Winterbaan van Gent gaat draaien Postgiro-no s van de Winterhulp Nederland Rijwieldieven voor de rechtbank te Almelo Veelbelovende jongelui Zij wilden niet op een droogje zitten Duitsch démenti over berichten inzake Franco Ds. Niemöller en het Katholicisme Rusland bouwt nieuwe Oceaanschepen Wals-Pellenaers de favorieten Kans op goedkooperen wijn DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 Grooter vrijheid voor Fransclie politieke gevangenen Darlan's benoeming De Engelsche bezetting van Egypte Stakingen in Britsch-Indië Vlooteskader te Gibraltar teruggekeerd Braziliaansche katoen voor Spanje Fransche interkoloniale conferentie De vertegenwoordigers van Eupen, Malmédy en Moresnet Jacques Copeau uit de „Comédie Francaise" Schilderijen uit het Niemandsland PAUSELIJKE ACADEMIE VOOR ARCHEOLOGIE Herdenking van het 200-jarig bestaan Konoje heeft kou gevat Hongaarsch Hoogerhuis bekrach- tigt aansluiting bij Pact van Drie Een teekening van Grünewald DISTRIBUTIEDIENST BREDA Zij stalen uit nood Een die harder moet wor den aangepakt In dronkenschap Kisjinef hoofdstad van Mol- davische republiek Nieuwe stafschef bij Roode Leger Vragen in het Lagerhuis over oorlogsdoeleinden WIELRENNEN De taairegeling Trofee der sportverdienste Nog geen voetbal Vonnissen Zij stalen alles wat van hun gading was De wijziging in het belasting stelsel Clearingkoersen Dansleeraar voor het gerecht te Haarlem Frauduleus slachten Bejaarde dame verdronken Subsidie luchtbescherming te Den Haag Academische examens Machinisten-examen FA ILLISSEMENTEN BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.). Van welinge lichte zijde wordt vernomen: Op een nieuwe vraag over de gebeurtenissen te Vichy werd heden in de Wilhelmstrasse op nieuw verklaard, dat men ten aanzien hiervan van Duitsche zijde niets te zeggen heeft. In politieke kringen verklaart men dat de gereor ganiseerde regeering te Vichy wel als een over gangskabinet beschouwd moet worden. Uit de Duitsche verklaring bleek, dat men admiraal Darlan van deze opmerking wil uitsluiten daar men hem niet voor een zwakken figuur houdt. Op de vraag van een buitenlandsehen journalist, of generaal Franco in Parijs ge weest is, werd in de Wilhelmstrasse geant woord, dat dit stellig niet het geval geweest is. In politieke kringen worden de buiten- landsche berichten, volgens welke Franco tot tsak zou hebben als bemiddelaar op te treden teneinde een vrede tusschen Enge land en Italië tot stand te brengen, als ,.een grap der wereldgeschiedenis" gekenmerkt. In een te Vichy uitgegeven officieele Fransche mededeeling wordt gezegd, dat de onlangs uit het interneeringskamp Pellevoisin naar Valse les Bains overgebrachte geïnterneerden voortaan niet meer onderworpen zijn aan de normale tucht, zooals tot dusver. Van heden af worden zij niet meer afzonderlijk in hechtenis gehou den, maar kunnen zij zich als politieke gevan genen in hun verblijfplaatsen vrij bewegen. Deze verblijfplaatsen bevinden zich in een hotel. On der de politieke gevangenen in Valse les Bains bevinden zich o.a. Reynaud. Mandel. Vincent Auriol, Dormoy en Grumbach De voornaamste beklaagden van Riom, n.l. Daladier Gamelin Blum en Guy la Chambre bevinden zich nog steeds te Bourrasol in de buurt van Riom. Naar aanleiding van de benoeming van ad miraal Darlan tot plaatsvervangend minister president schrijft het Parijsche blad Cri du Peuple o.a.: De admiraal is de vertegenwoordiger der marine, die traditioneele anti-Engelsche gevoe lens koestert. Het is namelijk Engeland geweest dat Frankrijk steeds gedwongen heeft een zee mogendheid van den tweeden rang te blijven. Het is natuurlijk, dat juist de Fransche marine een der eerste kracjiten is die de politiek der Euro- peesche samenwerking steunt. De verdrijving van Engeland van het Europeesche vasteland werpt de vraag op van de Europeesche bewa pening ter zee en er is geen Fransche marine man, en in de eerste plaats Darlan, die niet de groote rol begrijpt, die de Fransche marine bij de verdediging ter zee van 't nieuwe Europa te spelen heeft. De misdaden van Engeland jegens de Fransche marine, aldus het blad, heb ben de vijandige gezindheid der Fransche ma trozen jegens Engeland nog slechts verscherpt. BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.) Zooals reeds eer der werd gemeld, doet in kringen der buiten- landsche journalisten alhier het gerucht de ronde, dat ds. Niemöller zich voorbereidt om tot het katholieke geloof over te gaan. Naar men vandaag in deze journalistenkringen vernam is als gevolg van deze geruchten een Berlijnsch correspondent van een buitenlandsch dagblad dezer dagen bij mevrouw Niemöller geweest, bij welke gelegenheid hij toen naar de oorzaak van deze geruchten heeft gevraagd. Mevrouw Niemöller verklaarde aan den jour nalist. dat haar man wel swaar reeds geruimen tijd vergelijkende studies maakt over de evange lische en katholieke geloofsleer, doch dat hij geen verzoek heeft ingediend om in de Katho lieke Kerk te worden opgenomen. Overigens, zoo deelde zij mede, gaat het met mijn man, wat de gezondheid betreft, zeer goed. In Berlijnsche kerkelijke kringen gelooft men, dat de oorzaak van deze geruchten gelegen is in 'e door mevrouw Niemöller bevestigde studies -an haar man. ISTANBOEL, 12 Febr. (D.N.B.) Uit Egypte wordt gemeld, dat de kosten voor het Engel- sche bezettingsleger in November 2.8 mil- lioen pond bedragen hebben en in December 3.8 m'llioen, ongeacht de uitgaven voor het luchtwapen en de marine. Men verwacht, dat de jaarlijksche kosten, alleen voor het landleger, 33 milltoen pond zullen bedragen. Naar Tass uit Kaboel meldt heeft men de textielfabrieken in Bengalore, waar 6 tot 7000 arbeiders werken moeten sluiten, daar de arbei ders in staking zijn gegaan. Te Bombay hebben 3000 arbeiders der spoorwegherstelwerkplaatsen en talrijke arbeiders van de in de omgeving van Bombay liggende zuivelbedrijven het werk neer gelegd omdat looneischen niet werden ingewil ligd. Voorts wordt melding gemaakt van huis zoekingen in menigte en van arrestaties. De laatstgenoemde berichten komen uit Madras. Churchill maakte zich van de vraag af met te verklaren, dat de Vereenigde Staten een dui delijke voorstelling hebben van datgene waar voor Engeland strijdt en wat het verdedigt. Voorzoo ver hij zich herinnert is deze kwestie door geen enkelen vertegenwoordiger der Ame- rikaansche regeering te berde gebracht. In die omstandigheden kon hij dus jegens het lager huis geen verklaringen over Engelands oorlogs doeleinden afleggen. Dergelijke verklaringen, al dus Churchill, blijven gereserveerd voor gelegen heden die het openbaar belang zouden dienen MOSKOU, 12 Febr. (D.N.B.)Naar Komso- molskaja Pravda meldt staan op het oogenblik op de scheepswerven te Odessa Russische Oce aanschepen van ieder 19.000 ton op stapel. Het gaat hier om de tot dusver grootste koopvaardij schepen van de Sovjet-Unie, De schepen zullen worden uitgerust met twee negencylindei Die selmotoren met in totaal 9000 pk. De op stapel staande schepen zullen een snelheid hebben van 13.4 knoopen. De reservetanks voor oreridstof aan boord dezer schepen zijn berekend op een afstand van 10.000 zeemijlen. Zoo zullen bijv. de nieuwe schepen van de Europeesche havens der Sovjet-Unie naar het Verre Oosten kunnen va ren zonder onderweg brandstof in te nemen. LA LINEA, 12 Febr. (D.N.B.) Naar het agent schap Menpheta meldt is Dinsdagmiddag een eskader der Britsche vloot uit de Middellandsche Zee te Gibraltar aangekomen. Het zouden sche pen zijn die Genua hebben beschoten. Het eska der bestond uit het vliegtuigmoederschip Ark Royal, de drie slagschepen Malaya, Renown en Sheffield, twee kruisers en verscheidene torpedo jagers. Op een slagschip zouden zich dooden en gewonden hebben bevonden; een ander slagschip had schade aan den commandotoren gekregen. BARCELONA, 12 Febr. (D.N.B.) Twee Spaan- sche vrachtschepen hebben alhier 59.000 balen Braziliaansche katoen ontladen. Daardoor kon den de Catalaansche katoenspinnerijen weer gaan draaien, hetgeen ertoe zal bijdragen de werkloosheid te verminderen. Nog deze week zal men met de verdeeling van de katoen aan de spinnerijen beginnen. VICHY, 12 Febr. (D.N.B.). Uit Agadir wordt gemeld, dat op 15 Februari te Birmohrein een interkoloniale conferentie begint, welke zich in de eerste plaats zal bezighouden met de verbe tering der verkeersverbindingen tusschen Fransch Noord-Afrika en de verschillende kolo nies van Fransch West-Afrika BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.) In het Rijkswet- tenblad is een wet gepubliceerd, die de vertegen woordiging regelt van de in de gebieden van Eupen, Malmédy en Moresnet wonende Duitsche volksgenooten. De wet bepaalt, dat de Groot- Du'tsche Rijksdag uitgebreid wordt met even veel afgevaardigden, als het aantal 60.000 gaat in het totaal aantal van de in deze gebieden wonende, boven de 20 jaar oude, Duitsche volks genooten. De nieuwe afgevaardigden worden door den Führer aangewezen. Jacquëg Copeau, die onlangs benoemd ls tot admir.dstrateur-generaal van de „Comédie Francaise" als opvolger van Bourdet, waarna Baty, Dulin en Jouvet ontslag namen, heeft thans op zijn beurt ontslag genomen. Op last van gouwleider Buerckel hebben be kende kunstenaars in het oorlogsgebied tusschen Maginotlinie en Westwal verschillende taferee- len op het doek gebracht. Deze werken worden momenteel tentoonge steld in het Saarlfndmuseum te Saarbruecken. Deze tentoonstellint:, die 370 doeken van 40 schilders omvat, trekt zeer de aandacht. Er zijn slechts weinig olieverf-schilderijen, daar de schilders bijna allen aquarellen hebben ver vaardigd. WinterhulpNedérland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no 877 Naar de Italiaansche bladen meldden, heeft de Pauselijke Romeinsche Academie voor Arche ologie (Pontificia Accademia romana di archeo- logia), ter gelegenheid van haar twee honderd jarig bestaan een plechtige zitting gehouden, die o.a. werd bijgewoond door prof. Hermanin, het lid van de Italiaansche Academie Roberto Pa- ribeni en prof. Barocelli, die er ook voordrach ten hielden. Bij de opening van de bijeenkomst heeft de voorzitter, prof. Gaetano de Sanctis, een korte rede gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat de academie in Februari 1741 gesticht werd. Hij las ook een telegram van gelukwensch voor van den H. Vader. Dit telegram was tevens een antwoord op een huldigingsadres, vanwege de academie bij de intrede van de derde eeuw van haar werkzaamheid aan den Paus gezonden. TOKIO, 12 Febr. (Domei) Wegens een lichte koude heeft de minister-president, prins Konoje, de laatste dagen de vergaderingen van den Landdag niet bijgewoond. Men verwacht dat hij over een dag of twee weer aanwezig kan zijn. BOEDAPEST, 12 Febr. (D.N.B.). De commis sie voor Buitenlandsche Zaken van het Hooger huis heeft heden het wetsontwerp inzake de toe treding van Hongarije tot het Driemogendhe- denpact, alsmede het wetsontwerp inzake het vriendschapsverdrag tusschen Joego-Slavië en Hongarije eenstemmig aangenomen. Er zijn geen werken bekend va-n Grünewald, alias Mathis Nithart, 'uit zijn eerste periode. Het is mogelijk dat ze op den bodem van de Oostzee liggen, met andere schilderijen die de Zweden tijdens den dertigjarigen oorlog uit Duitschland hadden weggehaald en geladen op een boot die schipbreuk leed. Vermoedelijk is Grünewald leerling van Schongauer geweest. Als zijn geboortedatum echter vroeger valt dan men vroeger aannam, dan zijn de eerste bekende schilderijen, het altaar uit Lindenhardt en de Bespotting van Christus te München, die beide in 1503 ontstaan zijn, reeds werken uit den tijd van een rijp man. Wellicht hebben wij met een vroeger werk te doen, dat den H. Kilian. den eersten bisschop van Würzburg voorstelt. Het is een penteekening, welke dr. Engelbert Baumeis- ter, van de Münchener Graphische verzameling aan Grünewald toeschrijft. De eigenaar, dr. Tobias Christ te Bazel, ba seert zijn meening op kenners als Meeder en Dodgson en deze wordt door Baumeister be vestigd op grond van de behandeling der han den en van het licht, maar ook op uiterlijke overeenkomsten met andere werken van den meester. De teekening wordt op omstreeks 1500 geda teerd; als de toeschrijvingen juist zijn zou Bazel het oudste bekende werk van Grünewald be zitten. 4 Bij de laatste uitreiking van de boter- en vet kaarten heeft een aantal personen een boter- kaart ontvangen. Zij, die op grond van hun In komen recht hebben op een vetkaart, kunnen zich uiterljjk tot en met 15 Febr. 12 uur ver voegen aan het distributiekantoor hunner woon plaats om hun boterkaart in te ruilen. Aldaar behoort een formulier MD 100 afgehaald te wor den, om dit na onderteekening en invulling door het gezinshoofd, tezamen met de stam kaarten en alle ontvangen boterkaarten, aan het distributiekantoor weer in te leveren. Zelfkarners kunnen eveneens tot en met 15 Febr. 12 uur hun vetkaart tegen een boterkaart inwisselen. Stamkaarten en vetkaarten van alle gezinsleden moeten worden meegebracht. Deze regeling geldt voor de plaatsen Breda, Ginneken, Prinoenhage, Tcrheijden en Tete- ringen. Voor de Almelosche rechtbank hebben Dins dag verschillende rijwieldieven terecht gestaan wier gevallen zeer verschillend waren. De eerste verd. was de tuinman J. ter H. te Almelo, thans gedetineerd, aan wien verschil lende rijwieldiefstallen ten laste waren gelegd Zoo heeft hij een fiets gestolen op 23 Decem ber 1940 van H. H., welke stond voor het dis tributiekantoor. Verd. gaf dit volkomen toe en deelde mede, dat hij het rijwiel in Enschede heeft verkocht. Op 30 December stal hij een fiets, die stond voor het postkantoor, op 2 Januari nam hij een fiets te Borne weg en op 27 December een te Enschede. Verd. gaf dit alles toe, waarop de president, mr. Dufour, opmerkte: Dat zijn er vier, maar bovendien hebt u er nog vier gesto len, alles binnen korten tijd. Verd. had in Duitschland gewerkt en was met Kerstverlof in Almelo. Opnieuw naar Duitschland vertrekken wilde hij niet om verschillende redenen en hier vond hij geen werk. Hij had een vrouw en een kind. Omdat hij zijn vrouw niet zonder geld wilde laten ls verd. op diefstal uitgegaan. Pres. Ja voordien stond u uitstekend bekend, u bent nooit- zoo op roof uitgegaan. Verd. barstte hier in tranen uit en zei diep berouw te hebben. De officier van justitie, jhr. mr. van der Wijck, wilde wel rekening houden met het gunstig verleden en de overigens minder voor spoedige omstandigheden van verd. Doch hij heeft zooveel gestolen, dat spr. zich toch ge noodzaakt ziet vier maanden gevangenisstraf te eischen De verdediger, mr. Vrind te Almelo, wees er op. dat de criminaliteit stijgt naar gelang de tijdsomstandigheden moeilijker worden. Dan ko men de zwakkere naturen, die zich economisch niet staande kunnen houden, gemakkelijker tot misdaden, hoewel hun geaardheid met misda dig is. PI. schilderde de omstandigheden waaronder verdachte vroeger werkte. Pleiter deed een beroep op de rechtbank en vroeg een zeer lichte gevangenisstraf terwille van zijn gezin. De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen De volgende verd. was de los arbeider H. J. N. uit Oldenzaal, die zich eveneens aan een rijwieldiefstal had schuldig gemaakt. Subsidiair was hem verduistering van deze fiets ten laste gelegd. Verd. verklaarde, dat hij te Enschede bij ze keren K. was. Toen hij vertrekken wilde was de bus vertrokken en kreeg hij de fiets van K. ter leen. Verd. zou haar den volgenden dag te rugbrengen, doch inplaats van deze afspraak na te komen verkocht hij het rijwiel voor f 13. Pres.: Ja en nu staat u weer hier en nog niet1 lang geleden hebt u hier gestaan wegens diefstallen en kreeg u vijf maanden. En met een voorwaardelijke straf boven het hoofd hebt u dit gedaan. Hoe hebt u dat geld besteed? Verd.: Aan mijn vrouw gegeven. Pres.: Voor de politie hebt u gezegd, dat u het geld versjacherd hebt aan bier. Verd.: Dat is niet waar ik heb het aan mijn vrouw gegeven. Deze zit in de zaal en de pres. vraagt of ze inderdaad het geld heeft ontvan gen. Geen cent.... zegt ze. Verd.: Jawel, je hebt er vleesch voor ge kocht. Pres.: Volgens de inlichtingen laat u uw vrouw en kinderen links liggen en bent u te lui om te werken. Verd.: Dat ben ik niet, ik heb in de steen groeven gewerkt. Pres.: Goed, maar u hebt voor uw gezin niet veel gedaan. Men heeft bittere armoede geleden. Nadat getuige K. was gehoord, wees de offi cier van justitie op verd.'s verleden. Verd. zal harder moeten worden aangepakt. Spr. eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vrind, wees er op, dat blijkens het reclasseeringsrapport, in de vorige zaak uitgebracht, verd. wel veel voor zijn kin deren voelt. De verhouding met zijn vrouw en haar familie is echter zeer slecht en uit baloo- righeid daarover, aldus heeft verd. aan pl. ver klaard, is hij tot deze verduistering gekomen. Bovendien is het toezicht der reclasseering, doordat verdachte tijdens den proeftijd verhuis de, niet effectief geweest. Pl. vroeg clementie, daar ook de vier maanden voorwaardelijke straf wel uitgevoerd zullen worden. Vonnis over een week. De derde verd. was de grondwerker B. Th J. A. R. te Enschede, die een fiets van G. C. had weggenomen. Verd. was niet verschenen. De agent van politie F. heeft verd. aange troffen op het van Heekplein met een fiets op zijn nek. Get. hield hem aan en toen zei verd. dat hij het sleuteltje van het slot van zijn fiets had verloren en nu zijn karretje moest dragen. Toen evenwel later een aangifte van rijwieldiefstal op het bureau binnenkwam heeft get. de feiten met elkander gecombineerd en MOSKOU, 12 Febr. (D.N.B.). De Bessara- bische stad Kisjinef ls tot hoofdstad van de Moldavische Sovjetrepubliek uitgeroepen. Verder meldt het verordeningenblad van de Sovjet-regeering, dat generaal Sjukof. toe dus verre opperbevelhebber van het militaire district Kief. tot chef van den generalen staf van net roode leger is benoemd, met gelijktijdige benoe ming tot plaatsvervangend volkscommissaris voor de Defensie Generaal Morezkof. die tot dusver chef van den generalen staf was en wel sinds Mei 1940 blijft plaatsvervangend volkscommissaris voor de Defensie en werd belast met het toezicht op de opleiding der troepen. BERLIJN. 12 Febr. (D.N.B.). In het Engelsehe Lagerhuis heeft een afgevaardigde, naar uit Londen gemeld wordt, de vraag gericht tot den min'sterpresident Churchill of met de regeering der Verpenigde Staten gesproken is over de vre desdoeleinden en over den wederopbouw en of hij verzekeren kan, dat de Britsche regeering het parlement tijdig van haar oorlogsdoelen op de hooete zal stellen. Op Zondag 2 Februari hadden zoowel Ant werpen als Brussel een mooi wielerprógram- ma en op 9 Februari gaven be;de slechts junioren-wedstrijden! Van overleg-is dus geen sprake. Wat moet dat worden als straks ook de W nterbaan van Gent nog draaien gaat? Gent heeft reeds zijn data voor Maart vast gesteld zonder naar beide andere om te kij ken. Gent heeft op 2 Maart een uitsluitend Belgisch programma, op 9 Maart komt er een groote koppelrace, waarvoor WalsPel- lenaers en SchulteBoeyen zullen worden aangeworven, op 16 Maart een drie-uurs- koppelrace en op 23 Maart komen de sprin ters aan de beurt en een wedstrijd achter motoren. Wals—Pellenaers blijven hier de favorieten. Zij wonnen op schitterende wijze, met twee baanronden voorsprong, de koppelrace te Brussel. De Antwerpsehe Winterbaan, welke met Wals een misverstand had, heeft dit conflict opgelost, want ook Antwerpen wenscht dit koppel weer aan het werk te zien, wat gebeuren zal in den vierdaagschen wedstrijd aan het einde dezer maand en waarbij zij als voornaamste tegenstan ders krijgen van Vlietvan der Voort, Schulte Boeyen, ScherensBruneel, Nayevan Simaeys, Kaersde Bruycker, ThyssenAccou, Cools— Clautier, Sylveer en Romain Maes en nog veel anderen, in totaal 18 koppels, wat een pracht van een wedstrijd belooft. Naar aanleiding van de inhaalrace per koppels te Brussel in het kader van een omnium, wordt er op het onlogische gewezen de vier koppels tegelijk in de baan te leggen. Bij den start zijn deze koppels dan slechts 60 meter van elkaar verwijderd, wat voor vlugge spurters vrijwel geen afstand is. Wat gebeurde er dan? De Bruycker liep vlug uit en Scherens, die hem afloste, zette een spurt: WalsPellenaers ingeloopen na 45 seconden. Na zijn spurt zou Scherens even uit blazen en Scherens—de Bruycker ingeloopen door Schulte—Boeyen na 85 seconden. Dergelijke din gen toonen duidelijk het onlogische aan van de regeling. Dat is geen wedstrijd meer, waarbij een kattesprong van Scherens voldoende is om een tegenstander in te loopen en weer 40 seconden later Scherens zelf bulten den strijd te zetten. Bij inhaalwedstrijden kan slechts één regeling de goede zijn: slechts twee koppels op de baan met een halve baan tusschen beide. Te Antwerpen heeft zich de laatste tijden een nieuw sprinter geopenbaard, met name Haerbos. Hij ls een product van de zoogenaamde medaille- wedstrijden, welke steeds op Zondagochtend ver reden werden. Haerbos heeft zich langzamerhand goed ontwikkeld en ls wel zoo verstandig geen andere wedstrijden te rijden dan sprintwedstrij den. Zoo blijft hij in zijn spec'aüte't en kan hij vooruitgang maken. Hij wint regelmatig tegen allen van zijn categorie en hij verdient nu tegen een sterkere partij te kunnen uitkomen. Maar, is hij te sterk voor de zwakkeren, hij ls wellicht nog niet sterk genoeg voor de sprinters van de beste klasse. Hij is in een overgangsperiode. Er zouden enkele tegenstanders dienen gevonden te worden, waartegen hij zich in te spannen heeft. In den Belgischen Wielerbond heeft men in zake taairegeling een beslissing getroffen. De negen provinciale afdèelingen krijgen een vrij uitgebreid zelfstandig bestaan. De vier Vlaam- sché provincies werken uitsluitend met de Ne- derlandsche taal, de vier Waalsche met het Fransch, terwijl de provincie Brabant de twee talen op gelijken voet zal zetten. In de midden besturen zal ook de tweetaligheid heerschen en er zullen beambten bij komen, welke uitsluitend voor de Vlaamsche gewesten te werken zullen hebben. Goed nieuws is nog bekend geworden. De Fran sche Wielerbond heeft aan zijn rijders toestem ming gegeven in België op te treden. Reeds wer den voor Brussel voor 16 Februari Aimar en La- pebie aangeworven. Het aldus voor de winter- banen beschikbaar komen der Fransche renners, kan alleen de programma's maar ten goede ko men en het verdere succes der wielerwedstrijden verzekeren Vorige week werd de trofee der sportverdienste uitgereikt aan mej. Fernanda Caroen, de beken de zwemster uit Oostende. In een paar jaar ver beterde zij niet minder dan 22 maal Bclg'sche records en tweemaal een wereldrecord: de 1000 yards in 13.031 en de 500 meter in 6.28.2. Mej Caroen zou, zonder de huidige gebeurtenissen, een moeilijke tegenstandster voor Ragnhild Hve- ger kunnen worden. Zij oefent momenteel niet erg druk en wacht betere tijden af, of de her neming der internationale betrekkingen om weer in topvorm te raken. Caroentsje, zooals men haar noemt, heeft in hare stadgenoote mej. van de Kerckhove een andere zwemster, waarvan men nog hooren zal. Ook deze heeft al herhaaldelijk Belgische re cords verbeterd. Aan voetbal is er de laatste twee weken niet veel gedaan, slechts enkele wedstrijden en dan nog- zonder eenig belang werden gespeeld. Er wordt naar gestreefd weer een competitie te krijgen, waar n clubs uit diverse provincies el kaar ontmoeten: het eenige nrddel om de sterk geslonken belangstelling weer wat op te mon teren. is op onderzoek uitgegaan. Toen bleek het ge stolen rijwiel bij verd. thuis te staan. Pres.: Hij heeft voorgegeven dat hij onder invloed van drank heeft gehandeld. Get.: Hij had drank op, maar in kennelijken staat was hij beslist niet. Pres.: Hij staat niet ongunstig bekend en is vrijgezel, die met zijn moeder leeft en f 30 per week verdient. Het lijkt wel iets op een dronke mansbeweging. De officier achtte het feit bewezen en eischte 6 weken gevangenisstraf. Vonnis over een week. De rechtbank wees de volgende vonnissen: G. J. uit Enschede, die een in zijn bedrijf werkzamen chauffeur, H. P., in strijd met ae verordening van den Rijkscommissaris op 30 September ontslagen zou hebben en die door den kantonrechter iri Enschede werd vrijgespro ken, werd door de rechtbank eveneens vrijge sproken. De eisch was bevestiging. J. A. V. uit Zeldam, gem. Ambt-Delden, die op Nieuwjaarsdag in het café van M. in Mar- kelo zekeren G. J. R. heeft geslagen en ge stompt, en tegen wien de officier van justitie de vorige week twee maanden gevangenisstraf eischte. werd tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. L. B. Ol de H. uit Noord-Lutte, die in hoo- ger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter in Enschede, waarbij hij voor het zich bevinden met een strik in het veld en vervoer van een haas tot f 5.en f 15 boete subs. 3 en 10 dagen hechtenis ver oordeeld was, werd in hooger beroep tot twee maal f 10 boete subs tweemaal 10 dagen hech tenis veroordeeld, terwijl de haas moet worden uitgeleverd of f3 moet worden betaald. De eisch was bevestiging. A. A. F. S. uit Enschede, die zekeren Th. H van M. uit Utrecht in den avond van 28 November met een mes in den hals zou hebben gesneden, werd tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 6 weken gev. straf. R. van der M. uit Enschede, gedetineerd, die een fiets van J. G. B. uit Losser verduisterd heeft en in Hengelo bovendien nog een fiets gestolen heeft, werd tot 4 maanden gev. straf onder aftrek der prev. hechtenis veroordeeld. De eisch was 3 maanden gev. straf onder af trek der prev. hechtenis. De politie te Wapenveld is er in geslaagd twee 17-jarige jongens aan te houden, die er van verdacht worden inbraken te hebben gepleegd in de villa's Berty en Tonny op den Philips- berg. Zij namen mede wat er van hun gading was. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat vele diefstallen van den laatsten tijd op reke ning van deze jeugdige dieven kunnen worden geschreven. Zij zijn begonnen met het wegnemen van een denneboompje uit een bosch en eindigden met een geraffineerde inbraak in de onbewoonde villa's. In den tijd daartusschen hebben zij fiet sen ontvreemd of fietstasschen leeggeplunderd, verschillende kippenhokken met een bezoek ver eerd e.d. Een kippenhouder is zelfs meer dan 100.aan kippen kwijtgeraakt. Ook de vader van een der jongens, D. ge naamd, is in arrest gesteld. Deze blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een schaap uit de weide. De politie onderzoekt thans of er nog meer Wapenvelders in het com plot zitten. De medewerker voor wijn van Horecaf, schrijft in dat weekblad: De zeer vele en vaak ingrijpende wijzigingen, welke de Nederlandsche samenleving op het oogenblik bij herhaling ondergaat, hebben zich ook medegedeeld aan den wijn. Onverwacht ver scheen op Maandag 27 Januari een besluit in de Staatscourant, dat een radicale wijziging in houdt op het gebied der fiscale regeling van den wijn. De wetten van 20 Juli 1870 en 7 Mei 1878, welke zijn komen te vervallen, beteeken- den voor den wijn een belastingstelsel, dat ge baseerd was op een verlengbaar crediet. De groote wijnhandelaren, d.w.z. de bedrijven, waarbij het ging om partijen van minstens 50 hectoliter, behoefden de wjjnaccijnzen niet direct bij den invoer te betalen. Die accijnzen, die f 20 per hectoliter bedroegen plus 20 opcen ten, dus in totaal f 25 per hl. werden voldaan bij de driemaandelijksche voorraadopname. Voor Port, Madeira en Sherry was bovendien een surtax verschuldigd van f 13.20 per hecto liter. De nieuwe fiscale regeling brengt een princi- pieele wijziging met zich, die voor den consu ment van ondergeschikt belang, maar voor den wijnhandel van ingrijpenden aard is. Men heeft het stelsel der accijnzen losgelaten en is over gegaan tot het heffen van invoerrechten ten bedrage van f 24 per hectoliter, ook weer met een surtax voor Port, Madeira en Sherry. De consequentie hiervan is, dat de Duitsche wijnen ten opzichte van de overige wijnen van Neder- landsch standpunt bezien, in een gunstiger positie komen te verkeeren, aangezien deze vrij gesteld zijn van invoerrechten. Zoodoende be staat de mogelijkheid, dat de prijzen der Duit- sche wijnen zullen dalen. Of het in de praktijk evenwel zoover zal komen, is de vraag, aangezien de aan<K)er van Duitsche wijnen betrekkelijk gering is. De oogst-1940 is in Duitschland naar kwaliteit beter geweest dan naar kwantiteit en waar bovendien het binnenlandsch verbruik in Duitschland toe nemende ls, komt er voor uitvoer betrekkelijk weinig beschikbaar. Toch blijft de wijnlnvoer in Nederland geheel beperkt tot Duitschland en Italië, zoodat de toestand op het oogenblik zóó wordt, dat de Italiaansche wijnen wel aan Invoerrechten onderhevig zijn en de Duitsche niet. Er is een goede kans, althans een redelijke mogelijkheid, dat de Rijn- en Moezelwijnen iets, in prijs omlaag zullen gaan. Koersen voor stortingen op 13 Februari 1941 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44.85, Tjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45J4. Lewa ?.30, Pengoe (oude schulden) 36.519, Pengoe (nieuwe schulden) 45.89, Zloty (oude schulden) 35.28, Zloty (nieuwe schulden) 37.68, Een dansleeraar uit Velsen had van verschil lende gasten, die eiken Zaterdag- en Zondag avond zijn danslokaal bezochten, de klacht ge hoord, dat zij altijd op een droogje moesten zitten. Dat was geen lolletje en hoewel zij uitsluitend voor het beoefenen van de edele en gezellige danskunst kwamen, hielden zij toch ook op zijn tijd wel eens van een opfrisschertje. De dansleeraar vond het overwegen va.n dit voorstel alleszins de moeite waard en meende op een goeden dag alle moeilijkheden uit de wereld te helpen door het verkoopen van een blauwen bon, waarin de toegangsprijs en een kleine vergoeding voor de consumptie was in begrepen. De dansleeraar had echter vergeten of was hij het niet vergeten, doch weigerde hij het er i maar op? dat het niet geoorloofd was om j zonder verlof alcoholvrije dranken te verkoopen. Daarom moest hij gisterenmorgen voor den Haarlemschen Kantonrechter verschijnen. De ambtenaar van het O.M. meende, dat hier een verkapte betaling had plaats gevonden, die niet geoorloofd was. Dat de „droge" danslessen niet in den smaak vielen van de leerlingen kon hij wel begrijpen, maar dan had de leeraar ver lof moeten aanvragen. Hij eischte daarom een boete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis De verdediger merkte op. dat de leerlingen niet kwamen om limonade te koopen maar om te dansen. Het kernpunt van de zaak lag vol gens hem in het spraakgebruik van het woord „verkoopen", dat op verschillende manieren kan worden opgevat. Op deze gronden vroeg hij vrij spraak voor verdachte. De Kantonrechter wees er op, dat uit de ge tuigenverklaringen is komen vast te staan, dat er een specialen prijs voor de consumptie bere kend werd en achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen. De dansleeraar, die nu reeds een verzoek heeft ingediend om verlof te krijgen voor het verstrekken van alcoholvrije dranken, werd veroordeeld tot een boete van f 6 of drie dagen hechtenis. Hierna verschenen twee slagers uit Beverwijk, die zich hadden schuldig gemaakt aan fraudu leus slachten. De eerste, die drie kalveren frauduleus geslacht had en tevens ongekeurd vleesch in voorraad had. werd veroordeeld tot een geld boete van f 160. De ander die drie kalveren en drie varkens frauduleus geslacht had en ongekeurd vleesch in voorraad had, beweerde dat hij een van de varkens op normale wijze van den distributie- dienst had gekregen. Tegen hem eischte de ambtenaar van het O.M. 5 maal f 75 en f 25 voor het ongestempelde vleesch. Zooals meerdere malen reeds ls gebeurd scheerde de kantonrechter varkens en kalveren over een kam en veroordeelde dezen verdachte tot een boete van vijf maal f 50 en tien gulden voor het ongekeurde vleesch. Door een schipper werd in het Twente-kanaal het lijk opgemerkt van een vrouw. De politie heeft later het lijk geborgen en naar de Alge- meene, begraafplaats te Hengelo overgebracht. Het bleek een bejaarde dame uit Enschede te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeurde. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor, over 1941 aan de afdeeling Den Haag van de Ned. Vereeniglng voor Luchtbescherming, in verband met de reorganisatie van den dienst, een subsidie te verleenen van 54.000.(op de begrooting was 25.000.— uitgetrokken) AMSTERDAM Bevorderd tot arts mej. A., Blankevoort (Monnikendam) en de heeren T. S. J. A. Bonga (Amsterdam) en H. v. d. Doel (Groningen). Geslaagd voor het arts-examen le ged. mevr. H. LubsenLugt (Amsterdam) en de heeren E. Conijn (Lokop, Atjeh) en A. J. Bonne (Ter schelling). GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heer J. Mensch te Veendam. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Economische Wetenschappen de heer J. R. van Weel. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste- gedeelte van diploma B de heeren: L. Blokland te Sliedrecht en W. G. B. van Opdorp te Mid delburg. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 10 Febr.: W. Hartrich, gepens. ambtenaar, te Den Haag, Copemicuslaan 225. R.c. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. P. B. M. ten Bosch, Den Haag. de Nalatenschap van J. A. Wouters, laatstelijk gewoond hebbende te Voorburg. Laan van Nieuw 1 Oosteinde 346. R.c. mr. F. J. de Jong. Cur. jhr. mr. J. van Dcorn, Den Haag. 11 Febr.: N. Hoogerwerf, markieaenmaker. Ijmul- den, Frogerstraat 33. R.c. mr. C. E. Muller, Cur. mr. Goudsmit, Hoofddorp. F. J. van Rooyen, hoef- en kachelsmid Lisse, Kanaalstraat 55. R.c. mr. C. E. Muller. Cur. mr. J. O. Baron, Beverwijk. Vernietigd op grond van verzet, 11 Febr.: F. A G. Speet, winkelier in heeren modeartikelen, Haar lem. Ds arm van san letser ligeentoa- verstaf: vóór hst vsrandsrsn van richting moet hij rich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2