Niet ontplofte bom gevonden Beroep op werk gevers Bestrijding van wandgedierte Fraude bij Meelcentrale tijdig ontdekt Verduistering Twee kinderen uit één gezin verdronken Graftombe van PiusXI ingewijd Nieuwe vonnissen te Boekarest VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Arbeiderswoningen te Utrecht ontruimd WINTERHULPEN EDERLAND J V f EVACUATIE VAN GEBIED OM DOVER DENTZ NAAR DAMASCUS WEER LUCHTALARM TE LONDEN WEDEROM DUITSCHE AANVAL OP MALTA Berlijn bespeurt aarzeling in Willkie's woorden BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22851 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Vërvalschte machtigingen voor de levering van groote partijen koffie en thee Grensafbakening tusschen Arabië en Jemen Geeft niet alleen, offert ook werkelijk s.J Ned. regeering te Londen ver breekt relaties met Boekarest Pétain op zijn landgoed Besluit van den secretaris-gene- raai van Binnenlandsche Zaken Koopvaarders aan Schotsche kust getroffen De aanval op het Britsche convooi bij Portugal OVERSTROOMINGEN AAN TURKSCHE GRENZEN Roemeensche Joden via Turkije en Syrië naar Palestina „Asturias" in haven van Rio UIT VATICAANSTAD Ontwerp van een Nederlandschen Benedictijn SOBERE VIERING VAN MARIA LICHTMIS DEENSCHE SCHEPEN IN DUITSCH GEBRUIK Smokkelarij van goud en deviezen te Constanza ontdekt Amerikaansche vrees voor een Duitsche overwinning BIRMA-WEG PRAGTISCH GEHEEL AFGESNEDEN Japansche oorlogsfilm aan Hitier en Mussolini aangeboden Matsoeoka confereert met Australischen gezant NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het A.N.P. bericht; Spelende kinderen hebben in een plantsoen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt een mili tairen deskundige van de ontdek king in kennis stelde. Vermoedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aangezien gevaar bestaat, dat het projectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel ge geven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak gevonden, in af wachting van het onschadelijk maken van het projectiel. Een groothandelaar in koloniale waren te 's-Gravenhage ontving enkele weken geleden een machtiging voor de levering van 60.000 kg. koffie aan A. R. te Amsterdam, welke mach tiging den indruk wekte op regelmatige wijze door de meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Terzelfder tijd kreeg de Meelcentrale bericht uit Rotterdam, dat daar bij een grossier een machtiging voor de levering van 3068 kg. thee aan genoemden Amsterdammer was binnenge komen. Een hoofdcontroleur van de Meelcentrale is toen op onderzoek naar Rotterdam ge gaan, waar hij beslag legde op eenige ver- voerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten on rechte van den stempel der Meelcentrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd, waarbij deze beweerde de machtiging per post van de Meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededeeling kon echter niet op waarheid berusten, daar de Meelcentrale de machti gingen niet had verzonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R. in be waring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is, bleek reeds (verscheidene malen met de politie in aan raking te zijn geweest. Zeven maal was proces verbaal wegens oplichting of verduistering te gen hem opgemaakt. Verder kwam aan het licht, dat R. kennis had aan de 33-jarige mevr. A H. G. te 's-Gra- venhage, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die als tijdelijk ambtenaar verbonden Is aan de Meelcentrale. Deze V. bleek op on rechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de Meelcentrale te zijn gekomen, welke nij van den authentieken stempel der Meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A. R. te Am sterdam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van f 1000 van A. R. had ontvangen. De leverantie van koffie is niet doorgegaan. Wat de partij thee betreft, deze werd door tusschenkomst van de Meelcentrale geblokkeerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor f 11.600 had inge kocht en voor f 18.000 had verkocht, terwijl hog op denzelfden avond deze partij weder aan een kettinghandelaar voor f 23.000 werd ver kocht, die haar voor ongeveer f 30.000 opnieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghandelaren, evenmin als R., op de hoogte van het feit. dat de partij reeds geblokkeerd was Zij hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zijn tevens de crisis-ambtenaar J- Th. V. en mevr. A. H. G. in verzekerde be haring gesteld. 1ST AN BOEL, 12 Pebr. (D.N.B.). Einde Febru- Eri zal een gemengde commissie vergaderen wel ke tot taak heeft de definitieve grens af te bakenen tusschen Saoedisch Arabië en Jemen. A.s. Vrijdag en Zaterdag zullen wederom de roode bussen van de Winterhulp Nederland op straat verschijnen, om dienst te verleenen bij de inzameling van gelden voor behoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds wer- den verzameld, konden in vele ge zinnen nieuwe levensmoed en vreug de worden gebracht. Maar nog is de winter niet ten einde, zij moeten ook verder worden geholpen, even als die velen, die tot nu toe door gebrek aan voldoende middelen niet te bereiken waren. Landgenooten, denkt daaraan, als ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan geschieden, als alle Nederlan ders op de komende collectedagen zich bij het vaststellen van hun gift laten leiden door de gedachte: Om de inzamelingen van de Winterhulp Nederland op vlotte en verantwoordelijke wijze te doen verloopen, zijn vele collectanten noo- dig. Het is verheugend te kunnen vaststellen, dat een genoegzaam aantal Nedenanaers bereid is, tijd en moeite ter beschikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten In de praktijk blijkt echter steeds een aantal bereidwilligen niet in staat, ter inzameling oj te komen, omdat zij als werknemer geen vrij kunnen krijgen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Nederlandsche werkgevers om leden van hun personeel, die als collectant van de Winterhulp Nederland willen optreden, gedurende den collectetijd vrij te geven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietijd. Onder de Nederlandsche werkgevers zullen ei velen zijn, die door het geven van belangrijke giften reeds hebben getoond, achter het werk van de Winterhulp Nederland te staan Hun wordt verzocht nog een stap verder te willen gaan, door hun ondergeschikten In de gelegen heid te stellen op hun wijze dit werk te steu nen. De Winterhulp Nederland wil een actie zijn van het volk voor het volk. Dit is alleen mogelijk, wanneer iedere Nederlander als col lectant of als gever al zijn krachten inzet. Werkgevers, onthoudt uw personeel niet de mogelijkheid in deze richting te werken in het belang van den socialen herbouw van ons volk Zonsondergang 13 Febr. 18.49 Zonsopgang 14 Febr. 8.59 Maanopkomst 21.06 ondergang 9.45 Tusschen Dirkshom en Groenveld in de nabijheid van Schagen zijn twee kinderen uit het gezin Linstra, een jongen en een meisje, door het ijs gezakt en verdronken Om gauwer thuis te zijn hadden de kinderen, met nog eenige andere makkertjes uit school komende, het landpad genomen. Het jongetje waagde zich op het ijs en zakte er door. Zijn zusje trachtte hem t- redden, doch verdween ook in de diepte. De andere kinderen haalden hulp, doch deze was eerst een half uur later ter plaatse. Dr Groenhart uit Dirkshom heeft nog ongeveer drie uur kunstmatige ademhaling zonder resul taat toegepast. Zooals United Press aan haar bladen meldt, heeft de Nederlandsche regeering te Londen de betrekkingen met Roemenië afgebroken en dec Nederlandschen gezant te Boekarest, Lucien van Hoorn, met het geheele gezantschapspersoneel teruggeroepen. VICHY, 12 Febr. (D.N.B.). Maarschalk Pétain heeft den dag van heden doorge bracht op zijn landgoed Villeneuve bij Lou- bet. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende de bestrij ding van wandgedierte. Daarin wordt het volgende bepaald Artikel 1. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit an deren hoofde een woning of gedeelte daar van al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een verkla ring is ingeleverd, welke is afgelegd door als zoodanig door Burg. en Weth. erken den deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het daar in eventueel aanwezige huisraad wand gedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijd stip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daar in huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige a's in het eerste lid bedoeld is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Art. 2. Degenen, voor wie de in artikel 1 genoemde verbodsbepalingen gelden, zijn ver plicht verklaringen, als in dat artikel bedoeld, vóórdat een woning of een gedee te daarvan wordt betrokken bij B. en W. in te leveren. Artikel 3. B. en W. zijn bevoegd voor het afgeven van de verklaringen als in dit besluit bedoeld alsmede voor het zuiveren van wonin gen, vertrekken en inboedels tarieven vast te stellen. Artikel 4. Op een daartoe door B. en W. in te dienen verzoek kan de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken schriftelijke ontheffing verleenen van het be paalde in dit besluit met betrekking tot ge meenten, deelen van gemeenten of bepaalde groepen of klassen van woningen ten aanzien waarvan dat college aannemelijk kan maken, dat besmetting met wandgedierte zich aldaar niet of slechts bij hooge uitzondering voordoet. Artikel 5. Overtreding van artikel 1 en 2 wordt gestraft met een hechtenis van ten hoog ste twee maanden of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan de rechter geldboete of hechtenis tot het dubbele van het voor elke overtreding gesteld maximum uitspreken. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Artikel 6. Met het opsporen van de bij dit besluit strafbaar gestelde feiten zijn belast de ambtenaren van rijks- en gemeente-politie, be nevens de nadere door den burgemeester aan te wijzen gemeenteambtenaren. Tegen den wil van den bewoner treden zij een woning niet binnen dan op vertoon van een bijzonderen schriftelijken last van den com missaris van politie of in gemeenten waar geen commissaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren proces-verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en van het daarmede beoogde doe! melding gemaakt. Zij zijn bevoegd, zich van bepaa'de door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In het geval wordt hiervan melding gemaakt in het proces-verbaal. VICHY, 12 Febr. (D.N.B.). Naar uit Beiroet gemeld wordt, heeft de Fransche Hooge Com missaris generaal Dentz. zich naar Damascus begeven. Hij is voornemens daar een week te blijven en besprekingen te voeren met Syrische persoonlij kheden. UONDEN EN GELAND SOUTHAMPTON CANTERBURY SANDWICH VthgvBtd Canterbury •►WAL ME LE HAVRE FR A N KR IJK Hawking, yVtlegvató Lfrnpnm 'E ONTRUIMEN GEBIED (410 A Naar in wei-ingelichte kringen verluidt, overweegt de Britsche regeering 't gebied rondom Dover te ontruimen. De reden hiervoor is de beschieting door vèrdragende Duitsche artillerie. Plaatsen werden beschoten die plm. dertig K.M. van de Oostkust verwijderd liggen. Dover self is reeds sinds geruimen tijd door de burgerbevolking onfruimd. Het kaartje geeft de te ontruimen gebieden rondom Dover weer met de voornaamste plaatsen gelegen in een straal van 30 K.M. Het nevenkaartje geeft de Kanaal-zone weer (Kaart van Pelt) BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.). Hedenmid dag is volgens den Engelschen berichten dienst te Londen opnieuw luchtalarm gege ven. Nadere bijzonderheden ontbreken. Naar verder wordt bericht hebben Duit sche batterijen vèrdragend geschut heden middag belangrijke militaire doelen in het zuidoosten van Engeland beschoten. Verder bespreekt het D.N.B. de verliezen der Royal Airforce in de luchtgevechten op 10 en in den nacht van 10 op 11 Februari, die zoo als reeds gemeld tot in totaal 38 vliegtuigen zijn gestegen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart geeft inmiddels slechts het verlies van zeven vliegtuigen, dus nog niet een vijtoe deel van de werkelijke verliezen, toe. Pers en radio in Engeland, zoo verklaart men in welin gelichte kringen te Berlijn, zouden opdracht ge kregen hebben, alle berichten over deze verlies cijfers als kwaadaardige fantasieën te kenmer ken. Zooals verder wordt gemeld heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig gisteren voor de Pentland Firth, de doorvaart tusschen Noord-Schotland en de Orkaden, een koop vaardijschip van 3000 ton met succes aan gevallen. Het schip werd aan den scheepswand getroffen en begon onmiddellijk te zinken. Ook trof bij een gewapende verkennings vlucht een Duitsch gevechtsvliegtuig giste ren ter hoogte van Aberdeen een Britsch convooi aan. Het vliegtuig wierp verschei dene bommen naar een koopvaarder van 3000 ton. Het schip kreeg drie treffers in de buurt van de commandobrug; een sterke rookontwikkeling toonde aan. dat het ln brand geraakt was. Ten aanzien van den aanval van Duitsche bommenwerpers op den Atlantischen Oceaan, waarbij een groot Britsch convooi ten westen van Portugal verstrooid en gedeeltelijk vernietigd werd, hult de Britsche admiraliteit zich nog steeds in stilzwijgen. Intusschen verneemt het D.N.B., dat het effect van den aanval nog aan zienlijk grooter Is dan men aanvankelijk gedacht had. Bij de achtervolging van het verstrooide convooi kon nog een schip van 5000 ton door rechtstreeksche treffers tot zinken gebracht wor den. Het totale verlies van dit convooi bedraagt bijna 50.000 ton, waarvan 29.500 ton tot zinken is gebracht en 20.000 ton in brand geraakt of zwaar beschadigd is. Het stilzwijgen der Britsche admiraliteit be wijst, hoe zwaar deze slag de Britsche scheep vaart getroffen heeft. De toestand gelijkt op dien, welke ontstond na den aanval van Duitsche duikbooten op een groot Engelsch convooi op 2 December 1940, toen vijftien zwaargeladen stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 127.000 ton vernietigd werden. Ook toen verliepen er 48 uur voor de admiraliteit tot een gedeeltelijk toegeven van de verliezen kwam onder den druk van de berichten, die langzamerhand tot het publiek doordrongen. Volgens een bericht van Associated Press uit New York is de Engelsche hulpkruiser Forafer, waarvan de Britsche admiraliteit in December het verlies heeft bekend gemaakt, door New Yorksche scheepvaartkringen ge ïdentificeerd als het passagiersschip Mon trose (16.402 ton) van de Canadian Pacific Line. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.) Hedenmiddag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen eenige aan vallen ondernomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten, in welker ver loop drie vijandelijke toestellen werden neerge schoten. Alle Duitsche machines keerden op haar basis terug. ISTANBOEL, 12 Febr. (D.N.B.) Tengevolge van zeer zware regens, die 24 uur aanhielden, is het in het grensgebied Hatay tot uitge breide overstroomingen gekomen. Door het binnendringende water zijn in de districten Antiochië en Alexandrette 29 dorpen ver woest, evenals de vruchtbare akkers in dit gebied. Berichten over verliezen aan men- schenlevens zijn nog niet binnengekomen, zoodat men aanneemt, dat de bewoners der geteisterde dorpen nog gered konden wor den. Ook de stad Antiochië heeft geleden. Naar verder wordt bericht, heeft de Turksche regeering in overleg met de Fransche bij wijze van proef toestemming gegeven voor de doorreis van 50 Roemeensche Joden, die over land door Turkije en Syrië naar Palestina willen gaan. Joodsche emigranten uit andere Europeesche landen kunnen van denzelfden weg gebruik ma ken, indien de toestand van het verkeer het toe laat. Daarvoor worden contingenten vastgesteld, die de Turksche regeering om de 14 dagen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdsteden mededeelt. De voorschriften voor de doorreis zijn zeer streng, omat men wil voor komen, dat de Joden in Turkije blijven. RIO DE JANEIRO. 12 Febr. (D.N.B.) Hl de haven alhier is de Engelsche hulpkruiser Astu rias binnengeloopen. Men schrijft ons uit Rome; Op 9 Februari, den dag vóór den tweeden verjaardag van het afsterven van Pius XI, is, zooals wij reeds in het kort hebben gemeld, in de g:„tten van de St. Pieter de graftombe van dezen grooten Paus ingewijd. Het stoffelijk overschot van Pius XI heeft terstond bij de begrafenis zijn rustplaats naast die 'van Pius X gekregen. In den muur. waar tegen de sarcophaag van dezen laatsten Pius is geplaatst, heeft men gedurende de eerste dagen na den dood van.Pius XI een nis willen hakken; bij dit werk is toen een vierkante ruimte aan het licht gekomen, volgestort met aarde, met een lengte van 3.50 meter, een breedte van 2 meter en een hoogte van 1.80 meter, overwelfd door grotten. De traditioneele driedubbele kist, waarin het lijk bewaard wordt, was tot nu toe omgeven door een houten sarcophaag, waarop in het midden van den voorwand slechts de naam Pius XI stond. Het Comité, dat zich in 1939 te Milaan ge vormd heeft om het eeuwfeest van den H. Am- brosius en dat van den H. Carolus Borromeus te vieren en dat tegelijkertijd ook de zorg op zich genomen heeft voor het grafmonument van Pius XI, kon in zijn bijeenkomst van 27 October 1939 vier verschillende ontwerpen bespreken. In ceze vergadering werd het ontwerp van den Zeereerw. Pater Dom. Adelbert Gresnigt. van de Orde der Benedictijnen en geboren te Utrecht, met algemeene stemmen aangenomen Het geheele monument is vervaardigd uit Candoglio-marmersteen, zachtrood van kleur, afkomstig uit de groeve van Candoglio. een klein plaatsje, gelegen in de nabijheid van Desio, de geboorteplaats van Pius XI. Het deksel van de sarcophaag en de beeltenis van den Paus vor men één geheel. De marmeren sarcophaag is gebeeldhouwd door den Milaneeschen beeldhou wer Castigiioni, doch steeds naar het ontwerp en onder de voortdurende persoonlijke leiding van Pater Gresnigt. De sarcophaag is in strenn oud-christelijke lijn gehouden en het gelaat van den Opperherder geeft een der grootste karak tertrekken van Pius XI weer; n.l. streng in be stuur en leiding, doch vaderlijk goedhartig voor een ieder in het bijzonder. De wanden van de nis. waarin de sarcophaag is geplaatst, is met mozaïeken van frissche kleuren bedekt, eveneens vervaardigd naar het ontwerp van den Nederlandschen Pater Bene dictijn, in het Vaticaansch mozaïekatelier Op den achterwand van de nis heeft Pater Gres nigt den Christus-Koning-figuur aangebracht, geflankeerd aan beide zijden door een engel met wierooksvat. Het is Pius XI. die veel voor de devotie van het Koningschap van Christus heeft geijverd en het feest van Christus-Koning als verplicht voor de geheele Katholieke Kerk heeft ingesteld. Op den linkerzijwand staat de H Ambrosius afgebee.d. de patroon van Lon-bar dijë, de provincie, waaruit de overleden Paus stamde. Daarbij heeft niet alleen het aarts bisdom Milaan, maar hebben ook de overige 28 diocesen van deze provincie tot de koster, van het monument bijgedragen Op den rechterwand heeft men de beeltenis van de H Theresia van het Kind Jezus, de heilige, waartoe Pius XI aen zeer bijzondere devotie had. welke hij in het geheel niet gehiim hield, maar waarvan de Paus geregeld in zijn publieke toespraken of tegen over personen, in particuliere audiëntie, uitine gegeven heeft. Men moet deze graftombe niet verwisselen met een tweede monument van Pius XI hetwelk de 46 kardinalen, door den Paus gecreëerd, be sloten hebben op te richten in de basiliek van St Pieter. De ontwerpen, enkele maanden gele den aan de commissie, gevormd uit deze Kardi nalen. aangeboden, zijn alle afgekeurd. Pius XI heeft meermalen in het publiek ge tuigenis afgelegd van Neerlands grooten missie ijver en van den hoogen trap van Neerlands ge organiseerd katholiek leven; een Nederlander heeft zijn kunstgaven mogen aanwenden om dezen Paus een hem waardig grafmonument te schenken. Op 2 Februari, het feest van Maria Lichtmis, heeft de H. Vader naar gewoonte de kaarsen ontvangen, die Zijne Heiligheid op dit feest door de Kapittels van de Basilieken dooi de Pauselijke Seminaries en Colleges en door de geestelijke Orden en Congregaties worden aan geboden. Was het tot nu toe de gewoonte dat uit naam van de H.H. Decasterie's van de Romeinsche Curie de Secretaris van de Administratie van de goederen van den H. Stoei den Paus een rijk versierde kaars aanbood, dit jaar is hier een kleine verandering in gekomen, daar deze kaars, op wensch van den Paus, in het vervolg aan geboden zal worden door den Vicaris van Va ticaanstad. zoodat men dit jaar onder de digni tarissen kon opmerken Z. Hoogw Exc Mgr Al- fonsus de Romanis, Sacrista en Vicaris van Z. Heiligheid voor de zielzorg in Vat caanstad. De H. Vader had bovendien aan alle Gene raals der Orden en Congregaties en aan de Rec toren der Seminaries en Colleges doen -'eten, dat. ingevolge de bijzondere omstandigheden, er geen groote, versierde kaarsen gewenscht waren in andere jaren zijn de kaarsen meer dan twee meter lang, rijk versierd en wegen ver scheidene kilogrammen doch slechts kaarsen van het formaat, zooals dit voor den altaar dienst gebruikelijk is. BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.)Van welingelichte zijde wordt vernomen: Het in het buitenland verspreide bericht dat Duitschland Deensche oorlogsschepen heeft overgenomen, is heden in de Wilhelmstrasse ge corrigeerd. Van Duitsche zijde werd verklaard dat het hier uitsluitend een beschikbaarstelling van tijdelijken aard betrof van een aantal tor pedobooten van oud type Duitschland heeft zien in deze kwestie tot Denemarken gericht De Deensche regeering heeft Duitschland de bodems ter beschikking gesteld, nadat de bewapening daarvan verwijderd was De booten zijn uiusiui- tend voor de Oostzee bestemd en wel voor op leidingsdoeleinden. BOEKAREST, 12 Febr. (D.N.B.). In zijn dagelijksch rapport van den toestand deelt het ministerie van Binnenlandsche Zaken mede, dat tot dusverre 3428 personen zijn gearresteerd naar aanleiding van de Janu- ari-onlusten. Van hen zijn er 827 weer op vrije voeten gesteld. In de provincie bedraagt het aantal arrestanten 4117. Voor de militaire rechtbank te Boekarest hebben wederom 27 personen terechtgestaan. ■Drie hunner werden veroordeeld tot dwang arbeid van 5 tot 7 jaar de anderen tot ge vangenisstraffen van 3 maanden tot 3% jaar. Zooals verder wordt bericht heeft de politie te Constanza een groote smokkelarij van goud, gouden munten en deviezen ontdekt De Turk Tsjali Kogloe uit Istanboel. die zich reeds vaag aan smokkelhandel heeft schuldig gemaakt, is aan boord van net Roemeensche ss Transsyl- vania gearresteerd op het oogenblik. dat hij het land wilde verlaten met een bedrag van ongeveer 10 millioen lei aan goud en deviezen De smok kelaar wilde den kapitein omkoopen mei een som van een millioen lei. Goud en deviezen zijn in beslag genomen. BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.). Van welinge lichte zijde wordt vernomen: In politieke kringen alhier hebben de ver klaringen van Wendell Willkie voor de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken uitsluitend in zooverre een bepaalde belang stelling gewekt, dat Willkie zich in zijn ant woorden blijkbaar niet meer zoo heelercaal zeker voelt als tijdens zijn verblijf in Londen. Men heeft hier verder den indruk dat hij poogde de hem gestelde onaangename vragen te ontwijken. Overigens vormen zijn uiteen zettingen een sprekende illustratie van den jongsten roep om hulp van Londen tot de Vereenigde Staten, zooals deze in de rede van Churchill tot uiting kwam. „Over hetgeen in Washington beraadslaagd wordt ligt tenslotte de vrees ten grondslag dat Engeland ln zijn eindstrijd met Duitschland de nederlaag zal lijden'zoo schrijft het Hambur ger Fremdenblatt naar aanleiding van de ver klaringen van Willkie m de Senaatscommissie voor Buitenlanasche Zaken Het blad vervolgt: „Het dilemma van de geheele Engelsche propa ganda in de Vereenigde Staten, n.l. de tegen stelling tusschen den noodkreet om hulp en het zgn vertrouwen in de overwinning, is ook in de verkla 'en van Willkie tot uiting gekomen. Hij heeft consequent geweigerd te spreken over de vooruitzichten welke hij aan een Britsche overwinning toekent daar hem. na netgeen hij in Engeland gezien heeft, een Engelsche neder laag als voor de hand liggend voorkomt. De overzeesche verbindingen van Engeland zijn vol gens de verklaringen van Willkie zoo onzeker, dat vele Britsche koopvaardijschepen den At lantischen Oceaan zonder voldoende bescherming moesten oversteken Daarom heeft hij verlangd dat terstond zes oi meer torpedojagers per maand aan Engeland geleverd zullen worden. Beperkingen voor de snelheid en doeltreffend heid eener hulp voor Engeland ziet hij echter in het feit, dat het Amerikaansche productie program zulks niet toelaat Voor een hulpver leening heeft hij geen ander argument Kunnen noemen dan het standpunt, dat de nederlaag van Engeland gelijk zou staan met de practische verwezenlijking van beweerde Duitsche bedoe lingen tegenover Zuid-Amerika." TOKIO, 12 Febr. (Domei). De president van de Japansche vloot in Zuid-China meldt, dat vijf eenheden van de Japansche marinelucht macht vandaag de oude Koengkoeo-brug over de Mekong-rivier aan den Birma-weg hevig ge bombardeerd hebben Aan het bericht wordt toegevoegd, dat de nieuwe Koengkoeo-brug na het Japansche bom bardement in October niet liersreic is Meer dan 250 vrachtauto's met munitie en ander materi aal kunnen thans niet verder Andere Japansche vliegtuigen hebben pakhuizen te Koenmtng. de hoofdstad van de provincie Joennan hevig ge bombardeerd Als gevolg van de voortdurende bombardementen door de Japansche marinelucht macht is dè Birma-weg thans practisch volko men afgesneden, hetgeen een zware slag oe- teekent voor het bewind van Tsjoengking Het bombardement op de Koengkoeo-brug heeft groote schade teweeg gebracht en het verkeer stagneert. De Japanners zullen met bombar deeren doorgaan teneinde het verkeer over den Birma-weg vólkernen onmogelijk te maken. Verder wordt bericht dat het ministerie van Oorlog te Tokio aan Hitler en Mussolini de Japansche film ten geschenke zal geven getiteld „Vuur aan den hemel" waarin het optreden van de Japansche luchtmacht in China vertoond wordt Voorts zal aan rijks kanselier Hitier nog worden aangeboden de Duitsche versie van de Japansche film ..Het leven van commandant Nisjizoemi". TOKIO, 12 Febr. (Domei) Sir John Greig -.atham, de Australische gezant in Tokio, heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken. Matsoeoka. en met hem een langdurige bespreking gehad. Naar vernomen wordt hebben zij den algemeenen toe stand tusschen Japan en Australië besproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1