Het ware Huwelijksgeluk Italianen ontruimen Benghazi Fransche regeering onder Darlan? BURGER VAN TWEE STEDEN De Paus Verklaart de leer en de raadgevingen Van den H. Franciscus van Sales Verduistering v Reizen naar Ned.-Indië Aanval op Oostkust van Schotland Centralisatie van radio reportage VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Laval weigert ambt van minister van Staat Zondag Septuagesima Engelsche luchtaanval op Düsseldorf KABINETSRAAD IN ROEMENIE NEDERLANDSCHE ARTSEN NAAR BERLIJN De wet tot hulp aan Engeland ZONDAG 9 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal f/ 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22845 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 centó. J- Na een uiterst jellen twee- daagschen veldslag In den vervolge visum noodig Duitsch weermachtsbericht Vliegvelden van Middellandsche Zeegebied gebombardeerd Aanvulling van D.N.B. het weermachtsbericht op 'n TIP VAN BOOTZ Reeds meer dan 6000 arrestaties in het geheele land Gasten van de Reichs- arztekammer NIEUWE MINISTERS IN ENGELAND Dooi DONOVAN IN CAIRO Engelsch vliegtuig neer geschoten DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Men schrijft ons uit Rome: In de audiëntie, gegeven door Z. H. den Paus op Woensdag 29 Januari j.l. aan enkele hon derden paren van jonggehuwden, heeft Z. H. in een fijn gestileerde toespraak eenige raad gevingen belicht van den H. Franciscus van Sales, wiens feestdag met dezen audiëntiedag samenviel. Op dezen dag, zoo begon de Paus zijn rede, voor de vereering van den grooten en zacht- nioedigen Bisschop van Genève, den H. Fran ciscus van Sales, aangewezen, vereert de H. Kerk niet alleen diens uitnemende deugden en vurigen zielenijver, maar tegelijkertijd ook de wetenschap en de wijsheid van den Meester van het christelijk léven; daarom is de H. Franciscus van Sales dan ook de patroon van de katholieke schrijvers. Het schijnt Ons toe, beminde jonggehuwden, dat de groote Kerkleeraar vandaag van uit den hemel zijn zachten blik laat gaan over u, om Ons heen verzameld en op Onze lippen die raadgevingen legt, welke hij zelf aan de ge trouwde personen gegeven heeft in zijn onver gelijkelijk werk, getiteld: Inleiding tot het devote leven. In dit werkje leeft, spreekt, on derwijst, leidt en waarschuwt hij als uw vader, meester en vriend; Philotea immers, voor wie dit boekje bestemd was, was de huismoeder, Mevrouw de Charmoisy en in de latere bewer kingen is het doel steeds hetzelfde gebleven, h.l. de personen te onderrichten, die in de we reld leven om hen die mooie devotie te doen beminnen en te doen beoefenen, welke niets anders is dan de beoefening van de volmaakt heid van de wet en van het christelijk leven. Dit boekje van den zachtmoedigen Bisschop van Genève, door diens tijdgenooten als het volmaaktste in zijn soort beschouwd, werd door Onzen Voorganger Pius XI zoozeer op prijs ge steld, dat hij schreef, dat het nog heden in een ieders bezit zou moeten zijn (vergel. Acta Ap. Sedis, vol. XV 1923, blz. 56). Wij raden u dus aan, beminde jonggehuwden, die verheven en gedegen bladzijden te lezen en te herlezen; deze moeten tot uw lectuur bij voorkeur be- hooren, zooals zij dit ook waren van dien kolo nel, die, gedurende den wereldoorlog naar het oosten gezonden, als uitstekend huisvader dit kleine boekje steeds in zijn officierskoffertje meedroeg als een vertroostende levensgezel bij den zwaren arbeid en de gevaren, die hem ■wachtten. Maar van al de raadgevingen van den groo ten Bisschop willen Wij u slechts aan die herinneren, die speciaal voor gehuwden ge geven zijn (deel III, hoofdst. 38), en vooral aan de eerste raadgeving, die het begin van alles is: „ik vermaan de gehuwden, zegt de Heilige, boven alles tot wederkeerige liefde, welke de H. Geest hun zoozeer in de H. Schrift aanbe veelt." Maar welke is die liefde, waartoe de Vrome Meester van het christelijk leven u aan spoort? Is dit wellicht de zuiver natuurlijke kefde, de instinctieve liefde, welke bestaat tus schen een paar duiven, of de zuiver mensche- hjke liefde, zooals de heidenen deze kennen en °ok betrachten? Neen, dit is niet de liefde, welke de H. Geest den gehuwden aanbeveelt, maar het is de liefde, die, zonder de genegen heid te ontkennen, welke de rechtschapen na tuur ingeeft, zich veel hooger verheft, om ge heel heilig, gewijd en goddelijk te zijn in haar °orsprong, haar doel, haar voordeelen, haar verm en haar stof, gelijk aan die liefde welke Christus* vereenigt met Zijn Kerk. De wederkeerige genegenheid, ontstaan uit een zuivere neiging, die den een tot den anderen brengt, of uit een zuivere bevalligheid van de hienschelijke gaven, die gij met zooveel voldoe- hing bij elkander ontdekt, kan nooit geheele voldoening verschaffen, alhoewel zij uit het diepste van het gemoed opwelt en steeds in de innigheid der vertrouwelijke gesprekken van Verloofden weerklinkt: deze genegenheid alleen kan nooit die vereeniging van uw zielen vormen, Welke de liefdevolle voorzienigheid Gods be koeld en verlangd heeft, toen zij u bij elkander bracht. Alleen de bovennatuurlijke liefde, band van vriendschap tusschen God en den mensch, kan banden leggen, bestand tegen alle schok ken, tegen alle wisselvalligheden, tegen alle beproevingen, die gedurende een lang huwe lijksleven onvermijdelijk zijn, alleen de godde lijke genade kan u boven de kleine dagelijksche ^Wakheden verheffen, boven alle opkomende tegenstellingen en verschillen van smaak en denkbeelden, welke als onkruid uit de arme menschelijke natuur, als uit een wortel, ont spruiten. En is deze liefde en genade niet die kracht en deugd, welke gij gezocht hebt in het Sacrament, dat gij ontvangen hebt? De wereld, ko maatschappij en het huisgezin hebben god delijke liefde noodig, die boven het geloof en de hoop uitgaat. Maar, zult gij zeggen, is deze heilige, gewijde, goddelijke liefde niet iets te verhevens voor ons? ^Vellicht zult ge zelfs vragen, of deze zoo bo vennatuurlijke liefde ook wel die waarlijk men schelijke liefde kan blijven, welke de trilling Van uw harten is geweest, die uw harten zoe ken, waarin deze berusten en waaraan ze be hoefte hebben en waarom uw harten zoo ge lukkig zijn na deze liefde gevonden te hebben? TVijfelt er niet aan: God verwoest noch ver andert met Zjjn liefde de natuur, maar ver- Volmaakt deze: en de H. Franciscus van Sales, die het menschelijk hart zoo goed kende, be sluit zijn mooie bladzijde over het heilig ka- rakter van de huwelijksliefde met de twee Volgende raadgevingen: „Bewaart, mannen, oen innige, hechte en hartelijke liefde jegens hw echtgenootenen gij, vrouwen, bemint innig en hartelijk, maar met een eerbiedige en ontzagvolle liefde de echtgenooten, die God u begeven heeft." Hartelijkheid en innigheid dus, zoowel van de eene als van de andere zijde „De liefde en de trouw, zoo merkt de Heilige op, brengen steeds gemeenzaamheid en vertrouwelijkheid Voort; daarom waren de heilige mannen en Vrouwen gewoon veel betuigingen van hun aan hankelijkheid in hun huwelijk te bewijzen: baarlijk liefdevolle, maar kuische, innige, maar oprechte betuigingen." En hierbij geeft de Hei- bge het voorbeeld van den grooten koning, den Th Lodewijk, die zeer streng voor zichzelf was, diaar zeer mildzaam jegens zijn echtgenoote en die zijn moedig oorlogsgemoed wist te buigen Ion gunste van die kleine diensten, noodzakelijk tot het bewaren der huwelijksliefde, van die kleine betuigingen, van zuivere en openhartige Vriendschap, die de harten bij elkander bren- Sen en de samenleving zoet maken Wat zal 151 oer en beter de kleine oplettendheden inge ven, die kiesche betuigingen van hartelijkheid, die terzelfdertijd 'spontaan, oprecht en be reiden blijven en dit op een wijze, dat zij nooit in ongepastheden veranderen, maar dat zij steeds met genoegen en in dank aanvaard worden, dan de ware, devote, nederige, gedul dige, christelijke liefde, die de natuur overwint en in toom houdt, die zichzelf vergeet en steeds bezorgd is voor het welzijn en de vreugde van anderen? Maar de gedachten van den Heilige stellen nog een dieper onderzoek in aangaande de ge heimen van het menschelijk hart. Hij voegt nog aan de wederkeerige hartelijkheid en innig heid voor de mannen de standvastigheid toe en voor de vrouwen den eerbied en het ontzag. En dit wellicht, omdat hij van de eene zijde on standvastigheid vreesde en van den anderen kant een gebrek aan onderwerping? Of heeft de Heilige ons soms beter willen doen begrij pen, dat bij den man, als hoofd van de vrouw, de kracht samen moet gaan met beminnelijk heid jegens haar, die, zwakker als zij is, op hem steunt? Daarom raadt hij den man aan een groote toegeeflijkheid te bezitten, een zacht en liefdevol medelijden voor hun vrou wen en aan deze laatsten herinnert hij hoe hun liefde vol eerbied moet zijn voor hen, die God aan hun hoofd gesteld heeft. Gij zult zeer goed begrijpen, dat, zoo er har telijkheid en genegenheid tusschen gehuwden moeten bestaan, dit toch twee bloemen zijn van verschillende schoonheid, daar zij uit wortels ontspruiten, die bij man en vrouw verschillend zijn. Bij den man bestaat deze wortel uit een volkomen onschendbare trouw, welke niet de minste afbreuk toelaat, welke hij in geen ge val in zijn levensgezellin zou dulden en welke aan het hoofd der familie een moreele waar digheid geeft en een moedige vrijheid om nim mer van een volmaakte plichtsbetrachting af te wijken; bij de vrouw is deze wortel een wijze, voorzichtige en waakzame bescheidenheid die allen schijn verre houdt van alles, wat nadee- lig zou kunnen zijn voor den luister van een vlekkeloozen naam of hiervoor gevaar zou kunnen opleveren. Uit dezen dubbelen grondslag komt het we- derkeerig vertrouwen voort, dat de olijftak van een voortdurenden vrede in het huwelijk is, want is het niet waar, dat zonder het vertrou wen de huwelijksliefde steeds minder wordt, deze verkoelt, bevriest, verdwijnt en de harten in gisting worden gebracht, en deze zelfde har ten verbroken, verscheurd en vermoord worden? Daarom merkt de H. Bisschop op: „Terwij' ik u aanspoor om steeds in de wederkeerige liefde, die gij elkander betuigen moet, toe te nemen, moet gij er toch ook voor oppassen, dat de liefde met verandert in een soort jaloerschheid, want Zonsondergang 9 Febr. 18.41 Zonsopgang 10 Febr. 9.07 9 Febr.: Maanopkomst 16.11; ondergang 7.45^. het komt dikwijls voor, dat, zooals de worm zich in een heerlijken en rijpen appel vormt, de jaloezie bij een vurige en bereidvaardige liefde ontstaat, waarvan zij de voornaamste bestand- deelen bederft en langzamerhand twist, on- eenigheid en zelfs scheiding voortbrengt." Neen, de jaloezie, een gebrek van het hart, kan niet ontstaan, waar een liefde brandt, die ware, rijpe deugd is, want zoo voegt de heilige erbij: „de volmaaktheid van de vriendschap veronder stelt de zekerheid van hetgeen men bemint, ter wijl de jaloezie de onzekerheid veronderstelt." Is de jaloerschheid dikwijls niets anders dan een bedekt egoïsme, die de genegenheid onna tuurlijk maakt: een egoïsme, waaraan die waarachtige gave ontbreekt van het zichzelf vergeten, die gave van trouw, niet bestaande uit slechte gedachten, maar uit goedwilligheid, die de H. Paulus in de christelijke liefde prijst (I Cor. 13, 4-7) en ook hier op aarde die trouw maakt tot de diepste en onuitputtelijke bron, de zekerste waarborg van een volmaakte huwe lijksliefde, zoo juist beschreven door den H. Bis schop van Genève? Aan hem vragen Wij, beminde jonggehuwden, dat hij voor u bij God, den bewerker van alle genaden en het begin van elke waarachtige liefde, een voorspreker moge zijn, opdat de ver eeniging uwer harten, tegelijkertijd bovenna tuurlijk en innig, goddelijk in haar oorsprong en diep en hartelijk menschelijk in haar verheven uitingen, niet alleen blijmoedig en vredig tus schen u bewaard moge worden, doch dat deze vereeniging, met de dagen, dat gij in leeftijd toeneemt, steeds inniger moge worden, opdat gij steeds inniger zult gevoelen, dat uw weder keerige liefde zich versterkt en vermeerdert en zich moge uitstrekken tot uw kinderen, die er de kroon van zullen zijn, een steun bij uw zor gen en een zegen van God. ERGENS IN ITALIË, 8 Febr. (Stefani). Het 246ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Aan het Grieksch front is een aanval van den tegenstander in den sector van het 11de leger afgeslagen. De vijand leed zware ver liezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment infanterie zich op bijzondere wijze onderscheiden. Een van onze luchtformaties heeft militaire doelen te Prevesa gebombar deerd In den loop van den vijfden en den zesden Februari is in het gebied ten Zuiden van Benghazi een uiterst felle veldslag geleverd, tijdens welken onze verliezen ernstig en die van den vijand aan mannen en strijdmidde len niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari bezette dé vijand Benghazi, dat ontruimd was door onze troepen om de nationale be volking en de inboorlingen te spuren. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der weder- zijdsche cvrtillerie in den sector van Cheren. Gevechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementen hebben vijandelijke groepen gebombardeerd in hun kampementen. Tijdens gevechten met vijandelijke jagers zijn órie Engelsche vliegtuigen in vlammen neerge schoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op Keran, Hargheisa en Javello. In den middag van 31 Januari is een gewapende ponton van de Koninklijke Marine, die gesleept werd om naar elders te worden vervoerd, aangevallen door een vijandelijke duikboot, die er het vuur op opende. De ponton reageerde onmiddellijk met hevig vuur en slaagde er in de duikboot te tref fen. De kleine sleepboot werd tijdens het ge vecht getroffen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en veertig man van 67 opvarenden zijn gered. TOKIO, 8 Febr! (D.N.B.). De Nederland- sche autoriteiten hebben, naar uit Batavia ge meld wordt, een verordening uitgevaardigd, vol gens welke in het vervolg de onderdanen van alle naties voor het binnenreizen van Neder- landsch-Indië een visum noodig hebben. De on derdanen van Japan, de Ver. Staten, Nieuw- Zeeland, Thailand en verschillende andere lan den hadden tot dusver geen visum noodig. BERLIJN, 8 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland met succes met bommen bestookt. Daar bij werd in een havenstad aan de Schotsche Oostkust de ketel van een gasfabriek bij een scheervlucht in brand geworpen. Bommen van het zwaarste kaliber troffen in Zuidoost-Enge- land een station en een fabriek. Voor Dundee werd een klein koopvaardijschip door een voltreffer vernield. In het gebied van de Middellandsche Zee heb ben Duitsche gevechtsvliegers gisteravond en vannacht in opeenvolgende golven de vliegvel den Luca en Halfar, de vlieghaven Marsa-Sci- recco en de haveninstallaties van La Valetta op Malta aangevallen. Inslaande bommen verniel den hangars en schuilgelegenheden en veroor zaakten vrij groote branden. De vijand heeft met zwakke strijdkrachten in den afgeloopen nacht aan de Kanaalkust bom men geworpen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Afweergeschut schoot een vij andelijk vliegtuig neer. Als aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderhe den: Het Oosten en Zuidoosten van Engeland had den ook op 7 Februari opnieuw afzonderlijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen, die met groote successen voor den oorlog belangrijke doelen bestookten, te verduren. De bemanning van een gevechtsvliegtuig volbracht in het ka der van deze afzonderlijke acties een zeer stout moedige vlucht. Dit vliegtuig dook bij het vlie gen over de Schotsche havenstad Peterhead, gelegen tusschen de Firth of Forth en Scapa Flow, tot op twintig meter hoogte en wist een gasfabriek en een gashouder in brand te wer pen. Bomtreffers van het zwaarste kaliber richt ten zware vernielingen aan in het station en de bewapenfabrieken van de Oost-Engelsche ha venstad Great Yarmouth. Na de talrijke tref fers, die in het verloop van de laatste twee we ken op spoorwegemplacementen en stations aan de lijn Great Yarmouth-Norwich-Londen zijn geplaatst, kan men aannemen, dat deze belang rijke spoorwegverbinding naar de Engelsche hoofdstad zeer aanzienlijk gestoord is. Voor de Oost-Schotsche haven Dundee kreeg een vracht schip van ongeveer 1000 brt. een voltreffer op het achterschip. Een ketelontploffing reet het schip uit elkaar, zoodat het schip in zinkenden toestand op de golven dreef. De hardnekkige en doeltreffende luchtaanvallen op Malta ontnemen aan deze machtige zeevesting, evenals dit het ge val is geweest met de oorlogshavens in de Firth of Forth en in Scapa Flow, meer en meer de be- teekenis van een eerste klasse stragetische vloot- basis. In negentien achttien geboren. Heerscht nu weer de griep als te voren. Maar ze heeft nu geen kans Want die ziekte is thans Met 'n glas TIP van Boctz dra bezworen Inz. G. H. te Aerdenhout ontvangt een flesch TIP. VICHY, 8 Febr. (D.N.B.). Admiraal Dar- lan is Zaterdagochtend van zijn besprekin gen te Parijs naar Vichy teruggekeerd. Hij had terstond een langdurige bespreking met den chef van den staat, maarschalk Pétain. Het D.NB. meldt uit Parijs: Na den terugkeer van admiraal Darlan naar Vichy acht men het niet uitgesloten, dat omtrent de besprekingen in Parijs nog in den loop van den dag een communiqué wordt verstrekt. Daarom moet afgewacht worden, in hoeverre de verschillende vermoedens bevestigd worden, volgens welke voorloopig een regeering zou wor den gevormd onder voorzitterschap van Darlan. De „Oeuvre" gelooft, dat Laval heeft vastge houden aan zijn eischen. Het blad wijst er op, dat de politiek der samenwerking een Fransche noodzakelijkheid is, want niet Duitschland, maar Frankrijk heeft onze politiek noodig. Voorts stelt de „Oeuvre" de vraag, of het pendelverkeer tus schen Vichy en Parijs moet doorgaan. Het blad spreekt over een „tweezijdige buitenlandsche po litiek" in Vichy, maar oefent ook critiek uit op de binnenlandsche politiek, die „volkomen is ge richt tegen de ware en noodzakelijke nationale revolutie Het A. N. P. meldt uit Genève: Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, verluidt in regeerings- kringen te Vichy, dat Laval gewei gerd heeft het hem door maarschalk Pétain aangeboden ambt van minis ter van staat te aanvaarden. Laval zou ook in het directorium van drie een plaats zijn aangeboden. In dezelfde kringen verluidt ver der, dat de minister van Buitenland sche Zaken, Flandin, Zaterdag avond zijn ontslag heeft ingediend, dat door maarschalk Pétain zou zijn aanvaard. BERLIJN, 8 Febr. (D.N.B.). In den nacht van 4 op 5 Februari hebben, naar het weermachts bericht meldde, Britsche vliegers een aanval ge daan op de stad Düsseldorf. De rondom de in dustriewijk gelegde gordel van spervuur werd, naar omstootelijk is vastgesteld, door de Brit sche vliegtuigen gemeden om het dichtbevolkte woongebied in het centrum van de stad stelsel matig met brisant- en brandbommen te besto ken. Het aantal dooden is volgens de laatste cij fers tot 35 gestegen. BOEKAREST, 8 Febr. (D.N.B.). Vrijdagavond is onder voorzitterschap van generaal Antonescoe een kabinetsraad gehouden, waaromtrent het volgende officieelé communiqué is uitgegeven: 1. Bij het bespreken van den binnenland - schen toestand werd geconstateerd, dat de orde overal hersteld is. Er zijn instructies gegeven betreffende de organisatie van den ordedienst. 2. Er zijn maatregelen genomen om de bij de politie en het bestuur opengekomen posten te bezetten met ambtenaren, waarover de staat beschikt en door leden van het leger. 3. Er werd besloten den materieelen toestand der ambtenaren zoo te verbeteren, dat zij een maximum aan arbeidsprestatie leveren. 4. Drastische bestraffing werd bevolen van regeeringslasthebbers bij de verschillende onder nemingen, die niet nauwkeurig de hun opgege ven taken uitvoeren. 5. Speciale lasthebbers zullen bij de ministe ries de werkzaamheden voor de reorganisatie der ministeries voorbereiden. Volgens het dagelijksche officieele commu niqué heerschte er in de afgeloopen 24 uur in het geheele land rust. Tot aan den avond van den zesden Februari werden in Boeka rest 3112 personen gearresteerd, van wie 2408 achter slot en grendel bleven In de rest van Set land werden 3682 personen in arrest genomen. Onder de in Boekarest gearresteerden be vindt zich ook de vroegere onderstaatssecreta ris Nicolae Petra, van het ministerie voor Eco nomische Zaken. In Boekarest heeft de krijgs raad op 6 Februari van 46 opstandelingen 1 ver oordeeld tot 10 jaar. 1 tot 8 jaar en 2 tot 5 jaar dwangarbeid, 35 opstandelingen werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 2 maanden tot 5 jaar, 4 werden vrijgesproken. De krijgs raad in Jassy veroordeelde vier beklaagden, die den gendarmeriepost hadden ontwapend en be zet, tot gevangenisstraffen van 2 tot 3 jaar, „Loopt dus zóó, dat gij den prijs behaalt" (Epistel). Het leven van iederen Christen kenmerkt zich door een zeker dualisme. Hfj is tegelijkertijd burger van twee steden: van de stad Gods en van de stad der wereld. Met onze geboorte zijn wij ingetreden in de historie. Als een klein radertje namen wij in het wereldgebeuren onze plaats in als lid van deze bepaalde familie, in deze bepaalde stad of staat en de menschheid telde een lidmaat meer. Maar even wezenlijk en reëel als ons aardsche leven is het goddelijk leven, waartoe wij door het H. Doopsel worden hertx>ren. Behalve we reldburgers worden wij ook leden van het Gods rijk, „medeburgers der' heiligen, huisgenooten Gods" en bekleeden wij onze plaats in het Ver lossingsplan van God. Het is door dit dualisme in ons, dat wij op zekere momenten in ons leven komen te staan voor een innerlijk conflict; voor, een strijd om den voorrang in onze ziel tus- schen de stad Gods en de stad der wereld. Omdat het bovennatuurlijk leven in ons van hooger orde is, moet dit te allen tijde den voor rang hebben: „Wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld wint, maar schade lijdt aan zijne ziel?" (Mt. 16, 26). Wij zouden echter het conflict tusschen na tuur en bovennatuur in ons verkeerd zien, in dien wij beide als gescheiden zouden voorstellen. Zij zijn wel onderscheiden, maar niet geschei den. Een en dezelfde mensch is drager van de beide waarden, de menschelijke en de godde lijke, van natuur en genade, zooals één en dezelfde God tegelijkertijd is Schepper en Ver losser. De Verlossing bouwt voort op de Schep ping. Het conflict tusschen natuur en genade komt dan ook louter voort uit een ontbreken van de juiste ordening, doordat wij aan het men schelijke in ons een hoogeren rang toekennen, dan waarop het recht heeft. Genade beteekent dan ook nimmer een inbreuk op de natuur, maar een vervolmaking daarvan. De genade bouwt voort op de natuur Alles wat in de menschelijke natuur goed en waar en schoon is, wordt door de genade geadeld en verheven. Wanneer Christus op den avond voor Zijn lijden tot Zijn Vader bidt, dan vraagt Hij voor de Christenen niet de vlucht uit de wereld, maar hun blijven in de wereld zonder de zonde: „Ik vraag U niet, dat Gjj ze wegneemt uit de wereld, maar dat Gij ze bewaart voor het kwaad." (Jo. 17, 15). Voor den waarachtigen Christen kan de we reld nimmer gescheiden gedacht worden van de Menschwording van Christus. Al maakt hij ook een onderscheid tusschen de menschelijke be schaving en het bovennatuurlijk leven, gegeven eenmaal de roeping van iederen mensch tot het Rijk Gods, kan hij het tijdelijke slechts zien onder het licht der eeuwigheid, die aan het tijdelijke élan geeft tot hooger rechtvaardigheid, duurzamer geluk en nobeler materieelen en geestelijken vooruitgang. Een katholiek philo- soof heeft deze gedachte helder onder woorden gebracht: „Het Katholicisme omvat in zijn geestelijke universaliteit alles wat een spoor draagt van God, Schepper en Verlosser; want Christus, het Hoofd der Kerk, is ook het Hoofd van het men schelijk geslacht; al wat er ergens ter wereld Naar wij vernemen is Zaterdagmorgen een ge zelschap van ongeveer 30 Nederlandsche artsen, bij wie zich enkele tandartsen en apothekers voegden, naar Berlijn vertrokken. De deelne mers zullen voor ruim drie weken de gast zijn van de Reichsarztekammer. WASHINGTON, 8 Febr. (D. N. B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag een amendement op de wet tot hulpverleening aan Engeland aangenomen, waarin bepaald wordt, dat de waarde van het oorlogsmateriaal, dat aan een buitenlandsche mogendheid wordt af gestaan, niet hooger mag zijn dan tien procent der totale bewapeningsbegrooting der V. S. in het op 30 Juni 1941 eindigende dienstjaar. De speaker van het Huis, Rayburn, verklaarde, dat de totale bewapeningsbegrooting der V. S. voor liet loopende dienstjaar twaalf tot dertien mil liard dollar bedraagt. Dientengevolge zou prac- tisch aan Engbland materiaal geleverd kunnen worden tot een maximumbedrag van 1.3 mil liard dollar. Het voorstel van den republikeinschen afge vaardigde Fish, waarin verlangd werd, dat geen Amerikaansche schepen aan oorlogvoerende landen zonder toestemming van het Congres zullen worden afgestaan, werd met 183 tegen 123 stemmen verworpen. Voor de Staatscommissie voor Buitenland sche Zaken hebben Vrijdag nog twee vertegep- woordigers van New York het woord gevoerd, n.l. rechter Herbert O'Bryan en de democrati sche leider van het New Yorksche stadsdistrict Queens, William Goodwin. Beide sprekers wa ren van meening, dat het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog tot een bur geroorlog zou leiden, die in New York zou be ginnen. Goodwin zeide, dat New York een vat vol kruit was, dat door het deelnemen aan den oorlog tot ontploffing gebracht zou worden. BERLIJN, 8 Febr. (D.N.B.). Naar de Brit sche berichtendienst meldt, is Lord Moyne be noemd tot minister van Koloniën als opvolger van den overleden Lord Lloyd. Volgens een Reuterbericht is Ernest Brown benoemd tot minister van Gezondheid en Mal colm MacDonald tot commissaris in Canada. Tot staatssecretaris voor Schotland is Thomas Johnston benoemd. Voor Malcolm MacDonald zal een speciale volmacht opgesteld worden, opdat hij zijn zetel in het Lagerhuis kan be houden. De nieuwe staatssecretaris voor de Ko loniën, Lord Moyne wordt in plaats van Lord Lloyd voorzitter van het Hoogerhuis. De Hertog van Norfolk is benoemd tot eerste parlementaire onderstaatssecretaris van het mi nisterie van Landbouw. wordt gevonden aan waarheid of goedheid be hoort op eenigerlei manier, zichtbaar of onzicht baar, natuurlijk of bovennatuurlijk, tot den mystieken schat der Kerk." (J. Maritain). De oplossing van het conflict tusschen de stad Gods en de stad der wereld zien wij in het leven der heiligen. Terwijl zij God boven alles lief hadden, bewaarden zij toch ieder hun eigen aard en karakter en als gevolg daarvan open baarde eenzelfde heiligheid zich anders bijvoor beeld in een soldateske figuur als Ignatius van Loyola dan in den zachtmoedigen Franciscus van Assisië, anders in den aristocrat ischen Franciscus van Sales, dan in den bedelaar Bene- dictus Joseph Labre. Maar allen hebben zij den strijd gestreden om de juiste orde in hun leven te vestigen. Want het bereiken van de juiste orde kost strijd. De zaligheid moet veroverd worden. Daartoe neemt God het initiatief door Zijn genade, maar daarbij moeten wij met vrijen wil meewerken. Tot dezen strijd en tot dezen arbeid roept de H. Kerk ons vandaag op in Epistel en Evangelie„W at staat g ij hier den ganschen dag ledig. Gaat ook gij in Mijnen wijngaard." Of Christus ons roept in den vroegen morgen of te elfder ure, wij zullen allen moeten arbeiden. En bij dezen arbeid moeten wij bij onszelf beginnen „opdat ik niet, na heraut geweest te zijn voor anderen, zelf verloren ga." (Epistel). Willen wij de onvergankelijke kroon behalen, dan zullen wij daarvoor moeten strijden in de renbaan van het leven. „Niet voor t hollen de in den blind e," maar met het doel vast voor oogen. Juist in dezen tijd van verwarring is het noodig, dat ieder weet, waarom hij Ka tholiek is, opdat hij niet worstele „als een die in de lucht slaa t." Wij moeten weten wat de waarheid is, opdat wij niet, door een strijd over kleinigheden, aan de waarheid te kort doen en het groote doel. het winnen van den wedloop uit het oog ver liezen. Wij strijden voor een heilig doel: Chris tus te brengen aan de wereld en door Christus de menschen te brengen niet alleen tot een bovennatuurlijk, maar ook tot een natuurlijk geluk. Deze strijd begint bij onszelf. En eerst als heel het aanschijn der aarde vernieuwd is, zal het Christendom zijn taak hebben volbracht „Heel de Schepping zucht en is in barensnood bij de verwachting van de openbaring der kin deren Gods. (Rom. 8, 19—22). Wij moeten zoo volmaakt mogelijk Christen zijn, willen wij ook zoo volmaakt mogelijke menschen zijn. Zoo moet de Christen in trouw en onderwor penheid aan de Kerk, zijn taak vervullen in de wereld. Hij moet het zout zijn der aarde en het licht der wereld. De wereld roept om lichtdra gers, om onze rechtvaardigheid, om de bood schap der Liefde. Moge de schoonheid zonder vlek of rimpel der glorierijke Kerk, waarin de verscheidenheid van volkeren en individuen samenvloeit tot het eene veelkleurige gewaad, waarmede de Bruid van Christus is getooid, haar afstraling vinden in het leven van iederen Christen. Dan zal de wereld ook den weg terugvinden naar geluk en vreug de en naar dien heiligen vrede, die de rust der orde is. K. De dooi is wederom ingevallen. Van de hoornen druipt het water; het ijs is met een laagje water bedekt. De gezichten der menschen schijnen ook te ontdooien. Al is de lente dan nog lang niet in het land, men voelt toch dat de winter zoo zoetjesaan ten einde loopt. Ondanks de genoegens van den winter zal menig hart toch sneller ■kloppen, wanneer straks het warme voorjaarszonnetje zich haan gaat breken. Warmtewe verlangen er naar; warmte, waarin wij ons kunnen koesteren. V/armte, van huiten en van binnen. Leg af de koude natuur en ontdooi! De gemachtigde voor de centralisatie van de radio-omroepvereenigingen in Nederland deelt mede, dat de reportagediensten van den omroep thans gecentraliseerd zijn in het Centraal Bu reau voor den Omroep in Nederland, postbus 2, Hilversum, telefoon 8600. Het Centraal Bureau ontvangt gaarne opgave van actualiteiten op ieder gebied, welke eventueel voor reportage door den omroep in aanmerking komen. BEIROET, 8 Febr. (D.N.B.) De speciale afge zant van Roosevelt, kolonel Donovan, is Vrijdag avond uit Palestina in Cairo aangekomen. BERLIJN, 8 Febr. (DB.B.) Zaterdagmid dag is een Engelsch vliegtuig, dat het Noorsche kustgebied trachtte binnen te vliegen door Duitsche jagers neergeschoten. Het vliegtuig stortte brandend in pee, zonder dat een lid van de bemanning zich door middel van een parachute kon redaen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1