De relletjes te Amsterdam Eugène Brands en J. F. Doeve Nederlandsche zegels OucFzouaaf W. G. de Boer overleden Twee villa's geplunderd Aanvallen in zone van Cheren afgeslagen De nieuwe politie- uniformen Vischaanvoer Schevenmgen Officieele verklaring Uit een convooi 1 3 schepen tot zinken gebracht VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 Onderwijzer deelt oor vijgen uit En de gevolgen daarvan „Weldadigheid naar Vermogen" Groote Markt 2 Ontvanger Directe Belastingen met pensioen VELSEN Werkloosheid Geslaagd Burgerlijke stand VELSEN-NOORD Stille Armen 5 katten op den loop TAFELTENNIS Geslaagd IJMUIDEN Om den landstitel R.K. T.T.G. „O.Z." HILLEGOM T ent o onstelling bij Buff a KUNST IN DIENST DER GHARITAS Charlotte Kohier te Maastricht UIT DE HOOFDSTAD HET KANAAL OM DE NOORD Voorstel tot verbreeding van het Y ingediend tt Kwade kans..21 Bende en opkooper gearresteerd Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Grootte der gemeente bepaalt de*1 rang van politie-president Weygand naar West- Marokko STAD Op den 15en October moest een van de leer lingen uit de zesde klas van een school te Haar lem bij den onderwijzer op het matje komen, omdat hij zijn sommen niet af had. Toen de meester hem vroeg waarom hij ze niet af had, hulde de leerling zich in een diep stilzwijgen, hetgeen den onderwijzer zoo hevig irriteerde, dat hij den jongen een klap om de ooren gaf. Daarop is de jongen de klas uitgeloopen en kwam een tijdje later met zijn moeder terug. De oorvijg was blijkbaar nog al flink aan gekomen, want de jongen had nog langen tijd pijn aan het linkeroor en de dokter consta teerde, dat de spieren van de oorschelp verrekt waren. Hedenmorgen stond de 26-jarige onderwijzer uit Hillegom voor de Haarlemsche Rechtbank wegens mishandeling terecht. Hij verklaarae, dat hij den leerling slechts een gewone kastijding in den vorm van een klap om de ooren had ge geven. Vier leerlingen uit de klas werden ieder op hun beurt gehoord. De een zei, dat de meester den jongen met beide handen had geslagen, de ander beweerde, dat hij aan het oor had ge trokken. Het waarnemend hoofd der school, die reeds drie jaar aan de school verbonden was, noemde den betrokken leerling een van de lastigen en zeide, dat verdachte op school niet bekend stond als iemand die geregeld de leerlingen slaat. De officier van Justitie constateerde in zijn requisitoir, dat er weinig bewijsmateriaal voor handen was. In ieder geval is echter komen vast te staan, dat verdachte den leerling heeft geslagen en aan het oor heeft getrokken. De verrekking van de oorschelpspieren zijn trouwens een duidelijk bewijs van de gewelddadige wijze van trekken. Hij requireerde een boete van f 20, subs. 20 dagen hechtenis. 23 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. JWS Onze kleedingvoorraad raakt op. Zoudt u uw kasten eens na willen kijken? Er wordt ons veel gevraagd om boven- en ondergoed. Waarschijn lijk hebt u nog wel iets, dat u niet meer ge bruikt en waarvan een ander nog veel nut kan hebben. We laten het graag bij u halen! Telefoon 11855. Op 1 April as. zal de heer C. van Dalen, ontvanger der Directe Belasting Invoerrech ten en Accijnzen ter Inspectie der Directe Be lastingen te Haarlem, den dienst met eervol ontslag wegens pensioengerechtigden leeftijd verlaten. De heer van Dalen werkte in verschillende steden als belasting-ambtenaar en werd in 1936 in zijn huidige functie te Haarlem geplaatst. Er waren mooie bloemen van de firma F. Rijn- veld en Zn. R. K. Schaakclub .Hillegom" Competitie uitslagen: J. v. d. ZwetP. Schrama 10; F. NijssenJ. Schrama 01. Dinsdag a.s. begint een nieuwe competitie, waarvr fraaie prijzen beschikbaar zijn. Insclu.jving, ook voor nieuwe leden tot Maan dag 1 uur (uiterlijk) bij den secretaris, E. Th. Lakker, v. Meerbeekstraat 6, Hillegom. De werkloosheid blijkt in de afgeloopen week zeer miniem te zijn opgeloopen. Het aantal in geschreven werkzoekenden vermeerderde van 2234 tot 2246, waarvan 2205 personen geheel werkloos waren. Het aantal werkloozen in de overeenkomstige week van het vorig jaar be droeg 2359. Onze plaatsgenooten, de heeren J. Jans, H. Wevers en J. v. Stekelenburg slaagden bij de te Haarlem gehouden examens voor stations ambtenaar. Geboren: z. van J. P. Boon-de Wit; z. van J. de Vries-Drenth; z. van C. M. Nijssen-Rutte; z. van P. Timmers-van der Vlies; z. van R. de Ruijter-Kenter; d. van C. A. E. Weitner-Hom- burg; z. van M. A. A. Herder-Heijnen; d van H. J. E. Stals-Braam. Overleden: W. J. Jansen, 78 j., echtgen. van E. Duif, Stationsweg 142, IJmuiden; R. A. Dek ker, 1 j„ z. van M. L. Dekker, Elzenstraat 21, IJmuiden; K. K. Zwart, 83 j„ echtgenoote van P. Groen, Visseringstraat 26, IJmuiden; G. Koning, 83 j., wed. van A. Kwadijk, Jb. van Heemskerkstraat 80, IJmuiden; P. A. Deen, 14 j., d. v. C. J. F. Deen, Uitendaalstraat 22, Sant poort; D. Jongert, 53 j., echtgen. v. A. Luiting, Wijkerstraatweg 299, Velsen-N.; B. Schuursma, 59 j., echtgen. v. J. de Bruin, Julianastraat 44, IJmuiden; G. Hille, 57 j.. Wijk aan Zeeërweg 27, IJmuiden. Op onze girorekening Is voor de Stille Armen een bedrag van 10.gestort door mej. L. te B. Inlichtingen aan het bureau van Politie Sme- destraat uitsluiten tusschen 11 en 13 uur. Etui met bewijzen, Bureau van Politie, Sme- destraait; handschoen, Wesseling, Oorsohot- straat 6; 5 katten, Kennel Fauna, Friesche Var kenmarkt 24; muts. Kok, Jansweg 30 rd., parapluie. Hazevoet, Spaarnaamscheweg 8; rij wielplaatje, Assendelft, Kruistochtstraat 16: Ring, v. Zanen, Linschotenstraat 65; Rozen krans, Buréhu van Politie, Smedestraat; shawl Strijbos, Jan Evertsenstraat 12; wanten, Saen- redamstraat 29 rd. Bij de te Utrecht gehouden examens voor costumiere van de Ned. Ver. van Modevak scholen slaagde o.m. mej. J. E. van Zutfen, al hier. In Hotel Kennemerhof zal a.s. Zondag een belangrijke wedstrijd om den landstitel tus schen Damclub IJmuiden en het Residentie Damgenootschap worden gespeeld. Aan bord 1 zal onze plaatsgenoot Ligthart tegen den oud wereldkampioen B. Springer uitkomen. stond óók. Maar de kunstenaar voedde hem, lang en diep. Een schilderij als een donderwolk, prachtig rijp van toon, zeer sterk v..ia sentiment. Let op hoe die rechterarm is geschilderd, in een „onmogelijke" houding. Maar welk een vast oog en welk een hand zonder aarzeling! JAN ENGELMAN Op 15 Pebr. spelen O.Z. 1O.Z. 4, O.Z. 2 O.Z. 6 en O.Z. 5O.Z. 8. Op 16 Febr. O.Z. 3—O.Z. 7. Er zijn nu reeds in 14 dagen ongeveer 80 wed strijden gespeeld. Hieruit kan men dus opma ken. dat er niet stil gezeten wordt. Vóór 1 Maart zal er een rang-lijst van den stand gepubliceerd worden. Den leden, die nog inhaal-wedstrijden moeten spelen, wordt verzocht, deze zoo spoedig mo gelijk te doen, anders komen zij veel te veel achter. Gemeenteraad. De raad vergaderde Donder dagmiddag onder voorzitterschap van den burge meester. Na opening en vaststelling van de notulen sprak de VOORZITTER een woord van welkom tot den secretaris, die na' geruimen tijd ziek te zijn geweest, de vergadering voor de eerste maal weer bijwoonde. Dan kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanschaffing van een motorspuit voor de brandweer. De raad nam eenstemm g het besluit hiervoor een crediet van 12.000 ter beschikking te stel- len. Bij het voorstel om een tijdelijke toelage te verieenen aan het lager bezoldigd gemeente- personeel, werd naar voren gebracht, dat ook andere categorieën ambtenaren, als het los personeel in gemeentedienst en vooral de Distri butie-ambtenaren salar sverhooging of een der gelijke toelage ten zeerste noodig hebben. De VOORZITTER wees erop, dat daartoe po gingen werden en nog worden gedaan. Het voorstel tot het geven van de tijdelijke toelage en het in overeenstemming brengen van de rijksregeling ter zake den kinderbijslag voor het gemeente-personeel werd daarna met alge- meene stemmen aanvaard. Tenslotte besloot de raad tot aansluiting van de brandweer bij den Provincialen Bond van Brandweervereenigingen in Zuid-Holland. Daarna volgde sluiting. De bloembollenbeurs. Het aantal bezoekers was weer groot, n.l. 150 betalende kweekers en handelaren. De handel had het gewone aspect. In hoofdzaak zijn het nog de gladiolen, die in de belangstelling staan, In de étalage van Buffa wordt, met militaire eer, een lichtmatroos je begraven. Is het 't pen seel van Krabbé (om zijn 'knapheid lang niet te versmaden), dat de menschen zoo trekt of zijn het de mooie blauwe kragen? In ieder ge val blijken het laagland en de laaglandzee nog bij elkaar te hooren. Binnen is er iemand san het woord, die blijk baar veel langs de zee zwerft en met groote aandacht pleegt te bekijken wat de vloed op het witte zand spoelt. Schelpen, mosselschalen, de schaar van een krab, kurken van een vis- schersnet, een compas, grillig gekrulde wieren, stukken wrakhout en een reeds halfvergaan badschoentje dat zijn zoo de ingrediënten waarmee Eugène Brands te Zandvoort zijn stillevens componeert, om ze dan zorgvuldig uit te teekenen. Brands heeft veel „abstracte" composities gemaakt en ze zijn wellicht de vingeroefe ningen geweest, waarop deze overwogen samengestelde en precies geteekende din gen moesten volgen. De ordening der voorwerpen, de wijze waarop hij ze naast elkander legt in een rustig en evenwichtig verband, schijnt hier en daar nog van meer belang dan de uitvoering. Het is consciën tieus en liefdevol werk, maar het zingt, vooralsnog geen hoog artistiek lied. De teekeningen van Brands zijn wat ijl en hartstochtloos. Hij heeft geen sterk eigen schrift of arabesk. Hij heeft zijn zorgvuldigheid en schijnt daar voorloopig mee tevreden. In de groote teekening „Zeealsem" kon hij er zeker niet mee tevreden zijn, want die kwam niet boven een schoolsch proefwerk uit. Elders is de spanning fijner en echter, zeker in de teeke ning die „De Sleutel" heet en niet minder in een" der VloedlijncompcHsities, we bedoelen die met de zees'erren en het stukje krab- schaar, die de bekoorlijkheden harer „grijs, heid" heeft. Brands is een talent waar wa uit groeien kan, maar het geduld moet, om zoo te zeggen, ruimer adem krijgen. Een der dingen, die bij hem het meest treffen, is zijn vermogen om zijn onderwerpen van bovenaf, in een moeilijk verkort te zien en weer te geven. J. F Doeve kent men vooral als een vaar dig illustrator en reclameteekenaar. Hier laat hi, groote teekeningen met reëele en poëtische onderwerpen zien, die alle voorstelling voor dragen als een feestelijk bouquet van zwart en wit. Hij is een knap teekenaar, hij kan heel wat. Hij kan hef verloop van een lijn sierlijk zich doen voortplanten, hij kan een stof uit drukken, hij kan het wit fraai laten alternee- ren met het. zwart. Maar zijn kunst is geen aangelegenheid, die bij hem diep schijnt te zit ten. Men heeft den indruk dat het habiele de ontroering vaak in den weg treedt. Er is niet zoozeer sprake van een remmenden weerstand als wel van een zich laten drijven op vermo gens, die geen moeite kos'en. De kunstenaar in Doeve gaat nog schuil achter den virtuoos. De virtuoos in Breitner, wiens vrouwelijk halfnaakt in een der benedenzalen weer een prachtige bevestiging van zijn kunnen is, be- „CORPUS SIGILLORUM NEER- LANDICORUM", de Nederlandsche Zegels tot 1300, afgebeeld en be schreven in opdracht van de Nederlandsche Academie van We tenschappen te Amsterdam. Afleve ring IX en X. 's Gravenhage, Mar- tinus Nijhoff, f 7.20 per aflevering. Het stemt tot voldoening dat de even fraaie als wetenschappelijk belangwekkende uitgave van het „Corpus Sigillorum Neerlandicorum", waarop wij reeds eenige malen in dit blad de aandacht mochten vestigen, met het verschij nen van de hierboven aangekondigde 9e en 10e afleveringen hare voltooiing bereikt. Zulks te méér omdat de tijden die wij beleven eener- zijds het belang van een reproductie onzer zeldzame oude zegels wel heel bijzonder doen beseffen en anderzijds omdat de moeilijkheden van den huidigen dag voor het slagen van het begonnen werk konden doen vreezen. Aflevering 9 bevat uitsluitend afbeeldingen, 23 planches met gemiddeld zes afbeeldingen, in ae reeds vroeger genoemde voortreffelijke druk techniek. De 10e en laatste aflevering bevat eveneens 23 platen en verder de beschrijving der zegels beginnende met dat van Gillis van Wendel- nesse tot en met Johan, zoon van Steven van Zuilen. Eenige zegels van onbekende personen en een aantal nagekomen zegels sluiten de reeks. Omdat de beschreven en afgebeelde zegels uit een vroege periode stammen, stellen zij ons ir> staat het ontstaan en de verbreiding van en kele wapens op den voet te volgen. In deze laatste aflevering worden slechts 66 zegels van wereldlijke personen beschreven en men kan er zich over verwonderen dat zelfs onder dit klei ne getal nog zooveel is op te merken dat de aandacht verdient. Wij willen slechts hier en daar iets aanstippen. Arnoud van Wijk, schepen van Heusden, ze gelt met een wiel, het is eenvoudig het legen darische spinnewiel-rad uit het wapen der stad die hij mede bestuurde. Op gelijke wijze voor ziet Willem Arnoudszoon, schepen van Bergen- op-Zoom, zich van een wapen dat drie St. An- dries-kruisen vertoont. De edelman Gerard van Wieldrecht voert eveneens de drie liggende kruisen, doch ont leent ze rechtstreeks aan het wapen van het graafschap Strijen waaruit hij oorspronkelijk is. Enkele nummers verder ziet men het omge keerde zich voordoen: een stad ontleent haar wapen aah een persoon. Willem Hughemans- zoene (van Strijen), heer van Zevenbergen, voert de bekende drie St. Andrieskruisen van zijn geslacht, en van hem en zijn opvolgers zijn zij aan de stad Zevenbergen overgegaan. In de hierbesproken laatste aflevering komt ook het oude geslacht van Zuilen aan de beurt met zijn sprekend wapen van drie zuilen. Wan neer men echter de afbeeldingen van een ze vental zegels van Van Zuilens, benevens die van andere uit dit huis gesproten geslachten, welke in vorige afleveringen werden afgedrukt, eens rustig bekijkt, dan gaat men twijfelen of men hier inderdaad wel met een sprekend wa pen te doen heeft, d.w.z. met een dat drie weliswaar naar de regels der heraldieke aesthe- tica eemgszins vervormde zuilen vertoont. De wijze waarop de voorstelling in den regel ge graveerd is. doet veeleer denken aan een af beelding van smeedwerk, bijv. aan muurankers, of aan ijzeren klampen die oorspronkelijk ter versterking van het schild dienden. Wat er ook van zij, velen zullen met ons dankbaar zijn voor het prachtige studie-mate riaal dat in deze uitgave onder ons bereik ge bracht is. R. A. Men schrijft ons: In de aloude parochie van St. Servaas, ba kermat van de geloofsverkondiging in de Ne derlanden, is een „buurthuis" gevestigd. Het ontstond ten dienste van die groepen der be volking welke, in sociaal opzicht, de meeste zorg vorderen. Hier vinden deze de gezelligheid die hun al te schamele behuizing niet bieden kan. Om dit buurthuis te financieeren geeft men dezen winter hoogstaande tooneelavonden, ge organiseerd door een Hulpcomité. Dit bezori.de ons een opvoering van Ghéon's „Genesius", van „Gaslicht" en tweemaal kwam Charlotte Kohier voordrachtavonden geven Het publiek weet die wel te waardeeren, want telkens werd zeer ten bate van het liefdewerk, een volle oi uitverkochte zaal bereikt. Hoorden we onlangs de gevierde Holland- sche actrice als „Filomeentje", het zielige, ziels zieke, misdadig aangelegde volkskind, dezer dagen droeg zij ons een opvallend contrast „Frasquita", naar een novelle van den Spaanschen schrijver Alecon, uit de helft der vorige eeuw, voor. Een romantisch geval, met de naar ziel en lichaam oergezonde naturen van Frasquita en den molenaar in het centrum der handeling. Dit min of meer komische werk imet hache lijke, dramatische momenten) lag Charlotte Kohier wel goed. Zij acteerde en declameerde met temperament en zwier. De uitbeelding dei mannelijke bijfiguren was heel vlot en natuur lijk. Na ieder bedrijf werd hartelijk geapplaudis seerd. Aan het slot werd aan de kunstenaresse door Ir. Telders, namens het comité een bloem stuk aanueboden. Voor het Buurthuis van St Servaas moet het zoowel een artistiek alsook een materieel sucoes zijn geweest. Het lid van den gemeenteraad, de heer J. H. Meewezen, heeft den raad een voorstel doen toekomen, om de conclusie van B. en W. in zake het kanaal om de Noord niet te aan vaarden. B. en W. uit te noodigen, alsnog een onderzoek te doen instellen naar de mogelijk heid tot verbetering van het scheepsverkeer op het IJ benoorden het Centraal Station door verbreeding van het IJ aldaar, en den raad met het resultaat van dat onderzoek binnen redelijken termijn in kennis te stellen. De voorsteller kant zich tegen de wijze, waar op sommige uitkomsten van het ingestelde on derzoek in het rapport betreffende het kanaal om de Noord zijn verwerkt, alsook tegen het veronachtzamen van andere gegevens, voorts tegen het feit, dat niet alle mogelijkheden on der het oog zijn gezien, die verbetering in het verkeer op het IJ benoorden het Centraal Station kunnen bewerken. In zijn uitvoerige toelichting betoogt de heer Meewezen o.m. dat het wel vaststaat, dat de voorgenomen tunnelaanleg een belangrijke ver betering in het Uverkeer benoorden het Cen traal Station zal bewerken en wel evenredig aan de mate, waarin die tunnelaanleg het dwars- en kruisverkeer doet afnemen. Het rap port aldus de voorsteller zwijgt hierover. Verder wijst de voorsteller op het gevaarlijke kruispunt, dat voor de Oranjesluizen zal ont staan bij den aanleg van het kanaal om de Noord, welks Oostelijke monding juist in het verlengde van het Rijnkanaal komt te liggen. Verbrerding van het IJ ad 100 meter over een lengte van 400 meter juist tegenover het Centraal Station, zou 't nauwste gedeelte van 200 M. op 300 M. brengen en den hinderlijken „elleboog" strekken. Technisch levert dit ver breiden van het IJ geen moeilijkheden op, ter wijl de kosten zeker lager zullen zijn, dan de voor het kanaal om de Noord geraamde zes millioen gulden. In een tweede voorstel aan den raad stelt de heer Meewezen voor bij het uitwerken van de tunnelplannen rekening te houden met de mo gelijkheid van zulk een verbreeding van het IJ. (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag1 In uw wagen moet u niets wagen. autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker'weten! SCHEVENINGEN, 13 Febr. Aan de markt wa ren hedenochtend 25 motorloggers met f 3251, 8 kotters met f 866 en 43 motorschokkers met tezamen f 1835. In totaal besomden 76 kust- visschers f 5952. De besommingen van de motorloggers waren: Kw 89, D. Schaap met f 432, Kw 52, F. de Haas met f 207, Sch 353, Beekhuizen met f 110, Kw 97, D. Kuit met f 101, Sch 73, J. Klein met f 84, Sch 84, W. Rog met f 102, Sch. 84, J. den Duik met f 152, Cch 16, W. Rog met f 102, Kw 166, H. v. d. Plas met f 108, Sch. 23, A. Taal met f 100, Kw 144, P. Varkevisscher met f 204. Kw 151, T. v. d. Plas met f 122, Sch. 210. B. Rog met f 156, Sch. 81, A. den Duik met f 76, Kw 175, van Duin en Plokker met f 123, Sch 30, C. de Graaf met f 131, Sch 196, M. den Heyer met f 99, Sch 285, M.' Pronk met f 163, Sch 201, M. den Heyer met f 58, Sch 284, P. den Heyer met f 116, Sch 14, W. Rog met f 69, Sch 302, A. Taal met f 73, Sch 341, W. de Graaf met f 81, Sch 89, A. Rog met f 98, Sch 57, A. Roeleveld met f 140. Van de kotters waren de besommingen: Kw 72, W. v. d. Plas met f 39, Hd 75, D. Koorn met f 53, Tx 33, J. Drijver met f 106, Tx 14, A. Ellen met f 167, Ro 2, G. van Noord met f 67, Tx 37, A. v. d. Vis met f 227, Tx 19, F. van Krijnen met f 140, Tx 73, C. de Jong met i 66. De noteeringen waren heden: Bot 46—53; Kleinschol 45; Sprot 31—35; Puf- schar 1213 40; Gesorteerde schar 3743, alles per kist van 40 kg. Op 91-jarigen leeftijd is in het St. Jacobs- rusthuis aan de Plantage Middellaan te Amsterdam overleden, de heer W. G. de Boer, een der oudste zouaven van ons land, vete raan van Mentana. Hij behoorde tot de vierduizend Nederlan ders, die gehoor gaven aan 's Pausen oproep en vocht voor zijn zaak: God wil het; strijdt.... 't is eervol sneven, Waar veertien vallen tegenéén Als 17-jarige jongeman was hij opgetrokken met de boerenzonen van Noordholland en irabant, de jonge middenstanders en arbeiders uit de steden. De faam van Heykamp's roem- vollen dood te Bagnor- ca, het sneuvelen van den Westfrieschen reus Pieter Jong, die te Monti Libretti de rood- hemden met de kolf van zijn geweer weg maaide, de doodsver achting der helden van Albano, als zij de slachtoffers der chole ra begroeven, dat alles hadden de harten der achtergeblevenen met trotsch vervuld. Te Lutjebroek treurde moeder Jong niet om den dood van haar zoon, maar uit spijt dat zij geen zonen meer bezat om hen den H. Vader te schenken. De ouders van den heer De Boer hadden steeds geweigerd aan zijn verlangen om naar zee te gaan te voldoen. Hij had ons dit zelf zoo onopgesmukt verteld, twee jaar geleden, zeventig jaar na den slag van Mentana. Maar zijn ouders hadden hem wel laten gaan toen hij als zouaaf naar Rome wilde vertrekken. En zoo meldde hij zich aan de pastorie op het Rusland, waar pater De Kruyff O.E.S.A. hem liet keuren en hem aanwierf. Op 26 Januari 1866 vertrok de toen nog zeventienjarige De Boer tezamen met 28 Amsterdammers. Na een lange reis: per spoor naar Rotterdam, vandaar per boot naar den Moerdijk, een gul onthaal bij de Broeders van Oudenbosch, herkeuring te Brussel, via Parijs naar Marseille, dan per boot naar Civita Vecchia, arriveerde hij eindelijk op 2 Februari te Rome. Reeds den volgenden dag kreeg hij zijn uni form en op 5 Februari stond hij op de groote zouavenaudiëntie voor Paus Pius IX. Dan bra ken maanden van ernstige oefening aan, volgde de vuurdoop te Sabiago bij een schermutseling met de roodhemden. Veertien dagen kampeerde hij met zijn compagnie onder de kolonnade van St. Pieter omdat de kazernes ondermijnd waren. En eindelijk 3 November 1867, de dag van onvergetelijke zouavengloriede overwin ning bij Mentana waar het 5000 man tellend Pauselijk leger onder generaal Kanzier de overmacht van 14.000 Garibaldisten volko men versloeg. Het was een zware slag. Onder het ruischen van den neervallenden regen marcheerden de zouavenbataljons de Porta Pia te Rome uit, aanval op aanval werd gedaan op de Garibaldisten, die ten slotte in een laatste felle charge met gevelde bajonet uit hun verschansingen verjaagd werden, onder rollende donders van het geschut, het geknal van de Champotgewe- ren, het jagende geschetter der trompetten. Over den heuvelkam van Mentana vluchtte Garibaldi te paard met zijn verslagen leger. Den volgenden dag hielden de zouaven een triomphantelijken intocht in Rome, waar de bevolking hen onder bloemen bedolf. De heer De Boer was sindsdien naar zijn land teruggekeerd en genoot 'n rustigen levens avond in Rusthuis St. Jacoo waar men hem om zijn opgewekt humeur hij speelde bij voor keur komische rollen in de Tooneelclub „St. Genesius", welker roem zelfs buiten de muren van St. Jacob doordrong algemeen waar deerde. Met trotsch mocht hij het Eerekruis „Beni Merenti". het Kruis van Mentana dra gen, verworven in heldenmoed en met groote offers. Daar in het St. Jacobshuis is hij Woens dagmiddag gestorven. Maandag a s. zal hij be graven worden. Alweer is een van de oude garden der Zouaven heengegaan, wier rijen al maar dunnen Een zestal Scheveningers heeft sedert No vember van het vorige jaar huisgehouden in twee villa's in Den Haag. Zij hebben n.l. alles wat maar eenigszins verkoopbaar was uit deze villa's weggesleept en voor een appel en een ei aan verschillende opkoopers verkocht. De politie is op het spoor van deze bende gekomen, omdat eenigen van hen den laatsten tijd royaal met geld omsprongen. De villa's, waarnaar hun arbeidsterrein zich uitstrekte, zijn gelegen aan de Johan van Ol- debarneveltlaan en aan den Gevers Deynoot- weg en waren „ijdelijk onbewoond. In de villa aan de Johan van Oldebarneveltlaan stond eenig meubilair en de bewoners vertoefden op de Veluwe. De villa aan den Gevers Deynootwcg daarentegen was compleet gemeubileerd. Dit was aan eenige Scheveningers ter oore geko men, n.l. den 19-jarigen K. R. en den 16-jari- gen L. K., beiden /isschsr van beroep Zü kwamen in het huis aan de Johan van Oldebarneveltlaan door een keukenruit te ver nielen en op den Gevers Deynootweg door een deur te forceeren. Nu begon het wegsleepen van de inventarissen. Uit de villa aan de Jo han van Oldebarneveltlaan werd een schrijf bureau weggehaald, maar uit de andere villa veel meer, n.l. een slaapkamerameublement, drie buffetten, Japansche vazen, schilderijen, vloerbedekking enz. enz. Inmiddels hadden vier andere Scheveningers bemerkt, dat hun kameraden ruim over geld beschikten en zij werden nu eveneens in het complot opgenomen. Het waren de 20-jarige visscher L. v. d. B., de gebroeders W. D. en A. D„ resp. 18 en 17 jaar en los-werkman van beroep en de 18-jarige los-werkman A. de M Ook deze heeren brachten nu geregeld bezoe ken aan de villa's. Hierbij werd gebruik ge maakt van een bakfiets en in de sneeuwperiode zelfs van een slee. De goederen werden vervol gens naar opkoopers gebracht, waarvan de voornaamste de 27-jarige P. H. van de Staten- laan was. De bende en de opkooper zijn dezer dagen ontmaskerd en gearresteerd, waarbij bleek dat de meesten van hen reeds eerder met de justi tie in aanraking waren geweest. De gestolen goederen zijn voor het grootste gedeelte achterhaald en vertegenwoordigen een waarde tusschen de f 6000 en f 7000. Het geld, dat de Scheveningers voor het meu bilair hadden ontvangen, was reeds opgemaakt Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Zondag den 9en Februari 1941 is het na af loop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tusschen afzonderlijke W.A.-lieden en po litiek andersdenkenden op verschillende plaat sen in de hoofdstad en vooral op het Waterloo- plein (jodenbuurt) tot botsingen gekomen Ver scheidene van de daarbij betrokken personen en van de Amsterdamsche politiebeambten, oie voor het herstel der orde tusschenbeide geko men waren, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llen Februari hebben troepen jeugdige Joodsche ele menten, die van allerlei wapens voorzien waren, in de jodenbuurt wonende nationaal-socialis- ten, onder wie ook schoolkinderen, voortdurend aangevallen en voor een deel zwaar gewond. Ook zijn in de jodenbuurt winkels van natio- naal-socialisten door joden vernield. Daarop heeft de politie talrijke van wapens voorziene joden gearresteerd. Ter verzekering van de orde iS in den nacht van 11 op 12 Febr. de oude jodenbuurt geheel afgezet en voor in- en uitgaand verkeer gesloten. Nu de rust in de jodenbuurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Februari de beperkingen ten aanzien van het in- en uitgaand verkeer verzacht. Met aet door bovengenoemde incidenten dringend noodig ge worden vertrek van alle niet-joodsche bewoners uit de jodenbuurt is reeds 13 Februari een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koopman A- Asscher en prof. Cohen is een Amsterdamsche jodenraad gevormd, die het Amsterdamsche ge meentebestuur bepaalde garanties voor de hand having van de veiligheid binnen de jodenbuurt gegeven heeft. BERLIJN, 13 Febr. (DU.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Na de vernietigende slagen, aie de laatste dagen door duikbooten en bommenwerpers met grooten actieradius aan het Britsche convooi- stelsel ten Westen van Portugal zijn toege bracht, hebben thans, zooals reeds in een spe ciaal bericht bekend is gemaakt, in den At- lantischen Oceaan opereerende Duitsche oor logsschepen een groot vijandelijk convooi aan gevallen. Zij slaagden er in. 13 gewapende vijan delijke koopvaardijschepen, waaronder ver scheidene groote oceaanschepen, die zwaar ge laden waren met oorlogsmateriaal voor Enge land, tot zinken te brengen. Door dezen aanval werd het convooi verstrooid. Bij aanvallen op militaire doelen aan den mond van Theems en Humber hebben ge vechtsvliegtuigen treffers geplaatst op een scheepswerf en op rotsversterkingen. Gewa pende verkenningsvliegtuigen hebben met goed gevolg een vrachtschip aan de Noordkust van Schotland en een patrouillevaartuig aan de Zuidoostkust van Engeland aangevallen. Ver dragend geschut van het leger heeft overdag en in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke doelen in het zuidoosten van Enge land beschoten. In het Noorden van Cyrenaica heeft de Duitsche luchtmacht bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op Britsche troepenkampen en militaire installaties. Op een vliegveld bij Benghazi werden op den grond staande vlieg tuigen door bommen getroffen. Autocolonnes werden verstrooid door machinegeweervuur en bommen. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes het vliegveld Luca op Malta aangevallen. Bij lucht gevechten boven het eiland verloor de vijand drie vliegtuigen van het type Hurricane. Sedert midden-Januari hebben Duitsche ge vechtsformaties verschillende geslaagde lucht aanvallen op het Suez-kanaal gedaan. Bij deze moedige aanvallen der Duitsche luchtmacht zijn bomtreffers geplaatst op de kanaalvakken, spoorwegemplacementen en havenwerken. Zooals reeds gemeld, is bij de luchtverken- ning g: bleken dat als gevolg van deze actie ook twee koopvaardijschepen midden in de vaargeul zijn gezonken. Bij het onderzoek der luchtfoto's kwam tevens vast te staan, dat zich ten Noorden en ten Zuiden van de versperde plaatsen aanzienlijke concentraties van sche pen bevonden Het zinken der schepen heeft dus geleid tot ernstige belemmering van de scheepvaart door het kanaal. Een duikbootjager heeft gisteren aan de At lantische kust een Britsch bombardements vliegtuig dat zonder resultaat bommen had ge worpen, neergeschoten. In den afgeloopen nacht zijn noch boven Duitschland noch boven het bezette gebied vijandelijke vliegtuigen verschenen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist."* ERGENS IN ITALIë, 13 Febr. (Stefani). Hef Italiaansche opperbevel publiceert communiqué no. 251. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid va® patrouilles en de wederzijdsche artillerie. Vij andelijke bases, wegen, verbindingen, artillerie stellingen werden doeltreffend bestookt doof onze formaties vliegtuigen. Troepen, kampe menten en wagens werden in scheervlucht aan gevallen en met lichte bommen getroffen. Een formatie jachtvliegtuigen heeft op 11 Februari een vijandelijk vliegveld aangevallen en tal- rijke, op den grond staande vliegtuigen mitrailleurvuur bestookt en ernstig beschadigd- Tijdens een luchtgevecht is een vijandelijk, tweemotorig vliegtuig neergeschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Op Malt® is het vliegveld Mikabba door onze bommen werpers aangevallen. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche Vliegercorps offensieve acties ten uit voer gelegd tegen een concentratie van troe pen, oprukkende colonnes en een vliegveld van den vijand. In Oost-Afrika zijn in de zone van Cheren felle aanvallen van den vijand, gesteund doof een luchtbombardement, duidelijk afgeslagen door onze tegenaanvallen. De luchtmacht heeft moedig onze troepen gesteund gedurende hun heldhaftige verdediging. In den Beneden Soe dan, in de zone van de rivier Omo, hebben onze troepen vijandelijke colonnes afgeslagen- die talrijke dooden en gewonden op het ter' rein achterlieten. In den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke Vliegtuigen eenige bommen en tal rijke lichtfakkels op het eiland Rhodes neef' geworpen. Twee vrouwen en een jongen wer den gedood. Eenige schade werd aan woningen aangericht. In Den Haag hebben Woensdag enkele autori teiten van de recherche en van de Haagscbe politie hun nieuwe uniformen in het openbaar gedragen. De uniformen voor recherche en gemeente* politie komen ongeveer met elkaar overeen, al thans wat betreft de hoogere rangen. De §e' meentepolitie draagt het gemeentewapen op cie platte pet, de Rijkspolitie den lauwerkrans rne1, staanden leeuw. De knoopen zijn respectief bol vormig en met een leeuwenfiguur. Beide cate gorieën dragen een kokarde met rood, wit eb hlauw. Over de rangen van de politie in de toekom5' vernamen wij, dat de rang van commandant vab de geüniformeerde politie afhankelijk zal zijb van de sterkte van het politiecorps, dat weoef' om afhankelijk is van de grootte der gemeend- De rang van deze autoriteiten bepaalt teven* dien van den toekomstigen president, onde1 wien dus alle takken van dienst zooals kin- der- en zedenpolitie en recherche ressüf' teeren. Wordt dus bijvoorbeeld in verband met be bovenstaande aan den commandant van de ge- uniformeerde politie een rang van kolonel toe gekend, dan is de toekomstige politie-presldeh' generaal-majoor. Dit alles is nog niet officieel vastgesteld. O0" de uniformen zijn nog niet officieel goedgekeurd- Het betreft nog slechts een suppositie, volg'"1]5 welke ook de lagere rangen bij de politie min' taire rangen zullen worden. TANGER, 13 Febr. (DJi,B.). Gener®** Weygand heeft Algiers verlaten, om zich West-Marokko te begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4