De Geschiedenis van het geslacht Bjdrndal. Verbouw landbouwzaden Voor elkander bestemd New-Yorksche Beurs D. W. Bit AND ZONDAG 16 FEBRUARI 1941 EEN BETERE GELDBELEGGING VOOR DEN WAREN KATHOLIEK Reeks inbraken ïn Rotterdam opgehelderd SIEG IM WESTEN Teeltvergunning noodig Hooge vischprijzen door BERTA RUCK Hoe inbrekers elkaar beconcurreerden* Eerste Nederlandsche vertooning in Den Haag Lijk van een zwerver gevonden Stuurliedenexamen Oploopende koersen; slot prijshoudend Omzet: 400.000 shares 2jr 22 27 F} BESTELBILJET WISSELKOERSEN - - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT STAND DER CLEARING Clearingkoersen Academische examens MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN FAILLISSEMENTEN In aansluiting op het persbericht van 19 Januari 1941 betreffende het teeltplan akker bouw 1941 deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd nog het volgende mede. Voor den verbouw van landbouwzaden, te weten: gras- en klaverzaden, lucerne, serra- della, wikken, lupinen, merg- en voederkool, suikerbieten, mangels en voederbieten, land- bouwwortelen (gele wortelen en stoppel wortelen), uien, spurrie, boterzaad en chi- chorei voor zaadwinning is een teeltvergun ning noodig. Hoewel de teelt van karwij, blauwmaan- zaad, gele en bruine mosterd verboden is en dit verbod gehandhaafd blijft, kan aan de speciale kweekers vergunning worden ver- leend tot het verbouwen van een beperkte oppervlakte voor zaadwinning. Voor de teelt van karwijzaad zijn deze teelt vergunningen reeds toegewezen. Handelaren-kweekers; ook zij, die eventueel niet aangesloten zijn bij de algemeene vereeni- ging voor de teelt van den handel In zaaizaad en pootgoed in Nederland (A.V.Z.), die kool rapen, stoppelknollen, landbouwwortelen, uien, spurrie, boterzaad, westerwoldsch raaigras of chichorei voor zaadteelt wenschen te verbouwen, hetzij in eigen bedrijf, hetzij op contractteelt, moeten hiervan vóór 1 Maart 1941 opgave doen aan de A.V.Z., Alexanderstraat 8, 's Gravenhage, onder mededeeling van: 1. welke oppervlakte van deze gewassen door hen in 1938, 1939 en 1940 is aangelegd in eigen bedrijf of op contract is geteeld; 2. welke oppervlakte zij voor oogst 1941 van deze gewassen wenschen aan te leggen, eventueel reeds aangelegd hebben; 3. naam en adres van hen, met wie een con tract werd afgesloten, onder mededeeling van het gewas en de oppervlakte, waarover gecon tracteerd werd. Tevens dient opgegeven te worden het district en het nummer, waaronder de contractanten bij de landbouw-crisis-organisatie zijn aangesloten Coöperaties, welke koolrapen, stoppelknollen, landbouwwortelen, uien, spurrie, boterzaad, wes terwoldsch raaigras of chichorei voor zaadteelt wenschen te verbouwen, dienen dezelfde gege vens, als hiervoor voor den handel genoemd, op te geven aan de V.E.C.O., landbouwhuis, Martini kerkhof 32, Groningen, vóór 1 Maart a.s., ook al zijn zij niet bij deze federatie aangesloten. Opgaven, welke na 1 Maart a.s. bij de A.V.Z. of V.E.C.O. binnenkomen, worden niet in behan deling genomen. Zij, die het vorige jaar een aanvrage bij de Nederlandsche akkerbouwcentrale hebben Inge diend voor het teelen van suikerbieten, mangels- en voederbietenzaden, hetzij in eigen bedrijf, het zij op contract, en aan wien door de Nederland sche akkerbouwcentrale een oppervlakte is toe gewezen, behoeven geen nieuwe aanvragen in te dienen. Zij, die blauwmaanzaad, gele en bruine mos terd voor zaaizaad wenschen te verbouwen, moe ten h'ervan eveneens voor 1 Maart a.s. opgave doen aan de Nederlandsche akkerbouwcentrale De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de verbouw alleen, en dan nog in beperkte mate, zal worden toegestaan aan de speciale kweekers van deze gewassen. Opgave van oppervlakte en variëteit wordt vóór genoemden datum verwacht met vermelding van organisatienummer van den aanvrager (bij contractteelt van dengene, op wiens bedrijf het gewas wordt verbouwd). Een ieder, hetzij handelaar, kweeker, coöpera tie of landbouwer, die gras- en klaverzaden (uit gezonderd westerwoldsch raaigras), lucernezaad, wikken-, lupinenzaad, serradellazaad, merg- of voederkoolzaad wenscht te verbouwen, moet hier van eveneens vóór 1 Maart a.s. opgave doen aan de Nederlandsche akkerbouwcentrale met nauw keurige opgave van oppervlakte, soort en even tueel variëteit en van naam, adres, organisatie nummer van den verbouwer (eventueel van de contractant). Aan landbouwers is behoudens voor een oppervlakte van 5 Are, waarop een ieder vrij is voor zaadteelt een gewas te verbouwen naar eigen keuze de teelt op eigen kosten en risico verboden van: koolrapenzaad, stoppelknollen- zaad, boterzaad en westerwoldsch raaigras. Zij, die gewoon waren deze zaden op eigen risico te verbouwen, kunnen alsnog trachten hiervoor een .contract af te sluiten met een kweeker of coö peratie. Landbouwers, die een contract afsloten met een handelaar, kweeker of coöperatie, behoeven hiervoor persoonlijk geen vergunning aan te vragen. Deze aanvragen geschieden door den kweeker, handelaar of coöperatie, waarmede een contract werd afgesloten. De- teeltvergunningen worden echter wel op naam van den landbouwer gesteld. Voor landbouwers bestaat in beperkte mate ge legenheid landbouwwortelenzaad, uienzaad, spur rie en chichoreizaad voor eigen rekening te tee len. Zü, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten hiervan aangifte doen aan de Nederlandsche akkerbouwcentrale, Bezuiden- houtscheweg 15, s Gravenhage,,met opgave van de te verbouwen oppervlakte, soort, ras en varië teit, alsmede van de verbouwde oppervlakte in 1938, 1939 en 1940. Opgave van volledig adres en organisatienummer is eveneens vereischt. Dank zij de hooge vischprijzen maken de kustvisschers flinke besommingen. De Deensche motorkotter „Ebsjerg 29" maakte deze week een besomming te IJmuiden van 7000. Tientallen manden visch worden er afgeleverd. Ook de kotter „Texel 29" besomde met wijting en schol na één dag visschen 4500. 8 Nadruk verboden Toen we weer buiten kwamen, snorde er juist een taxi op 'ons toe. Ze stopte voor het station en nog vóór je een enkl vjoord had kunnen zeggen, was Slim er al bij, om de uitstappende jongedame een Roode Kruisverpleegster, een handje te helpen. Ze dankte hem met een glimlach. Daarna dook hij zelf er in. „Hou je taai, ouwe jongen," en weg snorde hij naar Bayswater, om zijn mooie brunette af te halen. Ik veronderstel, dat hij dacht, dat die saaie en sloome ouwe suffer van een vriend, wel heel doodgewoon en onverschillig naar huis zou wan delen. naar zijn aanteekeningen over spoorweg- ze inen. Maar dan had hij het mis! Neen, met op de zen glorieuzen. maanlichten avond, met de frissche lucht als ijskoele wijn aan de lippen en het hart vol wrok en rusteloosheid en roeke loosheid. Ik wilde niet binnen zitten. Ik keerde me om. om in een flinken pas van Edgware Road naar Oxford Street te loopen! Wat een avond! De volle maan aan de. lucht, die zoo klaar was als een spiegel en waarin zelfs de helderste van de duizenden sterren tot bleeke stippen verflauw- dan het aanschaffen van het boek „In de Kerk" van Pastoor F. C. van Beukering f, is wel moeilijk denkbaar. ,,Het moest in alle huisgezinnen komen," schreef ,,Het Offer", en het dagblad „De Gelderlander beoor deelt de uitgave als volgt: „Op een prettige, bevattelijke, haast boeiende manier wordt alles uiteengezet en door illustraties verduidelijkt, wat een geloovige, die zpn katholiciteit beleeft, graag wil weten over allerlei dingen, die met de kerk (het gebouw zoowel als de liturgische diensten) in verband staan. De lezing van dit boekje, dat tot veel bewuster beleving van bet H. Geloof opwekt, bevelen wij met grooten aandrang aan." Deze uitgave is a ƒ1.85 ingenaaid, ƒ2.35 gebonden, verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de Uitgevery „De Gemeenschap". Bilthoven. Giro 123160. De Rotterdamsche politie is er na lang durig speurderswerk in geslaagd een com plot van vier beruchte inbrekers aan te houden, die in de afgeloopen maanden het oostelijk stadsdeel van Rotterdam onveilig maakten. Het zijn de 28-jarige darmbewer ker J. H., de 24-jarige loswerkman P. S„ de 31-jarige betonwerker B. M. en de 27- jarige chauffeur J. V., die reeds zes in braken bekend hebben. De mannen,hadden het steeds op pakhuizen en winkels voorzien, die levensmiddelen bevat ten en zij pleegden hun inbraken steeds op de zelfde wijze; twee mannen gingen op den uitkijk staan, terwijl de twee anderen de pak huizen openbraken. Daarna werd de buit, die varieerden van zes balen suiker van 50 kg. tot honderden pakjes koffiesurrogaat, op den rug weggedragen naar de woning van den hoofd dader S. in de van Meekerenstraat. Reeds den volgenden dag was het gestolene verkocht en kwamen de mannen bij S. afrekenen. Zoo hebben zij op 21 Januari ingebroken in een suikerbakkerij in de Marnixstraat. Nadat met een hamer een ruit stukgeslagen was, kon de pakhuisdeur geopend worden. Hier werden zes balen suiker gestolen. Op 30 Januari werd ingebroken in een pak huis aan de Gerard Scholtenstraat. Met een breekijzer werd de deur geforceerd. Maar dat openbreken maakte nogal lawaai en toen de mannen binnen niet direct iets van hun ga ding vonden, verdwenen zij zonder buit. Reeds den volgenden nacht brachten zij een bezoek aan een vischpakhuis in de Frederik- straat. Hier werden blikken tonijn gestolen. Op 2 Februari brak het viertal op dezelfde wijze in in een pakhuis aan den Goudscherij- weg, waar bussen jam en kisten melkpoeder werden ontvreemd. Op 8 Februari bezochten zij een kruidenierswinkel in de Paradijslaan. De inbrekers begonnen met uit de openstaande kassa een bedrag van f 51 weg te nemen, dat verdeeld werd. Later op dan nacht kwamen zij terug en stalen zeventien pond thee. Op 11 Februari gingen zij op roof uit naar een pakhuis in de ooievaarstraat. Hier stonden zij echter verbaasd bij de ontdekking dat de pakhuisdeur reeds open stond. De mannen vertrouwden de zaak niet en liepen een straatje om, waarbij zij in de Jacob Catsstraat twee mannen op den stoep zagen zitten, die nauw lettend het pakhuis in het oog hielden. Er wa ren twee groepen inbrekers, die het op hetzelf de pakhuis voorzien hadden. Het vreemde van het geval was, dat geen van de inbrekers onder het oog van de ande ren het pakhuis durfde binnengaan, zoodat allen zich verwijderden. De bende, die nu geknipt is, bleek echter de brutaalste, want de mannen kwamen des mor gens om zeven uur terug. Een carrier werd ge huurd en om half acht .werd onder het óog van verschillende voorbijgangers het pakhuis leeggehaald. Twaalf kisten bakkersvet, honderden pakjes koffiesurrogaat en andere levensmiddelen vie len den inbrekers in handen. Deze inbraak wérd hun echter noodlottig. Om dat de inbraken steeds op dezelfde manier ge pleegd waren en omdat de politie had ont dekt, dat de buit gewoonlijk werd weggedra gen, concludeerde men, dat de inbrekers in het Oostelijk stadsdeel meosten wonen. Aan de hand van het politieregister werd nagegaan welke mannen daarvoor in aanmerking kwa men en tenslotte kwam men tot de over tuiging dat het thans aangehouden viertal meer van de inbraken moest afweten. Men besloot bij de vier verdachten huiszoe king te doen. Dit gebeurde en bij S. werden in een kelder de kisten vet en de pakjes koffie surrogaat gevonden. Na geruimen tijd ontkend te hebben, gaven de mannen tenslotte toe deze zes inbraken gepleegd te hebben. Aangezien men verwacht, dat zij nog meer inbraken op hun geweten hebben, wordt het onderzoek voortgezet, waarbij men tevens zoekt naar de helers van de gestolen waren. 4 (Van onzen Haagschen redacteur). In Den Haag werd Zaterdagavond voor de eerste maal in ons land een voorstelling gegeven van „Sieg im Westen", de film, waarvan de opnamen zijn gemaakt tijdens den Duitschen- opmarsch tegen Frankrijk. Voor het Astatheater aan hét Spui stond een groote menschenmenigte die de aankomst gadesloeg van de talrijke Duit- sche autoriteiten waaronder vele hooge officie ren, die deze première bijwoonden.' De zaal was op passende wijze met vlaggen en palmen ver sierd. Nadat een militaire kapel eenige nummers had gespeeld sprak generaal Boehm Tettelbach de bevelhebber voor de bezette Nederlandsche gebieden, generaal Christiansen was verhin derd een inleidend woord, waarin hij gewaag de van de enorme moeilijkheden bij het tot standkomen van deze film, die een getrouw beeld geeft van den oorlog. Staande zongen de aan wezigen het „Deutschland über alles" en het Horst Wessellied. Toen doofden de lichten en begon de in op dracht van het Duitsche Oppercommando ver vaardigde film. Zij geeft in het eerste gedeelte een beeld van de schoonheid van het Duitsche land en een overzicht van zijn geschiedenis, waarin o.m. de belangrijkste gebeurtenissen na 1933 worden aangestipt. Het hoofddeel, ingezet met een prachtige montage van vastberaden ge zichten van Duitsche soldaten in aaneengeslo ten rijen brengt in groote trekken den veld tocht in beeld vanaf den tienden Mei. Sieg im Westen toont de perfecte organisatie, het "door zettingsvermogen en de aanvalskracht van het Duitsche leger ten voeteri uit. Men volgt het in zijn geheelen opmarsch. Men ziet de artillerie in werking, de pontonniers, die verbindingen tot stand brengen, de pantserdivisies, het luchtwa- pen, de verbindingstroepen, heel de enorme or ganisatie, die er noodig was om het Duitsche le ger van voedsel en munitie te voorzien en men ziet de lange rijen krijgsgevangenen, Belgische, Fransche en Engelsche, de zwaargehavende ste den en dorpen, om welker bezit werd gestreden en de achtereenvolgende capitulaties in Neder land, België en Frankrijk. En men ziet dit alles zooals de soldaat in de vuurlinie het heeft ge zien; daar verrichtten de filmoperateurs hun documentair belangrijken arbeid in voortdurend levensgevaar. De knappe montage en de sug gestieve muziek die het geratel van de machine geweren en het gebulder der kanonnen afwis selt, dragen het hunne bij tot het imposante geheel. Vrijdagmiddag vond de landbouwer C. J. van Rossum te Nieuwerbrug achter in zijn weiïand, voorbij e de Wetering, het lijk van een mansper soon. Bij onderzoek bleek het te zijn de 51- jarige zwerver J. G. Dekkers, gedomicilieerd te Norg in Gelderland. Waarschijnlijk is de man in dronkenschap in een sloot geloopen. Het lijk is na de lijkschouwing, op de algemeene be graafplaats te Waarder ter aarde besteld. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuur man groote handelsvaart: G. Scale. NEW-YORK, 15 Febr. De New-Yorksche ef fectenbeurs had den laatsten dag der week een prijshoudend verloop. Bij opening waren de om zetten wat levendiger, terwijl ook de stemming wat beter was dan de laatste dagen. Verschil lende aandeelen der zware industrie konden zich van het den vorigen dag geleden verlies herstel len. Over het algemeen werden tijdens den duur van den beurshandel koersstijgingen van ongeveer een punt behaald. Bij de opwaartsche koersbeweging hadden staalwaarden, automo bielfondsen, koperwaarden en luchtvaartaan- deeien de leiding. Ten aanzien der politieke ont wikkeling is men echter nog steeds pessimistisch gestemd. Later werd de handel minder levendig, terwijl een eenigszins zenuwachtige stemming $el op te merken. De hoogste noteeringen van Febr. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am c a Foundrv American Radiatoi Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. Tel. G Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Ohic Bethlehem Stet>] Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J- I. Case Company Ches. Ohic Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Consolid- Edison Co. Deleware Huda Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Inter*. TeL en Tel Kennecott Copper Mack Trucks Incorp. Montgbmery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Western North. Am Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading -Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent G Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U* S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Woolworth building 15 14 136} 44 81 24} 12 38 13} 159} 67} 5} 22} 20} 14 3 76} 3} 35} 44} 38} 64} 21 19} 105} 140 126} 30} 34 i 41} 16} 3} 46} 7} 23} 11} 2 31 25} 35} 16} 12} 198} 13 15} 5} 2} 10} 22} 52} 27 23 7} 4 12} 17} 32 69} 10} 8} 8} II 6 33} 35 5} 61} 76 35} I 62} 22 18} 57} 119} 19} 91 30} 143 82 12 3"} 160 67} 22 9} 3} 75} 3 35} 42} 39} 63} 21 19 f 140} 125} 30} 34 41 16} 3} 46 23} 2 31 35} 12 15 16} 32} 68} 8*1 33 5~l 60 76} 34} 1 22 17} 56} 119 18} 89} 30} 13 146} 85 12 39} 16i 69} 23 21 3} 78} 3} 35 5 45} 40 64} 21 20} 145 129} 32} 35} 42} 17 3} 48 24 2 32} 35} 12! 15} 23} 28 4} 18 32 71 11 8} 33} 6 62 77} 36} 1 8 23} 18} 59} 122 19 92 30} Deze trilogie in een weelde-uitgave in één deel gebonden in fraaien Rinos-lederen band 10.50, betaalbaar met 1.00 of meer per maand. Deze uitgave wordt niet meer herdrukt. De uitgave in drie aparte deelen „En eeuwig zingen de Bosschen" 5.15, „Winden waaien om de Rotsen" 5.15, „De weg tot Elkander" ƒ5.15, totaal prijs ƒ15.45, is tevens nog verkrijgbaar met betaling van 1.50 of meer per maand. Prijzen zijn incl. O.B. Ondergeteekende wenscht omgaand franco te ontvangen van BLANKEVOORT'S Abonnementsboek handel, Zuider-Amstellaan 62, Amsterdam, tel. 91244, postgiro 141995, de trilogie Gulbranssen in één deel voor den prijs van 10.50, in drie deelen totaalprijs ƒ15.45. Te betalen met per maand. Naam Adres Verzoeke het niet-gewenschte door te halen en in te vullen welk bedrag men per maand wenscht te den! En daarbeneden: de Londensche straten, glanzend als een dansvloer, de Londensche lich ten, rozerood stralend en de Selfridge gebouwen daarboven uittorenend als 'n feeërik paleis. Al les zag er zoo wonderlijk en onwezenlijk uit, geheel anders dan bij daglicht. Ik weet niet, of de maan en de ijzige nachtkoelte mijn hoofd op hol brachten.... Het kleine borreltje, dat ik met Slim gedronken had, kon er geen schuld aan hebben.... Maar toen ik vlug voortstapte in de richting vón Oxford Circus, leek ik al evenmin als de Londensche straten op mijn dagelijksche „ik". Ik hunkerde naar een avon tuur. Wat vond ik het spijtig, dat er geen schijn tje kans was op een overrompeling hier in Lon den. 't Was er juist een avond voor. Ik had er heel wat voor gegeven, als het nog oorlog was geweest. Op te blijven vannachtIets te be leven, in plaats van altijd naar dat kantoor Ik floot Slim's deuntje tusschen m«n tanden: „Geef mij het maanlicht." Hoe heerlijk zou de maan tusschen de paimboomen door op een meertje van een eiland schijnen! Het gezichtje van mijn droomenmeisje kwam weer in mijn herinnering op Neen, niets daarvan! Ik verjoeg en vertrapte dit alles, als met soldatenschoenen; weg ermee uit mijn gedachten! Ik liep door, zonder nog naar de heldere lucht te zien en richtte mijn oogen naar.de lampen en de gaande en komen de menschen op mijn weg. Plotseling kwam er een heer naar me toe en met een hartelijke, vroolijke stem, riep hij uit: „Hallo, Jack, jongen! Doe me een plezier en stap in mijn wagen. Ik zal je dan verderen uit leg geven." Een groote, groene gesloten auto stond vlak bij het trottoir. De man, die mij op mijn schou der getikt had, trok me er naar toe. Ik zag, dat hij een vierkant gebouwde kerel van middelba ren leeftijd was, in een jas met bontkraag. De man, die mjj met mijn voornaam had aange sproken, had een vooruitspringend, glad geseho ren, nogal innemend gezicht. Alleen, en dat was het gekste van het geval, ik had dat gezicht nooit van mijn leven gezien! Wie was hij toch in 's hemelsnaam en wat waren zijn bedoelin gen? Ik weet niet, hoe hij het klaarspeelde. Ik ver onderstel, dat het kwam, omdat hij mij zoo plotseling overvallen had en omdat ik in zoo'n eigenaardige stemming verkeerde; hij ging naast me zitten en na een woord tegen den chauf feur, snorden we al in westelijke richting, vóói ik nog had kunnen zeggen: ..Mijnheer, dat zal een vergissing zijn. denk ik." De vreemdeling lachte ('t klonk erg prettig), toen hij zich in de kussens tot mij wendde. „In 't geheel niet, hoor," zei hij vroolijk. „Ik weet, dat we elkaar niet kennen maar we gaan kennis maken. Mijn naam is Weatherby en ik zou je graag met me meenemen naar mijn huis in Wimpole Street om eens te praten. Wil je tot zoo lang geduld oefenen?'* We reden naar dat groote huis van hem in Wimpole Street, waar we In de keurige rookka mer in groote leunstoelen plaats namen en een fijne sigaar opstaken. den dag konden niet geheel en al behouden blij ven. De bedrijvigheid in de staalindustrie schat men voor het gebied van Pittsburgh op 98 pet. der capaciteit, die voor de omgeving van Young- stown op 82 pet. Deze laatste heeft men in ver band met een staking lager geraamd. De beurs sloot prijshoudend Vandaag werden 673 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 262 in koers ge stegen en 205 gedaald. De noteeringen der 206 overige bleven onveranderd NEW YORK, 15 Febr. Slotkoersen Febr. 15 14 13 Londen 4.03 4.03 4.03} Parijs 2 20 2.19 2.19 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.23 33.23 23.25 Weenen Stockholm 23^85 23.85 23^85 Montreal 83.75 83.50 83.25 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23.60 23.60 Yokohama 23.45—48 23 45- 48 23.45—48 15 Febr. 14 Febr. Katoen Jan. 10.18 10.24-33 Juli Mrt 0.14-15 10.2 Oct. Mel 10.C0.1 10.06 7 Deo. Koffie (Rio - Nieuw contract) 5.53-t-- 5.59+ 5.70+5 76 5.86+ 5.92 593+ 5.98+ NEW YORK, 15 Febr. 15 Febr. 14 Febr. 9.54 9.59. 9.52: 9.57 9.30 9 55 (Santos) Mrt. Mei Juli Sept Deo. Sept. Suiker Dec. 0.66 Mrt. 0.70 Mei 0.74 Rubber Standaard Jan. 20.25 Mrt 20.11 Mei 19.70 Sept Mrt Mei Juli Sept Dec. 7 74+ 7.90+ 8.08 8.19 8.32 0.67 0.71 0.75 20.50 2C .40 20.00 Juli 0.79} Sept 0.84 Dec 0.88 Mrt 0.93+ Juli 19.45 Sept 19.38 Oct. 19.25 Dec. 19.20 Tin LOCO 15 Febr. 14 Febr. Tarwe 7.77+ 7.94+ 8.11+ 8.23+ 8.35+ 0.80 0.85 0.90 0.90 19.73 19 66 19.53 19.48 50.37 51.12} 50.50 lermun 51,00 90 aagen 5075 50.37 CHICAGO, 15 Febr. 15 Febr. 14 Febr. Haver 79 79 f Mei 34 35 i 74.74 Juli 31} 31} 74 j Sept. 30 31 f Rogge 60 Mei43 43 60 F- - Juli 44 44 - 60 Sept. 44 45 79}- 73} 74 - Mei Juli Sept. Maïs Mei 60 - Juli 60- Sept. 59 - Reuzel Mrt. 6.15* Mei 6.27 15 Febr. Tarwe Dec. Juli 76 - - Mei 78 Rogge Dec. - Mei 48 Juli 49 Haver Mei 34 6.20 Juil 6.426.47 6.35 Sept 6 62* 6 65* WINNIPEG, 15 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 14 Febr. Gerst Dec. 77 - - Mei 78 Juli 49} 49} 34} Dec. Mei Oct. 46 46 I 43 43 Lijnzaad 1.51 152} 1.49} 150} 1.44} 145} Juli 33 uec 31 23} 24} 14 Opgave laatst uitbetaalde nummers per Februari 1941: Clearing met Duitschland: laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen 898.409, te gen Reichsmarkvorderingen 18.930/296.886. Clearing met Chili: laatst uitbetaald nummer 1711. Clearing met Turkije: laatst uitbetaald num mer algemeene clearingrekening 4750, bijzondere clearingrekening 2431 a. Clearing met Italië: laatst uitbetaald num mer 2386 Hij vertelde na een poosje, dat hij gedurende drie jaren aan het front dokter geweest was en ook toevallig het bleek, dat hij mijn es- cadron-commandant kende en wist, wat een reuze fijne kerel dat was. Ik zeg je, dat ik spoe dig' van dezen avond genoot, die zoo geheel an ders begonnen was. Dokter Weatherby wist heel wat over sport, te vertellen en liet me enkele van zijn prijzen zien; hij vroeg me naar mijn liefhebberijen. En we praatten honderd uit over roeien en boksen, waar hij fel op was. En op die manier raakten we nooit uitgepraat. Hij was ontzettend aardig voor me. Je kunt niet gelooven, hoe anders en veel vroolijker me alles weer leek, nadat we een poosje gepraat hadden. Toen het half elf sloeg, zei hij, dat hij me ging wegsturen. „Ik heb het druk, weet je. Mijn tijd is ge woonlijk aardig bezet, maar ik mag je graag, Jack. Reuzetoevallig, dat ik je bij je naam noem de; ik had even goed Tom of Harry kunnen zeggen." Hijzelf liet me uit en zei: „t Is zoo, .ie bent van den leeftijd en het figuur van mijn eigen jongen gesneuveld in 1916. Zoo kwam het, dat ik je opmerkte. Als je zin hebt, kom je maar maar weer eens binnenloopen en een pijp op steken. Je kunt me altijd opbellenTot ziens, ouwe jongen." Toen ik weer buiten kwam in de vriezige nachtlucht en de maanlichte straten, voelde ik dat ik een aardigen, goeden vriend gekregen i had, 'k Voelde me weer heelemaal opgeknapt, Koersen voor stortingen op 17' Februari 1941 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.82, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.4514, Lewa 2.30, Pengoe (oude schulden) 36.519, Pengoe (nieuwe schulden) 45.89, Zloty (oude schulden) 35.28, Zloty (nieuwe schulden) 37.68 NIJMEGEN (R.K. Universiteit). Geslaagd eandidaatsexamen in de rechten: mej. H. C- M. Woltring te Nijmegen en K. A. E. Indemans te 's Hertogenbosch. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts- examen R. J- Kluin, E. Ch. A. Noyons, A. Ros- kott. Arts-examen: J. B. Mullers. Econ. doet. indologie: J- de Gorter. WAGENINGEN. Geslaagd voor het propae- deutisch examen de heer G. Buiter. ofschoon ik toch weer op weg was naar mijn eenzame kamers. HET MEISJE VERTELT Den ganschen avond ben ik gewoon niet in staat geweest, de gedachte aan Zilver-Ster uit mijn hoofd te zetten. Je begrijpt, ik wilde natuurlijk voor mezelf uitmaken, wat ik morgenvroeg het beste zou kunnen doen, als we elkaar tegen zouden ko men. 't Zal zoo vreeselijk moeilijk zijn, na wat vandaag gebeurd is. 't Kan best zijn. dat hij er niet eens meer aan gedacht heeft. Maar ik ge loof niet, dat ik hem zal kunnen aankijken, zelfs niet' de paar seconden, als we elkaar voor bijgaan. De vraag is, zal Ik aan den anderen kant van de straat gaan loopen, of zal ik bij de Crescent den hoek omslaan en naar de andere stopplaats van de bus gaan, zoodat ik hem heelemaal niet zien zal? Wat zal ik doen? Me dunkt, 't zal erg onnoozel staan, als ik aan den overkant ga loopen, werkelijk. Je ziet de menschen aan den anderen kant van de straat altijd, vooral als er een reden Is, waarom je ze liever niet ziet. Bovendien staat het net. of ik het er om doe Me dunkt, ik kan beter den anderen weg ne men. Ik zal er een minuut of vijf meer voor noodig hebben dan voor den Zilver-Ster-weg Ja, dat zal ik doen. Dat is een veel beter plan Ziezoo, dat is afgedaan. Ik zal hem nooit meer zien. Dat is ook veel beter, zei ik bij mezelf MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. Brand, Keizersgracht 215 te Amsterdam de volgende fondsen verhandeld OBLIGATION - Groote Club, Sociëteit De 2% 20 Haven- en Scheepvaartbedrijven (Ink. Oblig.) 205 Nederlandsche Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen 5 78 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Anna, Par. v. d. H. te Amstelveen iV2 93 Augustinus Stichting, Sint te Nijmegen 3'^ qj, 80 Eavo, Par. v d. H. te Schoten 3 '/2 80 Thomas van Aquino, Par. V. d. H. te Amsterdam 4 67 Verlaten Kinderen, Stichting voor te Sittard 3% 47 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Bisdom Meissen te Bautzen 7 28 Franciscanen, Paters te Breslau iV2 29 Matheus, Par. v. d. H. te Altena 7 20 Missionschwestern vom Heiligsten, Herzen Jesu, G.m.b.H. zu Hiltrup te Hlltrup 7 2414% PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot Beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen belaste waarden (kl. cp.) 4 Bataafsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 92 Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3>/2 S67/a% Nationale Hypotheekbank (kl. cp.) 3'/2 85 Nederlandsche Scheepshypotheekbank (kl cp.) 4 871/^^ Niimeegsche Hypotheekbank 4 86 Standaard Hypotheekbank (kl. c.) 4 80 AANDEELEN Amsterdamsche Volksbank 50 Bogota, Handel en Industrie Maatschappij 112 Drentsche Kanaal Maatschappij (Gew.) 3!4% Eerste R.K. Levensverzekering Maat schappij 115 Electro Apparatenfabriek Systeem Coq 50 Grint Maatschappij te Arnhem 42 V2% Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers 105 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van 25 Klop, Scheepsbouwwerf- en Machinefa briek De 120 Nationale Bank voor Belaste Waarden 72}}% Nationale Bank voor Belaste Waarden (kl. cp.) 70 Nederlandsch Indische Cultuur Maat schappij (Gew.) 42'/}% Nederlandsche Middenstandsbank 29 Nederlandsche Middenstansbar.k (eert. v. aand.) 29 Nijverheid. Stoomweverij 50 Overijselsche Kanalisatie Maatschappij (Pref.) 47/s% Stadion, Maatschappij tot Exploitatie vac het Nederl. Sportpark (a f 1000.47 Taloeg Goenoeng Cultuur Maatschappij 190 Teulings' Koninklijke Drukkerijen C N (Pref. winstd.) 20 Union, Cacao- en Chocoladefabriek 60 IJsel, Emailleerfabriek De 75 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Algemeene Hypotheekbank 20 gestort 20 Overijselsche Hypotheekbank 10 gestort f 130.— toe. Utrechtsche Hypotheekbank 20 gestort nthU Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort f 25. OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 405. Hollandsche Hypotheekbank f 70. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 360. f 380.f 400.f 410. Insulinde Cultuur Syndicaat f 70. Javasche Cultuur Maatschappij f 260. Singkep Tin Maatschappij f 70. Utrechtsche Hypotheekbank f 225. WINSTBEWIJZEN Houthandel William Pont f 175. Nederlandsch Indische Cultuur Maatschappij f 20.—. DIVERSEN Automatic Screw Works (Rest. bew.) f 13.50, Nationale Bank voor Belaste Waarden (Bew. van Deelger.) f 8. Stadhouderslaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen (Rest. bew.) f 40. LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.80. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surseance van betaling: N.V. Textielgroothandel v.h. H. H. Cromme en Co. in liquidatie, gevestigd en k;uitoorhouder.de te Zwolle. D.d. 5 Februari 1941 is bepaald: Schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de sur séance werkt moeten uiterlijk 5 Maart 1941 bij den bewindvoerder mr. J. G. Nijsingh. Koestraat 10 te ZwoLe worden ingediend. Verhoor: in raad kamer der Arroudissements-Rechtbank te Zwolle op Woensdag, 26 Maart 1941 des v.m. om 10.30 uur. Failliet verklaard: 13 Febr Petrus Johannes Messlnk, beroeps- keuze-adviseur, Arnhem, Renssenstraat 4. R.c. jhr. mr F J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. Eling Visser Arnhem, Eusebiusbinnensingel lb. A Lepelaar, sigarenwinkelier, Den Haag. Isingstr'aat no. 157. R.c. mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder. Cur. mT. M. J Broekhuijsen, Den Haag. de N.V. Residentie Bazar te Den Haag, Voort- huizenstraat 194. R.c. mr. L. Vliegenthart. Cur. mm. R. C. Broekhuijsen, Den Haag. J. E. Raaijmakers, ongehuwd, te Den Haag, Bankastraat no. 34. R.c. mr. A. Ikman van Burck. Cur. mr. L. J. Th. Bakker, Den Haag. Jan Beeneni, chauffeur, Oudeschoot. R.c. mr. Baron van Harinxm'a thee Slooten. Cur. mr. F. H. van den Brink, te Wolvega. P. Schillings, wonende te Nieuwenhagen aan den Herenweg no. 16. R.c. mr. B. Ruland. Cur. mr. F. van der Kroon, Heerlen In de week van 10 tom. 15 Februari 1941 werden in Nederland 12 Faillissementen uitgesproken. Vernietigd door het Hof te Den Bosch: 6 Febr.: Fr van Herk Zeelst. gemeente Veldhoven. Geëirifclgd door homologatie van het akkoord: 8 Febr.: Abe Hamersm'a, timmerman, Huizum. Groot 70 pCt. toen ik tamelijk vroeg naar mijn kamer ging. De gordijnen waren opgetrokken en 't maan licht stroomde de kamer binnen; ik hield er zooveel van, dat ik er niet aan dacht, ze om laag te doen, terwijl ik me ontkleedde. Mijn doodeenvoudige slaapkamer met grootma's ou- derwetsche meubels zag er spookachtig en ge heimzinnig en romantisch uit. Door het raam viel een groote, witte, donker- gestreepte rechthoek op mijn karpet, omhoog- springend tegen den muur en nog juist een hoek van mijn bed rakend en een reep van die vr.eeselijk bewerkte toilettafel, 't Is één krul al krul, net spruitkool in hout uitgesneden. Ik liep naar de lichtvlek toe en zag mezelf vaag in den spiegel van de kleerkast weerkaatst. Ik moest opeens aan een ouderwetsche gravure denken, die beneden hing: „Juliet op het bal- cón." Maar Juliet en haar geschiedenis verschillen zoo ontzettend veel van mij en de mijne, die zoo hopeloos eentonig is! Wie zou niet liever de hare hebben en sterven op hetzelfde oogen- blik, dat zij haar Romeo trouwt? Hij moet on weerstaanbaar geweest zijnheel donker, want hij was een Italiaan. Een blonde man heeft anders een veel zachter voorkomen, dunkt me, jongenachtiger, beminnelijker, maar als Zilver- Daar! Ik zou niet meer aan Zilver-Ster den ken! (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2