W jCjroo** 4 êetp*ri»9 Commandant vertelt over Arbeidsdienst Malta hevig gebom bardeerd Gevechten ten Zuiden van Benghazi Japanscli vliegtuig in Kwantoeng neergestort Strafbaarheid van handelingen MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 Duitsch weermachtsbericht ltal. weermachtsbericht Britsche aanval bij Cheren afgeslagen In Roemenië heerscht rust Oproep van generaal Antonescoe Mislukte Britsche aanval op Duitsche mijnenvegers Italiaansche verlieslijst Admiraal Osoemi en een aantal andere hooge officieren om het leven\ gekomen Willkie weer in de Ver. Staten Stakingen in de Ver. Staten PHILIPS LAMPEN In strijd met militaire of politie- voorschriften Een nieuwe geest vaart door onze gelederen De Engelschen m Griekenland Radiorede van Churchill ÉÉÉ- - - Rede van Rudolf Hess „De pauze werkt voor Duitschland" Britsch konvooi aangevallen ten Westen van Spanje Botsingen tusschen soldaten en burgers te Quebec Ook te New Glasgow kwam het tot straatgevechten Distributie van plantaardige vezels WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 11 Febr mi;' ZITTING FELDKRIEGS- GERICHT Nationaal Front Het jubileum van Henr. Hermans Diamanten bruiloft 55 jaar getrouwd Stuurlieden-examens Kerkelijk leven Zuster Maria Antonina BERLIJN, 9 Febr. (D. N. B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben gis teren overdag en in den nacht met succes stra tegische doelen n de Midlands en in 2. O. En geland aangevallen. In het Middellandsche-zeegebied heeft de Duitsche luchtmacht bij aanvallen in opeen volgende golven op vliegvelden op het eiland Malta en de haven van La Valetta bom treffers van zwaar kaliber geplaatst op gebouwen en pakhuizen. Er ontstonden omvangrijke bran den. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woondistricten in West-Duitsch- land. Van drie vijandelijke vliegtuigen, die Noorwegen trachtten binnen te vliegen, werden er twee neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. ROME, 9 Febr. (Stefani) Het 247e Weer machtsbericht luidt: Aan het Grieksche front acties van plaatse lijk karakter. Onze luchtmacht heeft met doel treffende resultaten vijandelijke stellingen en troepen gebombardeerd. Enkele objectieven van de bases van Prevesa en Navarrino zijn even eens getroffen. Tijdens deze acties hebben onze bommenwerpers een vliegtuig van het type Gloster en een van het type P.Z.L. neergehaald. Een onzer vliegtuigen, dat een verkennings vlucht maakte in het Westelijk deel der Mid- dellandsche Zee, en door drie jachtvliegtuigen van het type Hurricane werd aangevallen, heeft er hiervan een neergeschoten In Noord-Afrika gevechten van plaatselijk karakter in het gebied ten Zuiden van Benghazi. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Cheren zijn aanvallen herhaald, doch zij werden afgeslagen. Onze luchtmacht heeft met onvermoeibare activiteit haar medewerking aan de gevechten verleend en vijandelijke troepen, strijdmiddelen en inrichtingen met machinege weervuur en bommen bestookt. De vijand heeft gepoogd, luchtaanvallen te ondernemen op As mara en Adioegrl, doch deze pogingen zijn ver ijdeld door het snelle ingrijpen van onze jacht vliegtuigen. die vier vijandelijke toestellen neer schoot. Tijdens deze actie heeft kapitein Mario Visentini twee vliegtuigen neergehaald, waar door hij in totaal 16 overwinningen heeft be haald, Een ander vijandelijk vliegtuig is. door het afweergeschut neergehaald. Drie onzer toe stellen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In de Egeïsche zee hebben vijandelijke vlieg tuigen gistermiddag onze vliegvelden gebombar deerd. Er vielen geen slachtoffers, terwijl de schade gering is. In de nacht van 7 op 8 dezer hebben formaties van het Duitsche vliegercorps met zichtbare resultaten eenige vliegvelden van de bases Malta gebombardeerd. In den nacht vsfti 8 op 9 dezer zijn de bombardementen op Malta door Duit sche vliegersafdeelingen met opmerkelijke he vigheid en doeltreffendheid herhaald. BOEKAREST, 10 Febr. (D.N.B.) Het dagelijksche officieele verslag van de situaties, dat het ministerie van Binnenlandsche Zaken publiceert, verklaarde Zondag, dat in het ge- heele land als steeds rust en orde heerscht Te Boekarest bevonden zich 7 Februari 2439 en in de provincie .3785, in totaal dus 6224 personen in arrest. Onder degenen, die het laatst in hechtenis zijn genomen, bevindt zich ook de directeur-generaal van de lands drukkerijen en het staatsblad. De krijgsraad te Boekarest heeft 7 Februari zeven rebellen veroordeeld tot gevangenisstraf fen tusschen vijf dagen en drie jaar. Drie verdachten werden vrijgesproken Generaal Antonescoe heeft twee oproepen uit gegeven, een gericht tot de Roemeensche vrou wen en een tot de Roemeensche priesters. De generaal roept daarin de vrouwen en de pries ters op, hun plicht volledig te doen bij het werk van den wederopbouw van den Roemeen- schen staat. In den eenen oproep wordt gezegd, dat hot de taak iA van de vrouw, de natie generaties te schenken van eerlijke, vaderlands lievende jongeren. De Roemeensche vrouw moet haar taak in de eerste plaatg zien als moeder in de opvoeding van haar kinderen. Daarnaast echter ook in de sociale hulp. In den oproep tot de priesters wordt er de nadruk op gelegd, dat het de voornaamste taak is van de bedienaars van het altaar, hun bijdrage te le veren voor het werk van do psychische opvoe ding der netie. BERLIJN, 9 Febr. (D.N.B.) Een Engel- Bche Lockheed-machine heeft zonder succes aan de Noorsche Westkust een flottielje Duit sche mijnenvegers aangevallen. De mijnen vegers v'isten door handig manoeuvreeren de bommen te ontwijken. Tegelijkertijd namen zij, ondanks de ongunstige weersgesteldheid, het vijandelijk vliegtuig krachtig onder vuur en plaatsten verscheiden treffers. Een jachtkrui- ser heeft daarop de Engelsche machine na een luchtgevecht neergeschoten. nuari binnengekomen lijsten, 51 dooden, 77 gewonden en 4080 vermisten. Bij de marine waren de verliezen 49 dooden, 132 gewonden en 216 vermisten: bij de luchtmacht 55 dooden. 118 gewonden en 447 vermisten. De lijsten met de namen der gesneuvelden zullen in het or gaan der weermacht „Le Forze Annate'' wor den gepubliceerd ROME, 9 Febr. (D.N.B.) Het hoofdkwar tier der Italiaansche weermacht heeft de verliezen gedurende de maand Januari be kend gemaakt. In die maand zijn aan het Grieksche front 2194 man gesneuveld, 4712 gewond, terwijl er 2639 worden vermist. Daarbij komen onder de Albaneesche troepen 6 dooden. 8 gewonden en 63 vermisten. In Italiaansch Oost-Afrika bedroegen dc verliezen 54 dooden, 42 gewonden en 7 vermis ten; in Noord-Afrika, volgens de tot 31 Ja- TOKIO, 9 Febr. (Domei) In een mede- deeling van de Japansche vloot wordt be vestigd, dat admiraal Osoemi en vice-admt- raal Soega, alsmede vier andere marineoffi cieren, om het leven zijn gekomen, doordat hun vliegtuig in het Kwangjangsjan-ge- bergte in Kwantoeng is verongelukt. Marine troepen hebben het stoffelijk overschot der slachtoffe s gevonden. Het ministerie van Marine heeft omtrent het vliegtuigongeluk van admiraal Osoemi in de provincie Kwantoeng nog medegedeeld, dat het toestel kort na den start bij den berg Hoeang- Joeang verongelukt is. waar de overblijfselen 17 Januari gevonden werden. De reddingsploeg moest beginnen met vijandelijke detachementen te verdrijven, daar het ongeval op vijandelijk gebied was geschied. Het vliegtuig is tegen de helling van den berg te pletter gevlogen en ver brand, waarbij de inzittenden terstond om het leven kwamen. Het stoffelijk overschot van de officieren wordt overgebracht naar Tokio Alle leden van Osoemi's gevolg zijn posthuum be vorderd. NEW YORK, 9 Febr. (D.N.B.) Wendell Will kie is vanmorgen op het vliegveld van New- York aangekomen. Hij weigerde aan persverte genwoordigers mee te deelen,' tot welke ge volgtrekkingen hij op grond van zijn indruk ken in Engeland gekomen was. Hij verklaarde Qeze mededeelingen te reserveeren tot zijn verschijning voor de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken, waarschijnlijk Dinsdag. Willkie zei evenwel, dat hij in Engeland in het geheel geen verwachting of voorstel verno men had omtrent deelneming van de Vereenig-' de Staten aan den oorlog. Hij voegde hieraan toe. dat het Ainerikaansche volk wel dankbaar mocht zijn, dat het niet behoefde te leven op een wijze, als waartoe het Engelsche volk thans gedwongen was. NEW YORK, 9 Febr. (D. N. B.) Door sta kingen zijn in het afgeloopen jaar in de Ver. Staten 6.5 milüoen werkdagen verloren gegaan, zoo meldt de New York Sun op grond van een publicatie van het Ministerie van Arbeid. Het totaal aantal stakingen, zoo wordt verder ge zegd, bedraagt 2.450. Hierdoor zijn 57.500 man getroffen. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de strafbaarheid van handelingen in strijd met militaire of politie-voorschriften. Hierin wordt het volgende bepaald: Handelingen in strijd met algemeene instruc ties, bevelen en officieele aankondigingen, wel ke gedurende den oorlog in militair of politie belang door den Weermachtsbevelhebber in Ne derland of door den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied onder verwijzing naar deze verordening worden uit gevaardigd en welke door middel van aanplak king, de» pers of de radio worden bekend ge maakt, zijn overtredingen en worden met hech tenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen bestraft, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (Van onzen specialen verslaggever) Het zal niet zoo lang meer duren, dat ook in Nederland de Arbeidsdienst tot stand zai zijn gekomen; het is hoogstens non een kwestie van maarden. Aanvankelijk zal het zooais men reeds uit de aanplakbiljetten heeft kun nen zien, een vrijwillige dienst zijn, maar binnen afzienbaren tijd zal het een verplichte dienst worden. Wat dus jarenlang een vrome wensch is geweest van velen, wat na lange dis cussies niet tot werkelijkheid kon worden, zien we nu in enkele maanden als een voldongen feit Men moet hier niet een loflied op den Ar beidsdienst verwachten, noch een theoretische verhandeling over het vóór en tegen daarvan Wij wenschen hier slechts een verhaal te geven van de feiten, dincen en menschen, die wij hebben gezien of gesproken, op zoek naar ne kampen, waar de kernen worden gevormd von den toekomstigen dienst. Het was een mooie morgen in Januari, toen we er op uittrokken. Over de velden hingen grijze nevels, die roken naar een frissche vries lucht. Rijdend langs de nu leege weiden, ave. versohgegoten bruggen van wit beton, langs kale en eenzame bosschen arriveerden we in het kamp. Het kamp dat wil zeggen een der vier groote kampen, waar het toekomstige midden kader van den Arbeidsdienst wordt gevormd. In de eenzaamheid van bosch en heide staat daar een reeks barakken gegroepeerd, recht evenwichtig en frisch in de verf. Aan den in gang' rent de schildwacht met zijn spade op zijn schouders met een reuzenvaart heen en weer, want de Noordenwind blaast fel. De ontvangst is vriendelijk, ja bijna har telijk, niet met die bekende luidruchtigheid, doch met dien beschaafden, maar oprechten eenvoud Het duurt niet lang ot we zitten al bij den commandant van het kamp, een flinken stoeren vijftiger, met een karakteristieken kop. Hij kan een gemoedelijk man zijn, maar ook een geboren driller van ongemakkelijke allures. Zijn kamer, een frissche, ietwat kale woning op het eerste gezicht, blijkt bij verder verblijf verduiveld gezellig: men kan er zich echt op ROME, 9 Febr. De speciale verslaggever van de „Popoio di Roma" aan de Grieksch-Joego slavische grens meldt, dat volgens uit Grieken land ontvangen berichten de Engelsche Invloed in l»et land na den dood van M'etax&s nog ver sterkt en uitgebreid is, o.a. door de benoeming tot minister-president van den gouverneur van de Bank van Griekenland, Koritzis. die geheel van de Britsche financiers afhankelijk is en door de ontscheping van nieuwe contingenten Britsche troepen te Saloniki. De levensmidde lensituatie wordt voor de bevolking steeds ern stiger. Alle artikelen zijn zeer schaarsch, ont zaglijk duur of zijn in het geheel niet te krijgen. I BERLIJN, 10 Febr. <D. N. B.) Winston Churchill heeft Zondagavond een radiorede uit gesproken, waarin hij zich uitvoerig bezighield met den toestand in Afrika. In het begin van zijn rede zeide hij over de Duitsche luchtaan vallen op Engeland, dat voor elke ton door de r. A. F. op Duitsch gebied geworpen bommen het Duitsche luchtwapen drie tot vier ton op Ertgelsch gebied heeft geworpen. Verder gaf Churchill toe. dat de Duitsche luchtaanvallen nog feller zouden kunnen wor den. Hij sprak echter de meening uit, dat zij korter zouden duren. Bij zijn bespreking van de gebeurtenissen in Afrika wees Churchill er op, dat de Engelsche troepen groote versterkingen uit Indië. Austra lië en Nieuw-Zeeland in den strijd tegen de Italianen in het veld hebben gebracht. Aan zijn optimistische voorstelling van de Engelsche situatie verbond Churchill echter de waarschuwing, dat men er aan denken moet, dat de oorlog spoedig in een phase van toene mende felheid zou treden. De Engelsche premier besloot met te verwij zen naar de uit de Vereenigde Staten ver wachte materieele hulp. Woordelijk zeide hij: „Wij hebben op de meest dringende wijze be hoefte aan ontzaglijke leveranties en voortdu rend aan oorlogstuig en technische machines van allerlei soort. Wij hebben ze hier (in En geland) noodig en het is noodzakelijk, dat zij hier naar toe gebracht worden. Wij hebben voor 1942 behoefte aan een groote hoeveelheid koopvaardijtonnage, veel meer dan wij zelf kunnen bouwen, wanneer wij onze oorlogsin spanning in het Westen en het Oosten op peil willen houden en vergrooten." Er kan echter verwacht worden, zoo voegde Churchill hieraan toe, dat Duitschland alles, wat maar mogelijk is. zal doen om de Engel sche tonnage te vernielen en den omvang van de Amerikaansche leveranties te verminderen. Hi.j waarschuwde derhalve het Engelsche volk, dat het zich niet moest overgeven aan een ge voel van al te groote veiligheid Op uitnoodiging van den generaal der Vliegers, Fr. Christiansen, vond in Den Haag een kameraadschapsavond plaats met officieren van den staf van den Weermachts bevelhebber en den Rijkscommissaris voo- de bezette Nederlandsche gebieden, RijksministerdrSeyss Inquart, zoomede zijn naaste medewerkers. De Rijkscommis saris hield bij deze gelegenheid een toespraak en wees op de bijzonder kameraad schappelijke samenwerking van de Weermacht met zijn staf. Op onze foto ziet men: v.l.n.rchefintendant Boesier, den Rijkscommissaris, den Weermachtsbevelheb ber, Standartenführer Harster en generaal Schauwecker; met wit kruis: generaal- majoor Schabedissen (Foto Schimroelpenningh) BRESLAU, 9 Febr. (D.N.B.). Ter gelegenheid van de plechtige installatie van de nieuwe gouwleiders en „Oberprasidenten" van de gou wen Opper- en Neder-Silezië heeft rijksmi nister Rudolf Hess een rede gehouden. Hij ver klaarde o.a.: „De geschiedenis zal degenen brandmerken, die de ontzaglijke schuld op zich hebben ge laden, Europa in dezen oorlog te storten en die tegelijkertijd de plannen van den Fiihrer voor den vreedzamen opbouw voor jaren hebben uit gesteld. De Engelschen hebben voor de perioden tus schen den veldtocht in Polen, den veldtocht in Noorwegen en den veldtocht in het Westen den naam „pauze" uitgevonden. Zij noemen dus „pauze" den tijd, waarin geen tegenstander door ons neergeslagen wordt. Daarom is het ook thans weder een pauze voor hen. Zij zijn er ook ten volle van overtuigd, dat er bij ons tijdens deze pauze van alles geschiedt. In militair, politiek en economisch opzicht zijn op groote schaal voorbereidingen getroffen. Ook de „pauze" heeft voor Duitschland ge werkt. Zij hebben daarginds nog slechts een klein voorproefje gekregen van dat, wat na de „pauze" kan geschieden. En zij schrijven zelf, dat de grootste oorlogsmachine bediend wordt en bezield door Duitsche soldaten. In rustig ver trouwen staat het Duitsche vaderland achter de geweldige oorlogsmachine, als nooit te vo ren bereid om ook van zijn kant te doen, wat er gedaan kan worden, om de uiteindelijke over winning te bevechten." BERLIJN, 9 Febr. (D. N. B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen voor langen afstand hebben Zondagmiddag op den Atlantische Oceaan ten Westen van Spanje een Britsch convooi in duikvlucht aangevallen. Twee schepen van in totaal omstreeks 10.000 ton werden tot zinken gebracht. Voorts werd 22.000 ton scheep6ruimte zoo zwaar beschadigd, dat gebruik voor geruimen tijd is uitgesloten. t Een der tot zinken gebrachte schepen, een schip van 5000 ton, zonk, na door een bom van zwaar kaliber getroffen te 'zijn, in korten tijd. Het tweede schip werd zoo ernstig ge troffen, dat het na eenige minuten eveneens zonk. Men zag dat de bemanning der drie an dere schepen, die zwaar beschadigd werden, In de sloepen ging. Een dezer schepen mat 8000 ton. Nader meldt het D. N. B. nog: In totaal zijn negen Britsche koopvaarders met bommen be stookt. Drie der grootste zonken onmiddellijk, drie andere bleven brandend liggen, zoodat Ver wacht kan worden, dat zij geheel verloren zijn. Bovendien werden nog drie schepen zwaar be schadigd. De aanval van de Duitsche zware ge vechtsvliegtuigen werd met een nauwkeurig heid, alsof het een oefening betrof, ten uit voer gelegd. Tijdens den feilen afweerstrijd der konvooieerende schepen ondernamen de Duit sche machines hun stoutmoedige scheervluch- ten en wierpen hun bommen op de Engelsche schepen. NEW YORK, 19 Febr. (D.NB.). Naar eerst thans bekend is geworden, hebben zich Zater dagavond te Quebec en New Glasgow (Nieuw Schotland) ernstige straatgevechten voorgedaan tusschen Canadeesche soldaten en burgers. Deze relletjes, die uren duurden, waren vooral ernstig te New Glasgow, waar verscheidene honderden soldaten tegen elkaar en' tegen burgers vochten Het centrum van deze plaats was door de mili tairen langen tijd afgezet. De stedelijke en de militaire politie waren machteloos. Verscheidene huizen werden beschadigd of in brand gestoken Een aantal soldaten werd met min of meer ernstige verwondingen in het militaire hospitaal opgenomen. De autoriteiten hebben geweigerd, het aantal gewonden op te geven en de oorzaak van de ongeregeldheden mee te deelen. Te Quebec is een geheel regiment van de Highland Light Infantery met huisarrest voor onbepaal- den tijd bestraft, nadat 400 man van het regi ment tegen de stedelijke politie handtastelijk waren opgetreden wegens de arrestatie van twee soldaten. Tusschen de militairen en de politie ontstond een hevig straatgevecht, dat een uur duurde en waarbij oa. het hoofd van de stede lijke politie gewond werd. Te Quebec hebben zich reeds herhaaldelijk min of meer ernstige incidenten voorgedaan, welke door de militairen werden veroorzaakt. In het Verordeningenblad ls opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en'Scheep vaart Ingevolge de Distributiewet 1939 betref fende distributie van plantaardige vezels. Blijkens deze beschikking worden plantaar dige vezels, alsmede weefsels en andere produc ten van plantaardige vezels, aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939. zijn gemak voelen in de gezeliige fauteuils. De ze kamer schijnt een centrum, een hart dat den slag van het kamp regelt: er wordt getele foneerd naar links en rechts, er komen en gaan menschen met orders en bevelen, met raad gevingen en wenken. De commandant schijnt cjan toch mee te vallen en niet zoo'n bulderbas te zijn als hij zou kunnen schijnen. En .al pratende over dit en dat begrijpen we, dat deze man niet een gelegenheids-commandant is, maar een man die zijn leiderswerk doet met hart en ziel. Rond hem hebben zich de instruc teurs verzameld, de leeraar in sport, de leeraar in de theoretische vakken, de dokter en dc an dere officieren, die den jongens de tucht bij brengen. De commandant vertelt: Dit kamp is uit den grond gestampt, geleide lijk gegroeid om er de leiders van den toekom stigen dienst klaar te maken voor hun werk. Dit wordt het middenkader. Men kan er lang en breed oyer redeneeren, men kan theoretiseeren zooveel men wil, één doel staat den Arbeidsdienst voor oogen: het aankweeken van gemeenschapszin en de lust in den arbeid. De hoofdman theoretiseert niet, maar gaat direct af op de daad. Hij verhaalt met trots, dat de Jongens van het kamp onder eikaar reeds zes eigen liederen hebben ge maakt, dat de kamers, waar zij in groepen zijn ondergebracht, zijn versierd door hen zelf, smaakvol en met overleg. En ze hebben er alle plezier in hier te zijn en te werken. De toekomst ge arbeidsleider werkt veel en hard, hij leert hoe men de gronden moet bewer ken, de ongecultiveerde, de moerassige, de half- gecultiveerde. Hij leert een weg aanleggen, met gereedschap omgaan, hoeken en bogen uitzetten, watepassen. Hij leert ook borden wasschen, den boel aanvegen en zijn klompen schoonhouden. Hij exerceert en hij beoefent wiskunde, hij klopt de doode takken uit de kale bosschen weg en hij maakt de meest eerlijke kunst, die men zich kan voorstellen. De arbeidsdienst moge het eerst in Du:tschland tot volle ontplooiing zijn gekomen, zóóals hij hier verwezenlijkt is, bemerkt men al leen een intens Hollandschen geest. Wanneer men over den geest spreekt, dan heeft men het j over het wezen van den arbeidsdienst. Het is de I eerlijke en ongedwongen kameraadschap, die al het doen en laten van deze jonge menschen be- j heerscht. Het kamp lijkt .ets op een kazerne en iets op een klooster. Men vindt er den ruigen, mannelij- ken z n voor het moeilijke werk, het zware, en men bespeurt daar een geest van opgewekte blij heid onder menschen. die heelemaal los schijnen van de zorgen voor het leven. Deze toch leven in de grootste soberheid, met z'n zestienen op één kamer, ze hebben hun kribben boven elkaar, ze kennen alleen maar houten stoelen en tafels in de cantine en houten banken aan de lange ta fels in de eetzaal. Ze doen niet aan politiek en lezen nauwelijks een krant, maar ze leven met elkaar en voor elkaar en trainen zich voor een mooie taak. Als iemand uit het kamp vertrekt, neemt hij de overtuiging mee, dat hier een stuk gemeenschap leeft, waarvan velen over jaren zullen profiteeren en tenslotte ook heel ons volk. Hier spelen namen en personen geen rol, hier overheerscht dc idee: de gemeenschap. En in dit teeken staat het leven van den toekomstigen lei der van den arbeidsdienst, wiens devies het is geworden: lek dien. De commandant vertelt, wij luisteren aan- dacht'g toe, gezeten rond'het kleine ronde ta feltje. Dit kamp is het kamp der burgers, in egen- stelling met de drie andere in ons land, waar veelal vrijwilligers uit den Opbouwdienst een onderkomen hebben gevonden. De jongens krij gen allemaal een kans om een goeden rang in den Arbeidsdienst te verwerven. We vragen hier niet, dat je een diploma minstens H. B. S. hebt om leider te worden, die kans krijgt ieder. En h(j.... wordt aspiran -hopman of adjunct-hop man, die de werkelijke kwalitei en bezit. Wij tes ten daarom in den opleidingstijd onze mannen en laten ze ook nog door het Psycho-technisch Laboratorium in Utrecht testen. Wie geschikt is krijgt den rang die hem toekomt. Wie niet geschikt is kan naar huis gaan. In dit kamp vindt men de meest onderscheiden beroepen, de meester in de rechten werkt er naast den zendeling, de onderwijzer met den pi keur, de woningstoffeerder neast den slagers jongen en de ingenieur naast den reiziger. Ook hierin leeft dus weer een nieuwe geest, de geest van den arbeidsdienst. We helnen elkaar, de een werkt den ander bij als hij zijn wis kunde vergeten is en zoo probeeren we van el kaar te leeren. Onder de menschen hier zijn er met waarlijk uitstekenden tooneelaanleg: die komen in den ontspanningsavond op de plan ken en amuseeren nie- alleen ons, maar ook onze gasten uit het dorp. Vrijdag wordt er meestal een ontspanningsavond gegeven, die door een der vier hier aanwezige groepen om beurten wordt verzorgd. Ik kan u verzekeren, rist het er dan gezellig aan toe gsa*. Dit opleidingskamp vormt een afdeel ing ter sterkte van ongeveei 200 man. Die 200 zijn verdeeld in vier groepen en de groepen weer in vier ploegen" vier ploegen ziin verdeeld over 3 kamers met ieder hun eigen leider en hun eigen devies. Het devies beheerscht de ploeg en bind' haar gedurende den geheelen tijd van het verblijf in het kamp De commandant wordt onderbroken, want het is tijd voor het middagmaal. We gaan dus naar de officierskamer, door rustige, heldere, houten gangen. Geen dampende snijzen, maar koffie met brood en worst en eieren, naar be kend Hollandsch recept, stevig, gezond en een voudig. Wat smaakt dat in deze omgeving. Niet mee blijven doorloopen. Direct bestrijden met onovertroffen geneesmiddel bif griepASPIRIN. Zorg VOO rol in grieptijd ASPIRIN bij de hand te fcebbcn. HILVURSUM I, lis .M. Nederlandsch programiv KRO 7.30 GramofoonmuzieK, 7.45 OchieudèJ. nastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 beginnen den dag, 8.20 Ochtcndgymnast.e 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoon muziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gerard Le- bon en zijn orkest, 12.3012.33 Almanak 12.45 Nieuws- en economische b:richtci ANP. l.Oo Gramofoonmuziek, 1.15 Gera Lebon en ziin orkest, 1.45 Gramofoonmu ?'ek 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Pimovoo dracht, 3.20 Cellovoordracht, 3.35 Vervol pianovoo-cracht 3.55 Vervolg .-rllovooi dracht. 4.15 Vraaguurtie. voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, ecc nomische cn beursberichten ANP, 5.30 RVI Cyclus: „Wat leert ons dc ontwikkelinge gang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraagstuk?". 6.00 KRO- Symphonie'-orkest en soliste, 6.45 Actueeie reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duitsche les. 8.0'.. Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmu ziek. 8.45 KRO-Symplionio-cikest en so list, 9.25 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij slui ten den dag. 9.45 Engelsche beri-hten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HU.VEKSl M II, 3<>1 V AVRO 7.30 Gramofoonmuz., 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Och tendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramo foonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10 30 Omroeporkest. 11.00—11.2o HulshoudeMike wenken. 12.00 Berichten eventueel gra mofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- Pn economische berichten ANP. l.Oo De Jonge Acht en solisten. 1.30 AVRO-Amus~mentsorkest. solisten en ge mengd koor (opn.), 2.00 Grr-mof-onrnu- ziek. 2.15 Pianovoordracht en cel'ovaor- dracht met pianobegeleiding. 3.00 Repor tage. 3.20 Cabaretprogramma, 4.15 Weensch Philhsrmoniseh o-kest (opn 14.43 Gramo foonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP 5.30 A VRO-A eolian - orkest ën so'iste. 6.15 AVRO-Puszts-orkest. 6.45 Actue-le reportage of gramof-onmn- ziek. 7.007.15 Vragen van Sen dag ANP en sluiting. Zaterdag heeft het Feldkriegsgericht in het gerechtsgebouw te Zwolle zitting gehouden. Als eerste zaak werd behandeld 't hooger be roep van een inwoner van Zwolle, die tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij in den nacht van 24 op 25 October van het vorig jaar op straat werd aangetroffen met. een deel van een vernield verkeersbord van de Weer macht. Beklaagde verklaarde dronken te zijn geweest en niet te hebben geweten, dat hij met een verkeersbord liep. Bij arrestatie heeft hij zich tegen de politie verzet, toch achtte hij de opgelegde straf te hoog. De president van het Kriegsgericht bracht hem onder het oog, dat de straf zeer mild is geweest. Beklaagde berustte hierop in zijn vonnis en trok zijn hooger be roep in. Vervolgens stond B. uit Sneek terecht, die als chauffeur bij de Duitsche Weermacht een aan rijding heeft veroorzaakt, waarbij een inwoner van Arnhem om het leven is gekomen. B. reed met een vrachtauto van de Weer macht op den weg tusschen Zutfen en Arnhem en ontmoette het slachtoffer, dat met paard en wagen reed. De weg was ter plaatse 4.90 M. breed. Ten gevolge van regen en vorst was 't weg dek glad; hierdoor gelukte het B. niet een aan rijding te voorkomen. Hij reed met een snelheid van 30 tot 40 K.M. De Staatsanwalt was van oordeel, dat ver dachte schuldig was aan dood door schuld en eischte 2 maanden gevangenisstraf. Het gerecht sprak beklaagde evenwel vrij. Bij besluit van den Leider van Nationaal Front zijn de heeren H. Verspuy te Dordrecht cn H. J. C. H. v. d. Berch te Nijmegen benoemd tot lid van de Sociaal-Economische Kamer. (Van onzen correspondent) De voormalige Dominicanenkerk te M— tricht, waarin het Jubileum-concert ter eere van Henri Hermans Zondagmiddag werd ge geven, was geheel en al met Limburgsche mu ziekminnaars gevuld. Vcor het podium stond een menigte bloemstukken opgesteld. Toen Hermans voor het tiiri'geergestoelle plaats nam, verwelkomde htm cn bijzonder hartelijk applaus. Het concert werd gcop d met een mederne: Marius Monnikendam, wiens „Symphcniscbe beweging Arbeid" als eerste nummer gespeeld werd. Met veel raffinement werd het opus, rijk aan picturale effecten vertolkt. Dan volgde Mozart's „Symphonie in C gr. t.'met gra ie en vaart weergegeven. Na de pauze hoorden we Tschaykowski's „Symphonie no. 5, in E". Met extra-hartelijken bijval beloonde het talrijke publiek telkens de prestaties, van het orkest en zijn verdienstelijken, jubileerenden dirigent. Na afloop van het concert b:od de heer H. Bus, namens het huldigingscomité, aan Henrl Hermans een door G. Ticlens geschilderd por tret aan, den orkestleider voorstellend, terwijl hij den maatstok opheft cm te dirigeeren. De heer Bus herdacht bij deze gelegenheid nog eens de groote verdiensten van Hermans voor orkest en muziekleven in Limburg. HU sprak ook een woord van waardeering tot Her mans' levensgezellin, mevrouw Hermans een bloemstuk aanbiedend. Met 'n uitbundig „Lim burg mijn Vaderland" en een spontane ovatie door het publiek, werd Hermans' zilveren feest besloten. Woensdag 12 Februari hoopt het echtpaar H. Boelman—H. Tbren te Oude Pek-la den dag te herdenken dat ze voor 60 jaren in het hu welijk zijn getreden. Dinsdag 11 Februari aal het echtpaar B. Kuiper—P. de Weerd, wonende te Winschoten, zijn 55-jarige echtvereeniging herdenken. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2den stuur man groote handelsvaart de heeren F. van Ton geren en C. J. Visser. In het Hyacinthusklooster van de Eerw. Zusters Dominicanessen te Tiel is na een kort stondige ziekte Zuster Maria Antonina, in de wereld Maria Doodkorte, overleden. Zij werd te Leeuwarden geboren 20 Mei 1857 en bereikte dus den leeftijd van bijna 84 jaren. Te Voorschoten, in de Congregatie van de H. Catharina van Siëna der Orde van den H. Do- minicus, legde zij hare religieuze geloften af 24 JUni 1880. Het grootste deel van haar leven mocht zU wijden aan de opvoeding van de kleinste jeugd, de kinderen van de Bewaarschool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5