Uit het land van GROENENDAAL De competitie van Kring Haarlem Haarlem, 12 Febr. Laatste Nieuws Waarom toch al dat leed? Engelsche luchtaanvallen op Nederland GAAT NIET DOOR MAKELAARDIJ MAIKAAY Voedend en opvoedend initiatief D.W.R. en Haarlem bedreigen H.P.C. Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941 VOLKSCONCERT H.O.V. Solist: Jan Düring (viool) Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde VER. VOOR VEILIG VERKEER Haarl. Amateur-Fotografen- vereeniging COMMISSIE VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Sociaal-economische cursus der K.J.M.V. Eerste lesavond op 24 Februari vastgesteld R.K. Gymnastiekvereeniging „Blaiiw-Wit" Gevonden voorwerpen BILJARTEN InsulindeSarphati Dualmeet D.E.S.Insulinde BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD Hamerstukken School Nic. v. d. Laanstraat UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN Winkeliersvereeniging Wijkeroog Döhring verlaat V.S.V. Ongeval Logger in gevaar 25 jaar bestuurslid van Velsens Ziekenfonds ZAANDAM AGENDA Bioscopen 13 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Zeven dooden en tal van gewonden bij ontploffing van vroeger geworpen bom STAD Het verslag van de afdeelingen omtrent de gemeentelijke ontwerp-begrooting 1941 is 47 bladzijden druks groot. Dat is heel wat minder dan gewoonlijk, want verleden jaar telde het document nog 103 pagina's, waarvan toch maar weinig aan politiek gewijd waren. Al bladerende in het kleinood, waarover wij reeds zooveel vertelden, ontdekten we deze pas sage: „Het moest een lid van het hart, dat deze be grooting een weerspiegeling is van een gemeen schap, waarin jaar in jaar uit zooveel men- schen zijn, die zelf niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien en daardoor in grooten eco- nomischen nood verkeeren. Het lid wees op de hooge bedragen, telkens weer noodig voor on dersteuning en ziekenverpleging. Waarom toch al dit leed, vroeg dit lid zich af. Het is een schande voor ons vaderland, dat menschen, eerlijke arbeiders, als paupers rondloopen en naar het buitenland moeten om werk. Toch meende dit lid, dat het tijdstip moet aanbreken, dat ieder mensch zich zelf kan verzorgen, en hij besloot met de verklaring, dat deze begroo ting een sociaal wangedrocht is. Zoolang de be grooting dit karakter draagt, zal hij daaraan zijn stem niet kunnen geven." Op deze, wel zeer pessimistische uiting van een wel zeer pessimistisch raadslid blijven B. en W. het antwoord schuldig. Waarom toch al dit leed? wordt nadrukkelijk gevraagd. Wat moet ons stadscollege daarop antwoorden? Het zou kunnen zeggen: God straft den mensch voor zijn zonden, voor zijn verzet tegen en zijn overtreding van de Tien Geboden; we moeten boete doen om nieuwe, betere tijden af te smeeken, we moe ten hartstochtelijk bidden om te verkrijgen wat dat raadslid hoopt, n.l.: „Het tijdstip moet aan breken, dat ieder mensch zichzelf kan verzor gen." Dit heeft het stadscollege niet gezegd en als het zulks gedaan had, zouden zeker velen niet bevredigd geweest zijn. Het bittere betoog culmineert in deze jammer klacht: Waarom? Waarom? Maar dan is er toch ook werkelijk maar één antwoord: omdat wij God teveel vergeten zijn! Wij, katholieken aan vaarden de geeselslagen gelaten en blijmoedig, omdat we weten, dat God ons nooit verlaten zal. dat Hij kracht naar kruis geeft en zeker den minstbedeelden de eeuwige gelukzaligheid bereid heeft. rws Minder belangstelling dan gewoonlijk op dit volksconcert. We zullen ons echter maar niet verdiepen in de mogelijke oorzaken, die velerlei kunnen zijn, maar zeker is dat het geringe be zoek invloed had op de akoustiek in de zaal, welke een vrij sterke resonans ontwikkelde, zoo dat ook de zachter gespeelde passages nog te scherp klonken. Marinus Adam, die dit concert leidde, opende met de ouverture „Euryanthe" van von Weber. We hadden deze fraaie ouverture in geruimen tijd niet meer gehoord, en ze wekte daarom, le vendig en geestdriftig als Adam ze liet verklan ken, weer een frisschen indruk. Het Largo (pp. possibile) vormde daarom met de Vele ff-passa- ges welke Weber voorschrijft een zeer fraai en evenwichtbrengend contrast. De aanwezigen dankten met langdurig applaus. Als vioolsolist trad daarna de heer Jan Düring op met het vioolconcert in d. kl. van Wieniawski. Een concert van den belangrijksten onder de Poolsche meesters op dit gebied, en zelf een der gTootste violisten der 19e eeuw, een schitterend en temperamentvol virtuoos. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat zijn composities zeer sterk in de virtuoze richting werden geschreven, Dit concert op. 22 in d. kl. t. is een der bekendste, waarschijnlijk nog het meest om het derde deel (a la zingara), dat met zijn zigeuner-achtige melodie en rhythme wel het meeste effect maakt. De overige beide deelen lijken ons in- spiratief gezien wat moeilijker geschreven, nog al fragmentair en zonder veel opmerkelijks in de logische ontwikkeling der thema's: men voelt ook hier dat de virtuositeit hier is uitge buit in glissandi, spiccato-spel afgewisseld met breed gezongen cantilenes, alles echter, zooals gezegd, zonder veel verband. Toch slaagde de solo-violist, die zijn studies op verschillende goede leerscholen heeft voltooid, er wel in, een goede verklanking te geven van het brillante werk. Zijn opvatting verried de juiste muzikan- tische gezindheid tegenover het werk, en een groote dosis virtuositeit, aangewend met het juist gevoel voor den klank «n het goed volge houden rhythme. Zijn vlotte, geestdriftige voor dracht en stevige toon passen volkomen bij dit werk vol virtuoze momenten, en hij behaalde er dan ook een groot en welverdiend succes mee, waarin hij Adam en de zijnen hartelijk en wel verdiend liet deelen. Jammer dat de houtblazers na de korte cadens van het eerste deel wat te laat inzetten. Na de pauze kregen we een herhaling van de Symphonie in d. kl. terts van Cesar Franck. We behoeven er, na onze laatste bespreking, wel niet in bijzonderheden op terug te komen. Ma rinus Adam liet ook nu met groote warmte spelen maar het effect was toch iets minder geache veerd en verfijnd dan de vorige maal, waar schijnlijk tengevolge van de al te sterke zaal- resonans. Het werk zelf is echter zoo vol schoon heid en verhevenheid van expressie, dat men tel kens opnieuw weer onder den indruk ervan komt En dat deed 't publiek ook, en daarom huldigde 't Marinus Adam en zijn orkestleden met dank baar, hartelijk en langdurig applaus, welver diend. J. S. Onder voorzitterschap van den heer J. F. Ch. Dix kwamen gisterenavond de leden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afd. Haarlem en Omstreken, in Lion d or ter vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeten en zijn béste wenschen voor het nieuwe jaar had uitgesproken, werden de no tulen en het jaarverslag door den secretaris der vereeniging, den heer R. M. van der Hart, uit gedacht en goedgekeurd. Van de bestuurstafel kwam hierna het voor stel om op de komende vergadering door jon geren voordrachten te laten houden over een bepaalde culture. Dit zou voor den spreker en voor de leden zelf zeer nuttig zijn. Vooral van de debatten, die hiema gehouden zullen wor den, verwachtte men goede resultaten. Bij een rondvraag bleek, dat de ouderen dit idee van hatte toejuichten en dat de Jongeren gaarne bereid waren om door een voordracht hun kennis te verrijken. Vier leden gaven zich reeds op voor het houden van een causerie. Besloten werd ook dit jaar weer een tuin- keuring te houden. Verschillende leden waren van meening, dat het beter is om een diploma als prijs in het vooruitzicht te stellen dan een of ander tuin- attribuut. In andere steden schijnt dit soort van beloonen goed in den smaak te vallen. Het bestuur zegde toe deze kwestie aan het hoofdbestuur voor te leggen of haar op de eerstvolgende jaarvergadering te bespreken. De bestuursleden, de heeren J. F. Ch Dix, D. Smit en A. C. Kloet werden bij acclamatie herkozen. De vergadering werd besloten met een onder linge tentoonstelling. Onder voorzitterschap van overste H. Polis werd gisterenavond in hotel Lion d'Or de alge- meene jaarvergadering gehouden van de Ver eeniging voor Veilig Verkeer, afdeeling Haarlem en Omstreken. Na opening en welkomstwoord van den voor zitter, werd het woord gegeven aan den secre taris, den heer A. J. Schalekamp. In zijn jaar verslag constateerde hij, dat vele leden in het afgeloopen jaar voor het lidmaatschap hadden bedankt, zulks in verband met de duurte van den levensstandaard. 1778 jongens en njeisjes hebben in 1940 ver- keersexamen gedaan, waarvan 20 pet. werd afgewezen. De secretaris herinnerde eraan, dat in het afgeloopen jaar het 10.000ste candidaatje examen werd afgenomen. Dank w"erd gebracht aan inspecteur C. M. de Ridder, die op uitste kende wijze de examens leidde. De heer Schalekamp bracht tevens het jaar verslag van den penningmeester uit, die wegens ongesteldheid niet aanwezig was. De kas sloot met een voordeelig saldo van 266.01. Het volgende punt van de agenda was de verkiezing van drie bestuursleden wegens perio diek aftreden van de heeren H. van de Weyer A. J. Schalekamp en E. J. Everard H.E.zn. Allen werden bij acclamatie herkozen. Door het bedanken van het bestuurslid Mr J. H. van Gelderen was een vacature ontstaan Besloten werd dezen post niet meer aan te vul len. De voorzitter wees op de verdiensten van Mr van Gelderen; hij toch was de initiatiefnemer, de eigenlijke oprichter van de afdeeling Haar lem. De begrooting voor 1941 had de goedkeuring van de vergadering. Bij de rondvraag deelde de heer H. van de Weyer mee, dat door de vier gemeenten Haar lem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort is besloten, dat de opgaven bij de verkeersexa- mens in elk van deze gemeenten precies het zelfde zullen zijn. Ook zal getracht worden oin m de practijkexamens zooveel mogelijk eenheiu te brengen. Er ontspon zich een interessant debat over het vraagstuk, welke manier er in de toekomst gevolgd zou worden bij het afnemen van de practijkexamens. Is het beter de jeugd op drukke wegen verkeersexamen te laten doen of verdient het de voorkeur, dat ze in stille straten proef rijdt? Men was over het algemeen van oordeel, dat ook hier de gulden middenweg bewandeld moest worden. De kinderen moeten geleidelijk aan op drukkere wegen worden gelaten. Dit voorstel werd reeds eerder gedaan door com missaris E. H. Tenckinck. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Donderdagavond, 13 Februari a.s., zal de heer P. Geldof uit Haarlem voor de Haarlemsche Amateur Fotografenvereeniging een demonstra tie geven in het versterken van negatieven. Aangezien het versterken, zooals de heer Geldof wil laten zien, nog nooit in Haarlem is gedemonstreerd, belooft de avond zeer inte ressant te worden. De aangekondigde bijeenkomst van de leden van den bestuursraad van den Kath. Vólksbond, welke hedenavond 12 Februari zou gehouden worden, Bestuur v. d. Kath. Volksbond BELEGGINGSHUIS OP GOEDEN STAND TE KOOP GEVRAAGD 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 De inleidingsavond van den sociaal-economi- schen cursus, welke door de K. J. M. V. georga niseerd wordt, vond Maandagavond plaats in de turnzaal- van restaurant Brinkmann. Met den groet der jongeren opende de ad ministrateur, bij afwezigheid van den voorzitter, de büeenkomst en heette alle aanwezigen van harte welkom. Uitvoerig zette dr. Deyselbloem hierna het doel van den sociaal-êconomischen cursus uit een. De cursus wil een diepere beschouwing geven over vraagstukken, waarmee de meeste jongeren slechts oppervlakkig in aanraking ko men. Verschillende vakken werden afzondërlyk besproken. De aanwezigen maakten een druk gebruik van de gelegenheid om aan den spreker vragen te stellen. De heer Th. Hooy, voorzitter van de Haarlem sche Middenstandsvereeniging, wenschte tot slot van den avond de K. J. M. V. geluk met het organiseeren van dezen cursus. Hij betreur de het, dat hy zelf niet eenige jaren jonger was, want gaarne zou hij zijn kennis verrijken door het volgen van dezen actueelen cursus. De administrateur deelde hièma nog mede, dat de cursus in ieder geval doorgaat en dat de eerste lesavond is vastgesteld op 24 Februari des avonds om half acht. Eventueele cursisten kunnen zich nog opgeven by N. v. d. Eisen, Anegang 14, Haarlem. Het bestuur van „Blauw Wit" deelt mede. dat er deze week een kleine verandering plaats vindt in de lesuren, n.l.: Dames Vrijdag 7.30 uur9 uur; groote adspiranten Vrijdag 6.30 uur—7.30 uur. De lessen der kleine adspiranten en kleu ters gaan Donderdagavond gewoon door. De volgende week worden alle lessen weer op Donderdagavond gegeven. Binnenkort komen de Bondswedstrijden weer. Dus ook de dames zyn allen weer op de turn- avond present. 25 j., Leidschevaart; L. P. 22 m., z. van P. T. M. Braak, Tyboutstraat; H. Vissers-Buis, 77 j., A. L. Dyserinckstraat; J. Brouwer, 88 j„ Hofdijk straat; G. Heijselaar, 78 j., Pieter Maritzstraat; A. J. Schrama, 37 j„ Kamperlaan; 10 Febr. P. F., 21 m., z. v. P. F. van Deijzen, Reigerstraat; A. de Heer, 68 j., Rustenburgerlaan; 11 Febr. L. Bouwens, 63 j., Visscherseinde; W. M. van der Steen, 19 j., Stuyvesantplein; 9 Febr. M. C. Funke, 92 j„ Westerhoutpark. Ondertrouwd: 12 Februari: F. C. Verzeilberg en A. van Dansik; J. S. de Wit en I. Karacsony; L. Kuperus en A. Antonisse; H. Schipper en A. G. Wenning; G. J. Jansen en H. W. T. van Mook; P. J. Warmerdam en P. C. Vos; F. J. Stokhof en P. C. Heesemans; J. Grunstra en G. van Drooge; D. van Kessel en A. Courbois; G. J. Brander en H. H. G. Hermans; A. M. Cohen en A. F. W. Weyer; W. R. Repko en E. M. F. Roqué. Getrouwd: 12 Februari G. J. Brink en W. G. Klaasen; C. H. Piet en M. C. M. Scholte; J. J. Tulen en J. P. Jansen; A. C. ,Vonk en H. M. E. Mathot; P. B. M. Martens en M. G. Pikkerij; L. Halier en E. van Brugge; J. J. J. Buijtink en J. C. C. Polfliet; T. v. d. Kolk en A. C. H. Hendricks; W. Snoeks en E. Cornet; J. C. Jensen en S. M. Kiekens; J. C. G. A. Roest en T. Doilly, J. J. Baggen en M. A. J. v. Kessel; M. J. Brinkman en J. H. Vermeulen. (Ongecorrigeerd.) Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Horloge, Kok, Zaanhof 531, Amsterdam; me daille, de Man. Dr. Schaepmanstraat 49; re genpijpen, Gerrits, Jan Luykenstraat 11; damesparapluie, v. d. Meij, Kl. Heiligland 65 rd.; rijwielplaatje, v. d. Heide, van Rechteren- straat 3; gedeelte Van Mob. Kruis, Merens, Ior- denstr&at 10; damesschoen, Klabou, Saenre- damstraat 38 zw.; zwembroek en handdoek, de Vogel, Bloemertstraat 16. De jaarlyksche krachtmeeting tusschen bo vengenoemde clubs, welke Zondag in Amster dam werd beëindigd, leverde een nederlaag op voor onze stadgenooten met 26 tegen 18 pun ten. Weliswaar stond Insulinde oorspronkelijk 4 punten vóór, doch op eigen „tafel" wisten de Sarphatimenschen 11 van de 16 partyen te winnen. Door omstandigheden konden Maandagavond in Restaurant Bolwerk slechts 2 partyen wor den gespeeld. Beide Vereenigingen boekten 1 overwinning, zoodat de voorloopige stand 20— 14 is in het voordeel van D.E.S. De uitslagen zijn: D.E.S.Ins. brt. Mulder (90) Scholten (120) Roozen (75) Etouwer (75) 90 102 70 75 40 40 37 37 h.s. 17 11 18 11 gem. 2.25 2.55 1.89 2.02 Geboren: 11 Febr. z. van M. E. Nederstigt-van der Zalm; 9 Febr. z. van A. S. Bekema-van der Schuit; d. van N. Koopman-van Huizen; 12 Febr. z. van M. Jansen-Decker; 11 Febr. z. van M. G. J. Drost-Govers; 10 Febr. z. van C. M. Bogers-Nieuwenhuizen. Overleden; 10 Febr. T. Kuiper, 61 j„ Brouwers straat; 11 Febr. W. C. E. Smink, 82 j., Zomer- kade; S. P. Barthel-Jukes, 96 j„ Pieter Kies- straat; M. Besier, 63 j., Parklaan; J. P. Roosen. uaSao.u In Heemstede is men met iets nieuws op sociaal terrein begonnen en Groenendaeler vóelt voor dit nieuwe werk zooveel sympathie, dat hy het noodig acht, er niet alleen de aandacht op te vestigen, maar ook de hulp van alle goedwillenden in te roepen, om het initiatief te doen slagen. Aan zuster van Ketel komt de eer tóe het plan te hebben ontworpen voor het volgende: De gegoede ingezetenen, zjj, die nog over de noodige geldmiddelen en ingrediënten beschik ken om een behoorlijk middagmaal te gebrui ken, stellen een of meer plaatsen aan hun ta fel ter beschikking van kinderen, wier ouders niet in die gelukkige omstandigheden verkee ren. Het is niet aan Groenendaeler om te be- oordeelen, of hier veel kinderen aan onder voeding lijden, maar het feit, dat iemand als zuster van Ketel, die in bijna alle arbeiders gezinnen komt of ze althans kent, met het plan komt, t~ekent voldoende den toestand. Men kan een jongen als dagelijkschen gast krijgen of een meisje, al naar men verkiest en het spreekt vanzelf, dat een katholiek gastheer liever de voorkeur geeft aan katholieke gasten, evenals dat by niet-katholieken het geval zal zyn en daardoor komt het sociale karakter van deze actie niet in het gedrang. Er is echter nog meer. Niet alleen is hier een voedend, maar vooral ook een opvoedend ele ment aanwezig- De kleine gasten die in een beter gesitueerd gezin komen eten, zullen ver moedelijk geheel andere tafelmanieren zien, dan in het ouderlijk huis. Met wat goeden wil zijn die vlug genoeg te leeren, vooral wanneer de gastheer en niet minder de gastvrouw, dit met tact aanpakken. Omgekeerd zullen de jeug dige gasten, wanneer zij over een goeden eet lust beschikken, een animeerend voorbeeld zyn voor de kinderen uit het gezin, waar zy het middagmaal mogen gebruiken, immers, zien eten doet eten, zegt het spreekwoord en niet ten onrechte, want slechts zelden zijn kinde ren uit een groot gezin kieskauwers of slechte eters. De actie van zuster van Ketel kan dus naar beide kanten uiterst heilzaam werken. De jeug dige gasten krijgen wat betere voeding en lee ren bovendien behoorlijke tafelmanieren, voor zoover dit althans noodig mocht zijn en de kinderen van den gastheer zullen het appety- telijk voorbeeld zeker spoedig volgen. Boven dien zullen gastheer en gastvrouw ook eens vernemen hoe het in andere kringen toegaat en zich eenig denkbeeld kunnen vormen van de moeilijkheden, die anderen kunnen hebben en ook zullen hebben. Het is niet uitgesloten, dat zich kleine moei lijkheden en misschien zelfs teleurstellingen zullen voordoen, doch de persoon van zuster van Ketel is een waarborg, dat zoowel de keuze van den gastheer als van de kleine gasten zeer zorgvuldig zal zijn. De kans op teleurstellingen van beide kanten is dus zeer gering en daarom spreekt Groenendaeler de verwachting uit, dat velen, niet alleen met den stand van hun por- temonnaie rekening zullen houden, maar ook en vooral met de stem van hun hart. Er is hier een goed werk te doen en daarom mag met aandrang de vraag worden gesteld: Wie doet er mee? Zij die inderdaad en metterdaad willen mee doen, kunnen zich wenden tot zuster van Ke tel, Bosboom Touissantlaan 23, te Heemstede. GROENENDAELER De Raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om 2 uur bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J E. baron de Vos van Steenwyk. De VOORZITTER herdacht den overleden directeur van het Electriciteitsbedrijf, ir. J. A. Reus. Bij zijn begrafenis, aldus spr., heb ik uiting kunnen geven aan de gevoelens van oris alien. Hy heeft het gemeentelijk bedrijf, dat eerst van bescheiden omvang was, tot een zeer belangrijke instelling uitgebreid. Buiten dit plaatselijk bedryf maakte hij zich ook in rui mer verband verdienstelijk. Zyn plichtsbetrach ting en geestdrift zullen wij niet vergeten. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinne ring blijven. Goedgekeurd werden de volgende punten: Jaarstukken over 1939 van de woningbouwver- eeniging: „St. Bavo" en „St. Bavo" (voorm. Schoten) begrooting voor het jaar 1941 van verschil lende woningcomplexen; aanvaarding van voor straat bestemden g:. nd vóór het perceel aan den Rijksstraatweg no. 16; verkoop van grond aan: a. het Santpoorterplein aan: 1. W. Tot; 2e. C. M. Steenken; 3e. A. Visser. b. de Stephensonstraat (N.V. „Kerko"). c. de Byzantiumstraat (v. d. Laan de Vries en Vos); verlenging van den termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaar verklaarde wo ningen; aankoop van het perceel aan de Jansstr. no. 72; oVerdracnt van grond en water nabij Piet Gyzenbrug; verhooging van de subsidie over 1940 aan de commissie voor schoolkleeding; verbetering van den toegang tot het kantoor a den gemeente-ontvanger. (Kosten f WO) Aan het bestuur der bijzondere scnool voor buitengewoon L. O. aan de Nic. v. d. Laanstiaat werd een bijdrage verleend van 60 pCt. in de kosten ad f 8000 noodig voor het veranderen en verbeteren van twee lokalen (De zitting duurt voort.) Hoewel velen reeds meenden, dat de zwemcompetitie van Kring Haarlem over alle klassen in het voordeel van de Heem- steedsdhe Poloclub was beslist, is er na de vijfde ontmoeting van de competitie te Velsen een dergelijk offensief tegen H.P.C. ingezet, dat in één klasse H.P.C. van. de eerste plaats is verdrongen door de Haar lem-dames, terwijl Haarlem én D.W.R., resp. in de nieuwelingen- en de junioren klasse een groot deel van den achterstand hebben ingeloopen. In de heeren juniorenklasse had H.P.C. een voorsprong van 15 punten, maar door het goede zwemmen van Van Viersen, ten Berge en van den Bogaerde bezet D.W.R. thans de tweede plaats met nog geen 6 punten achterstand Haarlem is, ondanks het goede zwemmen van Hugo Smite, toch meer achterop eekomen. De stand by de heeren junioren is thans; H.P.C. 652,2 pnt„ D.W.R. 658 pnt., Haarlem 673,5 pm,t., H.V.GJB. 676,8 pnt., Nereus 711,9 en V.Z.V. 728 pnt. By de nieuwelingen legt de Zwemclub Haar lem den Heemstedenaren het vuur zeer na aan de schenen. Hier hadden de H.P.C.-ers een voorsprong van 17 punten. Door het prachtige zwemmen op de 100 meter schoolslag van de jeugdige Haarlemmers Smitz, Hoogland en de Ruyter Is het verschil met H.P.C. thans nog slechts 3,5 pnt. De drie Haarlemmers maakten een tijd van 270,4 sec. to:en H.P.C. 286,1 sec Op de 3 maal 50 meter wisselslag konden de H.P.C.-ers den voorsprong weer iets vergrooten De stand in de nieuwelingenklasse is nu: H.P.C. 1244,3 pnt., Haarlem 1246,8 pnt., D.W.R. 1263 pnt., HVGB 1288 pnt., V.Z.V 1314,4 pnt en Nereus 1373,6 pnt. De Haarlem-dames hebben de HF.C.-sters van de eerste plaats verdrongen. Dit goede werk hebben de Haarlemmers fe danken aan het goede zwemmen op den rugslag van M. Jansen, T. Kamp en G. Brands, die een totaal- tijd maakten van 279,1 sec. tegen H.P.C. 287,1 sec. en D.W.R. 281,5 sec. Hierdoor heeft Haar lem den achterstand van 8,5 punt ingeloopen om thans met slechts 0,3 pnt. de eerste plaats te bezetten. Haarlem 1198,2 pnt., H.P.C. 1198,5 p., D.W.R. 1201,2 pnt., V.Z.V. 1233,4 pnt., H.V.G.B. 1374,3 pnt. en Nereus 1378 pnt. De volgende ontmoeting van de zwemcompe- titie zal gehouden worden op Zondag 16 Maart 'n het Sportfondsenbad te Haarlem. De vo: rle nummers staan op het programma; 00 meter borstcrawl heeren junioren. 5 maal 66 meter borstcrawl estafette dames 66 meter rugslag heeren nieuwelingen. Tuinbouw en plantkunde. Gisteravond ..v,am de afdeeling Bloemendaal en Omstreken „jr Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde in vergadering bijeen. De heer J. M. C. Hoog, die een lezing zou hou den óver de nieuwe -ol- en knolgewassen, die .n' den loop der jaren door zijn firma uit Azic en andere wereiddeelen in de cultures zyn inge voerd, was door ziekte verhinder» aan zyn .oornemen gevolg te geven. In zyn plaats trad thans als spreker op de heen W. Steetskamp. Deze hield een voordracht onder den titel ,,Een praatje van den kouden grond", waarin hij vele waardevolle aanwijzingen gaf voor de koude bak-cultures, die by gebrek aan brand stof veel van de aandacht zullen vragen. Voor de perkversiering behandelde spreker de verzorging van de gewone en de Fransche ge raniums, waarvan bij zorgvuldige behandeling een percentage van 70 tot 75 zeker overgehouden kan worden in vorstvrije bakken en leegstaan de bloemenkassen. Speciaal moet gewaakt wor den tegen overtollig vocht, dat de grootste vijand is voor de koude bak-cultuur. Wie zonder stookwarmte in de» winter bloe men wil hebben, kweeke verschillende soorten primula's, of de grenadin-anjer, die zeer dank baar zijn. Voorts behandelde de heer Steetskamp de verzorging van de vergeet-mij-nietjes, de berge nia's en leeuwenbekken, muurbloemen en vio len, terwijl nij wees op de mogelijkheid om reeds vroeg in het jaar de winterbloeiende irissen, sneeuwklokjes en crocussen in bloei te hebben. Spreker eindigde met een opwekking om, wanneer de branstoffenschaarschte mocht in treden, toch den moed niet te verliezen, doch reeds in den zomer maatregelen te nemen opdat er in den winter toch bloemen aanwezig zullen zijn. Voor het puntenstelsel was door den heer An. Jager een Coelogyne cristata ingezonden. De jury, bestaande uit de heeren de Kruijff, van Dijk en van Waard kende de inzending negen punten toe. Jeugdige redders Dinsdagmiddag was een 6-jarig knaapje nog op het ys van het Nieuwe Kanaal naby de hooge Kwakelbrug. Het knaapje zakte er door en schoof onder het ijs. Twee 12-jarige jongens, Jellis Neeskens en Th Jac. Jansen, wisten door het ys stuk te slaan hem op het droge te brengen en hem zoo van een wissen dood te redden. De knapen brachten den drenkeling daarna naar zyn ouderlijken woning. Vernieling Bij de politie alhier is kennis gegeven van vernieling en baldadigheid der schooljongens in de omgeving van het Swee- linckplein. Zy klimmen in de fraaie populieren die op dit plein staan en hebben zelfs den steenen reiger, die in den vyver staat, van zijn voetstuk gehaald en in den vyver geworpen. De politie zal daar nu wel een stokje voor steken Spoedeischende raadsvergadering Do raad dezer gemeente is tegen Donderdagmiddag 2 uur voor een spoedeischende raadsvergadering bijeen geroepen. In het R. K. Vereenigingsgebouw heeft de Winkeliersvereeniging „Wijkeroog" een druk bezochte feestvergadering gehouden. De feestavond werd op uitstekende wijze verzorgd door den humorist-conferencier L. Peelen en de band „The Musical Players." Ook had de feestcommissie er zorg voor ge dragen dat de inwendige mensch niet vergeten zou worden en werden de leden op een welver zorgd souper onthaald. De Winkeliersver. „Wykeroog" mag met vol doening op deze feestvergadering terugzien. Naar wij vernemen, zal de bekende rechts buiten van V. S. V., Döhring, voorloopig niet meer voor zijn club uit kunnen komen, zulks in verband met zijn vertrek naar het buiten land. Voor V. S. V. beteekent zijn vertrek een groot verlies. Nader vernemen wij nog, dat de kans zeer gering is, dat Döftring tijdens den duur van den ooriog weer voor V. S. V. zal kunnen uitkomen. Het dagelijksch bestuur van V. S. V. heeft namens de vereeniging afscheid genomen van dezen speler en als een stoffelijke blijk van waardeering voor al hetgeen hy voor de rood-witte leeuwen heeft gedaan, een blij vende herinnering aangeboden. Voor den eerstvolgenden wedstrijd Ajax— V. S. V. zal vermoedelijk Godschalk worden opgesteld, wien In. December overschrijving werd verleend van Helder naar V. S. V. De 75-jarige v. H., wonende aan denWijk aan Zeeërweg, viel nabij het Velserduinplein, waarbij hij zijn rechterdijbeen brak. De heer A. Bakker van de E. H. B. O. ver leende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het St. Anthonius Ziekenhuis werd overge bracht. De Katwijker logger K. W. 160 is ternauwer nood aan een ramp ontkomen. Dit schip wilde de haven van IJmuiden binnenvaren, doch op zeer korten afstand van de pieren sloeg de mo tor af, waardoor het schip hulpeloos ronddob berde. De schipper en de bemanning behielden evenwel hun koelbloedigheid en ondanks den krachtigen vloed heeft men den logger nog vei lig de haven m weten te loodsen. De K. W. 160 heeft later op eigen kracht de Visschershaven weten te bereiken. De heer B. Rufg herdenkt heden den dag, dat hy 25 jaar bestuurslid Is van Velsens Zie kenfonds. De jubilaris volgde op 12 Februari 1916 de heer H. Schilp als vice-ivoorzitter van Velsens Ziekenfonds op. De heer Ruig heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de uitbrei ding van Velsens Ziekenfonds. Burgerlijke stand. Geboren: Frans Albert, z. van Jean C. H. Meijer en Alberdina Zuidema; Nicolaas Gerrit, z. van Jan Jongejans en Margje Verkerk; Gezlenus Herman Johan, z. van Wiebe Hogeveen en Alberdina J, Staar- man; Hendrik Bernard, z. van Adrianus Pran ger en Elisabeth Slavik; Elisabeth Alida, d. van Thomas Buijs en Jantje Mensonides; Paulina, d. van Hendrikus Baijards en Catharina H. Bakker; Johanna Leenarda, d. van Cornelia J. Gebouw st. Bavo: Collectantencollege St. Ba vo, 7 uur, Bestuur Bloemisten, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Concert voor de Ver „Voor de Kunst", 7 uur. Kunsthandel l>c Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat, 104 uur Stadsbibliotheek en leeszaal: Tentoonstelling van boekên, 25 uur. en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Het onsterfelijke hart", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Je moet maar boffen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Dansmeisjes", 2.30, 6.30 en 8.45. Spaarne: „De eenzame weg", 7.30 uur Gebouw St. Bavo: Bestuur Bouwvakbond, 7.30, Meubelmakers, 7.30 u„ Federatie Groenten- en Fruithandel, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Frasquita", door Charlotte Kohier, 7.30 uur. Kunsthandel He Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. de Kat, 104 uur. Stadsbibliotheek en leeszaal; Tentoons elling van boeken, 25 uur en van 78 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 uur. Rembrandt: „Het onsterfelijke hart", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Je moet maar boffen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: Dansmeisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „De eenzame weg", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apo heken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apo theek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbosch-apo heek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Heemsteedsche Apotheek, Binnen weg 98, tel. 28197. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) 's-GRAVENHAGE, 12 Febr. Dinsdagavond en in den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben de Engelschen verschillende luchtaan vallen op ons land ondernomen. Tal van brand- en brisantbommen werden af geworpen, die echter byna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aangericht, wel kre gen eenige woonhuizen, boerenwoningen, een school en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen. Verschillende ontstane branden konden spoe dig worden gebluscht. Te betreuren is echter, dat bij een ont ploffing van een vroeger geworpen bom in een plaats in het zuiden des lands 7 bur gers werden gedood en tal van anderen wer den gewond, onder wie verschillenden ern stig. Pry's en Grietje F. van der Meer; Maria .Hen- drina Adriana, d. van Theodorus A. van Brons wijk en Hendrika A. M. van Baal; Thea, d. van Marinus van Hal en Hermina C. Putters; Dirk Johan, z. van Dirk Brouwer en Johanna Vermeulen; Ru, z. van T. J. Breedt en H. Jan- neman; Catharina Petronella Maria, d. van J. G. A. Konincks en M. A. Middelbusker; Jacob Franciscus, z. van J. F. Rijff en P. Meijer; Adrianus, z. van K. Brouwer en G. van Essen; Marcel André, z. van T. Huisman en K. van Vliet; Peter Rudi, z. van W. T. Klitsie en L. T. Jansen; Pieter Willem, z. van L. Hoogmoed en M Beets. Overleden: Hendrikus Bleekemolen, 91 j„ wedn. van M. Bouwmeester; Neeltje Mooy, 55 jaar, geh. m. Johan Meijer; Willem de Wolde, 81 jaar, geh. met H. Busser; Adrianus Kat, 70 jaar, ongeh.; Jannetje Frlkkee, 69 jaar, wed. van N. Nibbering; Margaretha Hendrika Kwast, .39 jaar, geh. met Kl. Kreeft; Harry Hendriks, 10 maanden, z. van G. Hendriks en A. M. K. de Ruijter; Jannetje Ligter, 85 jaar, wed. van J A. Baarspul; Jan Frederik Bakker, 2 jaar, z. van J. F. Bakker en J. I. Brybag; Hildebrand ae Maar, 41 jaar, geh. met H. J. Worst; Jacob Onrust, 89 jaar, wedn. v. Trijntje van Berge; Dirk Eijben, 73 jaar, geh. met M. Teer; Kor- nelia van der Valk, 58 jaar, geh. met K. Huy- ser; Cornells Dik, 83 jaar, wedn. van Sij- brants; Derk Antonie Felder, 49 j., geh. met J. Hunze (won. te Zaandijk). Ondertrouwd: Gerardus Th. Dudink en Pie- ternella de Rooij; Leendert Dorjee en Hille- gonda J. M. Beekman. Gehuwd: A. Stevens en H. van Eijmeren; E. A. Stelling en H. S. de Boer; J. Seubring en C. Thie. Het wijst ntet op wij» beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opt n R.c hti n g aa nwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2