Uit andere bladen UIT AMSTERDAM Het bioscoopbedrijf Vraag en Antwoord NOG KORTEN TIJD! 10#> Korting STOOMEN VERVEN W. HOLTHUIZEN ZONDAG 9 FEBRUARI 1941 Kunstzijde De „Popoio di Roma" tegen Roosevelt Vergeefsche aanvalspogingen der R.A.F. op de Kanaalkust De ongeregeldheden in Transvaal Vischaanvoer Scheveningen Twintig schepen uit Hoorn vertrokken Ernstige inzinking - T)e Haarlemsche begrooting voor 1941 Woensdag 19 Februari behan- deling in den raad Tijdelijke toelage voor gemeente- personeel Interessante filmavond van de A.K.U. DE SOCIAAL-ECONO MISCHE CURSUS Van de K.J.M.V. Schilderijententoonstelling t. mZa ter dag 15 Fe br. op ALLE prijzen van HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 Gemeenteraad Gemeentezaken Benoemingen „Eerste hulp op het voetbalveld" SCHAKEN „Het Witte Paard" Bommen op Engeland Een Deensche schijnregeering in Londen VAN VOLLENHOVEN Commissie van onderzoek benoemd Arbeidsdienst en Religie Hulp aan België Volk en Staat Via het IJsselmeer naar A msterdam R. K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING 32ste Jaarvergadering DUIF EN DOFFER Tooneelopvoering in Cinema Royal 20.000 TEXTIELPUNTEN GESTOLEN Weer ettelijke inbraken Het programma in de Cineac's STAD Uit het verslag van de afdeelingen omtrent de ontwerp-begrooting 1941, der gemeente Haarlem,wippen wij het volgende, geestige «vraag en antwoord-spel": Vraag: Wordt er op het stadhuis wel vol doende zuinigheid betracht ten opzichte van de Uitgaven voor weelde-artikelen, als sigaren, koek enz.? Antwoord: Wij beantwoorden deze vraag be- Vestigend. Vraag: Zijn B. en W. bereid alsnog een post °P de begrooting te brengen voor vrije tele foon voor de leden van den raad? Antwoord: Wij zijn daartoe niet bereid. Vraag: Kunnen B. en W. ook gegevens ver strekken over het gebruik van zwak-alcoholi- sche dranken? Antwoord: Hieromtrent staan ons geen ge- êevens ten dienste. Vraag: De verontreiniging der trottoirs door honden brengt door de verduistering groote ëevaren. Kan er niet een verordening komen? Antwoord: Dat kan. Maar ze is in de duis ternis niet te handhavend) Vraag; Geschiedt het schoonhouden van het Concertgebouw wel op bevredigende wijze? Antwoord: Wij kunnen het schoonhouden hiet onbevredigend noemen. Vraag: Kan er niet beter op gelet worden, dat in de voorprogramma's in de bioscopen Been volstrekt smakelooze, overjarige on-pae- dagogische smijt- en valfilms worden vertoond? Antwoord: Deze aangelegenheid valt buiten de bevoegdheid van ons College en Uw Raad. Commentaar; De raad is ook thans nog niets Veranderd! JWS B. en W. van Haarlem roepen den raad Woensdag 19 Februari en zoo noodig op Donderdag 20 Februari en Vrijdag 21 Fe- buari des middags om half twee ter verga dering bijeen voor de behandeling van de ontwerp-begrooting 1941. B. en W. stellen den raad voor: X. Aan'liet - gehuwde en het daarmede door' B. en W. gelijk te stellen personeel in dienst der Èemeente, voor zoover dat werkzaam is onder bepalingen van het Ambtenarenreglement f834, een tijdelijke toelage toe te kennen ten bedrage van zes ten honderd van de bruto-be- soldiging, voor zoover die bezoldiging, vermeer derd met deze toelage, een bedrag van f 1900 Per jaar niet overschrijdt. 2. Het onder 1 bepaalde tevens van toepas- sUig te verklaren op hen, die krachtens een bur gerrechtelijke arbeidsovereenkomst in dienst der Semeente zijn, voor zoover althans ten aanzien Van de bezoldiging het Ambtenarenreglement f934 van toepassing is verklaard. 3. Onder bruto-bezoldiging te verstaan het fPtaal der inkomsten verbonden aan het regel matig verrichten van de werkzaamheden voort- boeiende uit de verleende aanstelling of de ««sloten overeenkomst, met uitzondering der ive van het kindersuppletieloon. 4. Hen die hieer dan één gemeentelijke betrekking be deden; tevens uit een andere betrekking in overheids- ÖIenst inkomsten genieten en tevens een pensioen> wachtgeld of uitkeering 'eh laste van de overheid genieten. slechts dan voor toekenning van een tijdelijke toelage in aanmerking te doen komen indien en V°°r zoover de som van bezoldigingen, eventueel 0 som van bezoldiging (en) en pensioen, wacht- 6e]d of uitkeering, verhoogd tne> de tijdelijke toelage, het onder 1 genoemde bedrag niet over schrijdt. 5. Het onder 4 bepaalde overeenkomstig toe te passen op echtparen, waarvan beide leden *h dienst der gemeente werkzaam zijn. 6. Te bepalen, dat vorenstaande regeling ge acht wordt op 1 December 1940 in werking te ®ijn getreden. Te rekenen van 1 Januari 1941 af, bij wijze Van tijdelijken maatregel, het kindersuppletle- •oon te stellen op een minimum-bedrag van f 75 per jaar of op f 1.45 per week. 1. Aan het gehuwde en het daarmede door H. en W. gelijk te stellen personeel in politie dienst een tijdelijke toelage toe te kennen ten bedrage van zes ten honderd van de brutc-be- ^oldiging, voor zoover die bezoldiging vermeer derd met deze toelage een bedrag van f 1900. Per jaar niet overschrijdt. 2. Ónder bruto-bezoldiging te verstaan de bezoldiging, welke naar diensttijd, met toepas sing van het in artikel 4 der Verordening Ge meentepolitie gepaalde, wordt genoten. 3. Hen. die meer dan één gemeentelijke be dekking bekleeden; tevens uit een andere betrekking in overheids dienst inkomsten genieten en tevens een pensioen, wachtgeld of uitkeering dn laste van de overheid genieten, slechts dan voor toekenning van een tijdelijke f°elage in aanmerking te doen komen indien en Voor zoover de som van bezoldigingen, eventueel de som van bezoldiging (en) en pensioen, wacht geld of uitkeering, verhoogd met de tijdelijke delage, het onder 1 genoemde bedrag niet over schrijdt. 4. Het onder 3 bepaalde overeenkomstig toe 5. Te bepalen, dat vorenstaande regeling ge acht wordt op 1 December 1940 in werking te zijn getreden. Te rekenen van 1 Januari 1941 af, bij wijze van tijdelijken maatregel, het kindersuppletie loon te stellen op een minimumbedrag van f 75, per jaar of op f 1.45 per week. Woensdagavond 12 Februari om half acht wordt in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, onder auspiciën der Federatievan Mid denstands Textiel Organisaties F.M.T.O. een filmavond gegeven, door den heer Meyberg van de N.V. Intern. Kunstzijde Verkoopkantoor (A.K.U.) te Arnhem, over Kunstzijde. Aan de hand van de fabrikatie-film zal u een duidelijk beeld worden gegeven van het ont staan der kunstzijde, haar toepassing en ge bruik. Daar kunstzijde thans praktisch de eenige textielvezel is. die ons ter beschikking staat, kunnen vakgenooten en belangstellenden deze mooie gelegenheid benutten om hun kennis op dit terrein te vergrooten. Wij herinneren er nog een aan, dat de inlei dingsavond van den sociaal-econotnischen cur sus Maandag 10 Februari wordt gegeven, en wel in de tuinzaal van Brinkmann aan de Groote Markt. De aanvang is gesteld op half acht. Op dezen avond Wordt de geheele cursus in den breede uiteengezet. Iedereen, ook al is hij niet direct van plan deel te nemen, kan dezen avond bijwonen. Wel moet hij zich even van te voren opgeven bij Nic. v. d. Eisen, Anegang 14, tel. 11963. De Kunsthandel Leffelaar te Haarlem biedt een interessante tentoonstelling van werken van den in 1925 overleden bekenden Amsterdam- schen kunstschilder J. H. Wijsmuller. Hij be hoorde tot de Haagsche School. Vele van zijn schilderijen en teekeningen bevinden zich in verschillende musea en particuliere collecties. In de schilderijen, teekeningen en aquarellen, die zeer smaakvol in de bovenzaal geëxposeerd zijn zal den kunstkenner een duidelijke verwant schap met de kunst van Weissenburch en Ga briel niet ontgaan. Dit komt vooral tot uitdruk king in No. 13: Herfst aan de plas, dat door zijn fijnheid van kleur bijzonder uitmunt. „Turf- akkers te Noorden" (No. 12) frappeert door een modern aandoende frischheid. Een kleiner schilderij „Egmond aan Zee" (No. 18) mag wer kelijk goed geslaagd heeten, door zijn subtiele weergave van het spel van licht en schaduw. Tot de beste stukken van deze tentoonstelling behoort o.i. No. 15: Het Veer aan de IJsel, een voorstelling Van een typisch Nederlandsch landschap. Ook goede teekeningen, waaronder een ge zicht op het schilderachtig Zierikzee, verdienen onze belangstelling. Ook hier openbaart zich de echte kunstenaar, die met weinig middelen een hooge uiting van kunst weet te bereiken. In de benedenzaal vinden we werken van een jongeren schilder, F. Wilde, waarbij wij de bloemstukken het meest apprecieeren. Ook eenige gezichten op Hattem, Veluwe bij Garde ren (No. 12) doen prettig aan. Op illustratief gebied heeft Wilde vooral een goeden naam. No. 29: Illustraties Tembo-Schaafteekeningen geeft daarvan een bewijs. De tentoonstelling, die we in ieders aandacht ten zeerste kunnen aanbevelen, duurt tot en met Dinsdag 11 Febr. en is geopend van 10—5 uur, behalve Zondags van 24 uur. ACCOUNTANT - LID N.I.V.B. Voor de gemeenteraadsvergadering van 12 Februari a.s. is binnen gekomen: Een brief van het bestuur van de R. K. Jon gensschool voor M.U.L.O. houdende mededeeling dat het verzoek dd. 28 November 1940, tot uit breiding van de school aan de Gedempte Oude Gracht 120 voorloopig wordt ingetrokken. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: Een brief van P. de Gruyter Zn. N.V., waar in zij inlichtingen vraagt omtrent de mogelijk heid van het overschakelen van buiten gebruik gestelde lichtreclames naar niet-verlichte ob jecten, zulks met het oog op de te betalen pre- cario-belasting; een klacht van H. Jansen, Schoterweg 41, over de lasten schade, welke hij heeft door het onder brengen van een aantal paarden in een naast zijn woning gelegen pand. Burgemeester en Wethouders stellen voor, om te rekenen van 1 Januari 1941 af, voor den tijd van één jaar te huren van het Hoog heemraadschap van Rijnland een stukje grond, gelegen in de voormalige gemeente Spaarndam, waarop geplaatst is 'n transformatorstation, te- Een de som van f 3.50, onder de voorwaarden, omschreven in de ter inzage liggende ontwerp- huurovereenkomst. Ter lezing is gelegd het navolgende dossier: Verhooging verpleegprijs van gemeentepatiënten in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". B. en W. stellen voor: le. Het voor het jaar 1941 beschikbaar te stellen bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55bis der Lager-onderwijswet 1920, het inbegrip van f 0.50 voor administratiekosten, te bepalen op: f 14.62 voor het gewoon lager onderwijs; f 24.78 voor het uitgebreid lager onderwijs. 2e. Het onder le bedoelde bedrag, doch zon der de kosten van instandhouding van de gebou wen der openbare lagere scholen, met uitzonde ring van de geringe en dagelijksche reparaties, als bedoeld in art. 1619 van het Burgerlijk Wet boek te bepalen op: f 13.01 voor het gewoon lager onderwijs; f 21.56 voor het uitgebreid lager onderwijs. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijde lijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymna sium de heer J, H. Becker te Haarlem; tot tij delijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs dr. C. Groeneveld en tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Gymnasium de heer W. Lignac te Leider dorp, tot lid der Commissie van Toezicht op de H.O.V. mr. J. H. J. Hoog te Haarlem. Wij maken onze voetballende lezers nogmaals attent op de lezing welke dr. F. G. M. Münnich .Maandagavond om half acht in de bovenzaal van lunchroom „De Sierkan", Groote Markt, zal houden over „De eerste hulp op het voetbalveld". Dit interessante en leerzame onderwerp zul len onze sportliefhebbers, vooral de voetballers niet versmaden en het bestuur van de Haarlem sche Scheidsrechtersvereeniging, die dezen avond organiseert, rekent dan ook op een groote op komst. De resultaten van de wedstrijden voor da onderlinge competitie van deze week zijn: Groep I: J. de LangeN. Hoogland C. van SoestTh. de Looze afgebr. M. VermeerP. van Deyzen afgebr. Groep II A. StokmanJ. Lippus 0—1 Th. SohoorlW. Witteman 10 Voor de nevencomp.: A. HablousP. Castenmiller 10 (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.). Op grond van een officieel communiqué van het ministerie van Luchtvaart en dat van Binnenlandsche Zaken heeft de Engelsche berichtendienst meegedeeld, dat vandaag bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland bommen geworpen zijn op een kust stad in het Noordoosten van Schotland. Vrijdag middag zijn ook op een kuststad in Oost-Enge- land bommen geworpen. Hier is eenige schade ontstaan en enkele tnenschen zijn zwaar ge wond. ROME, 8 Febr. (Stefani) Ook Amerika stelt alles in het werk om de neutrale landen van Europa uit te hongeren, schrijft de „Popoio di Roma". De verklaring van Huil, dat de Ver. Staten niets kunnen doen om Engeland er toe te brengen zijn blokkade-politiek te wijzigen, is slechts gehuichel, want indien de Ver. Staten werkelijk wilden, zouden' zij Engeland, welks positie steeds meer ondergeschikt wordt aan Amerika, kunnen overtuigen het systeem te wijzigen. Roosevelt is de medeplichtige van Churchill, zooals ook wordt aangetoond door de weigering van het Witte Huis, jegens den Franschen am- bassedeur, de geblokkeerde Fransche saldi in de Ver. Staten vrij te maken teneinde daar voor levensmiddelen voor Frankrijk te kunnen koopen. BERLIJN, 8 Febr. Naar het D. N.B. ver neemt heeft de Royal Air Force in den nacht van 7 op 8 Februari, tijdens mistig weer, ge poogd storingsaanvallen te ondernemen op de kust van het Kanaal. De door zwakke krach ten ondernomen aanvalspogingen strandden op den Duitse hen afweer. De vijand maakte ruim gebruik van lichtfakkels om zich bü het slechte zicht te oriënteeren. Desondanks was hij ge noodzaakt zijn bommen lukraak in open ter rein te werpen. Verdreven door den Duitschen afweer, bleven zijn aanvalspogingen tot een klein gebied beperkt. In het bezette gebied is geen schade van beteekenis ontstaan. LISSABON, 8 Febr. (D.N.B.) Vijftien Zuid- Afrikaansche politieagenten zijn gisteren, naar uit Johannesburg wordt gemeld, voor den rechter van instructie geleid. Zij worden ervan beschul digd bij de onregelmatigheden van Zaterdag j.l. geweld te hebben gebruikt. De beklaagden zullen Dinsdag a.s. voor een speciaal gerechtshof moe ten verschijnen. De regeering der Zuid Afri- kaansche Unie heeft een commissie benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de bot singen tusschen politieagenten en soldaten aan den eenen en nationalistische boeren aan den anderen kant. BERLIJN, 7 iPebr. (A.N.P.), Van welirtge- llchte Duitsche.zijde wordt vernomen: In Ber- lijnsche politieke kringen vat men de buiten- landsche berichten over de installatie van een Deensche schijnregeering in Londen niet ern stig op. In de Wilhelmstrasse were op d: vraag van een buitenlandschen journalist de Duitsche opvatting hierover aldus weergegeven, dat de vestiging van een dergelijke nieuwe schijnre geering minder een politieke aangelegenheid dan wel een gecamoufleerde zeerooverij beteekent. Bepaalde zeerooversdaden, zoo werd hieraan toegevpegd, moeten in Londen blijkbaar door een dergelijke schijnregeering gelegaliseerd wor den. Naar wij vernemen is heden gevormd een „commissie, welke tot taak heeft de bestudee ring van de reorganisatievoorstellen van com missarissen en directeuren der Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V." Deze commissie "is als volgt samengesteld Carel F. Overhoff, voorzitter; mr. R. E. Kielstra, mr. N. Okma, G. H. de Marez Oyens JCzn. en mr. dr. c. Sleeswijk, terwijl de heer K. Lans berg als secretaris zal fungeeren. PAARD EN WAGEN TE HUUR met koetsier, per uur en per dag. Blonk, Nwe Gracht 114, Haarlem Tel. 20826. De verklaring, welke majoor Breunesse in zijn radiorede aflegde omtrent de geestelijke verzor ging bij de arbeidsdienst, heeft de „Volkskrant" niet geheel en al kunnen bevredigen: '„Wij vernamen niet met geen enkel woord waarom het instituut der aalmoe zeniers geef ze als men wil een andere naam niet zal worden ingeschakeld. Zij staan buiten de politiek en beogen al leen het zieleheil der jongemannen, die, juist op hun leeftijd, dringende behoefte kunnen hebben aan hun raad, hun voorlichting en hun wenken. Geestelijke leiding is stellig in een dienst, die zich als een opvoedingsinstituut aandient, een onmisbaar element. Wij kunnen niet aannemen, dat dit ma joor Breunesse van bevoegde zijde niet is voorgehouden en dat hij dus niet zou weten, dat een groot deel van zijn landgenoten niet volkomen bevredigd is door de geestelijke lie opvat en in zijn brengen. majoor niet tegemoet ■langen van vele zijner 'illiging waardoor an- lelijk kunnen worden waard, met name de n gerust te stellen en enover het nieuwe in- 1 dat in alle gemeente- ,nd de loketten voor de eds open staan en nog >nze jonge landgenoten en, dan kan het hem niet zijn ontgaan, dat het achterblijven ver band houdt met de ongewisheid, waarin men tot dusver ten aanzien van een inderdaad gewaarborgde voldoende geestelijke verzor ging verkeerde een verzorging, die na de verklaring van majoor Breunesse haar onbe vredigend accent behoudt. Met een: welaan dan, ik heb ditmaal te weinig vrijwilligers, maar in volgende jaren heb ik genoeg manschappen door dwang, is men van de zaak niet af." De „Limburger Koerier" schrijft: „De Belgische corespondent van „de Tele graaf" zond bij zijn redactie een alarmeerend bericht in over den voedseltoestand in Bel gië. Op 15 Februari, dus al over enkele dagen, zou de levensmiddelenvoorraad daar vrijwel volledig zijn uitgeput. Wie nog eenig contact heeft met onze Zuiderburen, weet trouwens uit eigen bron nen, dat de voedselvoorziening in België reeds in velerlei opzichten spaak loopt. De distributie is er lang zoo goed niet georgani seerd als ten onzent en de voorraden zijn er bijna over de geheele linie geringer. In Brus sel b.v. kan men feitelijk niet aan melk komen, staat men in lange rijen te wachten voor een ons erwten of zoo per man, weet men geen aardappelen te krijgen enz., enz. Ondervoeding is in België dan ook al een ge woon verschijnsel geworden. Maar wat moet het worden, als half Fe bruari alle voorraden op zouden raken? Dat de correspondent van „De Telegraaf" niet overdrijft, zou men af kunnen leiden uit de bevindingen van de Amerikaansche Hoover- commissie, die voor België haar hoop stelt op Duitschland. Men kan nu wel opmerken, dat de wat topzware nijverheidsstructuur van België zich hier wreekt, maar dat is slechts eert lés voor de toekomst. Er moet nu geholpen wor den met wat de rest van Europa missen kan en wij meenen, dat ook Nederland, dat zich bovendien volksverbonden weet met het grootste deel van de Belgische bevolking, bereid zal zijn aan onze Zuiderburen de hel pende hand te bieden." Aan een artikel van het driemanschap in het jongste nummer van de „Unie" ontleenen wij: „Volk en staat zijn twee onderscheiden dingen. Tegenover een uitsluitende staats- gedachte is, mede door den oorlog, de ge dachte van de volksgemeenschap sterker op den voorgrond getreden. Door den oorlog is men zich opnieuw de broosheid en vergan kelijkheid van alle staatkundige grenzen en stelsels met pijnlijke scherpte bewust ge worden. Grenzen worden overschreden, staatsvormen storten ineen. Maar het volk blijft. Het kan militair overwonnen worden, het kan zijn staatkundige vrijheid tijdelijk komen te verliezen, het blijft zichzelf en wordt zich temidden der beproevingen van zijn eenheid en zijn eigenheid slechts sterker bewust. Deze gedachte van de volksgemeenschap is door De Nederlandsche Unie aanvaard als grondslag voor haar werk. Dit beteekent niet een verloochening van iedere staatsgedachte. Een of andere vorm van staatkundige orga nisatie is onontbeerlijk voor de instandhou ding van de menschelijke samenleving. Het beteekent echter wel een prijsgeven van de liberalistische staatsgedachte, die den staat enkel zag als een verzameling van indivi duen en met de volksgemeenschap als ge- gesloten nationale eenheid geen rekening hield. Daarvoor in de plaats stellen wij de volkspolitieke staatsgedachte, d.w.z. dien staatsvorm, die aan de natuurlijke eenheid van gansch het volk haar hoogste binding geeft en uitsluitend gericht is op het welzijn der gansche volksgemeenschap." SCHEVENINGEN. Aan de markt waren Zaterdagochtend 12 motorlpggers .met f404, 3 kotters met f 70 en 21 motorschokkers met te- amen f 544 besomming. In totaal besomden 36 kustvisschers f 1018. De besommingen van de motorloggers waren: Sch. 341, W. de Graaf met f29; Sch. 302. A. Taal met f15; Sch. 196, M. den Heyer met f45; Sch. 25, C. de Graaf met f39; Sch. 84. J. den Duik met f49; Sch. 21, B. Rog met f66; Sch '284, P. den Heyer met f30; Sch. 57. A. Roele- veld met f24; KW 166, H. van der Plas met f22; KW 144, P. Varkevisser met f27; KW 175. J. van Duin met f31; KW 151, T. van der Plas met f 26. Van de kotters waren de besommingenKW 72, W. van der Plas met f30; Sch. 177, S. Blok met f20; TX 63, J. Drijver met f20 De visscherij op de kust is in de afgeloopen week van geringen omvang geweest. De besom mingen der kustvisschers waren deer laag. De ooraak hiervan is, dat eer weinig sardina (sprot of kleine haring) is gevangen. De vangsten be stonden hoofdzakelijk uit scharren Ook andere vischsoorten, o.a. kleine kabeljauw er. bot, wer den in geringe mate aangevoerd. De noteeringen Zaterdagochtend waren voor: schar f 11,20 tot f34; sprot f31 tot f35, beide per kist van 40 kg. Het Nederlandsche binnenvaartbureau Den Haag deelt mede, dat 20 schepen in combinatie met ijsbrekers van Hoorn in de richting Am sterdam zijn vertrokken. Zooals al in het kort gemeld, houdt de R. K. Middenstandsvereeniging op Dinsdag 11 Fe bruari a.s. haar 32ste jaarvergadering in Hui ze „De Liefde", Da Costakade 74102, des na middags te half vier. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer F. J. M Kuijper, zal een 70-tal nieu we leden geïnstalleerd worden. Het geestelijk kwartiertje wordt gehouden door dr. A. A Olierook. Na het jaarverslag van dén secretaris worden de rekening en verantwoording over 1940 be handeld en zal de Kas-Commissie haar verslag uitbrengen. De heer Th. van Os, inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Am sterdam, zal spreken over „De werking van de nieuwe Omzetbelasting." Verder vermeldt de agenda nog verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodiek aftredei van de heeren F J. M. Kuijper en P. J. v. d Me ij, die zich' beiden herkiesbaar hebben ge steld; Wat bü elke tooneelvoorstelling in Cinema R -yal in het byzonder treft, dat is de sfeer, die zoo uitstekend getroffen wordt, vooral de echt Jordaansche sfeer. Ook nu weer in het tooneelspel van Johan Elsensohn met den sym- boliechen naam van „Duif en Doffer" wordt raak de doening, he- bonte leven van de Jor- daan met zijn felle conflicten en ongekunstelde, recht-uit het hart komende gevoelens uitge beeld. Zie, om een voorbeeld te noemen, hoe knap twee mannen op een dak welk een schilderachtige décors toovert men telkens weer in hun phantasie den strijd tusschen een sperwer en een duivenpaar volgen. De toeschou wers leven mee met deze gefantaseerde trage die, die zich boven de huizen afspeelt en de verzinnebeelding is van het conflict, dat, de kern va,n het tooneelstuk uitmaakt. „Als er bonje is in de Jordaan" zegt de drinkebroer Hannes, „dan is het altijd om de duiven" En al kan dit thans niet meer opgaan, in den tijd, waarin het stuk speelt, was het een vaststaand feit. De Jordaner is verzot op zijn duiven. Ze hooren bü zyn buurt, zooals het schilderachtige rommelige gedoe, het krappe interieur van de huizen en het brokkelige van de daken-reeksen Om de duiven gaat het en om de vrouw, die door haar eigen man verwaarloosd wordt en door een anderen man wordt begeerd. Het oude conflict dus, dat hier in den ietwat rauwen. groffen volkstoon wordt gespeeld, gepeperd met den echten Jordaanhumor, zooals dien alleen een Amsterdammer bezit èn bezitten kan Het ge zelschap van Herman Bouber geeft er een kos telijke, vobrtreffelijke uitbeelding van. De "ver schillende personen worcien karakteristiek op de planken gezet, al komt naar onzen smaak de duivenhouder Jan van den Berg niet zoo heel erg uit de verf te voorschijn. Maar de rollen liggen den spelers naar hun aard ende zang mag ook met, lof genoemd worden, al gaat het om wat simpele liedjes, zooals „Lapjesdag" en „Amsterdams-ch Tyrol", die specifieke Amster- damsche toestanden bezingen. Indien de souf fleur het wat zachter aandoet èn het geheel nog wat aan vlotheid wint. dan mag zeker deze opvoering genoemd worden als een der beste, in Royal gegeven. Het gegeven maakt voorbe houd noodzakelijk, maar hun die van een volks stuk als dit houden, kunnen we de opvoeringen aanbevelen. In den afgeloopen nacht zyn weer verschil lende personen ongevraagd op bezoek gegaan. In een opslagplaats werd een deur, welke toe gang geeft tot het kantoortje, geforceerd. De bezoekers stalen den inhoud van den electri- schen meter en verschillende kruidenierswaren. Voorts is ingebroken in het sousterain van perceel Keizersgracht 263, waa reen exportzaak in kleeden is gevestigd. Hier werden 20 000 textielpunten van den groothandel ontvreemd. Tenslotte brachten twee mannen een bezoek in een pakhuis aan de Schinkelstraat. Zij namen een partij kaas mede en kwamen terug om nog meer. kaas te stelen. Toen wachtte de politie hen op. Beiden werd engearresteerd en in het bureau Overtoom opgesloten. In het Officieel Orgaan van den Nederland - schen Bioscoopbond wordt eenoverzicht gege ven van den huidigen toestand in het Neder landsche Bioscoopbedrijf. Hieraan is het vol gende ontleend: Het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf heeft den weerslag van. de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar in sterke mate ondervon den. Aan den betrekkelijken opbloei van ons be drijf kwam in de critieke dagen van Mei met één slag een einde. De maand Mei werd, zoo als men terecht zal begrijpen, débaouleus voor ons bedrpf. Ook in den zomer droeg 't bios coopbezoek een aarzelend karakter, zoodat van eenig herstel geen sprake kon zijn. Eerst in den nazomer en verder in het najaar liepen de cijfers wederom wat omhoog. Niettemin mag worden aangenomen, dat het bezoek over het afgeloopen jaar, gezien de gegevens, welke wy ter inzage hebben, met minstens 25 pet. is te- ruggeloopen. Het komt ons voor, dat de finan- cieele achteruitgang van het bedrijf nog groo- ter is. Het was te verwachten, dat aanstonds na de bezetting, maatregelen zouden worden getroffen met het oog op de vertooning van Fransche en Engelsche films. Van Bondswege werd een onderzoek ingesteld naar de hoeveelheid En gelsche en Fransche films, welke in ons land in omloop was en werden over de toelating de zer films besprekingen geopend met de daar voor in aanmerking komende Nederlandsche en Duitsche autoriteiten. Aanvankelijk namen de autoriteiten een tegemoetkomende houding aan en werden ongeveer veertig films uit de roula tie genomen. Deze situatie duurde slechts twee maanden. Op 19 Juli 1940 kwam een besluit af van de Secretarissen-Generaal volgens hetwelk in Nederland, behoudens de films van eigen bo dem, geen andere films mochten worden toe gelaten, dan die. welke in Duitschland voor vertooning zijn vrijgegeven, hetgeen in de prpe- tijk beteekende dat op een enkele uitzonde ring na uitsluitend Duitsche films mochten worden vertoond. Merkwaardigerwijze gold dit voorschrift niet voor smalfilms van zuiver ar- tistieken, religieuzen, of cultureelen aard. Het lag voor de hand. dat dit, besluit het bedrijf in groote moeilijkheden" bracht, moeilijkheden, welke te evident zijn dan dat het noodig zou de zijn haar -hier nader uiteen te zetten. Wijzen wij slechts op de ineenstorting van 't filmverhuurbedrijf, op de schaarschte aan films, welke ontstond en op de aan zienlijke veranderingen, welke noodzakelij kerwijze moesten ontstaan in de verhouding tusschen de overgebleven verhuurders en de exploitanten. Voortdurend zijn stappen ondernomen om verbetering in dezen toestand te krij gen, doch tot op heden zonder bevredigend resultaat. Wie verwacht heeft, dat de Nederlandsche filmproductie aanstonds een hooge vlucht zou nemen, is bedrogen uitgekomen. De industrie van groote speelfilms hier te lande, toch al bescheiden van omvang, is komen stil te lig gen. Fractisch worden momenteel uitsluitend Nederlandsche journaals en korte films ver vaardigd. Aan laatstgenoemd genre bestaat groote behoefte. Men moet derhalve waar deering hebben voor de ondernemingen, welke nog in den loop van dit jaar met de korte film-, dat wil zeggen niet alleen met de korte documentaire, maar ook met de korte speel film, voor den dag zijn gekomen. De eerste resultaten beloven ons veel goeds. Wellicht zijn het de blijde boodschappers van een nieu we, verjongde Nederlandsche speelfilmindustrie. Het heeft overigens aan plannen tot het ver vaardigen van groote speelfilms niet ontbro ken. Integendeel, de publicaties in de pers na men zelfs zoodanige vormen aan, dat de voor zitter de betrokkenen uitdrukkelijk heeft moe ten waarschuwen daarmede voort te gaan, ten einde by de bevolking geen ongemotiveerde' verwachtingen te wekken. Een onderzoek naar al de plannen, in den afgeloopen zomer met zooveel ophef in de pers gepubliceerd, wees namelijk uit, dat daaraan geenszins vaste vorm gegeven was en dat zelfs geen kapitaal beschikbaar was gesteld. Zooals te dezer plaat se reeds vroeger is gezegd, is het uitgesloten, dat de Nederlandsche Bioscoopbond zich recht streeks met de filmproductie zal gaan bezig houden. Er kan bij den Bond slechts sprake zijn van een preventief toezicht, van contróle op den gang van zaken en van het geven van stimulansen. In verband hiermede zijn reeds plannen ontworpen, doch de uitvoering daar van is door allerlei omstandigheden vertraagd. De bijzondere moeilijkheden, waarmede t film- en bioscoopbedrijf in het afgeloopen jaar te kampen kreeg, hebben het lasten- vraagstuk, dat voor dit bedrijf al jaren om een oplossing vroeg, acuut gemaakt. Zooals het thans is, gaat het film- en bios coopbedrijf financieel ten gronde. De vermakelijkheidsbelasting bedraagt alge meen 20 pet. van de bruto-ontvangsten. De personeele belasting minstens drie, de huur van gebouwen, voorzoover het althans huur- zaken betreft, kan men minstens op 30 pet. stellen. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt de onderhoudskosten, de personeelsuit gaven, de uitgaven voor verwarming, licht en reclame, alsmede het feit, dat de filmhuurprij- zen zich in sty'gende lijn bewegen en een nieu we last is opgelegd in den vorm van omzet belasting, welke als het ware pyramidaal op het budget drukt, dan is het niet te veel ge zegd, wanneer men van een noodtoestand spreekt. Jaar in jaar uit heeft de Nederland sche- Bioscoop-Bond de lastenkwestie aan de Nederlandsche overheid voorgelegd, echter steeds zonder resultaat. De Bond vertrouwt in- tusschen, dat, nu de overheid rechtstreeks de zorg op zich heeft genomen van het filmwezen, in ons land en de cultureele waarden van de film erkent, haar de onderwerpelijke kwestie meer dan ooit ter harte zal gaan. Het getuigt voor de groote kracht van den Nederlandschen Bioscoopbond, dat het organi satieleven ondanks de ingrijpende gebeurtenis sen, welke hebben plaatsgevonden, ongeschokt gebleven is. Het Hollandsch journaal staat deze week in het teeken van de ijssport. Allereerst zien wij een uitgebreide reportage van den dit jaar zeer geslaagden Elfstedentocht: voorts maken wy een geqeelte mee van den Zaanschen Molentocht en besluiten met een kijkje bij de üshockey-match te Bussum. Te Delft zien wy nog hoe uit afval- beenderen lijm en gelatine worden vervaardigd. Het buitenlandscn journaal geeft ons o.a. de ontvangst van Mussert door de Nederlandsche kolonie te Berlijn te zien. In Cineac Reguliersbreestraat wordt het twee de gedeelte vertoond van de expeditie-film „Door de oerwouden van Indo-China". Verder bevat het programma een filmpje over de fonteinen van Rome en een teekenfilm. Cineac Damrak wisselt haar actualiteiten af met een klucht met de komiek Andy Clyde; een fi'mpjé over Dieren op de boerdery en een vroo- ïyke gekleurde teekenfilm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3