De jongste revolutionnaire beweging op Cuba Berlijn en het contact Parijs—Vichy Verduistering Ordening fotografisch f bedrijf Hoogovens en Vereinigte Stahlwerke Een herinnering aan de revoluties der laatste jaren Matsoeoka opent de vredesconferentie De wet tot hulp aan Engeland De Ver. Staten en Nieuw Zeeland Afgezant van Roosevelt naar Tsjoengking J De Engelsche begrooting Aanvulling op Duitsch weermachtsbei icht Generaal Wavell in Kenya VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75y2 VIER EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Fransche ministerraad zou bereid zijn af te treden De bijeenkomst van den Nationalen Raad Plannen tot het openen van recht- streeksche betrekkingen CONFERENTIE DER LA PLAT A-LANDEN GESLOTEN Over 27 voorstellen werd over eenstemming bereikt Studentenbetooging te Rome Voor vestiging vergunning noodig van dir.-gen. van Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Besprekingen over voortzetting en uitbreiding der betrekkingen ThailandIndo-C hina Bouw van Amerikaansche vliegtuigmotoi en in Brazilië? In Rio de Janeiro een hittegolf Beloften VRAAGT UW LEVERANCIER f 3.- p. fleseh Arak Rum Citroen BRAZILIAANSCHE VLOOT HOUDT MANOEUVRES Repatrieering Franschen Gedeeltelijke demobilisatie van lichting 1938 Verscheidene nieuwe amende menten voorgesteld Geen Amerik. schepen voor vervoer naar Engeland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 7 Febr. (A.N.P.). Van welingelichte Duitsche zijde wordt vernomen: Ten aanzien van het jongste contact tus schen Parijs en Vichy bewaart men in poli tieke kringen te Parijs een volkomen terug houdendheid. In de Wilhelmstrasse verklaar de men heden opnieuw, dat het hier een binnenlandsche Fransche aangelegenheid be treft. Het spreekt daarbij van zelf, dat de Duitsche instanties door beide partijen over den gang van zaken op de hoogte gesteld zijn. Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt Uit Vichy: Naar in welingelichte kringen verluidt hebben in den ministerraad van Woensdag alle mi nisters zich jegens maarschalk Pétain bereid verklaard onmiddellijk af te treden. Ze zijn tot dezen stap overgegaan op grond van het rapport Van Darlan over zijn reis naar Parijs om hem in de onderhandelingen met Laval volkomen de vrije hand te laten. Uit Genève meldt het D.N.B.: Naar uit goed ingelichte kringen te Vichy verluidt, is het, in tegenstelling tot hetgeen totdusverre werd aan genomen, waarschijnlijk, dat de werkvergade ringen van den Nationalen Raad in Vichy zullen worden gehouden. De openingszitting van den Nationalen Raad zal in de eerstvolgende dagen te Lyon worden gehouden. Het motief voor het houden van de werkvergaderingen te Vichy is, dat dit provisorische parlement in Vichy in een nauwer contact kan staan met de regeering. •Aan de plechtige openingszitting te Lyon zal maarschalk Pétain met de leden der regeering deelnemen. Deze zitting zal openbaar zijn, ter wijl de andere zittingen geheim zullen blijven. NEW-YORK, 7 Febr. (D.N.B.). Associated Press meldt uit Washington: In bevoegde krin gen verluidt, dat de Vereenigde Staten 'en Nieuw - Zeeland overwegen rechtstreeksche diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Het bureau heeft voorts vernomen, dat de Britsche ambassadeur Lord Halifax thans met het departement van Buitenlandsche Zaken de inrichting der gezant schappen bespreekt, alsmede de benoeming van gezanten door de beide landen. Volgens welinge lichte kringen te Washington hebben vooral de toenemende beteekenis van Nieuw-Zeeland in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en de belangrijke strategische positie van Nieuw- Zeeland tot een nauwer diplomatiek contact ge stimuleerd. TSJOENGKING, 7 Febr. (D.N.B.). Een persoonlijke afgezant van Roosevelt, Currie, is van Hongkong in gezelschap van een ver tegenwoordiger der Federal Reserve Bank te Tsjoengking aangekomen. Omtrent het doel van de reis van Roosevelts Vertrouwensman Currie naar Tsjoengking, ver neemt de Jomioeri Sjimboen uit Hongkong, dat Currie zich op de hoogte wil stellen van de verschillende stroomingen in de Tsjoengking- regeering en ook wil vaststellen, in hoeverre Tsjang Kai Sjek inderdaad vastbesloten is, den strijd tegen Japan voort te zetten. Currie is vol gens het blad voorts voornemens, Tsjoengking Verstrekkende plannen inzake hulpverleening door de Ver. Staten voor te leggen. Tegelijker tijd wil hij onderhandelen over het gebruik van een leening van 100 millioen. MONTEVIDEO, 7 Febr. (D.N.B.). De confe rentie der La Plata-landen, incl. Brazilië en Bo livia, is Donderdag met toespraken van de leiders der delegaties gesloten. Van de vijftig plannen, welke oorspronkelijk op de agenda der conferen tie stonden, zijn er 27 aangenomen. Juist de Principieele vraagstukken zijn hangende geble ven. Zooals bekend had de bijeenkomst als punt van uitgang de door de Engelsche blokkade van het Europeesche continent en de verliezen van Engeland aan tonnage ontstane economische moeilijkheden, vooral van de La Plata-landen. Door stijging van het regionale handelsverkeer zou men hen te hulp willen komen. In de slot- rédevoeringen werd de wensch tot uiting ge bracht, dat het oude handelsverkeer weer spoe dig moge terugkeeren. ROME, 7 Febr. (Stefani). De fascistische stu denten hebben hedenmorgen opnieuw een be tooging gehouden uit protest tegen de leugens der buitenlandsche propaganda. Zij trokken met Italiaansche en Duitsche vlaggen door de straten onder toejuichingen voor den Duce en den Pühxer, Zonsondergang 8 Febr. 18.39 Zonsopgang 9 Febr. 9.09 8 Febr.: Maanopkomst 15.11; ondergang 7.01 Zonsondergang 9 Febr. 18.41 Zonsopgang 10 Febr. 9.07 9 Febr.: .Maanopkomst 16.11; ondergang 7.45^^ Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is het volgende bepaald: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artike len, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Onder uitoefening van het fotografisch be- drijl wordt verstaan. Het ten behoeve van het publiek vervaardigen van fotografische opnamen; Het ten behoeve van het publiek be- en af werken, zoowel in negatief als in positief, van in eigen bedrijf veivaardigde fotografische op namen. Onder uitoefening van den kleinhandel in fotografische artikelen wordt voor de toepas sing van deze beschikking verstaan: Het ten ve.koop aan het publiek in voorraad hebben en het aan het publiek verkoopen van fotografische- en kinomatógrafische artikelen, als opneem-, vergrootings- en projectie-toe stellen benevens onderdeelen en toebehooren daarvan, verpakte chemicaliën, ook in oplossing, bestemd voor fotografische en kinomatografische doeleinden, alsmede fotogralisch en kinomato- grafisch lichtgevoelig materiaal, met uitzonde ring van röntgenfiims en van materiaal voor de vervaardiging van richtdiukken voor technische doeleinden en van zoogenaamde fotocopieën; het aannemen ter be. en afwerking ten be hoeve van het publiek, zoowel in negatief als in positief, van fotografische en kinomatografi sche opnamen. Onder be- en afwerken, zoowel in negatief als in positief, van fotografische en kinomato grafische opnamen wordt verstaair het ontwik kelen, fixeeren, versterken, verzwakken, retou cheeren, van dergelijke opnamen, alsmede het maken van afdrukken en vergrooiingen daarvan. Het in de eerste alinea bepaalde vindt over eenkomstig toepassing ten aanzien van de uit breiding van het m een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artikelen, zoomede ten aan zien van de voortzetting van het in een inrich ting als bedoeld uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Naar aanleiding van het bericht, dat de ge meenteraad van Amsterdam aan het gemeen tebestuur machtiging heeft verleend, het aan- deelenbezit der gemeente in de Nederlandsche Hoogovens eri Staalfabrieken te IJmuiden te verkoopen, wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Van de zijde der Vereinigte Stahlwerke, waar in, zooals bekend, de Nederlandsche Hoogovens m belangrijke mate geïnteresseerd zijn door het bezit van een aandeelenpakket van ruim 20 millioen rijksmark, is de wensch tot uitdruk king gebracht om, door het tot stand brengen van een wederkeerigheid in de kapitaaldeelne- ming, den grondslag te leggen voor een voort zetting en uitbreiding van de betrekkingen tus- schen de beide ondernemingen. Het is de bedoeling, dat een dergelijke trans actie, waarover besprekingen nog gaande zijn en waarbij gedacht is aan den verkoop van aan- deelen uit het bezit van den Staat en de ge meente Amsterdam, gepaard zou gaan met een overeenkomst tusschen Hoogovens en Stahl werke, welke in het bijzonder betrekking zou hebben op de voorziening van Hoogovens van de noodige grondstoffen, op de voleindiging er> in bedrijf stelling van de zich in aanbouw be vindende platenwalserij en op de regeling der wederzijdsche afzetgebieden. Het Nederlandsche karakter van de onderneming zal worden be waard. Mocht een dergelijke overeenkomst tot stand komen, dan zou daardoor de positie van het Hoogovenbedrijf stellig gunstig worden be ïnvloed. Of het eventueele sluiten van bovenge noemde overeenkomst ook aanleiding zou geven tot een uitbreiding van het kapitaal van Hoog ovens staat nog niet vast. BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, beloopt de be grooting van dit jaar 3.300 millioen pond. De oorlog kost Engeland dagelijks 10% mill lioen pond, waarvan er 8 millioen voor de weermacht worden uitgegeven. Winter 1941. Het ijs in de Overtoomsche schutsluis te Amsterdam wordt gebroken, om voor de scheepvaart ruim baan te maken (Foto P&x-Hoiland) (Van een bijzonderen medewerker) In de jongste revolutionnaire beweging op Cuba behoeft men vooralsnog niets méér te zoeken, dan een dier periodieke kookpunten in den ouden heksenketel van Cubaansch „revo lutie maken". Dat Cuba in 1901 tot een „Vrije en Soevereine en Onafhankelijke Republiek" werd uitgeroepen, kon alléén maar geschieden met instemming van de regeering der Vereen. Staten. Zonder Amerikaansche hulp zou er aan de Spaansche overheersching op dat groote Amerikaansche eiland zeker nooit een einde zijn gekomen. Sindsdien is Cuba, met zijn méér dan 4.000.000 inwoners, economisch vrijwel ge heel afhankelijk van de Ver. Staten voor zijn uitvoerhandel in suiker en tabak; politiek ech ter viel er de laatste jaren ook wel een sterker oriëntatie naar de „Hispanidad" van zijn natio nalistische wedergeboorte waar te nemen. De hevige revolutionnaire onlusten, die in 1S33'34 op Cuba plaats grepen en tot mar kant resultaat hadden, dat er een grootere mate van onafhankelijkheid van de Amerikaan sche hegemonie werkelijk merkbaar werd, mo gen als uitgangspunt beschouwd worden van een beweging, welke in de gebeurtenissen van eenige dagen geleden haar hoogtepunt vond. Dat er ook nog wel bijkomstige redenen zullen zijn, waaromtrent het nieuws uit Havana on? nog geen mededeeling verschaft, mag veron dersteld worden. In de revolutie van 1933', bloedig en bijzon der rumoerig als die was, vluchtte de Ameri- kaanschgezinde pres. Machado naar Parijs. Na een paar veemmoorden kon tenslotte presi dent Grau San Martin door het optreden van zijn opperbevelhebber, den jongen kol. Batista zijn gewezen sergeant een paar jaar in de macht gehandhaafd blijven, zonder dat de Ver. Staten zich ergens mee bemoeiden. Nadat op 23 December 1936 pres. Gomez door een uit spraak van het Opperste Gerechtshof te'Ha vana tot aftreden was gedwongen, kon kol. Batista weldra ook de grondwettelijke macht in handen nemen, na zijn verkiezing tot pre sident. Den laatsten tijd kwamen er hier en daar nog al eens werkloozen-opstootjes voor op Cuba. De jongste berichten melden, dat pre sident Batista, na zijn paleiswacht „binnen en buiten" versterkt te hebben, zelf het bevel over de Cubaansche strijdkrachten in handen heeft genomen, nadat de chef van oen generalen staf, kol. Pedraza, de chef van de marine, lui tenant-kolonel Gonzalez en het hoofd der po litie, kol. Garcia, „plotseling waren afgetre den". In de geschiedenis van den opstand van 1933 wordt de politieke oppositie in Cuba verdeeld in drie groote groepen. De gewezen president Mario Menocal leidde toen, van het paradijse lijke Miami (in Florida) uit, de conservatieven, waartoe de groote suiker- en tabakmagnaten grootendeels behoorden. Hij was de traditio- neele Cubaansche politicus: president van 1913 tot 1917 en weer van 1917 tot 1921. Hoewel een man van onbetwistbare kracht, met een groote persoonlijke volgelingschap, heeft men zijn on bekwaam, spilziek en corrupt bewind daarom nog niet vergeten. Dan zal kol. Carlos Mendieta, die in 1934 aan de leiding kwam der „Union Nacionalista", van al de „mannen van 1895" zij, die den op stand tegen Spanje in 't geheim voorbereidden wel het meeste respect hebben afgedwongen, tot voor een paar jaar geleden. De gewezen president, ook voormalige burgemeester van Havana, Miguel Mariano Gomez, leidt sinds dien den Miguelistischen vleugel der nationa listen- Daar hij „een goed Rotarian" werd ge noemd, zal niemand zich in den aard zijner re volutionnaire gezindheid kunnen vergissen. Naast hen staat het „Directorio Estudiantil". in 1933 gevormd, nadat pres. Machado drie ja ren lang dfc deuren der universiteit van Havana voor meer dan 5000 studenten gesloten had ge houden. Sindsdien vergaderden de studenten ook met afgestudeerde leiders en professoren, complotteerden in het geheim, gaven een blad uit, dat de politie nooit afdoende wist op te heffen en brachten de mare var. den opstand, door hun organisatie, over geheel Cuba. De Porra d.i. de staatspolitie van de presiden ten vervolgt hen meedoogenloos, zoodat het vinden van studenten-lijken in tijden van span ning heelemaal geen zeldzaamheid bleef! Verreweg de belangrijkste en machtigste op- pOsitie-groep in Cuba is de A. B. C„ een ge heime organisatie, wier ledental met de tijds omstandigheden schijnt te varieeren tusschen de 10.000 en 30.000. Deze A. B. C. werd eerst in den herfst van 1931 georganiseerd, na de mislukking van dé Augustus-revolutie van dat jaar. Haar eerste daad van repressaille kwam op 9 Juli 1932, in den moord op den persoon van Calco, hoofd der geheime politie van Havana. Sindsdien hebben de bommen der A. B. C. tot in de entourage des presidenten de macht van dat Cubaansch instrument van terreur (hetwelk zich thans een „jeugd-beweging" noemt) duidelijk gemaakt „Bevrijding!" is haar voornaamste leuze. Bevrijding van Wall Street, die het Cubaan sche platteland bezit en de winsten opstrijkt van de suiker- en tabak-cultures; bevrijding van de Amerikaansche banken en Amerikaan sche belangen! Volgens de geschriften der A. B. C. -vormt, de Cubaansche suikerdindustrie „een economischen vrijstaat in de politiek onaf hankelijke republiek", met vrijwel onbeperkte macht Nog geen 200 suiker-centrales beheer- schen méér dan 5y2 millioen acres Cubaanschen grond voor suiker-cultures, één enkele maat schappij controleert er ongeveer 670.000 acres. „Als dit proces zóó voortduurt, zegt de A.B.C., zal Cuba worden omgezet in één groote suiker plantage met een bevolking van West-Indische negerkoelies, een lafhartige bureaucratie, een regeering die orders ontvangt uit Wall Street, plus een mooie vlag, als symbool van onaf hankelijkheid. De A B. C. protesteerde steeds er tegen, dat in Cuba „de president zijn soldaten betaalt, maar de onderwijzers laat verhongeren," door zijn slaafsche bureaucratie WASHINGTON, 7 Febr. (D.N.B.) Bespre kingen omtrent de productie van Amerikaan sche vliegtuigmotoren in Brazilië zijn, volgens berichten in de Amerikaansche bladen, hier begonnen tusschen vertegenwoordigers van het staatsdepartement en het ministerie van Oor log eenerzijds en den vertegenwoordiger der Braziliaansche regeering, kol. Muniz, ander zijds. De Braziliaansche officier, die hier Maandag is aangekomen, deelde mede, dat de Vereenigde Staten reeds de licentie heeft ver worven voor den bouw van Curtis Wright Whirlwind motoren. In Rio de Janeiro zal bin nenkort een fabriek voor 2 millioen dollar wor den opgericht Muniz heeft opdracht de voor de vliegtuigproductie noodige machines in de Vereenigde Staten te koopen. TOKIO, 7 Febr. (D.N.B.) Vrijdag is de vredesconferentie te Tokio tusschen Thailand en Fransen irpdo-Cnina geopend met een ïede van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. Deze verklaarde, dat de aan eensluiting van Groot-Oost-Azië een geschied kundige noodzaak is. De landen in het Verre Oosten zullen op deze wijze niet slechts bij dragen tot den vrede in dit gebied, doch ook tot den wereldvrede, wanneer zij wederkeerig bun plaats in de gemeenschappelijke leefruimte waarborgen. Daarom is het van belang, dat vei- ligneid en stabiliteit in Oost-Azië tot stand ge bracht wordt. Matsoeoua zeide opiecht te wenschen, dat het grensgeschil tusschen Thailand en Fransen Indo-China wordt ge.egeid. De vijandelijkheden tusschen de beide landen hebben slechts onaan gename gevolgen voor geheel Oost-Azië gehad, zouaat Japan besloten heeft, zijn bemiddeling aan te bieden en het geschil arbitraal te rege len. Japan is erop voorbereid om met vastbe radenheid en veiantwoordelijkheidsgevoel een regeling van het conflict tot stand te brengen. Verder meldt Doinei: Na de eerste bijeenkomst der vredesconferentie is het volgende commu niqué uitgegeven: „Vanmiddag is in de ambtswoning van den minister-president de eerste plenaire bijeen komst van de conferentie tot bemiddeling in het grensgeschil tusscnen Thailand en Fransch Indo-China gehouden. Namens ae bemidde laars hield de leider der Japansche delegatie, de minister van Buitenlandsche Zaken Mat soeoka, een openingsrede, waarop de gevolmacn- tigden van Frankrijk en Thailand antwoordden. Daarna b.acht de secretaris-generaal der Ja pansche delegatie verslag uit over de methode der procedure, waarover de secretarissen der delegaties het eens waren gewoiden. Nadat dit vers.ag uoor de gevolmachtigden van Frankrijk en Thailand was goedgekeurd, werd de bijeen komst gesloten." Het Ljusap van de volgende vergadering is nog niet bekend gemaakt. In hun antwoord op ae openingsrede van Mat soeoka gaven de leiders dei Indo-Clrineesche en Thaiianusche oeiegatics, Arsene Henry en Prins Varavara den Japanschen minister de verzeke ring van hun medewerking. Zij gaven uiting aan de hoop, dat het geschil zoo spoedig mogelijk zal worden geregeld „op den grondslag van bii- ldkheiu en rechtvaardigheid". Ter gelegenheid van ae opening der confe rentie te Tokio merkt de Nitsji Nitsji Sjimboen o.a. op, dat een spoedige regelmg van het grens geschil tusschen Thailand en Fransch Indo- China niet slechts den weg oaant tot vestiging van het ontworpen Oost-Aziatische gebied van gcineenscnappelijke welvaart, maar ook recht streeks aan beide landen profijt brengt. Dit is te ens een les voor Nederlandsch-Indië, aldus het blad, dat waarschijnlijk in dit opzicht niet met de Aziatische ïanden zal meedoen. BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.)Ais aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Vrijdag verneemt D.N.Bri. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die ondanks het slechte weer tot den Atlanti- schen Oceaan waren doorgedrongen, troffen het zeegebied ten Westen van Ierland volkomen verlaten aan. Er konden op dezen uiterst be langrijken toevoerweg naar Engeland geen vij andelijke koopvaardijschepen worden waarge nomen. Onder uen indruk van haar Woensdag gele den zware verliezen, ondernam de Royal Air- force na het vallen der duisternis met slechts 'ukele machines vluchten naar het bcetic ge bied. Hierbij werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een ander vij andelijk gevechtsvliegtuig werd door treffers genoodzaakt te landen. RIO DE JANEIRO. 7 Febr. (D.N.B.) In de afgeloopen week is de stad Rio de Janeiro door een hittegolf geteis terd. Vijftien personen zijn als gevolg van de hitte om het leven gekomen. Met belatten wordt nogal vaak kwistig omgesprongen. Men belooft zoo spoedig iets, zonder na te denken of de gedane belofte wel kan worden ingelost. Van sommige menschen is het gewoonweg een soort manie. Alvorens een belofte te doen, moet men er zich toch eerst rekenschap van geven of redelijkerwijze gesproken de eventueele oelofte kan worden nage komen. Is dit niet of slechts ten deele het geval, beloof dan niets, want met dergelijke beloften is niemand ge baat. Het cenige dat er mee wo.dt bereikt is, dat een ander maar wordt teleurgesteld en zulks zal toch de be doeling wel niet zijn. want in den regel worden toch alleen maar belof ten gedaan aan vrienden of kennissen en aan personen, die u niet geheel en al onbekend zijn. hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat het er bij anderen niet op aankomt. Beloof alleen dan, indien gij er zeker van zijt uw gedane belofte na te kunnen komen. „Chose promise, chose due," belofte maakt schuld. Buiten O.B en F1 BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.). Naar Reuter meldt, is de Britsche opperbevelhebber in het Midden-Oosten, generaal Wavell, onlangs on verwacht voor een kort bezoek in Kenya aan gekomen. Hij reisde per vliegtuig en heeft tijdens zijn bezoek deelgenomen aan een ont vangst ten huize van den gouverneur in Nairobi. RIO DE JANEIRO, 7 Febr. (D.N.B.)Sterke eenheden van de Braziliaansche oorlogsvloo. zijn vandaag uit Rio de Janeiro vertrokken \oo.' het houden van groote manoeuvres voor de Zuid- Braziliaansche kust. VICHY, 7 Febr. (D.N.B.). De Duitsche autoriteiten hebben meegeQeeld, dat een deel van het personeel van den Franschen gezond heidsdienst, welks aanwezigheid in Duitschland voor de verpleging van gevangenen niet abso luut noodzakelijk is, naar Frankrijterugge zonden is. Dit besluit betreft ongeveer 3.200 of ficieren en manschappen, die van Konstanz via Sathonay naar huis gezonden werden. De Fransche regeering heeft oesloten, van 25 Februari af wederom een deel der lichting 1938, cue reeds meer dan 2 jaar in werkelijken dienst is geweest, naar huis te zenden. Dit betreft alle gehuwde officieren en soldaten, alsmede hen, die reeds bij de voormobilisatie in 1938 onder de wapenen waren geroepen. De rest der lich ting zal met regelmatige tusschenpoozen naar huis worden gezonden. WASHINGTON, 7 Febr. (D. N. B.) De De mocratische leden van de commissie van Bui tenlandsche Zaken van het Huis van Afge vaardigden hebben besloten eenige amende menten op de wet tot hulpverleening aan Engeland in te dienen, ten einde de aanvaar ding van de wet in het Congres te vergemak kelijken. Zoo verdedigen zij een amendement waarbij de volmachten van den president wor den beperkt tot een tijdperk van vijf jaar. Wac het gébruik van Amerikaansche oorlogsschepen voor convooidoeleinden betreft, wenschte men de bepaling, dat niets in deze wet zoo zal wor den geïnterpreteerd, dat het bevaren van oor logsgebieden in tegenstelling tot de neutrali- teitswet van 1939 zou zijn veroorloofd. Het Huis van Afgevaardigden heeft inmid dels met 1Ó9 tegen 78 stemmen een republi- keinsch amendement verworpen, waarin wera bepaald, dat vóór den afstand van oorlogsma- terieel het advies en de toestemming van den chef van den generalen staf en van den chei van den marinestaf moesten worden gevraagd. Anderzijds werd het republikemsche voor stel. volgens hetwelk de volmachten voor Roo sevelt krachtens een eenvoudig besluit van het Congres kunnen worden opgeheven, met 148 tegen 141 stemmen aanvaard. Het blijft echter zeer wel mogelijk, dat dit eerste succes der op positie weer te niet wordt gedaan, doordat het voorstel bij latere stemmingen toch nog wordt verworpen. Voorts wordt gemeld, dat kolonel Lindbergh, die 23 Januari werd gehoord door de com missie van Buitenlandsche Zakerkvan het Huis van Afgevaardigden, gisteren is verschenen voor de overeenkomstige missie van den Se naat. Blijkens een D. N. B.-bericht herhaalde hjj zijn bekende meening, dat een invasie m de Vereenigde Staten onmogelijk is. volgens hem konden de Vereenigde Staten zich het best op hun eigen bewap>ening concentreeren Het A. N. P. weet nog uit Washington te melden, dat de commissie voor Buitenlandsche aangelegenheden uit het Huis van Afgevaar digden een belangrijk amendement op de wet tot hulpverleening aan Engeland heeft aange nomen. Volgens dit amendement wordt het ge bruik van Amerikaansche schepien voor het vervoer van goederen naar Engeland verbo den. De commissie hoopt hierdoor een tegen wicht in handen te hebben met het oog op de krachtige oppositie in het Huis van Afgevaar digden tegen deze wet. Het D. N. B. meldt uit Washington: In de Senaatscommissie voor de buitenland sche politiek heeft de bekende Amerikaansche majoor der luchtmacht. Williams, de Ameri kaansche regeering er van beschuldigd, dat zij zoowel de vloot als het leger van Noord Ame rika volgens een bepaald plan van de beste vliegtuigen berooft om Engeland te helpen. Op deze wijze is het onmogelijk, het Amerikaan sche luchtwapen tot een behoorlijke grootte uit te breiden. De luchtmacht der Vereenigde Sta ten is thans „beklagenswaardig onvolmaakt". Het hangende wetsontwerp tot steun aan Engeland be'-eekent een „zelfmoord van de Ame rikaansche levenswijze". Aan den eenen kant, zoo ging Williams voort, verzwakt de Ameri kaansche regeering de kracht van het land en aan den anderen kant worden griezelige sprook jes verteld over een z.g. gevaar voor een in vasie. Verder bemoeit men zich met de interne aangelegenheden van de Europeanen en Azia ten. De Vereenigde Staten dienen de imperia listen den mond te snoeren en hun strijdkrach ten uit het Verre oosten terug te trekken Het geklets over de onvermijdelijkheid van een oor log moest verboden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1