De „degenslikster" uit het dierenrijk L. J W-Mt hulstkamp w Welke bonnen zijn geldig? 1 Instant Ine Acht Spakenburgers ter nauwernood gered Kerkdijk leven Pater G. Jacobs G.s.s.R. f GRUTTERSWAREN WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941 Koeienmaag als rariteitenwinkel Begrafenis J. Rademaker Oudheidkundige vondst Dienstbode verdronken Bij visschen op het IJsselmeer Examen, bedoeld in artikel 12 der Hooger-onderwijswet Brand te Harderwijk Droevig ongeval HAM ZONDER BONNEN Kost rijwielhandelaar een vetten bon Melk met 36 pet. water verkocht 150 boete of 30 dagen hechtenis 'n Goed begin is 'I halve werk MENGELBERG IN BERLIJN Promotie pater Galasanctius Handschriften en incunabelen onder den hamer In de missie van Brazilië overleden PATER JOH. v. DINTER S.J. Van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien Gouden kloosterjubileum Broeder Nicolaas WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 13 Februari OPPLAKVELLEN Zonder kwaad te willen spreken van onzen leeraar in de dierkunde, kwamen we onlangs toch tot de minder aangename ontdekking, dat er altijd een hiaat heeft gezeten in onze kennis over het populairste dier van het Hollandsche landschap, de koe. We leerden op de schoolbanken, dat de koe een Zeer nuttig dier is, dat zij ons op gezette tijden Van melk voorziet, dat men van haar hoornen knoopen maakt en haar huid naar de looierijen Verhuist, vanwaar ze als goed leer te voorschijn komt. We hebben veel over haar hooren spreken en Zelfs nu zijn we ons er eiken dag meer bewust Van, dat zij onmisbaar is. Maar één ding moeten we onzen leeraar toch kwalijk nemen. Van hem hebben we nooit ge hoord, dat de koe een collectie van de meest on gelooflijke voorwerpen bij haar maaltijd naar binnen speelt. En dat zou ons in die jaren toch heusch wel geïnteresseerd hebben! Maar laten we de schoolbanken en den leeraar in vrede rusten en ons voor een oogenblikje ver diepen in de kleine verzameling van typische Voorwerpen, welke de directeur van 't Openbaar Slachthuis te Haarlem, dr. F. P. Keyser, den laatsten tijd in diverse koeienmagen heeft ge- Vonden. Onze haren rijzen van schrik te berge, als we een blik slaan in de maag van een koe, welke zich in het slachthuis meer als een rariteiten winkel openbaart dan een oord, waar het voedsel Wordt getransformeerd. Het blijkt wel hoe de „holle-bolle-Gijs-koe" Zonder gewetensbezwaren de meest vreemdsoor tige dingen, die in haar voedsel terecht komen, als het lekkerste hapje uit het weiland savou reert. Neen, kieskeurig is de koe in geen geval. Alles wat in een byouteriedoosje, een gereed schapskist, een naaidoos of op het theeblad thuishoort, vinden we in haar binnenste terug. Munten, medailles, kiezelsteentjes, knoopjes en kleine stukjes been slikt .zij zonder bezwaren in. „Dat kan den beste overkomen," zal men zeg gen. Maar als we naalden, spijkers en spelden hoo ren noemen, gaat men van die maaltijden toen Wel even rillen. Maar de koe kijkt nog even goochem als een koe, wanneer het om rijwielplaatjes, kettingen, armbandhorloges, lepeltjes, Goudsche pijpen, schroevendraaiers en vijlen gaat. Om de collectie van dr. Keyser te complétee ren, noemen wij nog scherven van een Chinee- schen theeschotel, een eeremedaille van een con cours hippique, een flesschentrekker, kruisjes, gaspenningen, dasspelden, het bedeltje van een horlogeketting, vreemde munten, een stekker, eenaardappelkrabbertje en zelfs den deurknop Van een doodgewone huiskamerdeur. Deze ingrediënten, die niet zelden door haar keel verdwijnen, zouden zelfs het fantastisch lot geval van Prikkebeen, die met vijf schipbreuke lingen lustig feest vierde in den buik van een le venden walvisch, minder onwaarsfchijnlijk ma ken. Maar dit fabeltje blijft het eigendom van een fantastisch verteller, terwijl hetgeen dr. Keyser hl een koeienmaag vindt nuchtere en tragische Werkelijkheid is. In zijn uiteenloopende verzameling zagen we Zelfs een meter langen fietsband en dat zegt toch Wel genoeg, dat onze herkauwer niet kieskeu rig is. Iedereen begrijpt, dat deze „artikelen" veel kwaad stichten in de maag van een koe. De maagwanden worden beschadigd en er ontstaan groote gezwellen. Meermalen gebeurt het, dat deze scherpe voorwerpen zich door den maag- Wand heen boren en de longen, de lever of het hart treffen. Wordt een der teere organen gekwetst, dan is het gedaan met haar belangrijke melkbijdrage dn het duurt niet lang meer, of huid en hoors Verhuizen naar de fabriek. Langzaamaan kwijnt het dier weg en de vee arts moet er aan te pas komen. Wanneer deze Vaststelt, dat de patiënte „scherp" heeft, zooals dat in den mond van een vakman heet, dan is «r slechts één mogelijkheid om het dier van zijn Pijnen te verlossen: Naar het slachthuis! Deskundigen hebben langeft tijd gezocht naar de oorzaak van deze nog al eens veelvuldig voor komende kwaal en het resultaat van hun speur tochten vonden zijin de vuilnisemmertjes, Waarin de keukenprinses met veel onverschillig heid de etensresten en andere soorten afval de- Poneeren. Minder achteloosheid van de Eva's bü het groenten schoonmaken of aardappelen schillen, Waarbij doorgaans wel een broche of haarspeld Wordt verloren, kan de koe een lijdensweg be daren, Een fragment uit de curieuze collectie, die dr. Keyser den laatsten tijd heeft samengesteld uit de vreemde voorwer pen, die hij in een koeienmaag vond 'Foto Stevens) Aan de grootte der oplettendheid der huis vrouwen en dienstboden is het te danken, of er een doodvonnis meer of minder in het slacht huis geveld moet worden. Want de meeste sterfgevallen door „scherp" worden geconstateerd bij schillenkoeien; zij, die met schillen of resten van groenten gevoederd worden. Toch is niet alleen het vuilnisvat de schuldige, als er weer eens een bont koebeest afgemaakt moet worden. Bij het likken immers slikt de koe ongemerkt veel haren naar binnen, die niet worden ver teerd en zich met kalkafzetting uit de uitwen dige organen vereenigen. In de ingewanden van de dieren vormen zich dan kogels van steen of vilt, waarvan de middellijn soms meer dan een decimeter groot is en twee kilogram kunnen wegen. Deze obstakels in de ingewanden storen de spijsvertering en zijn voor de dieren ook meestal doodelijk. Tegen dit laatste valt natuurlijk moeilijk te vechten en alleen een scherp oog zou bijtijds het gevaar weten te keeren. Maar het blijft voor een ieder toch de eerste plicht om te zorgen, dat onnoodige pijn en ellen de den nuttigen dieren bespaard worden. De nieuwe afvalverordening werkt gelukkig in groote mate hiertoe mee, omdat elke huisvrouw thans verplicht is blik en dergelijke uit den schillenbak te weren en al het afval naar zijn soort te schiften. De gevaren voor „scherp" zijn door dezen maatregel sterk verminderd en de „degenslikster" uit het dierenrijk zal minder kans loopen, onge- wenschte voorwerpen in haar voedsel te ver orberen. De eigenaardige verzameling van dr. Keyser is een curiositeitenwinkel op zich, maar het be houd van een goeden gezonden veestapel is kost baarder dan een rariteitenwinkel in een koeien maag! In de parochiekerk van den H. Paschalis Bay ton aan den Wassenaarscheweg te Den Haag werd hedenmorgen de gezongen H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van den Zaterdag overleden heer J. W. J. M. Ra demaker, in leven directeur van de Naamlooze Vennootschap Rademaker's Cacao- en Choco ladefabrieken. Pater Borromaeus de Greeve droeg, met as sistentie van de Eerwaarde Paters Imholz en Vermeulen, de plechtige Requiemmis op. Op het R. K. kerkhof aan de Kerkhoflaan was de belangstelling zeer groot. In den stoet bevonden zich naast de familie leden de commissarissen van de naamlooze vennootschap en de heer Meddens, een vriend van den overledene. Wij zagen voorts de heeren mr. H. G. Kronenberg, directeur, en P- A. Bol land, procuratiehouder van de Rotterdamsche Bank te Den Haag, J. B. W. A. Giesberts, di recteur van Meddens, den kunstschilder Laszlo Hemadi Vandzsura, A. Ketelaar, burgemeester van Warmond, J. B. Lorrewa, oud-directeur van de Vereenigde Blikfabrieken, L. Jamin, C. J L. de Jong namens Nevesuco, J. Berrents, makelaar en talrijke léden van het personeel. De absoute verrichtte pater Borromaeus de Greeve. Bij graafwerk op het Valkhof te Nijmegen zijn gemeentewerklieden gestuit op een put van on geveer veertig meter diepte, die nog water be vatte. Volgens deskundigen zou men hier te doen hebben met een der waterputten van den voor- maligen burcht. Er moeten op het Valkhof nog meer van deze putten aanwezig zijn. De achttienjarige Margaretha Kalshoven is Dinsdagmiddag bü het verrichten van werk zaamheden aan de achterzijde van de woning van haar werkgeefster aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn van de stoep gegleden, waardoor zü in het water van den Ouden Rijn geraakte. Niemand zag het ongeluk gebeuren, zoodat het meisje jammerlijk verdronk. Toen men haar miste, werd de politie verwit tigd, die na vier uur dreggen het lijk van de ongelukkige ophaalde. v IB/ - V Acht visschers uit Spakenburg, die zich Dinsdagochtend per vrachtauto naar Muider- berg hadden begeven, om op het IJsselmeer in wakken op spiering en snoekbaars te gaan vis schen, zijn ternauwernood aan den verdrin kingsdood ontsnapt. Nadat zij des morgens half 9 aan het Mui der bergsche strand waren gearriveerd, werd de geheele vischuitrusting op sleden gepakt en voor zien van een klein roeibootje, dat deze Spaken burger visschers steeds met zich voeren, om bij dreigend gevaar zich te kunnen redden, togen de 8 mannen het ijsvlak op, dat nog steeds het IJsselmeer onbevaarbaar maakt. Toen zij aldus hebben zij later in Muiderberg verteld hun sleden ettelü'ke kilometers uit de kust over het üs hadden voortgeduwd, bleek hun, dat het Ijs gaandeweg steeds slechter werd. Op een gegeven oogenblik werd het ijsvlak zóó onbetrouwbaar, dat hier en daar het ijs onder de voeten van de visschers afbrokkelde. Daar het roeibootje veel te klein was, om de 8 mannen te bevatten, begonnen zij luidkeels om hulp te roe pen, doch het IJsselmeer was ter plaatse geheel verlaten, en zü waren bovendien reeds té ver van de kust verwijderd, om in Muiderberg nog ge hoord te kunnen worden. Toen begrepen de Spa kenburgers, dat van verdere pogingen, om visch te vangen, moest worden afgezien en dat zij integendeel zoo spoedig mogelük moesten trach ten, weer het Muiderbergsche strand te bereiken. Doch dit plan was gemakkelüker geoppera, dan ten uitvoer gebracht. Bij elke pogine toch, die de mannen deden, om de sleden terug te ouwen, brokkelde het üs steeds verder af, zoo dat ze gevaar liepen, de geheele vischuitrusting te verspelen. Men was nu echter uitsluitend nog maar op lijfsbehoud bedacht. De vier oud sten van het gezelschap (twee der Spakenbur gers waren reeds oneeveer 60 jaar namen toen in het miniatuur-roeibootje plaats en de 4 jon gere mannen hebben daarop, met achterlating van de netten, het bootje met de ouderen door een vaargeul voortgeduwd. Hierbü moesten de genen, die het bootje voortbewogen, tot den nek toe door het üskoude water loopen. Elk oogen blik vreesden zij, dat de een of andere uithol ling van den bodem hun parten kon spelen, om dat dan het water zeker tot boven de hoofden gereikt zou hebben. Langer dan een half uur hebben de mannen in een uiterst langzaam tempo het bootje door een smalle geul, welke in het ijsvlak ontstaan was, in de richting Mui derberg weten voort te duwen, totdat zij op een gedeelte van het Usselmeer kwamen, waar het ijs weer méér houvast bood. Geheel verkleumd en totaal uitgeput arri veerden ze, toen het reeds donker begon te worden, weer aan het Muiderbergsche strand, vanwaar zü des morgens zoo hoopvol het visch- avontuur tegemoet waren getreden. In de wo ning van de familie Richard zijn de Spaken burgers toen liefderijk opgenomen en allen zijn geheel van droge kleeding voorzien. Het duur de echter tot des avonds circa 9 uur, alvorens zij weer zoover op hun verhaal waren gekomen, dat zü de terugreis met den vrachtauto weer konden aanvaarden. Tevoren zijn eenigen hun ner echter opnieuw het üs opgeoaan, teneinde de vischnetten en het overige vischgerei, dat men des middags noodgedwongen had moeten achterlaten, in veilige haven te brengen. Degenen, die dit jaar examen, bedoeld in ar tikel 12 der Hooger-onderwijswet, wenschen af te leggen, moeten zich aanmelden bij den in specteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwüs, dr. E. H. Renkema, te 's-Giavenhage (Sijzenlaan 42). De aanmelding moet geschieden vóór 15 Maart a.s. bij niet-aangeteekenden brief, met mededee- ling, of de belanghebbende het getuigschrift A dan wel het getuigschrift B wenscht te verkre gen. Nadere bijzonderheden in de Staatscourant van 11 Februari. Dinsdagavond omstreeks half 11 werd de be volking van Harderwük wederom opgeschrikt door brandalarm. Thans bleek de groote verga der- en amusementsgelegenheid, de z.g. garni- zoenscantine, door het vuur te zün aangetast. Ofschoon de brandweer met alle middelen de blusschingswerkzaamheden inzette, kon toch niet verhinderd worden, dat het geheele gebouw in vlammen opging. De schade is zeer groot. Met dezen brand is Harderwijk van de vrijwel eenige groote vergader- en amusementsgelegen heid beroofd. Wekelijks werden hier bioscoop voorstellingen gegeven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Dezer dagen kreeg het 12-jarig zoontje van den heer G. v. d. Heuvel te Berghem op het voetbalveld een bal tegen het hoofd. Aanvan- kelük bemerkte hij weinig van het gebeurde, doch Maandag verergerde zijn toestand der mate, dat bewusteloosheid intrad. Thans is de jongen, zonder dat het bewustzijn is terugge keerd, overleden. Een rijwielhandelaar uit Haarlem zag giste renmiddag kans om voor een tüdje de vleesch- looze dagen aan den kant te zetten en kocht natuurlijk weer van „den grooten onbeken de" een ham van 23 pond zonder bonnen. Hij was met die ham zoo in de wolken, dat hij direct met zijn vetten buit op de fiets sprong en er triomphantelijk mee naar huis peddelde. De heele familie zou er van staan te kijken. Bijna had hij zün woning bereikt of een amb tenaar van den crisisdienst rook onraad in dit geval de heerlijke ham en bracht den rijwielhandelaar met zijn vervlogen droom naar een politiepost aan den Rijksstraatweg, waar bleek, dat het vleesch niet eens gekeurd was. De ham werd door de politie in beslag ge nomen en maakte dezelfde route terug, r.u echter met een kleine wijziging. Zü kwam niet meer bij den grooten onbekende, maar in het slachthuis terecht. De rijwielhandelaar kreeg wegens het vervoer ren van ongekeurd vleesch een proces-verbaal. Een veehouder uit Velsen stond hedenmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter terecht, omdat hü op 24 October 40 liter melk had afge leverd, die voor zes en dertig procent water bevatte. De 19-jarige zoon van den veehouder, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hü dien nacht negen liter pompwater bü de melk had gevoegd. De kantonrechter was van meening, dat vader en zoon onder een hoedje speelden en veroor deelde verdachte, die reeds eerder dergelijke overtredingen had begaan, voor deze ergerlüke knoeierij tot een geldboete van f 150.subs. 30 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had f 30.of twee weken hechtenis geëischt. SPREUK VAN DEN DAG En komt ge in 't café, dan is 't een goed begin wanneer ge zegt: „Ober, m'n Hulstkamp". Dan schenkt men U een oude klare, op 't fust gerijpt en door de kenners hoogelijk ge roemd. Onze VP.B.-correspondent meldt: Willem Mengelberg dirigeert te Berhjn op Maandag 17 dezer het achtste Philharmonisch concert. De z.g. openbare vooruitvoering, de voor het publiek toegankelijke generale repetitie, wordt Zondag 16 Februari om 11.30 gehouden. Onze landgenoot brengt ditmaal ten gehoore een Simfonia van J. S. Bach, Beethoven's Vierde Symphinie, Strauss' Don Juan, Kodaly's Hary Janos-suite. Naar wü vernemen is de zaal voor beide uitvoeringen al zoo goed als uitverkocht. 14 Februari hoopt Pater Calasanctius, Capu- cijn aan de Katholieke Universiteit van Nüme- gen, zijn promotie te doen tot doctor in de let teren. Pater Calasanctius is, na een jaar rector geweest te zü'n aan het Blindeninstituut te Grave, t'nans leeraar aan het Seraphijnsch Seminarie der Paters Capucijnen te Langeweg (N.-Br.). Zijn proefschrift is getiteld: „Beeldspraak bü den H. Basilius den Grooten". Te Hamburg is een veiling gehouden van de bibliotheken van wijlen A. W. Baron von Wes- tenholz. Veertig Grieksche, Latünsche en Turk- sche handschriften uit verschillende tijdstip pen kwamen onder den hamer en er werden flinke prüzen gemaakt. Op dezelfde veiling kwamen nog incunabe len, een exemplaar van den negenden Duit- schen bübel, alsmede verscheidene eerste uit gaven ter tafel. Ook werden teekeningen, etsen en aquarellen uit de zestiende tot de twintig ste eeuw geveild. inierhulp Nederland, breng lichl in hel leven Uwer landgenoolen. Doel Uw plichl als Nederlander en geefl naar kunnen. De componist Jan Pouwels te Hilversum, winnaar van den Muziekprijs van Amster dam, bezig met het uitschrijven der .partijen van zijn bekroond werk (Foto Pax-Holland Bq de eerw. paters Redemptoristen te Roo sendaal is bericht ontvangen van net overlüoen van den weleerw. pater C. Jacobs Cs.s.R. in de Missie van Brazilië, waar de thans overledene sedert 1907, dus reeds omstreeks 34 jaar, als missioraris werkzaam is geweest. Pater Cornelis Jacobs werd 17 September 1878 te Oud-Gastel geboren. 29 September 1899 deed hij in de congregatie van den Allerheilig sten Verlosser zün Professie, 8 October 1904 ont ving hü de H. Priesterwijding. Nog ongeveer twee jaren geleden is Pater Jacobs eenige maanden met verlof in het va derland en bü zün familie te Oud-Gastel een tüdlang op vacantie geweest. Pater van Dinter, sinds September 1939 kape laan in de Aloysiusparochie te Utrecht, werd in October j.l. in het Antoniusziekenhuis opgeno men. "n Operatie bleek noylzakelijk en geheel hersteld is de patiënt nadien niet, zoodat hij niet meer in de pastorie kon terugkeeren. Dezer dagen is de toestand zoodanig geworden, dat hij bediend. Moge de parochianen van Aloysius en de vele vrienden en kennissen in het geheele land een vurig gebed voor den Pater storten, opdat de Goede God hem geve wat hem zalig is! Dinsdag is in het Capucünenklooster te 's-Her- togenbosch het gouden kloosterfeest gevierd van broeder Nicolaas (in de wereld Henricus Huy- ben, 18 September 1874 te Oosterhout geboren) die van de stichting van het klooster in 1898 ais portier en termijn/broeder zün plaats vervulde en dit steeds deed met een innemende harte- lükheid en een opgewektheid, die hem ln de gansche stad en omgeving groote populariteit hebben gegeven. Het is op zich al een noogst merkwaardig en zeldzaam feit, dat eenzelfde kloosterbroeder zoolang deze beide fmicties on afgebroken vervult. Op den morgen van den feestdag werd de HILVERSUM I, 4X5 M. Nederlandsen programma AVRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8 26 Ochtendgymnastiek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Orcei en vicol, 11.05 Declamatie, 11.25 Piano voordracht. 12 00 Voor de boeren, 12 15 Nieuws- en economische Derichten ANP 1.00 Omroeporkest en soliste, 1.251.35 Cyclus ..Groote Nederlanders". 2.00 Cyc.us „in den schijnwerper". 2.15 Vervolg con cert 3.10 Philharmonisch kwartet, 4.00 Declamatie. 4.25 Amusementsorkest. 5.15 Nieuws-, economische er, beursberichten ANP. 5 30 Orgelconcert. 6.15 AVRO-Mu- sette-ensemble en soliste. 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.45 Concertgebouworkest en soliste (opn.). 9.20 „De geest van onaen tijd", lezing, 9.40 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtend gymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek, 8.00 Wij beginnen den dag 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP 8 45 Gramofoonmuziek, 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl), 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12 00 Berichten, 12.15 Musiquette, 12.3012.33 Almanak. 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO- orkest, 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Cy clus „Neaerland en zijn bodemrijkdom", 3.00 KRO-orkest. 3.30 Filmmuziek (gr.pl.). 3 45 KRO-Melodisten. 4.30 Ziekenpraatje, 4.45 Gramofoonmuziek. 5 30 Voor de Jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek, 6.00 Cabaretpro gramma. 6.45 Actueel» reportage of gra mofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP en slui ting. jubilaris volgens het gebruik der Orde, temid den van het gansche convent in den refter van ftet klooster ontvangen, waar Pater Provinciaal hem gelukwenschte eii den gouden staf over reikte. Onder psalmgezang trokken de klooster lingen daarop door de kruisgangen en over het kerkplein, waarop broeder Nicolaas de Kerk werd binnengeleid, waar vele belangstellenden zich verzameld hadden. Staande voor het altaar hield Pater Provin ciaal een hartelüke toespraak tot broeder Nioo- laas, waarop deze zün geloften hernieuwde. Pater Gardiaan droeg vervolgens het H. Mis offer op, geassisteerd door Pater Vicarius en Pater Jozef. In een der spreekkamers van het klooster begon te half 12 een receptie, waar voor enorme belangstelling bestond. Talrüke bloemstukken en andere attenties kwamen voorts in. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD X 2 t/m 16 Februari t/m 16 (23) Februari 100 gram roggebrood of ander brood ol 1 rantsoen gebak Broodbonboekle BLOEM 4 t/m 23 Februari 50 gram roggenrood of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 2 t/m 16 Maart 125 gram koffie ot 50 gram thee Algem. dlstnbutie- bonboekie SUIKER 91 t/m 14 Februari 1 Kilogram Algem. distributie- bonboekje VLEESCH X t/m 16 (19) Februari 1 ons vleesch of vet ot 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN 1 t/m 16 (19) Februari 1 rantsoen Vleeschkaart VET 28 3 t/m 16 Februari t/m 16 (23) Februari pond boter of margarine pond boter of margarine of 2 ons ve» V etkaart BOTER 28 3 t/m 16 Februari t/m 16 (23) Februari pond boter of margarine '4 pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 19—32 4558 tm 23 Februari 1 ons Algem. distributie- bonboekle EIEREN 3 4 t/m 16 Februari t/m 16 (23) Februari 1 ei Algem. distributie bonboekle PETROLEUM Periode D Periode 8 t'm 23 Februari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuker Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 11, 12, 13 t/m 14 Februari t/m 28 Februari 1 eenheid Brandstoffenkaar haarden-kachels 15 f/m 24 25 I'm 32 t/m 14 Februari t/m 28 Februari 1 eenheid Brand stof f enkaart .centr verwarm ZEEP 1 t/m 28 Februari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekle SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeei of een tube scheer- crême of een oot scheerzeep Scheerzeepbonnei Peulvruchten 102 t/m 16 Februari 1 pond Algem. distri Dutie bonboekle RÜst, rijstgries, rystemeel, rijste bloem of gruttenmeel 92 t/m 21 Februari bi pond Algem. distributie- bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard appelmeel vlokken 57 (Zie ook hieronder l t/m 21 Februari bi pond Algem. distributie bonboekle Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari y, pond Algem. distributie bonboekle Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekle Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem distnbuiw bonboekle Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek;. 140 gram speculaas 200 gram andere Koekjestu gram Biscuits en wafels 75 gram beschuit. 300 gram cake^ 600 gram gebakjes 690 eram taart, 500 pram gevuld sroot korstgebak (boterletter e.d.) 400 gram gevuld ^lein (amandeibroodjes e.d.L een hoeveelheid van Hle andere niet genoemde gebakken artikelen waarm 70 gram meel of bloem is verwerkt Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep 120 gram huishoudzeep. 150 gram zachte zeep. 250 gram zeep poeder of 300 gram zachte zeeppasta. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt ot gekookt varkens-, rund. of j^rteMClii en rnookte worstsoorten. 100 gram gekookte worstsoorten rolpens en knakworst. 125 gram leverartikelen tongen worst en merbrood. 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool 75 ^G- lndustne-ofelertmkeuen 110 K.G bruinkoolbriketten. 2 H.L. cokes. 175 K.G fabneksturf 195 K.G. persturf (300 stuksi At K G baggerturf (450 stuks) 200 K.G. overige soorten turf. bij 25000 stuks 25 KORTING, BAPIDITAS. Okeghem» trant M M. D. 18 M. D 268 f 1.47(4 p 1000 stuks 1.72',4 p, 1000 stuks b« 10.000 stuks 15 KORTING Telefoon 92726 AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5