Op het peil van den woningbouw wordt toegezien Tentoonstelling van beeldhouwwerken te Amsterdam Mendes da Costa De a.s. Winterhulp collecte V' Mestrowitsj Hardnekkige gevechten bij Cheren DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 De heer Castricum verwijderd De „Kring" in het Stedelijk Museum Het vertrek van den Britschen gezant uit Boekarest Duikboot brengt 21.500 ton scheepsruimte tot zinken Mej. D. Schindler met „Pro Ecclesia" onderscheiden Vischaanvoer Scheveningen GEMEENTERAAD Kleine woningen Het orgel in de Groote Kerk Het stadhuis Um een oproepinstallatie Electriciteitstarieven Gemeenteper soneel Incident Benoemingen BEVERWIJK BELANGSTELLING VOOR BIJENTEELT Verrichtingen voor de Duitsche Weermacht Het onvoltooide kunstgebit Interessante filmavond VELSEN Jubilarissen bij Van Gelder Een museum te Split Wat in de vier groote steden 14 en 15 Februari te doen is De Engelschen op den Balkan Duitsch weermachtsbericht Mislukte poging der Britten om aan de Kanaal kust het bezette gebied binnen te vliegen Ital. weermachtsbericht STAD In de gistermiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad kwam aan de orde een klacht van H. Jansen aan den Scho- terweg, over de last en schade, welke hij heeft door het onderbrengen van een aantal paarden in een naast zijn woning gelegen pand. Wethouder REINALDA zeide, dat in het be trokken pand reeds wijzigingen zijn aangebracht, met Bouw- en Woningtoezicht. Spr. meende, dat de klachten zich niet zullen herhalen. Op vele plaatsen in de stad zijn paarden ondergebracht; in vele gevallen is de toestand slechter, dan waarover de reclame gaat. Klachten zijn nooit ontvangen, maar B. en W. zullen zich eens op verzoek van het raadslid Happé beraden of er iets moet gebeuren B. en W. stellen voor het Uitbreidingsplan- Noord te wijzigen om den bouw van kleine wo ningen in de Roskamstraat mogelijk te maken De breedte zal 5.40 M. en de grondhoogte 4 M zijn. De heer BLOKDIJK vond de inlichtingen over dezen voorgenomen bouw zeer onvolledig. Spr kan het type woningen niet aantrekkelijk vin den en gewaagde dan ook van een teruggang op den goeden weg. Laat de bouwverordening een en ander toe? De heer VISSER vroeg of deze kleine wonin gen door iedereen gehuurd kunnen worden. Zoo ja. dan is spr. tegen, omdat er dan wantoe standen ontstaan. De heer ANGENENT stelde voorop, dat Haar lem uitstekend werk heeft verricht voor de volkshuisvesting. Toch zijn er nog wenschen Wat gaat men b.v. nu doen? Het eetkamer-keuken-type is niet nieuw voor Haarlem. De Woningbouwvereeniging „St. Bavo" heeft er in 1934 totaal 78 gebouwd in Haarlem- Oost. De huizen vallen zeer in den smaak, de huur bedraagt f 4.70. De inhoudsmaat van de „St. Bavo"-woningen is echter grooter, daar is een schuur, een badcel, etc. Spr. is bang, dat de gemeente hier een stap achteruit doet, omdat de woningen net op het randje van de inhoudsmaat zijn. Wethouder REINALDA wees op het belang van deze voordracht. Er is geen sprake van net bouwen vanwege de overheid. Een particuliere bouwer is gegadigde voor het terrein, zoodat de gemeente geen zeggingskracht heeft wat de be woning aangaat en nadere toekenningen etc. ontbreken. Brederode's Bouwbedrijf heeft echter een naam te verliezen, zoodat de bouw verant woord zal zijn. In vele andere gemeenten heeft het bedrijf dit type huizen al gebouwd. De plaats voor de woningen is zorgvuldig gekozen: de voortuinen zullen groot zijn. zoodat er een short tuindorp zal ontstaan. B. en W. zullen nauwlettend toezien op het peil van dezen woningbouw en geen min der gewenschte concessies doen. Natuurlijk zullen de huizen moeten voldoen aan de bepalingen der bouwverordening. De indee ling kan gerust tot voorbeeld strekken. Het voorstel werd zJist. aangenomen. B en W. stellen voor het crediet, toegestaan voor de herstelling van het orgel in de Groote Kerk, te verhoogen met f 580 en te brengen op t 3325. Mevrouw DE CLERCQ meende, dat er nog eens f 550 noodig zal zijn, wil het orgel weer geheel goed zijn. Het crediet zal dan ook op f 3815 gebracht moeten worden. Dit voorstel werd aangenomen met 20—11 Stemmen. Tegen stemde de R.K. fractie, behalve de heer v. Kessel. Voorgesteld werd het crediet, dat voor de uit breiding van het stadhuis is toegestaan, te ver hoogen met f 34.940 en te brengen op f 383.900 De heer CASTRICUM begreep er niet veel van. De begrooting heeft dus op niets geleken. Daar spr. al herhaaldelijk op dergelijke slordige becijferingen heeft gewezen, zal hij tegen stemmen De heer KLEIN SCHIPHORST begreep op zijn beurt de heer Castricum niet. Hoe kan men bij een dergelijk, ingrijpend en zeer belangrijk werk het noodige bedrag zuiver vaststellen? Het is een zegen voor de gemeente, dat niet het eerste maar het huidige plan is uitgevoerd. De voordracht werd aangenomen. Een crediet van f 830 werd gevraagd voor het aanbrengen van een z.g. oproep-installatie in het bureau van openbare werken. De heer v. KEttSBERGEN meende, dat het Groote Gasthuis hoognoodig een licht-installatie noodig heelt, maar aat er geen geld voof is. Wethouder BIJ v OET achtte uitgave van geld voor dit aoei in oezen tijd niet verantwoord. Wethouaer WESTER VELD en enkele andere raadsleden sloten zich daarbij aan, maar wet houder Reinalaa hield een warm pleidooi voor hot aanbrengen van deze installatie, alleen al uit hoofae van efficiency. De gemeente moet niet stilstaan, terwijl de techniek voort gaat. De Mariastichting heelt een prachtige licht-installa tie, zoo moet ze ook in het St. Elisabeth's Gast huis worden Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stellen voor hen te machtigen de prijzen van «en electrischen stroom te verhoo gen met de aan omzetbelasting voor de levering van dien stroom verschuldigde bedragen. De heeren Castricum en v. d. Veldt gaven hun alkeer van de omzetbelasting te kennen en stemden tegen. E. en W. stellen voor een tijdelijke toelage toe te kennen aan het lager bezoldigd gemeente- personeei. De toelage gaat tot f 1900, inclusief. Tevens zal, te rekenen van 1 Januari 1941 af, d-r. kindertoeslag gesteld kunnen worden op f 75 per jaar minimum. Verschillende leden zouden gaarne zien, dat de salarisgrens hooger lag en dat er overigens méér gedaan werd. Maar men heeft met Den Haag te maken en er komt wellicht nog wel een aanvulling in de toekomst. De heer CASTRICUM ging in zijn betoog, naar het oordeel van den voorzitter, op een gegeven oogenblik te ver. Hij werd tot de orde geroepen. „Dat wensch ik niet, mijnheer de voorzitter," riep hij uit, „ik heb mijn verantwoordelijkheid en ik bén gekozen door de democratie." De VOORZITTER: „Ik ontneem u het woord." De heer CASTRICUM: „Dat is steeds zoo. Maar ik zal uit protest de vergadering verlaten." De VOORZITTER: „We kunnen de rollen ook omdraaien. Ik kan krachtens de gemeentewet een voorstel in stemming brengen om u het recht van het bijwonen dezer zitting verder te ontzeggen." De heer CASTRICUM: „Dat moet u dan maar doen." Dit geschiedde en het voorstel van den voorzitter werd aangenomen met 239 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Storm, Klein Schiphorst, Angenent, Klien, Castricum. v. d. Veidt, Scholi, Visser en v. Kessel. Onder het verlaten van de zaal riep de heer Castriciim: Leve de democratie! En vooral leve de sociaal-democraten! (Zij stemden n.l. allen voor, op den heer Scholl na, die tot de Werk gemeenschap is toegetreden.» Wethouder REINALDA verklaarde na dit in cident, dat de regeling ook zal gelden voor het seini-overheidspersoneel. Getracht zal worden om ook wat te bereiken voor het personeel der badhuizen en der woningbouwvereenigingen Het voorstel werd zJi.st. goedgekeurd. Tot leden der commissie van bijstand in het beheer .Lr gemeente-financiën werden gekozen de heeitn Angenent en Geluk; tot leden in de commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd, mevrouw Scheltema- Conraai en de heer Noordhoff; tot lid der commissie van toezicht op de H.O.V. mr. J. H. J. Hoog; tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor voorbereidend L.O. mejuffrouw C M. Heerkens Thijssen; tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwscli aan het Gymnasium, de heer J. H. Becker; in wis- en natuurkunde, de heer W. P. J. Lignac; tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, dr. C. Groeneveld; tot onderwijzeres aan de Floraschool, mej.W A. de Vries te Haarlem. De vergadering werd c]aarna gesloten. In het gebouw „Adrichem" is een drukbezochte propagandavergadering gehouden door de afdee- ling Velsen en omstreken van de Ned. Ver. tot bevordering van den bijenteelt. De bedoeling was de mogelijkheid te toetsen voor de oprich ting van een afdeeling Beverwijk. De voorzitter van de afdeeling Velsen, de heer Kramer, hield een inleiding, waarin hij herin nerde aan de totstandkoming van de afdeeling Velsen, die voortgesproten is uit de afdeeling Kennemerland. Deze streekafdeeling was te groot om practisch te kunnen werken. Voor de bijenhouders van Beverwijk, Heemskerk en Uit geest is het weer een bezwaar om de bijeen komsten te Velsen te bezoeken. Vandaar dat Velsen gaarne wil meewerken cm een zelfstan dige afdeeling Beverwijk te verkrijgen. De heer Kramer sprak hierna over de betee- kenis van de bijencultuur, welke veelvuldig als nevenbedrijf wordt beoefend. Daarnaast staan de amateurs en liefhebbers, die de bijencultuur beoefenen uitsluitend uit liefde voor de natuur, waarin de bij een nuttige taak heeft. Hierna hield de heer J. de Meza, directeur van het bijenpark ..Mellona" te Santpoort, een inte ressante causerie over het leven en werken der bijen, waarbij hij wees op de maatschappelijke en organisatorische instincten, die bij de bijen zeer hoog ontwikkeld zijn. Het houden van bijen biedt vele sportieve genoegens. De causerie werd gevolgd door de vertooning van een mooie bijenfilm. Aan het slot van den avond deelde de heer Kramer mede, dat zij, die zich bij de vereeniging willen aansluiten, zich kunnen aanmelden bij den heer Verweü, „Velserbeek". x Op Donderdag 20 Februari a.s. zal in de lunch room ..Aneta", te Velsen, een imker-cursus be ginnen, die zeven lessen zal omvatten. Het cur susgeld zal naar draagkracht geheven worden. Ook niet-leden kunnen de lessen volgen. Steeds weer worden er inwoners dezer ge meente gedupeerd door het te aat indienen van rekeningen wegens leveringen, werkzaamheden enz. ten behoeve van de Duitsche Weermacht. Hoewel reeds meerdere malen de aandacht hier op werd gevestigd, wordt nogmaals medegedeeld dat rekeningen voor verrichtingen e.d. voor de Duitsche Weermacht moeten worden ingediend bij den bunrgemeester van de gemeente waarin de belanghebbende woont en wel uiterlijk op den 15en van de maand, volgende op die, waarin de verrichting plaats vond. Te laat ingediende re keningen mogen onder geen voorwaarde wor den betaald Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende gevonden en verloren dieren en voorwerpen Gevonden: paar gebreide wantjes, 6 ledige kolenzakken, doublé armband, stamkaart, Bel gische identiteitskaart, damesrijwiel, radiateur- slaug, bruine hond, grijze handschoen, porte- monnaie met inhoud, jongenskoor, nappa hee renhandschoen, foxterrier, huissleutel, heeren- rijwiel, belastingmerk, damesportemonnaie met inhoud, huissleutel, klein hondje, hondje. Te Wijk aan Zee: nikkelen armbandhorloge, zin ken pijp. Verloren: Belastingmerk. schaats, bankbiljet paar kinderschaatsen, doublé schakelarmband portemonnaie met inhoud, portefeuille met inhoud, gonjezak met 25 Kg. suiker, damespor temonnaie met inhoud, fox-hond rol boekbin derslinnen, doublé-armband met horloge, jonge Bouvier, emmer, portemonnaie met inhoud, kunstgebit met 3 tanden, wollen damesvest, beige damesregenjas, vergunning tot het ver bruiken van motorbrandstof. In de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" is Dinsdai ayond voor de leden van Bloembollencultuur, Tuinbouw- en Plant kunde, „Flora" en Tuinbouwstudieclub de bloembollenfilm vertoond van de A.S.F.-fabrie ken. De belangstelling voor dezen avord was zeer groot. Niet alleen waren vele leden van boven genoemde vereenigingen aanwezig, maar ook mej. Ir. Kronenburg en talrijke leerlingen van de tuinbouwschool en de tuinbouwcursussen toonden hun belangstelling. Na een kort openingswoord van den voor zitter van Bloembollencultuur, den heer C. Broeae, hield de vertegenwoordiger der A.S.F.- fabrieken een inleiding, waarin hij mededeelde dat deze bloembollenfilm demonstreert, wat bereikt kan worden met de planten, bij een juiste bemesting. Nu zijn er momenteel weinig of geen meststoffen te krijgen, maar er za) weer een t;jd komen, dat de Hollandsche bloem bollen weer over de wereld zullen zwermen en dan dienen de kweeker en ook de fabrikant gereed te zijn, voor het leveren van een pro duct, dat evenr.oed is als voorheen, ja, liever nog wat beter is. Daarom mag men thans niet stilzitten. We tenschap en praktijk moeten samenwerken, om straks in alle opzichter, paraat te kunnen zijn De spreker herinnerde eraan wat door de we tenschap en de praktijk (Nic. Dames!) reeds bereikt is op het gebied van de bolbehandeling voor het vervroegde bloeien en welke functie de kunstmeststoffen (spr. noemde ze lievei hulpmesjstoffen) daarbij kunnen verrichten om betere resultaten te krijgen. Hij betoogde daarbij, dat samengestelde meststoffen beter zjjn dan enkelvoudige. Talrijke proeven in de praktijk hebben dat aangetoond. Het ideaal is nog niet volledig voor alle gronden bereikt, doch over vijf jaar hoopte spr. voor alle gronden te kunnen zeggen, welke samenstelling gebruikt moet worden. De film gaf hierna een beeld van de econo mische beteekenis van de bloembollencultuur in ons land. Haar export bedroeg in de laatste jaren ondanks alles nog omstreeks 45 mill. Ke. een goederentrein vullend ter lengte van Haar lem tot Den Haag. In 1938 steeg die export zelfs nog tot 52 mill. Kg. De exportwaarde, welke aanvankelijk om streeks f 45 mill, bedroeg, liep door crisis en overproductie van 1930 tot 1932 terug tot om streeks f 23 mill. Daarna ontwikkelde de bloem bollenteelt zich weer releidelijk gunstiger tot de oorlog dit opnieuw verstoorde. De film behandelt verder uitvoerig de proe ven, waarover zoo juist gesproken was, waarbij vele prachtige opnamen te bewonderen waren Dit laatste kan ook gezegd worden van het „decoratieve" slot van de film, met zijn mooie natuuropnamen uit de bloeiende bollenstreek. Het was voor allen een Interessante avond Zaterdag 15 Februari herdenkt de heer C. Nieukoop den dag dat hij 35 jaar geleden in dienst trad bij Van Gelder Zonen. De heer K. de Poel zal op 25 Februari zijn zilveren dienst jubileum herdenken. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam is, wanneer het woord geoorloofd mag heeten in verband met werken des vredes, een ware wapenschouw van de Nederlandsche beeldhouwers. Ik geloof niet, dat er ooit zoo'n uitgebreide expositie van Nederlandsche sculp tuur te zien is geweest en het wekt den indruk, dat de Nederlandsche Kring van Beeldhouwers eens een klap op tafel heeft willen geven. Er was reden voor deze demonstratie. Gene raties achtereen hebben moeten waarnemen, dat Nederland arm aan beeldhouwkunst was, na de Renaissance, dat we het hier langen tijd met tweedehandsch goed hebben moeten stellen en dat de behoefte aan sculp tuur niet te vergelijken was met de klaar blijkelijke behoefte aan schilderkunst, waar in we zooveel goeds hebben voortgebracht dat altijd zijn weg wel vond. Onze openbare huldigingen in den vorm van beeldhouw kunst, onze monumenten, waren poovere ver sierselen, er was ook gewoonlijk geen ge schikte plaats voor te vinden en er was al tijd twist over de plaatsing. Wij voelden niet „monumentaal", zoo is in vele toonaarden gezongen. De Kring van Beeldhouwers laat ons echter zien, dat die onverschilligheid en die schaarschte tot 't verleden behooren, dat er al sinds jaren hard gewerkt wordt om het tekort in te halen en dat we nu reeds heel wat beeldhouwers bezitten met een oorspron kelijk talent en een eigen modernen stijl. We kunnen zelfs in die jonge beeldhouw kunst al verschillende phases onderscheiden en zien, hoe de suggestie van heft abstracte en gestyleerde, tien, vijftien jaar geleden nog zoo stefrk, onder invloed van buitenlandsche voorbeelden terugweek voor een neiging tot grooter bewogenheid en tot klassicisme. Werkelijke toppunten, voorbeelden van een sculptuur die in zich vereenigt het gevoel voor den grooten omtrek, het los-in-de-ruimte-staan, en een volle, bloedwarme levendigheid, waarin de schoonheid een half-goddelijke roes is, zijn er nog niet, of zeer weinige. Wanneer we wan delen oyer de galerij onder het glazen dak van het Stedelijk Museum, vinden we daar dingen als het afgietsel van Maillol's monument voor Cézanne, als den Sleuteldrager van Rodin en óe Vrouwefiguur van Rik Wouters werken, die uit de groote genade zijn ontstaan. Ze ont breken op de tentoonstelling der Nederlanders. Maar de werkatmosfeer is er, de vruchtbare be drijvigheid, en als men de eerezaal betreedt, krijgt men zelfs een uogenblik een grootschen indruk door de opstelling van beelden met een groot formaat, in smaakvolle afwisseling met kleinere, die men van dichtbij moet bekijken. Artistiek gesproken, wordt het volle accoord van de eerste zaal echter niet lang aangehouden. Er komen daarna zalen met werken, waarover men zich minder kan verheugen. De selectie is dus niet overal even streng geweest en men vraagt zich af, of het programma van deze ten toonstelling, met de aanhangsels van het werk van Mendes da Costa, de beelden die voor de overheid zijn uitgevoerd met de desbetreffende foto's de inzending van de Rijksacademie en de collectie penningen, niet een weinig overladen moet genoemd worden. De teekeningen der beeldhouwers, die zoo boeiend kunnen zijn, door het bijzondere van de .standen" en door haar gewoonlijk verrassende vaardigheid in de con tour, zijn er alvast door in het gedrang geraakt, ze konden niet geëxposeerd worden. Het blijkt dat men tenslotte meer gewicht heeft gehecht aan volledigheid dan aan een strenge selectie. De afdeeling voor Mendes da Costa, die in 1939 is overleden, kan men opvatten als een „hommage" aan een beeldhouwer, wien vele jon geren iets te danken hebben, en het is zeker een verdiend eerbetoon. Toch bewijst de collectie, die men hier van hem verzameld heeft, wel dui delijk, dat hij in de eerste plaats een pionier was en dat hij het beloofde land van een kunst, die uit sterken grond opwast, niet is ingegaan. Om billijk te oordeelen moet men zich steeds voor oogen houden, wat het werk van Mendes beteekende in den tijd toen Berlage's beurs werd gebouwd, toen de jonge kunstnijverheid opkwam en het beperkte karakter van een eng en bur gerlijk naturalisme werd ingezien. Het was een verlossing uit het academisme en uit de zoete lijkheid der salonkunst van Charles van Wijk c. s. Het opende, door zijn aanpassing bij de nieuwe architectuur, ongedachte perspectieven. Maar er is te veel over gefabeld! Dit werk houdt het niet, het is een poging tot gemeenschaps kunst zonder gemeenschap, een in het atelier bedachte gemeenschapskunst, het is werk van den wenschdroom en een van niet waarlijk ge- v ai j; Een meisjesbuste in brons, van wijlen dr. J. Mendes da Costa, op de tentoon stelling van den Nederlandschen Kring van Beeldhouwers in het Stedelijk Museum te Amsterdam fundeerde nieuwe Dezieling. In zijn bedachte styleering, in zijn gedenatureerde, stellig spiri- tueele, maar niet groot en gezond in het ma teriaal gevoelde vormen, draagt het de kenmer ken van een eclectische en te veel met het ver stand gewilde kunst. Het heeft contemplatieve kwaliteiten, en wij zullen de laatsten zijn om van het contemplatieve de waarde voor den kunstenaar te miskennen, maar het heeft daar naast niet in een goede doseering de zinnelijke factoren die mee het kunstwerk maken. Een beeld als het „Portret" in marmer, buste stuk van een man, bevat alle nadeelen van Men des' bijzondere houding compleet. De verijling, de Spielerei met de styleering, het quasi-Egyp tische, gaat hier tot in het absurde. De Vincent van Gogh, de Jan Steen, de Spinoza, beelden die bij hun eerste verschijnen zonder twijfel verrast hebben, ze houden het niet, ze vertoonen nu hun karakter van tijdvakkunst, ze zijn toch te schraal van gevoel om ons door hun voluntarisme te blijven boeien. Mendes is een ernstig en hoogstrevend kunstenaar geweest, maar eenige faculteiten ontbraken hem om zijn werk te maken tot meer dan een voorbereiding. Het liefst kjjkt men dan ook naar die werken van Mendes da Costa, waarin hij het leven meer met onmiddellijkheid betrapte: de kleine cera- mieken in de vitrines, met hun geest en gevoe ligheid, hun mooie materie. In een volgend artikel schrijven we over de rest der tentoonstelling. jan ENGELMAN Het werk van Iwan Mestrowitsj behoeven we denkelijk bij de Nederlandsche kunstliefheb bers niet in te leiden. Hij is de meest vermaar de Zuid-Slavische beeldhouwer en we hebben zijn monumentale beelden eenige jaren geleden kunnen aanschouwen in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Mestrowitsj woont in Split, de havenstad van Dalmatië. Wie het pa leis van Diocletiaan in deze fraaie stad be zocht hebben, zullen zich op het Peristyl het geweldige monument voor bisschop Grigur Ninski herinneren, dat helaas ingeklemd staat tusschen de rondom opdringende huizen. De kunstenaar heeft zich nu in de onmiddellijke nabijheid der stad een nieuwe verblijfplaats gekozen, welke binnenkort zal behooren onder de vele bezienswaardigheden van de oude Ro- meinsche keizerstad. Op den weg, die van Split Noordwaarts naar de sprookjesstad Trogir leidt, de be roemde route van de zeven kasteelen, een der schoonste gedeelten van de Zuid-Slavische Ri- 'viera, ligt vlak onder den rook der stad een groote bezitting, zoo meldt de N. R. Ct. Het is een oud vervallen paleis, dat eens het zo merverblijf van graaf Capogrosso is geweest. De Capogrosso's, die tot de voornaamste adel lijke geslachten van Split (Spalato) behoorden, kwamen in het "begin der Middeleeuwen naar Italië en werden opgenomen in de patricische kringen der stad. Vele leden van dit geslacht zijn beroemde legeraanvoerders tegen de Tur ken geweest en hadden zitting in den stadsraad. Later huwde een van hen de eenige dochter van den gevierden dichter Catvagnin en daar uit dit huwelijk geen kinderen werden gebo ren, namen zij den dubbelnaam Capogrosso- Cavagnin aan. Zij bezaten een paleis te Split, dat nog heden ten dage aan de familie toebe hoort. In het begin der 16e eeuw bouwden zij aan den oever van de baai der zeven kasteelen een zomerverblijf. Bij het einde ,van den we reldoorlog zijn de beide laatste leden dezer fa milie naar Italië teruggekeerd en het zomer verblijf werd verkocht. Mestrowitsj werd koo- per en heeft het vervallen paleis in den oor- spronkelijken vorm laten herstellen. Het lijkt op een oud-Romeinsche villa. Rondom het park, in welks midden een an tieke fontein verrijst, loopt een rechthoekige zuilengang. Van de 26 zuilen zijn de meeste origineel en afkomstig van opgravingen, die in de buurt van het oude Salonae hebben plaats gehad en waarbij tal van verblijven van rijke Romeinsche burgers aan het licht zijn geko men. In de zuilengang bevindt zich nog de oude feesttafel der Capogrosso's waarvan het snijwerk door een inhe-mschen kunstenaar is vervaardigd. Langs de zijwanden van dit atrium heeft Mestrowitsj de origineele modellen van al zijn beroemd geworden werken, die nu over de wereld verspreid zijn, laten opstellen. Zoo is een volledig overzicht van zijn oeuvre ont staan Ook d? kapel, welke bij het paleis behoort, is gerestaureerd. Op de plek van het altaar staat de Madonna, een houten beeld, een van zijn eerste werken, dat 25 jaar geleden te Lon den is tentoongesteld en zijn roem vestigde. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag' De Winterhulp-inzameling op Vrijdag 14 en 15 dezer zal, zooals men weet, worden gekop peld aan de bevordering van het veilig verkeer Niet alleen zullen de speldjes een keuze uit de internationale verkeersteekens bieden, maar ook zijn hier en daar verkeerstentoonstellingen of -demonstraties op touw gezet, terwijl in ta) van gemeenten de politie en de brandweer ac tief aandeel aan deze collecte zullen hebben. Wij geven hier een overzicht van hetgeen in de vier groote steden zal worden gedaan om de Inzameling ten bate van onze behoeftige land- genooten zooveel mogelijk te doen slagen. Amsterdam: Van 10—15 Februari is Ir, het gebouw Keizersgracht 345a, van 's morgens 10 uur tot 's middaes 5 uur een tentoonstel ling op het gebied van veilig verkeer te bezich tigen. De toegang is vrij, terwijl gelegenheid bestaat tot het koopen van speldjes. Het Am- sterdamsche gemeentebestuur heeft de hoofden van onderwijsinrichingcn opgewekt, de tentoon stelling met de hoogste klassen te bezoeken. Reeds werden honderden kinderen voor een bezoek ingeschreven. De heeren Verbeek en Van der Kaay, van de verkeerspolitie zullen toelichtingen geven, jeugdige bezoekers ont vangen gratis een WHN-speldje en een ver- keersspei. Vrijdag 14 Februari zal in het centrum van de stad worden gecollecteerd, met den Dam als middelpunt. Oud-Hollandsche poorters (werkloozc mu sici) zullen op beide collectedagen met hun muziekinstrumenten door de straten trekken, terwijl de verkeerspolitie aanschouwelijk on derwijs zal geven op het gebied van veilig ver keer. Voorts zullen brandweerdemonstraties worden gehouden, waarbij de „Jan van der Heyden", ligplaats kiezend aan het Amstel-Hotel, Zater dag 15 Februari van 3—4 uur met zijn spuiten in actie zal komen. Rotterdam: Dertig politieagenten collec teeren in uniform, alsmede motorpolitie en ma rechaussees (eventueel te paard), op Zaterdag 15 Februari. Enkele reclame-wagens rijden door de straten. Den Haag: Op Zaterdag marcheeren vier muziekkorpsen door de stad, t.w. 's morgens een politie-muziekkorps, 's middags een reinigings dienstkorps, het gezelschap „Klein Maar Dap per" en de Christelijke padvinders. Van de politie nemen honderd man aan de collecte deel. De geluidsauto van de verkeerspolitie rijdt en iaat zich hooren, terwijl een kraanwagen met 6 man van de politiebrandweer beide dagen in actie zal zijn. Utrecht: Zaterdag 15 Februari te Zeist een kinderfeest. Van 9.30—12 uur in het vereni gingsgebouw een voorstelling, daarna van 121 uur in een versierde zaal: soepmaaltijd. Om 1 uur marcheeren de kinderen af, voorzien van vlaggetjes WHN en gaan naar het gemeente huis, alwaar een verkeersexamen wordt afgeno men en door de WHN diploma's worden uitge reikt. Te Utrecht Zaterdag van 2.30—5.30 uur groot omroepconcert ten bate van WHN in „Tivoli" waarna om 6 uur gelegenheid bestaat tot deel neming aan een stamppotmaaltijd in den Raads- kelder. De bruto-opbrengst is bestemd voor de Winterhulp Nederland. ROME, 12 Febr. (D.N.B.) Omtrent het ver trek van den Engelschen gezant uit Boekarest is in de Italiaansche radio o.m. verklaard, dat de hieruit voortvloeiende verbreking der diplo matieke betrekkingen voor Roemenië op buiten- landsch politiek gebied evenzeer een revolutie beteekent als het overnemen van de macht door generaal Antonescoe op binnenlandsch politiek terrein. Roemenië heeft zich in de buitenlandsche po litiek vrij gemaakt van het juk van Engeland. De aanwezigheid van den Engelschman in Roe menië viel samen met gebeurtenissen als plot selinge en geheimzinnige sterfgevallen, bran den in oliebronnen, treinongelukken etc. STOCKHOLM, 12 Febr. (D N.B.) De Da- gens Nyheter publiceert een bericht van United Press, volgens hetwelk alle Britsche gezanten in de Balkanlanden maatregelen hebben geno men om het voorbeeld van het gezan .schap te Boekarest onmiddellijk te kunnen volgen. Alle belangrijke documenten zouden reeds naar Tur kije gebracht zijn. Te Istanboel moeten dage lijks Engelsche onderdanen aankomen. Officieel wordt uit Washington medege deeld, dat de Amerikaansche gezant ie Boeka rest, Dumper, is belast me de behart'ging der Engelsche Belangen in Roemenië, nu de diplomatieke betrekkingen usschen Londen en Boekarest verbroken zijn. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.). Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft 21.500 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Bij geslaagde aanvallen op scheepsdoelen in de zeeën om Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen een koopvaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Gisteren overdag mislukte weer een poging van den vijand om aan de Kanaal- kust het bezette gebied binnen vliegen. Ve vijand verloor hierbij vier vliegtuigen, en wel twee in een luchtgevecht, een door luchtdoel geschut en een door marinegeschut. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bi Noord-West- en Midden-Duitschlana een klein aantal brisant- en brandbommen op woonwijken laien vallen. Onder de burgerbevolking ir een gering aantal dooden te betreuren. Er is verder siechts geringe schade aangericht. Bij nauwkeurige waarnemingen is gebleken, dat bij den op 10 Februari gemelden aanval van bommenwerpers met grooten actieradius op een Britsche konvooi ten Westen van de Portu- geesche kust in totaal zes vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 29.500 ton tot zinken gebracht zijn. Zooals reeds gemeld zijn bij den vijandelijken aanval op Duitsch gebied in den nacht van 1° op 11 Februari nog vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, zoodat het aantal Engelsche vliegtuigen, dat op 10 Februari en in den nacht van 10 op 11 Februari vernietigd werd, tot 38 is gestegen. ERGENS IN ITALIË, 12 Febr. (Stefani) Het 250ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front gevechten van pa trouilles en bedrijvigheid der artillerie. Gedu rende de gevechten van de laatste dagen heb ben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzonder onderscheiden door hun steun aan de operaties op den beganen grond en hun voortdurende en succesvolle on dernemingen. Gisteren overdag hebben luchtfor- maties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedigingswerken en troepen bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en Larissa zijn getroffen. Jachtformaties hebben in scheer- vlucht het vliegveld van Janina aangevallen en achttien op het veld staande Glostertoestellen vernield. Twee toestellen van hetzelfde type, die tegen onze jagers trachtten op te treden, werden neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd, de bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Cheren gisteren den geheelen dag hardnekkige gevechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemechaniseerde colonne, ge steund door de luchtmacht, Afmoeda bezet. 1° Kenya heeft onze luchtverdediging op 9 en 1° Februari vier vliegtuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Gloster neerge schoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlingen, werden gedood, eenige gewond. De schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Ca tania geworpen, zonder ernstige schade aan te richten. erhoogl hei saamhoorigheidsgevoel. Geefi opgewekt aan hei Winierhulpwerk. Dinsdag is mej. S. Schindler, te Rotterdam, die gedurende 25 jaren als hoofd met ijver ge werkt heeft aan de uitbreiding en instandhou ding van R. K. scholen te Rotterdam, gehuldigd, bij welke gelegenheid pastoor J. C. Vijverberg haar het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice' kwam aanbieden, dat door de Moeder-Overste der Zusters Dochters uer Wijsheid werd opge speld. Verschillende autoriteien waren in de met de pauselijke kleuren feestelijk versierde zaal van het scholencomplex aan het Afrikaander- plein bijeen om getuige te zijn van de huldiging, die voor de jubilaresse een totale verrassing was. De Bisschoppelijke Inspecteur, de ZeereerW- heer Nolet, sprak over de katholieke opvoeding in dezen tijd. De feestvreugde werd verhoogd door de tracta- ties der Eerw. Zusters en de geestige zanghulde met toepasselijke teekeningen van het personeel. Velen deden van hun belangstelling blijken. SCHEVENINGEN, 12 Febr. Aan de markt wa ren hedenochtend 15 motorloggers met f 1565. 10 kotters met f 897 en 41 motorschokkers met tezamen f 1362 besomming. In totaal besomden 66 kustvisschers f 3824. De besommingen van de motorloggers waren: Sch 81, A. den Duik met f 93, Kw 151, T. v. d. Plas met f 79, Kw 175, van Duyn en Plokker met f 99, Kw 166, H. v. d. Plas met f 71, Sch 73. J. Klein cnet f 86; Sch 16, W. Rog, met f 66, Sch 89, A. Rog met f 110, Kw 97, D. Kuyt met f 105, Sch 302. A. Taal met f 122, Sch 23, A. Taal met f 115, Sch 14, W. Rog met f 128. Sch 196, M. den Heyer met f 100, Sch 341, W. de Graaff, met f 91, Kw 107, J. van Duyn met f 111, Sch 84, J. den Duik met f 195. Van de kotters waren de besommingen: Hd 75, D. Koorn met f 36, Sch 37, C. de Jong met f 41, H 177, A. Blok met f 46, Tx 33, 3. Drijver met f 90, Ro 2, A. Ellen met f 77, Sch 70, T. v. d. Zwam met f 84, Kw 72, W. v. d. Plas met f 36, Kw 116. D Haasnoot met f 62, Tx 47, v. d. Vis met f 262. De noteeringen waren: Pufschar f 13f 15; Kleine schar f 17f 19! Gesorteerde schar f 36f 42, alles per kist vafl 40 kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4