MET mogelijkheden I Wat kunnen we krijgen 1 Kinderen en verkoudheid wat zullen we eten? Maak zelf Uw liniment. Tegen rheumatiek en spierpijnen. Hetty's- en SANITAIR F150.09 F 195.00 GEEN MELK Geen last, G. SCHOORL V Iets over kousen De hieronder volgende menu's zijn wederom samengesteld door den Voedingsraad. Elk menu bevat een volledigen maaltijd. VOOR ALLE REESINK Hoest- bonbons PRACHTVOLLE BONTMANTELS Fa. SPIER, mils „WHO" in de kast! SEGER Co. - A'dam INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde Dames en Meisjes, maakt nu zelf Uw kleeding! DE VROUW EN HAAR TIJD een wollen blouse erf een jumpertje, dan be schikt men dus reeds over een geschikt wandel ensemble, zonder dat nog op de kostbare ruimte van den koffer beslag is gelegd. We mogen veronderstellen dat het rokje van de tailleur van onberispelijke coupe is; met een wollen kanten blouse vormt dit dan een geheel, dat men kan dragen op een middagthee of daarmee gelijkstaande gelegenheid. Waarschijn- Ltnks: tailleur met vilthoedje Rechts: bontjas er over heen. als het koud is In een ongewonen tijd als nu, waar men zich door de moeilijk heden moet heenslaan, komen er bij de meeste vrouwen goede eigen schappen aan 't licht, die tot nog toe vrijwel ongebruikt waren ge bleven. Een daarvan is haar vin dingrijkheid. Bij het huishoudelijke bestier zal ze die uitbuiten ten ge rieve van haar gezin en wat het kleeding-vraag stuk betreft ten voordeele van het eigen uiterlijk. „Wat neem ik mee?" peinst de vrouw, die door haar vriendin geïnviteerd is om een paar dagen te komen logeeren, want ze is aange wezen op een kléinen handkoffer nu het auto verkeer vrijwel is uitgeschakeld. Toch zullen zich allerlei mogelijkheden voordoen, die elk haar eigen kleeding vragen. Er kan immers buitenshuis geluncht worden en waarschijnlijk is er een bridge-avond, misschien ook biedt de schouwburg iets en een theemiddag bij me vrouw Z. wordt nooit overgeslagen. Dan is er het probleem of het in huis koud is of warm, wat zal afhangen van de stookgelegenheid en van het weer. Maar al is het vandaag zoo zacht als een voorjaarsdag morgen kan er weer een grimmige oostenwind blazen, die het kwik in den thermometer naar beneden dwingt. Het is dus zaak op alles voorbereid te zijn, wil men niet eenige honderdtallen kilometers van huis op een gegeven oogenblik voor het irriteerende feit staan, dat men thuis rustig in de kast heeft hangen datgene wat men hier op dit oogenblik precies noodig zou hebben. Deze kleeren-puzzle vraagt niet anders dan vindingrijkheid en overleg om tot een goede en bevredigende oplossing gebracht te worden; we gaan erbij uit van de tailleur,, die de basis is van elke niet-overdadige maar welgekozen garderobe. Op straat wordt over het mantel pakje dan de bontmantel gedragen of de swag ger van imitatiebont. Deze mode van mantel over mantelpak wint hoe langer hoe meer veld en de modehuizen, die iets te zeggen hebben, brengen den laatsten tijd dan ook creaties op dit gebied. Draagt men op het mantelpakrokje Huismoeder, van het groote of van het kleine gezin, u staat op het oogenblik voor een opgaaf el- ken dag, die alles van u vraagt. De ontelbare soms zeer warrige dra den van het dagelijksch huishou delijk bestier houdt gij in uw hand vast en als ge ze eens los zoudt laten dan liep iedereen van el lende het huis uit. Maar of ge zélf niet af en toe de onweerstaanbare behoefte hebt om er eens uit te loopen wie denkt daar aan? Is 't oogenblik nog niet geko men, dan komt het, dat ge in de kachel alleen nog maar een mon ster ziet, dat kolen vreet, dat elk kijkje in de provisiekast u be nauwder om 't hart maakt, omdat er zulke hiaten komen, dat de kinderkleeren artikelen zijn, die slijten en te krap worden, dat uw meubilair stukken zijn, die u ver wijtend aanzien omdat ze beter in de was gezet willen worden. Kolenrantsoeneering, gasdistri- tie, textielkaarten, zeepschaarsch- te, vleeschbonnen, broodtekort, het maalt alles zoo door uw hoofd, dat het u plotseling benauwt in uw eigen huis. De zorgen bespringen u en kwellen u, als de onderaardsche berggeesten den armen, weerloo- zen Peer Gynt. Ge zijt in een tijde lijke depressie geraakt mis schien heeft één onbelangrijk voorval de maat vol gemaakt en ge vindt in uzelf den moed en en de kracht niet meer om er bo venuit te komen. Tob uw geest dan niet af, want uw gedachten zijn als kinderen op doodmoeie voetjes, die den weg toch niet meer weten. Dien uzelf een radicaal geneesmiddel toe: ga er even uit. Want daar hebt ge be hoefte aan; ge moet een „verzetje" hebben, zooals men zegt. Wat ge dan kiest komt er niet zoozeer op aan, als ge maar pre cies doet, waar ge op dat oogen blik behoefte aan hebt en het u een douche geeft, die al de tob berijen even wegspoelt. Ge kunt even goed schilderijen gaan bekij ken als een schaatsentocht gaan maken of wel u in een leeszaal in- stalleeren om tijdschriften in te zien ofwel ge gaat gewapend met een bloembon de kinderen van school halen en taartjes met hen eten. Ge hebt de zorgen even de zor gen gelaten; de beslommeringen van den dag zullen u daarna min- der moeizaam lijken. j Wollen kanten blouse (om op bezoek te gaan) lijk biedt een kleine week-end koffer behalve voor de regenjas, een extra paar schoenen, de toiletbenoodigdheden en de peignoir, geen plaats voor een wollen plus een zijden jurkje. Het wollen jurkje kan men echter thuis laten want de tailleur treedt er voor in de plaats. Men draagt er in huis dan een zijden blouse onder, bijvoorbeeld van natuurzijde of een blouse van een ander fijn materiaal. In een huis, waar de centrale verwarming niet brandt, zal men zich in het jasje zelfs heel behaaglijk voelen en de conventie tolereert, dat men zoo aan tafel ver schijnt. Een corsage op de revers breekt het strenge en geeft een vrouwelijken toets Is het in huis echter behaaglijk warm dan reserveert ge uw tailleur voor wandel- en middagdracht en dan trekt ge voor een bridgeavond uw mid dagjurkje aan. Behoort ge tot de verstandigen, die haar garderobe in één grondtoon houden, hetzij zwart, hetzij marine of bruin, dan hoeft ge uw koffertje nu ook niet vol te proppen met ver schillende paren schoenen en met meerdere accessoires, want dan passen de onderdeelen bij al het overige. In een tijd, dat men weinig kleeren kan be zitten, zou het niet van veel inzicht getui gen, een kleerenkast vol „eendagsvliegen" te hebben. Daarmee bedoelen wij jurkjes en rok ken en blousjes, die er in de winkel-etalage verleidelijk aardig uitzien, maar waarvan coupe noch materiaal de maanden, laat staan de jaren kunnen trotseeren. Nu is er groot verschil in de wijze, waarop een vrouw haar kleeren drêagt, d.w.z. slijt. De eene is, week in, week uit, maand in. maand uit, even onberispelijk in dezelfde jurk, alsof er geen aanleiding was om gekreukt of smoezelig te worden; de ander moet voortdurend borstelen, persen, vlekken uitha len, stoppen en lappen, alsof haar kledingstuk ken hun volledig aandeel nemen in der draag ster werkzame dagen. Het is een kwestie van aanleg en temperament. Met duurzame stukken in haar kleerenkast is echter elke vrouw op het oogenblik het meest gebaat, de ode op de tailleur is dan ook nim mer zoo veelstemmig gezongen als thans want de tailleur is een stijlvolle dracht, die vrijwel elke vrouw goed kleedt en die passend is voor elk uur, dat de klok slaat. Zelfs voor schouw burgbezoek wordt de tailleur waardig bevonden, zeker in een tijd als deze. Ten onrechte qualificeert een enkeling het mantelpak als „mannelijk". Maar dat is juist het geheim van de coupe, om 't jacquetje, hoe wel op de mannenkleeding geïnspireerd, toch die zachte lijnen te geven, die het vrouwen figuur flatteeren. Bovendien zijn er de tallooze kleine variaties aan de afwerking, die de tail leur een vrouwelijk accent geven. Daar zijn de revers, die hoog of laag kunnen vallen, de sluiting, die enkel- of dubbel „breasted" is, de zakken, klein of groot, vierkant of rond, en de lijn van den onderkant van het manteltje, die recht en streng of zachter, dus even afgerond kan zijn. Elk bepaald seizoen volgt de tailleur wel een eigen mode wat deze wijze van afwerking be- Wollen jumper bij den rok (om te wandelen) Als het koud is in huis, tailleur aanhouden treft, maar het komt er meer op aan, die te toetsen aan eigen persoonlijkheid dan aan een modevoorschrift. Dit voorjaar zullen we het mantelpak zien. waarvan het jacquetje zeer lang is; met den korten rok moet de vrouw van middelmatige grootte echter oppassen om de harmonie der Hjnen te bewaren. A. Bgl. In een winter met snelle temperatuurswis seling zooals we nu meemaken, kan het niet uitblijven, dat groote menschen en kinderen verkouden worden. In het tijdschrift „Moeder- schapszorg" treffen wij over dit onderwerp de volgende beschouwing aan. Ook bij een verkoudheid spelen de bacteriën een rol en ook een verkoudheid is besmettelijk. Dit is iets wat nog te weinig beseft wordt. De verkoudheid is een infectie en moet als zoodanig behandeld worden en verkouden menschen moeten weten, dat ze met hoesten en niezer, hun omgeving kunnen infecteeren en dat zelfs bij het spreken vochtdruppeltjes verspreid wor den, die bij verkouden menschen de ziektever wekkers bevatten. Hoe jonger het kind is waarmede de verkou den persoon in aanraking komt, des te voor zichtiger moet men zijn, daar juist deze jonge kinderen zeer gevoelig zijn voor een besmetting en een verkoudheid bij een jong kina ernstige gevolgen kan hebben. De afkoeling speelt dus bij het ontstaan van de verkoudheid maar een ondergeschikte rol. Het tegengaan van deze afkoeling door meer of dikkere kleeding moet met overleg geschieden. De fout, die gemaakt wordt is deze, dat men meent, door meer kleeren het lichaam tegen afkoeling be schut te hebben en dan van alles af te zijn; terwijl men vergeet, dat juist dit dikker inpak ken ook het gevaar met zich meebrengt, dat de persoon gaat transpireeren en dat deze voch tige huid een veel grootere neiging heeft van af te koelen dan een droge huid Wil men dus bij vatbare kinderen door de kleeding de kans op afkoeling verminderen, dan moet men er voor zorgen, dat alleen wanneer het kind kans loopt in een koude omgeving te komen, het kind dikker ingepakt wordt. Dus moet er een flink verschil gemaakt worden tusschen kleeding binnens- en buitenshuis, tusschen kleeding op warme en op koude dagen. Dit laatste brengt in ons sterk wisselend klimaat welhaast Onover komelijke moeilijkheden met zich mede. Een andere manier waarop men de vatbaar- heia tracht tegen te gaan bestaat in het zoo genaamde harden. Hierbij gaat men ervan uit, dat de huid aan kou moet wennen en dus tracht men dit te bereiken door koude afwasschingen of koude baden, of ook wel door weinig kleeding. De koude baden en koude afwasschingen zijn in het algemeen in de kinderpraktijk onge schikt, of men moet er vroeg mee beginnen en dan geleidelijk de temperatuur van het water lager maken. Echter, zooals dat soms gebeurt drastisch een koudwaterkuur toepassen, zal voor de meeste kinderen een te groote psy chische schok zijn, men maakt de kinderen er bang en onrustig mee. Beter zijn dan nog de koude overgietingen in het warme bad, waarmee men op jongen leeftijd begint en dan voort blijft zetten. Na elke overgieting met koud water, moet dan weer met warm water nagespoeld worden: Men krijgt juist door deze afwisseling tqsscben kou en warmte een flinke doorstrooming van de huidbloedvaten en de kans op een blijvende afkoeling is veel minder groot dan met het koude bad of de koude afwassching. Tegen weinig kleeding is ook het bezwaar, dat dit zio gemakkelijk weer gaat ontaarden in te weinig Om een met groen- tenresten gevulde ma caroni-pudding te ma ken, wordt de maca roni, zonder de pijpen te breken, bijna gaar gekookt. Een vorm wordt met boter inge smeerd, waarna de macaroni voorzichtig tegen den rand wordt gelegd. Naar gelang van de grootte van den vorm komen er meer dere lagen naast él- kaar. Het middengedeelte wordt nu opgevuld met resten gestoofde groen ten, die desgewenscht lÉts SS*® met geraspte kaas be strooid zijn. Ook kan men een wit sausje maken van bloem en melk en dit tevoren door de groenten roe ren. De vorm wordt afgedekt en ongeveer een half uur au bain Marie gekookt. Na vijf minuten kan men de pudding storten en eventueel geven met vleesch wanneer dit voorhanden is. Deze macaroni-pud ding vormt in dezen tijd een aardige en smakelijke afwisseling op uw tafel Een andere manier om een goeden huidbloeds omloop te krijgen, vindt men in de huidmas sage, d.w.z. het afwrijven van de huid met alco hol of brandewijn, waarbij het niet zoozeer aankomt op de vloeistof die men gebruikt, dan wel op de kracht waarmede men wrijft. Intusschen of men het nu zoekt in veel of weinig kleeding, in beschutten tegen kou of wennen aan kou, het vatbare kind blijft vat baar. Deze vatbaarheid ligt n.l. in het gestel van het kind en het is dan ook vooral met de inwendige factoren, dat we rekening moeten houden bij het vatbare kind. Het vatbare kind moet een voeding hebben, die aan zijn bijzondere constellatie is aangepast. Een behoorlijke hoeveelheid vitaminen Is noodig om het weerstandsvermogen van ons lichaam op peil te houden en vooral vatbare kinderen hebben hier behoefte aan, terwijl vol gens onderzoekingen van den laatsten tijd, juist het vitamine A (dat o.a. in levertraan, maar zeer speciaal in de traan van de heilbot aan wezig is), een belangrijke rol speelt bij het in tact houden van de slijmvliezen, waardoor de bacteriën minder kans krijgen hier ontstekingen te veroorzaken en dus ook het neuskeelslijmvlies en het slijmvlies van de lager gelegen deelen van het ademhalingsapparaat beschut zijn. Dan dienen we bij de verkouden kinderen rekening te houden met het weefsel, dat zich op den overgang van mond- en neusholte naar keelholte bevindt en dat we onder den naam van amandelen kennen of door leeken soms ook met den naam van poliepen aangeduid wordt. Dit weefsel vertoont vaak bij deze vatbare kinderen een zeer sterke neiging tot groei en vormt dan een haard, waar de verkoudheids- bacteriën zich nestelen kunnen, wachtende op een geschikte gelegenheid om het lichaam aan te vallen. Na opruiming van dit weefsel, door bij zulk een kind de amandelen te doen knippen of uithalen, kan men soms een belangrijke af name van de verkoudheidsaanvallen zien ont staan. Als het warm is in huis aan tafel zijden middagjurk De natuurzijden kous is den laatsten tijd steeds in prijs gestegen en het is voor degenen, die met een middelmatig gevulde beurs door het leven moeten, vrijwel onmogelijk geworden, deze kousen dagelijks te dragen. Dit nu is voor velen, die tot nu toe hierin nog volhard hebben een teleurstelling, maar men hoeft zich dit niet al te zeer aan te trek ken. Naast de natuurzijden kous vinden we na tuurlijk altijd nog de kunstzijden, maar buiten genoemde soorten, is er nog een derde soort in den handel gekomen, waaraan vele voordeelen zijn verbonden, namelijk het is goeakooper en sterker dan de beide andere en maakt toch aan het been een bevredigend effect. Het materiaal is een nieuw mengsel van katoen en zijde, dat het eenigszins onelegante, aan een katoenen De volgende menu's zijn bedoeld als voor beeld van een reeks opeenvolgende maal tijden met voldoende voedingswaarde. Zij zijn berekend voor vier volwassen personen of voor twee volwassen personen en drie of vier kinderen. Wanneer het gezin be staat uit twee volwassenen en drie of vier kinderen, zijn de distributie voorwaarden gunstiger, terwijl aan de voedingswaarde van de maaltijden dezelfde eischen gesteld kunnen worden. Bij de samenstelling van de menu's is er op gerekend, dat by het ontbijt een bord pap wordt gebruikt. Hiervoor is de rest Van de bloem en de gortmout beschikbaar. De rest van de boter of margarine, de kaas, de vleeschwaren en de eieren bUjven even eens voor de broodmaaltyden beschikbaar. Per week is voor vier personen verkrijgbaar; 280 gr. bloem, 250 gr. rijst, 250 gr. gortmout, 50 gr. Vermicelli, 50 gr. aardappelmeel, een kg. margarine of boter of 800 gr. vet, ongeveer 1 kg. vleesch, 300 gr. soepbeenderen, 4 porties vleeschwaren, 4 eieren. Deze hoeveelheden zijn in de volgende menu's niet overschreden. MAANDAG: Zuurkoolstamppot met rook worst. 3 kg. aardappelen, 1 kg. zuurkool, zoo moge lijk 300 gr. rookworst of ander vleesch, 50 gr. vet wat zout, driekwart liter melk of taptemelk. Een bodempje water aan d« hook brengen, de schoongeboende, in parten gesneden aard appelen, de zuurkool (de rookworst) en het vet toevoegen; alles samen in drie kwartier gaar laten worden. De worst eruit nemen, de koken de melk erbij gieten en den stamppot stampen; op smaak afmaken met zout. Havermoutpap (met zuinig brand stofverbruik). 150 gr. havermout, een liter water, een halve liter melk, wat zout. Het water met een weinig zout aan de kook brengen in een pannetje, Juist passend voor deze hoeveelheid. De havermout er roerende instrooien en in de gesloten pan vyf minuten zachtjes doorkoken. Een achttal kranten kruislings op elkaar leg gen en in het midden een dikke prop kranten papier' leggen. Het pannetje vlug erop plaatsen, de kranten erom wikkelen; ten slotte een laat ste Vel er zóó over pakken, dat de punten on der de pan vast komen te liggen. De pap min stens een uur ingepakt laten staan, voor het gebruik even doorroeren en opdienen met ko kende melk, die er op het bord wordt overge goten. In plaats van in kranten kan men de pap ook in de hooikist gaar laten worden. DINSDAG: Aardappelen, roode kool, ge bakken bloedworst, bruine saus. 3 kg. aardappelen, met weinig water, in de schil koken. één kg. roode kool, 'wat boter of margarine, enkele zure appels of wat azfln, wat suiker, kruidnagelen, zout. De gesnipperde koert opzetten met een bo dempje kokend water, het zout en de kruid nagelen. De kool met de appels er boven op in een half uur drie kwartier gaar koken; dan de azijn, suiker en boter of margarine toevoe gen. De azun moet aan het slot van de berei ding toegevoegd worden, daar zy het gaar wor den van de kool tegenhoudt; zoodra de azyn toegevoegd wordt, krijgt de kool in plaats van de blauwe kleur, de bekende roode tint. 300 gr. bloedworst, wat margarine (met de hoeveelheid voor de kool samen 50 gr.) De bloedworst in plakken snyden, het vel verwyderen, de plakken knappend bakken. Een halve liter bouillon van een blokje, een ui, 30 gr. bloem, 40 gr. boter of margarine, desgewenscht wat azijn en peper. Het gesnipperde uitje en de bloem in de boter licht bruin branden. Onder roeren langzamer hand den bouillon toevoegen. De gladde saus nog vyf minuten doorkoken. Desverkiezend de saus op smaak afmaken met wat azyn. WOENSDAG: Aardappelen, kaassaus, koolraap, appel. 3 kg. aardappelen met weinig water in de spfcil koken. Driekwart liter melk af taptemelk, 150 gr. jonge kaas, 50 gr. bloem, 50 gr. boter of margarine, zout. De boter of margarine smelten, de bloem toevoegen en langzamerhand met de melk een gladde gebonden saus maken; de geraspte kaas toevoegen en zoo noodig een weinig zout. Een kg. koolraap, wat zout. De in reepjes gesneden, gewasschen koolraap met een bodempje kokend water opzetten, wat zout toevoegen, de groente in ongeveer drie kwartier gaar en droog koken. Ten slotte Ver mengen met een gedeelte van de kaassaus. DONDERDAG: Aardappelen, spruitjes, runderlappen of ander vleesch. 3 kg. aardappelen, met weinig water in de schil koken. Eén kg. spruitjes, wat marganne of boter, zout. De schoongemaakte spruitjes met een bo dempje kokend water en wat zout opzetten, in twintig minuten gaar en droog koken. De boter erdoor schudden cn de groente opdoen. 300 gr. runderlappen, zout, peper, boter of margarine (met de hoeveelheid voor de spruit jes samen 50 gr.). De jus vermeerderen door de benoodigde hoe veelheid water toe te voegen en dan te bin den met wat aardappelmeel. Desverkiezend wat tomatenpuree voor den smaak toevoegen. VRIJDAG: Aardappelen, winterwortelen, gestoofde visch, peterseliesaus. 3 kg. aardappelen, met weinig water, in de schil koken. Een kg. winterwortelen, boter of margarine, zout, aardappelmeel, wat fyngehakte peterselie. De geboende, in niet te dunne reepjes ge sneden wortelen met het zout en een ruim bo dempje water aan de kook brengen, in drie kwartier gaar koken. Er mag, als de wortelen gaar zyn, nog een weinig vocht aanwezig zyn; dit binden met aardappelmeel. De boter en fyngehakte peterselie erdoor mengen en de groente opdoen. Een kg. visch, boter of margarine (met de hoeveelheid voor de wortelen samen 50 gr.), het sap van plm. een halven citroen of wat azijn, zout. De viscn schoonmaken, wasschen, in mooten snijden en met een weinig zout in wreven. Een bodempje water aan de kook bren gen, de visch erin leggen, de boter of margarine toevoegen en wat citroensap erover druppelen. De visch in een goed gesloten pan in tien tot viji en twintig minuten (afhankelijk van de dik te) zachtjes gaar stoven. De visch op een schotel leggen en het Vocht voor de saus ge bruiken. Een halve liter vocht (kooknat van de visch aangevuld met water), 40 gr. bloem, fijnge- nakte peterselie. De bloem met wat koud water tot een glad papje aanmengen, het kokende vocht hiermee binden, ten slotte de fyngehakte peterselie er door roeren. Deze laatste mag niet meekoken. ZATERDAG: Erwtensoep. 500 gr. groene erwten, Vier liter water, 750 gr. aardappelen, ui of prei, wat bladseldery, peterselie, driekwart liter melk of taptemelk, 50 gr. margarine of vet, wat zout. De gewasschen erwten een dag en een nacht weeken in de helft van de aangegeven hoeveel heid water. Ze den volgenden dag met net weekwater en een lepel margarine of vet op zetten en in anderhalf uur zachtjes gaar koken (als de erwten e. half uur gekookt hebben, kan men ze ook in de hooikist of in kranten gaar laten worden). De gare erwten tot een gladde puree stampen en langzamerhand verdunnen met de melk en de rest van het water. De soep aan de kook brengen, de gesnipperde ui of prei, de selderij en de in blokjes gesneden, geboende aardap pelen met de .rest 'van de margarine of het vet toevoegen, zooveel zout als voor den smaak noodig is, erbü doen. De soep een half uur zachtjes doorkoken, nu en dan roeren om ce intusschen gaar geworden aardappelen gedeel- teiyk fijn te wryven. In de soepterrine de fyngehakte peterselie toevoegen. ZONDAG: Groentesoep, aardappelen, Biusselsch lof, rundvleesch of ander vleesch. 300 gr. soepbeentjes, een en een kwart liter water, wat spruitjes, wortelen, knolselderij, schorseneeren, peterselie, 20 gr. vermicelli, 15 gr aardappelmeel, zout. Van het water met de gewasschen soepbeen deren bouillon trekken Den bouillon zeven en opnieuw aan de kook brengen. De verschillende schoongemaakte en fijnverdeelde groenten toe voegen met wat zout en een half uur laten koken. De vermicelli den benoodigden tyd (af- hankeiyk van de dikte) meekoken. De soep binden met wat aardappelmeel, in de soepter rine de fijngenakte peterselie erdoor roeren. 3 kg. aardappelen, met weinig water, in de schil koken. Een kg. Brusselsch lof, wat margarine of boter, zout, aardappelmeel. Zoo noodig de aan gestoken plekjes van het lof afschrappen en de groente op de manier van andijvie fün sny den. Opzetten met weinig water en in een half uur gaar koken. Het overtollige vocht binden, de boter toevoegen, de groente opdienen. 300 gr. rundvleesch zout, peper, boter of margarine (met de hoeveelheid voor het lof samen 50 gr.). Indien geen versche viscn verkrijgbaar is of deze te duur wordt, vervange men ze in het Vrüdagmenu door mosselen, zoute visch erf eiergerechten. Aangezien het gewenscht is om iederen dag een rauw hapje te geven, kan dit naar eigen keuze aan deze maaltyden worden toegevoegd. Het kan echter ook by den tweeden broodmaal tijd worden gegeven. Om Uw rheumatiek, spierpynen of styfheid te verdryven is er niets beters dan dit eenvoudige receptje voor een sterk liniment. Haal by Uw apotheker of drogist 85 gram terpentin en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd), die vyf krachtige pijndoodende bestanddeelen bevat. Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie (gecon centreerd) kost maar 66 ct., dus met de terpentyn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar en heeft U 100 gram liniment. Vermeng de twee bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar. Bevochtig de pynlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te massee- ren en de pijn verdwijnt direct. Ook. een Rheumagic-olie-bad is uitstekend; voeg dan een theelepel Rheumagic-olie bij een heet bad. Bewaar dit recept goed. Indien de benoodigde terpentijn niet ver krijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken kous toch alty'd verbonden, opheft en het idee geeft van een natuurzijden kous, al is en biyft het natuurljk surrogaat. In dezen tijd van aanpassen mogen we hier echter verheugd mee zijn. Een feit is, dat er gezorgd wordt, dat we toonbare kousebeenen kunnen blijven houden en dit is voor allen die er met weinig geld, toch goed uit willen zien een groote verlichting. ZUTPHEN - ROTTERDAM, EENORAGHTSWEG 3 AMCTCDnAM fAFD. VAN DEN BERG 4 COS MEIAALHANQEL AMo I trcUAIVI l PRINS HENDRIKKADE 162 121/2ct. tmp.-RotterA Prod. Hij, WITTE HUIS -Rotterdam vraagt UW WINKELIER OF DROGIST 11 CT. P. ZAK JE.,.GELIJK, AAN 1 POND SUtKtR WIJ KUNNEN NOG AANBIEDEN eenige van le KLAS FABRIKAAT en COUPE. Prima SEAL-mantel F125.0C OCCASION Chique Castorette mantel Kalfsveulenmantel Veulen, Kalf, Echt seal electric, Breitschwanz VOOR ENGROSPRIJZEN TTLANTJSSTRAAT 77 HUIS A'DAM (O.) Telefoon 55879 (Ook aanwezig ZONDAGS van 1—4) Vraagt uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKPOEDER en alle ander» „WHO"-produeten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 31494-35160-36946 AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAAT 51 Zendt bon en 25 cent aan postzegel» bij voorkeur van 3 cent en U ontvangt een mooi boek met ruim 106 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien boe gemakï» lijk onze methode ls om THUIS alle blee ding te Ieeren maken en vermaken. BON aan INSTITUUT E.N.S.A.I.D. Tolsteegsingel 54 - Utrerfw Naam: A&eai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6