Reeds eenige zware straffen opgelegd DE PAULINISCHE HOOGMOED De strijd in Albanië Vijftien dooden door Engelsche bommen Kalmeerende Verklaring uit Tokio Strijd in Erythrea's hooggebergte Verduistering Nieuwe afgezanten van Roosevelt naar Londen Aanvallen in Albanië afgeslagen JAN ROOZEN VERDERE LUCHTACTIE IN CYRENAICA Meisje bij de keel gegrepen Tswetkowitsj en Markowitsj weer te Belgrado Nieuwe Bulgaarsche minister van Landbouw Zondag Sexagesima DE POOL" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 16 FEBRUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (Dij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.75^ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22857 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Wegens overtreding der prijs- voorschriften Poging tot doodslag te Groningen Ook Bulgaarsche ministers naar Duitschland? Roemeensch minister van Justitie afgetreden fV»5« WBytlk. 'Besfódva-rirmeni Ruim vierhonderd huizen beschadigd Horikiri bij den Duce ,JVog geen onmiddellijk gevaar voor oorlog" De Japansche begrooting A merikanen aangeraden Japan te verlaten VERDERE MUTATIES TE VIGHY VERWACHT Terreinverschil van 2500 meter over een lengte van slechts 60 KM. Ned. Indië en de spanning i'n het Verre Oosten Speciale missie voor wetenschap pelijke onderzoekingen De kwestie der torpedojagers 'n TIP VAN BOOTZ Duitsch weermachtsbericht Londen weer met bommen bestookt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN It al. weermachtsbericht Britsche kruiser door lucht aanval getroffen Griep HOTEL - CAFE - RESTAURANT 30 SCHOOLKINDEREN VERDRONKEN HAARE COURANT t De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met hun controle begonnen. In nauwe samenwerking met de ver schillende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd, die ondanks de her haalde waarschuwingen door middel van pers en radio, voortgaan de prijsvoorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste dagen aan firma's en perso nen, die de prijsvoorschriften niet in acht hadden genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheersching belangrijke geldstraffen en andere in artikel 7 van het Prfjsbeheer- schingsbesluit genoemde straffen, worden opgelegd w.o. een schoenenwinkel wegens te hooge prijzen voor schoenen een boete van f 1500. Een winkelier in heerenmode-artikelen we gens te hooge prijzen voor overhemden een boete van f 1000, verbeurdverklaring der in be slag genomen goederen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van f 1000 en verbeurdverklaring van meer dan 200 cou pons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer f 3000, welke in beslag werden ge nomen. Een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van f 1000, sluiting en stillegging der zaak voor tien dagen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Een handelaar in leder en fournituren we gens te hooge lederprijzen f 500 boete. Een houtfabrikant wegens overtreding van de prijzenbeschikking brandhout no. 1 een boete van f 400. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines f 350 boete en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen blikjes sardines. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines en koffie-surrogaat een boete van f 350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijs- beheerschingswet in verschillende gevallen straf vervolgingen bij de officieren van justitie in geleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. Te Groningen kwam de 20-jarige G. L„ wo nende aldaar, geheel ontdaan op het hoofd bureau van politie binnenstormen, zeggende, dat hij zoojuist in het Noordelijk plantsoen een meisje had gewurgd. Toen de ziekenwagen van de recherche arri veerde, kwam het meisje naar den ziekenwagen wandelen. Oogenschijnlijk mankeerde haar niets maar later bleek, dat zij kwetsuren aan de keel had opgeloopen. Inderdaad had L., met wien zij oneenigheid had gekregen, in plotse linge drift haar bij de keel gegrepen en deze zoo stijf dichtgeknepen, dat zij bewusteloos in elkaar zakte. De dader is op het hoofdbureau van politie, als verdacht van poging tot dood- slagi in verzekerde bewaring gesteld. De jonge man, die getrouwd is, werd reeds door de politie gezocht terzake verduistering van rijwielen; BELGRADO, 15 Febr. (D.NB.) Minister president Tswetkowitsj en de minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsj zijn Zaterdag even voor 12 uur plaatselijken tijd met een specialen trein in gezelschap van den Duitschen gezant, Von Heeren, in Belgrado aangekomen. De beide Joego-SIa- vische staatslieden begaven zich terstond naar Prins-regent Paul in het Witte Kasteel om rapport uit te brengen. In leidende politieke kringen te Belgrado ver heelt men zijn voldoening over het verloop der besprekingen niet. Men wijst erop dat niet slechts, zooals in het officieele communiqi^ ver klaard werd, de traditioneele vriendschap tus- schen Duitschland en Joego-Slavië bezegeld is, doch dat ook alle kwesties, waarbij de beide landen betrokken zijn, op bevredigende wijze ge regeld zijn en dat aan een verdieping der samen werking, alsmede aan uitbreiding der bestaande betrekkingen niets in den weg zal staan. Tege lijkertijd wijst men er in bedoelde kringen op, dat de Joego-Slavische staatslieden door de ont vangst bij den Führer en hun besprekingen met den Duitschen minister van Buitenlandsche Za ken in de gelegenheid waren, hun zorgen te be spreken. Naar S.P.T. aan haar bladen meldt, zegt men in Bulgaarsche politieke kringen te Sofia, dat de geruchten over een bezoek van hooge Bul gaarsche persoonlijkheden aan Duitschland, het welk in aansluiting op de reis van de Joego- Slavische ministers voorbereid is, niet in strijd zijn met de feiten. BOEKAREST, 15 Febr. (D.NE.) De minister Van Justitie, Docan, is afgetreden, daar hij zich hiet kon vereenigen met de plannen der staats leiding, het aantal rechters te verminderen, hetgeen om bezuinigingsreden noodig is. Tot zijn opvolger is de advocaat Stoicescoe benoemd, een Vooraanstaand lid van de Boekarester Kamer Van Advocaten. '"li. ZAoefaVSS..,.. S fSelerifCê l3vê< PesKoepi -rssnma tfPLtortea 'epeiertè Xf ^Jerbast '655 zoSO Hi mart Paiermc Indus trig spoor Wegennet 0 W km DE SECTOR valONA (Kaart Van Pelt) De Grieken worden in hun opmarsch naar Valona door de Italianen ge stuit. Sinds den opmarsch van Port-Edda langs de kust hebben de Grieken kunnen doordringen tot 10 KM. ten Noorden van Himara (Chimara); de bedoeling was met de tweede Grieksche colonne, die bij Tepelena opereerde, gelijktijdig op te trekken naar Valona. De Italianen hebben thans het wegennet om Valona in handen. Tepelena is voor de Grieken een struikelblok geworden; de Italiaansche artillerie-stellingen besto ken gedurig kampementen, troepen en wagens van den vijand. Op het kaartje, dat het voornaamste front in Albanië weergeeft, zijn de aanvalsrich tingen der Grieken aangegeven met zwarte pijltjes. Bij de kust zijn zij verder doorgedrongen dan het pijltje aangeeft, tot onder den Logarapas; bij Terbasi en in de omgeving van Tepelena worden verbitterde gevechten geleverd. Het A.NB. meldt: Het Engelsche luchtwapen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij zonder actief geweest in 't Nederlandsche lucht gebied en heeft een groot aantal steden en dor pen met bommen aangevallen. Vooral verschil lende plaatsen in het oosten des lands hebben van de Britsche bommen te lijden gehad. In het bijzonder zijn woonwijken door de aanvallen ge teisterd. Zes huizen zijn geheel vernield, twintig zwaar beschadigd, ongeveer vierhonderd woon huizen zijn licht beschadigd en een groot aantal woningen moest worden ontruimd. Ook is een klooster beschadigd. Een waterleiding is gedeel telijk vernield. In een plaats is ook de gas leiding beschadigd. Ook is schade aan verschil lende kleine binnenschepen toegebracht. Voor het overige is de glasschade zeer groot. Veront waardiging heeft het feit gewekt, dat ergens mi- railleurvuur benedenwaarts is afgegeven, waar door verschillende woningen zijn getroffen. Het valt na het bovenstaande niet te ver wonderen, dat talrijke slachtoffers zijn ge vallen. In totaal zijn er vijftien dooden, on der wie vier vrouwen en drie kinderen, twaalf zwaar gewonden, onder wie zes vrouwen en vijf en twintig lichtgewonden, onder wie ver schillende kinderen. ROME, 15 Febr. (D.N.B.) De Duce heeft he denmiddag in het Palazzo Venezia den nieuwen Japanschen ambassadeur Horikiri ontvangen. Bij dit eerste officieele bezoek aan den Duce is, naar vernomen wordt, van beide zijden de wensch tot uiting gebracht, de samenwerking tusschen Italië en Japan in den geest van het Driemogendhedenpact nog verder te verdiepen. TOKIO, 15 Febr. (Domei). Hedenmiddag heef1 het bureau voor de inlichtingen een verklaring uitgegeven betreffende de beweerde spanning tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Deze verklaring behelst het volgende: „Er zijn berichten te Tokio ontvangen, welke melden, dat er onrust bestaat in de Japan- sche kolonies op de beide Amerikaansche vaste landen, hetgeen veroorzaakt is door het sen- sationeele bericht, dat daar verspreid is en volgens hetwelk de toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten gekenmerkt wordt door uiterst groote spanning. Het is waar, dat de toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten aanleiding geeft tot eenige ongerustheid, maar het is onverantwoordelijk de overijlde conclusie te trekken, dat de toestand tusschen beide landen zal leiden tot een zeer ernstig feit als oorlog. Het is onnoodig te zeggen, dat zoo wel de Japansche als de Amerikaansche regee ring alles doen wat in haar vermogen ligt om te voorkomen, dat de toestand daartoe leidt. Een krachtige propaganda wordt thans in het buitenland gevoerd, welke den toestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten voorstelt als uiterst ernstig. Deze propaganda moet door on partijdige waarnemers worden toegeschreven aan heimelijke motieven van sommige buiten landsche elementen. De keizerlijke regeering raadt allen Japanschen onderdanen, die ver blijf houden in Noord- en Zuid-Amerika, aan, zich niet te laten verontrusten door onverant woordelijke, sensationeele berichten, maar in plaats daarvan kalm te zijn en hun zaken als gewoon te drijven." TOKIO, 15 Febr. (D.N.B.) Het Japansche Hoogerhuis heeft op aanbeveling van zija be- grootingscommissie de begrooting voor 1941— 1942 ten bedrage van 11.740 millioen zonder wijziging goed gekeurd. Het Lagerhuis heeft tot dusver goedkeuring gehecht aan een totaal bedrag van 12.640 millioen. Hiervan is een milliard aanvullend voor buitengewone mili taire uitgaven bestemd, ten einde de voortzet ting van het Chineesche conflict in de maan den Januari—Maart 1941 te financieren. Een verder aanvullend wetsvoorstel op de begrooting ten bedrage van 1130 millioen yen wordt op het oogenblik door het Lagerhuis bestudeerd. Zooals de Nitsji Nitsji Sjimboen meldt hebben de Amerikaansche consulaten-generaal te Tokio en Osaka en de consulaten te Jokohama, Kobe en Nagasaki gisteren aan de Amerikaansche staatsburgers, inzonderheid vrouwen en kinderen en mannen, die niet door belangrijke zaken worden' weerhouden, den raad gegeven te ver trekken. GENÊVE, 15 Febr. (A.N.P.) Naar uit Vichy wordt gemeld, zal ten aanzien van de latente regeeringscrisis, na de. door het bezoek van het Spaansche staatshoofd ontstane vertraging, waarschijnlijk nog dit weekeinde een geheele of gedeeltelijke oplossing tot stand komen. Met zekerheid verwacht men nog vandaag het offi cieel aftreden van den minister van Binnenland- sche Zaken, Peyrouthon, doch in dezelfde krin gen acht men het niet uitgesloten, dat ook de andere wijzigingen, die in het voornemen liggen, tegelijkertijd voltrokken zullen wroden. daar op aanwijzingen uit Batavia, twee Neder landsche schepen, die zich op weg bevonden naar Hongkong, resp. Japan, het bevel gege ven, onmiddellijk naar Manilla terug te keeren. De Hotsji Sjimboen meldt naar aanleiding hiervan uit Batavia, dat het niet duidelijk is waarom de consul te Manilla zoo handelde: maar bij geruchte verluidt, dat de naar Londen uitgeweken Nederlandsche regeering bevel gaf dat alle Nederlandsche schepen de havens van bepaalde staten moeten verlaten. V.P.B, meldt uit Rome: De strijd in Erythrea speelt zich in hoofd zaak af in de Westelijke uitloopers van het zich daar bevindende hooggebergte, dat hier en daar een hoogte bereikt van meer dan 2500 meter. De gevechten zijn het hevigst in den omtrek van Cheren en Barentoe. Van de Egyptische grens af tot in het binnen land van Erythrea stijgt het terrein voortdu rend; achter Cheren neemt het een karakter van hooggebergte aan. Dit hooggebergte streks zich ongeveer in de richting Noord-Zuid uit. Terwijl Cassala, dat de Italianen eenigen tijd bezet hielden, op een hoogte van 529 meter ligt en Agordat nog ongeveer 100 meter hooger, doorsnijden de straatweg en de voor Erythrea zeer belangrijke spoorweg spoedig na Agordat bergachtig terrein, dat bij Cheren een hoogte bereikt van meer dan 2000 meter. Cheren zelf ligt op een hoogte van 1425 meter. De spoorweg, die Cheren met de havenstad Massaoea verbindt, loopt door het gebergte en neemt zijn weg over Asmara. De lijn klimt, met talrijke bochten, tot 2347 meter. In verband met zijn hoogte vormt Asmara het belangrijkste knooppunt van verkeerswegen in Erythrea. Van hier gaan ook de wegen uit naar Adoea en ver der naar het binnenland van Abessinië. Van As mara naar de Roode Zee daalt het terrein weder sterk. Over een afstand op hemelsbreedte van slechts 60 K.M. daalt de straatweg bijna 2500 meter. Gezien dit verschil in hoogte wisselt het klimaat in Asmara en Massaoea natuurlijk ge weldig. Terwijl de Europeaan zich in het ge bergte rondom Asmara moeilijk kan wennen aan de ijle lucht, kan hij het in Massaoea niet harden door het moordend-heete klimaat. Zoowel voor den aanvaller als voor den ver dediger ievert het terrein tallooze moeilijkheden op. Uit de berichten van dit deel van het oor- logstooneel kan men opmaken, dat de Italianen blijk geven van een groot aanpassingsvermogen bij de verdediging van dezen kolonialen voorpost in Afrika, waarbij hun ervaring hun goed te pas komt. TOKIO, 14 Febr. (DNB) Volgens berichten uit Manilla heeft de Nederlandsche consul al- SOFIA, 15 Febr. (Stefani). Minister Di- mitr Kusheff is benoemd tot minister van Landbouw. Naar D.N.B. bericht was de nieuwe minister vroeger lid van de linksch-radicale agrarische partij van Stamboeliski. In 1932 was hij secre taris-generaal van het ministerie van Land bouw in het kabinet-Gitscheff. Hij gaat door voor een deskundige op landbouwgebied. De nieuwe minister, die nog in het vorige, een jaar geleden ontbonden parlement oppo sitioneel afgevaardigde was, is tegenwoordig politiek niet meer eenzijdig gebonden Zijn be noeming moet. naaf vernomen wordt, vooral een nauwer contact tot stand brengen tusschen de regeering en de boeren. Zonsondergang 16 Febr. 18.55 Zonsopgang 17 Febr. 8.53 16 Febr.: Maanopkomst 00. ondergang 11.24 WASHINGTON, 15 Febr. (DNB) Roosevelt heeft den rector van de Harvarcl-universiteit, James Conant, opgedragen zich als leider van een speciale missie per vliegtuig naar Engeland te begeven om „wetenschappelijke inlichtingen, die voor de verdediging van de Vereenigde Sta ten van belang zijn" te verzamelen. Conant moet nog heden in gezelschap van Carroll Wilsons en Frederic Hovdos van de universiteit van Rochester naar Engeland ver trekken. Conant en Wilson zijn lid van de com missie van onderzoek voor nationale verdedi gingsvraagstukken. Hun verblijf in Engeland is op een maand berekend. In een verklaring van het Witte Huis wordt hieromtrent nog gezegd, dat een persoonlijke bestudeering van de Engelsche wetenschappe lijke onderzoekingen en ervaringen van het grootste belang is voor het Amerikaansche pro gram der landsverdediging. De Amerikaansche regeering zal tot dat doel van tijd tot tijd Ameri kaansche geleerden naar Engeland zenden. Conant is scheikundige.Hij bepleit reeds ge- ruimen tijd volledige hulp van Amerika aan Engeland, en kort geleden heeft hij er voor de senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken ook op aangedrongen, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen. Naar verder S.P.T. aan haar bladen be richt, heeft het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken, gisteren de benoeming bekend gemaakt van Herschel Johnson tot gezant van de Ver eenigde Staten te Londen, naast den nieuw- benoemden ambassadeur John G. Winant. WASHINGTON, 14 Febr. (DNB) Op de persconferentie heeft president Roosevelt zich geheel op de vlakte gehouden ten aanzien van de controverse Willkie—Knox over het afstaan van torpedojagers aan Engeland. Hij verklaarde dat dit een kwestie is, waarbij met vele factoren rekening ge houden moet worden, zoodat waarschijnlijk vooralsnog geen beslissing genomen zal worden. Naar A.N.P. meldt, wordt in de Amerikaan sche pers rekening gehouden met de mogelijk heid, dat de Allis Chalmerfabrieken door de Amerikaansche regeering zullen worden overge nomen, indien de staking, die thans reeds vier weken duurt, niet spoedig zou worden bijge legd. De bladen wijzen er op, dat de nieuwe wet op den dienstplicht daartoe de mogelijk heid biedt. Deze wet machtigt den president nl. een wapenfabriek door den staat te doen over nemen, wanneer de bedrijfsleiding weigert voor den oorlog belangrijke opdrachten aan te nemen. „YVanj juist by zwakheid komt de Kracht tot haar recht" (Epistel). Een zondvloed van oorlogsleed en oorlogs ellende heeft deze moede wereld overstroomd en niet de hooge wet der liefde en der broeder schap aller menschen, maar kracht van wapenen schijnt te moeten beslissen over de toekomst der volkeren. Deze aarde, waarover de Schepper Zijn zegen uitsprak: Groeit aan en vermenig vuldigt u!" vertoont het beeld eener verscheur de christenheid en wij gevoelen ons zwak en van God verlaten, nu, in dit uur van duister nis, het lichtende aanschijn van den Christus, den Redder der wereld, verborgen schijnt. Als een noodkreet klinkt dan ook vandaag de bede van de H. Kerk in den Introïtus: „Sta op! Waarom slaapt Gij, Heer? Ont waak en blijf ons niet altijd verstooten. Waar om verbergt Gij Uw aanschijn, vergeet Gij on zen nood en ellende? Sta op, Heer, kom ons te hup en verlos ons". Het is deze kreet van hulpbehoevendheid en zwakte, die tegelijk beginsel is van een heilige sterkte in God, van een sterk geloof, dat te mid den van de gevaren niet wankelt voor de drei ging van het kwaad. Wij moeten ons onze zwakheid bewust worden opdat de kracht Gods in ons wone. De beproevingen moeten een stimulus worden tot vertrouwvoller op gang en vollediger overgave aan God. „Deze is de overwinning, welke de wereld overwint; ons geloof!" Uit dit geloof levend, weten wij, dat zoowel het succes als het lijden van den dag voorbijgaat, „Gods waarheid echter blijft in eeuwigheid". Ook als God afwezig schijnt te zijn, weten wij, dat Zijn liefde over ons waakt van uur tot uur en dat Hij nimmer ontrouw zal zijn aan het verbond, dat Hij in Christus met ons heeft gesloten. „Vreest niet, Ik heb de wereld overwonnen." De paradox van de kracht, die juist in het zwakke groeit tot volkomenheid, vormt den in houd van Paulus' prediking in het epistel: „Moet er geroemd worden, dan wil ik op mijn zwakheden roe- ra en". Niet de menigvuldige gevaren te land en ter zee, gevaren van roovers en gevaren van valsche broeders, zelfs niet de bekommernis, die hem e'ken dag drukt: de zorg voor alle kerken, noch de openbaringen Gods, maar zijn zwakheid is Paulus' glorie en roem. Dat is zijn hoogmoed. Er waren te Corinthe valsche leeraars geko men, die Paulus' apostolisch gezag ontkenden en hem beschuldigden van zwakheid en een slappen levenswandel. Nu men zijn gezag als apostel tracht te ondermijnen, ziet Paulus zich ge dwongen te spreken. En zoo wordt dit Epistel tot een grandioze schildering van den geweldigen Apostel der Heidenen: „Zijn zij Hebreeën? Ik ook.... Zijn zij dienaren van Christus? Ik spreek als een mind'er ver standig man:. Ik veel meer; in zwoegen veel meer, in gevangen- schappen veel meer, in slagen b o v e n m a te." We zitten maar punten te tellen, Ma tracht 't ondergoed te verstellen. Bespaar U dien last: Een flesch TIP in de kast Verwarmt u als drie paar flanellen. Inz. Mevr. W. V. te A'dam ontvangt een flesch TIP. BERLIJN, 15 Febr. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Jachtvliegtuigen hebben gisteren boven de Zuidoostkust van Engeland negen Britsche vliegtuigen van het type Spittfire neergescho ten. Een vijandelijk gevechtsvliegtuig is aan de Nederlandsche kust neergehaald. In Cyrenaica hebben Duitsche formaties jachtvliegers vijandelijke colonnes vracht auto's en pantserwagens aangevallen en ver scheidene voertuigen in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met inslaande bommen militaire installaties in Benghasi en het Britsche steunpunt El Ageila vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben den laatsten nacht industrieele doelen in Lon den en een reeks vliegvelden met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt, waar door branden en ontploffingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van 14 op 15 Februari brisant- en brandbommen geworpen, in het bijzonder op een stad in West-Duitsch- land. Behalve een aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking, ontstond slechts ge ringe schade aan gebouwen in woonwijken. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag wijst men er van deskundige zijde te Berlijn op, dat generaal Wavell, de opperbevelhebber van de Britsche troepen in Noord-Afrika, sedert eenige dagen zijn opmarsch in Cyrenaica aanzienlijk vertraagd ziet door het versterkte optreden van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. Sedert dagen vallen de Duitsche bombarde mentstoestellen onstuimig militaire installaties, tentenkampen, bivaks en marcheerende colon nes aan. Ook het weermachtsbericht van van daag meldt weer zware aanvallen van de Duit sche luchtstrijdkrachten. Zoo zagen de voor het transport naar het Britsche leger ingerichte steunpunten Benghasi en El Ageila zich bloot gesteld aan zware aanvallen, waarbij El Ageila zoo goed als vernietigd werd. Tegelijkertijd vielen Duitsche formaties gevechtsvliegers mar cheerende colonnes, vrachtauto's en pantser wagens van den tegenstander aan, en zetten met treffers een aantal voertuigen in brand. ERGENS IN ITALIË, 15 Febr. (Stefani) Het Italiaansche opperbevel publiceert weer machtsbericht nr. 253. Dit luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn pogingen van den tegenstander om onze stellingen te be reiken gebroken door het energieke optreden onzer troepen, die den vijand zware verliezen hebben toegebracht. In den nacht van lï op 15 Februari hebben onze vliegtuigen installaties gebombardeerd van de haven La Valletta en het vliegveld Mikabba op Malta. In Noord-Afrika niets van belang op het front te land. Onze vliegtuigen hebben ge mechaniseerde strijdmiddelen en schepen van den vijand langs de kust gebombardeerd. Vlieg tuigen van het Duitsche luchtcorps hebben bom bardementsacties uitgevoerd tegen troepen, ge pantserde strijdmiddelen en gemechaniseerde strijdmiddelen. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. Boven de Egeïsche Zee zijn tijdens luchtaanval len op 12 en 13 Februari twee vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Keren zijn druk verminderd. Tijdens zuive ringsacties, uitgevoerd na de gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen verifieeren, dat de vijand aanzienlijke verliezen heeft geleden. Tal rijke wapens en veel munitie werden ingezameld. Beneden Djoeba worden felle gevechten geleverd in de zone van Kisimaio. Onze luchtformaties hebben doeltreffend concentraties van troepen gebombardeerd. Een vijandelijke kruiser van het type Cairo is getroffen door een van onze luchtformaties. Een tweede vijandelijke kruiser, die zich vertoonde buiten Mogadiscio, werd op de vlucht gedre'ven door de snelle tusschenkomst van onze bommen werpers. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in Erythrea aangevallen, waar een twintigtal inboorlingen werd gedood. Twee onzer jachttoestellen werden neergeschoten;-de piloten konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen. Het is diezelfde Paulinische hoogmoed, die de H. Kerk bezielt, wanneer men te kort wil doen aan de zuiverheid'van Haar leer. Het is de hoog moed van de waarheid, die geen leugen naast zich kan dulden, daar zij anders zelf tot leugen zou worden. Het is de hoogmoed van de „Stad Gods, wier Koning de waarheid, wier wet de liefde, wier levensvorm de eeuwigheid s" (St. Augustinus) Evenals Paulus voor zijn christenen, is de Kerk zacht als een moeder en vol teederheid. Maar in tijden van gevaar blijkt zij de harde steenrots, waarop alle golven der dwaling stuk breken. Het is ook de hoogmoed van den zwakke, die zich sterk weet in God. Alles wat wij met men- schelijke krachten tot stand brengen, beteekent niets, waarschuwt St. Paulus. Hij laat zichslec.its overhalen, om als de anderen in onverstand en niet naar 's Heeren geest zich zelf te roemen, omdat de valsche leeraars door snoeverij de christenen van Corinthe tot afval trachten te brengen. Tegenover hun voorgewende groot heid en gezag schildert Paulus zijn doodsver achting in de gevaren en zijn bijzondere openbaringen. En toch dit alles is geen reden om er groot op te gaan; één zaak is slechts van wezenlijk belang: Gods genade: „Mijn genafle is u-genoeg, want juist bij zwakheid komt de Kracht tot haar rech t." Dit geloof maakt de christenen sterk te midden van teleurstellingen en mislukkingen. „In de schaduw van uw vleugelen wacht ik tot het onheil wijkt" (Ps. 56, 2). Al zien wij den storm over de wereld gaan, wij weten, dat Christus de zijnen nooit zoo nabij is, als in het uur der beproeving. „G ij hebt het land laten kraken en scheuren. Genees zijn breuken, want zie het wankelt." (Tractus). Met sterkte en onwan- kelbaren moed treedt de Bruid van Gairstus aen stormen tegemoet. Al bloedt Haar hart om het lijden en de gevaren der menschheid, zij weet. dat God staat aan het eindpunt aller wegen en dat Haar waarheid en Haar liefde alleen de menschheid zullen kunnen voeren naar een tijd van gerechtigheid, liefde en vrede, in gehoor zaamheid aan de eeuwige onveranderlijke wet ten Gods. „Mogen de volkeren weten, dat Uw naam is God; dat Gij de Allerhoog ste zijt over de geheele aarde Gij alleen." (Graduale). De zorg en de kommer mogen onze metgezellen zijn op weg, wij mogen ons zwak voelen en klein, toch zullen wij vol vertrouwen voortgaan op den weg naar een verbetering der wereld. Want wij gaan aan de hand der Moederkerk, de Sterke Vrouw, die de belofte draagt: „Ik zal met u zijn tot het einde der tijden." Met Chris tus en de Kerk wordt onze zwakheid sterk en bewaren wij in allen nood en zorg die kinderlijke blijdschap, die den blik verheldert en de harten jong maakt en die jongelingen en grijsaards ge lijkelijk doet bidden. „Ik zal opgaan tot het altaar Gods, tot God, Die mijne jeugd verblijdt" (Communio). K. We zullen er wel nooit afkomen in dit klimaat, van de griep, de influ enza, de zware verkoudheid, of hoe zij heeten mag. Iedereen blaast en proest, hoest en kucht, voelt pijn in 't hoofd, de keel, de beenen. Ook de grieppatiënt kan menschlie- vendheid betrachten, al zal hij eerder denken dat het ziek-zijn een reden is om hèm mensühlievendheid te bewij zen. Hij kan bijtijds naar bed gaan. met de noodige aspirinse, grocjes, uit geperste sinaasappels en wollen'das sen. Hij kan zorgen dat hij de griep kwijtraakt en als herboren, gesterkt tegen nieuwe aanvalleneen paar da gen later weer op zijn werk verschij nen. Hij kan zijn griep „uitvieren". Blijft hij er mee rondloopen dan is dit voor hem zelf niet plezierig, maai ook voor zijn omgeving niet. Hij is een wandelende haard van bacillen en steekt zijn medemenschen aan. En waarschijnlijk is dat rondwandelen toch maar uitstel van executie. Ook de grieppatiënt zij een sociaal wezen'. Damrak 4343 AMSTERDAM Tel. 43637-43759 Centrale Verwarming. Lift. Geheel gerestaureerd. KAMERS vanaf 2.75 p. p. HAARLEM Oudste Zaadhandel van Nederland - PRIJSCOURANT OP AANVRAAG BRUSSEL, 15 Febr. (D.N.B.). Op het Albertkanaal nabij Hasselt zijn gisteren bij een scheepsongciuk 30 schoolkinderen om het leven gekomen. Nabij Godsheide wilden 35 kinderen zich op een vlot naar den anderen oever laten over zetten. Toen een golf over het vlot spoelde, drongen alle kinderen naar een kant, waardoor het vlot omsloeg en alle kinderen in het water vielen. Niettegenstaande met behulp van politie en brandweer onmiddellijk reddingspogingen in het werk gesteld werden, konden slechts vijf kinderen levend geborgen worden Van de 30 kinderen, die verdronken zijn, heeft men tot dusver slechts drie lijken geborgen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1