Oorlogs monumenten Peyrouthon door Darlan opgevolgd v De spanning om de Stiile Zuidzee RENNIE i r SINT PETRUS" Bespreking te Batavia heden hervat Verwoede gevechten in Albanië y Verduistering Katholiek Ziekenhuis gebombardeerd Spaansche ex-Koning maakt het slechter De dood van den W.A.-man Koot Koffie en thee clandestien Heviger aanvallen op Engelsche doelen MIJNEN BIJ SINGAPORE JACQUES AA E.N.A.vanMEVERDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 116 jaar geworden en ij nooit ziek Engelschen in China en te Bangkok aangeraden te Vertrekken verkocht Dr. H. NANNING's MAANDAG 17 FEBRUARI 1941 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Deze blijft Buitenlandsche Zaken en Marine beheeren Japanners in Ned. Indië gereed om te vertrekken Ital. weermachtsbericht Luchtaanval op Kreta Spanjaarden repatrieeren Vier patiënten en drie ver pleegsters omgekomen; verscheidene gewonden TREINRAMP IN SPANJE EISGHT 22 DOODEN Ook andere ongelukken als gevolg van noodweer Het onderhoud van Roosevelt met Nomoera Een bondgenootschap van Londen met Tsjoengking? Resultaat van het onderzoek door de Duitsche politie 64STE JAARGANG No. 22858 Duitsch weermachtsbericht Gevangenisstraf en hooge boeten aan handelaren opgelegd Britten vallen Kanaalkust en W.-Duitschland aan Marine-attaché's der V. S. te Berlijn en Rome benoemd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DIGESTIF PASTILLES dezelfde vermaarde Él van ZEEPBESPARING Schuimende HUISHOUD AMMONIA GELD BELEGGEN? ^SCHILDERIJ ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 2 3 723 >5 MALIEBAAN 50 UTRECHT Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering NIEUWE HAARLEM COURANT Oorlogsmonumenten ter eere en herdenking van hen, die hun jonge levens offerden in den strijd voor het vaderland, leggen getuigenis af van de erkentelijkheid van het volk en het land, waarvoor zij vielen, en dienen het nageslacht aan te sporen tot een zelfden offermoed voor het geval die op nieuw gevraagd zou moeten worden. Oorlogsmonumenten zijn de mijlpalen langs den weg der geschiedenis, stand- Peelden of gedenkteekenen ter huldiging van plichtsgetrouwe vaderlandsliefde tot den dood. Gelukkig het land en het volk. dat in vrede en welvaart zijn roeping en taak in de wereld kan vervullen en slechts weinig oorlogsmonumenten langs den weg zijner geschiedenis behoeft op te richten, maar ongelukkig het land en het volk, dat door den oorlog moet gaan en geen helden te gedenken heeft. Ver diepen wij ons in de beteekenis en den zin van het oprichten van oorlogsmonu menten, dan wordt het duidelijk, dat oorlogsmonumenten waardig dienen te zijn niet alleen aan de nagedachtenis der gevallenen, die er mee geëerd worden, maar ook aan het volk en het land, dat zijn helden er mee wil eeren, en deze eisch van waardigheid klemt te meer, waar oorlogsmonumenten de bedoeling hebben, de kostbare nationale herinne ringen aan heldenmoed in dagen van rampspoed te vereeuwigen voor tal van geslachten in een onafzienbare toekomst.. Uitgaande van deze gedachten stem men wij met den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten in, wien het ongewenscht voorkomt, dat ter nagedachtenis van de gesneuvelde Ne- derlandsche militairen overal in den lande plaatselijke comité's gedenkteeke nen oprichten, omdat dit aanleiding geeft tot versnippering, waar eenheid gewenscht is. Het maakt bij hem nog een punt van ernstige overweging uit, of men in de toekomst zal moeten komen tot één nationaal gedenkteeken, dan wel tot een beperkt aantal monumenten, eventueel op de plaatsen, waar het hevigst werd gestreden. Daarom dient men met het nemen van persoonlijk initiatief te wachten, totdat de secretaris generaal het resultaat van zijn ernstige overweging in een nader besluit open baar zal hebben gemaakt. Kort na den wereldoorlog reizend, hebben wij kunnen constateeren, hoe 't oorlogsmonumentenvraag- stuk in verschillende landen werd opge lost. In Canada troffen wij tot onze ontzetting de eenvoudigste en grootst mogelijke eenheidsoplossing aan, die men zich maar denken kan. Men had daar blijkbaar van een door een kunstenaar vervaardigd ontwerp honderden afgiet sels laten maken en elke plaats, die dat wenschte, met een afgietsel begiftigd. Het effect van de beeldgroep, bestaande uit een engel, die vergeefsche pogingen dcet om een dooden Canadeeschen sol daat op te tillen, werd niet bevorderd door de onontloopbare veelvuldigheid, waarmee het identiek over geheel Canada werd herhaald. Deze vermenigvuldiging van een eenheidsbeeld legde een waarlijk triest getuigenis af van een welhaast beschamende armoede aan geest en cul tuur. In de Europeesche landen, die in den wereldoorlog verwikkeld zijn geweest, centraliseerde men de herdenking der gesneuvelden in het gedenkteeken van den Onbekenden Soldaat. En voor zulk een oplossing is o.i. thans ook in ons land veel te zeggen. Het graf van den Onbekenden Soldaat in het hart van de natie symboliseert de eenheid en saam- hoorigheid van het volk, dat in den hoog- sten nood tot de hoogste offers bereid moet zijn. Daar kunnen de nationale plechtigheden plaats vinden, die ten doel hebben in één gebaar hulde te brengen aan gansch het volk, aan geheel de natie. Daarnaast echter is er zeker nog plaats voor waardige gedenkteekenen op die punten, waar het felst en het moe digst gedurende de vijf oorlogsdagen is gestreden, zooals b.v. op den Grebbeberg, aan den Afsluitdijk en in Zeeland. Mocht tot, het oprichten van dergelijke gedenk teekenen besloten worden, dan zal in ieder geval toezicht moeten worden ge houden op een juiste besteding der daarvoor bijeen te brengen gelden tot een waardig, aesthetisch verantwoord, imposant resultaat. Het is echter begrij pelijk, dat men ook in tal van andere Plaatsen behoefte gevoelt aan een zicht bare hulde aan hen, die uit de onmid dellijke omgeving werden weggerukt en die men persoonlijk gekend heeft of heeft Liefgehad. Om aan dit verlangen te vol doen, zou men o.i. kunnen volstaan met een eenvoudige gedenkplaat, aange bracht op kerk of stadhuis, vermeldend de namen van de plaatsgenooten, die het Leven lieten. Een dergelijke eenvoudige buide, zooals men die in het buitenland tot in de kleinste dorpen aantreft, werkt juist door haar simpelheid en oprecht- beid in zulk een milieu sterker en dieper °an een onpersoonlijk monument met bi eer pretentie. VICHY, 17 Februari. (D. N. B.) Na afloop van een Zondag gehouden minister raad is het volgende communiqué gepubliceerd: De ministerraad is onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen en heeft grondstoffen-, productie-, werkloden- en ge zinsvraagstukken behandeld. De ministerraad besloot voorts tot wijziging van de wet op de secretarissen-generaal in over eenstemming met de nieuwe organisatie van de regeering. Naar verluidt, slaat deze wijziging op de be noeming van twee secretarissen-generaal aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Volgens de tot dusver geldige wet was de be noeming van deze functionarissen tot bepaalde ministeries en tot één per ministerie beperkt. Verder heeft de secretaris-generaal van Voorlichting, prof. Portmann, Zondag na een ministerraad tegenover de pers ver klaard, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Peyrouthon, afgetreden Cn tot am- basasdeur te Buenos Aires benoemd is. Hij voegde hieraan toe, dat het ministerie van Binnenlandsche Zaken overgenomen wordt door den vice-president, tevens minister van Buitenlandsche Zaken en Marine, admiraal Darlan. Tot secretarissen- generaal aan dit ministerie zijn benoemd de directeur voor departementale en gemeente zaken, Sabatier, en de directeur van de Süreté Nationale, Chavan, de eerste voor bestuursaangelegenheden, de tweede voor politiezaken. De dag der Duitsche politie. Zaterdag marcheerden afdeelingen van de Duitsche politie door Amsterdam. Op het Damrak werd voor den commandant geparadeerd (Foto Stapf) BATAVIA, 17 Febr. (Domei.) De han delsbesprekingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië zullen vandaag hervat wor den. De heer Van Hoogstraten, chef van de afdeeling industrieele zaken van het Bureau voor handelsaangelegenheden en gedelegeer de van Nederlandsch-Indië voor de bespre kingen met de Japansche delegatie, heeft Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan Joetaka Isjizawa, den Japanschen consul- generaal, en hem voorgesteld weer met de besprekingen te beginnen. De in Nederlandsch-Indië wonende Japanners maken met het oog op de ontwikkeling van den algemeenen politieken toestand toebereidselen zoo meldt het blad Tokio Asahi Sjimboen uit Batavia om hun gezinsleden huiswaarts te sturen. Op alle Japansche schepen, welke in het gebied van de Zuidzee varen, zijn tot einde April alle hutten besproken. De in Nederlandsch- Indië wonende Japanners volgen met de groot ste aandacht het verloop van de handelsbespre kingen tusschen de Japansche en Nederlandsch- Indische delegatie, daar de afloop van deze onderhandelingen hun toekomst zeker zal be ïnvloeden. ERGENS IN ITALIË, 16 Febr. (Stefani) In zijn Zondag uitgegeven weermachtsbericht no. 254 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Gisteren hebben zich aan het Grieksche front in den sector van het elfde leger ver woede gevechten afgespeeld. Onze vlieg tuigen hebben troepenconcentraties en diensten der intendance gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen krachtig de mi litaire werken van een vijandelijke basis gebombardeerd. Onze toestellen hebben een vijandelijke luchtbasis od het eiland Kreta gebombardeerd en eenige vliegtuigen be schadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige brandbommen van klein kaliber ge worpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika zijn aanvallen van den vij and aan het Noordelijke front, in den sector van Cheren en de zone van Carora (Noorde lijk Erythrea) afgeslagen. In de basis van Djoeba worden de gevechten rondom Kisimaioe voortgezet. De vijand heeft eenige luchtaan vallen ondernomen op plaatsen in Erythrea. Te Massaoea is een Engelsch vliegtuig door lucht afweergeschut neergehaald. Een ander vliegtuig is neergeschoten In den sector van Djoeba. Vannacht hebben Britsche vliegtuigen aan vallen ondernomen op Catania, Syracuse en Brindisi. In laatstgenoemde stad werden twee vliegtuigen door het afweergeschut van de vloot neergehaald. Een der leden van de be manning, die aa,n een valscherm omlaag sprong, is gevangen genomen MADRID, 17 Febr. (Stefani). Vandaag worden in Barcelona uit Frankrijk 400 kinderen en 200 moeders verwacht, die het Volksfront tijdens den burgeroorlog naar Frankrijk had gezonden. ,VAVAVW.V.VV."AV.V.V.V.V. Naar het D.N.B. uit Boekarest Ji bericht, is in de Roemeensche ge- j[ meente Botarlin in het district fm Foksjan, in den ouderdom van 116 jaar overleden de landbouwer Mi chael Sandoe, die tot aan zijn dood J> zich in een uitstekende gezondheid heeft mogen verheugen. VWAMwwvw^wwwwww^ Zonsondergang 17 Febr. 18.56 Zonsopgang 18 Febr. 8.51 Maanopkomst 1.02 ondergang 12.00 BERLIJN, 16 Febr. Engelsche bombarde mentsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, in den nacht van 15 op 16 Februari op verscheidene plaatsen in het be zette Nederlandsche gebied brisantbommen ge worpen. Daarbij werd te Rotterdam een huis volkomen vernield, terwijl een ander ernstig be schadigd werd. Een aantal Nederlanders werd gedood, onder wie een vrouw en twee kinderen. Voorts werden verscheidene burgers gewond, onder wie drie vrouwen en zeven kinderen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd geen enkel militair doel of voor de oorlogvoe ring belangrijk doel getroffen BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.) Bij den aanval van Engelsche bombardementsvlieg tuigen in den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. werd. naar achteraf bekend wordt, in Rotterdam het St. Franciscusziekcnhuis getroffen. De inrichting werd zwaar bescha digd. Het dak van het gebouw brandde vol komen af. Vier patiënten en drie verpleegsters von den den dood en verscheidene personen wer den gewond. Eenige ziekenoppassers en een vrij groot aantal kinderen geraakten be dolven. SAN SEBASTIAN, 17 Febr. (D.N.B.) Spanje heeft Zaterdag en Zondag een hevig noodweer beleefd. Op het spoorwegtraject van Bilbao naar San Sebastian geraakte de stroomvoorzie ning defect, zoodat de trein op een brug boven een rivier tot staan kwam. De orkaan slingerde drie volle wagens in de diepte. Tot dusver zijn 23 dooden en een groot aantal gewonden ge borgen. Te Onate is een brand uitgebroken, die zich ten gevolge van den storm snel uitbreidde. Vijf huizen zijn verwoest. Te Igueldo bij San Se bastian is een boerderij ingestort, waardoor alle bewoners bedolven werden. Eerst na uren wer ken konden zij in veiligheid gebracht worden; Zij hadden lichte kwetsuren. SJANGHAI, 17 Febr. (D.N.B.) De Britsche ambassade heeft opnieuw aan de Engelsche staatsburgers een dringenden raad gegeven om het door Japanners bezette Chineesche gebied zoo spoedig mogelijk te verlaten. De ambassade heeft gewezen op de onmo gelijkheid om op korten termijn reisgelegen heid te verstrekken en heeft derhalve in verband met het gebrek aan scheepsruimte aangeraden reeds thans bij wijze van voor zorgsmaatregel passage te nemen. Verder heeft de Britsche consul in Bang kok naar de Miyako Sjimboen tilt de Thai- landsche hoofdstad meldt, de daar wonende Engelsche vrouwen en kinderen opgeroepen om zoo snel mogelijk evacuatievoorbereidin gen te treffen. Naar het D.N.B. uit Washington bericht heeft lovd Halifax in aansl'Bting op zijn onderhoud tr.et Cordell Huil en den Australischen gezant Casey over de vraagstukken van den Stillen Oceaan aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan niets anders te zeggen heeft dan dat Engeland daar rijn strijdkrachten reeds sinds geruimen tijd versterkt heeft. Domei bericht uit Sydney dat de plaatsver vangende minister-president van Australië, A. W. Fadden, Vrijdagavond het oorlogskabinet bij eengeroepen heeft en na afloop aan de pers ont huld, dat de toestand in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan ernstig maar niet „uiterst critiek" is. Ook heeft de plaatsvervangende mi nister-president het volk aangeraden rustig te blijven en geen acht te slaan op wilde geruchten Domei meldt uit Washington, dat de Japan sche ambassadeur, admiraal Nomoera, en pre sident Roosevelt in hun onderhoud niet in het bijzonder de ontwikkeling van den toestand in het Verre Ooste besproken hebben. Zij hebben hun gesprek beperkt tot de algemeene lijnen van de Japansch-Amerikaansche betrekkingen, waarvan Roosevelt zeide, dat hij ze op vriend- schappelijken grondslag wenscht te houden. De president zeide te gelooven, dat indien de vraag stukken behandeld worden op grondslag van het wederzijdsche verlangen de vriendschap te bewaren, een conflict tusschen beide landen nog vermeden kon worden. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het voornemen van de Vereenigde Staten bevestigd hebben voort te gaan met hulp verleening op de grootste schaal aan Groot- Brittannië. Tenslotte gaf Roosevelt zijn be zorgdheid te kennen ten aanzien van China, welke bezorgdheid, naar hij zeide, nog was ge stegen door den indruk, dat het Chineesche en het Europeesche conflict deel uitmaken van één enkelen strijd. Volgens berichten uit Chrineesche bron te Tokio worden thans onderhandelingen gevoerd ovér een geheim militair bondgenootschap tus schen Engeland en Tsjoenking, zoo meldt de Jomioeri Sjimboen uit Bangkok. Op deze wijze zou Engeland thans door het oprichten van een front van Tsjoengking via Birma tot aan Sin gapore het opdringen van Japan naar het Zui den willen tegenhouden. De Engelschen stellen voorts pogingen in het werk, Chineezen te be wegen in het Britsche leger te gaan dienen en verhoogde levering van Amerikaansch oorlogs materiaal via den Birma-weg voort te zetten. Van Thailand eischt Engeland een houding van volkomen neutraliteit, waarbij het dit land tevens verzekert, dat de concentratie van Brit sche strijdkrachten in het Noorden van het schiereiland Malakka geen bedreiging voor Thailand beteekent. ROME, 17 Februari (D. N. B. De toestand van den te Rome wonenden ex-koning Alfonso van Spanje, die voor eenige dagen een aanval van hartzwakte kreeg, is in de avonduren van Zaterdag plotseling slechter geworden en geeft aanleiding tot bezorgdheid. Nadat zijn artsen den bekenden specialist professor Frugoni bij het ziekbed geroepen hadden, werd het volgen de bulletin uitgegeven „Toestand onveranderd, met nu en dan zeer zwakke werking van het hart". In den loop van den avond bracht de Ita liaansche Kroonprins den ex-Koning een be zoek. Het bulletin van Zondagocntend, zoo meldt Stefani, vermeldt, dat de ex-Koning een vrij kalmen nacht heeft gehad en zich geen nieuw gezichtspunt heeft voorgedaan. De gemalin en vier zoons van Alfonso bevinden zich bij hem. De Italiaansche koninklijke familie en het Vaticaan laten zich over het verloop der ziekte voortdurend op de hoogte stellen. In een persconferentie heeft de gevolmach tigde voor Amsterdam van den Rijkscommissa ris, senator Bohmker, ons de volgende mede deeling verstrekt over het resultaat van het door de Duitsche politie ingestelde onderzoek naar de gebeurtenissen, die den dood van den wachtmeester der W.A. Koot ten gevolge heb ben gehad: Den llden Februari 1941 tegen zeven uur des avonds werd zekere Strasser, die tot de Ne derlandsche S. S. behoort, toen hii met zijn fiets over het Waterlooplein reed, door Joden over vallen en zwaar verwond. Op het hulpgeroep van Strasser snelde een al- deeling W.A.-mannen te hulp, die van den Sin gel door de Staalstraat en Zwanenburgerstraat marcheerde. Tegen de W.A.-mannen, die allen zonder wapens waren, stelde zich een vele malen grootere troep joden op, die met alle soorten houw- en stootwapenen op de W.A.-mannen insloegen. Uit huizen en van den achtergrond werd met schietwapenen op de W.A.-mannen geschoten. 15 W.A.-mannen wer den zoodanig gewond, dat zij naar een zieken huis overgebracht moesten worden. De W.A.- man Koot werd door verscheidene joden, die hem slagen toebrachten, van den troep wegge drongen en tegen den grond geworpen. Een jood beet als een wild dier den W.A.-man Koot voortdurend in zijn gelaat. Aan Koot zijn ver der op beestachtige wijze slagen toegebracht. Koot is aan deze verwondingen overleden. In aansluiting op het bovenstaande wijst men er ons van bevoegde zijde op, dat de maatre gelen, welke tot nog toe jegens de joden zijn genomen, bijzonder mild moeten worden ge acht. vooral de wijze waarop de W-A.-man Koot aan zijn einde is gekomen, had veel ern stiger maatregelen doen vreezen. Dat deze va der van acht kinderen door vele joden werd mishandeld, ja in den letterlijken zin werd dood getrapt, kan men slechts een gruwelijke daad noemen. t Het Duitsche Sondergericht heeft, naar het A.N.P. bericht, een 23-tal handelaren uit verschillende deelen des lands ter ver antwoording geroepen in een speciale zit ting, welke op 14 en 15 dezer te 's-Graven- hage is gehouden, ter zake van in den tijd tusschen 5 Juni en de maand October 1940 doen verdwijnen of opzettelijk achterhou den van waren, die tot de levensbehoeften van de bevolking moesten worden gerekend. In hoofdzaak betrof het partijen koffie en thee, die zonder vergunning van de Meelcen trale waren verkocht en waarbij prijzen werden gemaakt, die 25 procent of meer uitgingen bo ven den wettelijk geoorloofden. De partijen va rieerden van enkele honderden kilogram tot 15000 kg. In enkele gevallen waren partijen van deze goederen tegen te hooge prijzen aan onderdeelen van de Duitsche weermacht ge leverd De Staatsanwalt zeide, nadat het uitvoerig verhoor van alle beklaagden was geschied, dat dezen zeer wel hebben begrepen, dat zij onge oorloofde transacties deden en dat het niet aangaat Van artikelen, die ter voorziening in de levensbehoeften der bevolking onder over heidscontrole zijn gesteld, partijen clandestien te verhandelen, of tegen veel hoogere prijzen dan voor de burgerij gelden, aan onderdeelen van de weermacht te Verkoopen. De Neder landsche bevolking moet zich beschermd we ten tegen dergelijke vormen van uitbuiting of prijsopdrijving. Spreker wilde afzien van het eischen van tuchthuisstraffen en niet hooger gaan dan tot een Vierde van de maxima voor gevangenis straf, die tot vijf jaren zou kunnen gaan, wes halve hij straffen eischte, welke varieeren van twee maanden tot een jaar en drie maanden, en voor enkele der betrokkenen geldboeten van f 5000. Van de zijde der verdediging werd oa. aan gevoerd, dat koffie en thee niet als levensmid delen, doch als genotmiddelen dienen te wor den beschouwd, al hebben deze een groote po pulariteit. Voorts, dat men in Nederland in een overgangstijd leeft van vrijen handel naar ge leide economie, waaraan velen zich nog niet hebben weten aan te passen. Bovendien was een deel van de handelingen, waarover het hier gaat, reeds geschied toen de rijksverordening van 17 Juli werd afgekondigd. Het gerecht heeft drie verdachten ver oordeeld tot tien maanden, een tot acht maanden, twee hunner tot zeven maanden en een tot vier maanden gevangenisstraf, terwijl aan elf verdachten geldboeten Van f 300 tot f 4000 werden opgelegd. De overi gen werden vrijgesproken. In zijn toelichting heeft de president er op gewezen, dat de veroordeelden bewuste hande lingen hadden gepleegd, die de voedselvoorzie ning benadeelden, want al behoeven koffie en thee niet als voedingsmiddelen, zooals graan en meel, te worden beschouwd, toch zijn dit le vensbehoeften, aan het gebruik waarvan de Nederlandsche bevolking gewend is en die als noodzakelijk dienen te worden opgevat. Hoo gere prijzen zijn alleen dan gerechtvaardigd, indien voor nieuwe aanschaffing van de be treffende artikelen evenredig hoogere inkoop prijzen zouden moeten worden betaald, doch hier ging het om artikelen, waarvan practisch in het geheel geen toevoer kon worden ver wacht en die daarom zijn gerantsoeneerd. De hoogere prijzen kunnen alleen door een klein gedeelte van de bevolking worden betaald, dat door handelingen als de gepleegde in een on juiste positie van bevoorrechting zou Verkee- ren. Dergelijke handelingen zijn naar Duitsche opvatting niet met goed koopmanschap over een te brengen en ook in Nederland dient men die opvatting te huldigen. BERLIJN, 16 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Een onderzeeboot meldt het tot zinken bren gen van drie gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen van te zamen 19.000 br. ton. Een oorlogsschip in overzeesche wateren, waarvan reeds bekend gemaakt is, dat het in den han delsoorlog bij elkaar 110.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht, heeft opnieuw 10.000 ton scheepsruimte vernietigd. Verkenningsvliegtuigen hebben gisteren bij aanvallen aan de monding van de Theems en de Humber twee vijandelijke koopvaardijsche pen door bomtreffers zwaar beschadigd. Lange- afstandsgeschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belangrijke militaire doelen in Zuid- Oost-Engeland beschoten. In Cyrenaica hebben duikbommenwerpers van het Duitsche luchtwpen Britsche steun punten met bommen van zwaar kaliber be stookt. Aanvallen van sterke formaties gevechts vliegers waren in den nacht van 15 op 16 Februari op belangrijke militaire inrich tingen in Zuid-Oost- en Midden-Engeland gericht, alsmede op schepen. Bomtreffers veroorzaakten op verscheidene vliegvelden groote branden en vernielden -ohuilplaatsen en vliegtuigen. Er ontstond groote schade m de havenwerken aan de Theems en in het havengebied van een stad aan de West kust. Twee koopvaardijschepen van te zamen 8.000 br. ton werden tot zinken gebracht. Een ander vijandelijk koopvaardijschip werd in brand geschoten. Een gevechts vliegtuig plaatste bomtreffers op een lich ten kruiser Pogingen van oen vijand om net bezette ge bied binnen te vliegen werden reeds aan de kust verijdeld. Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen en wel twee jagers en drie gevechts vliegtuigen in luchtgevechten. Op verscheidene plaatsen in West-Duitschland liet de vijand in den afgeloopen nacht een gering aantal bri sant- en brandbommen vallen, die eenig3 slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Er ontstond geen militaire schade. Bij deze vluchten en bij nachtelijke aanvalspogingen op de bezette gebieden schoten de nachi jagers vier machines en de luchtdoelartillerie een vijan delijk toestel neer. De gezamenlijke verliezen van den vijand op 15 Februari en in den nacht van 15 op 16 Februari bedroegen dientenge volge tien vliegtuigen. Een eigen machine wordt vermist. BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.)De Lon- densche radio heeft gisteren de scheepvaart gewaarschuwd tegen het bevaren van de wateren ten noord-oosten van Singapore, aan de oostkust van de zuidpunt van het schiereiland van Malakka. In deze volgens geographische lengte en breedte aangegeven gebieden zullen zonder nadere mededeeling mijnen worden gelegd. Schepen, die door dit gebied wallen varen, moeten bij de Brit sche marine-autoriteiten te Singapore een reisroute vragen. WASHINGTON 17 Febr (D.N3.). Het departement van Marine heeft bekend ge maakt, dat kapitein Adolf von Pickhardt tot marine-attaché der Vereenigde Staten te Ber lijn benoemd is. Tot marine-attaché in Rome is kapitein Lawrence Macnair benoemd. De ideale remedie bij Brandend Maagzuur, smakelijk en zoo gemakkelijk in ts neincn. Onder voortd. contr.v. scheik.-apoth. G.J Logger 1.27 en 0.41, btf alle Apoth. en Drog. voor 1 reinigen van schilderwerk, glazen "t poetsen van zilver, 't wasschen van wollen sn flanellen goederen. Verkrijgbaar bij drogisten A 65 cent lncl flesch en verh amz.belastlng. Dr. H. Nannlng*» Pharm Ctaem. Fabriek, N.V., Korte Poten 7a. Den Haag. maar., van bekende Meesters Vijzelstr. 105 Amsterdam Telef. -30738

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1