De arbeidsdienst komt op gang N I Uitdagend optreden tegen de Weermacht v r Willkie confereert met Roosevelt Jaarbeurs-Restaurant Verduistering Rede van Dr. Goebbels JAN ROOZEN Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad H Strafmaatregel van den militairen bevelhebber hier te lande Ongeregeldheden in Amsterdam De toestand te Boekarest Pétain naar de Rivièra Hij bepleit in de Senaats commissie de levering van nog meer torpedojagers Thailand en Indo-China Spanning tusschen China en de Sovjet-Unie Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het bezoek van Kol. Donovan aan Egypte HOTEL s,DE BEERS'* VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941 AVONDBLAD CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Roemeensche ministerraad bijeen J' 64STE JAARGANG No. 22850 Persconferentie bij Roosevelt JOHN WINANT BIJ GORDELL HULL Wapenstilstand met twee weken verlengd Zweedsch handelsverdrag met Nederland en België Russische militaire adviseurs verlaten Tsjoengking Britsche aanval op Calais afgeslagen Nergens militaire schade veroorzaakt Luchtalarm in Athene DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HOTEL „SCHIMMELPENNINCK" VERGADERZALEN LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGEDEN HOUT Een ondeelbaar begrip. Dat moogt ge vandaag niet vergeten, Een bezoek aan Den Haag is slechts dan echt geslaagd, Wanneer ge in Den Hout hebt gegeten. Bezuidenhout 13, vlak bij Stat. Staatssp. Diverse schotels zonder bon a het eerste bericht, dat er een arbeidsdienst zou worden opge richt, is het een tijd lang stil ge weest rondom deze nieuw te bouwen organisatie, welke de bedoelmg heeft van groote nationale, sociale en cultu- reele beteekenis te worden. Maar al heerschte er naar buiten stilte rondom den arbeidsdienst, er is door den com mandant van dien dienst, majoor Breu- nese, en zijn helpers hard gewerkt. Onlangs heeft men een heele lijst na men kunnen lezen van de eersten, die voor den kadercursus geslaagd zijn. De vorming van een deugdelijk en be kwaam kader was het eerst r.oodige. Eenige dagen geleden heeft de comman dant voor de radio een rede gehouden, waarin hij eenige belangrijke mededee- lingen deed over den arbeidsdienst en vooral den nadruk legde op het belang van dien dienst als nationaal opvoe dingsinstituut. Zooals men weet, hebben wij reeds lang voor den lOen Mei van het vorig jaar warm gepleit voor de inrichting van een arbeidsdienst, zoo mogelijk een vrijwilligen, maar zoo noo- dig een verplichten. Wij hebben dat met volle overtuiging toentertijd gedaan tegen de meening in van hen, die allen drang of dwang op zgn. democratische gronden uit den booze achtten en blijk baar liever de werkloozen en de volks kracht wilden prijsgeven aan ontstel lende demoralisatie dan van hun stei- gerziek vrijheidsstokpaardje af te stap pen. Wij zagen in een algemeenen ar beidsdienst een deugdelijk middel om de werkloosheidsellende vooral voor jeugdige personen te bestrijden en de noodlottige geestelijke en physieke ge volgen van die -llende te beperken. Sindsdien is er veel veranderd, en thans is het al of niet inrichten van een ar beidsdienst gelukkig geen discussiabele Vraag meer, maar is de oprichting van een arbeidsdienst een feit en verkeert deze organisatie in een gevorderden staat van voorbereiding. Op het bestrij den van de werkloosheid valt thans niet meer zóó zwaar de nadruk als voor heen, omdat de werkloosheid de laatste maanden in aanzienlijke mate tenge volge van de gewijzigde omstandighe den is afgenomen, qfschoon de nawer king van de catastrophale werkloosheid, welke jarenlang ons volk heeft geteis terd, zich in breede lagen nog steeds doet gevoelen. De nadruk wordt door den commandant van den voorloopig öog vrijwilligen, maar op den duur Verplicht te stellen dienst thans terecht vooral gelegd op het opvoedende karak ter en nut var dien dienst. Het gaat er thans in de eerste plaats om, den jon gen menschen, die de toekomst van ons Vaderland vormen, eerbied en liefde voor den arbeid te leeren en dien arbeid, ook den eenvoudigsten, te leeren beschou wen als een hoogen plicht, in de ver- Vulling waarvan geluk is gelegen. Het gaat er om hen aan orde, tucht en regel maat te wennen, drie dingen, die in ons vrijgevochten land wel eens te veel ver waarloosd zijn geworden en die toch in elke welgeordende maatschappij niet kunnen worden gemist. Het gaat er ook om, de jonge menschen van verschil lenden rang en stand door gemeen- schappelijken en gezamenlijken arbeid nauwer met elkander in contact te bren gen, de funeste klassetegensteliingen op te ruimen> onderling waardeeren en be grijpen aan te kweeken en het saam- hoorigheidsgevoel als leden van één en hetzelfde volk met een en hetzelfde gemeenschappelijke nationale doel te versterken. Om dit alles gaat het méér, dan om het tot stand brengen van duurzame economische waarden, en dat achten wij gelukkig. Immers, primair zijn het psychische welzijn en de psy chische kracht van een volk. Een naar geest en hart gezond en sterk volk zal onder den onvermijdelijken stoffelijken hood niet bezwijken en bij het kente ren van het getij klaar en paraat staan om ook economisch een nieuwe en be tere toekomst te bouwen. n dit licht bezien, en dit is het licht, dat de commandant zelf op den dienst heeft laten schijnen, juichen Wij het van harte toe, dat, zoolang de Arbeidsdienst onder zijn leiding zal staan, deze dienst aan geen enkele poli tieke partij gebonden zal zijn, en wij hopen, dat zijn verwachting in vervul ling moge gaan, n.l. dat de Arbeidsdienst er toe zal mogen bijdragen de bestaande Verdeeldheid althans onder de jeugd op te heffen en aldus het terrein voor een Waarlijk nationale aaneensluiting te ba- hen. Slechts het landsbelang zal het doelwit zijn van het schoone devies van den Arbeidsdienst: „lek dien", en dat belang is slechts gebaat met zoeken haar alles, wat ons vereenigt, en ver blijden van alles, wat ons verdeelt. Zij, die a priori meenden, dat de Arbeids dienst zich geheel afzijdig zou houden Van of zelfs gekant zou zijn tegen de geestelijke, de godsdienstige verzorging van hen, die zich aan zijn hoede toe vertrouwen, worden gelogenstraft door de desbetreffende mededeelingen van den commandant, die in zes punten de richtlijnen ten aanzien van die verzor ging aldus formuleerde: „Ten eerste: Wanneer de ouders ver langen, dat hun kinderen buiten de diensturen ter kerke gaan of gods dienstonderwijs ontvangen, zal de Ar beidsdienst als opvoedingsinstituut zorgen, dat hieraan gevolg wordt ge geven. Ten tweede: In gevallen van ern stige ziekte kunnen de bedienaren van den godsdienst de zieken bezoeken. Vanzelfsprekend kunnen zij te allen tijde de Sacramenten toedienen. Ten derde: Voor en na tafel wordt steeds gelegenheid gegeven tot gebed. Ten vierde: Alle erkende christelijke feestdagen zullen worden gerespec teerd. Ten vijfde: Op verzoek van de ker kelijke overheden, van het Episcopaat of de Synode, wordt hun een lijst met namen van alle in de verschillende kampen aanwezige geloofsgenooten overgelegd. Ten zesde: Voor kerkbezoek naar afgelegen plaatsen zullen zooveel mo gelijk transportmiddelen ter beschik king worden gesteld." De meening van den commandant, dat hiermede in de kwestie van de geeste lijke en godsdienstige verzorging een bevredigende oplossing is gevonden, kunnen wij echter niet deelen. Het aal moezenierssysteem, zooals dat inder tijd bij ons leger zegenrijk heeft ge- functionneerd, zou hier naar ons oor deel zeer wel toepassing hebben kunnen vinden en rijke vrucht hebben kunnen dragen. Wij weten niet op welke blijk baar onoverkomelijke bezwaren dit door ons indertijd reeds aanbevolen systeem is afgestuit, noch ook of het door de be trokken en beslissende autoriteiten wel in ernstige overweging is genomen. Wij zouden gaarne hebben gezien, dat niet buiten, maar in de diensturen en wel als dienst gelegenheid zou zijn gegeven voor kerkzang en godsdienstonderricht, dat niet enkel in gevallen van ernstige ziekte, maar op geregelde tijden de bedienaren van den godsdienst dage lijks de leden van den Arbeidsdienst zouden kunnen bezoeken. Deze wen- schen lijken ons geenszins overdreven. Integendeel, waar de Arbeidsdienst vooral een opvoedingsinstituut wil zijn, had voor de godsdienstige verzorging, den hoogsten en belangrijksten vorm van opvoeding voor iederen geloovige, 'n ruimere plaats moeten worden inge ruimd, te meer daar godsdienstzin een der essentieele karaktertrekken vormt van een zeer groot deel van ons volk. De godsdienst is door den Heer Rijks commissaris terecht de hoogste uiting van den menschelijken geest genoemd. En wij willen daar nog aan toevoegen, dat de godsdienst niet slechts de ver houding van den mensch tot God, maar ook mede die van de menschen onder ling en van den mensch tot de gemeen schap, de maatschappij, het vaderland en last not least tot den arbeid bepaalt. Wij hopen dan ook, dat de thans ten aanzien van de geestelijke verzorging getroffen regeliftg als een voorloopige en minimale zal worden beschouwd, die zeker wel zal moeten worden aangevuld en uitgebreid, wanneer de Arbeidsdienst verplichtend voor allen zal worden ge steld. Het devies „lek dien" geldt voor den Katholiek op de allereerste plaats: God. Door het dienen van God en het onderhouden van Diens geboden maakt hij zijn leven tot een zegen voor land en volk en zichzelf. Op de Katholieke jongemannen, die thans tot den Arbeids dienst toetreden, rusten een zware ver plichting en een groote verantwoorde lijkheid. Zij zullen door hun gedrag en hun voorbeeld mogelijk zwakke of on verschillige kameraden moeten sterken en helpen. Door een voorbeeld te zijn voor anderen zullen zij ook zichzelf op voeden tot betere Katholieken en plichtsgetrouwe vaderlanders. Het A. N. P. meldt: Op last van den militairen bevel hebber hier te lande is, gisteren een bekende lederzaak te 's-Graven- hage gesloten. De leider dezer zaak en de schuldige personen zijn in be waring gesteld. Deze maatregel is genomen op grond van brutaal en uitdagend op treden van de betreffende personen op den voorafgeganen dag tegen le den van de Duitsche weermacht. Het A. N. P. meldt; Naar aanleiding van de gedurende de laat ste dagen in Amsterdam voorgekomen ongere geldheden, welke zekere politiemaatregelen heb ben noodig gemaakt, vernemen wij, dat van politiezijde naar deze gebeurtenissen een diep gaand onderzoek wordt ingesteld. Het ligt in het voornemen na beëindiging daarvan een of ficieel communiqué te publiceeren. BOEKAREST, 12 Febr. (D. N. B.) Het mi litaire commando van Boekarest, dat onlangs een verbod heeft uitgevaardigd om na 10 uur op straat te verkeeren, heeft thans bevolen, dat dit verbod geldt voor den tijd tusschen 10 uur des avonds en 5 uur des morgens. Onder voorzitterschap van den leider van den staat, generaal Antonescoe, is gisteren een ministerraad gehouden, waaromtrent in een of ficieel communiqué het volgende is medege deeld: „Generaal Antonescoe heeft instructies gegeven ter bespoediging van de werkzaamhe den voor de reorganisatie der ministeries. De opvoeding der jeugd moet op nieuwe grondsla gen radicaal worden gereorganiseerd. De jeugd zal, van de volksschool tot de universiteit, in nationaal patriottischen geest worden geschoold. Wat de Kerk betreft zal men zorg dragen voor een streng in acht nemen der discipline door de priesters. Ten slotte zal de regeering zich in het bijzonder wijden aan de sociale welvaart. De ministeries van Economische Zaken en de nationale bank zullen maatregelen nemen om credieten, welke dienen voor uitbreiding der productie, in voldoende mate ter beschikking te stellen. VICHY, 12 Febr. (DUF.). Maarschalk Pé tain heeft zich gisteravond met zijn vrouw voor enkele dagen begeven naar zijn buiten te Ville- neuve aan den Cöte d'Azur. Hij wordt Vrijdag, op zijn laatst Zaterdag, weer te Vichy terug verwacht. Zonsondergang 12 Febr. 18.47 Zonsopgang 13 Febr. 9.01 Maanopkomst 19.47 ondergang 9.25 Amsterdam gaat nieuwe centrale keukens bouwen. Op het Bellamyplein wordt de betonnen vijver weggehakt, om plaats te maken voor het gebouw, dat in den culi nair en dienst van de hoofdstad zal worden ingeschakeld (Foto Pas-Holland) WASHINGTON, 12 Febr. (D.N.B.) Wen dell Wilkie heeft een onderhoud gehad met president Roosevelt, dat ongeveer anderhalf uur duurde. In aansluiting hierop verklaarde Willkie, dat hij met den president heeft ge sproken over den toestand van Engeland en Ierland en over de algemeene internationale situatie. Voorts heeft hij met Roosevelt ge sproken over de Engelsche productie-metho des. die hij op zijn reis heeft leeren kennen. WASHINGTON, 12 Febr. (D.N.B.) Voor de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken heeft Wendell Willkie verklaard, dat de eenige mogelijkheid om Engeland snel te helpen ge legen is in de aanneming met zekere wijzigingen van de wét tot steunverleening aan Engeland. Engeland heeft terstond en op langen termijn hulp noodig. Willkie stelde een maandelijksche levering aan Engeland voor van vijf tot tien Amerikaan- sche torpedobootjagers, daar Engeland ondanks de vijftig reeds afgestane torpedobootjagers er nog meer noodig heeft. Vóór de levering aan Engeland moeten deze schepen op Amerikaan- sche werven gereviseerd worden. Bovendien heeft Engeland vliegtuigen, munitie en koop vaardijschepen noodig. Willkie voegde hieraan toe, dat hij ernstige verwoestingen in de industriesteden van Noord- Engeland heeft aanschouwd. Mochten de Ver- eenigde Staten zich isoleeren, zort zeide Willkie, dan zou het voortbestaan van Engeland wel moeilijk worden. Willkie stelde vervolgens voor. de wet tot steunverleening aan Engeland aan te nemen. Hij verklaarde echter, dat de wet tot Engeland, China en Griekenland moet worden beperkt. Indien de hulp der Vereenigde Staten niet effec tief zou blijken te zijn, zoo herhaalde Willkie, sou Engeland waarschijnlijk te gronde gaan. Het ministerie van Marine heeft tot dusver geweigerd, naar Associated Press uit Washington meldt, om een standpunt te be palen ten aanzien van Wendell Wilkie's eisch voor de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken om maandelijks vijf tot tien Amerikaan- sche torpedobootjagers aan Engeland af te staan. In plaats daarvan wordt in het mi nisterie van Marine gewezen op de verklaring van minister Knox van 8 Januari, waarin deze zeide, dat moeilijk meer torpedobootjagers kunnen worden afgestaan zonder nadeeligen invloed uit te oefenen op de kracht der Ame- rikaansche vloot. Voorts wordt in marinekrin gen verklaard, dat de Vereenigde Staten in het loopende jaar waarschijnlijk slechts 15 torpedo bootjagers gereed kunnen maken. In 1942 hoopt men op een jaarhjksche productie van 45 tor pedobootjagers te komen. In de persconferentie is gisteren aan Roose velt de vraag gesteld, of het-van belang zou zijn voor de Amerikaansche hulpverleening aan En- land, wanneer de Vereenigde Staten zouden worden verwikkeld in een oorlog met Japan. De president antwoordde dat dit een zeer hypothetische kwestie zou zijn. Het was echter bereid er met een vierkant „neen" op te ant woorden. De president weigerde verdere inlich tingen te geven. Toen een journalist den president de vraag stelde of dan op het oogenblik gevaar voor een oorlog met Japan bestond, weigerde Roosevelt- te antwoorden. Hij verklaarde, dat zijn consta teering, dat de Amerikaansche hulp aan Enge land niet behoeft te worden beperkt wanneer Japan in oorlog zou komen met de Vereenigde Staten alleen betrekking had op het geval, dat de Vereenigde Staten tot een oorlog met Japan „gedwongen" zouden zijn. Roosevelt weigerde verder commentaar te ge ven op de uitlating van Willkie. dat de Veree nigde Staten Engeland maandelijks vijf tot tien torpedojagers moesten afstaan. Hij zeide. dat hij al deze problemen eerst met Willkie per soonlijk wilde bespreken. John G. Winant, de opvolger van Kennedy als Amerikaansch gezant te Londen (Foto Weltbild) NEW YORK, 12 Febr. (D. N. B.) John Wi nant, de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen, heeft zich gisteren naar Washing ton begeven om een onderhoud met minister Huil te hebben. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat in dit onderhoud waarschijnlijk de datum voor zijn vertrek naar Engeland bepaald zou worden. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.) Bü een groote betooging in het Sportpalast te Ber lijn heeft dr. Goebbels in zijn hoedanig heid van gouwleider der Duitsche hoofd stad gesproken. Hij betoogde o.a.: Dultschland heeft niet al leen de feiten van de werkelijke macht aan zijn zijde. Zijn soldaten zijn ook de dragers van een nieuwe wereldbeschouwing. Zij strij den voor een groot doel, dat aan het zegevie rend einde van den oorlog zal staan, te weten voor den opbouw van den eersten grooten so cialen staat ter wereld. Wat is de oorlog voor de Engelsche pluto cratie anders dan de verdediging van de voor rechten van een bezittende bovenlaag, die niet wil begrijpen, dat de heerschappij van het geld definitief ten einde loopt? Het Duitsche volk jveet uit de geschiedenis, dat de kracht van jonge denkbeelden, belichaamd fn de soldaten- macht van een groot volk, nog steeds de meer dere is geweest van de ineenstortende macht bouwsels van een oude wereld. Daarom gaat Duitschland thans met rustige vastberadenheid in grenzenloos vertrouwen op den Führer den weg tér overwinning. TOKIO, 12 Febr. (Domei). Van gezagheb bende zijde verluidt, dat de wapenstilstandsover eenkomst tusschen Thailand en Fransch Indo- China, die vandaag afliep, met twee weken is verlengd. STOCKHOLM, 11 Febr. (Europapress)Het tusschen Zweden eenerzij ds en België en Ne derland anderzijds gesloten handelsverdrag gaat uit van den toestand in den herfst van 1940 Nederland zal ongeveer voor een bedrag van 14.000.000 R.M. naar Zweden uitvoeren, België voor slechts ongeveer 3.500.000 R.M. Voor een zelfde bedrag zal Zweden goederen naar deze landen exporteeren. TOKIO, 11 Febr. (Domei) Het Japansche blad „Tokio Asahi" wijst op de ernstige span ning, die plotseling in de betrekkingen tusschen China en de Sovjet-Unie is ontstaan in ver band met het conflict over de communisten, hetgeen tot uiting is gekomen door de terug trekking van Sovjet-Russische militaire advi seurs uit Tsjoengking en het feit, dat het nieu we vierde leger zijn acties blijft voortzetten. BERLIJN, 11 Febr. (D.N.B.) Vanmiddag trachtte een groep Britsche vliegtuigen in de nabijheid van Calais de Fransche kust te na deren. De Duitsche afweer dwong hen evenwel nog boven het Kanaal terug te keeren. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Duit sche jagers reeds bij de eerste botsing met de Britten drie vijandelijke vliegtuigen neege- schoten. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.) Wederom hebben Engelsche luchtstrijdkrachten gepoogd in den nacht van 11 op 12 Februari naar het D.N.B. verneemt het Rijksgebied aan te vallen. Krachtig, welgericht afweervuur ver hinderde de Engelsche machines haar bommen bij het neerwerpen te richten en dwong ze voor het bereiken van haar doelen van koers te ver anderen. Militaire of voor den oorlog economisch be langrijke schade is nergens veroorzaakt. In een stad in Noord-Duitschland werd schade van gering belang aangericht aan gebouwen en op het land ontstonden kleine branden. Ook po gingen van den tegenstander tot aanvallen op industrieele installaties in Noord-West Duitsch land hadden geen succes. Alleen zijn er ver scheidene dooden en gewonden onder de bur gerbevolking te betreuren. ATHENE, 12 Febr. (D.N.B.) Naar het Atheensche telegraafagentschap meldt, is Dinsdag te 19 uur 25 minuten luchtalarm ge geven in Athene. Het sein „alles veilig" kwam te 20 uur 19. Nadere bijzonderheden worden niet gegeven. DROGE EIKEN BLOKKEN f 4- p. 100 K.G. Alleen Electr. Zagerij Verwey en v. Heerden, Sophiaplein 20, Haarlem, Telefoon 11609 tot 5 uur. HAARLEM Oudste Zaadhandel van Nederland - PRIJSCOURANT OP AANVRAAG - De beteekenis van een rationeele voeding voor de volksgezondheid wordt algemeen er kend. De Voedingsraad heeft sinds lang actieve leiding gegeven aan de voorlichting op voe- dingsgebied. Deze riep daartoe in Mei van het vorig jaar een commissie van voorlichting in het leven. Hierin zijn vertegenwoordigd het Nij verheidsonderwijs voor meisjes, de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezins leiding, de Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, de Stichting tot we tenschappelijke voorlichting op voedingsgebied en de Contactcommissie van den Nationalen Vrouwenraad. Om de voorlichting zco efficiënt mogelijk te doen zijn, heeft de Voedingsraad, in overleg met de commissie van voorlichting gemeend een voorlichtingsbureau te moeten instellen, onder directie van dr. C. den Hartog. Deze maatregel beoogt aan de huisvrouwen op wetenschappelijk verantwoorde wijze voor lichting te geven op het vooral thans zoo be langrijke terrein van voedselbereiding er voe dingsleer. Het valt niet te ontkennen, dat in een aan tal gezinnen met niet voldoende overleg en kennis van zaken wordt gehandeld bij het u»- koopen, behandelen en verwerken der voedings middelen. Teneinde hierin verbetering te bren gen zal het bureau, in nauw contact met we tenschappelijke voorlichtingsinstanties, zich vooral richten op de practijk van het dage- lijksch leven èn daarbij worden bijgestaan door de in den aanhef genoemde commissie. Zoo wel raadgevingen en wenken, waar noodig ook waarschuwingen tegen onjuiste en schadelijke gewoonten, als recepten en voorbeelden van weekmenu's, zullen worden verstrekt. Hierbij zal uiteraard rekening worden gehouden met de mate, waarin verschillende voedingsmidde len beschikbaar zijn, hetzij onbeperkt, dan wel binnen de nonnen van een gelijke verdeeling over alle verbruikers. Vanzelfsprekend zal ook worden gelet op de met de jaargetijden wisse lende aanvoeren en prijzen van verschillende voedingsmiddelen. Het bureau is gevestigd Dr. Kuyperstraat 8, te 's-Gravenhage. BEIROET, 12 Febr. (D.N3.) De op het oogenblik in Egypte vertoevende Amerikaan sche kol. Donovan heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Britsche vloot in het Oosten der Middellandsche Zee. Hij had een langdurig onderhoud met den opperbevelhebber van het Britsche eskader. In aansluiting hierop keerde kol. Donovan naar Cairo terug om zijn bespre kingen met Engelsche en Amerikaansche di plomatieke kringen te hervatten LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt iwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten Kamer inclusief ontbijt f 3 50. IN RESTAUR. „AU CARRé DES CHAMPIGNONS'* Dir J. A BIEMANS - TEL. 3265 EINDHOVEN vindt U een uiterst gesoigneerde bediening BOTTERDAM Voorheen Gelderschekade 22 Thans gevestigd SCHIEKADE 112 Te bereiken met Wij hopen U spoedig weer tot Traml. 4614 onze vaste bezoekers te mc- TELEF 44716 gen rekenen Bel. aan be vel. H. TPMA HOTEL - CAFé - RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell. nabijheid van Staatssp BEZUIDENHOUT 19 DEN HAAG UTRECHT TEL. 13827

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1