In het kaderkamp te Nunspeet (fn'êp. Jdand (Dwz Welke l0. Oprichten van oorlogs monumenten Lijstencollecte in Drenthe weg 1200- lt^00_ t 30.- in staat Open? 't 600.- f 1000- t 2000.- ot hoogei IJsland Postgiro-nos van de Winterhulp Nederland WINTERHULPEN EDERLAND i 20- 300- 170- DINèDAG 11 FEBRUARI 1941 Oude gemeenschapsgedachte een nieuwe werkelijkheid JHR. M. A. F. H. DE RANITZ OVERLEDEN De textielindustrie op de V oor j aar sbeur s D. J. de Boer overleden Bescherm U bijtijds door fflauiftavin-pastiues In overweging is de stichting van één gedenkteeken of een beperkt aantal DIEFSTAL UIT LOODS DER SPOORWEGEN Gearresteerde te Amersfoort heeft bekend ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD GASVOORZIENING TE 's BOSCH De opbrengst, ruim f 15.000, is hooger dan vorige collecten KERKELIJK LEVEN Z. H. EXC. MGR. J. P. HUI- BERS VIJF JAAR BISSCHOP 100.- i 50- Toepassing van onze bijzondere hèr-dispositie methode is dè aangewezen weg gevestigd sedert 1933 Kassierskanioor voor h e r-d isposiiies TELEFOON 47157 - AMSTELSTRAAT 14 - AMSTERDAM-C. Pater A. Gilissen f Uitvaart en begrafenis te Katwijk aan den Rijn BENOEMING IN HET AARTSBISDOM UIT DE STAATSCOURANT Raad van beroep Mijnwezen flls heeschheid het spieken belet, helpen WIJ LUISTEREN NAAR. j Woensdag 12 Februari Britsche vliegtuigen boven Duitschland Mislukte poging om Berlijn te bereiken WIELERBAAN TE VALKEN BURG VERDWIJNT De Engelsche verliezen aan menschenlevens ZWEMMEN VIERKRINGENCOMPETITIE WANDELSPORT PAASCITWANDELTOCHTEN TE DORDRECHT Hopkins terug naar de V.S. Naspel van de vlucht van Rydz Smigly (Van onzen specialen verslaggever) In het kamp te Nunspeet zijn dezer dagen de eerste jongelui geslaagd voor het examen als leider bij den Arbeidsdienst. Toen majoor Ereunese dezer dagen een bezoek bracht, heeft hij met veel genoegen van de bereikte resul taten kennis genomen en den commandant gemachtigd de uitslagen mede te deelen. Bekijkt men de zaak nu eens van een heel nuchteren kant, dan moet men constateeren, dat er heel wat blijheid in de harren van die jongens moet hebben geheerscht toen ze den uitslag vernamen. Van de 180 aspiranten zijn er nu 41 benoemd tot werkmeester, 20 tot op zichter, 14 tot hoofdopzichter, 64 tot aspirant hopman, 24 tot onderhopman en 2 tot hopman Wanneer men nu bedenkt, dat werkmeester gelijk staat met den vroegeren rang van ser geant en hopman met kapitein en dat de be zoldiging van deze menschen gescniedt over eenkomstig de vroegere rangen in het leger, dan kan men zich voorstellen, hoe er nu weer be tere en hoopvolle vooruitzichten in het leven dier jonge mensch zijn gekomen. Immers, zij waren bijna allen werkloos in hun beroep, doch weten nu dat hun positie verzekerd is en dat zij belangrijk werk voor de gemeenscnap zullen gaan verrichten. Zij hebben nu van 10 Novem ber af practisch gewerkt en dit resultaat in zoon korten tijd behaald. Ze zijn allen jong en vol levenslust, zoo tusschen de 20 en 30 jaar op een enkele uitzondering na. Aan 9 men schen kon wegens ongeschiktheid geen gunstig resultaat worden meegedeeld, doch men ziet dat hun aantal betrekkelijk gering is. Èen dag in het kamp is een vreugde voor den buitenstaander. Voor de jongens zelf is een dag veel te weinig, want zij verblijven daar altijd met plezier. We ontmoetten er een ouden vriend, die uit zijn. betrekking was weggeloopen. omdat hij er weinig toekomst in zag. Hij had gelijk en hij gaat als aspirant-hopman geheel op in deze nieuwe sfeer van werken Hij ver telde ons van den dag voorzoover we dien niet hadden meegemaakt en was vooral opgetogen over de vlaggenparade, het eerste ochtendappèl. Dan verschijnen alle mannen in carré op het binnenplein en wachten rustig in de houding af. Onder doodsche stilte verschijnt de comman dant van het kamp en door de stilte van de bosschen weerklinkt de eerste morgengroet „Goeden morgen". En allen antwoorden: „Goe den morgen, hoofdman". Een licht teeken van den commandant, dan breekt uit de trompetten het eerste signaal, dat de winden dragen naar zuid en oost. Een der mannen rent vooruit los van het carré en staatnaast den vlaggen - stok. Op het commando wordt dan de vlag geheschep ten aanschouwe van allen; zij wordt door allen gegroet. Weer geeft de hoofdman een teeken en weer rent een der mannen naar voren. Hij zal voor dezen dag het wachtwoord geven, gekozen uit een vers of uit ae historie van het lieve Vaderland. Vandaag is het „Von del", morgen „Van Speijk". Dan weer „Alles sal reg kom", of '„Idealen moeten geen gelegen- heidskleeren zijn." Des avonds bij het eten moet de man van den dag zijn leuze toelichten in korte en begrijpelijke bewoordingen. Overbodig, hieraan bespiegelingen vast te knoopen, het Werkt als een gist onder de mannen. De commandant bezit in zijn bureau de toe spraken van velen, er zullen er nog vele bij komen en het zullen dikke cahiers worden op den duur, maar zij zijn de meest waardevolle dingen uit het kampleven van den Arbeids dienst. Om 8.30 volgt wat zang. De zang neemt een voorname plaats in bij de jongens, niet alleen om zich te vermaken, maar in alle opzichten. Men zingt bij het werk, men zingt bij het loo- pen: het lied wordt hier geboren en het blijft leven. Zes liederen zijn in het kamp te Nunspeet ontstaan, zijn gemeengoed geworden van allen en zullen verder gedragen worden naar de nieuwe kampen, die later zullen verrijzen en door deze mannen geleid. We betreden midden op den dag een zaal, waar men zoo juist aan het klompenschuren was. De commandant vraagt den mannen een lied te zingen en noemt een titel. Geen gezeur, geen geklets, één springt op het podium, zoekt den toon en beveelt één, twee drie. Zonder nu nkeeren zonder eenig zweem van weifeling, forsch en rond klinkt het gevraagde. Er was eens een tijd, dat wij rede neerden over óns volk en over de liederen die men zong, over de slechte soldatenliedjes en het eeuwige lallen. Met één slag zijn we over het doode punt heen. De Arbeidsdienst zal ons volk weer zingen leeren. Zeker, de woorden zijn nog wat stroef, de ten- denz wat moraliseerend hier en daar, maar daarvan komen we los, dat verzekeren wij U, nadat we de mentaliteit van het kampwerk hebben leeren kennen. De morgen wordt doorgebracht met veel lessen in theoretische vakken, des middags gaan de mannen werken in de open lucht. Er wordt ook stevig geëxerceerd. Misschien Vindt iemand dat belachelijk, maar dat berust zeker op een misverstand. De jongens krijgen hier wel is waar geen militaire training, doch zij moeten in de eerste plaats wennen aan zelf tucht. Bovendien voor enkele officieele gelegen heden willen de jongens toch behoorlijk gedisci plineerd voor den dag komen. Lichamelijke oefe ning is een der belangrijke bezigheden, die niet alleen In groot verband maat ook individueel wordt verzorgd. Er is daar een dokter en een sportleider en die zoeken naar de gebreken der hun toevertrouwde menschen. Die gebreken wor den door speciale oefeningen voor ieder afzon derlijk voorgeschreven en weggewerkt. Mocht U ooit de gelegenheid hebben in zoo'n kamp een kijkje te kunnen nemen, laat U dan niet ontgaan hoe mooi en liefdevol de jongens hun kamers versieren; daar zult U de gemeen schapskunst, waarover ook al weer zoo veel te doen is geweest, in den meest eerlijken vorm lee ren kennen. Zoodra de jongens in het kamp zijn ingedeeld in groepen en hun eigen kamer hebben aange wezen gekregen, luidt het parool: Wij zoeken een devies. Daar komt de club bij elkaar en kiest zich er een. Je had er „HollandIndië", je, had er „De Vliegende Hollander", „De Geuzen", „De Voortrekkers" enz. Zoodra het devies is gekozen gaan alle medekamerbewoners op zoek naar ge gevens over het onderwerp, ze snuffelen in boe ken en bibliotheken, raadplegen familie en ken nissen en overleggen tenslotte met elkaar. Dan komt de tijd voor het ontwerpen. Gemeenschap pelijk maakt men plannen voor de decoraties van den zolder'tot den drempel, veel, gevarieerd en origineel. Met vaardige of minder vaardige han den worden dan de plannen verwezenlijkt, soms in hout, soms enkel in verf. De eene groep, die een motief van de zee had gekozen, had de ka mer zeer decoratief met patrijspoorten verlucht. De Voortrekkers hadden den ingang overkoepeld met het dak van een huifkar. In de kamer van De Vliegende Hollander vonden we allerlei grie zelige symbolen aan den muur en boven de deur. Dat decoratieve werk gaat nog veel verder. Wanneer men ooit in de buurt van Nunspeet komt, dan zal men niet lang behoeven te zoeken naar het kamp. Want reeds ver in het dorp vindt men de meest origineele wegwijzers, die U van den naderenden geest kond doen. Over het kamp tenslotte nog een paar techni sche dingen, want het is daar een gesloten ge meenschap. Er zijr voortreffelijke koks, d;e over even voortreffelijke keukeninstrumenten be schikken. De kok staat, zooals echt Hollandseh gebruik dat wil, in een bijzonder hoog aanzien. We vonden voorts in het kamp een prachUge cantine, waar alle menschen, ook de officeren en de commandant, gemeenschappelijk hun vrijen tijd passeeren. Daar zijn 'n theater en een goed buffet, waar de menschen goedkoop terecht kunnen. De officieren hebben een eigen verblijf en eigen kamers, maar de geest van meerdere en mindere is hier heel wat vervaagd bij vroeger vergeleken. Een e'gen dokter, ziekenverblijf en groote sportzaal, een lees- en studeerzaa), alles behoort tot den inventar's van het kamp. Zooais gezegd, het is een gesloten gemeenschap. Wat daarbij echter over alles heerscht is de gemeenschaps zin, die daar niet een fraaie leuze is, maar daar ook werkelijk leeft. Zoo gezien is de komende Arbe'dsdienst een instituut, dat de beste zijden van ons vaderlandsche karakter sterk op den voorgrond dringt, om ze verder in de groote ge meenschap geleidelijk te ontwikkelen. Zoo zingen de jongens: Geef ons het boek, geef ons de schop Kerels met vuist en hart en een frisschen kop Met hart en hoofd en hand, doen wij 't devies gestand Laten wij ons volk thans zien. 't Wachtwoord is: Ik d;en. Te Zwolle is op 66-jarigen leeftijd overleden jhr. M. A. F. H. de Ranitz, oud-hoofdingenieur van de Nederlandsche Spoorwegen, officier in de orde van Oranje Nassau. De heer de Ranitz, die te Zutfen werd ge boren, studeerde te Delft, waar hij in 1898 het diploma voor civiel ingenieur behaalde. Hij trad daarna in dienst bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, als ingenieur en werd in 1916 tot eerstaanwezend ingenieur aangesteld bij den dienst van weg en werken In 1936 volgde zijn aanstelling tot inspecteur van den weg bij de Nederlandsche spoorwegen. In 1937 werd hem als hoofdingenieur eervol ontslag uit den dienst verleend. Onder het motto „Het nieuwe beeld der Ne derlandsche textielindustrie op de a.s. Voor- jaarsbeurs zal de bloem van de Nederlandsche textielindustrie op de Voorjaarsibeurs te Utrecht in de maand Maart verschijnen met een col lectieve deelneming, die de geheele vierde éta ge van het derde jaarbeursgebouw beslaat. Op initiatief en onder leiding van de N. V. Internationaal Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem zuilen de kunstzijde-spinnerijen van de Nijma te Nijmegen, van de Hollandsche Kunst zijde Industrie te Breda en van de Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem en Ede en bijna 100, waar oir der de voornaamste, kunstzijde ver werkende industrieën in Nederland haar pro ducten exposeeren. Er verschijnen niet minder dan 33 weverijen en drukkerijen, 22 tricotagefabrieken, 14 band en lintfabrieken, 4 fabrieken van kousen en sokken, 3 trijpfabriekem, 2 kantfabrieken, 2 ver verijen, 2 naaigarenfabrieken en 8 fabrieken van breigaren, haakgaren, sajet en fantasie- garens voor de textiel-industrie. Het is voor de eerste maal, dat de gelegenheid geboden wordt om in één bestek een beeld te krijgen van de zoo fraaie prestaties van de Nederlardsche textiel-industrie en een' bezoek aan deze belangrijke deelneming zal voor iedereen zonder uitzondering een openbaring zijn. De Nederlandsohe textiel-industrieelen heb ben in. het laatste halfjaar, toen wol en katoen schaarsoh werden, bij de verwerking van kunst zijde (Rayon) en synthetische vezels een aan passingsvermogen, een vakkennis en een voort varendheid getoond, die de bewondering van deskundigen en leek verdienen en de kumstzijde- spinnerijen beschouwen het daarom als een voorrecht, de nieuwe producten van de Neder landsche textiel-njjverheid op een groote show te mogen vertoornen. Te Apeldoorn is, 68 jaar oud, overleden de heer D. J. de Boer, oud-referendaris der P.T.T. Hij was het laatst als directeur van het post kantoor te Eindhoven werkzaam. Den secretaris-eeneraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten komt het ongowenscht voor, dat ter nagedachtenis van de gesneuvelde Nederlandsche militairen overal in den lande plaatselijke comité's gedenkteeke- nen opriohiten. Dit geeft aanleiding tot ver snippering, waar eenheid gewenscht is. Het maakt bij hem een ernstig punt van overweging uit, of men in de toekomst zal moeten komen tot één nationaal gedenk teeken, dan wel tot een beperkt aantal mo numenten, eventueel op de plaatsen, waar het hevigst is gestreden. In verband hiermede merkt de secretaris generaal op, dat het, om teleurstellingen: te voorkomen, gewenscht is, af te wachten met het nemen van persoonlijk initiatief, totdat zijn nader besluit openbaar zal zijn gemaakt. De politie te Amersfoort heeft weer eenig licht gebracht in de diefstallen, welke den laatsten tijd op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen zijn gepleegd. Als verdacht, zich aan een dezer diefstallen te hebben schuldig gemaakt, is zekere T. J. te Amersfoort aange houden, die bekend heeft, uit de loods van de spoorwegen een hoeveelheid sigaren en sigaret ten Te hebtien ontvreemd. Hij zal ter beschik king van den Officier van Justitie worden ge steld. Bij het plaatsen van een betimmering in een nagebroken galerij op de 274 meter-verdieping van de mijn Laura te Eygelshoven, geraakte de 45-jarige houwer K. uit Haanrade onder onver wacht neerstortend gesteente. Hij werd gedood. De overledene was gehuwd en vader van twee kinderen. Het raadslid G. Moerings heeft by den Bos schen gemeenteraad het voorstel ingediend, de bewoners van Deuteren van gas te voorzien. Het provinciaal kantoor in Drenthe van Win terhulp Nederland schrijft ons: De lijstencollecte, die op 31 Januari en 1 Fe- Druari is gehouden, was een succes in Drenthe. De opbrengst heeft zelfs die van de eerste col lecte overtroffen. Toen was de opbrengst ruim 14.000, thans is1 er 15.000 bijeengebracht. Er waren negen gemeenten, die minder bijeen brachten dan bij de eerste collecte, t.w. Emmen, Diever, Ruinerwold, Vledder, Westerbork, De Wijk, Zu dwolde, Amloo en Eelde. Dit wil na tuurlijk heelemaal niet zeggen, dat deze gemeen ten een slechte opbrengst hadden. Immers, het betreft hier vrijwel alle gemeenten, die bij de eerste collecte een goede, sommige zelfs een zeer goede opbrengst hadden. In de andere 25 gemeenten was de opbrengst grooter dan die van de eerste - collecte; enkele daarvan vertoonden een bijzonder goeden voor uitgang: het .zijn de gemeenten Assen, Beilen, Meppel, Roden en Smilde. Het resultaat was tot nu toe in Beilen ook zeer poover (eerste collecte gemiddeld 3.2 et. en de tweede collecte 2.7 ct.j. Door een opbrengst van f 914,25 is het gemiddelde ineens gebracht op 9.6 et. per inwoner. Een fraaie prestatie. De resultaten in de provinciale hoofdstad wa ren tot nu toe niet veel beter dan in Beilen. As sen had gem'ddelde opbrengsten van resp. 4.2 ct. en 2.5 ct. per inwoner bij de eerste en tweede collecte. De derde collecte Jreeft hier 1272,11 opgebracht, hetgeen gemiddeld 6.2 ct. per inwo ner beteekent. Assen is nu op den goeden weg. Meppel heeft het alle collecten goed gedaan. Thans, bij de lijstencollecte. neemt deze stad een eereplaats in met een opbrengst van 1534,89, d.i. een gemiddelde van 11 ct. Bravo Meppel. Toch is er een gemeente, die het nog beter deed, n.l. Roden. Deze gemeente met haar 5900 inwoners bracht 666,15 bijeen, d.i. gemiddeld 11.3 ct. per inwoner. Bij deze collecte spant de gemeente Roden dus de kroon. Over het algemeen mag geconstateerd worden, dat de sympath'e voor het Winterhulpwerk in de provincie Drenthe met rassche schreden groeit. Men ziet de resultaten van het werk. Men ziet, dat duizenden gezinnen geholpen worden en dan kan het hiet anders, of men ziet nu de goede zij den van deze Nederlandsche organisatie. Het is goed, dat wij Nederlanders toonen, dat wij dit werk kunnen en willen doen. Op dat groeiende begrip voor Winterhulp is helaas in deze provincie nog een enkele uitzon dering. Deze moet verdwijnen. Wij mogen hier wel eens naast de beste op brengst ook de slechtste naar voren brengen en dat is die in de gemeente Hoogeveen. Zoowel de eerste als de tweede collecte stond deze gemeente onderaan 't lijstje met respectie velijk een gemiddelde van 1.9 en 1.2 ct., terwijl dezen keer nauwelijks de 2 et. gemiddeld gehaald kon worden. Het is de derde keer, dat Hoogeveen onderaan staat. Er is nu echter eenige vooruitgang. Inwonprs van Hoogeveen, zorgt er voor, dat uw gemeente van deze oneervolle plaats verdwijnt. De totale opbrengst ten slotte bedraagt in Drenthe 15.128,08. Vandaag, feestdag van O. L. Vrouw Verschij ning te Lourdes, is het vijf jaren geleden, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kathedrale kerk plechtig tot bisschop van Haarlem werd geconsacreerd. Op eenvoudige kerkelijke wpae is het feit her dacht, doordat hedenmorgen om half elf in de kathedrale kerk aan de Leidschevaart een so- lemneele kapittelmis door den vicaris-generaai van het bisdom Haarlem, Mgr. N. L, A. Am- merlaan, werd opgedragen. Assistentie verleen den de kapelaans W. E. Blok en E. B. Eter- meyer. Zoo goed als het geheele kapittel was op het priesterkoor aanwezig. In de kathedraal had den onder mee plaats genomen deputaties van de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging uit Haarlem. Kwitanties voor bedragen hierboven vermeld, komen wel eens onbetaald terug en bij hèr-aanbieding is het resultaat niet veel beter. Wat staat den crediteur, die nog geen strenge maatregelen wil, dan te doen Vraagt vrijblijvend alle gewenschte inlichtingen bij DE ORIëNTATIE- EN DISPOSITIE-CENTRALE I11 de kapel van het St. Willibrordus Missie college te Katwijk aan den Rijn werden Zon dagavond de plechtige Metten der overledenen gehouden voor de zielerust van den weleerw. pater Aemilius Gilissen O.F.M., oud-pastoor der St. Paschalis-paroehie te Den Haag, die Vrijdag m Huize Callao te Katwijk aan den Rijn over leed. Bij de plechtige Metten was agens de zeereerw. pater O. Gilissen O.F.M., pastoor te Gorcum, neef van den overledene. Assistentie, verleenden ae zeereerw. paters Chr. Roorda O.F.M., pastoor te Haarlem en E. Zandvoort O.F.M., pastoor te Rotterdam, resp. als diaken en subdiaken. De weleerw. paters R. Deken en W. van der Vlist fungeerden als cantores. Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van Huize Callao naar de kapel van het St. Wil- librordus Missiecollege overgebracht. Hier wer den te half 10 de plechtige Lauden gezongen, waarbij agens was de zeereerw. pater O. Gil lissen met assistentie van de weleerw. pater S. Duynstee O.F.M. en den weleerw. heer Van Dijk, neven van den overledene, resp. als diaken en subdiaken. Cantores waren de weleerw. paters R. Deken en A. Pex. Na de Lauden droeg de zeereerw. pater O. Gilissen de plechtige H. Requiemmis op met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Aan een zij-altaar droeg de zeereerw. pater E. Zandvoort O.F.M. een stille H. Mis op. De leerlingen van het college zongen de Mis gezangen onder leiding van den weleerw. pater R. Deken OT.M. Tal van confraters van den overledene en verscheidene andere geestelijken woonden de plechtigheid bij. Aanwezig was o.m. de zeereerw. pater V. Hentzen O.F.M., pastoor der St. Paschalis-pa roehie te Den Haag, waarvan tevens eenige le den van het Kerkbestuur tegenwoordig waren. Verder waren o.m. aanwezig pastoor Smeets OF.M., uit Leiden, pastoor A. v. d. Hoeven O.F.M., uit Woerden, pastoor Th. J. Zoetmulder uit Amsterdam, alsmede de weleerw. heer H. Schrama, directeur van het Diocesaan Missie bureau te Katwijk. Na de H. Mis werd het stoffelijk overschot cp het kerkhof van het Missiecollege aa den schoot der aarde toevertrouwd. Pastoor Gilissen verrichtte hierbij de liturgische plechtigheden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Zuidhorn denzeer- eerwaarden heer J. Th. H. B. Sinnige, thans kapelaan te Utrecht (H. Nicolaash Bijkans 90.000 man bezettingstroepen, Engel- schen en Canadeezen, zijn, aldus bericlittc het D.N.B. onlangs, op IJsland aan wal gegaan en door deze bezetting is de sedert jaren op IJs land bestaande woningnood aanzienlijk toege nomen. Het klinkt ongeloofelijk: woningnood op IJs land Het begrip „IJsland" wekt gedachten aan onherbergzame pooloorden, waar het voor den mensch slecht toeven is. Maar hoe anders ziet de werkelijkheid er uit! IJsland behoort tot de landen, die een enormen vooruitgang toonen en daarvan bestaat één enkele, alles verklaren de oorzaak: geyser-kracht. De wereldberoemde heetwater-springbronnen, die met' de regelmaat van een uurwerk hun heetwater- en heete stoomstralen op vaste afstanden de lucht in- slingeren, zijn sedert lang niet alleen meer een aantrekkelijkheid voor de toeristen die IJsland telkenjare bezoeken. In de laatste tientallen jaren hebben de ingenieurs terdege begrepen, dat zij er hun voordeel mee zouden kunnen doen, wan neer zij die natuurlijke gaven opvingen om met behulp daarvan ware wonderen op het gebied van comfort te verrichten. Vandaar, dat op deze min of meer afgelegen plek der wereld „moderne" toestanden heer- schen, die in andere streken, welke een meer geciviliseerd accent dragen, nog niet eens ge vonden worden. Vandaar dat reeds nu de meeste huizen van Reikjavik voorzien zijn van centrale verwarming, hetgeen zeggen wil, dat zij verwarmd worden op een wijze, die practisch niets kost. De geysers verwarmen nu niet meer slechts de lucht in de omgeving, maar zij spuien hun warm water of wel rechtstreeks in buizen die naar de huizen loopen of naar een centrale, vanwaar heete lucht en heet water naar de buizen geleid wordt. Oorspronkelijk meende men te kunnen volstaan met het heete water van de geysers rechtstreeks naar de huizen te leiden. Aangezien het heete water echter niet chemisch zuiver was, maar vermengd met allerlei stoffen, vooral zwavelverbindingen, deden zich al spoe dig moeilijkheden voor, ook al doordat de lei- dingbuizen regelmatig verstopt raakten Op grond daarvan kunnen nog maar weinig "huis bezitters of bewoners op IJsland beweren, dat zij hun centrale verwarming rechtstreeks uit de aarde ontvangen; in, verreweg de meeste ge vallen stroomt de heete geyserstroom eerst naar de centrale, waar enorme ketels met water ver warmd v/orden, wélke watervoorraden op hun beurt dan naar de stad worden geleid. Terwijl aldus de centrale verwarming van de voornaamste stad van het eiland nagenoeg vol maakt is, kon de electriciteitsvoorziening tot nu toe nog niet op dezelfde schaal geregeld wor den. Aanvankelijk werden kleine proefstations aangelegd, voornamelijk om vast te stellen of het geyserwater zich wel leende en rendabel ge maakt kon worden voor het electriciteitsbedrijf. Nadat door proeven en onderzoekingen die vele jaren in beslag namen, afdoend kon worden vastgesteld, dat zich hier geen noemenswaar dige moeilijkheden zouden voordoen en dat de op die wijze gewonnen electrische stroom nage noeg niets kosten zou, werd een reusachtige cen trale gebouwd 1 zij is nog lang niet geheel vol tooid die niet alleen Reikjavik zelf, maar ook het kleinste boerenplaatsje bij de Vatnajoekull- gletschers van electrischen stroom voorziet. De prachtige moderne wegen en straten die men reeds alom op IJsland aantreft, zullen de aller beste en meest nieuwerwetsche straatverlichting der wereld krijgen. Maar nog verder strekt deze moderniseering van dit Noordelijk plekje op aarde. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat binnen afzienbaren tijd geen huis op IJsland zonder telefoon zal zijn en zeer waarschijnlijk zal het eiland een electrisch spoorwegnet krij gen, waardoor de toestanden op verkeersgebied uiteraard verbeterd zullen kunnen worden. Terwijl vrijwel overal ter wereld de electrifi- ceering van een land in de eerste plaats afhan kelijk is van de vraag of het verbruik der afne mers en de gelden die zij voor electriciteit-voor- ziening betalen, wei groot genoeg zijn, bestaat een dergelijk probleem voor IJsland niet. De staat kan het zich veroorloven de kosten voor electrificatie alleen te dragen, zonder dat de begrooting daardoor in de war gebracht wordt of gevaar loopt. Waar elders vinden wij zulke ideale mogelijkheden? Reeds nu zijn de IJslan- ders, gerekend per hoofd van de bevolking, met meer vermogen en minder belasting gezegend dan de bevolking van welk ander land ter we reld ook. Het meeste geld hebben zij tot nu toe nog uitgegeven voor den invoer van steenkool; ongeveer het zesde deel van den totaal-invoer wordt door den kolen-import in beslag geno men. Wanneer echter het geheele electrificatie- programma uitgevoerd is en dat zal binnen enkele jaren het geval zijn dan zullen dus de IJslanders zich niet alleen het geld van de steenkool besparen, maar bovendien zullen zij een comfort genieten, dat elders in de wereld met hooge uitgaven gepaard gaat. Parallel met het „kracht-programma" loopt het „fruit-programma". Het land is onvrucht baar; zes/zevende deel van het land is voor landbouwdoeleinden niet te gebruiken. De over blijvende smalle akkerbouw-gordel aan den Zuidrand van het groote eiland ls in klimatolo gisch opzicht niet geschikt voor fruitteelt. Dien tengevolge hebben de IJslanders tot nog toe ieder jaar millioenen uitgegeven voor den import van vruchten. Maar nu worden enorme broei kassen gebouv»d, die zich over verscheidene mor gens land uitstrekken. De noodige warmte wordt wederom aan de geyserbronnen onttrokken. En in de kassen en kweekhuizen worden niet alleen appelen, peren en kersen, maar ook zuidvruchten, zooals ba nanen gekweekt, een en ander tot een kostprijs die heel wat lager ligt dan de invoerprijzen. IJs land is aldus bezig een tropisch fruitparadijs In hét leven te roepen te midden van een Pool- landschapl Benoemd zijn tot lid en voorzitter van den Raad van beroep voor het Mijnwezen mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, te Bergen (N.-H.) en tot plaatsvervangend lid van dien Raad prof. dr. J. A. A. Mekel, te Delft. nro£ f 0 30 en f n Bfl Bij apothekers en Drog HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA t 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend- gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.20 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten i ANP. gramofoonmuizek, 10.20 Orgelspel, I 11.00 Declamatie, 11.20 Esmeralda en so- I listen 1" 00 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 100 Reportage 1.30 De Ramblers. 2.00 Naai- en knipcursus, 2.30 Gramoioonmu- J ziek 3.00 VARA-orkest en solisten, 3.46 Viool en plano, 4.00 Declamatie. 4.20 Viool en piano, 4.35 Orgelspel 5.00 Gramofoon- muziek. 5.15 Nieuws-. economische en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Technische causerie, 6.00 Esmeralda en so.isten, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Bra- bantsch praatje. 7.15 Volkszang, 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek 8.45 VARA-orkest, VARA-Gemengd koor en solisten, 9.20 Vroo- lijke voordracht, 9.25 Gramofoonmuziek, 10.C ).00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.15 Gewijde riuziek (opn.). 8.20 Ochtendgym nastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmu ziek, 11.00 Viool, piano en gramofoonmu ziek, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 4.00 Christ, liederen (gr.pl.), 4.15 Jeugdconcert (opn.), 5.15 Nieuws-. economische en beursberichten ANP 5.30 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.05 Orgelconcert. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. BERLIJN, 11 Febr. (D.N.B.). Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar D. N. B. verneemt, aanvallen onderno men op verscheidene steden in Noord-West- en Midden-Duitschland. Een poging van eenige vijandelijke machines om de Rijkshoofdstad te oereiken, mislukte. Het Duitsche afweergeschut verhinderde de Engelschen overal hun bom men welgericht neer te werpen. Nergens is militaire schade ontstaan. De overige schade is betrekkelijk gering. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Maan dagmiddag vijf Engelsche bommenwerpers be schadigd en drie vernield. De Duitsche bom menwerper ondernam een stoutmoedigen aan val op het Britsche vliegveld Scampton in Zuid- Oost Engeland. Hij naderde het vliegveld, terwijl verscheidene vijandelijke machines aanstalten maakten om te landen. Naar het schijn., werd nij geruimen tijd door de Britten voor een eigen vliegtuig gehouden. Om een gunstige aanvals positie te krijgen, vloog het toestel eenige ma len over het vliegveld heen. Daarbij zag het een vrij groot aantal bommenwerpers op den grond staan. Na nauwkeurige verkenning ging de Duitsche vlieger over tot den aanval in scheer- vlucht, waarbij hij van geringe hoogte verschei dene bommen rechtstreeks temidden van de af gezette vliegtuigen wierp. Drie Vickers-Welling ton-bommenwerpers vlogen terstond in brand, vijf toestellen van hetzelfde type werden zwaar beschadigd. De wielerbaan in Valkenburg gaat verdwij nen. In 1937 werd de baan van Heer naar Val kenburg getransporteerd. Wereldkampioenen draaiden over de piste: Scherens, van Vliet, Kilian, Vopel, Wals, Pel- lenaars, Pijnenburg; hier werden de Tour de France-rijders gehuldigd, Lambrichts en Syen. In Juni 1940 opencje men opnieuw de poor ten, maar de renners weigerden te contractee ren; zij verlangden tc hooge gage. Zoo ver oorzaakten zij hun eigen ondergang en die van de Valkenfcurgsche wielerbaan. En nooit was het weer zoo slecht als op de dagen, waarop in Valkenburg een daverend programma ge draaid zou worden. NEW YORK, 11 Febr. (D.N.B.) Honderd twintig duizend menschenlevens, burgers en militairen tezamen, heeft de oorlog in 1940 aan Engeland gekost, naar ontleend kan woroen aan een optelling der Metropolitan Life Insu rance Company, welke gebaseerd is op offi cieele rapporten. Bij luchtaanvallen alleen al zijn 23.081 burgers eedood. Bovendien heeft de luchtoorlog het aantal doodelijke ongelukken in Engeland doen toenemen. Tijdens de eerste vijftien maanden van den oorlog zijn 11.424 doodelijke ongelukken voorgekomen tegenover 3141 in dezelfde periode voor het begin van den oorlog. Zondag 16 Februari zal in de overdekte zwem inrichting aan de Kapelstraat te Hilversum de derde ontmoeting plaatsvinden van de zwem- competitie, ingesteld tusschen de kringen Am sterdam—HaarlemDen HaagUtrecht. Zooals bekend staat Den Haag momenteel op de tweede plaats achter Amsterdam. De vol gende ontmoeting zal waarschijnlijk in de tweede helft van Maart in Den Haag worden gehouden. Op Tweeden Paaschdag, 14 April a.s„ zullen op het eiland Dordrecht groote wandeltochten gehouden worden, georganiseerd door de Wan delclub Victoria, te Dordrecht. De parcoursen be staan uit tochten van 30 en 15 K.M. Zij voeren door de schilderachtige oude Merwestad, en door den met natuurschoon zoo rijk gezegenden inge- polderden Biesbosch. In verband met het wegvallen van de sport- retours bij de spoorwegen, wordt door Victoria een tegemoetkoming verleend in de reiskosten, 3e klasse, en wei van 30 pCt. aan groepen, die komen van een afstand verder dan 20 K.M. van Dordrecht, en 40 pCt., indien verder dan 40 K.M. van Dordrecht. Aanmeldingen Wandelclub Victoria, Postbus 32. Dordrecht. LISSABON, 11 Febr. (D.N.B.) De speciale af gezant van president Roosevelt, Hopkins, is per vliegtuig uit Londen hier aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde hij aan vertegenwoordi gers van de pers, dat hij in zijn eigenschap van specialen vertegenwoordiger van den president der Vereenigde Staten geen verklaringen kon af leggen vóór hij rapport had uitgebracht aan den president. BOEKAREST, 11 Febr. (D. N. B.) De krijgs raad te Boekarest heeft den eersten luitenant Horfa Georgescoe wegens vergemakkelijking van <3e vlucht van den vroegeren maarschalk Rydz Smigly uit Roemenië veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en degradatie. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5