Inkomstenbelasting Hitier ontvangt Zwetkowitsj Brandstoffengebrek ten plattelande Verduistering Laatste waarschuwing aan duivenhouders Italiaansche aanval op Kreta Vleeschvoorziening van gestichten Matsoeoka bespreekt relaties met Moskou Luchtgevechten boven het Kanaal „Op alle mogelijkheden voorbereid" JV. T 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal I/ 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75V£ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No 22855 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Ontheffing in verhand met de loonbelasting Voorbereidingen voor nieuwe Roemeensche grondwet Bescheiden moeten 27 Februari onherroepelijk in orde zijn Grieksche regeering roept reservisten op Italiaansch generaal gesneuveld Groei van Rassemblement National Populair Textielkaarten in onbezet Frankrijk EX-KONING ALFONS ZIEK De Amerikaansche export embargo's STAFBESPREKINGEN IN TURKIJE BEëINDIGD Menzies weer te Cairo Maatregelen ter tegemoetkoming in overweging gegeven Regeling voor het slachten van runderen De Britsche behoefte aan torpedojagers PéTAIN TE VIGHY TERUGGEKEERD Belangstelling te Berlijn voor Franco's politieke reis „Giornale" over de ontmoe ting te Bordighera i Rome is een ernstige stad geworden Slechts een onderwerp beheerscht alle gesprekken: de oorlog Gunstige wending in verhoudingen waar te nemen Osjima's oordeel Duitsch geschut bestookt weer gebied van Dover Politieke verbindingsraad te Tokio gevormd De Amerikaansche post voor Duitschland Arrestaties te Agram Scepticisme Maarschalk Brook Poham over Ned. Indië en Verre Oosten OPHEFFING VISCHVERBOD GEVRAAGD Legionnair leider in Roemenië gearresteerd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Staatscourant van Vrijdag bevat bet reeds aangekondigde besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën tot Uitvoering van het besluit op de loonbelasting. De eerste drie artikelen van dit besluit luiden als volgt: Artikel 1. Aan dengene, die in de belastingen naar het Inkomen over het belastingjaar 1940/41 is aan geslagen uitsluitend ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten geniet, welke aan de loon belasting zijn onderworpen, wordt op zijn ver zoek een ontheffing van zijn aanslag verleend over vier maanden. Artikel 2. Aan dengene, die in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940/41 is aan geslagen mede ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten geniet, welke aan de loonbelas ting zijn onderworpen, wordt op zijn verzoek een ontheffing op zijn aanslag verleend ten bedrage van de belasting over vier maanden, welke ver schuldigd zou zijn geweest, indien hij uitsluitend opbrengst van in dienstbetrekking verrichten ar beid had genoten. De aldus berekende ontheffing mag echter niet het bedrag van een ontheffing van zijn aanslag over vier maanden overtreffen Artikel 3. Indien wegens een feit, dat zich vóór 1 Januari 1941 heeft voorgedaan, ingevolge artikel 95 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 ontheffing wordt verleend, wordt de ontheffing ingevolge de vorige artikelen berekend over de opbrengst Van in dienstbetrekking verrichten arbeid, welke in het overgebleven belastbaar inkomen, bedoeld in het tweede lid van het genoemde artikel, is begrepen. In afwachting van de totstandkoming van de in artikel 1 van het besluit op de loonbelasting 1940 bedoelde enkele inkomstenbelasting wordt terzake van feiten, welke zich na 31 December 1940 voordoen, gèen ontheffing ingevolge hoofd stuk 13 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 verleend. Zonsondergang 15 Febr. 18.53 Zonsopgang 16 Febr. 8.55 15 Febr.: Maanopkomst 23.44 ondergang 10.51 Zonsondergang 16 Febr. 18.55 Zonsopgang 17 Febr. 8.53 16 Febr.: Maanopkomst 00. ondergang 11.24 SALZBURG, 14 Febr. (D.N.B.). De Führer ontving heden op den Berghof in tegen woordigheid van Rijksminister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop. den Joe'go- Slavischen premier, Zwetkow'tsj, en den Joe- go-Slavisehen minister van Buitenlandsche Zaken, Olncar Markowitsj. De besprekingen Over vragen van wederzijdsch belang werden gevoerd in den geest der traditioneele vriendschapsbetrekkingen tusschen beide naties. BOEKAREST, 14 Febr. (D.N.B.) De minister raad is gisteren bijeengekomen onder voorzitter schap van Antonescoe. In welingelichte kringen verluidt, dat het ontwerp voor een nieuwe con stitutie besproken is. Men verwacht dat dit wel dra gepubliceerd zal worden. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van de Commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders aan de burge meesters medegedeeld, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het duivenwezen hier te lande een laatste Waarschuwing aan houders van post- en sier- duiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt: Van 21 Februari a.s. af moet iedere postduivenhouder in het bezit zijn van een offlcieele, door de Commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduiven- houders, Prinsengracht 407, Amsterdam, af gegeven hoklijst en van een lidmaatschaps kaart van het Nationaal verbond van post duivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle door politie of andere officieele instanties, mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, ten einde deze fout alsnog te herstellen, zoo dat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, moet onverwijld proces-verbaal worden opge maakt, met onmiddellijke inbeslagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toegepast ten aanzien van alle soorten sierduiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren, iedere tamme, tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, af gegeven door den secretaris van den N.B.S. (Ne- derlandschen Bond van Sierduivenhoudersveree- nigingen), den heer C. A. M. Spruyt, van Bever- ninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N.M.-ring van h'et Ne derlandsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring-1941. RHODOS, 14 Febr. (Stefani) Italiaansche jachtvliegtuigen hebben een aanval onderno men op het vliegveld Eraclion van het eiland Kreta. Ondanks het hevige afweervuur daal den de vliegtuigen tot geringe hoogte en plaatsten zij vervolgens hun brandbommen op de hangars en de andere inrichtingen van het vliegveld, waar zware branden ontston den De toestellen keerden behouden op hun bases terug. Het Joego-Slavische blad Politika meldt uit Saloniki, dat het Grieksche ministerie van Lucht vaart tegen 20 Februari alle reservisten van de lichtingen 1933 en 1935, electriciens van de lich tingen 1930, 1932, 1933, 1935, 1936, 1937 en typo grafen, schilders en metselaars van de lichting 1938 heeft opgeroepen. Het ministerie van Ma rine heeft alle reservisten uit Attica en Boeotië van de lichting 1936 en de ziekenverplegers uit het geheele land van de lichtingen 1930 tot 1940 opgeroepen. Zij moesten zich binnen 12 uur mel den D.N.B. bericht uit Rome, dat bij de gevechten in het gebied van Bengasi generaal Tellera, com mandant van het tiende leger, den heldendood is gestorven. Hij was zwaargewond in gevangen schap geraakt en stierf enkele uren later. PARIJS, 14 Febr. (D.N.B.) De Fransche Nationale Volkspartij (Rassemblement Na tional Populair) heeft haar hoofdkwartier opgeslagen in een groot huis in de Rue Mon- ceau. In verband met den grooten toeloop tot de partij waren de vroegere lokaliteiten te klein geworden. Bovendien zijn te Parijs drie districtsbureaux geopend. Naar aanleiding van de invoering van klee- dingkaartfen in onbezet Frankrijk merkt de pers op, dat de textielvoorraden door den oorlog al aanzienlijk verminderd waren. Bij de rantsoe neering van kleeding wordt dezelfde methode gevolgd als bij die van schoenen, d.w.z. dat men, indien men kleeding noodig heeft, een schrifte lijk verzoek tot het gemeentebestuur moet rich ten. ROME, 14 Febr. (D.N.B.)Ex-Koning Alfons van Spanje, die te Rome woont, heeft, naar eerst thans vernomen wordt, Woensdag een aan val van hartzwakte gehad. Zijn gezondheidstoe stand is intusschen echter verbeterd. WASHINGTON, 13 Febr. (D. N. B.) Presi dent Roosevelt heeft door een verordening den export van een reeks goederen met ingang van 15 Februari afhankelijk gesteld van een li centie. Onder deze exportgoederen bevinden zich in de eerste plaats metalen reservoirs, welke in het vervolg zonder reg eringsvergun- ning alleen mogen orden uitgevoerd, wanneer zij een inhoud hebben van minder dan 5 gal lons. In economische kringen te Washington is men van meening, dat deze maatiegel vooral gericht is tegen den uitvoer van benzine en gasoline uit de Vereenigde Staten naar Japan, aangezien Japan door schaarschte aan tank schepen aanzienlijke hoeveelheden Amerikaan sche benzine in groote metalen reservoirs heeft ingevoerd. BERLIJN, 14 Febr. (D. N. B.) Naar de Londensche berichtendienst me dt, is te Ankara de slotbespreking gehouden van de vertegen woordigers van het Britsche leger en de Bnt- sche vloot met den Turkschen generalen staf. BERLIJN, 13 Febr. (D.N.B.) Naar de Lon densche berichtendienst meldt, is de Australi sche minister-president, Menzies, van zijn in spectiereis naar Palestina te Cairo teruggekeerd. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de brandstoffenvoorziening bepaaldelijk ten plattelande ondervindt, heeft de secretaris generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart zich beraden, hoe daar aan zooveel mogelijk kan worden tegemoet geko men. In verband hiermede is aan de burgemees ters het volgende in overweging gegeven: Voor zoover de bevolking door gebrek aan vaste brandstoffen geen of onvoldoende warm eten kan bereiden, ware uwerzijds te bevorderen, dat een of meer centrale kook- gelegenheden worden georganiseerd, b.v. door het beschikbaarstellen 'van keukens van restaurants, café's, e.d. Indien daarvoor meer gas of electriciteit zon zijn benoodigd dan de toegestane 100 pet. van 1939/1940, zullen de betrokken gas- en electrici- teitsbedrijven stellig tot medewerking bereid worden bevonden. Mocht geen gas of electriciteit aanwezig zijn, dan zou de burgemeester zich, met inschakeling van den betrokken districts adviseur van het rijkskolenbureau, tot den leider van het Centraal Distributiekantoor te 's-Gra- venhage kunnen wenden voor een extra toe wijzing van vaste brandstoffen voor dit bijzon dere doel. Ook voor het verkrijgen van een voorschot resp. extra toewijzing voor levensmiddelen zal men zich tot den leider van het Centraal Distributiekantoor kunnen wenden. Zoowel voor het bereiden van warm eten als voor verwarming zou onder leiding van den bur gemeester een onderlinge hulpverleening door de bevolking kunnen worden bevorderd. In even- tueele hieruit voortvloeiende grootere individu- eele behoeften aan gas, electriciteit of vaste brandstoffen, (de laatste uiteraard tot zeer be perkte hoeveelheden) zou dan op dezelfde wijze als hierboven omschreven kunnen worden voor zien. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor ge stichten en instellingen, die de gewoonte hadden om in de eigen vleeschbehoefte te voorzien door zelf runderen (en varkens) te slachten en daarbij over een op grond van de vleeschkeuringswet goedgekeurde slachterij beschikken, thans de gelegenheid is open gesteld om van de plaatselijke toewijzings commissie voor vee en vleesch, in welker ressort zij gelegen zijn, runderen en kalveren te ontvangen, nadat tevoren bij het distri butiekantoor ter plaatse een voldoend aantal bonnen is ingeleverd en een ontvangstbewijs daarvoor is verkregen. Dit ontvangstbewijs moet aan de plaatselijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch worden overgelegd. Gestichten en instellingen kunnen dus voort aan slechts runderen slachten, welke hun door de plaatselijke toewijzingscommissie zijn toege wezen. STOCKHOLM, 14 Febr. (A.N.P.) Naar Afton- bladet uit Londen meldt heeft de mededeeling van den Amerikaanschen minister van Marine, Knox, dat de Vereenigde Staten niet in staat zijn nog meer torpedoboot jagers naar Engeland te zenden, in Engeland een „deprimeerenden in druk" gemaakt. Men hoopt, dat het touwtrekken tusschen Willkie en Knox, waarvan het besluit van Roosevelt de prijs is, een overwinning voor Willkie zal opleveren en dat de inlichtingen, wel ke de Engelsche leiders en in de eerste plaats Churchill Willkie tijdens zijn bezoek aan Enge land verstrekt hebben, nu resultaat zullen afwer pen. Uit den toon van de radiocommentaren en uit de gereserveerde houding van officieele in stanties blijkt, dat Londen weinig waardeering heeft voor de discussie over het torpedojagers- vraagstuk, die in de Vereenigde Staten is uit gelokt. Men had gehoopt de kwestie in alle dis cretie met de Amerikaansche regeering te kun nen bespreken. Een feit is, dat Churchill Willkie bij herhaling heeft gewezen op de dringende noodzakelijkheid van meer torpedoboot jagers. VICHY, 14 Febr. (D.N.B.) Maarschalk Pétain is hedenochtend in gezelschap van den vice-president en minister van Buiten landsche Zaken, admiraal Darlan, uit Mont- pellier teruggekeerd. Op het station werd hij door den minister van Oorlog, generaal Huntziger, en den verkeersminister, Berthelot, ontvangen. Pétain en Darlan begaven zich terstond naar het regeeringsgebouw. Na den terugkeer van maarschalk Pétain en admiraalDarlan uit Montpellier verkrijgt men in welingelichte Fransche kringen te Vichy eer.ige gegevens over den inhoud en de draag wijdte der besprekingen met den Caudillo. Zoo wijst men er op, dat het onderhoud van alge- meenen aard geweest is, dat geen bepaald af zonderlijk viaagstuk behandeld is en dat geen nauw omschreven beslissingen genomen zijn Admiraal Darlan en de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner hebben een algemeene bespreking gehouden met in achtneming van den tegenwoordigen oorlogstoe stand en van de opbouwplannen in Europa. In bevoegde kringen wordt gezegd, dat Duitschland en Italië van den inhoud der besprekingen in kennis gesteld zijn. Naar het A.NP uit Berlijn bericht, staat de ontmoeting van Mussolini met generaal Franco daar nog steeds in het middelpunt der belangstelling van buitenlandsche jour nalistenkringen. In de Wilhelmstrasse hoorde men vandaag de opvattingverkondigen, dat uit de beschikbare Spaansche uitlatingen kan worden gezien, hoe Spanje met de groote lijnen van de continentale conceptie der as meegaat. In politieke kringen aihier legde men dit zoo uit, dat de besprekingen te Bordighera van Spaansche zijde duidelijk en ondubbelzinnig de met de asmogendheden pa rallel loopende wereldbeschouwing en dezelfde lyn met betrekking tot de toekomst na den oorlog aan den dag hebben doen treden. Over de ontmoeting tusschen Mussolini en Franco schrijft de hoofdredacteur van de Giornale d'Italia, dat de loop der gebeurtenissen te zijner tijd den concreten inhoud der politieke ontmoeting tusschen de leiders der beide Latijn- sche revoluties aan het licht zal brengen. De schaarsche officieele mededeeling zegt veel meer dan een lange rede, want de daarin bekend gemaakte overeenstemming der opvattingen van de Italiaansche en de Spaansche regeering „ten aanzien van alle vraagstukken, die op dit histo rische oogenblik voor de beide landen van be lang zijn" moet van toepassing geacht worden op de huidige gebeurtenissen en op de idealen en concrete richtsnoeren, welke zij voor beide par tijen aankondigden. De nieuwe Europeesche oorlog, zoo vervolgt het blad, geldt niet alleen het herstel van het onrecht van Versailles, maar vooral ook den opbouw van een nieuw Euro- pcesch stelsel, waarin alle volkeren de hun toe komende plaats krijgen en de mogelijkheid tot vruchtbare samenwerking zullen hebben. Het Spanje van Franco maakt zich gereed in Europa de plaats in te nemen, welke het door Engelands aanvalsoorlogen aan de overzijde van den Atlan- tischen Oceaan is ontnomen. Wat de Italië en Spanje op dit tijdstip interesseerende vraagstuk ken betreft, zoo behoeft men slechts een land kaart gade te slaan en het politieke stelsel van de beide Middellandsche Zeemogendheden als mede de huidige gebeurtenissen en haar niet uit te blijven gevolgen te overwegen. De duur der besprekingen tusschen Mussolini en Franco be wijst, dat al deze vraagstukken nauwkeurig be handeld zijn. Italië's hoofdstad is veel van haar onbezorgde manier van leven kwijt geraakt. Op de elegante Via Veneto, waar de koffiehuistafeitjes net heele jaar door op de terrassen staan en waar de deftige winkels tot kijken nooden, is de da- gelijksche pantoffelparade slechts half zoo druk als vroeger, aldus een Romeinsche correspon dentie in „Süd Ost". De stroom van luxe-auto's, die anders op elk uur van den dag over deze straat reed, is weggeëbd en alleen nog maar een paar taxi's der leden van het diplomatieke corps glijden over het asfalt. Het is oorlog en het is bovendien een zeer ernstige, bloedige oorlog, die van heel het land de grootste offers vraagt. Dat blijkt niet alleen uit de zooveel rustiger levenswijze der menschen en uit het groot aantal uniformen, dat het straatbeeld beheerscht, maar ook uit het per soonlij ke optreden van den enkeling. De Italianen hebben een nieuwen „levensstijl" gekregen, dien van den oorlog. De Italiaansche mannen en vrouwen, die een broeder, een va der, een man of een zoon aan een van de tal rijke Italiaansche fronten hebben staan, trekken zich van alle amusement en verstrooiing terug Schouwburgen en bioscopen geven hun voorstel, lingen dus voor halfleege zalen en de paar dans gelegenheden van Rome zouden, ook zonder of ficieel dansverbod, leeg zijn geweest. Ja, zelfs de kleine café's en restaurants, waar de Romei nen hun speciale schotels plachten te eten, zijn een groot gedeelte van hun regelmatige bezoe kers kwijt geraakt. Wie er zich vroeger al over beklaagde, dat er in Rome „niets aan de hand" was, kan hier. nu uit alles blijkt hoe men zich van elk amuse ment afkeert, heelemaal niet meer terecht. Rome is een ernstige, in zichzelf gekeerde stad geworden en de bewoners schijnen slechts één verlangen te hebben: zoo spoedig mogelijk naar den besloten familiekring terug te keeren. en zelfs familiebijeenkomsten komen niet meer voor. Waar de tijden zoo ernstig zijn, beschou wen vele Italianen zelfs dat als een inbreuk op de nationale waardigheid. Volgens hen en zij staan waarlijk niet alleen mogen de gedach ten en gevoelens der Italianen zich thans slechts op den oorlog richten en elke verstrooiing komt volgens hen neer op een verspilling van geeste lijke energie, ja zij wordt zelfs beschouwd als een bewijs van onverantwoordelijke lichtzinnig heid en zelfzuchtigen genotzucht. De gesprekken worden slechts door één onder werp beheerscht: den oorlog. Als 's middags om een uur de menschen thuis, in de café's en op straat voor de radio naar het weermachtsbe- richt luisteren, dan blijkt uit hun aandachtige houding niet alleen hun respect voor den strijd en de offers van de soldaten aan het front, maar ook hun allesbeheerschende belangstel ling voor de oorlogsgebeurtenissen. De oorlog is voor den Italiaan, aldus de cor respondentie in „Süd Ost" een kwestie van nationale zelfhandhaving en Engeland is voor hem het symbool van alles wat de existentie van het nieuwe Italië belaagt. Tegenover alle moeilijkheden van thans en alle ontberingen, die de Italiaansche bevolking in de toekomst misschien nog zal moeten ondergaan, kent ieder slechts het parool, dat Mussolini uitgaf, toen Italië in den oorlog ging: Vincere! Overwinnen! TOKIO, 14 Febr. (Domei) De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft in de begrootingscommissie van het Lagerhuis gewezen op den gunstigen keer in de verhouding tusschen Japan en de Sovjet-Unie en verklaarde, dat hij de gele genheid zou aangrijpen om de betrekkingen tusschen beide landen te regelen. Met erkentelijkheid maakte de minister gewag van den door de Sovjet-Unje ondernomen stap om de onderhandelingen met Japan voor het sluiten van een handelsverdrag te hervatten, hoewel hij het resultaat van deze onderhande lingen weigerde te voorspellen. De Sovjet-auto riteiten, zoo verklaarde Matsoeoka, hebten blijk baar aanvankelijk getwijfeld aan de goede voor nemens van Japan om de betrekkingen tus schen beide landen te regelen. Maar nu de verstandhouding tusschen luitenant-generaal Tatekawa, den Japanschen ambassadeur, en Molotof, den Russischen volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, dieper is geworden, is aan het Russische misverstand omtrent de be doelingen van Japan een eind gekomen. Reeds worden onderhande'ingen gevoerd voor regeling der kwestie van de Japansche petroleum.con cessie in Noord-Sachalin. alsmede voor her sluiten van een permanent visscherij-verdrag. Een interpellant drong aan op de wenschciijk- heid art. 5 van het Driemogendhedenpact te herzien, dat bepaalt, dat het pact niet slaat op de respectieve betrekkingen der onderteekenende mogendheden met de Sovjet-Unie, maar dat "ten bepalingen behe'scht voor Italiaansch-Duitsche hulp aan Japan, ingeval er tusschen Japan en de Sovjet-Unie vijandelijkheden zouden uitbre ken. Hij wees derhalve op de wenschelijkheid van het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tus schen Japan en de Sovjet-Unie. Matsoeoka ant woordde, dat art. 5 van het Driemogendheden pact inderdaad eenige bezorgdheid kan wekken, maar dat, toen Japan onderhandelingen voerde voor het siu- ..„a nadruk gelegd heeft tp ...0 uer oetrekKingen met de Sovjet-Unie. Niettemin beloofde Mat soeoka zoo noodig naar een herziening van art. 5 te zullen streven. Over het sluiten van een niet-aanvalspact met de Sovjet-Unie, wenschte Matsoeoka zich niet uit te laten. Op de vraag van den interpellant, naar de meening van den minister, omtrent de wen schelijkheid het Anticominternpact te beëindigen, ten einde de betrekkingen met de Sovjet-Unie te regelen, antwoordde Matsoeoka, dat het raadzaam zou kunnen zijn het Anticomintern pact te beëindigen alleen uit een oogpunt /an regeling der betrekkingen met de Scvjet-Un.e. Het Anticominternpact, aldus de minister, is echter niet tegen de Sovjet-Unie gericht, maar tegen de communisten en de communistische activiteit in de geheele wereld. Duitschland bijv. heeft een niet-aanvalspact met de So1 jef- Unie gesloten, maar nooit de kwestie opgewor pen van het Anticominternpact te beëindigen. Ambassadeur Osjima, die thans op doorreis naar Berlijn te Moskou vertoeft, heeft heden middag de Duitsche journalisten ontvangen. Gevraagd naar zijn tneening over de ontwikke ling der betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie zeide Osjima o.m.: „Tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie be staan goede betrekkingen, tusschen Duitschland en Japan bestaat een bondgenootschap. Daarom kan men aannemen, dat ook de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie beter zullen worden, vooral daar er geen punten van wrij ving tusschen beide landen aanwezig zijn. Wan neer goede betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie bestaan zal dit ook bevorderlijk zijn voor de vorming eener nieuwe wereldordening". Ambassadeur Osjima wees er verder op dat hij tijdens zijn nieuwe ambtsperiode in Berlijn al zijn krachten zal wijden aan de versterking van de nauwe Duitsch-Japansche betrekkingen. In Berlijn is krachtens de bepalingen van het Drie mogendhedenpact reeds een commissie aan het werk, welke zich met de uitvoering van dit pact bezig houdt. Het doel van het pact, zoo merkte Osjima op, is duidelijk; het belichaamt een nieuw denkbeeld. In dit verband wees de am bassadeur er op, dat hem een staf van nieuwe medewerkers vergezelt, dje tevens grootendeels ook tot de in het Drierrogendhedenpact vast gestelde commissie behooren. BERLIJN, 14 Febr. (D.N.B.) Tijdens een poging om Britsche luchtstrijdkrachten naar Frankrijk te laten doordringen hebben zich aan de kust van het Kanaal hevige lucht gevechten ontwikkeld. Volgens de ontvangen berichten werden tot dusver negen Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire om laag geschoten. Over de luchtgevechten aan de Kanaalkust verneemt het D.N.B. nog van bevoegde zijde, dal deze zich eerst boven zee en later boven Zuid- Engeland hebben afgespeeld. De Engelsche po ging om het vasteland binnen te vliegen werd wederom bijtijds opgemerkt. Duitsche jachtvlieg tuigen stegen op met het bevel „vrije jacht". Zij gingen over tot hevige aanvallen op de Engel sche afdeeling, vóórdat deze de kusten van het bezette gebied had bereikt. De Duitsche jagers wierpen de vijandelijke afdeeling terug, waarna zij tot een achtervolging overgingen. Hierbij brachten zij den vijand de zwaarste verliezen toe. De gevechten speelden zich voor het groot ste gedeelte boven Engelsch gebied af. Alle Duit sche jachtvliegtuigen keerden naar hun steun punten terug. Verder wordt bericht, dat in de middaguren van 14 Februari het Duitsche vèrdragend ge schut de beschieting van belangrijke mili taire doelen in Zuidoost-Engeland heeft voortgezet. Naar eveneens wordt gemeld heeft gisteren aan den ingang van den Firth of Forth een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsche duik boot, die aan de oppervlakte kwam, aange vallen in duikvlucht. Verscheidene bommen ontploften vlak naast de boot, die na de ex plosie onmiddellijk verdween. De bommen kwamen zoo dicht bij den scheepswand te recht, dat de duikboot verloren geacht kan worden. TOKIO, 13 Febr. (D.N.B.) Om de nieuwe Japansche Vereeniging tot Steun aan de Keizer lijke Politiek ook in alle overzeesche bezittingen van het imperium doeltreffend haar werkzaam heden te kunnen laten uitvoeren, zal in Tokio een zgn. verbindingsraad worden opgericht, die op geregelde tijdstippen bijeenkomen zal om be- spiekingen te voeren over de werkzaamheden der vereeniging in het geheele Rijksgebied, NEW YORK, 14 Febr. (D. N. B.) De Ameri kaansche Kamer van Koophandel heeft in een telegram aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, ei tegen geprotesteerd, dat voor de Amerikaansche post naar Duitschland de weg over Japan is gesloten. De Kamer wees er op/ dat de voor Duitschland bestemde post thans over de Atlantische route moet worden verzonden, waarbij het gevaar van in beslag nemen door de Britsche autoriteiten bestaat. Uit naam van de leden der Kamer van Koop handel en haar organisaties deed zij derhalve een beroep op Huil om den postweg via Japan weer open te stellen en daarmede onnoodige moeilijkheden voor de afzenders uit den weg te ruimen. BELGRADO, 14 Febr. (D.N.B.) Donderdag zijn te Agram zes personen, onder wie een cari caturist, een boekdrukker en een schrijver we gens het maken en verspreiden van illegale pam fletten gearresteerd. Zij zouden drukke betrek kingen met Engelsche kringen onderhouden hebben. Er zijn menschen die overal den domper van hun scepticisme op zet ten. Ieder initiatief, iedere geestdrift, iedere activiteit smoren zij met hun twijfelzucht, hun overjarige Hamiet- houding. Zeker, er is veel in dezen tijd wat men met critiek tegemoet dient te treden. Maar er is ook veel goeds en nobels dat beter verdient, aanmoedi ging en medewerking. Niet alles wat de menschen ondernemen is tot mis lukken gedoemd. Dikwijls is scepticisme maar een teeken van slecht humeur. Maar het kan ook dieper zitten en een twijfel aan iedere geestelijke waarheid zijn. Dan ontstaat die „glijdende" houding, welke Multatuli deed zeggen: „Mis schien is niets geheel waar, en zelfs dat niet." De man die het zei was een belangrijk auteur, maar het is te ho pen dat niemand het hem nazegt. TOKIO, 14 Febr. (A.N.P.). Volgens een mededeeling van het agentschap Domei uit Sydney, is de commandant van de Engel sche strijdkrachten in het Verre Oosten, maarschalk Brook Poham. op 8 Februari uit Singapore in Port Darwin aangekomen. Op de vraag over een eventueelen aanval op Singapore van de landzijde verklaarde de maarschalk, dat Nederlandsch-Indië en het Verre Oosten voortreffelijk op alle mogelijkheden zyn voorbereid. Naar men ons van betrouwbare zijde mede deelt, hebben de riviervisschers ?en verzoek gericht aan het departement van Landbouw en Visscherij, om den gesloten tijd voor snoek, bar beel, brasem, blei enz., ingevoerd door de wet van 15 April 1911, op de rivieren en de daar mede in open verbinding staande wateren, van 15 Maart tot 31 Mei, dit Jaar te doen opheffen. Adressanten wijzen er op. dat zulks niet al leen een uitkomst zou zijn voor de visschers zelf, maar ook een voldoening voor de geheele Nederlandsche bevolking, want de gevangen visch zou nu meer dan ooit als voedsel kunnen dienen. Bovendien vinden de visschers, die reeds door ijs en hoog water een moeilijken winter achter zich hebben, in het tijdvak 15 Maart31 Mei weer volop werk. t BOEKAREST, 14 Febr. (DNB) Ten huize van ingenieur Seracin, die werkt bij de Malaxa- fabrieken is, naar officieel wordt medegedeeld, een van de leiders van den legionnairen op stand gevonden en gearresteerd. Zijn naam is tot dusverre nog niet gepubliceerd. Ingenieur Seracin, aldus wordt in het offi cieele communiqué verklaard, staat voor het verborgen houden van een rebel een kerker straf van tien jaar te wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1