karseboom" op den Dam. Er kan vanaf 10 tot 1 uur worden gestart, ter wijl de deelnemers voor 5 uur hun startkaart moeten hebben ingeleverd om in het bezit te komen van een molendistinctief, dat ditmaal weer geheel afwijken zal van vorige modellen. Het ligt n.l. in de bedoeling den deelnemers steeds een andere afbeelding van een molen, die nog in de Zaanstreek staat of daar eenmaal was gehuisvest, uit te reiken. Bij het eventueel niet doorgaan van deze toe- ristentocht zal daarvan tijdig via de spoorweg stations mededeeling worden gedaan. De ijsvereeniging „Nova Zembla" te Krom menie heeft voor Zondag a.s. nationale wed strijden uitgeschreven voor amateurs, die nog nimmer een eersten prijs hebben gewonnen. Deze wedstrijden, welke om 1 uur beginnen en gehouden worden op het binnenmeer „De Ham" te Krommenie, gaan over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. De prijzen bestaan uit fraaie kunstvoorwerpen en medailles. In Zaansche kringen hoopt rrfen op deelname van Sam van Hoorn uit Zaandijk, die gerech tigd is aan deze wedstrijden deel te nemen. KATHOLIEKE INSTELLINGEN voor ONDERWIJS, OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING te HEES bij Nijmegen voor onderwijzeressen, verpleegsters, dames en meisjes. Prima gelegenheid voor rustkuren onder leekendirectie en medische leiding. Billijke condities - Vraagt inlichtingen aldaar G.L.O, EN U.L.O.. MACHINESCHR.. >TENO, HANDELSCORR., LINGERIE-. COSTUMIèRE. EN COUPEUSE-OPLEIDING Reductie voor kinderen uit grote gezinnen gecomprimeerd en in vloei baren toestand N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUUKSTOFFABRIEK Hioofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Tandjong Priok en Soerabaja Dieren Groningen, Utrecht, Hengelo. De Elfstedenwinnaar Auke Adema wiens getrainde body, terwijl nog honderden deelnemers voortzwoegden, al lang de moeite en inspanning van zijn prestatie vergeten was (Foto Fax-Holland) DE ONDERGANG VAN EEN IM PERIUM door Robert Brijfault. Van commentaar voorzien door Alan Sinclair Sidgwick. Uitgave: W. J. Ort, 's Gravenhage. Dat het Britsche Imperium op het oogen- blik de zwaarste crisis van zijn bestaan door maakt, zal wel niemand in twijfel durven trek ken. Winston Churchill heeft zelf reeds her haaldelijk verklaard, dat het thans gaat om to be or not to be, bestaan of niet bestaan, handhaving of ondergang derhalve van het Britsche Imperium. Daarom ook wil hij niet, midden in deze gigantische worsteling, Enge- lands oorlogsdoeleinden nader definieeren, on danks den druk, die hiertoe door het Lagerhuis en sommige Ameriaknen op hem wordt uitge oefend. Zijn stereotie antwoord is steeds weer: ons eerste doel is den oorlog te winnen. Het bewijst des te duidelijker, dat er geen ander alternatief meer is: winnen of verliezen, staan of vallen. De oorlog is thans immers in een zoo danig stadium gekomen, dat men de mogelijk heid °van een compromis als uitgeschakeld kan beschouwen. Reeds voor het uitbreken van dezen oorlog stelden velen de vraag: stort het Britsche wereldrijk ineen? Maar een duidelijk antwoord durfden weinigen te geven. Robert Briffault geeft dit antwoord wel in zijn „Ondergang en val van het Britsche Imperium", een Ameri- kaansch boek, ofschoon dé schrijer, ondanks zijn Fransch klinkenden naam, in Engeland ge boren is. Briffault haat Engeland, maar hij haat ook, aldus lezen wij in het voorwoord, de fascistische staten. In zijn boek „Ondergang en val van het Britsche Imperium" komt hij tot de volgende conclusie: „De beide principieele fouten, waaraan de menschheid in haar geheel lijdt, zijn eenerzijds Engeland en de Engelsche politiek en anderzijds de fascistische mentaliteit en de fascistische methoden." Gebrek aan ruimte en tijd maakte het on mogelijk, karakteristieke uittreksels uit meer dan twee derden van het boek te brengen. De rest van het boek, aldus lezen wij in het voorwoord, is feitelijk slechts van belang wegens zijn patho- logischen aard. Het boekje door W. J. Ort uitgegeven, bevat een aantal uittreksels uit het oorpsronkelijke boek. Dr. Goedewagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten schreef een uitvoerige inleiding, waaraan wij het volgende ontleenen: „Deze schrijver wil niet beschouwen, maar bevrijden, niet begrijpen, doch wakker schud den. Hij is geen wijsgeer, maar een opvoeder, die allen, die nog gelooven, in de mythe der Britsche almacht in de wereld, wil verlossen van hun waan. Hij strijdt tegen het zelfbedrog en predikt, terwille van het volk van Enge land, een kruistocht tegen een regeering, die dit volk naar den afgrond voert. Hij zoekt de waar heid en bestrijdt de leugen. Hier is geen historicus aan het woord, maar een polemicus. Hier wordt niet begrepen, doch vernietigd. Hier verlustigt zich bijna een ver nieler in de verbloeding van zijn stervend slachtoffer. Hier breekt een loochenaar 'n tem pel af en stoot een altaar stuk en hij doet het met welgevallen En hij doet het met bekwaamheid. Juist zijn eenzijdigheid schudt wakker en opent oogen voor de werkelijkheid, die aan de orde is. In ons land kent men de werkelijkheid nog te weinig en leeft men met gesloten oogen in een waan van gisteren, alsof er sinds 1939 en 1940 niets veranderd is in Europa, alsof er geen nieuwe normen noodig zijn om die werkelijk heid te beoordeelen. Juist daarom verdient dit boek gehoor." Een vijand ziet scherper iemands fouten dan 'n vriend. Zoo is het ook in dit boek van dezen vijand van het kapitalistische Engeland. Met bijtenden spot hekelt hij vaak en terecht de toestanden in Engeland en 't Imperium, voor al, wanneer het heeft over Brltsch-Indië en Zuid-Afrika. Maar soms ook geeft hij blijk van oppervlakkigheid en beweert in het wilde weg zonder eenig bewijs te leveren, zooals op blz 62, wanneer hij het over de Christelijke religie heeft. Het boek is een fel polemisch werk, In goed Nederlandsch vertaald en bewrkt, en van eenige geestige plaatjes voorzien. Een suggestieve teekening versiert den om slag. iangen Elfstedendag door al die honderden om, koste wat het kost, den tocht ten einde te bren gen. Hoevelen hebben, telkens opnieuw, ge kampt met tegenslag en inzinking, zich verzet tegen moeheid en spierpijn en zich verbijtend doorgezet, krampachtig volhardend tot het einde. Van den duisteren ochtend tot den don keren avond heeft voor tal van deelnemers de tocht geduurd; uren en uren van afmattend jakkeren langs de baan, soms in een roes met nog slechts vaag, als na een droom, de herin nering aan dorpen en stadjes, controleposten en koekezoopjes, bruggen, waar onderdoor werd geslipt, een bank waar men een oogenblik als een blok op neerzeeg. En verder, altoos verder, tusschen kaden van 'n stadsgracht, langs eindelooze vaarten, met ingevroren schepen, torens, die op doemen in het verschiet en o, zoo traag nader komen. Met in de ooren het suizen van den kouden vind en het rhythmisch schrapen der ijzers over de baan, den blik op het ijs vooruitspeurend naar scheuren of wakken of brosse, brokkelige stukken, die beter gemeden konden worden. Het werd dag en het werd weer avond. Het werd zelfs heel laat voor velen, die nog kort voor het middernachtelijk uur het gewicht van de laatste loodjes droegen. We hebben ze in dat late uur zien terugkomen, meer kruipend dan loopend van oververmoeid heid, plof neervallend in een stoel en gretig slorpend hun bestelde kwast of groc. Zonder adem en zonder woorden, moeizaam bewegend hun geknauwde ledematen, wrijvend de warm gezwoegde haren, tintelende ooren en wangen. Weg alle branie, waarmee er zoovelen dien morgen waren gestart, prat op hun ongetraind heid. Maar puur tevreden, voorzichtig uitsprei dend voor zich op tafel de besmeurde gekreuk te cOntrölekaart met de laatste triomfan telijke afteekening. Er was vreugde en voldoening, maar geen .overmoed meer in hun broksgewijze ont boezeming. Zij hadden volhard en zij had den gewonnen, maar zij erkenden volmon dig, dat het onmenschelijk was geweest zonder degelijke oefening zoo'n tocht te ondernemen. Zij, die behoorlijk getraind hadden, kwamen natuurlijk beter uit den strijd en het record in dit opzicht sloeg wel de winnaar van den dag, de stoere Auke Adema zelf, die alsof er niets gebeurd was, de afgeloopen uren, lusig over den dansvloer zwierde in de beste stemming, die hij maar wenschen kon. Een barre werkelijkheid, de Elfstedensfeer. Doodop, al die jonge kerels, maar gnuivend toch om hun volhouden. Genietend bij alle kram pende moeheid, een groote voldoening. Straks, in eigen kring, zullen zij trotsch hun kruisje toonen. Vergeten is dan alles, wat zij hebben doorgemaakt. En al verzekerden zfj na afloop er nooit meer aan te beginnen, wanneer een volgend jaar een nieuwe tocht wordt uitge schreven, zullen zij andermaal van de partij zijn. Wien de Elfstedensfeer éénmaal in haar ban heeft, die kan niet meer thuis blijven als weer de rappe ijzers voorwaarts klauwen van stad tot stad door het wijde Friesche land. Sneeuw en vorst maken de werkzaamheden voor den gronddienst van 't lucht- wapen allesbehalve ge makkelijk. Toch wordt de arbeid ononderbroken voortgezet (foto Weltbild) DUIKBOOTEN i Wat zal er na dezen oorlog ontzaglijk veel te schrijven vallen over de twee allernieuwste ma nieren van oorlogvoeren, juist in dit stadium van den strijd: den oorlog in de lucht en dien on der water! Met deze laatste wijze, welke, in te genstelling met de operaties in de lucht, maar weinig in de Nederlandsche bladen besproken wordt, heeft de Duitsche periodieke pers waaronder wij de vakbladen rekenen zich de laatste jaren evenzeer bezig gehouden, als met die van den luchtoorlog. In vredestijd hebben Nederlandsche onderzeeërs, door hun weten schappelijke onderzoekingen en tochten door alle zeven wereldzeeën, zóóveel roem over onze sub marine navigatiekunst gebracht, dat het onder werp: oorlog onder water, hier ingeleid, wel haast iedereen zal interesseeren. En dit te meer, nu het „seizoen" der operaties ter zee ongetwijfeld aan 't naderen is als 't voorjaar komt". Om met een actueele gedachte te beginnen: Duitsche deskundigen zijn al sedert jaren van oordeel, dat speciaal de groote duikboot in oor logstijd geschikt is voor het vervoer onder water van oorlogsmateriaal en grondstoffen, ja, zelfs voor onderzeesche troepentransporten. Nu de jongste typen duikbooten dienovereenkomstig werden vergroot en verbeterd, ligt het voor de hand, dat ook het aspect van duikboot-trans portschip eerlang onder onze aandacht moet komen. Maar alvorens daaromtrent in meer technische bijzonderheden af te dalen, meenen wij goed te doen met aan de hand van een fascineerend verhaal in Het Signaal van 'n paar weken geleden hier eerst iets van de alge- meene sfeer te schetsen, waarin de duikboot den „oorlog onder water" voert. Want dat het een oorlogssfeer is, geheim, grimmig en militair- zakelijk, zult U bemerken! Duikbooten opereeren, elk in een haar aan gegeven zeegebied, even goed van een thuishaven uit, als van een heimelijke, tijdelijke operatie basis, ergens in de buurt van haar actie-ge bied. Vóór haar vertrek krijgen ze natuurlijk een maximum-aantal torpedo's aan boord, benevens munitie, óók voor de speciale machinegeweren, waarover thans elke onderzeeër de beschikking heeft. Hoe lang elke tocht zal duren, valt on mogelijk van te voren te voorspellen, maar wèl is het zeker, dat 'n duikboot niet naar haar thuishaven terugkeert, dan nadat ze haar laatste torpedo heeft afgeschoten. En dót weet „de te genpartij" natuurlijk ook! Daarom posteert deze haar eigen onderzeeërs voor de thuishaven van de andere, om deze bij haar (dan vrijwel onge wapende) terugkomst op te vangen. Trouwens, een duikboot in open zee tot een gevecht te dwingen is uiterst moeilijk in de buurt van een thuishaven gaat dat véél beter! Een leek heeft er eenvoudig geen begrip van, al zou hij zelfs goed op de hoogte zijn van het interieur en de gecompliceerde werking van een duikboot, wat er zooal aan hersenwerk moet worden verricht, alvorens zoo'n duikboot kan uitvaren. Maar hetzelfde heeft in omgekeerden zin betrekking op het thuiskomen van een duik boot in oorlogstijd. Vooral, omdat dit voor U- booten in dezen oorlog zelden hetgeen ieder een duidelijk zal zijn een Duitsche haven is en dus de thuiskomst geschiedt in den vreemde, met al de gevaren vandien! En nu leert Het Signaal ons die sfeer kennen van zoo'n thuis komst, in een Fransche Kanaal-haven, als volgt: Diep in het binnenland zetelt het commando van de flottille onderzeeërs. Geen enkele wan delaar in de stille straat van de provincie stad vermoedt, dat deze eenzame villa over de meest volmaakte radio-installaties beschikt; dat een deel van den duikbootoorlog van daaruit ge leid wordt of dat daar alle informaties samen komen, die Duitsche vliegers "en wachtschepen verzamelen. De duikboot zélf moet heel zuinig zijn met haar radio-berichten. Want uit een uitgebreid rapport kan de tegenstander al kan hij de berichten dan niet woordelijk ontcijferen toch wel door een zoogenaamde radiopeiling de plek van het vaartuig bepalen; hetgeen fa taal zou kunnen worden. Maar op zekeren dag komt dan toch het radio-rapport binnen, als bijvoorbeeld: „bevel uitgevoerd verzoek inloop haven op te geven." Dan seint die villa in de stil le straat van dat slaperige provinciestadje terug: „vaar naar positielengte breedte opduiken om Dat bedoelde steunpunt is blijkbaar een Fransche visschershaven, bijv. Boulogne of Lo- rient, of zelfs nog zuidelijker aan de Atlantische kust. De inwoner van die havenstad of elke an dere niet-ingewijde ziet er van alles: vaartuigen, treinen, vrachtwagens, visschers en vischvrouwen in eigenaardige dracht maar géén voor het varen onder de wateroppervlakte bestemde bo dems. Ja toch kijk maar eens goed achter de camouflagenettenDat wil je net gaan doen, wanneer iemand in burger je langs zijn neus Weg toevoegt: ,Loop maar door mijnheer, er mag hier niemand blijven staan!" Dat was dus „een etille" Dan laat de man, die in Het Signaal schrijft en van de Propaganda-compagnie is, zijn papie ren onopvallend zien. „In orde!" zegt die van de Gestapo, „u mag hier rondloopon". In zijn stille villa zit de chef in een modem Ingericht kantoor, achter zijn schrijfbureau. Als hij geen uniform droeg, zou je hem voor een reèder verslijten, die het erg druk heeft. Den geheelen dag zit hij dan ook aan de telefoon en als hij niet telefoneert, jakkert hij in een race auto. Hij alléén moet voor méér vaartuigen zor gen dan een gemiddelde reederij. Wel een hal ven dag van tevoren weet hij, wanneer de zijnen komen opdagen en dan vangt zijn werk eerst voor goed aan! Hij is persoonlijk verantwoordelijk voor de goede binnenvaart van een U-boot. Verder rust op hem de zorg voor het onderkomen van de mannen. Hij is daarenboven shipchandler, ook wat wapens betreft, laat de booten dokken na elke reis worden ze geheel nagezien! wijdt persoonlijk aandacht aan zoowel de zie ken, als aan de ontspanning van de gezonden. Hij waakt tegen aanvallen op zijn kostbare boo ten entegen mogelijke spionnen, evenals over de veilige wederuitvaart van zijn bodems. Met het oog op bovengenoemd gevaar gaan duikbootjagers elke weerkeerende duikboot te gemoet. Daar beneden klinkt dan het comman do: „Alle mannen zwemvesten aantrekken!" De reddingbooten hangen halverwege in de davits, de rubbersloepen zijn opgeblazen, de matrozen loopen op linnen sloffen en wie leeren schoenen draagt liet de veters weg. Intusschen beginnen de jagers, die van de thuishaven de U-boot tegemoet gevaren zijn, den sector van den oceaan af, waar de terugkeerendc zich vol gens het bevel uit „de villa" in ondergedom- pelden toestand bevindt. Drie uur uaan er met dit nauwkeurig speuren heenDan halen al len verruimd adem, als de commandant einde lijk aanduidt, dat het gevaar geweken is. Nu pas mag de verwachte zijn neus boven water stekén! En dan wordt het een wedstrijd, wie hem het eerst in de gaten krijgt! Dan nemen de mijnenzoekers de zorg voor hem over en span nen hun netten, waarachter de ander de ha ven binnenvaart. Aan boord van de jagers houdt ieder zich, of hij niet weet welke noot het is, die binnenkomt. Misschien weet ook niemand het, behalve de man in die geheimzinnige villa, daar in die stille straat van dat provincie stadje. Nu nog een paar uur varens, alvorens te me ren, terwijl ondertusschen aan den wal een ge weldig „beschermingsapparaat" in werking wordt gesteld. Men alarmeert bijna alle dee len van de weermacht in de Duurt, als zoo'n bootje in- of uitvaart: afweer-, zwaar en licht geschut, alles staat paraat! En dan komt de U-boot stilletjes binnen. De bemanning wordt met muziek begroet Hoera's klinken! Dan klimt de commandant wat onwennig aan land. Er staat 'n auto klaar, waarin hij stapt, om er mee naar het dichtstbijzijnd vliegveld te racen, vanwaar een klein staftoestel hem overneemt, om met hem naar „de villa" te vliegen. Daar gaat hij verslag uitbrengen. Daar wordt dan ook krijgsraad gehouden; nieuwe plannen wor den er gesmeed, met andere „villa's" wordt druk contact gezocht. Ondertusschen zijn de manschappen van de U-boot met hun officieren ergens ondergebracht, waar ze beginnen met. zich te scheren. Want traditie en gemak wil len nu eenmaal, dat de mannen van den onder zeeër „onderweg" den baard laten staan! En dan, na daar een heet bad te hebben genoten, slapen ze in héél breede bedden zalig uit. WASHINGTON, 7 Feb. (D.N.B.) De marine commissie van den Senaat heeft een rapport gepubliceerd van den minister van Marine, Knox, over de stakingen in de wapenindustrie. Volgens dit rapport is het 't laatste jaar geko-- men tot 127 stakingen in deze industrie. Hier van waren er 27 op 3 Februari nog aan den gang. Een tweede rapport van het ministerie van Marine maakt meiding van 15 stakingen in particuliere fabrieken, die voor vlootop- drachten werken. Eenige van deze 15 stakingen waren ook In het eerste rapport genoemd. Drie dezer stakingen zijn nog niet geëindigd. VICHY, 6 Febr. (A. N. F.) Naar Associa ted Press meldt, hebben de Duitsche autori teiten te Parijs een verordening uitgevaardigd, dat het eigendom van burgers van het Brit sche rijk, Egypte, den Anglo-Egyptischen Soe dan en Irak. dat zich in het bezette Fransche gebied bevindt, in beslag genomen wordt. Dit eigendom, dat met medewerking van de Kamer van Koophandel opgespoord is, wordt gecon- fisqeerd, indien het aan joden toebehoort. Het overige zal, volgens genoemd persbureau, in afwachting van een definitieve beslissing, on der Duitsch beheer worden geplaatst. Deze maatregel, zoo wordt verklaard, is genomen om Duitschland schadeloos te stellen voor het be slag op Duitsch eigendom, aan het begin van den oorlog door de Britsche regeering gelegd. De Cauberg is weer opengesteld voor de win tersport. Daar de berg met een ijslaag bedekt is, wordt van de bestuurders der sleën groote behendigheid en voorzichtigheid geëischt. De heer P. J. liep verwondingen in het gezicht op, terwijl de heer K. een bekkenbreuk bekwam, zoodat overbrenging naar het hospitaal nood zakelijk was. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de ge meentebesturen een circulaire gezonden, waarin o.m. wordt gezegd: „Aangezien het wenschelijk is gebleken, aan de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting en, vóór zij den staat van „vluchteling" verkregen, „ge organiseerd-arbeider" waren, een hoogeren steun toe te kennen, dan degenen, die niet- georganiseerd waren, deel ik u mede, dat voor deze georganiseerden de steunnormen voor „ge- organiseerde-werkloozen" kunnen worden toe- gépast. Deze normen kunnen evenals voor niet- erhoogi he± saamhoorigheidsgevoel. Geef± opgewekt aan hei Winierhulpwerk. (Van onzen specialen verslaggever) Een klein zilveren kruisje, heel be scheiden van afwerking, wordt naast de medaille voor de eerstaangekomenen in den wedstrijd uitgereikt aan ieder die den Elfstedentocht heeft volbracht, Vele hon derden deelnemers zijn met dit eere-metaal op hun borst ten hoogste voldaan naar hun haardsteden teruggekeerd. Er zijn weinig sportieve eereteekenen zóó simpel als dit; nochtans vormt het de belooning voor een prestatie, die eenig is in haar soort en wel terecht zwelt trotsch de borst van allen, jong of oud, man of meisje, die het moch ten opspelden. Wat is er gezwoegd en geploeterd, heel dien georganiseerden geschiedt verhoogd worden met het halve verschil tusschen het aankomende in het vluchtoord en datgene, dat in de ramp gemeente zou zijn genoten. Voorts deel ik u mede, dat in overleg met mijn ambtgenoot van Sociale Zaken wordt goedgevonden, dat de vluchtelingen bij de, uit het werkloosheidssubsidiefonds gesubsidieerde, werkverruimingswerken Worden tewerkgesteld."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6